PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο 700lt Discus Tank

appleimac24
18-02-2012, 20:39
ΕΝΥΔΡΕΙΟ:
Ιδιοκατασκευή με 10αρι τζάμι και διπλό πάτο.
Σάμπ 100 λίτρα

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ:
180x62x70 Ύψος

ΛΙΤΡΑ:
680

ΒΑΣΗ:
Ιδιοκατασκευή με κοιλοδοκό

ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ - ΥΛΙΚΑ ΦΙΛΤΡΩΝ:
Αντλία της Sicce Multi 5800lt/h- Αντλία κυκλοφορίας νερού της Sicce Voyager 4800lt/h

ΦΩΤΙΣΜΟΣ:
2 Sylvania Gro Lux T5 39W
2 Daylight T5 39W
1 Ταινία Led Blue Moonlight

ΩΡΕΣ ΦΩΤΙΣΜΟΥ:
8 ώρες με χρονοδιακόπτη (16:00-24:00 οι T5)
4 ώρες με χρονοδιακόπτη (15:00-17:00 και 23:00-01:00 moonlight)

ΘΕΡΜΑΝΣΗ:
1 x Visitherm 300W
1 x Hagen 300W

ΨΑΡΙΑ:
3 Discus Red Turquoise
3 Discus Red Marlboro
2 Discus Blue Snake Skin
3 Corydoras Leucomelas

ΦΥΤΑ: 3 Anubias-3 Valisneria Gigantosa

ΒΥΘΟΣ:
Χαλαζιακή άμμος 50kg

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ:
4 Ρίζες red moor

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ:
pH 7.3
kΗ 5
gH 9
no3 5
no2 0
nh3 0
Θερμοκρασία 29c

ΤΡΟΦΕΣ:
Ocean Nutrition Discus Flake
Ocean Nutrition Spirulina Flakes
Tropical Discus gran
Tetra Discus Staple Food

ΡΟΥΤΙΝΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ:
Το ενυδρείο είναι ακόμη καινούργιο, δεν έχω καταλήξει στην συχνότητα και την ποσότητα των αλλαγών αλλά θα είναι εβδομαδιαίες.

Παρακάτω σας παρουσιάζω 1 βίντεο από το ενυδρείο. Η 1 ρίζα δεν έχει βυθυστεί ακόμη, οπότε η διακόσμηση δεν είναι τελική.

http://www.youtube.com/watch?v=6X_Lup58Y7E

ChristosP
18-02-2012, 20:55
το ενυδρειο καλο για δισκους αλλα αμα μεγαλωσουν θελει δουλεια για να ειναι οπως πρεπει

Παμε στα ψαρια τωρα ... εχεις θεμα δεν ειναι σε καλή κατασταση ... δεν ταιζεις σωστα σιγουρα και μπορει και καποια να ειναι και αρρωστα

appleimac24
18-02-2012, 20:59
Γιατί το λές αυτό για τα ψάρια? Τα έχω 2 εβδομάδες σχεδόν. Τι παρατήρησες? Τι εννοείς δεν ταϊζω σωστά? Τι πρέπει να κάνω? Ευχαριστώ

ChristosP
18-02-2012, 21:01
δευτερολεπτο 51 αυτος πανω απο τους 2 πορτοκαλι δεξια δεν τρωει καλα ( απο τα κοκκαλα στο κεφαλι )
πρεπει να ειδα και εναν με προβλημα στα βρανχια

appleimac24
18-02-2012, 21:06
Τα δισκάκια δεν τρώνε ακόμα όλα. Είναι λογικό σε νέο περιβάλλον υποθέτω. Υπάρχει κάτι να κάνω για αυτό? Πόσες φορές/ημέρα να τα ταίζω?
Οι τροφές που έχω είναι εντάξει?

ChristosP
18-02-2012, 21:20
καθε 3 ωρες ... δοκιμασε κοκκινο σκουληκι να δουμε οτι τρωνε ολα

StavrosM
18-02-2012, 22:06
Οι ιδιοκατασκευές είναι πάντα ωραίες και ευχαριστιέσαι καλύτερα το χόμπυ! Μόνος σου τα έχεις φτιάξει;
Για το τάισμα συμφωνώ με τον Χρήστο...
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω για το τεχνικό μέρος...:
-Τα 10άρια τζάμια δεν είναι μικρά για 700 λίτρα; Πολύ σωστά ο διπλός πάτος, αλλά νομίζω οτι 12άρι θα ήταν καλύτερο για τα υπόλοιπα...
-Η αντλία του sump είναι ρυθμιζόμενη; Αν όχι, 5800 λιτρα/ώρα συν ανακυκλοφορία 4800 λιτρα/ώρα δεν είναι πολύ; Μπορούν να κολυμπούν κοντά στην έξοδο και κοντά στην αντλία;

Diskus Fan
18-02-2012, 22:08
Θα ξεπεράσω το "στήσιμο" του ενυδρείου....
1. Τα λευκομέλας θα πρέπει να τα αυξήσεις (8-10 είναι καλός αριθμός).
2. Δίσκοι σε αυτό το μέγεθος πρέπει να τρώνε 8-10 φορές την μέρα (όπως σου έγραψε και ο Χρήστος).-

appleimac24
19-02-2012, 02:21
Έχεις δίκιο για τα γατόψαρα. Σε πρώτη ευκαιρία θα πάρω ακόμα 5-6. Όσο για τα δισκάκια δεν το ήξερα ότι θέλουν τόσες πολλές φορές τάϊσμα/ημέρα. Θα το αυξήσω από αύριο. Για πόσο καιρό χρειάζονται τόσο συχνό τάισμα? Και πότε αυτό αλλάζει σε μικρότερη συχνότητα, και ποιά είναι αυτή? Τώρα, για τα τζάμια τα κόλλησε γνωστός που ασχολείται χρόνια με ενυδρεία. Η αντλίες είναι ρυθμιζόμενες και εννοείται πως τις δουλεύω όχι στο maximum.

Γιώργος Κ
19-02-2012, 03:22
Να σου ζησουν τα μικρουλια!!! *ami-
Αρχισε να ταιζεις σωστα και προσεχε το νερο και ολα θα πανε καλα!!!

baroutas
19-02-2012, 10:33
Οι ιδιοκατασκευές είναι πάντα ωραίες και ευχαριστιέσαι καλύτερα το χόμπυ! Μόνος σου τα έχεις φτιάξει;
Για το τάισμα συμφωνώ με τον Χρήστο...
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω για το τεχνικό μέρος...:
-Τα 10άρια τζάμια δεν είναι μικρά για 700 λίτρα; Πολύ σωστά ο διπλός πάτος, αλλά νομίζω οτι 12άρι θα ήταν καλύτερο για τα υπόλοιπα...
-Η αντλία του sump είναι ρυθμιζόμενη; Αν όχι, 5800 λιτρα/ώρα συν ανακυκλοφορία 4800 λιτρα/ώρα δεν είναι πολύ; Μπορούν να κολυμπούν κοντά στην έξοδο και κοντά στην αντλία;

Συμφονω για το 10αρι τζαμι.Σε ενα προγραμα που το έβαλα το ευγαλε "όχι ασφαλες".

appleimac24
19-02-2012, 10:56
Σ΄ευχαριστώ Γιώργο. Να ρωτήσω κάτι. Πότε, σε πια ηλικία θα περιορίσουμε το φαγητό στα Δισκάκια. Θα τα ταίζουμε δηλαδή 2-3 φορές/ημέρα?

Συμφονω για το 10αρι τζαμι.Σε ενα προγραμα που το έβαλα το ευγαλε "όχι ασφαλες".

Ίσως να στο έβγαλε όπως λες. Εγώ εμπιστεύομαι αυτόν που μου το έκανε γιατί κάνει χρόνια ενυδρεία και έχει πολύ καλό όνομα. Aνεβάzω και κάποιες εικόνες από την κατασκευή.
13954 13955 13956 13957 13958

Buelligan75
19-02-2012, 11:26
Σ΄ευχαριστώ Γιώργο. Να ρωτήσω κάτι. Πότε, σε πια ηλικία θα περιορίσουμε το φαγητό στα Δισκάκια. Θα τα ταίζουμε δηλαδή 2-3 φορές/ημέρα?
...η αποψη μου οταν ενηλικιωθούν.....αλλα κ παλι εξαρτάται.....διαβασε περι Διατροφης δισκων.......μπορεις να δωσεις κ καρδια γαλοπουλας κατ/γμενη....αφοβα

Ίσως να στο έβγαλε όπως λες. Εγώ εμπιστεύομαι αυτόν που μου το έκανε γιατί κάνει χρόνια ενυδρεία και έχει πολύ καλό όνομα. Aνεβάzω και κάποιες εικόνες από την κατασκευή.

....σε μια τετοια κατασκευη παιζουν ρολο κ οι κοντρες κ η ποιοτητα κολληματος.....οχι μονο το τζαμι....

....αυτο ειναι το 700αρι με τις αφρικανες που ειχες?

appleimac24
19-02-2012, 12:50
Ναι αυτό είναι. Και όντως παίζουν ρόλο οι κόντρες και η ποιότητα κολλήματος.

---------- Post added at 12:50 ---------- Previous post was at 12:10 ----------

Να σου ζησουν τα μικρουλια!!! *ami-
Αρχισε να ταιζεις σωστα και προσεχε το νερο και ολα θα πανε καλα!!!
Γιώργο, έχω τις εξής τροφές: Ocean Nutrition spirulina,Ocean Nutrition Discus Flakes, Tropical discus Gran και Tetra Discus Staple Food. Θεωρείς ότι είμαι καλυμένος από τροφές? Δεν έχω πάρει κάποια κατεψυγμένη επειδή έχω ακούσει διάφορα για εντερικά προβλήματα και μόλυνση του νερού. Είναι απαραίτητες ή με τις ξηρές που έχω είμαι μια χαρά? Ευχαριστώ

Γιώργος Κ
19-02-2012, 13:19
Γιατι δε φτιαχνεις μια κατεψυγμενη μονος σου?
και θα ξερεις τι εχει μεσα και θα εχεις ήσυχο το κεφαλι σου
και θα εχει οτι ακριβως θελεις εσυ
και πιο φτηνα σου ερχεται!!
απο συνταγες εχει πολλες το φορουμ!! ;)
Δεν ειναι αναγκη να κανεις με καρδια ... εχει τοσα πολλα που μπορεις να βαλεις! Εγω τις δικες μου γεννες τις μεγαλωσα με γαριδες, φρουτα κοκ.

delta66
19-02-2012, 15:35
Λεγε λεγε εγιναν της μοδας τελικα τα wave pumps και στους δισκους :d

Konstantinos
19-02-2012, 15:43
Ο λόγος που έβαλα την αντλία είναι για να κυκλοφορεί το νερό καλύτερα στην επιφάνεια και γενικότερα, διότι το νερό που έρχεται από την αντλία από το σάμπ πέφτει προς τα κάτω μέσα στο ενυδρείο και δεν έχω την κυκλοφορία που θέλω. Την έχω πάντος στο χαμηλό ίσα ίσα να έχω κυκλοφορία στην επιφάνεια, να προωθεί το νερό που έρχεται από την αντλία μέσα στο ενυδρείο.

Buelligan75
19-02-2012, 16:55
Ο λόγος που έβαλα την αντλία είναι για να κυκλοφορεί το νερό καλύτερα στην επιφάνεια και γενικότερα, διότι το νερό που έρχεται από την αντλία από το σάμπ πέφτει προς τα κάτω μέσα στο ενυδρείο και δεν έχω την κυκλοφορία που θέλω. Την έχω πάντος στο χαμηλό ίσα ίσα να έχω κυκλοφορία στην επιφάνεια, να προωθεί το νερό που έρχεται από την αντλία μέσα στο ενυδρείο.

δεν μπορεις να βαλεις κ ενα spraybar στο λαστιχο που φερνει νερο απο το σαμπ στο ενυδρειο?

StavrosM
19-02-2012, 17:09
Λεγε λεγε εγιναν της μοδας τελικα τα wave pumps και στους δισκους :d

Δεν είναι μόδα Σπύρο, ίσα ίσα που χρειάζεται ανακυκλοφορία όταν έχεις sump... αρκεί να μην είναι μεγάλη η ροή!

---------- Post added at 17:09 ---------- Previous post was at 17:03 ----------

Δηλαδή είναι ρυθμιζόμενη. Οκ, θυμήσου και να την καθαρίζεις τακτικά... (έχω κάψει δύο από αφηρημάδα...) Και η αντλία του sump είναι ρυθμιζόμενη;

Και το spraybar που λέει ο Σάκης θα βόλευε...

appleimac24
19-02-2012, 17:32
Τι είναι το spray bar?

appleimac24
19-02-2012, 18:09
Έπεσε και η ελευταία ρίζα, οπότε ανέβασα κάποιες φωτογρφίες με την διακόσμηση ολοκληρωμένη πια.
13959139601396113962

delta66
19-02-2012, 18:31
Ανετο ενυδρειο.

Για να δουμε ποσο καιρο θα παρει για να μαυρισουν οι ανουμπιες :d

baroutas
19-02-2012, 19:04
Ανετο ενυδρειο.

Για να δουμε ποσο καιρο θα παρει για να μαυρισουν οι ανουμπιες :d
Σπυρο γιατι θα μαυρίσουν, δεν φτάνει ο φοτισμος, λόγο του ύψους του ενυδρειου, στο βυθο??
Και τι πρωτινεις για να μην μαυρίσουν (εκτος απο το να βγάλει τα φυτα :d)??

delta66
19-02-2012, 19:08
Σπυρο γιατι θα μαυρίσουν, δεν φτάνει ο φοτισμος, λόγο του ύψους του ενυδρειου, στο βυθο??
Και τι πρωτινεις για να μην μαυρίσουν (εκτος απο το να βγάλει τα φυτα :d)??

Σκια θελουν.

StavrosM
19-02-2012, 19:53
Τι είναι το spray bar?

Μπαίνει στην έξοδο του νερού και στερεώνεται οριζόντια με βεντούζες στο τζάμι:

1396313964

Οι ανούμπιες είναι πολύ ανθεκτικό φυτό σε διάφορες συνθήκες, αλλά... δεν παύει να είναι ένα αφρικανικό φυτό σε συνθήκες Ν.Αμερικής...
Είναι πάντως θέμα προσωπικού γούστου του καθενός...
Και να ρωτήσω και κάτι... τα δισκάκια βολτάρουν στο ενυδρείο ή μένουν κρυμμένα τις περισσότερες ώρες; Συγνώμη που ρωτάω αλλά έτσι μου φαίνεται από τις φώτογραφίες.

baroutas
19-02-2012, 21:06
Σκια θελουν.

Ευχαριστω :thumbup:....Η ερώτιση εγινε γιατι ειχαμε μια διαφονια με κατι φιλους, πάνω στο θεμα του μαυρίσματος της ανούμπιας (απο καφέ- σκουρα αλγη).

delta66
19-02-2012, 22:59
Ευχαριστω :thumbup:....Η ερώτιση εγινε γιατι ειχαμε μια διαφονια με κατι φιλους, πάνω στο θεμα του μαυρίσματος της ανούμπιας (απο καφέ- σκουρα αλγη).
Φευγει ευκολα παντως αρκει να μη βαριεσαι καθε λιγο καιρο να τη βγαζεις για "καψιμο".
Φυσικα δεν πρεπει να ειναι δεμενη αλλα απλα μαγκωμενη για ευκολια.

appleimac24
20-02-2012, 01:28
Μπαίνει στην έξοδο του νερού και στερεώνεται οριζόντια με βεντούζες στο τζάμι:

1396313964

Οι ανούμπιες είναι πολύ ανθεκτικό φυτό σε διάφορες συνθήκες, αλλά... δεν παύει να είναι ένα αφρικανικό φυτό σε συνθήκες Ν.Αμερικής...
Είναι πάντως θέμα προσωπικού γούστου του καθενός...
Και να ρωτήσω και κάτι... τα δισκάκια βολτάρουν στο ενυδρείο ή μένουν κρυμμένα τις περισσότερες ώρες; Συγνώμη που ρωτάω αλλά έτσι μου φαίνεται από τις φώτογραφίες.
Σις φώτο όντως έτσι φαίνεται αλλά η αλήθεια είναι ότι βολτάρουν κοπάδι όλα μαζί την περισσότερη ώρα.

StavrosM
20-02-2012, 01:38
Oκ, απλά επειδή είναι καινούργιο το ενυδρείο να κάνεις μετρήσεις και συχνές αλλαγές για να προλάβεις κάποια άσχημη κατάσταση! Να υποθέσω ότι το ενυδρείο το ξεκίνησες με μπόλι; (ακόμα κι έτσι όμως, η αρχή χρειάζεται προσοχη... καινούργια ξύλα... άστρωτη άμμος... κτλ)

koursaros2004
20-02-2012, 20:57
Πολύ ωραίο το ενυδρείο. Το 10 αρι τζάμι εγώ το βρίσκω οριακό. Το aquatools το βγάζει να Θέλει 13αρι. Το 10αρι έχει saftyfactor 1.9 που ειναι unsafe
Σίγουρα οι κόντρες κάνουν φοβερή δουλειά αλλά τι γίνετε σε περίπτωση που το τζάμι κτυπηθεί έστω ελαφρώς ενώ είναι γεμάτο με κάτι από τη διακοσμηση πχ?

delta66
20-02-2012, 21:54
Υπολογισε ομως και οτι το aquatools μιλαει για ενυδρεια rimless (χωρις κοντρες) και χωρις διπλο πατο (που εχει το ενυδρειο εδω).
(1.5-1.7 το βγαζει με δεκαρι τζαμι. Πανω απο 2 ειναι η safe ζωνη -που δινει 11αρι τζαμι για rimless- και πανω απο 3.9 η very safe -που δινει 16αρι για rimless)

@ appleimac24
Τι ηλικας ειναι το ενυδρειο?

---------- Post added at 21:54 ---------- Previous post was at 21:33 ----------

Πχ εχω ενα προιστορικο 50λιτρο με 3αρι τζαμι χωρις κοντρες που τρεχει ακομα με γαριδες και το βγαζει safety factor 1.1-2.0 :d

andrikos
21-02-2012, 18:47
Αισθητικα μου αρεσει πολυ (ισως με καθε πλατη να ηταν ποιο "βοιοτοπικη" εικονα) Ανετο ενυδρειο και θα το καταευχαριστηθουν τα δισκία!
Απο δω και μπρος, σταθερή ρουτίνα, καλο φαγάκι και καθαρο νεράκι!
Το οτι τα ψαρια κολυμπανε μαζι και ειναι κρυμένα σημαινει πως ακομα ειναι φοβισμένα! Ελπιζω να εχεις μετρησει νερο και να ειναι προβλεπομενο, ε;

stamos153
21-02-2012, 20:39
Προσωπικά μου αρέσει πολύ ,καλή συνέχεια :thumbup:

appleimac24
22-02-2012, 23:56
Υπολογισε ομως και οτι το aquatools μιλαει για ενυδρεια rimless (χωρις κοντρες) και χωρις διπλο πατο (που εχει το ενυδρειο εδω).
(1.5-1.7 το βγαζει με δεκαρι τζαμι. Πανω απο 2 ειναι η safe ζωνη -που δινει 11αρι τζαμι για rimless- και πανω απο 3.9 η very safe -που δινει 16αρι για rimless)

@ appleimac24
Τι ηλικας ειναι το ενυδρειο?

---------- Post added at 21:54 ---------- Previous post was at 21:33 ----------

Πχ εχω ενα προιστορικο 50λιτρο με 3αρι τζαμι χωρις κοντρες που τρεχει ακομα με γαριδες και το βγαζει safety factor 1.1-2.0 :d Το ενυδρείο το έχω 2 χρόνια και έχει φάει και 1 μετακόμιση...

appleimac24
06-03-2012, 23:39
Τελικά πήγα πήρα καρδιά και τα δισκάκια όλα την τρώνε με μανία...Αύξησα την συχνότητα των ταϊσμάτων και άρχισαν να τρώνε και τις υπόλοιπες τροφές σιγά σιγά αλλά την καρδιά δεν την αφήνουν καν να πέσει! Όσον αφορά τις μετρήσεις μου είμαι πολύ καλά με σταθερή αμμωνία και νιτρώδη στο 0 και νιτρικά στο 5 με 10. Όλα φαίνεται να πηγαίνουν πολύ καλά.

delta66
06-03-2012, 23:50
θερμοκρασια?
καθε ποτε καρδια?
καθε ποτε αλλαγη νερου?

gianni zym
06-03-2012, 23:52
ωραία αρχή, καλή συνέχεια και από εμένα.
δεν έχεις κατά νου να αυξήσεις τον πληθυσμό δίσκων;

appleimac24
06-03-2012, 23:57
Καρδιά τα δίνω 1φορά/ημέρα και 2-3 μέρες/εβδομάδα ταίζω και σπιρουλίνα. Θερμοκρασία 29c. Αλλαγή κάνω κάθε εβδομάδα
75 λίτρα.

appleimac24
18-03-2012, 16:14
Θέλω να ευχαριστήσω όλους σας παιδιά για τη βοήθεια έως τώρα για το νέο μου δισκοενυδρείο. Πάει πολύ καλά και τα δισκάκια μεγαλώνουν και αρχίζουν και βγάζουν και χρώματα σιγά σιγά. Οι παράμετροι του νερού είναι πολύ καλές και σταθερές με 75 λίτρα/εβδομάδα ρουτίνα.
0 αμμωνία, 0 νιτρώδη και 0-5 νιτρικά. Τα βιολογικά υλικά του φίλτρου κάνουν πολύ καλή δουλειά και θα έλεγα ότι με το που έβαλα το matrix βοήθησε πάρα πολύ, πρέπει να κάνει φοβερή δουλειά.