PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίσκοι Εν μέσω κρίσης

mathaios81
04-03-2012, 02:10
Όλοι βιώνουμε αυτήν την κατάσταση που λεγετε κρίση...μετά λύπης μου βλέπω να πληθαίνουν οι αγγελίες που έχουν ως αντικείμενο πώλησης το ενυδρειο...δηλαδή αρκετός κόσμος σταματάει το χόμπι του ...τις ώρες ηρεμίας που μπορεί να Περάσει κοιτώντας το!!!!! Ατελιωτες φορές έχω ξεχαστεί παρατηροντας του δίσκους μου ... Και επειδή προσπαθώ να συνεχίσω να τους έχω θα ήθελα να δω τι συμφέρει περισσότερο να ακολουθήσω όπως προς την διατροφή τους
1) flakes

2)Bit
3)diy μοσχαροκαρδια

Ποια θεωρείται έσεις οικονομικοτερη τροφη;Χωρις να στερουνται διατροφικής αξιας.

Γιώργος Κ
04-03-2012, 06:27
Δε ξερω κατα ποσο η τροφη ειναι το πιο ακριβο "παγιο" που εχουν οι δισκοι!
Για να μη στερουνται τιποτα θα πρεπει να ταιζουμε διαφορες τροφες ...
Εκτος των αλλων θα πρεπει να προσεχουμε τις "παρενεργειες" που εχει η καθε τροφη. Πχ συχνο ταισμα με καρδια σημαίνει ακομα πιο συχνες αλλαγες νερου.

Γενικα αν φτασω στο σημειο να σκεφτομαι τις αλλαγες νερου και τη διατροφη θα παρατησω το δισκο-χομπι θεωρωντας τον εαυτο μου ανικανο να τους προσφερω οτι χρειαζονται! Απο αγαπη και μονο θα τα δωσω σε καποιον που θα τους παρεχει τα παντα!

ChristosP
04-03-2012, 06:54
H ΔΕΗ ειναι το προβλημα ......

andrikos
04-03-2012, 09:45
Σιγουρα η ΔΕΗ ειναι το πρόβλημα! Εγω κατα τ αλλα πλεον εχω μειώσει τα λοιπα εξοδα στα 11 ευρω το μηνα. (τοσο κανει η τροφη). Δίνω μόνο DISCUS FLAKES και τέλος. Βεβαια αν κάνεις το ενυδρειο "πρασινο" θα γλιτώνεις κι απο ΔΕΗ κατι. Καλη μόνωση για λιγοτερες απωλειες θερμοτητας, λάμπες led.

kat2
04-03-2012, 11:04
Για το δικο μου συστημα η καταναλωση το χρονο ειναι περιπου:
1) ΕΥΔΑΠ =300lt Χ 4 Χ 12 Χ 0,65E =10E
2) ΔΕΗ =150Kwh Χ 12 Χ 0,069E=125E
3) Τροφες: ΤΟΝΥ-ΤΑΝ =80E το χρονο ,ΟΝ =80E το χρονο
4) EASY-LIFE =60E το χρονο
5) PREIS DISCUS MINERALS =23E το χρονο
6) Τεστ =40E το χρονο
Συνολο =340E το χρονο
Για να εχουμε ενα μπουσουλα χωρις να λαβουμε υποψη οτι ειναι χομπι και σαν χομπι παντα θελουμε κατι το παραπανω και αυτο μας …………..

bas_754
04-03-2012, 17:52
κατα την αποψη μου..
το χομπυ ειναι χομπυ και οπως καθε χομπυ θελει λεφτα.
Αλλα οχι και τοσο τραγικα ποσα οπως κατα καιρους παρουσιαζεται.
Η δεη τουλαχιστο σε μενα το μηνα κανει οσο ....δυο καφεδες
η 1-2 φαγητα στο φουρνο η 1-2 θερμοσιφωνες !!!!
μην τρελαθουμε η δεη ΔΕΝ ειναι τεραστιο εξοδο (εκτος και αν εχεις το ενυδριο στο μπαλκονι με προβολεις πυρακτωσεως για φωτισμο)
Οι τροφες ειναι απαραιτητες και θα συμφωνησω με τον φιλο Γιωργο Κ.
+ ολα οσα εγραψε ο φιλος kat2 που ειναι το ελαχιστο που χρειαζεται ενα δισκοενυδριο.
Εγω προσωπικα προτιμω να κοψω μια βολτα με το αμαξι στην εξοχη το εξαμηνο
απ το να τυλιγω με φιλεζολ και υαλοβαμβακες το ενυδριο μου και να ταιζω flakes για χρυσοψαρα τα δισκια.:d

και για να μην παρεξηγηθω ως "δεν εχω αναγκη" παιρνω κατι παραπανω απο το βασικο μισθο το μηναdoh

Buelligan75
04-03-2012, 18:00
παιδια η ανεργια ειναι ανεργια..........κ δισκοενυδρειο κ ανεργια.....κ οικογενεια ισως ν ειναι απο δυσκολο εως ακατορθωτο.

.....κ δεν λεω να σαι ανεργος κ να ξεκινησεις το χομπι......αλλα να σαι χομπιστας κ να σε βρει το κακο.......359€ το μηνα......τι να λεμε τωρα..........μακρια απο μας!!!!dead4

bas_754
04-03-2012, 18:12
υπαρχει και αυτη η λυση...οικονομικοτατη

http://www.youtube.com/watch?v=L4FAv_lSPqE

και για οσους δεν θελουν να δινουν ουτε σε τροφη

http://www.youtube.com/watch?v=4SBv_wLxp78&feature=related

και ακομη καλυτερα ...τσαμπα και εχεις και "φυσικο αποτελεσμα"

http://www.youtube.com/watch?v=vComI9WiRYU&feature=related

rofirofirofi

Γιάννης
04-03-2012, 18:57
Θα συμφωνήσω ότι το μεγάλο πρόβλημα είναι η ΔΕΗ.
Στο θέμα τροφής πιστεύω ότι έχω κάνει αρκετή οικονομία αγοράζοντας και χρησιμοποιώντας ως κύρια διατροφή την 10 λίτρων-3 κιλά Tetra discus.

ΥΓ. Ναι ξέρω τα περί απώλειας των βιταμινών με τον καιρό κτλ. κτλ.

gianni zym
04-03-2012, 21:34
πως την συντηρείς συνονόματε;

Γιάννης
05-03-2012, 00:57
Δεν κάνω καμιά συντήρηση.
Η τροφή δεν παρουσιάζει καμία εμφανή αλλοίωση.

mathaios81
08-03-2012, 12:02
οκ η ΔΕΗ ειναι ενα θεμα ομως που με καποιους τροπους ξεπερνιεται.....
dead:
απλα θελω να μου πειτε αν στην διαρκεια 12 μηνων χρησιμοποιοντας καρδια η flakes η bits πιο μας ερχεται οικονομικοτερα...