PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο "θάνατος" ενός ενυδρείου.

MakChem
27-02-2012, 20:42
Θα σας διηγηθώ μία τραγική ιστορία, ένα πραγματικό γεγονός.

Πριν από 8 μήνες περίπου απέκτησα 9 μικρούς δίσκους stendker, μεγέθους 4-5 εκ. Τα δισκάκια τοποθετήθηκαν σε ενυδρείο 200 λίτρων και είχα τη μεγάλη χαρά να τα μεγαλώνω εδώ και τόσο καιρό, αποτελώντας ένα από τα τρία πειραματικά μου δισκοενυδρεία (σκέτες γυάλες), τα οποία βρίσκονται στο ίδιο δωμάτιο. Τα άλλα ενυδρεία περιέχουν ενήλικους ασιάτες (το ένα) και ανήλικα ελληνάκια από ασιάτες γονείς (το άλλο).

Οι 9 stendker μεγάλωναν απροβλημάτιστα και φυσιολογικά, χωρίς υπερβολικό "πουσάρισμα" από κατεψυγμένες καρδιές και χωρίς φαρμακευτικές αγωγές, ήταν δηλαδή υγιέστατοι δίσκοι. Πριν από 20 ημέρες, όλοι ξεπερνούσαν τα 13 εκ.

Πριν από 20 ημέρες λοιπόν, ανάβουν τα φώτα και παρατηρώ και τους 9 δίσκους σε τραγική κατάσταση. Ταχύτατος ρυθμός αναπνοής, άρνηση φαγητού, σκουρόχρωμα ψάρια και υπερέκκριση βλέννης από τα σώματά τους. Αυτή ήταν η κλινική εικόνα και των 9 δίσκων, οι οποίοι το προηγούμενο βράδυ ήταν σε άριστη κατάσταση. Επιβεβαίωσα τις μηδενικές τιμές αμμωνίας και νιτρωδών, έκανα αλλαγή νερού 70% (προετοιμασμένο και ζεστό), αφαίρεσα το purigen από το φίλτρο και πρόσθεσα easy life στο νερό, προσπαθώντας να κερδίσω χρόνο για να καταλάβω τί ακριβώς ήταν αυτό το ταχύτατο και επιθετικό που αντιμετώπιζα για πρώτη φορά. Μίλησα με δύο πολύ καλούς φίλους και έμπειρους δισκάδες συμφορουμίτες οι οποίοι με βοήθησαν σημαντικά και τους ευχαριστώ θερμά. Κατάλαβα ότι παρόμοια συμπτωματολογία παρουσιάζουν 2 ασθένειες, η ιογενής λοίμωξη discus plague και το πρωτοζωικό παράσιτο chilodonella. Δυστυχώς βρέθηκα στη δύσκολη θέση να επιλέξω εγώ, τί από τα δύο να αντιμετωπίσω, αφού έπρεπε να προχωρήσω στα "τυφλά" και να διαλέξω φαρμακευτική αντιμετώπιση, είτε με ισχυρό συνδιασμό αντιβιωτικών (για την πρώτη περίπτωση) είτε με ισχυρό αντιπαρασιτικό (για τη δεύτερη περίπτωση). Την επόμενη ημέρα τα ψάρια ήταν στην ίδια τραγική κατάσταση. Έκανα αλλαγή νερού 90% (για την αφαίρεση του easy life) και χορήγησα protazol /Sera, δίνοντας περισσότερες πιθανότητες στο παράσιτο. Σε 24 ώρες έκανα 70% αλλαγή νερού και ξεκίνησα φίλτρανση με ενεργό άνθρακα. 8/9 δίσκους είχαν βελτιωθεί σημαντικά, δηλαδή είχαν φυσιολογικές αναπνοές, κανονικά χρώματα, όρεξη για φαγητό και δεν έβγαζαν βλέννη. Την επόμενη ημέρα όλοι οι δίσκοι επανήλθαν στην αρχική τραγική κατάσταση και εγώ δεν πιστεύω αυτό που βλέπω και αντιμετωπίζω. Ξανά το ίδιο δίλημμα, αντιβιωτικά ή protazol για 2η φορά. Επέλεξα ξανά το protazol, πραγματοποιώντας πρώτα μεγάλη αλλαγή νερού και αφαιρώντας τον ενεργό άνθρακα. Μέσα στις επόμενες 24 ώρες, δηλαδή κατά τη χρήση του 2ου protazol, πέθαναν όλα τα ψάρια. Μέσα σε 4 ημέρες ξεκληρίστηκε όλο το ενυδρείο. Μέσα σε 4 ημέρες "έχασα" 9/9 δίσκους stendker. Η απογοήτευσή μου είναι τεράστια και η θλίψη μου μεγάλη.

Το συγκεκριμένο ενυδρείο όλες αυτές τις ημέρες που πέρασαν, παραμένει χωρίς ψάρια, απλά δουλεύουν τα φίλτρα. Οι υπόλοιποι δίσκοι στα γειτνιάζοντα ενυδρεία παραμένουν υγιέστατοι. Θέλω να αναφέρω 4 πράγματα που συνέβησαν το τελευταίο χρονικό διάστημα πριν την έναρξη των συμπτωμάτων, που μπορεί να έχουν σχέση με το γεγονός αλλά και να μην έχουν καμία σχέση.
1. 30 ημέρες πριν, 6 ρίζες από πόθο μοιράστηκαν στα 3 ενυδρεία, δηλαδή από μία γλάστρα που αγόρασα πήρα τις ρίζες τις έπλυνα πολύ καλά και τοποθέτησα 2 ρίζες σε κάθε ενυδρείο.
2. 10 ημέρες πριν, καθημερινά επισκέπτομαι το νοσοκομείο Σωτηρία (νοσηλευόταν συγγενικό πρόσωπο). Πρίν εισέλθω στον ενυδρειακό χώρο, αλλάζω ρούχα και πλένω τα χέρια μου με betadin surgical scrub.
3. 14 ημέρες πριν, τοποθέτησα μία γείωση τιτανίου κινεζικής προέλευσης στο συγκεκριμένο ενυδρείο και μόνο, καθαρά για πειραματικούς λόγους. Το νερό είχε μία επαγωγική τάση 3-4 Volt AC (τόσο περίπου έχουν και τα άλλα 2 αγείωτα ενυδρεία), και περίμενα να δω τυχόν βελτίωση στα ψάρια με τη θεωρητική μείωση του στρες.
4. σχεδόν όλους τους μήνες ζωής του συγκεκριμένου ενυδρείου υπήρχε αναπαραγωγή σκνιπών (κάποιες λίγες έχουν επιζήσει στο χώρο λόγω νερού και υψηλής θερμοκρασίας) με αποτέλεσμα, μόνο στο συγκεκριμένο ενυδρείο, να βλέπω μαύρα σκουλήκια να κινούνται στα πάνω όρια της γυάλας και στις κόντρες. Τώρα άν έπεφταν και μέσα στο νερό και φαγώθηκαν από ψάρια, τί να πώ??

baroutas
27-02-2012, 21:11
Πολύ κρίμα Μάκη.....Αλο τετοιο κακό να μην σε βρει.....:(

parmas
27-02-2012, 21:20
:( κρίμα... τα συλυπητήρια μου ...

StavrosM
27-02-2012, 21:21
Μάκη λυπάμαι, είναι πράγματι πολύ άσχημο όλο αυτό...
Έπρεπε να πας στην αντιβίωση αλλά ξεγελάστηκες που τα είδες να πηγαίνουν καλύτερα...

Εγώ θυμάμαι την περιπέτεια που πέρασαν πολλά μέλη και μη πριν δύο χρόνια τα χριστούγεννα και είχαμε πει τότε ότι δεν ήταν πλάγκ γιατί θα είχαν ψοφήσει όλα σε σύντομο χρονικό διάστημα, αλλά ιός του έρπη...
Πιθανολογώ ότι ίσως αυτός ο ιός να χτύπησε και τα δικά σου, γιατί δεν αρρώστησαν τα ασιατικά!!! Νομίζω πως αυτά τον μετάδοσαν και δεν νόσησαν γιατί τον έχουν περάσει. Δεν το λέω με σιγουριά αλλά είναι ένα πιθανό σενάριο...

Συμπτωματικά να πω ότι πριν 15- 20 μέρες περίπου, παρόμοια περίπτωση είχαμε και εδώ στα Χανιά...!!!
Ενας φίλος πήρε ψάρια πριν λίγους μήνες από δυο διαφορετικά μαγαζιά, Ασιάτικά όλα αλλά όχι από την ίδια χώρα... Πριν λίγες μέρες λοιπόν, είχε τα συμπτώματα που ανέφερες και εσύ στα μισά ψάρια, τα υπόλοιπα μεσ'την καλή χαρά...!!!
Με παίρνει τηλ απελπισμένος και του πρότεινα κατευθείαν αντιβίωση και αλάτι (την θεραπεία που ακολούθησαν τότε πριν δύο χρόνια μερικά παιδιά, ζιναντόλ και 3γρ/λιτ αλάτι και καθημερινές αλλαγές για 10 ημέρες)
Σήμερα είναι όλα καλά εκτός από ένα που δεν καλοτρώει...
Δεν ξέρω ακόμα και τώρα αν έκανα καλά που του πρότεινα κατευθείαν αντιβίωση αλλά ειλικρινά δεν ξέρω πως αλλιώς μπορείς να αντιμετωπίσεις κάτι τέτοιο!!

Δεν ξέρω τι να πω... μου φαίνεται ότι τα κάποια Ασιατικά ψάρια έχουν περάσει ιώσεις αγνωστες σε εμάς και όταν έρθουν σε επαφή με άλλα την μεταδίδουν!!!
Λυπάμαι που κατηγορώ ολόκληρους εκτροφείς και εμπόρους αλλά αυτήν την γνώμη έχω σχηματίσει... Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς...

kat2
27-02-2012, 21:24
Μακη ξεχασες να αναφερθεις στης σκνιπες.

Crazyio
27-02-2012, 21:56
τι λες τώρα .. !! :( Μακριά από όλους μας τέτοια εμπειρία !!
Κρίμα Μάκη ... ελπίζω να ξεπεράσεις σύντομα το σοκ και την απογοήτευση και να μπούν και πάλι ψάρια στο ενυδρείο αυτό .. !

1. πως και επέλεξες θεραπεία για chilodonella και όχι για Plague ?
2. από την περιγραφή σου τα ενυδρεία με τους ασιάτες και τους γερμανούς είναι στον ίδιο χώρο. ό,τι χρησιμοποιείς είναι κοινό και στα 3 ενυδρεία ? (λάστιχα, απόχες, κουβάδες κτπ ). αν και μετά από τόσο καιρό ό,τι ήταν να μεταφερθεί από το ένα ενυδρείο στο άλλο λογικά θα είχε μεταφερθεί.
3. σκνίπες ?? :confused:

delta66
27-02-2012, 22:05
Following the topic

MakChem
27-02-2012, 22:07
Ιωσά δεν υπάρχει τίποτα κοινό μεταξύ των 3 ενυδρείων. Ναι σκνίπες...

StavrosM
27-02-2012, 22:35
2. από την περιγραφή σου τα ενυδρεία με τους ασιάτες και τους γερμανούς είναι στον ίδιο χώρο. ό,τι χρησιμοποιείς είναι κοινό και στα 3 ενυδρεία ? (λάστιχα, απόχες, κουβάδες κτπ ). αν και μετά από τόσο καιρό ό,τι ήταν να μεταφερθεί από το ένα ενυδρείο στο άλλο λογικά θα είχε μεταφερθεί.

Μην το λες με σιγουριά αυτό... και στην περίπτωση που ανέφερα παραπάνω τα ψάρια ήταν μαζί 3 μήνες και μετά αρρώστησαν τα μισά!!!

Αυτό με τις σκνίπες κι εγώ δεν το κατάλαβα...

Crazyio
28-02-2012, 08:51
Μην το λες με σιγουριά αυτό... και στην περίπτωση που ανέφερα παραπάνω τα ψάρια ήταν μαζί 3 μήνες και μετά αρρώστησαν τα μισά!!!

Αυτό με τις σκνίπες κι εγώ δεν το κατάλαβα...

είναι ρίσκο να χρησιμοποιούμε κοινά "Εργαλεία" για τα ενυδρεία μας.
Ο Μάκης δεν είχε κοινά μεταξύ των ενυδρείων του. Σαφώς δεν είναι σίγουρο πως θα μεταφερθεί κάτι από το ένα ενυδρείο στο άλλο όπως δεν είναι και σίγουρο πως δεν θα μεταφερθεί, για αυτό και έβαλα το "λογικά" ώστε να καλύψουμε πάν ενδεχόμενο.

Με τις σκνίπες ούτε εγώ το κατάλαβα για αυτό και ρώτησα ... θα μας απαντήσει ο Μάκης.

ChristosP
28-02-2012, 09:30
σε όλους εχει συμβεί Μάκη keep walking :thumbup:

Απλά την αλλη φορά ξεκίνα με αυτό που σου εστειλε ο φίλος σου σε αντιβιοτικα ;)

White Diamond
28-02-2012, 09:30
Ενα επισης σημαντικο σημειο που δεν αναφερει ο χημικολατρης ειναι οτι το
τελευταιο διαστημα βοηθουσε ενα φιλο του με δισκοενυδρειο, αν δεν προσεξε
μπορει να μετεφερε απο εκει κατι. ;)

MakChem
28-02-2012, 10:32
Ωρέ τί δεν καταλαβαίνετε με τις σκνίπες. Όπως αναπαράγονται τα κουνούπια στα ενυδρεία (με λευκά σκουλήκια), το ίδιο κάνουν οι σκνίπες με μαύρα σκουλήκια. Δυστυχώς έχω πέσει στην περίπτωση, όπου το μικροκλίμα γύρω από το σπίτι μου (ένα ολόκληρο οικοδομικό τεράγωνο) να μαζεύει σκνίπα τα τελευταία 2 χρόνια.

Genirous
28-02-2012, 11:28
Μάκη κρίμα για τον χαμό των δίσκων σου... Όπως είπε και ο Χρήστος, σε όλους έχει συμβεί κάτι παρόμοιο, άλλοτε μεγαλύτερης και άλλοτε μικρότερης κλίμακας. Αυτό που μετράει και μένει είναι η ενημέρωση των συνχομπιστών, ώστε να υπάρχει σε παρόμοιες καταστάσεις καλύτερη αντιμετώπιση. Ευχαριστούμε. :thumbup:

ΥΓ: Σχετικά με αυτό που συνέβη πριν περίπου 2+ χρόνια, η πλειοψηφία των μελών και η απαρτία των παθόντων υποστήριξε την Discus Plague ως υποβόσκουσα νόσο. Για όσους θέλουν να διαβάσουν περισσότερα, σχετικά δημοσιεύματα υπάρχουν εδώ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?3953) και εδώ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?7113).

Γιώργος Κ
28-02-2012, 11:49
Κριμα τα ψαρακια! :(
Ολοι μας εχουμε νοιωσει αυτο που νοιωθεις αλλα μην αφησεις να σε πτοησει!
Με αυτα τα ψαρια ποτε δε ξερεις! doh

White Diamond
28-02-2012, 13:05
Και μη διανοηθεις να βαλεις τιποτα αφρικανες χημικολατρη γιατι.... :patrol: :p

gianni zym
28-02-2012, 13:20
Μάκη δεν ξέρω τι είναι χειρότερο από αυτό.
καλή δύναμη.
αν το θέμα είχε τίτλο Quiz 7 by MakChem κανείς δεν θα περίμενε, ότι έγινε σε εσένα.

Buelligan75
28-02-2012, 13:24
...Μακη.....περαστικα.....κ παμε παλι με το κεφαλι ψιλα!!:thumbup:

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
28-02-2012, 14:16
Tι να σου πω τωρα... να μη στενοχωριεσαι; δεν γίνεται... Οταν μπει η αρρώστια μέσα σε ενα ενυδρείο η ψυχολογία πέφτει τόσο που σου έρχεται να τα παρατήσεις όλα... πίκρα μεγάλη....
Από την άλλη... εμείς δεν μασάμε... ξέρουμε ότι θα περάσει και αυτό... θα ξαναφτιάξουμε ένα καινούργιο κοπάδι με καλύτερες προϋποθέσεις και η εκάστοτε εμπειρία... θα μας βοηθήσει την επομένη να δράσουμε πιο άμεσα και αποτελεσματικά.

MakChem
28-02-2012, 16:47
σε όλους εχει συμβεί Μάκη keep walking :thumbup:

Απλά την αλλη φορά ξεκίνα με αυτό που σου εστειλε ο φίλος σου σε αντιβιοτικα ;)

Χρήστο, πιστεύω ότι η κατάληξη όλων των δίσκων σημαίνει ότι δεν επρόκειτο περί παρασίτου, αφού το διπλό προταζολ θα "έπιανε" και θα σωζόντουσαν τα ψάρια. Προφανώς θα μείνω με την απορία "ιός ή γείωση", όσον αφορά την αιτία του κακού. Για την περίπτωση της γείωσης, ότι και να έκανα φαρμακευτικά δε θα βοηθούσε τα ψάρια, ήταν καταδικασμένα από την πειραματική μου επιλογή για τοποθέτηση γείωσης στο νερό. Για την περίπτωση του ιού όμως, είναι πολύ κρίμα, αφού είχα ένα ιδιαίτερα αποτελεσματικό "όπλο στα χέρια μου" και δεν το χρησιμοποίησα, ένα εξαιρετικό και πανίσχυρο συνδιασμό αντιβιωτικών που πιθανά γλύτωνε τα ψάρια από το θάνατο. Και σε αυτή την περίπτωση, φέρω εγώ όλη την ευθύνη, δίνοντας λιγότερες πιθανότητες στην ιογενή λοίμωξη...

Crazyio
28-02-2012, 17:31
Πώς θεωρείς πως η γείωση "ίσως" να είναι η αιτία του κακού ?
όπως και να έχει το θέμα γείωση είναι ιδιαίτερο και έχει διχάσει κόσμο. όμως σε ενυδρεία τα οποία γειώθηκαν δεν αναφέρθηκαν προβλήματα και κατά πόσο προβλήματα που είχαν σαν συνέπεια τον θάνατο.

Giannis_4
28-02-2012, 18:03
Καταρχην φιλαρακι αλλο κακο να μην σε βρει!!!
Πραγματικα ειναι κριμα αλλα ειναι και μεσα στο χομπυ ολα αυτα.
Οσον αφορα το θεμα της γειωσης εαν εχω καταλαβει καλα εβαλες ενα σύρμα απο την γειωση της πριζας μεσα στο ενυδρειο,αυτο το εχω εδω και 1,5 χρονο χωρις να εχω παρατηρησει καποιο προβλημα.

White Diamond
28-02-2012, 18:22
Ιωσά δεν υπάρχει τίποτα κοινό μεταξύ των 3 ενυδρείων. Ναι σκνίπες...
Νομιζεις... αν μιλαμε για ιο. nono
Και οι δυο ασθενειες ειναι σχεδον ιδιες σε συμπτωματα, αυτο που ισως σε παραπεμπει στον ιο ειναι το πολυ συντομο
χρονικο διαστημα που εκδηλωθηκε, οποτε μας κανει να σκεφτουμε αυτη την περιπτωση.
Η θετικη αντιδραση στην αγωγη αρχικα ειναι κατι που σε μπερδεψε λιγο, οχι αδικα ομως.
Ειναι τυχαιο που λεμε κανονικα η καραντινα πχ σε αλλο οικοδομικο τετραγωνο? ;)
Γιατι ο εκτροφεας των δισκων που ειχες δεν επιτρεπει σε κανενα να μπει στις εγκαταστασεις του?
Δεν εχει κανεις δισκους στην τσεπη του οταν παει ταξιδι... αρα? ;)
Γιατι οι δισκοι δεν επιστρεφουν μετα τις εκθεσεις στις φαρμες? ;)

Στέργιος
28-02-2012, 18:48
Σίγουρα ειναι πολύ δύσκολο να χάνεις ενα ολόκληρο κοπάδι σε λίγες μέρες η ωρες κρίμα. Μη το βάζεις κατω όμως!

Crazyio
28-02-2012, 18:50
ακόμα και τίποτα να μην είναι κοινό, ακόμα και αν αποποινικοποιήσουμε τον "αέρα" και το ίδιο το περιβάλλον μια σκνίπα που θα πάει από το ένα ενυδρείο στο άλλο είναι ικανή για την μετάδοση οποιουδήποτε ίου.
Μάκη τα είδες τα ψάρια σου να είναι καθόλου μαζεμένα όλα μαζί σαν "μπάλα" ?

Buelligan75
28-02-2012, 20:20
ακόμα και τίποτα να μην είναι κοινό, ακόμα και αν αποποινικοποιήσουμε τον "αέρα" και το ίδιο το περιβάλλον μια σκνίπα που θα πάει από το ένα ενυδρείο στο άλλο είναι ικανή για την μετάδοση οποιουδήποτε ίου.
Μάκη τα είδες τα ψάρια σου να είναι καθόλου μαζεμένα όλα μαζί σαν "μπάλα" ?

....για μενα ειναι σχεδον σιγουρο οτι οτι μεταφερθηκε...το μετεφεραν οι σκνιπες!

maxmike
28-02-2012, 23:15
μακη λυπαμε πολλη για οτι συνεβη και ευχομαι καλη επανοδο.
και τωρα ερωτηση:για την γειωση τι φοβασε οτι μπορει να μεταδωσε καποιο μικροβιο στον οργανισμο ή μηπως(αδαεις εγω) με την αποτομη ή και μεγαλη επαγωγηκη διαφορα τα ψαρια αρρωστησαν μηπως ειναι μυθος αυτο με το στρεςς και στην πραγματικοτιτα αυτα τα βολτ τα οφελουν?

delta66
29-02-2012, 11:34
Θα δοκιμασεις τη γειωση σε αλλο ενυδρειο?

White Diamond
29-02-2012, 14:33
Οχι Σπυρο θα γινει διπλο πειραμα, μπαινουν νεα στο ιδιο ενυδρειο χωρις να εχει απολυμανθει για
να εξακριβωθει αν τιθεται θεμα ιου η παρασιτου η οπως μπορει να λεγεται αυτο χωρις γειωση
και μετα απο λιγο διαστημα θα μπει παλι η γειωση για να δουμε τι εφταιξε τελικα.
Για να μην αρχισουν τιποτα ιστοριες εις βαρος του Μακη το πειραμα γινεται κατοπιν δικης μου παροτρυνσης.:cool:

Buelligan75
29-02-2012, 14:43
...συγνωμη αλλα εγω διαφωνω στο θεμα πειραμα.....γενικοτερα.....ποσο μαλλον σε δισκους.....το μονο καθυσηχαστικο ειναι οτι σιγουρα με σας κ. βασιλη ''πανω'' στην υποθεση....τα ψαρια ισως κ να σωθουν χωρις να θελω να πω κατι για την εμπειρια του κ. Μακη.....ποσο μαλλον αφου εχασες αγαπημενα ψαρια σου.
απο τηνα λλη αν δεν υπαρχουν πειραματοζωα δεν θα υπαρχουν φαρμακα, θεραπειες κ ου το καθεξης....κ οκομα αν τα κανουν εκτροφεις τοτε σπανια τους περνεις κουβεντα ή σου λενε αυτα μονο που θελουν να ξερεις...οποτε αντε κ να ταν ιος ή παρασιτο γιατι να μπουν νεα ψαρια σε τετοια διαδικασια? κ αν οχι κ ειναι η γειωση γιατι και παλι να βρεθει αλλη μια περιπτωση που θανε διαφορετικη απο καποια αλλη.....κ ισως να μην ειναι κ να επιβαιβεωσετε καποιες αποψεις σας, ....... αλλα τα ψαρια?.....φιλικα κ με απορια!

White Diamond
29-02-2012, 14:50
Υπαρχει το ενδεχομενο να οφειλεται σε κακη ποιοτητα υλικου στη γειωση, ισως, αν ειναι ετσι θα γινει γνωστο το προιον προς αποφυγη.
Αν παρουσιαστει το ιδιο προβλημα παλι θα μπορεσει ο Μακης να ανταπεξελθει πλεον.

Buelligan75
29-02-2012, 15:01
Υπαρχει το ενδεχομενο να οφειλεται σε κακη ποιοτητα υλικου στη γειωση, ισως, αν ειναι ετσι θα γινει γνωστο το προιον προς αποφυγη.
Αν παρουσιαστει το ιδιο προβλημα παλι θα μπορεσει ο Μακης να ανταπεξελθει πλεον.

...το θεμα ''σκνιπας'' θα το σχολιασετε κ. Βασιλη?...αναπαραγωγη τετοιων σκνιπων αλλα κ κουνουπιων γινετε μονο σε ''στασιμα'' νερα.....κ μπορει η λαρβα τους να μεταφερει αρρωστειες.....τοσα ακουμε καθε μερα!....αλλα κ με μια αναζητηση στο νετ θα καταλάβετε τι λεω......κ μιλαμε κ για ψαρια εκτροφης........γιατι σε αγριους εχω φιλους στην αγγλια που μαζευουν απο στασιμα νερα σε ρυακια λαρβες μαυρου κουνουπιου με αποχες τις ζεστες νυχτες κ οι αγριοι τους τις λατρευουν!....το θεμα γειωσης εχει διχασει πολλα φορουμ......οπως κ η απολυνανση φυτων η οποια κ δεν εγινε απλα πλυσιμο.....αλλα μοιραστηκε κ στα αλλα με τους ασιατες!....ευχαριστω για την απαντηση:thumbup:

White Diamond
29-02-2012, 15:19
Η σκνηπα μεταφερει πολλα, μπορει να μεταφερει και ιο. Ειναι αυτη η αιτια στην προκειμενη περιπτωση?
Και η λεισμανιαση (ΚΑΛΑΖΑΡ) απο μολυσμενη σκνηπα προερχεται. Μπορουμε να απορριψουμε ομως την εκδοχη μεταφορας
της αιτιας απο ενυδρειο εκτος αυτων του Μακη? Ειδομεν.

Genirous
29-02-2012, 15:20
Οχι Σπυρο θα γινει διπλο πειραμα, μπαινουν νεα στο ιδιο ενυδρειο χωρις να εχει απολυμανθει για
να εξακριβωθει αν τιθεται θεμα ιου η παρασιτου η οπως μπορει να λεγεται αυτο χωρις γειωση
και μετα απο λιγο διαστημα θα μπει παλι η γειωση για να δουμε τι εφταιξε τελικα.
Για να μην αρχισουν τιποτα ιστοριες εις βαρος του Μακη το πειραμα γινεται κατοπιν δικης μου παροτρυνσης.:cool:Θα μας πείτε και τον χορηγό του πειράματος; :d

Crazyio
29-02-2012, 19:59
Ο Giannis_4 έχει κάνει μια ερώτηση που περιμένει απάντηση ...
το ίδιο και εγώ λίγα μηνύματα πιο πάνω ...
Αστοχία υλικού στην γείωση ? εννοείς αν το probe δεν είναι 100% ανοξείδωτο ... ?

Καλύτερα δεν είναι να μας απαντάει όμως ο Μάκης που τα έζησε από πρώτο χέρι παρά εσύ Βασίλη ?

MakChem
29-02-2012, 21:42
Ιω επειδή είναι πολλά αυτά που έχω να αναφέρω, σήμερα δεν προλαβαίνω, μάλλον αύριο θα τα αναλύσουμε όλα διεξοδικά.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη συμπαράσταση αλλά και για τη συμμετοχή στη "λύση του κουιζ".:thumbup:

delta66
29-02-2012, 22:40
Αν ενα πειραμα γινεται υπο σωστες συνθηκες και απο εμπειρους ανθρωπους και μαλιστα για να δωθει δημοσια το αποτελεσμα, θα πρεπει να λεμε κι ευχαριστω που καποιοι θα κοπιασουν και καποια απο τα ψαρια τους μπορει να χαθουν, για να γλυτωσουμε ολοι εμεις τα δικα μας ... πολυ περισσοτερα ... ψαρια, απο αυτα που δυστυχως θα κινδυνεψουν.

---------- Post added at 22:40 ---------- Previous post was at 22:38 ----------

Δεν πιστευω οτι ενα μη ανοξειδωτο probe μπορει να φερει αυτο το αποτελεσμα.
Ακομα και σκουριασμενο απλο μεταλλο να ηταν.
Αυτο δεν σημαινει οτι εξαιρω τη γειωση απο αιτια.
Μιλαμε και για τον παραγοντα ηλεκτρισμος. (μη παρεξηγηθω, δεν εννοω ηλεκτροπληξια. Γενικα ηλεκτρισμος)

Buelligan75
01-03-2012, 10:11
Αν ενα πειραμα γινεται υπο σωστες συνθηκες και απο εμπειρους ανθρωπους και μαλιστα για να δωθει δημοσια το αποτελεσμα, θα πρεπει να λεμε κι ευχαριστω που καποιοι θα κοπιασουν και καποια απο τα ψαρια τους μπορει να χαθουν, για να γλυτωσουμε ολοι εμεις τα δικα μας ... πολυ περισσοτερα ... ψαρια, απο αυτα που δυστυχως θα κινδυνεψουν.[COLOR="Silver"]

:thumbup:... μέχρι ''εκεί'' κ ''μόνο'' έτσι μπορεί προσωπικά να συμφωνώ κ αυτο εγραψα με αλλα λογια.
...μετα απο παρα πολλα ποστ του κ. Μακη καταλαβαινω οτι δεν πρόκειται για κάποιον με ένα display tank άλλα με κάποια tanks που δοκιμάζονται διάφορα πράγματα.....κ ετσι διαβαζοντας τα σχολια του κ τις συμβουλες του πρεπει να λαμβανονται σοβαρα υπ οψιν απο απειρους σαν κ μενα με ενα display tank nστο σαλονι μου.:thumbup:

MakChem
01-03-2012, 18:39
Φίλοι μου να προσθέσω τα εξής :

1. Ο πόθος πράγματι δεν απολυμάνθηκε, ωστόσο θεωρώ πως οι ρίζες του δεν μπορούν να μεταδώσουν μία ιογενή λοίμωξη, ένα παράσιτο ναι, όμως στην περίπτωση αυτή θα λειτουργούσε αποτελεσματικά το διπλό προταζολ και δε θα υπήρχε η τραγική κατάληξη.
2. Πριν από 8 μήνες οι μικροί stendker εισήχθησαν στο ενυδρείο - γυάλα το οποίο γέμισε με νερό αλλαγής από το ασιατικό δισκοενυδρείο και ξεκίνησε με μπόλι βιολογίας από το ίδιο ασιατικό δισκοενυδρείο. Δηλαδή "με το καλημέρα" οι γερμανικοί δίσκοι ήρθαν σε επαφή με ασιατικό νερό και ασιατική βιολογία. Από τότε βέβαια, το γερμανικό ενυδρείο δεν είχε τη παραμικρή συσχέτιση με τα άλλα 2 ενυδρεία. Επί 8 μήνες οι δίσκοι αυτοί ήταν υγιέστατοι.
3. Τη γείωση τιτανίου που τοποθέτησα, 14 ημέρες ακριβώς πριν την ξαφνική εκδήλωση των συμπτωμάτων, την υποψιάζομαι για 3 λόγους :
α. Άν τα επαγωγικά 3volt AC "διαπερνούσαν" το σώμα των ψαριών έχοντας συνδεδεμένη τη γείωση, μήπως προκλήθηκε ισχυρή πτώση του ανοσοποιητικού των ψαριών με αποτέλεσμα, το πρώτο ισχυρό παθογόνο που υπήρξε στο νερό να τα σκότωσε?? Υπάρχουν κάποιες αναφορές στο διαδίκτυο, για σοβαρά προβλήματα σε ψάρια του γλυκού νερού, μετά την τοποθέτηση γείωσης, ωστόσο, υπάρχουν και απροβλημάτιστα παραδείγματα όπως ανέφερε και ο Γιάννης πιο πάνω. Το σίγουρο είναι ότι η τοποθέτηση γείωσης σε ενυδρεία γλυκού νερού δεν είναι πολύ διαδεδομένη (άρα υπάρχει μικρή τράπεζα πληροφοριών), σε αντίθεση με τα θαλασσινά ενυδρεία.
β. Μήπως υπήρχε στιγμιαία μικροδιαροή αρκετών βολτ από κάποιο ελλαττωματικό ηλεκτρικό εξάρτημα του ενυδρείου (με το πολύμετρο δε διαπίστωσα κάτι τέτοιο, όσες φορές μέτρησα) η οποία σε συνδιασμό με τη γείωση, σκότωσε τα ψάρια??
γ. Επειδή στο probe τιτανίου υπάρχουν κάποιες μικροσκοπικές αλλοιώσεις, οι οποίες νομίζω δε δικαιολογούνται μετά από χρήση μόνο 14 ημερών, μήπως υπήρξε ηλεκτροχημική αντίδραση στο μέταλλο τιτανίου, με αποτέλεσμα τα ψάρια να υποστούν τοξικοχημική δηλητηρίαση??

Πιστεύω ότι άν η τοποθέτηση γείωσης ήταν η αιτία του κακού (ανεξάρτητως ποιάς εκ των περιπτώσεων α. β. γ.), δεν υπήρχε περίπτωση να σωθούν τα ψάρια, με οποιαδήποτε φαρμακευτική αντιμετώπιση κι αν επέλεγα. Αυτός είναι και ο λόγος που διστάζω να την ξανατοποθετήσω στο ίδιο ενυδρείο μελλοντικά, αφού βέβαια τα 4 μικρά ασιατικά δισκάκια που πρόσθεσα εχθές, δεν παρουσιάσουν σοβαρό πρόβλημα το προσεχές χρονικό διάστημα.

Ελπίζω και εύχομαι πραγματικά να βγεί κάποιο ασφαλές συμπέρασμα, μέσα στους επόμενους μήνες όπου και θα ολοκληρωθεί το πείραμα, έτσι ώστε η απώλεια των 9 δίσκων να έχει κάποιο "θετικό αντίκρυσμα".

Buelligan75
01-03-2012, 18:51
3. Τη γείωση τιτανίου που τοποθέτησα, 14 ημέρες ακριβώς πριν την ξαφνική εκδήλωση των συμπτωμάτων, την υποψιάζομαι για 3 λόγους :
α. Άν τα επαγωγικά 3volt AC "διαπερνούσαν" το σώμα των ψαριών έχοντας συνδεδεμένη τη γείωση, μήπως προκλήθηκε ισχυρή πτώση του ανοσοποιητικού των ψαριών με αποτέλεσμα, το πρώτο ισχυρό παθογόνο που υπήρξε στο νερό να τα σκότωσε?? Υπάρχουν κάποιες αναφορές στο διαδίκτυο, για σοβαρά προβλήματα σε ψάρια του γλυκού νερού, μετά την τοποθέτηση γείωσης, ωστόσο, υπάρχουν και απροβλημάτιστα παραδείγματα όπως ανέφερε και ο Γιάννης πιο πάνω. Το σίγουρο είναι ότι η τοποθέτηση γείωσης σε ενυδρεία γλυκού νερού δεν είναι πολύ διαδεδομένη (άρα υπάρχει μικρή τράπεζα πληροφοριών), σε αντίθεση με τα θαλασσινά ενυδρεία.
β. Μήπως υπήρχε στιγμιαία μικροδιαροή αρκετών βολτ από κάποιο ελλαττωματικό ηλεκτρικό εξάρτημα του ενυδρείου (με το πολύμετρο δε διαπίστωσα κάτι τέτοιο, όσες φορές μέτρησα) η οποία σε συνδιασμό με τη γείωση, σκότωσε τα ψάρια??
...αυτη η ταση δεν σκοτωνει κ οποια βακτηρια κ μικροοργανισμοι αναπτυσσονται μεσα στο συστημα μας?.....εγω τετοιες αναφορες εχω διαβασει κ ποσο μαλλον για θαλασσινα που καποιοι τετοιοι οργανισμοι ειναι ακρως απαραιτητοι!
γ. Επειδή στο probe τιτανίου υπάρχουν κάποιες μικροσκοπικές αλλοιώσεις, οι οποίες νομίζω δε δικαιολογούνται μετά από χρήση μόνο 14 ημερών, μήπως υπήρξε ηλεκτροχημική αντίδραση στο μέταλλο τιτανίου, με αποτέλεσμα τα ψάρια να υποστούν τοξικοχημική δηλητηρίαση??
αλλα ψαρια ή ασπονδυλα υπηρχαν μεσα στο ενυδρειο?.....κ απορια μου γιατι χρηση κινεζικων οργανων.....απο θεμα ποιοτητας το λεω σε αναφορα με την τιμη.....για ενα τοσο ακριβο πειραμα?

Ελπίζω και εύχομαι πραγματικά να βγεί κάποιο ασφαλές συμπέρασμα, μέσα στους επόμενους μήνες όπου και θα ολοκληρωθεί το πείραμα, έτσι ώστε η απώλεια των 9 δίσκων να έχει κάποιο "θετικό αντίκρυσμα".

καλή τύχη κ.Μάκη:thumbup:

White Diamond
01-03-2012, 20:33
Μακη το 2 αποδεικνυει οτι στα δικα σου νερα δεν υπηρχε κατι γιατι θα το εβλεπες αμμεσα.
Μενουν ο εξωτερικος παραγοντας και η γειωση. ;)

Crazyio
01-03-2012, 21:09
το πείραμα θα μπορούσε να γίνει με άλλα ψάρια του γλυκού νερού ή λόγο της όποιας "ευαισθησίας" των δίσκων θεωρείται πως θα έχει μεγαλύτερη επιτυχία ?

Μάκη το σημείο της γείωσης που έχει φθορά τι χρώμα έχει ? παραμένει το χρώμα του τιτανίου ή υπάρχει και χρωματική αλλοίωση ?

για τα 3 volt είσαι σίγουρος πως ήταν 3 ?
εκτός από το πολύμετρο δοκίμασες να βάλεις στο νερό ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι να δεις αν ανάβει ? και πριν την τοποθέτηση της γείωσης αλλά και μετά .. ?

MakChem
01-03-2012, 21:16
το πείραμα θα μπορούσε να γίνει με άλλα ψάρια του γλυκού νερού ή λόγο της όποιας "ευαισθησίας" των δίσκων θεωρείται πως θα έχει μεγαλύτερη επιτυχία ?

Μάκη το σημείο της γείωσης που έχει φθορά τι χρώμα έχει ? παραμένει το χρώμα του τιτανίου ή υπάρχει και χρωματική αλλοίωση ?

για τα 3 volt είσαι σίγουρος πως ήταν 3 ?
εκτός από το πολύμετρο δοκίμασες να βάλεις στο νερό ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι να δεις αν ανάβει ? και πριν την τοποθέτηση της γείωσης αλλά και μετά .. ?
1. Ναι
2. Δεν παραμένει το χρώμα του τιτανίου, είναι πιο σκούρο, σα να έχει φύγει η μεταλλική λάμψη
3. Ναι
4. Ναι, δεν άναβε ούτε πριν ούτε μετά

kat2
01-03-2012, 21:33
Πανω απο 6 μινες στο δικο μου συστημα οταν βαζω το δοκιμαστικο αναβει και μεσα στο συστημα εχω σωληνα inox.

MakChem
01-03-2012, 23:21
Τάσο τί εννοείς?? Είσαι γειωμένος και σου ανάβει το δοκιμαστικό???

Crazyio
02-03-2012, 00:24
δεν ξέρω αν το έχετε διαβάσει (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8330&highlight=%E3%E5%DF%F9%F3%E7) αλλά αξίζει.

όπως και αυτό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47298&highlight=%E3%E5%DF%F9%F3%E7).

Buelligan75
02-03-2012, 00:55
...οπως κ αυτο!......... http://www.aquaspace.gr/as/cgi-bin/index.cgi?action=viewnews&id=54
:thumbup:

ChristosP
02-03-2012, 07:50
Να πω και κατι αλλο ο Ποθος ειναι τοξικός μηπως κατι εγινε ( κομμενα κομματια κτλ κτλ)

White Diamond
02-03-2012, 10:47

Βρε ρεμαλι εσυ αμα θες να αγορασεις Ferrari κανεις test drive σε Υugo? :d
Εμεις δηλαδη που εχουμε δισκους τι θα βαζαμε.... καρδιναλιους? )hiding(

MakChem
02-03-2012, 11:14
Να πω και κατι αλλο ο Ποθος ειναι τοξικός μηπως κατι εγινε ( κομμενα κομματια κτλ κτλ)

Χρήστο, πράγματι έκοψα ένα τμήμα από τη μία ρίζα γιατί δε βόλευε. Ωστόσο, τα ψάρια δεν είχαν επαφή με το φυτό και επιπλέον οι αλλαγές μου ήταν 50% κάθε δύο ημέρες. Τί να πώ???

gianni zym
02-03-2012, 11:19
αφού είναι τοξικός γιατί πολλοί έχουμε βάλει πόθο;

White Diamond
02-03-2012, 13:23
Ειχε γινει αρκετη κουβεντουλα στο παρελθον (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?6023-quot-%D0%FC%E8%EF%F2-quot-quot-%D6%F5%EB%EB%FC%E4%E5%ED%F4%F1%E1-quot-%D6%F5%F3%E9%EA%DE-%E1%F0%EF%ED%E9%F4%F1%EF%F0%EF%E9%DE%F3%E7) για οσους δεν το διαβασαν.

ChristosP
02-03-2012, 15:55
Μακη βαζουμε στο τραπεζι ολα τα σεναρια ...... δεν σημαινει οτι ειναι και σωστα :thumbup: μηπως κατι μας εχει ξεφυγει

kat2
02-03-2012, 18:16
Τάσο τί εννοείς?? Είσαι γειωμένος και σου ανάβει το δοκιμαστικό???

Μακη πριν τοποθετησω το schego αναβε το δοκιμαστικο τωρα το μονο που κανη ειναι να αναβει στιγμιαια .

Crazyio
02-03-2012, 18:36
Βρε ρεμαλι εσυ αμα θες να αγορασεις Ferrari κανεις test drive σε Υugo? :d

Αν θεωρούσα δεδομένο πως το πείραμα θα καταλήξει σε ολοκληρωτική καταστροφή του αυτοκινήτου ή στην αντίθετη περίπτωση να μην υπάρχει ούτε γρατζουνιά, τότε ναι, θα μπορούσα να κάνω το πείραμα και σε ντάτσουν ;)
(δεν κατηγορώ στην προκειμένη περίπτωση το πείραμα που πάει να γίνει, αντιθέτως κάποιοι θα κουραστούνε και θα έχουν απώλειες προς το κοινό όφελος. :thumbup: )
Θα είχε όμως ενδιαφέρον το ίδιο πείραμα, εάν βρεθεί η αιτία του κακού να γίνει και με άλλα ψάρια εκτός των δίσκων ..

Θα περιμένουμε όμως τα αποτελέσματα του πειράματος .... :thumbup:

MakChem
02-03-2012, 18:43
δεν ξέρω αν το έχετε διαβάσει (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8330&highlight=%E3%E5%DF%F9%F3%E7) αλλά αξίζει.

όπως και αυτό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47298&highlight=%E3%E5%DF%F9%F3%E7).
Είναι ο γνωστός "πόλεμος" της γείωσης, ο οποίος έχει πολύ ενδιαφέρον αλλά και "πλάκα"....
Έλα μεθαύριο στη Κηφησιά να δείς τη συγκεκριμένη γείωση από κοντά.