PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιστροφη νερου και αεροπετρα στο σαμπ

gianni zym
14-03-2012, 12:08
στην παράγραφο 4. οξυγόνο
θα βοηθούσε μια αερόπετρα στον κάδο με το βιολογικό υλικό;

Αποκοπη απο εδω http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?6937-%CD%E9%F4%F1%EF%F0%EF%DF%E7%F3%E7-%EA%E1%E9-%EF%E9-%F0%E1%F1%DC%E3%EF%ED%F4%E5%F2-%F0%EF%F5-%F4%E7%ED-%E5%F0%E7%F1%E5%DC%E6%EF%F5%ED&p=132964#post132964

delta66
14-03-2012, 13:50
Η αεροπετρα "φερνει" οξυγονο με την αναταραξη της επιφανειας στο νερο (ανταλλαγη αεριων), το οποιο οξυγονωμενο νερο μετα περναει πανω απο τα υλικα οπου κατοικουν τα βακτηρια.
Μεσα στον καδο, μονο ανακατεμα του νερου θα εκανε.

Buelligan75
14-03-2012, 13:59
1. Η αεροπετρα "φερνει" οξυγονο με την αναταραξη της επιφανειας στο νερο (ανταλλαγη αεριων), το οποιο οξυγονωμενο νερο μετα περναει πανω απο τα υλικα οπου κατοικουν τα βακτηρια.
Μεσα στον καδο, μονο ανακατεμα του νερου θα εκανε.

Σπυρο μηπως ο γιαννης εννοει τον καδο του σαμπ? κ αν ναι υπαρχει προβλημα να ναι μεσα στο σαμπ μια αεροπετρα?.σε διαμερισμα πριν τα βιολογικα υλικα?

White Diamond
14-03-2012, 14:04
Η αεροπετρα στο ενυδρειο, το sump δεν την χρειαζεται γιατι στο πρωτο διαμερισμα που
πεφτει το νερο δημιουργειται αρκετη οξυγονωση. ;)

delta66
14-03-2012, 14:06
Σπυρο μηπως ο γιαννης εννοει τον καδο του σαμπ? κ αν ναι υπαρχει προβλημα να ναι μεσα στο σαμπ μια αεροπετρα?.σε διαμερισμα πριν τα βιολογικα υλικα?

Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα (ας πει την αποψη του καποιος με σαμπ) αλλα πιστευω οτι η αποδοση της στην οξυγονωση θα ειναι μειωμενη συγκριτικα με την τοποθετηση της στο ενυδρειο, αφου η επιφανεια του νερου στο σαμπ (και δει μονο σε ενα διαμερισμα οπου θα προκαλειται κυματισμος και φυσαλιδα που σκαει), ειναι μικρη σε σχεση του ενυδρειου.

Buelligan75
14-03-2012, 14:10
ευχαριστω και τους δυο σας.:thumbup:

Yiannis59
14-03-2012, 14:13
Γενικα αν καποιος εχει sub δεν χρειαζεται αεροπετρα ο ενας λογος ειναι αυτος που λεει ο WD και ο αλλος ειναι οτι για να μην υπαρχουν πλημμύρες (την πατησα και εμαθα ) η επιστροφη ειναι παντα πανω απο την επιφανεια του νερου στο ενυδρειο και προκαλει αρκετη αναταραξη

Buelligan75
14-03-2012, 15:41
Γενικα αν καποιος εχει sub δεν χρειαζεται αεροπετρα ο ενας λογος ειναι αυτος που λεει ο WD και ο αλλος ειναι οτι για να μην υπαρχουν πλημμύρες (την πατησα και εμαθα ) η επιστροφη ειναι παντα πανω απο την επιφανεια του νερου στο ενυδρειο και προκαλει αρκετη αναταραξη

:thumbup: boss.
τωρα ασχετο λιγακι αλλα με ενδιαφερει ....δηλαδη με σαμπ ο μονος τροπος επιστροφης ειναι αυτος?....για την αποφυγη πλυμμηρας?......αν δηλαδη βαλουμε 1 spraybar στο υψος της επιφανειας δεν θα ειναι οκ? κ επισης αν ειναι βυθισμενο μεσα στο νερο. περιμενω σχολιασμο γιατι κατι ετοιμαζω!:confused:

StavrosM
15-03-2012, 00:33
Μπορεί να είναι βυθισμένο το σπρέι μπαρ μέσα στο νερό αλλά μόνο μέχρι εκεί που θα κατέβει η στάθμη του νερού όταν σταματήσει η αντλία... όχι πιο κάτω!!!
(δηλαδή, μόλις σταματήσει η αντλία και κατεβάσει η υπερχείληση το νερό που μπορεί... το σπρέι μπαρ θα πρέπει να έχει τραβήξει αέρα!)

Αν είναι βυθισμένο πιο κάτω, θα κατεβάζει νερό στο διαμέρισμα της αντλίας μέχρι να πάρει αέρα...
(αν αυτό το νερό το χωράει το διαμέρισμα της αντλίας, δεν έγινε και τίποτα... αν όμως όχι, τότε... ayto35)

Buelligan75
15-03-2012, 10:11
ευχαριστω τον mod που το ανοιξε σαν ποστ κ σενα σταυρο για την απαντηση.
αρα μπορω να το εχω:
1.ολοκληρο πανω απο το νερο
2.στο υψος σταθμη ακριβως νερου?
3. ολοκληρο μεσα στο νερο αλλα ως εκει που θα κατεβασει η υπερχειληση στο σαμπ για να εξαερωσει.
αρα πολυ καλος σχεδιασμος στο σαμπ κ στα διαμερισματα ........που επιβάλλετε......κ βλεπουμε.

αλλες 2 ερωτησεις παρακαλω συγχωρεστε με:confused:
1.στο σαμπ στο πρωτο διαμερισμα που αναφερε ο Βασιλης(WD) η οξυγονωση πως ακριβως πετυχενετε πεφτοντας το νερο.....αφου σκεφτομαι να βαλω ενυδρειακο βαμβακι σαν πρωτη επαφη κ αμεσως μετα μπλε σφουγγαρια......θα πρεπει να χουν καποιο κενο με τον σωληνα??...σορυ αλλα ακομα δεν εχω δει λεπτομερως σαμπ απο κοντα...........(kuki ετοιμασου!!)...μονο απο διαφορες φωτο?)hiding(.....με ενδιαφερει ο θορυβος εμμεσα......γιατι αμεσα ....την παντοφλα!!
2.μαζι με 1 σαμπ 120λτ σαν κυρια φιλτρανση σε ενα 600αρι αντι για μια αντλια κυκλοφοριας μεσα στο ενυδρειο κ αν δεν μας ενδιαφερει το ''αισθητικο'' κομματι, θα μπορουσα να βαλω ενα 2217 (ολο μηχανικο φιλτρ) σε λειτουργια στο νεκρο σημειο?

StavrosM
15-03-2012, 18:27
1. Η οξυγόνωση γίνεται μόνη της αφού πέφτει το νερό από την υπερχείληση στο sump! (άρα όλο το νερό έρχεται σε επαφή με τον αέρα...)
Και ξαναγίνεται αυτό όταν πέφτει το νερό από το προτελευταίο διαμέρισμα, στο διαμέρισμα της αντλίας... (υπάρχει διαφορά ύψους εκεί...)
Εγώ παρ' όλα αυτά, έχω και μία αερόπετρα στο διαμέρισμα της αντλίας... λίγο οξυγόνο παραπάνω δεν βλάπτει! (ούτε τα λίγα φυτά που έχω. )

Ο θόρυβος τώρα... Για 'μένα δεν είναι δυνατός... ίσα ίσα που ακούγεται όταν υπάρχει απόλυτη ησυχία! Σίγουρα τα φίλτρα είναι πιο αθόρυβα αλλά δεν νομίζω ότι αυτός ο λίγο παραπάνω θόρυβος μπορεί να μειώσει τα αρκετά πλεονεκτήματα που έχει συνολικά το sump... (:leloydi: αγάπη μου... ξέρεις πόσο χρόνο θα γλυτώνω με το sump; Ούτε να τραβάω σωλήνες και φίλτρα για να τα καθαρίζω κάθε τρεις και λίγο... ούτε να κάνω χάλια τον νεροχύτη... ούτε τίποτα... Μου 'λυσε τα χέρια σου λέω... όσο χρόνο θέλω έχω τώρα... Που θα πάμε βόλτα; :d Αν το φέρεις έτσι διπλωματικά... ποιός θόρυβος; )

2. Nαι, γιατί όχι;

Buelligan75
15-03-2012, 21:43
1.:thumbup:
36_1_32
2.ok