PDA

Επιστροφή στο Forum : θανατος δισκου

savvas
17-01-2012, 18:05
καλησπερα σας παιδια!δυστυχως εκει που θα εκλεινα ενα χρονο περιπου με δισκοενυδρειου ηρθε ο πρωτος θανατος χωρις εμφανη αιτια.το ψαρι ακομα και λιγα λεπτα πριν ψωφισει ειχε ολοζωντανα χρωματα.τα συμπτωματα ηταν τα εξης.εδω και τρεις μερες καποιεσ στιγμες πηγενε μονος και καθοταν στην επιφανεια κολυμπουσε πλαγια και μερικες φορες πλαγιαζε στον βυθο και καθοταν εκει.Μετα απο αυτο εδειχνε φυσιολογικο κολυμπουσε κανονικα και ετρωγε μαζι με τα αλλα.την επομενη μερα παλι τα ιδια συμπτωματα μεχρι που εχθες εμεινε στον βυθο πλαγιασμενο κανα μισαωρο μετα αρχισε κατι τρελες σπιντες και επεσε στον βυθο νεκρο.εξωτερικο σημαδι κανενα οπως και τα βραγχια του που τα ειδα αφου ψωφισε φαινοταν υγιεστατα.
Το ενυδρειο ειναι 500+λ με σαμπ για φιλτρο.
αμμωνια 0
kh 6
θερμ.30
αλλαγη πριν τρεις μερες 300 λ με αναλογια 50/50 α.ο-βρυση (και πτωση θερμοκρασιας 6 βαθμους που μαλλον αυτο ηταν το μοιραιο του θανατου)
13693 φωτο λιγα λεπτα πριν ψωφισει

parmas
17-01-2012, 18:27
κρίμα... :'(

MakChem
17-01-2012, 18:48
Πτώση θερμοκρασίας 6 βαθμών, είναι θέμα. Άν δεν είναι η αιτία του κακού, σίγουρα υποβοήθησε σημαντικά την αιτία, για μία τέτοια γρήγορη εξέλιξη.

kat2
17-01-2012, 18:57
[Πτώση θερμοκρασίας 6 βαθμών, είναι θέμα. Άν] δεν είναι η αιτία του κακού, σίγουρα υποβοήθησε σημαντικά την αιτία, για μία τέτοια γρήγορη εξέλιξη.

Συμφωνω:thumbup:

Γιώργος Κ
17-01-2012, 19:05
Βαλε ανθρακα για καλο και για κακο!! Η συμπεριφορα που περιγραφεις πιο πολυ για δηλητηριαση φέρνει!
Τη "βρυση" την "περνας" απο τα προφιλτρα της οσμωσης? ΝΟ2 εχεις μετρησει? ΝΟ3?
Εβαλες κατι στο ενυδρειο? Αλλαξες κατι τελευταια?
Γιατι τοσο πολυ επεσε η θερμοκρασια? Τι θερμαντηρες εχεις? Γιατι δε ζεσταινεις καπως το νερο της αλλαγης? Αν κανεις κατευθειαν γιατι δε τη κανεις αργα αργα?
Γενικα δωσε οσες πιο πολλες πληροφοριες μπορεις!!!

White Diamond
17-01-2012, 19:11
αλλαγη πριν τρεις μερες 300 λ με αναλογια 50/50 α.ο-βρυση (και πτωση θερμοκρασιας 6 βαθμους που μαλλον αυτο ηταν το μοιραιο του θανατου)

Αυτη η πληροφορια αναφερεται καπου στο θεμα που ειχες ανοιξει εδω (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?7590-%F0%EB%E1%E3%E9%E1-%EA%EF%EB%F5%EC%E2%E7%F3%E7)? :cool:

savvas
17-01-2012, 21:42
Mετρησα με στικακια τωρα
ΝΟ2 0
ΝΟ3 10
ph 7 (υγρο τεστ τροπικαλ)
Δεν εκανα καμια αλλαγη παρα μονο το νερο.Θερμαντηρες εχω 2χ300 το νερο της βρυσης το βαζω κατευθειαν.Σε ολες τις αλλαγες η θερμοκρασια δεν πεφτει κατω των 28 αλλα αυτη την φορα λογο του μεγαλου ογκου του νερου η θερμοκρασια μου ξεφυγε δυστυχως

---------- Post added at 21:32 ---------- Previous post was at 21:25 ----------

πιθανοτατα αν το εβαζα σε καραντινα με αλατι οπως μου προτεινε ο christosP να το προλαβαινα αλλα δεν μου εδωσε χρονικο περιθωριο.μεχρι να στησω το νοσοκομειο αποθανε.Εκτος απο αυτο με ξεγελασε το γεγονος οτι εκει που κολυμπουσε και πλαγια και καθοταν στην επιφανεια μετα απο λιγο ηταν λεσ και δεν ειχε τιποτα

---------- Post added at 21:42 ---------- Previous post was at 21:32 ----------

επισεις αυτο που παρελειψα ειναι οτι το ενα το ματι του φενοταν ελαφρως θολο

ChristosP
18-01-2012, 08:25
ξαναμετρα μου N02

Buelligan75
18-01-2012, 09:22
από μένα καλή συνέχεια από δω,προς θεού μην απογοητεύεσαι... εμείς οι αρχάριοι πρέπει να μαθαίνουμε από τα λάθη μας... ψάξε το όπως σου λένε κ οι έμπειροι του χώρου για να αποφύγεις παρόμοια κατάσταση στο μέλλον....ΚΑΙ έχε το νοσοκομείο έτοιμο πάντα για κάθε ενδεχόμενο.... φυσικά αν σε παίρνει και το 'φαρμακείο' . φιλικά-Σάκης

Γιώργος Κ
18-01-2012, 11:35
ξαναμετρα μου N02
:thumbup:
Αν βρεις υγρό τεστ ... τα στικακια δείχνουν ενδεικτικά κάποιες μετρήσεις!! Μη στηρίζεσαι πολύ σε αυτά!!!

savvas
18-01-2012, 15:50
ξαναμετρα μου N02

νεα μετρηση no2-0

---------- Post added at 15:47 ---------- Previous post was at 15:44 ----------

Αν βρεις υγρό τεστ ... τα στικακια δείχνουν ενδεικτικά κάποιες μετρήσεις!! Μη στηρίζεσαι πολύ σε αυτά!!!

Γιωργο το ξερω δεν τα εμπιστευομαι απλα τωρα ειμαι λιγο σφιχτα για αγορες αλλα αφου πρεπει.Με ποιες μετρησεις να ξεκινησω να αγοραζω?

---------- Post added at 15:50 ---------- Previous post was at 15:47 ----------

από μένα καλή συνέχεια από δω,προς θεού μην απογοητεύεσαι... εμείς οι αρχάριοι πρέπει να μαθαίνουμε από τα λάθη μας... ψάξε το όπως σου λένε κ οι έμπειροι του χώρου για να αποφύγεις παρόμοια κατάσταση στο μέλλον....ΚΑΙ έχε το νοσοκομείο έτοιμο πάντα για κάθε ενδεχόμενο.... φυσικά αν σε παίρνει και το 'φαρμακείο' . φιλικά-Σάκης

σε ευχαριστω Σακη ενταξει στεναχωρεθηκα αλλα δεν απογοητευτηκα.το θεμα ειναι οτι με τις αλλαγες και τα σκαμπανεβασματα της θερμοκρασιας το γνωριζα το θεμα αλλα παρολλα αυτα εγινε η πατατα

Γιώργος Κ
18-01-2012, 15:53
Αμμωνια, ΝΟ2 και ΝΟ3 δε θα πρεπει να λειπουν ... κατα τη γνωμη μου!! Βεβαια ειναι και αλλες σημαντικες μετρησεις!

savvas
18-01-2012, 16:18
Αμμωνια, ΝΟ2 και ΝΟ3 δε θα πρεπει να λειπουν ... κατα τη γνωμη μου!! Βεβαια ειναι και αλλες σημαντικες μετρησεις!

μολις ειδα το τεστακι της αμμωνιας api που εχω και διαπιστωσα οτι το bottle 1 ελειξε το νοεμβριο και το 2 ελειξε το δεκεμβριο.Ειναι για πεταμα ή δειχνουν κανονικα ακομα???

ChristosP
18-01-2012, 16:25
αδεφε παρε τεστ σωστα δεν βγαζουμε ακρη ετσι ....

Ψαρι φουλ χρωμα θανατος δηλητηριαση απο Ν02 τις ποιο πολλες φορες ;)

Diskus Fan
18-01-2012, 18:37
Εγώ θα γράψω τι διαβάζω κι' εσύ βγάλε συμπεράσματα....
1. Ένα χρόνο ενυδρείο ΜΕ ΔΙΣΚΟΥΣ και από μετρήσεις είχες μόνο Αμμωνία, ΚΗ και θερμοκρασία. Το πρώτο πράγμα που μαθαίνει κάποιος αρχάριος ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ.... είναι πως οι μετρήσεις του θα ΠΡΕΠΕΙ να είναι σε ΡΗ, GH, KH, NO3/4, NO2, NO3, PO4 και θερμοκρασία (άφησα έξω το TDS).
2. Ένα ακόμα που μαθαίνει είναι πως... ΠΡΟΤΙΜΑΜΕ τις μικρές και συχνές αλλαγές από τις μεγάλες (χρειάζεται εξήγηση το γιατί; ).
3. Αγόραζε αυτά που πραγματικά χρειάζεσαι... είμαι σίγουρος πως ΑΝ γράψεις σε λίστα τα πράγματα που έχεις.... μπορεί μέχρι και τα μισά από αυτά, να είναι πεταμένα λεφτά.
4. Κρίμα να πάει έτσι... τόσο όμορφο ψάρι.-

savvas
18-01-2012, 19:58
Εγώ θα γράψω τι διαβάζω κι' εσύ βγάλε συμπεράσματα....
1. Ένα χρόνο ενυδρείο ΜΕ ΔΙΣΚΟΥΣ και από μετρήσεις είχες μόνο Αμμωνία, ΚΗ και θερμοκρασία. Το πρώτο πράγμα που μαθαίνει κάποιος αρχάριος ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ.... είναι πως οι μετρήσεις του θα ΠΡΕΠΕΙ να είναι σε ΡΗ, GH, KH, NO3/4, NO2, NO3, PO4 και θερμοκρασία (άφησα έξω το TDS).
2. Ένα ακόμα που μαθαίνει είναι πως... ΠΡΟΤΙΜΑΜΕ τις μικρές και συχνές αλλαγές από τις μεγάλες (χρειάζεται εξήγηση το γιατί; ).
3. Αγόραζε αυτά που πραγματικά χρειάζεσαι... είμαι σίγουρος πως ΑΝ γράψεις σε λίστα τα πράγματα που έχεις.... μπορεί μέχρι και τα μισά από αυτά, να είναι πεταμένα λεφτά.
4. Κρίμα να πάει έτσι... τόσο όμορφο ψάρι.-

ναι ειναι αληθεια οτι εχω δωσει πολλα ασκοπα λεφτα, πολλα ομως.Tds ειχα αλλα χαλασε γιατι επεσε νερο.Τελος παντων πρεπει να ξεκινησω αμεσα την αγορα no2 no3 για αρχη να καλιμπραρω το ηλεκτρονικο μου ph μετρο.Για τις αλλαγες το γνωριζα αλλα αγχοθηκα λογο του οτι ειχαν περασει μερες χωρις αλλαγη και αντι για καλο εκανα ζημια τελικα.Και εντελει πολυ κριμα για το ψαρι αυτο Νικο δυστυχως

---------- Post added at 19:45 ---------- Previous post was at 19:06 ----------

και κατι ασχετο ρε παιδια..το τεστ αμμωνιας το αγορασα τον μαιο και τον νοεμβριο ελειξε...ειναι λογικο?γιατι αμα καθε εξι μηνες θελουμε και καινουρια τεστ καηκαμε

---------- Post added at 19:58 ---------- Previous post was at 19:45 ----------

ο ανθρακας μπαινει σε καλσον και μεσα στο σαμπ???

ChristosP
18-01-2012, 21:43
ναι για τον ανθρακα αφου τον ξεβγαλεις

Genirous
19-01-2012, 09:12
...
...Ίσως πρέπει σιγά-σιγά να αρχίζουμε να βάζουμε στην λίστα των απαραίτητων υγρών τεστ και το Ο2. Παίζει τεράστιο ρόλο σε ένα κλειστό σύστημα, κάποιες σημαντικές αναφορές έχει κάνει και ο Χρήστος (ChristosP) και ο Σπύρος (delta66) και άλλα παιδιά.

Buelligan75
19-01-2012, 09:53
άποψη μου επίσης να προμηθευτείς κ 1 βαρέλι προετοιμασίας νερού κ 1 θερμαντήρα ....για μένα ξεκίνα με την γνωστή οδό του βαρελιού που θα αποθηκεύεις νερό, θα το 'προετοιμάζεις' και θα το ζεσταίνεις πριν την αλλαγή(αυτό ανάλογά με τον όγκο).... μετά με 1 κυκλοφορητή κ λάστιχο ρούφα νερό απο το ενυδρείο σου προς την αποχέτευση κ μετά απο το βαρέλι στο ενυδρείο σου κ θα σε έτοιμος σε πολύ λιγο χρόνο. ριξε και μια ματια http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?4862-quot-%C4%E5%EE%E1%EC%E5%ED%DE-%F0%F1%EF%E5%F4%EF%E9%EC%E1%F3%DF%E1%F2-%F3%F5%E3%EA%DD%ED%F4%F1%F9%F3%E7%F2-%ED%E5%F1%EF%FD-quot

Στέργιος
19-01-2012, 10:11
κρίμα για το ψάρι σου! Επεσε γρήγορα η θερμοκρασία??? Απο μεγάλη πτώση θα την πατούσα κ εγω πριν λίγο καιρό!!!! θέλει πολύ προσοχη η θερμοκρασία!

Γιώργος Κ
19-01-2012, 12:39
Εγω θεωρω πως η θερμοκρασια και μονο δεν ειναι ο λογος για ξαφνικο θανατο! Ειδικα αν επεμβουμε εγκαίρως!
Κατι αλλο "βοηθησε" αυτη την εξελιξη και δε πιστευω οτι ηταν η αιτια θανατου αλλα η αφορμη!
Κατα καιρους εχω δει αναλογα τετοια τρελα σε δικα μου ψαρια (με αστοχιες υλικου κτλ κτλ). Ειναι και περιεργο που πεθανε μονο αυτος και οχι και αλλοι!! xmmxmmxmm

Στέργιος
19-01-2012, 13:28
Εγω θεωρω πως η θερμοκρασια και μονο δεν ειναι ο λογος για ξαφνικο θανατο! Ειδικα αν επεμβουμε εγκαίρως!
Κατι αλλο "βοηθησε" αυτη την εξελιξη και δε πιστευω οτι ηταν η αιτια θανατου αλλα η αφορμη!
Κατα καιρους εχω δει αναλογα τετοια τρελα σε δικα μου ψαρια (με αστοχιες υλικου κτλ κτλ). Ειναι και περιεργο που πεθανε μονο αυτος και οχι και αλλοι!! xmmxmmxmm

Εγω πάλι πιστεύω πως γίνεται να χάσουμε άνετα ψάρι μόνο κ μόνο απ τη θερμοκρασία! (μιλάω για αποτομη πτωση) μπορεί ο φίλος να έριξε κατευθείαν κρύο! Επίσης δε νομίζω οτι είναι περίεργο γιατι δεν εχουν ολα τα ψάρια τις ιδιες αντοχές. Εγω οταν έκανα τη μ@@@@α μόνο ενας ξάπλωσε αυτο δηλαδη είναι περίεργο???

White Diamond
19-01-2012, 13:57
Ειναι και περιεργο που πεθανε μονο αυτος και οχι και αλλοι!! xmmxmmxmm

Ο πιο αδυναμος η με ηδη υπαρχον προβλημα που θα εβγαζε στην πορεια?
Τι ζημια, ΑΝ, εχει γινει στους υπολοιπους και ποτε θα εκδηλωθει? xmm

savvas
19-01-2012, 16:05
η πτωση ηταν αποτομη επεσε 6 βαθμους μεσα σε 20-30 λεπτα.Σε αυτο που λεει ο Γιωργος οτι παιζει καποια δηλητηριαση στην μεση το μονο που σκεφτομαι ειναι απο την ανοδο n02 αλλα το ψαρι ψοφισε δυο μερες μετα την αλλαγη.Εκτος αν ειχε ζημια απο NO2 οσο ελειπα που δεν γινοταν αλλαγες και μολις εριξα την θερμοκρασια απο την μεγαλη αλλαγη συνεβαλαν και οι δυο παραγοντες για την απωλεια.Παντως μεσα στο ενυδρειο δεν αλλαξα το παραμικρο που να υποψιαζομαι οτι εκανε ζημια στα ψαρια.Παντως σας ευχαριστω πολυ για το μεγαλο ενδιαφερον σας ολους

---------- Post added at 16:05 ---------- Previous post was at 15:58 ----------

επισεις εβαλα και ενεργο ανθρακα αλλα εχω αμφιβολιες για την ποσοτητα.Εβαλα μεσα σε ενα τουλι αφου τον ξεπλυνα περιπου ενα φλυτζανι του τσαγιου.ειναι καλη ποσοτητα η θελει κ αλλο?

Γιώργος Κ
19-01-2012, 16:26
Ολοι υποθεσεις κανουμε!!
Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα πρεπει να παρακολουθεις στενα τα ψαρια σου ειδικα τωρα πρεπει να εισαι σε κοκκινο συναγερμο! Στη θεση σου θα εκανα μικρες και καθημερινες αλλαγες για κακο και για κακο! ΜΗΝ εμπιστευεσαι τις μετρησεις ... πολλες φορες ειναι διαφορα που ΔΕ μπορουμε να μετρησουμε η δε τα μετραμε σωστα!
Το νερο βρυσης να το περνας απο τα προφιλτρα της οσμωσης (βαλε ενα "κλεφτη" πριν τη μεμβρανη!) ΠΡΟΣΟΧΗ στο ποτε αλλαζεις τα προφιλτρα!
Αν στις αλλαγες σου πεφτει πολυ η θερμοκρασια ... μπορεις να βαζεις πχ νερο απο οσμωση σε ταχυβραστηρα και να ζεσταινεις νερο (φυσικα να το ριχνεις στο βαρελι προετοιμασιας τοσο οσο να "πετυχεις" μια πιο καλη θερμοκρασια!!!). Η κανεις πολυυυυ αργα την αλλαγη νερου!!!

Το τουλι παλαιοτερα μου ειχε δημιουργησει προβληματα! Πια δε θα το εβαζα σε ενυδρειο η οτι εχει επαφη με το νερο του!!

Buelligan75
19-01-2012, 16:32
Το νερο βρυσης να το περνας απο τα προφιλτρα της οσμωσης (βαλε ενα "κλεφτη" πριν τη μεμβρανη!)

γιωργο sorry....τι ακριβως εννοεις με αυτο??

Genirous
19-01-2012, 16:33
Ήμουν από τους πρώτους που θα άλλαζαν νερό στους δίσκους χωρίς να προετοιμάσει θερμοκρασιακά το νερό της αλλαγής να μην έχει μεγάλη απόκλιση. Το έκανα χωρίς προβλήματα (?) για πολλούς μήνες-λίγα χρόνια χωρίς να το πρότεινα σε κανέναν.

Όμως διαβάζοντας τελευταία κάποιες μελέτες σχετικά, η διαφοροποίηση της θερμοκρασίας μπορεί να έχει επιπτώσεις στην λειτουργεία αλλά και υγεία των ψαριών. Τα ψάρια ως γνωστόν είναι εξώθερμοι οργανισμοί και η εσωτερική θερμοκρασία εξαρτάται άμεσα και αποκλειστικά από την εξωτερική. Στην φύση χρησιμοποιούν διάφορα ύψη στη στήλη νερού για να ρυθμίσουν την εσωτερική τους θερμοκρασία (και ταυτόχρονα την μεταβολική τους δραστηριότητα) αναλόγως τι θέλουν να κάνουν. Οι Johnston και Bennett έδειξαν πως μια διαφοροποίηση της εσωτερικής θερμοκρασίας του ψαριού κατά 1 βαθμό Κελσίου, αλλάζει τον ρυθμό πολλών βιολογικών εσωτερικών διεργασιών του ψαριού κατά 6-10%. Επιπρόσθετα, οι Ward, Hensor, Webster και Hart έδειξαν πως ανάλογα την ηλικία των ψαριών και τον χρόνο αλλαγής της θερμοκρασίας του νερού, υπάρχουν διαφορετικές συμπεριφορές θερμορύθμισης αλλά και υγείας των ίδιων των ψαριών. Έχω στο μυαλό μου και άλλα σημαντικά στοιχεία σχετικά, τα οποία αυτή τη στιγμή δυσκολεύομαι να ανασύρω για να τα αναφέρω. Μόλις τα βρω θα τα δημοσιοποιήσω.

Συμπερασματικά, έβαλα πλέον 2 θερμαντήρες στη δεξαμενή αλλαγής νερού μου όσο χρόνο πριν την αλλαγή χρειάζεται για να φτάσει στη θερμοκρασία του ενυδρείου. :d

savvas
19-01-2012, 16:34
κανω συνεχομενες αλλαγες μικρες.απο την μερα που εχασα το ψαρι η α.ο δεν εχει σταματησει και μολις μου βγαλει ενα 20 λιτρο κανω αλλαγη.Επισεις για την θερμοκρασια της αλλαγης θα δουλεψει βραστηρας. Οσο για τον κλεφτη αν αφερεσω εντελως την μεμβρανη για την διαδικασια του φιλτραρισματος της βρυσης το ιδιο πραγμα δεν ειναι??

Γιώργος Κ
19-01-2012, 16:36
γιωργο sorry....τι ακριβως εννοεις με αυτο??Πρακτικα? Βαζουμε ενα ταυ (πριν τις μεμβρανες και μετα τα προφιλτρα) και ενα "βρυσακι"που το ανοιγουμε και ετσι το νερο δε περναει απο τις μεμβρανες αλλα απο το σωληνα που εχουμε τοποθετησει!!

Buelligan75
19-01-2012, 16:42
Πρακτικα? Βαζουμε ενα ταυ (πριν τις μεμβρανες και μετα τα προφιλτρα) και ενα "βρυσακι"που το ανοιγουμε και ετσι το νερο δε περναει απο τις μεμβρανες αλλα απο το σωληνα που εχουμε τοποθετησει!!

:o....δεν το καταλαβα....αλλα αλλη φορα αφου ακομα δεν εχω παρει Α.Ο.....ευχαριστω anyway!

Γιώργος Κ
19-01-2012, 16:47
:o....δεν το καταλαβα....αλλα αλλη φορα αφου ακομα δεν εχω παρει Α.Ο.....ευχαριστω anyway!
Με τους heckel που θελεις δε θα το χρειαστεις καν!! ;) Μονο την Α.Ο.

Buelligan75
19-01-2012, 16:58
Με τους heckel που θελεις δε θα το χρειαστεις καν!! ;) Μονο την Α.Ο.

οι heckel ειναι .......πολυ μακρια ακομα........τωρα ετοιμαζομαι για 'μεγαλο' ενυδρειο!!...και ειμαι πολυ αρχαριος ακομα.
απλα τωρα ειμαι βρυσατος (τα δισκακια μου δεν ειναι ενηλικα) κ εξεταζω (διαβαζοντας......36_13_311112) την αγορα Α.Ο ή την μεθοδο με το 4σταδιων φιλτρο κλπ (ΜΑΚCHEM).

sorry απο savva αν ξεφυγαμε απο το θεμα σου.....κ παλι thanks γιωργο!

savvas
19-01-2012, 17:10
δεν υπαρχει προβλημα ρε παιδια ολοι μαθαινουμε μεσα απο τις συζητησεις.Το προβλημα το εχει μαλλον το νερο μου γιατι βλεπω ξυσηματα και τηναγματα:thumbdown::confused:ayto35

panos1gr
19-01-2012, 21:07
κρίμα το δυσκακι: CR:

Diskus Fan
19-01-2012, 23:40
1. Γιώργο.... θα συμφωνήσω για το test οξυγόνου.
2. Άνθρακα σε τούλι... το βρίσκω περίεργο να ΜΗΝ πώ λάθος. Τρίβεται πολύ εύκολα και τα τριματάκια... θα πρέπει να τα προσέξεις. Γενικότερα η χρήση ενυδρειακών θηκών για υλικά ή κάποιο καλτσόν (κατά προτίμηση πυκνό).... το θεωρώ πιο σωστή κίνηση.
3. Η ποσότητα σου είναι ελάχιστη.... εγώ θα σου πρότεινα 1,5-2 λίτρα (500λιτρο ενυδρείο έχεις ΑΝ θυμάμαι καλά).-

savvas
20-01-2012, 00:40
2. Άνθρακα σε τούλι... το βρίσκω περίεργο να ΜΗΝ πώ λάθος. Τρίβεται πολύ εύκολα και τα τριματάκια... θα πρέπει να τα προσέξεις. Γενικότερα η χρήση ενυδρειακών θηκών για υλικά ή κάποιο καλτσόν (κατά προτίμηση πυκνό).... το θεωρώ πιο σωστή κίνηση.
3. Η ποσότητα σου είναι ελάχιστη.... εγώ θα σου πρότεινα 1,5-2 λίτρα (500λιτρο ενυδρείο έχεις ΑΝ θυμάμαι καλά).-

πολυ καλα θυμασαι τοσο ειναι το ενυδρειο και θα προσθεσω αυτη την στιγμη κ αλλο.Τεστ θα ξεκινησω με no2 no3 (να παρω τετρα ειναι αξιοπιστα η να προτημησω api??)και θα συνεχισω με τα υπολοιπα.Για το τουλι θα δω να το αντικαταστησω με καλσον.Παντως κατι τρεχει ρε παιδια με το ενυδρειο

---------- Post added at 00:40 ---------- Previous post was at 00:37 ----------

τελεια............τωρα μου κανει κολπα και ο αρχηγος του ενυδρειου.Καθεται καποια δευτερολεπτα πλαγιασμενος στα μεσονερα

Diskus Fan
23-01-2012, 16:45
Την ΑΡΙ την προτιμώ για την ευκολία της... ειδικά στο test ΝΟ3 (και στο ΡΗ).-

thanos459
24-01-2012, 16:41
φιλε μου καταρχας,,,κριμα που εχασες ενα τοσο ομορφο ψαρακι,,,dead:
δεν εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος,,,ομως κατα την γνωμη μου εκανες 2 μεγαλα φαουλ,,,,,πρωτον.......η θερμοκρασια,,,,,,,,,και δευτερον η μη κατοχη των απαραιτητων τεστ,,,,,
δεν σε κρινω και προς θεου κανεις δεν ειναι αλαθητος,,,αλλα ακομα και οταν ειχα γκαπυ και μολυ,,,ειχα υγρα τεστ νιτρικων,,,,,για να μην πω για στικς που πηρα οταν ειχα το πρωτο μου χρυσοψαρο,,,,στα λεω αυτα γιατι ολοι ειμασταν αρχαριοι,,,ακομα και τωρα μετα απο καποια χρονια,,και εχοντας αρχισει με το θαυμασιο αυτο ψαρακι θεωρω τον ευατο μου νεο και αρχαριο,,,,ετσι νιωθω πραγματικα ,,,,και καθημερινα προσπαθω να ''ρουφαω'' τις γνωσεις των παιδιων εδω μεσα που εχουν δεκαετιες εμπειριας στο συγκεκριμενο ψαρι,,,αλλα θεωρω ακραιο καποιος να ασχολειται με δισκους και να μην εχει τεστ νιτρικων,,,,ειναι σαν να ξερω οτι το αυτοκινητο μου θελει σερβις,,,,και εγω να μην τσεκαρω καθολου την σταθμη των λαδιων,,,καπως ετσι και εσυ δεν μπορεσες να κανεις αλλαγη,,,και εχασες το ψαρακι,,,
δεν πειιραζει ομως,,,απο τα λαθη μας μαθαινουμε και ευχομαι να ναι το τελευταιο ψαρακι που χανεις,,,,

υγ,,,
ολοι μας εχουμε δυσκολιες οικονομικα!!25 του μηνα πληρωνομαι,,,,πριν 3 περιπου μηνες ,,,23του μηνα ειχα μεινει με 30 ευρω,,,,λογω πολλων και διαφορων εξοδων,,,ασφαλειες,χαρατσια και και και και,,,,,
,,μετραω αμμωνια στο ενυδρειο,,,,ειχα προβλημα,,,,,,,μετραω βρυσης,,,,εδειχνε αμμωνια,,,το ποσταρω,,,μου γραφουν τα παιδια να παω να παρω τεστ της απι,,,
το ιδιο απογευμα εμεινα με περιπου 6-7 ευρω να περασω 2 μερες,,,,,,οποτε ,,,καφεδες κομμενοι,,,,και ατελειωτο τσουκαλι με μακαρονια,,,τρωγοντας μπροστα απο τους δισκους μου!!!αχαχαχαχαχαχαχαχ....τελικα αμμωνια δεν ειχα,,,,τα ειχε παιξει το τεστ της σερα,,,,,(μην το παρεις)

Γιώργος Κ
24-01-2012, 17:00
Σωστος!!! Ως συνηθως! ;)
Εγω οταν βαζω ανθρακα για καλο και για κακο εκτος απο το καλτσον βαζω απο πανω και απο κατω του ενυδρειακο βαμβακι ... (σαν σαντουιτς ενα πραγμα!! :d)