PDA

Επιστροφή στο Forum : Μάτια για έλεγχο

gianni zym
14-05-2012, 19:02
αν μπορείτε γράψτε πως βλέπετε τα μάτια αυτού του δίσκου.
γενικά πάντα προεξείχαν, λιγότερο νομίζω.
όταν τον είχα αγοράσει και μετά διάβασα, είπα ότι είναι ποιό έξω τα μάτια του από ορμόνες και πίστευα,
ότι θα μειωθεί η εξωφθαλμία αυτή.

Στέργιος
14-05-2012, 21:39
Ti έγινε με τα μάτια σήμερα??? χρειαζόμαστε οφθαλμίατρο!!! Πόσο καιρό είναι ετσι ο δίσκος? Σ εμένα ετυχε κάποιος δίσκος να εχει μόνο το ενα μάτι για λίγο καιρό αλλα εξαφανίστηκε. Εχω την εντύπωση οτι πρόκειται για γεννετικο πρόβλημα. Ας μιλήσουν κ οι οφθαλμίατροι όμως! Δωσε κ μετρήσεις κ πές μας κ για τη συμπεριφορά του!

gianni zym
14-05-2012, 22:23
η συμπεριφορά του είναι ίδια 2,7 χρόνια τώρα,
αφ' ότου τον αγόρασα και είναι ο πρώτος μου δίσκος.

gianni zym
15-05-2012, 11:26
η υπεροξυγόνωση επηρεάζει τα μάτια και αν ναι πως;;)
αν θελήσει κάποιος να ρίξει αλάτι σε τι δοσολογία προτείνεται;

delta66
15-05-2012, 15:15
η υπεροξυγόνωση επηρεάζει τα μάτια και αν ναι πως;;)

Nαι.

Εχεις δει ποτηρι που εχει βαλει νερο απο τηβρυση και το εχεις αφησει λιγη ωρα?
Στα τοιχωματα υπαρχουν φυσαλιδες.
Αυτο γινεται γιατι το νερο σε χαμηλοτερη θερμοκρασια εχει μεγαλυτερη διαλυση οξυγονου.
Οσο μενει και ανεβαινει η θερμοκρασια, γινεται "εξαερωση" και οι φυσαλιδες οξυγονου πανε και εγκαθιστουνται στα τοιχωματα του ποτηριου.

Το ιδο γινεται και στο ενυδρειο ειτε με εισαγωγη πιο κρυου νερου (λαθος τροπος αλλαγης) ειτε με υπερβολικη οξυγονωση.
Αν το ενυδρειο εχει κι αλλα πραγματα μεσα (πχ φιλτρο ,διακοσμητικα κλπ) θα πανε και σε αυτα.
Το ιδιο θα πανε και στα ψαρια,
Θα πανε στην επιφανεια του σωματος τους, στα πτερυγια, στα ματια, ισως εισχωρησουν στους ιστους, στο αιμα.
Αν φτασουν στην καρδια και στον εγκεφαλο μπορει να υπαρξει και αμεσος θανατος.

http://www.ultimatereef.com/articles/bubble/
Περισσοτερο ψαξιμο με τις λεξεις oxygen supersaturation gus bubble disease

---------- Post added at 16:15 ---------- Previous post was at 15:20 ----------

Οταν το pop eye οφειλεται σε GBD, προτιμαται η μεταφορα σε καραντινα και προσθηκη διαλυμενου epsom salt (που δεν ειναι αλατι ουσιαστικα αλλα μαγνησιο), 0.5-0.7 γρ. (0.3 - 1.3γρ) ανα λιτρο, 1 κοφτο κουταλακι του γλυκου (5 γρ) ανα 10 λιτρα, για 3-15 ημερες (αναλογα την εξελιξη και φυσικα επεμβαινουμε αν κατι δουμε οτι δεν παει καλα στην αντιδραση του ψαριου στη δοσολογια ή επιβεβαιωθει αλλη αιτια για το συμπτωμα πχ βακτηριακη και παμε σε αντιβιωση )

http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?7849-epsom-salt&highlight=epsom

Στέργιος
15-05-2012, 16:24
η συμπεριφορά του είναι ίδια 2,7 χρόνια τώρα,
αφ' ότου τον αγόρασα και είναι ο πρώτος μου δίσκος.
2,7 χρόνια ο δίσκος σου τέτοιες ματάρες έχει???

MakChem
15-05-2012, 17:33
Σπύρο θα συμφωνήσω μαζί σου. Όντως αυτό είναι το θεωρητικό υπόβαθρο για την περίπτωση gus bubble disease. Ωστόσο, στην πράξη δεν είναι τόσο απλά - εφικτά τα πράγματα. Δεν μπορώ να το αποδείξω, μπορώ όμως να υπενθυμίσω τον τρόπο συμπλήρωσης νερού (κατά την αλλαγή νερού) στις ασιατικές φάρμες. Τί μάτια έπρεπε να έχουν τα κακόμοιρα αυτά ψαράκια???

delta66
15-05-2012, 17:41
.... μπορώ όμως να υπενθυμίσω τον τρόπο συμπλήρωσης νερού (κατά την αλλαγή νερού) στις ασιατικές φάρμες. Τί μάτια έπρεπε να έχουν τα κακόμοιρα αυτά ψαράκια???

Δεν ξερουμε τι θερμοκρασια εχει το νερο της αλλαγης τους.
Το πιθανοτερο την ιδια, γιατι εκτος απο ρισκο για GBD, θα ειχαμε και θερμικο σοκ.

kat2
15-05-2012, 19:35
Σπυρο πιστευεις οτι με διαφορα 1mg/L η 1.5mg/L οξυγονο κατα την διαρκεια της αλλαγης του νερου μπορει να συμβει εξοφθαλμια σε ενα ψαρι.

gianni zym
15-05-2012, 20:04
2,7 χρόνια ο δίσκος σου τέτοιες ματάρες έχει???
φτύστα Στέργιο, εννοείται ότι μεγάλωσαν, αλλά γενικά ήταν ποιό έξω από τους άλλους.
απ' ότι έχω βρει μπορεί να έχουν διαφορετική όψη τα μάτια.
έτσι τα έβαλα προς εξέταση.
πάντως από θερμοκρασία κατά την αλλαγή είμαι τέλειος.

delta66
15-05-2012, 20:10
Σπυρο πιστευεις οτι με διαφορα 1mg/L η 1.5mg/L οξυγονο κατα την διαρκεια της αλλαγης του νερου μπορει να συμβει εξοφθαλμια σε ενα ψαρι.

Δεν ξερω.
Εγω κοιταω να κανω αλλαγη με νερο κοντινης θερμοκρασιας και καποια μικρη αναταραξη τοση οση να μην βλεπω σημαδια δυσκολιας στην αναπνοη και να εχω το κεφαλι μου ησυχο γενικα.
Εσυ ξερεις κατι?

Στέργιος
15-05-2012, 20:14
φτύστα Στέργιο, εννοείται ότι μεγάλωσαν, αλλά γενικά ήταν ποιό έξω από τους άλλους.
απ' ότι έχω βρει μπορεί να έχουν διαφορετική όψη τα μάτια.
έτσι τα έβαλα προς εξέταση.
πάντως από θερμοκρασία κατά την αλλαγή είμαι τέλειος.ΦΤού φτού σκόρδα! Πάντως πέρα απ τη πλάκα πιστεύω για να είναι ετσι τόσο καιρό ετσι πρόκειται για καθαρα γεννετικό θέμα.

gianni zym
15-05-2012, 20:58
μερικές κατά το δυνατόν κοντινές των ματιών*ami-
οι 3 πρώτες είναι από το ένα μάτι ( που πάντα φαινόνταν έξω) και οι άλλες 2 από
το άλλο.

με την ευκαιρία, θα μπορούσε να έχει σχέδια σε όλο του το σώμα;

kat2
16-05-2012, 18:58
Σπυρο εγω αυτο που εχω δει και με την μικρη μου πειρα ειναι οτι ποτε δεν εχω αγγιξει το σημειο κορεσμου ΔΟ στο συστημα μου με αλλαγες νερου και με αεραντλιες .
Απο φωτο που κατα καιρους εχω ανεβασει θα παρατηρησεις οτι το νερο μου ειναι πλουσιο σε πολυ μικρες φυσαλιδες αερα.

gianni zym
17-05-2012, 21:35
τελικά πως βλέπετε τα μάτια του δίσκου μου;
και αφού δεν τραγουδάμε πολύ τώρα τελευταία είπα να ακούσουμε κάτι αυθεντικό*ami-
http://www.youtube.com/watch?v=-33LAHzYjm4&feature=related

gianni zym
28-05-2012, 22:30
No Comments :confused::confused:xmmxmm