PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα αμμωνίας - νέο ενυδρείο δίσκων

appleimac24
22-01-2012, 12:12
Παιδιά έχω μεγάλο πρόβλημα αυτή τη στιγμή. Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 2 εβδομάδες. Δεν έκανα σωστά τον κύκλο και έβαλα πριν 10 μερες 10 corydoras. Τα 5 έχουν πεθάνει από αμμωνία και εδώ και λίγες μέρες προσθέτω βακτήρια. Παρατήρησα ότι βάζοντας λίγα βακτήρια μετά από 3 μέρες ενώ η αμμωνία είναι στο 0 ξαναανεβαίνει και πρέπει να ρίξω πάλι βακτήρια. Το πρόβλημα είναι ότι σε 5 μέρες θα έρθουν οι δίσκοι που παρήγγειλα, Τι φταίει και γίνεται αυτό? Τι πρέπει να κάνω? Να βάζω κάθε 3 μέρες βακτήρια μέχρι να έρθουν οι δίσκοι? Τα γατόψαρα δεν επαρκούν για το στρώσιμο? Εκτός από το να ρίχνω βακτήρια
υπάρχει άλλος τρόπος να επιταχύνω την βιολογία και να την σταθεροποιήσω? Ευχαριστώ

kuki
22-01-2012, 12:22
συχνες αλλαγες νερου μην εχεις και αλλες απωλειες και ψαξε για "ασφαλες" μπολι απο φιλο-γνωστο

appleimac24
22-01-2012, 12:36
Πώς γίνεται αυτό ακριβώς? Τι υλικά να πάρω από φίλο? υλικα φιλτραρίσματος ή σφουγάρι? Και για πόσο διάστημα θα το αφήσω μέσα στο ενυδρείο μου?

baroutas
22-01-2012, 13:00
Καλυτερα παρε σφουγγαρι και βαλτο μεσα στο φιλτρο σου οσο γρυγωροτερα μπωρεις.Τι φιλτρο εχεις, ποσα λιτρα καδο και ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?τι ταϊζεις και ποσο?

kuki
22-01-2012, 13:17
http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?7309-%CC%F0%FC%EB%E9%E1%F3%EC%E1-%F6%DF%EB%F4%F1%EF%F5&highlight=%EC%F0%EF%EB%E9%E1%F3%EC%E1

baroutas
22-01-2012, 13:26
Α! Και βαλε ανθρακα για μερικες μερες (αφου τον ξεπλινεις καλα).

appleimac24
22-01-2012, 14:04
Ενυδρείο 700 λίτρα με σαμπ 80 λίτρα. Έχω βάλει βιόμπαλες και siropax 4-5 κιλά και 10 λίτρα της tunze to Granovit. Υαλοβάμβακα και Σφουγγάρια μπλέ. Ταϊζω 2 ταμπλέτες/ημέρα για γατόψαρα της Sera.

Γιώργος Κ
22-01-2012, 14:22
Φιλε μου διαλεξες τον απανθρωπο τροπο να στρωσεις το φιλτρο σου ... που πληροφοριακα κανει ενα μηνα σχεδον να στρωσει! Δεν εχεις τις βασικες γνωσεις και θα σου ελεγα να δωσεις τα κορυ πισω γιατι τα ταλαιπωρεις και να ακυρωσεις τους δισκους ... Μη το ρισκαρεις! Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655 http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 Και γενικα διαβασε οσο μπορεις περισσοτερο! Η υπομονη ειναι η πρωτη αρετη που πρεπει να εχει ενας ενυδρειοφιλος αλλιως οι θανατοι των ψαριων θα ειναι πολλοι! Κριμα δεν ειναι? Προετοιμασου σωστα για τους δισκους και ολα θα πανε καλα!

Στέργιος
22-01-2012, 14:49
Φιλε μου διαλεξες τον απανθρωπο τροπο να στρωσεις το φιλτρο σου ... που πληροφοριακα κανει ενα μηνα σχεδον να στρωσει! Δεν εχεις τις βασικες γνωσεις και θα σου ελεγα να δωσεις τα κορυ πισω γιατι τα ταλαιπωρεις και να ακυρωσεις τους δισκους ... Μη το ρισκαρεις! Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655 http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 Και γενικα διαβασε οσο μπορεις περισσοτερο! Η υπομονη ειναι η πρωτη αρετη που πρεπει να εχει ενας ενυδρειοφιλος αλλιως οι θανατοι των ψαριων θα ειναι πολλοι! Κριμα δεν ειναι? Προετοιμασου σωστα για τους δισκους και ολα θα πανε καλα!

+1000!:thumbup::thumbup::thumbup:

appleimac24
22-01-2012, 15:22
Θα πάρω σφουγγάρι μπόλι σήμερα από φίλο και θα ρίξω και bactozym. Θα βοηθήσει λέτε? Για πόσες μέρες θα πρέπει να έχω σταθερή αμμωνία 0 για να βάλω ψάρια? Ευχαριστώ

Γιώργος Κ
22-01-2012, 15:25
Διαβασες τα λινκ που σου εβαλα? Εχουν την απαντηση σε αυτο που ρωτας! ;)

appleimac24
22-01-2012, 16:28
Ευχαριστώ παιδιά. Έβαλα το μπόλι σφουγγάρι και ταμπλέτες bactozym. Θα μετράω κάθε μέρα να δω τις μετρήσεις. Όταν πάει 0 αμμωνία και έχω λίγα νιτρικά θα είμαι οκ. Αν αυτό πάρει μέρες θα καθυστερήσω την εισαγωγή των δίσκων για λίγο ακόμα καιρό. Θα πρέπει να κάνω αλλαγή νερού σήμερα ή δεν χρειάζεται? Η αμμωνία μου είναι περίπου 0.2 με 0.5.

MakChem
22-01-2012, 17:00
Έχουμε πολύ καλά άρθρα, αλλά δεν διαβάζετε.:pull:
Δες εδώ http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?7273-ΑΜΜΩΝΙΑ-Τι-είναι-και-πως-την-αντιμετωπίζω
Για πιο γρήγορη αποκατάσταση του κύκλου του αζώτου χρησιμοποίησε αμπούλες Biodigest της εταιρείας PRODIBIO.

Γιώργος Κ
22-01-2012, 17:17
Ευχαριστώ παιδιά. Έβαλα το μπόλι σφουγγάρι και ταμπλέτες bactozym. Θα μετράω κάθε μέρα να δω τις μετρήσεις. Όταν πάει 0 αμμωνία και έχω λίγα νιτρικά θα είμαι οκ. Αν αυτό πάρει μέρες θα καθυστερήσω την εισαγωγή των δίσκων για λίγο ακόμα καιρό. Θα πρέπει να κάνω αλλαγή νερού σήμερα ή δεν χρειάζεται? Η αμμωνία μου είναι περίπου 0.2 με 0.5.
Υπομονη ειπαμε!! Εμενα ειχαν ερθει οι δισκοι μου ενα μηνα ολοκληρο πηγαινα στο καταστημα και τους εβλεπα και περιμενα πως και πως να τους παρω στο σπιτι! Εστρωνα το φιλτρο ομως και δε μπορουσα να το παιξω κορώνα - γραμματα με μπουκαλοβακτηριοσκευασματα! Αφησα να γινει ο κυκλος κανονικα και ολοκληρωμενα και μονο αφου σιγουρεύτηκα εβαλα τους δισκους!
Τα κορυ ακομα και στρωμενο φιλτρο να εχεις θα πρεπει να τα εισαγεις στο ενυδρειο μετα απο ενα τριμηνο τουλαχιστον! Πρεπει να "στρωσει" και ο βυθος αλλιως εχουν προβληματα! Οποτε δωστα να τα σωσεις (αν ηδη δεν εχουν παθει μεγαλη ζημια). Ποιο ειδος ειπαμε εχεις??
Αν εχεις ψαρια στο ενυδρειο η αμμωνια θα πρεπει να ειναι 0!

appleimac24
23-01-2012, 02:37
Τα Leucomelas έχω. Έκανα την χαζομάρα και δεν πήρα τεστ nitrite και το τεστ αμμωνία που είχα ήταν παλιό:(
Τώρα έκανα μια αλλαγή νερού και αύριο θα πάρω και το Seachem prime που βοηθάει ρίχνωντας νιτρικά και αμμωνία καθώς
επίσης και τις αμπούλες της PRODIBIO. Ελπίζω να μην χάσω άλλα ψαράκια και σε λίγες μέρες όλα να είναι καλύτερα για
να υποδεχθώ τους δίσκους με ασφάλεια. Ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές πάντος.

Genirous
23-01-2012, 09:15
Ένας πολύ δυνατός αερισμός θα βοηθήσει επίσης στην ''καταπολέμηση'' της αμμωνίας.

thanos459
23-01-2012, 12:40
παντως αν μπορεις να καθυστερησεις την εισοδο των δισκων σου στο ενυδρειο,,,εστω και 2-3 μερες καλο θα ηταν,,,,,,,,,,,

MakChem
23-01-2012, 13:58
Καθυστέρησε οπωσδήποτε την προσθήκη των δίσκων. Ακόμα κι αν κάνεις αυτά που αναφέρεις στο #15, η αποκατάσταση του κύκλου του αζώτου θα πάρει αρκετές μέρες. Άλλωστε μετά το μηδενισμό της αμμωνίας θα εμφανιστούν τα (επίσης τοξικά) νιτρώδη ιόντα, τα οποία συνήθως καθυστερούν μέχρι να μηδενιστούν.

Diskus Fan
23-01-2012, 16:26
Εγώ πάντως ΔΕΝ μπορώ, παρά να ξανακαταθέσω την άποψη μου.... οι δίσκοι ΔΕΝ είναι ψάρια για αρχάριους.-

υγ. Όπως και ότι... ΔΕΝ χρησιμοποιούμε υαλοβάμβακα στα ενυδρεία (αρκετοί πλέον ευτυχώς... το έχουν ήδη μάθει).

appleimac24
23-01-2012, 22:13
Εγώ πάντως ΔΕΝ μπορώ, παρά να ξανακαταθέσω την άποψη μου.... οι δίσκοι ΔΕΝ είναι ψάρια για αρχάριους.-

υγ. Όπως και ότι... ΔΕΝ χρησιμοποιούμε υαλοβάμβακα στα ενυδρεία (αρκετοί πλέον ευτυχώς... το έχουν ήδη μάθει).
Αρχάριος δεν είμαι απλά έκανα ένα λάθος από υπερεκτίμηση και άγνοια όσον αφορά τα γατόψαρα. Είχα 3 χρόνια κιχλίδες και παλιότερα άλλα ψάρια. Στους δίσκους ναι είμαι αρχάριος. Μόλις έκανα μετρήσεις αφού έβαλα μπόλι
και bactozym και έχω νιτρώδη και αμμωνία 0 και νιτρικά λίγο πάνω από το 0. Είμαι σε καλό δρόμο...Γιατί να μην χρησιμοποιούμε υαλοβάμβακα? Τον έχω βάλει στο πρώτο στάδιο με το που πέφτει το νερο και όχι στο τελευταίο για να μην παρασυρθεί μέσα στο ενυδρείο.

Konstantinos
23-01-2012, 22:21
Αυτο με τον γυαλοβάμβακα πως το εβγαλες το συμπέρασμα οτι δεν κάνει? Εχω 8 χρόνια ενυδρείο με γυαλοβάμβακα και όλα πάνε περίφημα με δίσκους, rummynose ,corydoras.

Diskus Fan
24-01-2012, 00:50
Αρχάριος δεν είμαι απλά έκανα ένα λάθος από υπερεκτίμηση και άγνοια όσον αφορά τα γατόψαρα. Είχα 3 χρόνια κιχλίδες και παλιότερα άλλα ψάρια. Στους δίσκους ναι είμαι αρχάριος. Μόλις έκανα μετρήσεις αφού έβαλα μπόλι
και bactozym και έχω νιτρώδη και αμμωνία 0 και νιτρικά λίγο πάνω από το 0. Είμαι σε καλό δρόμο...Γιατί να μην χρησιμοποιούμε υαλοβάμβακα? Τον έχω βάλει στο πρώτο στάδιο με το που πέφτει το νερο και όχι στο τελευταίο για να μην παρασυρθεί μέσα στο ενυδρείο.

1. Λάθη μπορεί να κάνουμε όλοι.... αλλά το δικό σου ΔΕΝ μου "δήλωσε"... έμπειρο και ΔΕΝ αναφέρομαι φυσικά στα γατόψαρα.... γι'αυτό και έγραψα τα παραπάνω.
2. Το υλικό που χρησιμοποιείς προφανώς είναι ενυδρειακό/συνθετικό βαμβάκι... και όχι υαλοβάμβακας που έγραψες.-

---------- Post added at 00:50 ---------- Previous post was at 00:44 ----------

Αυτο με τον γυαλοβάμβακα πως το εβγαλες το συμπέρασμα οτι δεν κάνει? Εχω 8 χρόνια ενυδρείο με γυαλοβάμβακα και όλα πάνε περίφημα με δίσκους, rummynose ,corydoras.

1. Προφανώς ΔΕΝ γνωρίζεις τι χρησιμοποιείς ή έχεις βαφτίσει το υλικό κατά την κρίση σου (συνηθισμένη ΛΑΘΟΣ ονομασία και από τα pet-shop).... σε διαφορετική περίπτωση, τα ψάρια σου θα είχαν ήδη "ταξιδέψει" σε άλλους κόσμους.
2. Θα ήθελα να γράψεις τις μετρήσεις του νερού σου (και θερμοκρασία) καθώς και τις συνθήκες νερού, που απαιτούν τα rummy nose. Επίσης το είδος των corydoras, που έχεις στο ενυδρείο σου.-

Konstantinos
24-01-2012, 11:29
Καλά ρε φίλε γιατί κολάς σε κάτι το οποίο δεν έχει και τόσο σημασία. Μπορεί να είναι λάθος ο όρος υαλοβάμβακας που μας το έμαθαν στα pet-shop εσύ μπορείς να το πεις Πολυεστερικό βάμβακα για το ιδιο πραγμα μιλαμε. Οι μετρήσεις είναι GH:8, Kh:5 ,PH:6.8 θερμικρασία 28C. Corydoras sterbai. Σίγουρα μπορείς να κατεβάσεις πιο κάτω τις τιμές αλλά κατεβάζοντας πολύ κάτω το KH θα έχεις πρόβλημα με το ph. Καλύτερα σταθερές συνθήκες.

delta66
24-01-2012, 11:39
Εγω μπορω να το λεω πετροβαμβακα, που μου αρεσει ως λεξη? :d

Genirous
24-01-2012, 12:56
Μπορεί ο Νίκος να γίνεται γραφικός μερικές φορές, αλλά έχει δίκιο.

Crazyio
24-01-2012, 16:14
πετροβάμβακα όχι δεν μπορείς να το λες γιατί αν το πιάσεις θα ψάχνεις και πέτρα για να ξυστείς ... (προκαλεί τρελή φαγούρα) ;)
πολλές φορές χρειάζεται να ξέρουμε ακριβώς για τι πράγμα μιλάμε.
Κωνσταντίνε, δεν είναι ανάγκη να εξαγριώνεσαι. μια παρέα είμαστε όλοι και προσπαθούμε όλοι για το καλύτερο.
μπορείς να λες ένα υλικό με την σωστή ή και με την λάθος ονομασία αλλά φαντάζεσαι τι μπορεί να προκαλέσει μια παρανόηση λόγο λάθος χαρακτηρισμού σε ένα υλικό από έναν που δεν γνωρίζει και τόσα πολλά ?
από το τίποτα μέχρι και ολοκληρωτική καταστροφή ...
για αυτό λοιπόν δεν χρησιμοποιούμε υαλοβάμβακα στα φίλτρα μας αλλά ενυδρειακό βαμβάκι.

Diskus Fan
24-01-2012, 20:12
Καλά ρε φίλε γιατί κολάς σε κάτι το οποίο δεν έχει και τόσο σημασία. Μπορεί να είναι λάθος ο όρος υαλοβάμβακας που μας το έμαθαν στα pet-shop εσύ μπορείς να το πεις Πολυεστερικό βάμβακα για το ιδιο πραγμα μιλαμε. Οι μετρήσεις είναι GH:8, Kh:5 ,PH:6.8 θερμικρασία 28C. Corydoras sterbai. Σίγουρα μπορείς να κατεβάσεις πιο κάτω τις τιμές αλλά κατεβάζοντας πολύ κάτω το KH θα έχεις πρόβλημα με το ph. Καλύτερα σταθερές συνθήκες.

ΑΝ είχες κάπου "γνωρίσει" περίπτωση ατόμου που πήρε κομμάτι υαλοβάμβακα (όχι "υαλοβάμβακα") από οικοδομή για να το βάλει στο φίλτρο και διαβάζοντας τα "γραφικά" μου... τελευταία στιγμή ΔΕΝ το έκανε (ευτυχώς)... τότε θα καταλάβαινες ΑΝ έχει τόση σημασία ή όχι.-

appleimac24
25-01-2012, 20:35
Παιδιά έκανα προχθές τέστ και είχα 0 αμμωνία και νιτρώδη και ελάχιστα νιτρικά. Εχθές όμως και σήμερα που μέτρησα έχω
0 νιτρώδη 0 νιτρικά και ελάχιστη αμμωνία. Τι πάει να πεί ο ποιητής? ευχαριστώ

Γιώργος Κ
25-01-2012, 20:42
Οτι το ενυδρειο σου δεν ειναι ετοιμο για να φιλοξενησει ψαρια! ;)

MakChem
25-01-2012, 21:08
Ότι οι δίσκοι, ΔΕΝ είναι ευπρόσδεκτοι.;)

appleimac24
25-01-2012, 21:23
Υπομονή...λίγες μέρες ακόμη...

Γιώργος Κ
25-01-2012, 21:25
Δε θελω να φανω επιθετικος -δεν υπαρχει αλλος τροπος να στο πω πιο "απαλα"- λιγες θα ειναι και οι μερες των cory ... αν δε τα βγαλεις! :(
Αν δε πεθανουν σιγουρα θα μειωθει η ζωη τους! Κριμα δεν ειναι?

appleimac24
25-01-2012, 21:31
Δυστυχώς δεν έχω που να τα βάλω:(

Γιώργος Κ
26-01-2012, 02:36
Θα καταληξουν στα σκουπιδια η θα τα θαψεις η σε γλαστρα η στη τουαλετα κοκ (ο καθενας εχει διαφορετικες τεχνικες!) αν δε τους "δωσεις" τις σωστες συνθηκες! Κριμα δεν ειναι? Ηδη εχεις θυματα τι περιμενεις? Στο ξαναλεω γιατι δε το καταλαβες μαλλον για τα γατοψαρα δεν αρκει ενα στρωμμενο φιλτρο μονο αλλα και στρωμμενος βυθος! Αλλιως (εστω οτι εχει στρωσει το φιλτρο) θα πρεπει να αυξησεις πολυ τη κυκλοφορια στο βυθο και να μην εχει "τυφλα" σημεια! Μπορεις να μπολιασεις το βυθο οπως εκανες με το φιλτρο (απο "στρωμμενο" βυθο παιρνεις αμμο και τη βαζεις στο δικο σου)! Αλλα και παλι για να ερθει σε ισορροπια το ολο συστημα θελει καιρο (πολυτελεια που δεν εχουν τα ψαρια σου)! Το κακο με το μπολι ειναι οτι μεταφερεις μαζι του οχι μονο τα επιθυμητα αλλα και τα ανεπιθυμητα που υπαρχουν! ΕΚΤΟΣ αν βρεις μπολι (για το φιλτρο η το βυθο) απο ενυδρειο που φιλοξενει ΜΟΝΟ γαριδες (κοινως γαριδαδικο :d) που δεν εχει ψαρια! Τα παθογονα τουλαχιστον παρασιτα που χρειαζονται ξενιστη για να επιζησουν τα αποκλείεις καθως οι γαριδες και τα ψαρια εχουν τελειως διαφορετικα παρασιτα! Ο κινδυνος ομως των βακτηριων υπαρχει!

Εγω θα τα εβαζα αγγελια να τα δωσω η θα τα πηγαινα πισω στο πετσοπ! Παντα υπαρχουν λυσεις !!! Λυπαμαι αλλα οι δισκοι θελουν προσοχη ... ολα τα ψαρια θελουν προσοχη αλλα οι δισκοι λιγο πιο πολύ!

Buelligan75
26-01-2012, 09:41
Θα καταληξουν στα σκουπιδια η θα τα θαψεις η σε γλαστρα η στη τουαλετα κοκ (ο καθενας εχει διαφορετικες τεχνικες!) αν δε τους "δωσεις" τις σωστες συνθηκες! Κριμα δεν ειναι? Ηδη εχεις θυματα τι περιμενεις? Στο ξαναλεω γιατι δε το καταλαβες μαλλον για τα γατοψαρα δεν αρκει ενα στρωμμενο φιλτρο μονο αλλα και στρωμμενος βυθος! Αλλιως (εστω οτι εχει στρωσει το φιλτρο) θα πρεπει να αυξησεις πολυ τη κυκλοφορια στο βυθο και να μην εχει "τυφλα" σημεια! Μπορεις να μπολιασεις το βυθο οπως εκανες με το φιλτρο (απο "στρωμμενο" βυθο παιρνεις αμμο και τη βαζεις στο δικο σου)! Αλλα και παλι για να ερθει σε ισορροπια το ολο συστημα θελει καιρο (πολυτελεια που δεν εχουν τα ψαρια σου)! Το κακο με το μπολι ειναι οτι μεταφερεις μαζι του οχι μονο τα επιθυμητα αλλα και τα ανεπιθυμητα που υπαρχουν! ΕΚΤΟΣ αν βρεις μπολι (για το φιλτρο η το βυθο) απο ενυδρειο που φιλοξενει ΜΟΝΟ γαριδες (κοινως γαριδαδικο :d) που δεν εχει ψαρια! Τα παθογονα τουλαχιστον παρασιτα που χρειαζονται ξενιστη για να επιζησουν τα αποκλείεις καθως οι γαριδες και τα ψαρια εχουν τελειως διαφορετικα παρασιτα! Ο κινδυνος ομως των βακτηριων υπαρχει!

Εγω θα τα εβαζα αγγελια να τα δωσω η θα τα πηγαινα πισω στο πετσοπ! Παντα υπαρχουν λυσεις !!! Λυπαμαι αλλα οι δισκοι θελουν προσοχη ... ολα τα ψαρια θελουν προσοχη αλλα οι δισκοι λιγο πιο πολύ!

δεν ακουω φωνες για γατοψαρα..... κ αστρωτους βυθους!!!)hiding(

delta66
26-01-2012, 09:55
δεν ακουω φωνες για γατοψαρα..... κ αστρωτους βυθους!!!)hiding(

Μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις, γιατι δεν καταλαβα?

Buelligan75
26-01-2012, 10:24
Μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις, γιατι δεν καταλαβα?

αλλο ενα παραδειγμα.....αστρωτου βυθου κ γατοψαρων!!!! απλα ενα επιχειρημα που συμφωνει με την δικη μου αλλα κ του Γιωργου οτι τα γατοψαρα θελουν καλα στρωμμενο βυθο.....οπωσ να τονισω οτι υπαρχει κ η αντιθετη αποψη με πολλα παραδειγματα!!;)

delta66
26-01-2012, 10:37
Mαλιστα.
Ειναι αποδεδειγμενα οτι:
α) Ο στρωμενος βυθος ειναι καλυτερος απο τον αστρωτο
β) Κανενα ενυδρειο (οπως και ο βυθος του) δεν ειναι ιδιο με αλλο. Μπορει να εχουν διαφορετικη κυκλοφορια, ειδη τροφων που πεφτουν κλπ κλπ
γ) Ολα τα ειδη cory δεν εχουν την ιδια ευαισθησια.
Ετσι λοιπον σε ενα ενυδρειο με αστρωτο βυθο, μπορει να μπουν cory και να μην εμφανισθει κανενα προβλημα, ενω σε αλλο να μπουν ακομα και μετα απο μηνες και να εμφανισθει προβλημα.

Το πιο σιγουρο απ'ολα, ειναι οτι σε ενα ενυδρειο με αστρωτο φιλτρο, θα πεθανουν και τα ψαρια που ζουν στο βυθο οπως και τα αλλα που ζουν στην στηλη του νερου.
Μονο με αγωνα του συντηρητη θα επιζησουν, αν και οχι σιγουρα χωρις κουσουρια.

Γιώργος Κ
26-01-2012, 16:31
Mαλιστα.
Ειναι αποδεδειγμενα οτι:
α) Ο στρωμενος βυθος ειναι καλυτερος απο τον αστρωτο
β) Κανενα ενυδρειο (οπως και ο βυθος του) δεν ειναι ιδιο με αλλο. Μπορει να εχουν διαφορετικη κυκλοφορια, ειδη τροφων που πεφτουν κλπ κλπ
γ) Ολα τα ειδη cory δεν εχουν την ιδια ευαισθησια.
Συν τα "τυφλα" σημεια ροης του νερου που ενδεχομένως υπαρχουν!!!
Συν ποσο ταλαιπωρημενα ειναι ηδη τα κορυ απο πριν!
Συν πολλα συν!!!

appleimac24
03-02-2012, 17:42
Να ρωτήσω κάτι παιδιά. Εδώ και 1 περίπου μήνα στώνω το ενυδρείο μου με το λάθος βέβαια να βάλω γρήγορα μέσα γατόψαρα. Από εχθές μετράω νιτρώδη 0 και 5 με 10 νιτρικά αλλά η αμμωνία δεν είναι μηδέν. είναι στο 0.25 με 0.5. Δεν θα έπρεπε να πάει στο 0? ή είναι θέμα ημερών? Ευχαριστώ

MakChem
03-02-2012, 17:49
Είναι "πισωγύρισμα" και δεν είναι θέμα ημερών, δυστυχώς. Έχεις κάνει κάτι από αυτά που είπαμε??

appleimac24
03-02-2012, 18:50
έριξα της prodibio βακτήρια πριν μια εβδομάδα και μια αμπούλα προχθές.

---------- Post added at 18:23 ---------- Previous post was at 18:22 ----------

Και έβαλα και 2 κιλά matrix βιολογικό υλικό εχθές. Τι πρέπει να κάνω τώρα?

---------- Post added at 18:50 ---------- Previous post was at 18:23 ----------

Για να σας εξηγήσω καλύτερα. Καταρχήν έχω μέσα 3 corydoras. Οι μετρήσεις μου ήταν ολα στο 0. Πρίν 10 μέρες έριξα 3 αμπούλες της prodibio και την Τρίτη που μας πέρασε είχα 0 αμμωνία 0 νιτρώδη και 5 νιτρικά. Τιμές που σημαίνει ότι το ενυδρείο είναι σχεδόν στο τέλος να στρώσει. Την Τετάρτη όμως ανέβασα λίγο αμμωνία και τα υπόλοιπα στα ίδια και έτσι έριξα άλλη μια αμπούλα. Εχθές και σήμερα που μετράω έχω αμμωνία 0.25, νιτρώδη 0 και 5 με 10 νιτρικά. Θα ήθελα τη βοήθεια σας, δε ξέρω τι πρέπει να κάνω, μήπως έκανα κάτι λάθος? Ευχαριστώ

MakChem
03-02-2012, 18:54
Χρησιμοποίησες μήπως prime?? Ταίζεις καθημερινά, τί και πόσο?? Δηλ. εδώ και μία εβδομάδα μετράς αμμωνία?? Τί αλλαγές έκανες αυτή την εβδομάδα??

appleimac24
03-02-2012, 19:03
Ναι, χρησιμοποίησα prime σε κανά 2 αλλαγές νερού που έκανα το τελευταίο 10ήμερο. Αμμωνία μετράω συνεχώς εδώ και 10 μέρες εκτός από προχθές την Τρίτη που πήγε στο 0 μαζί με νιτρώδη 0 και νιτρικα 5. Ταίζω 1 ταμπλέτα για γατόψαρα της sera/ημέρα.

MakChem
03-02-2012, 19:19
Το prime ευθύνεται, σε ορισμένες περιπτώσεις, για ψευδομετρήσεις αμμωνίας. Προτείνω να το σταματήσεις για λίγο καιρό, χρησιμοποιόντας οποιοδήποτε άλλο αποχλωριωτικό. Εγώ θα σταματούσα το τάισμα εντελώς για 4 ημέρες, και θα χρησιμοποιούσα αμπούλες stopammo της prodibio, που δεν εμφανίζουν την παρενέργεια του prime, μετά από κάθε αλλαγή νερού. Επίσης, κάθε 2 ή 3 ημέρες, πάντα μετά από αλλλαγή νερού, θα έριχνα 1 αμπούλα biodigest μέχρι να μηδενίσουν αμμωνία και νιτρώδη. Άν δε θέλεις να κόψεις το τάισμα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις λίγο purigen σε ένα εσωτερικό φίλτρο, για να απορροφά ένα μέρος των αζωτούχων αποβλήτων των ψαριών, τα οποία έτσι δε θα γίνουν αμμωνία και δε θα μπούν στον κύκλο του αζώτου.

appleimac24
03-02-2012, 19:34
Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχει γίνει ο κύκλος και να μου δείχνει απλά λάθος την αμμωνία ενώ αυτή μπορεί να είναι ήδη 0?

MakChem
03-02-2012, 19:44
Ναι, αλλά θα σιγουρευτείς όταν αφαιρεθεί το prime, μετά από μεγάλη αλλαγή νερού, και δεν το ξαναχρησιμοποιήσεις.

Diskus Fan
03-02-2012, 19:47
Μπορείς να γράψεις όλες τις μετρήσεις και θερμοκρασία;

appleimac24
03-02-2012, 19:57
Αμμωνία 0.25, νιτρώδη 0 και νιτρικά 5 με 10. θερμοκρασία 29c.

Diskus Fan
03-02-2012, 20:41
Στις μετρήσεις... συμπεριλαμβάνονται ΡΗ, ΚΗ, GH.-

MakChem
03-02-2012, 20:46
Θα βοηθήσει άν πήγαινες στους 30 (αν αντέχουν τα γατόψαρα) με φουλ οξυγόνωση.

appleimac24
03-02-2012, 21:42
Για πιό λόγο να ανεβάσω τη θερμοκρασία και να αυξήσω την οξυγώνωση?

MakChem
03-02-2012, 23:44
Για την επιτάχυνση της ολοκλήρωσης του κύκλου.

appleimac24
04-02-2012, 00:11
Μόλις μέτρησα αμμωνία 0, νιτρώδη 0 και νιτρικά μεταξύ 0 και 5. Αν και αύριο έχω αυτές τις μετρήσεις μπορώ να βάλω τα πρώτα δισκάκια?

ChristosP
04-02-2012, 07:36
οχι εισαι αστρωτος ακόμα για μένα

appleimac24
05-02-2012, 01:10
Και σήμερα αμμωνία 0,νιτρώδη 0, νιτρικα 5. Ελπίζω και αύριο να έχω τέτοιες μετρήσεις. Στρώνουμε...

ChristosP
05-02-2012, 07:42
Δυσκολα στρωνεις με 5 νιτρικά εκτός αν εχεις μεσα 2-3 κιλα κερατοφυλλο ΄ή κανα κιλο purigen :d

προσοχη ΄μεγαλη αν μπουνε δισκοι τωρα και αρχισεις τιποτα ταισματα καλα θα καταρευση το ενυδρειο σου ;)

appleimac24
05-02-2012, 12:34
Πόσο πρέπει να έχω νιτρικά? μεταξύ 5 και 10 είμαι καλά? Έχω anubias και Valisnerias. Πόσο να ταίζω για να είμαι οκ?

Γιάννης
05-02-2012, 13:19
Καταλαβαίνω ότι θελεις να βάλεις το συντομότερο μέσα στο ενυδρείο τα αγαπημένα σου ψάρια,αλλά δεν θα είναι κρίμα η πρώτη σου επαφή με τους δίσκους να καταλήξει μια κουραστική εμπειρία;
Δεν λέω ότι το εγχείρημα δεν μπορεί να πετύχει,αλλά θα έχεις τον χρόνο-χρήμα για καθημερινούς ελέγχους,αλλαγές νερού,βακτήρια κ.τ.λ.
Εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα έβαζα τώρα 6-8 ramirezi ή άλλα ψάρια που θα μπορούσαν στο μέλλον να συγκατοικήσουν με τους δίσκους και σε 4-6 μήνες που το ενυδρείο θα ήταν πιο ώριμο θα έβαζα τους δίσκους.

appleimac24
05-02-2012, 15:13
Φίλε μου, το θέμα είναι ότι δεν θέλω να βάλω άλλα ψάρια εκτός από τους δίσκους. Θέλω να έχω μόνο δίσκους, 1 κοπάδι γατόψαρα και 1-2 καθαριστές για φυτά, ξύλα και τζάμια. Θα ξεκινήσω με 3 δισκάκια, χωρίς πολύ τάισμα και σταδιακά θα αυξάνω την τροφή μετρώντας πάντα τις τιμές μου. Μετά από καμιά εβδομάδα θα βάλω άλλα 5. Σύνολο 8 μικρά περίπου στα 7-8 εκ. Από βιολογικά υλικά έχω βάλει αρκετά και σε όγκο και σε ποιότητα. Πιστεύω να πάει καλά το όλο εγχείρημα αλλά με πολύ προσοχή από εδώ και πέρα.

Genirous
05-02-2012, 22:55
Βαγγέλη οι ''καθαριστές'' δεν θα αναλάβουν να καθαρίσουν το ενυδρείο σου. Περισσότερο θα το λερώσουν παρά θα το καθαρίσουν. Το ίδιο ισχύει και για τα γατόψαρα. Εάν είναι θέμα ομορφιάς, τότε αυτό είναι κάτι διαφορετικό. Η καθαριότητα του ενυδρείου εξαρτάται αποκλειστικά από εμάς.

Diskus Fan
07-02-2012, 02:24
Καταλαβαίνω ότι θελεις να βάλεις το συντομότερο μέσα στο ενυδρείο τα αγαπημένα σου ψάρια,αλλά δεν θα είναι κρίμα η πρώτη σου επαφή με τους δίσκους να καταλήξει μια κουραστική εμπειρία;
Δεν λέω ότι το εγχείρημα δεν μπορεί να πετύχει,αλλά θα έχεις τον χρόνο-χρήμα για καθημερινούς ελέγχους,αλλαγές νερού,βακτήρια κ.τ.λ.
Εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα έβαζα τώρα 6-8 ramirezi ή άλλα ψάρια που θα μπορούσαν στο μέλλον να συγκατοικήσουν με τους δίσκους και σε 4-6 μήνες που το ενυδρείο θα ήταν πιο ώριμο θα έβαζα τους δίσκους.

doh Πλάκα κάνεις.. φαντάζομαι!!! :pull:

mizu
07-02-2012, 16:50
Φίλε appleimac24 διαβάζοντας τις απαντήσεις σου ειδικά στην προηγούμενη σελίδα διαπίστωσα με βεβαιότητα ότι ΔΕΝ έχεις διαβάσει και σίγουρα ΔΕΝ έχεις καταλάβει τον κύκλο αζώτου.
Δεν μπορώ παρά να σου πω (και ξέρω ότι θα στεναχωρήσω πολλούς) ότι το μόνο που πρέπει να περιμένεις για να βάλεις δισκάκια είναι να πεθάνουν τα cory σου! Μόλις πεθάνουν (αφού δεν θες να καταλάβεις ότι ΕΣΥ τα δολοφονείς κάθε μέρα) ξεκίνα ακόμα ένα ΣΩΣΤΟ και ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ κύκλο αζώτου. Θα σου πάρει ~ 14 μέρες από το σημείο που έχεις φτάσει. Όσο το καθυστερείς τόσο θα βασανίζεσαι.
Αν σκεφτείς ότι το πρώτο σου μήνυμα ήταν στις 22-01-2012 θα καταλάβεις ότι όλα θα έφταναν στο τέλος τους φυσιολογικά και χωρίς στεναχώριες απλά αν καθόσουν και διάβαζες όσα σου έχουν γράψει όλοι οι παραπάνω με πρώτους τους kuki και τον "Γιώργος Κ" (που σου έδωσαν χειροπιαστά link με τις ποιο απλές οδηγίες που θα μπορούσες να βρεις) και φυσικά έχοντας βγάλει τα cory.
Επίσης από το πρώτο σου μνμ βλέπω ότι οι δίσκοι έχουν παραγγελθεί και (τότε) ήθελαν 5 μέρες για να έρθουν. Απ' όσο ξέρω 22+5=27 άρα θα έπρεπε να έχουν έρθει εδώ και μια βδομάδα. Ήρθαν; Από που; Περιμένουν σε κάποιο pet shop;
Ακόμα δεν έχεις απαντήσει στο FAN σχετικά με τις τιμές pH, KH, GH έχεις αγοράσει test τουλάχιστον για τα 2 πρώτα; Το ξέρεις ότι αμμωνία = αλκαλικό ph = θάνατος για τους δίσκους; Φαντάζομαι ότι έχεις χρησιμοποιήσει νερό βρύσης για να "στήσεις" το ενυδρείο σου. Αυτό θα αλλάξει στην πορεία; Θα χρησιμοποιήσεις φίλτρα; Όσμωση; Αν ναι αυτά τα έχεις; Δουλεύουν; Δεν θα πρέπει να ετοιμάσεις συνολικά το ενυδρείο σου και να κάνεις εκείνη την ΜΕΓΑΛΗ αλλαγή νερού 75-80% πριν μπουν μέσα τα κακόμοιρα τα δισκάκια που θα σου κοστίσουν και ένα κάρο λεφτά στο κάτω - κάτω;
Θες να μας πεις αλήθεια τι έχεις κάνει μέσα στο 700αρι για να καταλάβουμε πως (αν το θες) θα σε βοηθήσουμε;

Πάντα φιλικά
Νικόλας

appleimac24
11-02-2012, 00:38
Νικόλα, τα δισκάκια τα είχα εδώ και 1 μήνα σε αναμονή σε petshop. Μόλις προχθές έβαλα τα 3 πρώτα. Το ενυδρείο ήταν στρωμένο το τελευταίο διάστημα, αλλά με το χρήση του prime είχα λάθος τιμές στην αμμωνία. Τελικός απολογισμός από τα 10 cory δυστυχώς έμειναν μόνο 3:( Οι τιμές μου εδώ και 7 μέρες είναι:αμμωνία 0, νιτρώδη 0 και νιτρικά μεταξύ 0 και 5. PH 7.3, GH 9, KH5. To νερό μου είναι 50-50. Όσμωση και βρύσης με τη χρήση αντιχλωρίου της API. Από υλικά έχω siropax και βιόμπαλες 4-5 λίτρα. Granovit 10 λίτρα και 2 λίτρα Seachem Matrix. Έχω βάλει μέσα ρίζες red moorwood και από φυτά anubias και Valisneria Gigantosa. Τα δισκάκια από την αρχή φαίνονται ζωηρά και τρώνε σιγά σιγά. Φαίνεται να πάνε καλά τα πράγματα. Και τα cory, όσα έμειναν πάνε καλύτερα, τρώνε και φαίνονται σε καλή κατάσταση.

delta66
11-02-2012, 04:48
...Το ενυδρείο ήταν στρωμένο το τελευταίο διάστημα, αλλά με το χρήση του prime είχα λάθος τιμές στην αμμωνία.....
Tι εννοεις με αυτο?

appleimac24
11-02-2012, 10:18
Εννοώ ότι ενώ είχα 0 νιτρώδη και 10 νιτρικά μου έδειχνε ότι είχα συνέχεια και λίγη αμμωνία κάτι το οποίο δεν ίσχυε τελικά. Είχα 0 αμμωνία και δεν το ήξερα. Το prime όπως μου είπαν τα παιδιά έχει κάποιες φορές την ιδιότητα να σου δείχνει λάθος μετρήσεις στην αμμωνία.

delta66
11-02-2012, 12:36
Εννοώ ότι ενώ είχα 0 νιτρώδη και 10 νιτρικά μου έδειχνε ότι είχα συνέχεια και λίγη αμμωνία κάτι το οποίο δεν ίσχυε τελικά. Είχα 0 αμμωνία και δεν το ήξερα. Το prime όπως μου είπαν τα παιδιά έχει κάποιες φορές την ιδιότητα να σου δείχνει λάθος μετρήσεις στην αμμωνία.
Ή στα ειπανε λαθος ή τα καταλαβες λαθος, και ετσι εβγαλες λαθος συμπερασμα.
Το αντιθετο ισχυει.

Αν εχεις αμμωνια, θα την αποτοξικοποιησεις (σε αναλογη δοσολογια) με το prime.
Με τα συνηθισμενα τεστ αμμωνιας θα συνεχισεις να την βρισκεις μετρησιμη κανονικα.
Δεν βρισκεις αμμωνια χωρις να εχεις, λογω prime.

Ειχες κανονικα αμμωνια.
Το ποσοστο της ελευθερης τοξικης αμμωνιας δεν ξερω ποσο μπορει να ηταν,
Εξαρταται απο τη δοσολογια prime που εριχνες, και την τιμη της αμμωνιας που μετραγες.
Σε κανονικη δοση, αποτοξικοποιει 1ppm αμμωνια (ενω αυτη παραμενει διαθεσιμη για τη βιολογια και το στρωσιμο)
Μπορεις να τα διαβασεις αυτα, εδω (http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html) και εδω (http://www.seachem.com/support/FAQs/Prime.html).

appleimac24
11-02-2012, 13:01
Κατάλαβα τώρα. Άρα είχα λίγη αμμωνία αλλά όχι βλαβερή για τα ψάρια. Όπως και να έχει εδώ και 7 μέρες είναι 0 σταθερά. Φάινεται ότι το φίλτρο πήρε μπροστά. Θα το παρακολουθώ βέβαια με μετρήσεις σε συχνή βάση. Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια παιδιά. Ελπίζω σε λίγο καιρό να μπορέσω να ανεβάσω φωτογραφίες και Video από το ενυδρείο με όλο το κοπάδι μαζί.

Diskus Fan
12-02-2012, 18:07
Και πάλι λάθος τα λες. Η αμμωνία όσο λίγη και να είναι... είναι τοξική για τα ψάρια. Η τιμή του ΡΗ όμως (όπως και η θερμοκρασία) παίζει τεράστιο ρόλο... και εσύ το έχεις στο 7,3.-

MakChem
12-02-2012, 18:30
Ή στα ειπανε λαθος ή τα καταλαβες λαθος, και ετσι εβγαλες λαθος συμπερασμα.
Το αντιθετο ισχυει.

Με τα συνηθισμενα τεστ αμμωνιας θα συνεχισεις να την βρισκεις μετρησιμη κανονικα.

Ειχες κανονικα αμμωνια.
Το ποσοστο της ελευθερης τοξικης αμμωνιας δεν ξερω ποσο μπορει να ηταν,
Εξαρταται απο τη δοσολογια prime που εριχνες, και την τιμη της αμμωνιας που μετραγες.
Σε κανονικη δοση, αποτοξικοποιει 1ppm αμμωνια (ενω αυτη παραμενει διαθεσιμη για τη βιολογια και το στρωσιμο)
Μπορεις να τα διαβασεις αυτα, εδω (http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html) και εδω (http://www.seachem.com/support/FAQs/Prime.html).

Κι όμως Σπύρο, υπάρχουν περιπτώσεις να μετράς αμμωνία χωρίς να έχεις, το παραδέχεται η Seachem για τους χρήστες του Prime, και για ορισμένη κατηγορία τεστ.

Q: I am using Prime® to control ammonia but my test kit says it is not doing anything, in fact it looks like it added ammonia! What is going on?

A: A Nessler based kit will not read ammonia properly if you are using Prime®... it will look "off scale", sort of a muddy brown (incidentally a Nessler kit will not work with any other products similar to Prime®). A salicylate based kit can be used, but with caution. Under the conditions of a salicylate kit the ammonia-Prime complex will be broken down eventually giving a false reading of ammonia (same as with other products like Prime®), so the key with a salicylate kit is to take the reading right away. However, the best solution ;-) is to use our MultiTest: Ammonia™ kit... it uses a gas exchange sensor system which is not affected by the presence of Prime® or other similar products. It also has the added advantage that it can detect the more dangerous free ammonia and distinguish it from total ammonia (which is both the free and ionized forms of ammonia (the ionized form is not toxic)).

http://www.seachem.com/support/FAQs/Prime.html

delta66
13-02-2012, 00:12
Kαλα κανεις και διευκρινιζεις και ισως λυθουν σε καποιους καποιες αποριες, γιατι τα εχουμε μπερδεψει αφου χρησιμοποιουμε λαθος ορους ως συνηθως. (και να που εχει παλι δικιο ο ψειρας ο Φαν τελικα)
Δεν εχουμε ξεχωρισει για τι αμμωνια μιλαμε.
Γνωριζουμε οτι υπαρχουν τρεις οροι για την αμμωνια.
Η ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4, η ελευθερη (τοξικη) αμμωνια ΝΗ3 και το (οχι τοσο τοξικο) αμμωνιο ΝΗ4.

Οταν εγραψα πιο πανω
Εννοουσα με πιο σωστη ορολογια:

Αν βρισκεις στις μετρησεις ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4, θα αποτοξικοποιησεις την ελευθερη αμμωνια ΝΗ3 που περιεχει, με το prime (σε αναλογη δοσολογια), που την μετατρεπει σε ατοξικο αμμωνιο ΝΗ4.
Με τα συνηθισμενα τεστ αμμωνιας θα συνεχισεις να την βρισκεις (την ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4) μετρησιμη κανονικα.
Δεν βρισκεις ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 χωρις να εχεις, λογω prime. (δλδ δεν μπορει να δημιουργειται με το prime αμμωνια, και αυτο γιατι δεν εχουμε χλωραμινες στο νερο).

Το σιγουρο λοιπον ειναι οτι δεν προστιθεται αμμωνια στο νερο, βαζωντας prime σε αυτο.
Και αυτο γιατι το νερο της ΕΥΔΑΠ (και νομιζω σε ολα τα δικτυα υδρευσης της Ελλαδας) σιγουρα δεν εχει χλωραμινες, οι οποιες θα διασπαστουν μεν με ενα απλο αντιχλωριο αλλα θα απελευθερωθει με την αντιδραση τοξικη αμμωνια ΝΗ3 (η οποια ομως δεσμευεται και αυτη -αν υπηρχαν χλωραμινες στο νερο- μονο απο αντιχλωρια οπως το seachem prime, το kordon amquel (http://www.novalek.com/kordon/aquatru/aquatru_ammonia_ness.htm) κ.α)

Υπαρχουν δυο ειδων τεστ.
Τα τεστ αμμωνιας που βασιζονται στο αντιδραστηριο Nessler, οπως το AquTru της Kordon (http://www.novalek.com/kordon/aquatru/aquatru_ammonia_ness.htm) και που συνηθως εχουν ενα μονο υγρο, αντιδραστηριο και colour chart με βαθμιδες που ξεκινανε απο κιτρινο ή καφε που σκουραινει,
Και τα silicate τεστ που εχουν δυο υγρα, αντιδραστηριο και colour chart με χρωματα που συνηθως ξεκινανε απο κιτρινο και καταληγουν σε πρασινο οσο ανεβαινει η τιιμη της αμμωνιας.
Και τα δυο τεστ συνηθως μετρανε total ammοnia ΝΗ3/ΝΗ4 και δεν μπορει καποιος να μετρησει την ακριβη τιμη της ελευθερης τοξικης αμμωνιας ΝΗ3 χωρις να ξερει την τιμη pH και την θερμοκρασια του νερου που μετραει.
Μετα υπαρχει και το τεστ της seachem που χρησιμοποιει ενα εναλλακτικο τροπο οπως λεει η εταιρεια για να μετραει την τιμη της ελευθερης αμμωνιας ΝΗ3 σε νερο που χρησιμοποιεται αντιχλωριο οπως το prime που εκτος οτι δεσμευει και χλωραμινες, αποτοξικοποιει την ΝΗ3 (που απελευθερωνεται), σε ατοξικη ΝΗ4, και φυσικα αποτοξικοποιει και την ΝΗ3 που δημιουργειται μεσα στο ενυδρειο απο τα ψαρια (ασχετως χλωραμινών).

Μπορει αυτα που γραφω τωρα να του φαινονται κινεζικα αλλα το σημαντικο ηταν οτι δεν επρεπε να αφησω τον συνχομπιστα να νομιζει οτι δεν ειχε (εστω ολικη) αμμωνια και οτι τα τεστ εδειχναν λαθος.
Ανολογα το πεχα και τη θερμοκρασια του νερου μπορει να ειχε και τοξικη ελευθερη αμμωνια, που αναλογα τη δοσολογια του prime μπορει να την ειχε αποτοξικοποιησει σε αμμωνιο ΝΗ4.

Επρεπε ομως να καταλαβει οτι το φιλτρο ηταν σιγουρα αστρωτο απο τη στιγμη που μετραγε αμμωνια (εστω και ολικη ΝΗ3/ΝΗ4, εστω και αποτοξικοποιημενη)

---------- Post added 13-02-2012 at 00:12 ---------- Previous post was 12-02-2012 at 23:58 ----------

Την περασα την εξεταστικη, κυριε καθηγητα? :o

MakChem
13-02-2012, 12:11
Σπύρο, έκανες πολύ καλά που διευκρίνησες πλήρως το συγκεκριμένο φαινόμενο. Μπορεί πράγματι ο φίλος μας να είχε ολική αμμωνία, αποτοξικοποιημένη προφανώς λόγω χρήσης του prime. Ωστόσο, σύμφωνα με την συγκεκριμένη παράγραφο, και κατά την προσωπική μου εκτίμηση πάντα, τα salicylate τεστ που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι σε συνδιασμό με χρήση prime, μπορούν να δώσουν 'false reading of ammonia', πράγμα που σημαίνει μετρήσιμη ολική αμμωνία χωρίς όμως να υπάρχει.

delta66
13-02-2012, 12:47
Σπύρο, έκανες πολύ καλά που διευκρίνησες πλήρως το συγκεκριμένο φαινόμενο. Μπορεί πράγματι ο φίλος μας να είχε ολική αμμωνία, αποτοξικοποιημένη προφανώς λόγω χρήσης του prime. Ωστόσο, σύμφωνα με την συγκεκριμένη παράγραφο, και κατά την προσωπική μου εκτίμηση πάντα, τα salicylate τεστ που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι σε συνδιασμό με χρήση prime, μπορούν να δώσουν 'false reading of ammonia', πράγμα που σημαίνει μετρήσιμη ολική αμμωνία χωρίς όμως να υπάρχει.

Απο αλλα αρθρα που εχω διαβασει, δεν αναφερεται πουθενα για false reading με τα silecate τεστ.
Ισως και να χρησιμοποιουν τη "λεπτομερεια" της χημειας μεσω σωστης συνταξης, για να "σπρωξουν" τα δικα τους τεστ.
Κανε μια εκτιμηση με της ειδικευσης σου στο "Under the conditions of a salicylate kit the ammonia-Prime complex will be broken down eventually giving a false reading of ammonia (same as with other products like Prime, so the key with a salicylate kit is to take the reading right away".

MakChem
14-02-2012, 16:06
Απο αλλα αρθρα που εχω διαβασει, δεν αναφερεται πουθενα για false reading με τα silecate τεστ.
Ισως και να χρησιμοποιουν τη "λεπτομερεια" της χημειας μεσω σωστης συνταξης, για να "σπρωξουν" τα δικα τους τεστ.
Κανε μια εκτιμηση με της ειδικευσης σου στο "Under the conditions of a salicylate kit the ammonia-Prime complex will be broken down eventually giving a false reading of ammonia (same as with other products like Prime, so the key with a salicylate kit is to take the reading right away".

Σπύρο, δε ξέρω άν θέλουν να "σπρώξουν" τα δικά τους τεστ, σίγουρα δεν κολακεύει το Prime, τέτοιου είδους αναφορές από την ίδια την εταιρεία.
Δεν μπορώ να έχω "χημική άποψη", αυτοί ξέρουν την αναλυτική χημική σύσταση του Prime, αυτοί ξέρουν και τη συνέργειά του με τη συγκεκριμένη κατηγορία τεστ αμμωνίας.

delta66
14-02-2012, 16:16
Σπύρο, δε ξέρω άν θέλουν να "σπρώξουν" τα δικά τους τεστ, σίγουρα δεν κολακεύει το Prime, τέτοιου είδους αναφορές.
Για τη δικη μου αναφορα μιλας?
Γιατι εγω λεω μονο την αποψη μου ξεκαθαρα και θετω ερωτηματα. (εξαλλου δεν την προσβαλα, ολες οι εταιρειες το κανουν)
Κανονικα θα επρεπε κατα τα αλλα να εχω endorsement απο την seachem για την υποστηριξη μου :d

MakChem
14-02-2012, 18:16
Όχι ωρέ, η αναφορά είναι της Seachem, η ίδια τα λέει.