PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχεδιασμός νέου sump

Kokkinosk
17-04-2012, 19:11
Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τα δυο φίλτρα που έχω στο Rio 300 μου με ένα sump, και θέλω την βοήθεια των εμπειρότερων.

Για τα 300 λίτρα χρησιμοποιώ αυτή την στιγμή ένα Fluval 305 και ένα Eheim 2227 Wet-Dry.

Το έπιπλο μου έχει 3 χωρίσματα και οι διαστάσεις που μπορεί να έχει το sump είναι :

Υ 55 cm

Π 45 cm

Β 38 cm

και θα είναι περίπου 94 λίτρα.

Φοβάμαι πως δεν βολεύει λόγω μικρού πλάτους οπότε θέλω την γνώμη σας στο πως να το στήσουμε.

Σκέφτομαι 3 διαμερίσματα :

- το πρώτο - στο οποίο να χύνεται το νερό απο την υπερχείληση - με σφουγγάρι και ενυδρειακό βαμβάκι, για μηχανική φίλτρανση

- το δεύτερο με δυο στρώματα υλικών :

α. Eheim Bio mech, και

β. Eheim Substrat pro

- το τρίτο κενό με τον θερμοστάτη και την αντλία επιστροφής.

Χρειάζομαι την βοήθεια σας ώς προς τον σχεδιασμό αλλά και ως προς ποιά αντλία θα με συμβουλεύατε να βάλω.

Σκέφτομαι να βάλω και ένα καπάκι απο γυαλί ή plexi glass ώστε να μειώσω εξάτμιση και θόρυβο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Buelligan75
17-04-2012, 21:30
κωνσταντινε κ τι υπερχειλιση σκεφτεσαι?......ποσα λιτρα θα κατεβαζει?

Kokkinosk
17-04-2012, 22:03
Δεν ξέρω καθόλου.
Δεν έχω ξαναασχοληθεί με το θέμα αλλά είμαι σε διαδικασία βελτίωσης της φίλτρανσης μου εδώ και καιρό και θεωρώ την καλύτερη λύση (και πιο συμφέρουσα) το sumb.
Η αλήθεια είναι πως με έβαλε και στην μπρίζα ένας φίλος συγχομπίστας που έχει εμπειρία στην κατασκευή sumb (έχει 1-2 και έει φτιάξει και μερικά για φίλους) αλλά δεν ξέρω αν ο χώρος που έχω είναι αρκετός ή βολικός, δεν ξέρω πόσα λίτρα αντλία θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε για 300 λίτρα ενυδρείο κλπ
Το ψάχνω όλο το θέμα απο την αρχή, κυρίως πρώτα πρώτα αναφορικά με τον σχεδιασμό του για να χωράει στο ντουλάπι αλλά να είναι και λειτουργκό.

Buelligan75
17-04-2012, 23:04
...μωρε ουτε κ γω ξερω πολλα αλλα υπαρχει αμεση σχεση σε αυτα.......δηλ. η υπερχειληση θα κατεβαζει Χ λιτρα την ωρα τοτε κ η αντλια πρεπει να ανεβαζει Χ λιτρα ανα ωρα πισω στην γυαλα.............το τελευταιο διαμερισμα που θα ναι η αντλια πρεπει να δεχεται το νερο που θα κατεβει κ δεν θα ξαναανεβει μετα απο μια διακοπη ρευματος..............θελει σκεψη λοιπον κ σχεδιασμο αλλα ολα αυτα ειναι αλληλενδετα...ετσι πρεπει να σκεφτεις την υπερχειληση......DIY???.......Εξωτερικη TUNZE 1074.2 (http://www.tunze.com/149.html?&L=1&C=FI&user_tunzeprod_pi1%5Bpredid%5D=-infoxunter005)?????

delta66
17-04-2012, 23:19
...αλλά είμαι σε διαδικασία βελτίωσης της φίλτρανσης μου εδώ και καιρό και θεωρώ την καλύτερη λύση (και πιο συμφέρουσα) το sumb.
Στα διαδικαστικα θα σε βοηθησουν οι ειδικοι, αλλα μια ερωτηση απο μενα.
Απο ποιας αποψης ειναι πιο συμφερουσα?
Το ρευμα το εχεις υπολογισει?

Kokkinosk
18-04-2012, 10:49
Στα διαδικαστικα θα σε βοηθησουν οι ειδικοι, αλλα μια ερωτηση απο μενα.
Απο ποιας αποψης ειναι πιο συμφερουσα?
Το ρευμα το εχεις υπολογισει?

Δεν έχεις άδικο, αν σκεφτείς πως τα δύο φίλτρα που έχω ή αν τα αντικαταστήσω με μεγαλύτερα θα έχω το πολύ 2Χ20W=40 W ενώ μια μεγάλη αντλία έχει 40-50W. Αλλά αν σκεφτείς τον όγκο του βιολογικού υλικού που θα έχεις, δεν έχει τρομερό πλεονέκτημα, ειδικά αφου μιλάμε για δίσκους?
Το σίγουρο είναι πως θα με βόλευε να βάλω ένα Eheim 2075 (με κόστος € 200, 20W κατανάλωση και 6,5 λίτρα όγκο υλικών) στην θέση του Wet-Dry 2227 (25W κατανάλωση και 2,4 λίτρα υλικών) και να τελειώσω, αλλά δεν ξέρω...μάλον με τρώει ο κ...ς μου για φασαρίες.

gianni zym
18-04-2012, 12:35
αν δεν έχεις πρόβλημα μετρήσεων νερού,
η γνώμη μου είναι να το ψάξεις λίγο ακόμα, έτσι να σου περάσει το κόλλημα
και κρατάς τα χρήματα στην άκρη για κάτι που θα γίνει αργότερα.
π.χ. μεγαλύτερο ενυδρείο ή ένα καλό ταξίδι.
300 ευρώ χοντρικά θα χρειαστούν.
το είχα περάσει και εγώ το ίδιο κόλλημα για ένα μήνα περίπου.
θα σου περάσει*ami-

Buelligan75
18-04-2012, 16:56
Δεν έχεις άδικο, αν σκεφτείς πως τα δύο φίλτρα που έχω ή αν τα αντικαταστήσω με μεγαλύτερα θα έχω το πολύ 2Χ20W=40 W ενώ μια μεγάλη αντλία έχει 40-50W. Αλλά αν σκεφτείς τον όγκο του βιολογικού υλικού που θα έχεις, δεν έχει τρομερό πλεονέκτημα, ειδικά αφου μιλάμε για δίσκους?
Το σίγουρο είναι πως θα με βόλευε να βάλω ένα Eheim 2075 (με κόστος € 200, 20W κατανάλωση και 6,5 λίτρα όγκο υλικών) στην θέση του Wet-Dry 2227 (25W κατανάλωση και 2,4 λίτρα υλικών) και να τελειώσω, αλλά δεν ξέρω...μάλον με τρώει ο κ...ς μου για φασαρίες.

σκεψου το παντως κ αν ειναι πες μου γιατι μεχω ακρη για φτηνο 2075 κ 2080!!!απο γερμανια!!!

αλλα κ μενα με τρωει ο κ@#$ς μου...........για σαμπ!!!!.............ή 2 x 2080?????

baroutas
18-04-2012, 17:37

Το 2075 εχει 9,2 λίτρα χοριτικότητα και το 2073 6,5 λίτρα.

StavrosM
20-04-2012, 15:52
Θα σε ενδιέφερε να το φτιάξεις με σχεδόν τετράγωνα διαμερίσματα (4 και 1 της αντλίας 5) για καλύτερη ροή, αντί για 3;
Αν θέλεις μπορώ να σου φτιάξω ένα σχέδιο...
Τα διαθέσιμα λίτρα των υλικών θα είναι περίπου 18-20... (σύμφωνα με τις διαστάσεις που έδωσες)

Buelligan75
20-04-2012, 17:13
Θα σε ενδιέφερε να το φτιάξεις με σχεδόν τετράγωνα διαμερίσματα (4 και 1 της αντλίας 5) για καλύτερη ροή, αντί για 3;

....θα φτιαξεις κ σε μενα?????18_1_35

Στέργιος
20-04-2012, 18:12
αν δεν έχεις πρόβλημα μετρήσεων νερού,
η γνώμη μου είναι να το ψάξεις λίγο ακόμα, έτσι να σου περάσει το κόλλημα
και κρατάς τα χρήματα στην άκρη για κάτι που θα γίνει αργότερα.
π.χ. μεγαλύτερο ενυδρείο ή ένα καλό ταξίδι.
300 ευρώ χοντρικά θα χρειαστούν.
το είχα περάσει και εγώ το ίδιο κόλλημα για ένα μήνα περίπου.
θα σου περάσει*ami-+1000000:thumbup::thumbup::thumbup:

StavrosM
21-04-2012, 01:48
-10000000 στο σκεπτικό σας.... (και μην παρεξηγήσετε την παρέμβαση μου... κουβέντα κάνουμε!)
Κάτι που μπορεί να βολεύει εμάς μπορει να μην βολεύει κάποιον άλλο και το αντίστροφο!
Αυτό είναι κάτι που θα το δοκιμάσει ο καθένας και θα καταλήξει...
Αν το δοκιμάσατε και δεν σας βόλεψε, αυτό είναι σεβαστό... εμένα πάντως με βόλεψε πάρα πολύ!
Όταν κάποιος αναρωτιέται τι να διαλέξει, απλά του λέμε τα υπέρ και τα κατά, και των δύο... για να επιλέξει! Δεν του λέμε "θα σου περάσει"...
Γιάννη να σε ρωτήσω, το πρόβλημα μετρήσεων νερού τι σχέση έχει;
Και να ρωτήσω και τους δύο, φτιάξατε σαμπ και σας προβλημάτισε και ξαναβάλατε τα εξωτερικά φίλτρα;

---------- Post added at 02:48 ---------- Previous post was at 02:41 ----------

....θα φτιαξεις κ σε μενα?????

Θα σου φτιάξω ρε παραπονιάρη...:p

gianni zym
21-04-2012, 09:28
σίγουρα διάλογο έχουμε, κανένα πρόβλημα.
εγώ είπα κάτι που με είχε προβληματίσει και μάλιστα τη στιγμή που έχω 30 λίτρα βιολογικό υλικό.
πάντως στο σημείο που είναι η κουβέντα, νομίζω ότι πρέπει να πει και ο ενδιαφερόμενος
αν τον βοηθήσαμεγια να προχωρήσει η συζήτηση.

StavrosM
21-04-2012, 11:42
Mε 30 λίτρα σίγουρα είσαι καλυμένος και με το παραπάνω!! Απο 'κει και μετά, κοιτάς τι σε βολεύει στην χρήση και στην συντήρηση...
Και σίγουρα πρέπει να μας πει κι ο Κωνσταντίνος τι αποφάσισε ή τι σκέφτεται, για να συνεχιστεί το θέμα!

gianni zym
21-04-2012, 21:33
τα 30 λίτρα τα είχα και παρ' όλα αυτά ψαχνόμουν για σαμπ και έγραψα για να δείξω τι σημαίνει "κόλημα".
δεν ρωτάω, δεν πειράζει.

Buelligan75
21-04-2012, 21:41
τα 30 λίτρα τα είχα και παρ' όλα αυτά ψαχνόμουν για σαμπ και έγραψα για να δείξω τι σημαίνει "κόλημα".
δεν ρωτάω, δεν πειράζει.

γιαννη να ρωτησω ποιο φιλτρα εχεις με 30 λιτρα βιολογια?:confused:

gianni zym
21-04-2012, 21:58
Σάκη, το ενυδρείο μου είναι φτιαγμένο από μάστορα.
ο χώρος του φίλτρου είναι δίπλα στον κυρίως χώρο του ενυδρείου, όπου είναι τα ψάρια.
χρησιμοποιώ μόνο ένα κυκλοφορητή 1200 l/h, τον 2250 eheim, αν θυμάμαι καλά.
κάποτε είχα βάλει φωτογραφίες.
κοίταξε στο προφίλ μου, μήπως τις βρεις.
σώθηκα με αυτή την κατασκευή από αγορές φίλτρων.
http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?5464-%E5%ED%F5%E4%F1%E5%E9%EF-quot-gianni-zym-quot

στο #13 θα καταλάβεις πως λειτουργεί.

Kokkinosk
21-04-2012, 23:51
Τα διαθέσιμα λίτρα των υλικών θα είναι περίπου 18-20... (σύμφωνα με τις διαστάσεις που έδωσες)

Σταύρο σε ευχαριστώ πολύ.
Ναι, αν δεν σου κάνει κόπο θα ήθελα μια πρόταση για το σχέδιο που περιγράφεις. Και για τον Σάκη βέβαια (Buelligan75) μιας που τρώγεται και ο δικός του ο κ...ος. :d

---------- Post added at 00:51 ---------- Previous post was at 00:45 ----------

Το 2075 εχει 9,2 λίτρα χοριτικότητα και το 2073 6,5 λίτρα.

Αυτός είναι ο συνολικός όγκος των φίλτρων.
Οι αντίστοιχοι οφέλιμοι είναι 4,5+0,5 για το 2073 και 6,0+0,5 για το 2075, όπου 0,5 είναι το προφίλτρο τους.
Για πιό αναλυτικά δες εδώ : http://fish.aquaristic.net/EHEIM-professionel-3-2075-filter.html
Κ

StavrosM
22-04-2012, 00:12
To σχέδιο είναι λίγο πρόχειρο... ελπίζω να σε βοηθήσει να καταλάβεις πως θα λειτουργεί!
Αν φτιάξεις κάτι τέτοιο πρέπει να μας πεις και τι υπερχείληση θα βάλεις... (δεν έχεις περιθώριο να κατεβάζει πολλά λιτρα η υπερχείληση σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, το πολύ 20... ) Επίσης, αν φτιάξεις αυτό, πρέπει να προσέξεις πολύ τις διαστάσεις των κομματιών!!!!!!!!!!!!!!!!!! Αν δεν κοπούν ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ... ΔΕΝ θα μπορείς να το κολλήσεις!!!
Πρέπει να το τονίσεις αυτό στον τζαμά που θα τα κόψει! Και κάτι ακόμα, τα τζάμια κατά την γνώμη μου, θα πρέπει να είναι όλα ρονταρισμένα...
-
http://i833.photobucket.com/albums/zz258/StavrosM/IMG.jpg

Buelligan75
22-04-2012, 00:33
γεια σου ρε Μαρινακη αρχοντα!!!!!!!!!!!να σαι καλα ρε φιλε!!!!36_1_32:good:

βεβαια για μενα οι διαστασεις θα ναι αλλες!!!

StavrosM
22-04-2012, 13:34
Μόλις το πάρεις απόφαση, θα φτιάξουμε και για τις δικές σου διαστάσεις...

Buelligan75
22-04-2012, 14:35
*ami-....................ελα που ναι μονο 2 τζαμαδες στην πρεβεζα.............ε ρε γλεντια!!!!!!

Kokkinosk
22-04-2012, 23:54
Φανταστικό σχέδιο Στάυρο σε ευχαριστώ.
Αυτό είχα περίπου στο μυαλό μου.

MakChem
23-04-2012, 11:21
Κωνσταντίνε, άν υλοποιήσεις τελικά το sump, θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις ώς βιολογικό υλικό κάτι πιο ποιοτικό από το substrat pro.

delta66
23-04-2012, 12:50
Πχ ελαφροπετρα

Kokkinosk
23-04-2012, 18:18
Η ελαφρόπετρα είναι καλύτερη απο το Substart Pro???
Τόσα χρόνια τσάμπα το πληρώνουμε δηλαδη;

StavrosM
23-04-2012, 23:47
Τσάμπα όχι... αλλά υπερτιμολογημένο σίγουρα!!!
Η sera θαρρώ έχει βγάλει μεγάλη συσκευασία το siporax, αρκετά πιο οικονομική από τα 20+ που κάνει το 1 λίτρο... Νομίζω στα μισά χρήματα, αλλά δεν το έχω ψάξει! Για κοιτάξτε το...

---------- Post added at 00:47 ---------- Previous post was at 00:35 ----------

Φανταστικό σχέδιο Στάυρο σε ευχαριστώ.
Αυτό είχα περίπου στο μυαλό μου.

Παρακαλώ... χαίρομαι που σου άρεσε! Πιστεύω ότι είναι πιο λειτουργικό με τα στενόμακρα διαμερίσματα, και από άποψη ροής μέσα στα υλικά και από κατανομή των υλικών στα διαμερίσματα (στο ένα πχ μπορείς να βάλεις τον θερμοστάτη, μόνο να μην ακουμπάει στο τζάμι και ειδικά κοντά σε ενώσεις γιατί υπάρχει κίνδυνος...) Να πω βέβαια ότι η πατέντα αυτή είναι του γνωστού δισκορεμαλοκοτσίδα... :d (και εγώ απο 'κείνον το ξεσήκωσα)

Για υπερχείληση τι σκέφτεσαι; Για έτοιμη, η πρόταση μου είναι η tunze...

Genirous
24-04-2012, 11:44
Ευχαριστούμε Σταύρο για το σχέδιο, κατατοπιστικό! :thumbup: