PDA

Επιστροφή στο Forum : Τύρφη...πως μαλακώνει το νερό;

maneni
22-02-2011, 12:05
....! Ωστοσο η τυρφη δεν μειωνει τη σκληροτητα του νερου!!

Η τυρφη εκτος των αλλων μειωνει ΚΑΙ τις σκληροτητες.

Genirous
22-02-2011, 12:26
Η τύρφη μειώνει αρκετά την ανθρακική σκληρότητα αλλά δεν επηρεάζει παρά ελάχιστα τη γενική.

maneni
22-02-2011, 12:54
30% μειωση το λες ελαχιστο?
Τουλαχιστον εμενα μειωνει περισσοτερο την γενικη παρα την ανρθρακικη.
Συγκεκριμενα απο GH12 και Kh8 σε 8,5 και 6,5 αντιστοιχα.

MakChem
22-02-2011, 13:04
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς έχει προκύψει αυτή η παρανόηση με την τύρφη, όσον αφορά στη γενική σκληρότητα (GH). Η σωστή χρήση τύρφης στο ενυδρείο, οξινίζει το νερό (δηλαδή μειώνει την ΚΗ και το ΡΗ) προσθέτοντας κατιόντα υδρογόνου (Η+) και το "μαλακώνει" απορροφώντας κατιόντα ασβεστίου (Ca+2) και μαγνησίου (Mg+2). Το δικό μου νερό βρύσης με GH=10 μπορώ άνετα με χρήση τύρφης να το "μαλακώσω" μέχρι GH=5, ανανεώνοντας βέβαια συχνά τις ποσότητες τύρφης, και μέσα σε ένα μήνα το πολύ. Να τονίσω δε, ότι αυτό το "μαλάκωμα" του νερού μέσω τύρφης είναι σταθερό, δηλαδή δεν σκληραίνει το νερό άν διακοπεί η φίλτρανση μέσω τύρφης, σε πλήρη αντίθεση με το PH το οποίο πολύ γρήγορα (σε μερικές ώρες) κάνει "rebound" και επιστρέφει στην αρχική του τιμή (την τιμή που έχει το νερό βρύσης, πριν ξεκινήσει το φιλτράρισμα μέσω τύρφης). Εννοείται ότι οι χρόνοι μείωσης και τα ποσοστά μείωσης συνδέονται άμεσα με την ποσότητα, το είδος (μάρκα) της ενυδρειακής τύρφης και την συχνότητα ανανέωσης .

Genirous
22-02-2011, 13:39
Μάκη διάβασε το πολύ ενδιαφέρον θέμα του Σπύρου εδώ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?5491-%D4%F5%F1%F6%E7-%E1%ED%E8%EF%EA%EF%EC%E9%E1%F2), όπου ο Γιώργος κάνει αναλυτικές μετρήσεις με τύρφη και από νερό δικτύου με γενική σκληρότητα =8, το καλύτερο αποτέλεσμα που παίρνει είναι =7... Η διαφορά που προκύπτει είναι πως ο Γιώργος κάνει μετρήσεις σε δοχείο νερού ενώ Μάκη εσύ κατευθείαν στο ενυδρείο... xmm

MakChem
22-02-2011, 13:47
Γιώργο δεν "ανοίγει", πάντως τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για το δοχείο προετοιμασίας και εκεί μάλιστα είναι ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα.

maneni
22-02-2011, 14:16
και εγω σε δοχειο προετοιμασιας το κανω

Genirous
22-02-2011, 14:28
http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?5491-Τυρφη-ανθοκομιας

Yiannis59
22-02-2011, 14:46
Γιώργο δεν "ανοίγει", πάντως τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για το δοχείο προετοιμασίας και εκεί μάλιστα είναι ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα.

Σε εμενα γιατι ανοίγει;; xmm

whistlewhistlewhistlerofirofi

Γιώργος Κ
22-02-2011, 16:28
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς έχει προκύψει αυτή η παρανόηση με την τύρφη, όσον αφορά στη γενική σκληρότητα (GH). Η σωστή χρήση τύρφης στο ενυδρείο, οξινίζει το νερό (δηλαδή μειώνει την ΚΗ και το ΡΗ) προσθέτοντας κατιόντα υδρογόνου (Η+) και το "μαλακώνει" απορροφώντας κατιόντα ασβεστίου (Ca+2) και μαγνησίου (Mg+2). Το δικό μου νερό βρύσης με GH=10 μπορώ άνετα με χρήση τύρφης να το "μαλακώσω" μέχρι GH=5, ανανεώνοντας βέβαια συχνά τις ποσότητες τύρφης, και μέσα σε ένα μήνα το πολύ. Να τονίσω δε, ότι αυτό το "μαλάκωμα" του νερού μέσω τύρφης είναι σταθερό, δηλαδή δεν σκληραίνει το νερό άν διακοπεί η φίλτρανση μέσω τύρφης, σε πλήρη αντίθεση με το PH το οποίο πολύ γρήγορα (σε μερικές ώρες) κάνει "rebound" και επιστρέφει στην αρχική του τιμή (την τιμή που έχει το νερό βρύσης, πριν ξεκινήσει το φιλτράρισμα μέσω τύρφης). Εννοείται ότι οι χρόνοι μείωσης και τα ποσοστά μείωσης συνδέονται άμεσα με την ποσότητα, το είδος (μάρκα) της ενυδρειακής τύρφης και την συχνότητα ανανέωσης .
Οταν χρησιμοποιουσα τυρφη (σε βαρελι προετοιμασιας νερου αλλαγης) .. δεν μειωνε σημαντικα η τυρφη (μεσα σε φιλτρο που "ετρεχε" συνεχεια) την Gh ...

Τοοοτε χρησιμοποιησα ρητινες και η gh μειωθηκε σημαντικα! Σε βαθος χρονου και με πολλα λιτρα θεωρω χρηματικα ασυμφορη την τυρφη και χρειαζεται πολυ μεγαλυτερος κοπος για την προετοιμασια νερου! Η οσμωση σου λυνει τα χερια και μπορεις να φτιαξεις το νερο οπως ακριβως θελεις με ευκολια!!

MakChem
22-02-2011, 18:24
Γιώργο (Gen), ο έτερος Γιώργος χρησιμοποίησε ανθοκομική τύρφη η οποία φημίζεται για την αναποτελεσματικότητά της όταν χρησιμοποιηθεί με τους κλασσικούς τρόπους. Εγώ έχω πειραματιστεί με ενυδρειακές τύρφες, από τις οποίες οι πιο "δυνατές και γρήγορες" είναι οι SERA και FLUVAL. Θα δώσω ένα συγκεκριμένο παράδειγμα. 250ml τύρφη SERA σε εσωτερικό φίλτρο SICCE φίλτραρε 30λίτρα νερό βρύσης (σε δοχείο προετοιμασίας) με KH=6, GH=10, PH=7,5 και σε 6 ημέρες οι τιμές έγιναν KH<1, GH=5, PH<6,0. Βέβαια υπάρχουν και κάποιες ενυδρειακές τύρφες οι οποίες δεν επιφέρουν ουσιαστικές μεταβολές στις αρχικές τιμές του νερού βρύσης αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας και δεν μπορεί να γενικευθεί. Όντως η σωστή χρήση ενυδρειακής τύρφης (και στο ενυδρείο και στο δοχείο προετοιμασίας νερού) είναι οικονομικά ασύμφορη και χρειάζεται μεγάλος κόπος, σε σχέση με το νερό όσμωσης. Ωστόσο με την τύρφη φτιάχνουμε "πραγματικό δισκονερό" και όχι "νεκρό Η2Ο". :d:d:d

Γιώργος Κ
22-02-2011, 18:35
"πραγματικό δισκονερό" και όχι "νεκρό Η2Ο". :d:d:d
Βαζεις οσμωση και μετα κατι σαν αυτο: http://www.aquaristic.net/en/Care/Freshwater-additives/Blackwater-extract/Sera-blackwater-aquatan-prev-morena.html και εισαι οκ!!

Η επεξεργασια νερου με τυρφη ειναι καλυτερος τροπος αλλα δε νομιζω να το ξαναεκανα με βαρελια προετοιμασιας μεταφορες κλπ κλπ!!! Αχχχ γερασα!!!

Genirous
22-02-2011, 18:56
Μάκη ξέρεις ότι η άποψή σου μετράει και δε μπορώ παρά να τη σεβαστώ! Υπάρχουν πολλά ''αλλά'', μερικά από τα οποία αναφέρεις και'συ ο ίδιος ;) , όμως για'μένα μετράει ο κανόνας και όχι οι εξαιρέσεις! Όσο για το σκέτο νερό από Α/Ο, προσωπικά συμφωνώ μαζί σου και ούτε εγώ το συστήνω για χρήση σε ενυδρείο, χωρίς πρώτα τον κατάλληλο εμπλουτισμό του!

MakChem
22-02-2011, 19:36
Βαζεις οσμωση και μετα κατι σαν αυτο: http://www.aquaristic.net/en/Care/Freshwater-additives/Blackwater-extract/Sera-blackwater-aquatan-prev-morena.html και εισαι οκ!!Η επεξεργασια νερου με τυρφη ειναι καλυτερος τροπος αλλα δε νομιζω να το ξαναεκανα με βαρελια προετοιμασιας μεταφορες κλπ κλπ!!! Αχχχ γερασα!!!

Γιιώργο, με το χρώμα=ταννίνες+χουμικά δεν "ζωντανεύει ένα νεκρό νερό".:d:d:d

disc-postman
22-02-2011, 19:50
Η οσμωση σου λυνει τα χερια και μπορεις να φτιαξεις το νερο οπως ακριβως θελεις με ευκολια!!

Σε αναλογια με ενα μικρο ποσοστο βρυσης περασμενο απο προφιλτρα θα συμπληρωσω εγω, και ουτε ζουμια ουτε ιχνοστοιχεια...............αυτο κανω τους τελευταιους μηνες και τα ψαρια πετανε :thumbup:

Γιώργος Κ
22-02-2011, 20:15
και τα ψαρια πετανε :thumbup:
Και τους ειχα φαει τα "αυτια" να γινουν πιλοτοι και τα δικα μου αλλα δε με ακουσανε!!! dohdoh:p

Τι περιμενεις ... το μυαλο τους στις τσαρκες και στις αλητειες!!! *ami-*ami-*ami-*ami-

White Diamond
22-02-2011, 20:22
Γινανε ιπταμενοι δισκοι? Μια χαρα ειναι. :score:

Γιώργος Κ
22-02-2011, 21:02
Γιιώργο, με το χρώμα=ταννίνες+χουμικά δεν "ζωντανεύει ένα νεκρό νερό".:d:d:d
Καλυτερα νεκρο νερο ... παρα ψαρια!! Στη περιπτωση μου ισχυει απολυτα! Επιπλεον το νεκρο νερο γεμισε συντομα ζωη απο τις γεννες και τα μεγαλωματα!!!

davidson
22-02-2011, 22:28
Eιχα δοκιμασει να μαλακωσω το νερο και με ανθοκομικη τυρφη αλλα καλητερα αποτελεσματα ειχα με την ενυδρειακη, γι'αυτο και την προτιμησα.Απο GH=10 με την ανθοκομιας ειχα 7 και με την ενυδρειακη της JBL 6(σε βαρελι 100 λιτρων με ενα 2215)!!Πιστευω και εγω οτι γενικα οι ουσιες που απελευθερωνει η τυρφη στο νερο μονο καλο θα κανουν στα ψαρια, ασε δε το χρωματακι στο νερο!!!
Σιγουρα με της σκληροτητες που περνεις απο την οσμωση θα ειναι καλητερα αλλα για μενα η οσμωση δεν ειναι αντιοικονομικη για την αποκτηση της αλλα για το νερο που πεταει!!!
Ποσο να ποτησω τα λουλουδια...θα σαπησουν στο τελος!!!:d:d:d