PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπιρουλίνα και Δίσκοι

MakChem
11-04-2012, 18:58
Τί είναι η σπιρουλίνα?
Η σπιρουλίνα είναι ένα φαγώσιμο κυανοπράσινο μικροφύκος και το όνομά του σημαίνει "μικρή έλικα" γιατί η μορφή του είναι σπειροειδής. Το κυανό χρώμα προέρχεται από την πρωτείνη φυκοκυανίνη και το πράσινο από τη χλωροφύλλη.Το μικροσκοπικό αυτό υδρόβιο φυτό παράγει περισσότερες από 100 πολύτιμες θρεπτικές ουσίες με τη βοήθεια του ηλιακού φωτός και του διοξειδίου του άνθρακα της ατμόσφαιρας. Αυτή η αθάνατη μορφή ζωής ανανεώνεται από μόνη της εδώ και 3,6 δισεκατομμύρια χρόνια. Το κύριο πλεονέκτημά της είναι οι βιταμίνες, τα μέταλλα, τα ιχνοστοιχεία, οι πρωτεΐνες και τόσα άλλα φυτικά θρεπτικά συστατικά, που λαμβάνονται ταυτόχρονα και σε ιδανική αναλογία από τον οργανισμό. Πρόκειται για τον πιο δυναμικό συνδιασμό θρεπτικών συστατικών, μεταξύ όλων των φυτών, σιτηρών, βοτάνων και τροφίμων.

Τα οφέλη που προσφέρει η σπιρουλίνα.
1. Περισσότερη ενέργεια και μεγαλύτερη αντοχή.
2. Ενίσχυση του μεταβολισμού.
3. Ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος.
4. Γρήγορη ανάρρωση μετά από ασθένεια.
5. Βοήθεια στη μείωση των επιπέδων χοληστερόλης.
6. Υψηλές αντιοξειδωτικές ιδιότητες, λόγω της βιταμίνης Ε, της β-καροτίνης και του σεληνίου.
7. Βελτιώνει την εντερική χλωρίδα, για καλύτερη απορρόφηση των θρεπτικών συστατικών και προστασία έναντι μολύνσεων.
8. Καταπολέμηση τοξικών ουσιών από τρόφιμα, φάρμακα, κ.λ.π.
9. Ιδανικό συμπλήρωμα για σιδηροπενία.

Πρωτεΐνες
Η σπιρουλίνα περιέχει 60-70% εύπεπτη και υψηλής ποιότητας φυτική πρωτεΐνη, σε σχέση με την αντίστοιχη περιεκτικότητα άλλων τροφών, όπως σόγια (35%), σκόνη γάλακτος (35%), κρέας (15-25%), αυγά (12%) και δημητριακά (8-14%). Η σπιρουλίνα θεωρείται μια πλήρης πρωτεΐνη γιατί περιέχει όλα τα απαραίτητα 8 αμινοξέα, και 10 από τα 12 μη-απαραίτητα αμινοξέα. Η κυριότερη πρωτεΐνη είναι η φυκοκυανίνη, η οποία δεν βρίσκεται σε κανένα άλλο τρόφιμο, έχει εξαιρετικές αντιοξειδωτικές ικανότητες, προστατεύει τα κύτταρα από τις ελεύθερες ρίζες και ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα. Η σπιρουλίνα έχει μεγάλο ποσοστό πεπτικότητας και αφομοίωσης της πρωτεΐνης (κατά 95%), το οποίο είναι ιδιαίτερα σημαντικό διότι πολλοί οργανισμοί έχουν δυσκολία στην αφομοίωση σύνθετων πρωτεϊνών. Η περιεκτικότητα σε λίπος της σπιρουλίνας είναι μόνο 7% (κυρίως λινολεϊκό, και γ-λινολενικό οξύ), πολύ χαμηλότερη από όλες τις άλλες πρωτεϊνικές πηγές.

Βιταμίνες
Η σπιρουλίνα είναι πλούσια σε βιταμίνες, οι οποίες είναι απαραίτητες για την αύξηση της αντοχής του οργανισμού στις ασθένειες. Η σπιρουλίνα περιέχει όλες τις βιταμίνες του συμπλέγματος Β: Β1, Β2, Β3, Β6 και ειδικότερα σε βιταμίνη Β12 που είναι 2-6 φορές περισσότερη από το βοδινό συκώτι. Η βιταμίνη Β12 είναι ιδανική για υγιές νευρικό σύστημα και είναι δύσκολο να προσληφθεί από οποιοδήποτε άλλο λαχανικό ή φρούτο. Η β-καροτίνη που περιέχει η σπιρουλίνα είναι 25 φορές περισσότερη από τα ωμά καρότα. Ο οργανισμός μετατρέπει τη β-καροτίνη σε βιταμίνη Α, η οποία ενισχύει σημαντικά την αντοχή. Η περιεκτικότητα σε βιταμίνη Ε είναι 3 φορές περισσότερη από το ωμό φύτρο σιταριού και βοηθά στην αύξηση της ζωτικότητας. Απορροφάται δε, 49% καλύτερα από την συνθετική βιταμίνη Ε.

Χλωροφύλλη
Η σπιρουλίνα είναι εξαιρετικά πλούσια σε χλωροφύλλη (5-30 φορές περισσότερη από το σταρόχορτο και το κριθαρόχορτο), η οποία είναι ευεργετική για τον οργανισμό διότι καθαρίζει το αίμα απομακρύνοντας τις τοξίνες.

Γ-Λινολενικό οξύ
Το Γ-Λινολενικό οξύ (Ωμέγα 6 λιπαρά οξέα) είναι ένα σπάνιο βασικό λιπαρό οξύ. Η σπιρουλίνα θεωρείται μια από τις καλύτερες πηγές του συγκεκριμένου οξέως, το οποίο ενεργεί κυρίως ως αντιφλεγμονώδες. Το οξύ αυτό, μετατρέπεται από τον οργανισμό σε προσταγλαδίνες, οι οποίες συγκαταλέγονται στις ορμόνες και βοηθούν στην ρύθμιση της πίεσης του αίματος και εμποδίζουν τη συγκέντρωση χοληστερόλης στα αιμοφόρα αγγεία.

Μέταλλα
Η σπιρουλίνα περιέχει σίδηρο 58 φορές περισσότερο από το ωμό σπανάκι και 28 φορές περισσότερο από το ωμό βοδινό συκώτι. Περιέχει επίσης ασβέστιο, φώσφορο και μαγνήσιο που βοηθούν σημαντικά στην υγεία των οστών. Επιπρόσθετα περιέχει ψευδάργυρο, χαλκό, μαγγάνιο, χρώμιο, γερμάνιο, σελήνιο, καθώς και τον ιδανικό λόγο καλίου/νατρίου.

ΤΥΠΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΝΑ 5 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ

Γενική Σύνθεση
Πρωτείνες 60%
Υδατάνθρακες 19%
Λίπη 7%
Μέταλλα 9%
Υγρασία 5%

Βιταμίνες
Β-Καροτίνη 11.500IU
Βιταμίνη Ε 0,5mg
Β1 0,17mg
Β2 0,20mg
Β3 0,70mg
Β5 5mcg
Β6 40mcg
Β12 10mcg
Ινοσιτόλη 3,2mg
Φολλικό οξύ 0,5mcg
Βιοτίνη 0,25mcg
Βιταμίνη Κ1 100mcg

Μέταλλα
Ασβέστιο 35mg
Φώσφορος 40mg
Μαγνήσιο 20mg
Σίδηρος 5mg
Νάτριο 45mg
Ψευδάργυρος 150mcg
Κάλιο 70mg
Χαλκός 60mcg
Μαγγάνιο 250mcg
Χρώμιο 12,5mcg
Γερμάνιο 30mcg
Σελήνιο 5mcg

Φυσικά Θρεπτικά Συστατικά
Φυκοκυανίνη 700mg
Χλωροφύλλη 50mg
Καροτενοειδή 13mg
Γ-Λινολενικό οξύ 50mg
Γλυκολιπίδια και Σουλφολιπίδια 100mg
Πολυσακχαρίδια 230mg

Πηγή : http://www.earthrise.com/

Buelligan75
11-04-2012, 20:08
τι να λεμε παλι?

1000 μπραβο για το ωραιο αρθρο βρε Μακη!:thumbup:

απλα να πω οτι την 36αρα της τροπικαλ τα δικα μου ψαρια την προτιμουν περισσοτερο κ απο την..................καρδια!!!!

Γιάννης
11-04-2012, 20:42
:thumbup:Μάκη έγραψες πάλι!
Νομίζω ότι θα ήταν καλή και μια μικρή αναφορά για την ιστορία της στην ανθρώπινη διατροφή .

delta66
11-04-2012, 21:25
Κανενα μειονεκτημα εχει ?
(ιδιως στα πληρως σαρκοφαγα ζωα)

Μεγιστη επιτρεπη χορηγηση?

ChristosP
12-04-2012, 06:56
εχει εχει θελει μετρο .....

Genirous
12-04-2012, 10:30
Μάκη πολύ ενδιαφέρον και κατατοπιστικό άρθρο, συγχαρητήρια και ευχαριστούμε! Αν καταφέρεις να το ''εμπλουτίσεις'' και να το συνδέσεις με τη χρήση σε δίσκους θα έχεις αγγίξει το τέλειο!!! :thumbup:

White Diamond
12-04-2012, 10:45
εχει εχει θελει μετρο .....
Γιατρε μου Φανουριζεις? :p
Γινε πιο συγκεκριμενος ωρε να ξερουμε ολοι τι εννοεις. ;)
Μακη πολυ καλο. :thumbup:

billkaza
12-04-2012, 11:41
Ειναι προτιμοτερο να ταιζεται σκετη ή να περιεχεται σε καποια συνταγη?

gianni zym
12-04-2012, 12:06
τα ψάρια πρέπει να συνηθίσουν να την τρώνε σκέτη.
αυτό γιατί μπορεί να χρειαστεί να φάνε κάποια στιγμή αρκετές μέρες μόνο σπιρουλίνα.
επίσης 2-3 φορές την εβδομάδα ένα γεύμα πρέπει να είναι μόνο σπιρουλίνα.
το τελευταίο βέβαια σηκώνει κουβέντα και αφορά το μέτρο που γράφεται ποιό πάνω.

MakChem
12-04-2012, 12:27
Παιδιά το άρθρο αναφέρεται στην αυθεντική και υπερκαθαρή σπιρουλίνα που κυκλοφορεί στο εμπόριο για αθρώπινη χρήση. Άν εξαιρέσω ένα φίλο θαλασσινό που χρησιμοποιεί εδώ και καιρό (απροβλημάτιστα), καθημερινά ένα τέτοιο χάπι 100% σπιρουλίνα στο ενυδρείο του, δεν πιστεύω να υπάρχει χομπίστας του γλυκού που να χρησιμοποιεί αυτού του τύπου σπιρουλίνες στο ενυδρείο του, ούτε καν για φυτοφάγες αφρικάνες κιχλίδες. Οι ενυδρειακές ξηρές σπιρουλινοτροφές που δουλεύουμε όλοι, απλά περιέχουν και σπιρουλίνα σε ένα μικρό ποσοστό (<30%), με μοναδική εξαίρεση την 36% της Τροπικαλ. Προσωπικά έχω δοκιμάσει όλες τις σπιρουλινοτροφές και έχω καταλήξει σε δύο (O.N. flakes και Tetra pro Vegetable). Και επειδή μου αρέσει να πειραματίζομαι, ξεπερνώντας τα όρια πολλές φορές, εδώ και πολύ καιρό το ημερήσιο διατροφικό ποσοστό των δίσκων μου σε ξηρά σπιρουλινοτροφή προσεγγίζει το 25%, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Αντιλαμβάνομαι τους ενδοιασμούς του Χρήστου, ωστόσο θεωρώ ότι μεγάλη προσοχή χρειάζεται σε τρείς συγκεκριμένες περιπτώσεις : (1) υπερκαθαρή σπιρουλίνα ανθρώπινης χρήσης (2) κατεψυγμένη ενυδρειακή σπιρουλινοτροφή για αφρικάνες (3) κατασκευή μίγματος κατεψυγμένης καρδιάς που περιέχει επιπρόσθετα ένα ποσοστό υπερκαθαρής σπιρουλίνας για ανθρώπινη χρήση.

Gen, δεν έχω βρεί δημόσιες αναφορές συσχέτισης σπιρουλίνα-δισκοδιατροφή. Θεωρώ πως ο καθένας κάνει τα πειράματά του και τις παρατηρήσεις του, ενώ τα όποια συμπεράσματα πολλές φορές είναι μη-ανακοινώσιμα (για διάφορους λόγους). Τα δικά μου είναι : 25% ημερησίως ξηρά σπιρουλινοτροφή και μικρό ποσοστό υπερκαθαρής σπιρουλίνας σε κατεψυγμένη καρδιά δικής μου κατασκευής, επίσης ημερησίως.

delta66
12-04-2012, 13:37
Απο οτι θυμαμαι στο σεμιναριο του ιχθυοπαθολογου D. Untergasser, ειχε πει οτι ετσι κι αλλιως τα ψαρια δεν μπορουν να αφομοιωσουν πανω απο 15-20% (καπου εκει, δεν θυμαμαι ακριβως - αν θυμαται καποιος αλλος που ηταν στο σεμιναριο).

maneni
12-04-2012, 13:38
τι προσοχη χρειαζεται στο (3)? Τι κινδυνοι ή επιπλοκες μπορουν να υπαρξουν?

MakChem
12-04-2012, 15:50
τι προσοχη χρειαζεται στο (3)? Τι κινδυνοι ή επιπλοκες μπορουν να υπαρξουν?
Να χρησιμοποιηθεί στο μίγμα μεγάλη ποσότητα υπερκαθαρής σπιρουλίνας 100%. Τις τυχόν παρενέργειες από υπερδοσολογία δεν τις γνωρίζω, φαντάζομαι τη διάρροια. Άς μας πει και ο Χρήστος την άποψή του, που είναι επιφυλακτικός με τη χρήση σπιρουλίνας στο δισκοδιαιτολόγιο.

ChristosP
12-04-2012, 17:03
παιδια η χρηση της εμενα μετα απο 10 μερες εφερε διοιαρροια και δεν μιλαω για το 25%(ενα γευμα την ημερα ΟΝ) που ειναι κατι λογικό και φυσικά οχι για την φορτε που ειναι πολύ βαριά αν δεν κανω λαθος και καλεσμενος μας στην πιτα ειχε πει οτι δεν κανει ειδικα αυτη που ειναι πολυ καθαρη

White Diamond
12-04-2012, 19:13
Tο ειχαμε συζητησει και εδω (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?7435-%D3%F5%F7%ED%FC-%F4%DC%E9%F3%EC%E1-%F3%F0%E9%F1%EF%F5%EB%DF%ED%E1%F2&p=125990#post125990) προσφατα και ενω συνεχιζω να ταιζω αυτη που εφτιαξα
συν δυο γευματα απο την DF της ΟΝ, δεν εχω δει κατι τετοιο, μονο μαυρα κοπρανα, ταιζω κατι μηνες τωρα, τι να πω.... idono

Dimitris77
24-02-2013, 15:41
Eχει χρησιμοποιησει κανεις σπιρουλινα σε σκονη κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο?
Αν ναι,ποιες οι παρατηρησεις του?

Γιάννης
25-02-2013, 10:45
Ποιος ο λόγος να γίνει κάτι τέτοιο;
Θα μπορέσουν τα ψάρια να εντοπίσουν και να τραφούν από την σκόνη;

Dimitris77
25-02-2013, 11:00
Η σκονη λογικα θα διαλυθει στο νερο και θα αφομοιωθει απο τα ψαρια κατα τον ιδιο τροπο με τον οποιο αφομοιωνουν το ιχνοστοιχεια που τους ριχνουμε.
Το σκεπτικο μου μπορει να ειναι και λανθασμενο απλα συζηταμε την πιθανοτητα να ειναι αποδοτικη μια τετοια ενεργεια.

gianni zym
25-02-2013, 11:22
δεν νομίζω, ότι γίνεται σωστά έτσι γιατί θα "χαλάσει" το νερό.
ακόμα και τις βιταμίνες που ρίχνουν τις βάζουν στην τροφή,
ώστε να μην επιβαρύνεται το νερό.

delta66
25-02-2013, 14:50
Συμφωνω .......