PDA

Επιστροφή στο Forum : Purigen Regeneration (Αναγόμωση του Purigen)

MakChem
13-01-2012, 19:06
ΑΝΑΓΟΜΩΣΗ ΤΟΥ PURIGEN

Η αναγόμωση του purigen, σύμφωνα με τις οδηγίες της Seachem, περιλαμβάνει τα εξής στάδια :

1ο στάδιο.
Σε ένα ογκομετρικό κανάτι (από σούπερμαρκετ) τοποθετούμε τη διχτυωτή κάλτσα με το purigen, πολύ καλά κλεισμένη και από τις δύο μεριές, και προσθέτουμε 500 ml νερό και 500 ml κοινή οικιακή χλωρίνη (χωρίς πρόσθετα αρωματικά). Αφήνουμε το κανάτι με το διάλυμα χλωρίνης και το purigen, για 24 ώρες, σε εξωτερικό χώρο για να μην εισπνέουμε τις εκλυόμενες αναθυμιάσεις. Επειδή η κάλτσα με το purigen παραμένει ημιβυθισμένη στο διάλυμα χλωρίνης, καλό είναι, σε συτό το χρονικό διάστημα να στριφογυρίσουμε 5-6 φορές την κάλτσα μέσα στο διάλυμα πιέζοντας με τα δάχτυλά μας τους κόκκους του purigen, έτσι ώστε να πραγματοποιηθεί σωστά το "κάψιμο"-οξείδωση των οργανικών ενώσεων που έχουν απορροφήσει οι κόκκοι, από το διάλυμα χλωρίνης. Αυτό το κάνουμε φορώντας γάντια και προσέχοντας το πρόσωπό μας και τα ρούχα μας. Μετά τις 24 ώρες στο διάλυμα χλωρίνης, θα πρέπει όλοι οι κόκκοι του purigen να είναι ολόλευκοι, όπως ακριβώς ήταν στην αρχική κατάσταση.

2ο στάδιο.
Πετάμε το διάλυμα χλωρίνης και ξεπλένουμε με νερό κάτω από τη βρύση, την κάλτσα με το purigen, για 4 λεπτά, πιέζοντας καλά τους κόκκους.

3ο στάδιο.
Τοποθετούμε την κάλτσα με το purigen στο ογκομετρικό κανάτι και προσθέτουμε 500 ml νερό και 50 ml αποχλωριωτικό Prime/Seachem (καλό είναι να ακολουθήσουμε τη συγκεκριμένη οδηγία της Seachem και να μη χρησιμοποιήσουμε κάποιο άλλο αποχλωριωτικό). Αφήνουμε το purigen στο συγκεκριμένο διάλυμα για 10 ώρες. Ανά τακτά χρονικά διαστήματα, στριφογυρίζουμε την ημιβυθισμένη κάλτσα με το purigen στο διάλυμα, πιέζοντας με τα δάχτυλά μας τους κόκκους του purigen.

4ο στάδιο.
Πετάμε το διάλυμα αποχλωρίωσης και ξεπλένουμε με νερό κάτω από τη βρύση, την κάλτσα με το purigen, για 2 λεπτά, πιέζοντας καλά τους κόκκους.

5ο στάδιο.
Τοποθετούμε στο ογκομετρικό κανάτι 500 ml νερό και 3 κουταλάκια του γλυκού Discus buffer/Seachem. Αναδεύουμε πολύ καλά μέχρι να διαλυθεί πλήρως το στερεό Discus buffer και στη συνέχεια βυθίζουμε την κάλτσα με το purigen. Αφήνουμε το purigen στο συγκεκριμένο διάλυμα για 4 ώρες. Ανά τακτά χρονικά διαστήματα, στριφογυρίζουμε την ημιβυθισμένη κάλτσα με το purigen στο διάλυμα, πιέζοντας με τα δάχτυλά μας τους κόκκους του purigen.

6ο στάδιο.
Πετάμε το ρυθμιστικό διάλυμα του pH και ξεπλένουμε με νερό κάτω από τη βρύση, την κάλτσα με το purigen, για 1 λεπτό, πιέζοντας καλά τους κόκκους.

Μετά από τα 6 αυτά διαδοχικά στάδια, το purigen έχει αναγομωθεί πλήρως και είναι έτοιμο να επαναχρησιμοποιηθεί με ασφάλεια.

baroutas
13-01-2012, 19:23
Πανω στην ωρα Μάκη!:thumbup:

touak1982
13-01-2012, 20:08
Μακη πολυ καλο και χρησιμο αρθρο για πολλους....

Θαναση εισαι ετοιμος για αναγωμοση κι ολας......?

thanos459
14-01-2012, 00:49
πολυ καλο μακη!!!!!υπαρχει ενδεχομενο να παραμεινουν ιχνη χλωρινης μετα απο ολα αυτα τα σταδια??????χλωμο ε?

baroutas
14-01-2012, 12:10
Μακη πολυ καλο και χρησιμο αρθρο για πολλους....

Θαναση εισαι ετοιμος για αναγωμοση κι ολας......?
Τι να το κανω βρε Χριστο που μεσα σε ενα μηνα εγινε σκουρο καφε?Ξερω 'γω να μην το αναγωμόσω ακομα?Ξερω οτι ειναι πολυ νωρις αλλα σκουρινε πολυ!

MakChem
15-01-2012, 15:34
Τι να το κανω βρε Χριστο που μεσα σε ενα μηνα εγινε σκουρο καφε?Ξερω 'γω να μην το αναγωμόσω ακομα?Ξερω οτι ειναι πολυ νωρις αλλα σκουρινε πολυ!
Θανάση, μη λαμβάνεις υπόψιν σου τους χρόνους που αναγράφει η Seachem για το purigen, δεν ισχύουν στις περισσότερες των περιπτώσεων (δυστυχώς). Άν οι κόκκοι του purigen έχουν γίνει ομοιόμορφα σκουρόμαυροι, δεν απορροφούν πλέον οργανικές ενώσεις και πρέπει να προχωρήσεις στη διαδικασία της αναγόμωσης. Στα δικά μου ενυδρεία, χρειάζομαι αναγόμωση κάθε 30 ημέρες το πολύ. Ακολούθησε με προσοχή τα 6 στάδια που περιγράφω αναλυτικά.
Σε τί κάλτσα είναι τοποθετημένο το purigen και πόσα ml έχεις χρησιμοποιήσει??????

baroutas
15-01-2012, 17:44
Εχω ενα δυχτακι της Seachem τον 100 γρ και αλλα 100 γρ σε καλσον πικνης ιφανσης ωστε να μην βγενουν οι κοκοι στο ενυδρειο (300 λιτρα).

---------- Post added at 17:44 ---------- Previous post was at 17:40 ----------

Καμια ειδεα πως βαλω το purigen μεσα στο εξωτερικο φιλτρο (2275 ή δολπηιν 1000), γιατι τωρα το εχω μεσα στο ενυδρειο σε εσωτερικο φιλρτακι.

MakChem
15-01-2012, 18:56
Σε εξωτερικό φίλτρο, φοβάμαι δεν θα "δουλέψει", θα περνάει νερό δίπλα του. Το εσωτερικό φίλτρο είναι το ιδανικό, απλά βάλε όλη την ποσότητα ενιαία σε καλσόν.

kofinas
15-01-2012, 19:42
Στο εσωτερικό όπως λέει και ο Μάκης δουλεύει καλύτερα χωρίς να αποκλείεται και η χρήση σε εξωτερικό. Το έχω δοκιμάσει σε όλα τα είδη φίλτρων αλλά το πιο εύχρηστο είναι ένας μεγάλος σωλήνας χωρητικότητας 500ml που είδα στο Water in από τον Περικλή και το εφαρμόσαμε με το Χρήστο Τούακ για ένα διάστημα. Στο σωλήνα αυτό εφαρμόζουμε ένα απλό κυκλοφορητή ωστε με τη ροή του νερού να ανακατεύεται το purigen ομοιόμορφα. Αν διαβάσει ο Χρήστος ας βάλει μια φωτο διότι εγώ δεν μπορώ. Εγώ συγκεκριμένα το είχα στην έξοδο των φίλτρων με καθαρό νερό για να μην τραβάει βρωμιές από το νερό που κατευθυνόταν προς την είσοδο των φίλτρων.
Το πιο σημαντικό είναι να πλύνουμε καλά το purigen μετά από το buffer δηλαδή πριν το βάλουμε στο ενυδρείο γιατί αν περιέχει υπολειμα από buffer θα πέσει το ph απότομα και θα έχουμε πρόβλημα με τα ψάρια(μου έχει συμβεί).
Επίσης το αναγομωμένο purigen δεν είναι ποτέ το ίδιο με το καινούργιο και αυτό θα το παρατηρήσετε διότι το νερό δεν θα είναι ποτέ κρύσταλλο όπως την πρώτη εφαρμογή.

baroutas
15-01-2012, 20:30
Ευχαριστω πολυ Δημητρη! θα ρωτισω το Χρίστο:thumbup:Που εισαι χαθηκες??Κανωνισε να ποιουμε καφε οταν εχεις χρόνο!!

MakChem
15-01-2012, 20:40
Δημήτρη, ο σωλήνας που περιέγραψες, περιέχει το purigen χωρίς κάλτσα???
Στο εξωτερικό αναφέρουν άριστα αποτελέσματα για έως και 5 φορές αναγόμωση. Ακόμα και με τη 2η χρήση δεν έμεινες ευχαριστημένος ως προς τη διαύγεια του ενυδρειακού νερού??? Τί αναλογία όγκου χλωρίνης / purigen χρησιμοποιείς κατά την αναγόμωση????

touak1982
15-01-2012, 21:47
Μακη ο σωλινας που αναφερει ο Δημητρης δεν ειναι αλλος απο τις διαφανες θηκες ριτινης που μπαινουν μεσα σε συστηματα φιλτρανσης......το purigen μπαινει εκει χωρις καλτσες η αλλες θηκες και κινητε σαν φιλτρο αμμο,απλα τελειο απο αποψη κυκλοφοριας και εφαρμαγης!!!!!

baroutas
16-01-2012, 06:47
Μακη ο σωλινας που αναφερει ο Δημητρης δεν ειναι αλλος απο τις διαφανες θηκες ριτινης που μπαινουν μεσα σε συστηματα φιλτρανσης......το purigen μπαινει εκει χωρις καλτσες η αλλες θηκες και κινητε σαν φιλτρο αμμο,απλα τελειο απο αποψη κυκλοφοριας και εφαρμαγης!!!!!

Καλα ρε ρεμαλι εμενα ποτε θα μου κανεις την πατεντα που εχεις για το purigen?

touak1982
16-01-2012, 08:04
μου ειπες και ειπα οχι Θανασακη?

kofinas
16-01-2012, 09:32
Δημήτρη, ο σωλήνας που περιέγραψες, περιέχει το purigen χωρίς κάλτσα???
Στο εξωτερικό αναφέρουν άριστα αποτελέσματα για έως και 5 φορές αναγόμωση. Ακόμα και με τη 2η χρήση δεν έμεινες ευχαριστημένος ως προς τη διαύγεια του ενυδρειακού νερού??? Τί αναλογία όγκου χλωρίνης / purigen χρησιμοποιείς κατά την αναγόμωση????

Η αναλογίες Μάκη στην αναγόμωση είναι αυτές που γράφει η ετικέτα.
Στην αρχή νόμισα ότι η αναγόμωση δεν ήταν αποτελεσματική αλλά την διαφορά την είδα όταν σταμάτησα τη χρήση του purigen. Πάντως μετά την πρώτη εφαρμογή το νερό δεν ξαναγίνεται κρύσταλλο. Τις χρωστικές τις τραβάει από το νερό ακόμα και μετά την 10η αναγόμωση.
Προσοχή στη χρήση μετά την αναγόμωση λόγω της πτώσης του ph από το buffer. Καλό είναι να το παρακολουθούμε για μισή ώρα μετά την λειτουργία του στο ενυδρείο.
Τώρα δεν το χρησιμοποιώ προς το παρόν. Θα ξεκινήσω την χρήση του σε 2 περίπου μήνες και σκέφτομαι να μην το αναγομώνω απλώς να το αλλάζω κάθε μήνα.

delta66
16-01-2012, 10:36
Προσοχή στη χρήση μετά την αναγόμωση λόγω της πτώσης του ph από το buffer. Καλό είναι να το παρακολουθούμε για μισή ώρα μετά την λειτουργία του στο ενυδρείο.

Ποιο buffer?

maneni
16-01-2012, 15:26
.......
5ο στάδιο.
Τοποθετούμε στο ογκομετρικό κανάτι 500 ml νερό και 3 κουταλάκια του γλυκού Discus buffer/Seachem. Αναδεύουμε πολύ καλά μέχρι να διαλυθεί πλήρως το στερεό Discus buffer και στη συνέχεια βυθίζουμε την κάλτσα με το purigen. Αφήνουμε το purigen στο συγκεκριμένο διάλυμα για 4 ώρες. Ανά τακτά χρονικά διαστήματα, στριφογυρίζουμε την ημιβυθισμένη κάλτσα με το purigen στο διάλυμα, πιέζοντας με τα δάχτυλά μας τους κόκκους του purigen....

προβλημα με τα γυαλια σου? :d :d

baroutas
16-01-2012, 15:36
μου ειπες και ειπα οχι Θανασακη?

Στο ειπα και δεν το θημασε!:d Αντε στο ξαναλεω, ποτε θα το κανουμε??

MakChem
16-01-2012, 16:30
Η αναλογίες Μάκη στην αναγόμωση είναι αυτές που γράφει η ετικέτα.

Δημήτρη, ρώτησα πόσα ml purigen αναγομώνεις με πόσα ml χλωρίνης. Αυτό δεν το αναφέρει η ετικέτα, μόνο την απαιτούμενη αναλογία νερού / χλωρίνης (1:1) αναγράφει. Εγώ π.χ. αναγομώνω 200 ml purigen με 500 ml χλωρίνη, δηλαδή 200 ml purigen σε διάλυμα με 500 ml χλωρίνη + 500 ml νερό.

baroutas
18-01-2012, 18:17
Εχουμε και λεμε!!!Εκανα την πατεντα, που μου ειπε ο Χριστος touak1982 ποιο πανω, και έβαλα μεσα 250ml purigen (αντι 100 που ειχα). Η διαφορα (στην ποιοτητα νερου) ειναι φανερη, μιας και τωρα γηνεται καλητερη φιλτρανση!!
Η πατεντα ειναι η εξης:Πηρα μια διαφανη κυλινδρικη θηκη για ρυτινες 500ml, εβαλα στο κατω μερος της ενα σφουκαρακι για να συγκρατει το purigen και να μην πευτει μέσα στο ενυδρείο (το ειδιο και στο πάνω μέρο).Μετα πηρα εναν κικλοφοριτη και τον προσαρμοσα στο πανω μερος της θηκης με δετικα.Το αποτελεσμα ειναι να εχω ενα ομιομωρφο ανακατεμα του purigen καθος φιλτραρετε το νερο!!!!Οσο για το νερο? κρισταλο!!Και τα ψαρακια διξανε πολυ ωραια χρωματα!!!!!!
Η πατεντα εναι του Χριστου!!!

Diskus Fan
18-01-2012, 18:21
Γράφει πουθενά στις οδηγίες της εταιρίας ότι... το purigen το χρησιμοποιείς με μέθοδο... φίλτρου άμμου;

υγ. Για να βλέπεις τα χρώματα καλύτερα... καθάριζε τα τζάμια.- :p

baroutas
18-01-2012, 18:48
Νικο οχι δεν γραφει πουθενα κατι τετοιο.Δεν νομιζω όμως να ειναι λαθος (μιας και δεν μπορω να βρω καποιον αλο, ευκολο, τροπο)!!!
ΥΓ. Τα καθαρισα προχθες τα τζαμια αλα δεν πηρα γραμη οτι φτεγαν τα γιαλια μου!!!:d

Diskus Fan
18-01-2012, 19:01
Ωρέ θα με τρελάνεις; Κατάστημα γυναικείων εσωρούχων... πυκνό καλτσόν (100άρι νομίζω το λένε)... το βάζεις μέσα και το τοποθετείς σε φίλτρο κυλινδρικό μέχρι το μέγεθος του 2213 (παραπάνω κάπως δύσκολα θα το κάνεις να "ανοίξει") ή φτιάχεις 2 κυλίνδρους που να ταιριάζουν στο μέγεθος για τετράγωνο κάδο πχ. 2224..... και τους βάζεις δίπλα-δίπλα στο καλάθι.
Τσιφούτη φοβάσαι μην χαλάσεις παραπάνω ποσότητα (ακριβό σου πέφτει πουλάκι μου; )?????

baroutas
18-01-2012, 19:05
Ωρέ θα με τρελάνεις; Κατάστημα γυναικείων εσωρούχων... πυκνό καλτσόν (100άρι νομίζω το λένε)... το βάζεις μέσα και το τοποθετείς σε φίλτρο κυλινδρικό μέχρι το μέγεθος του 2213 (παραπάνω κάπως δύσκολα θα το κάνεις να "ανοίξει") ή φτιάχεις 2 κυλίνδρους που να ταιριάζουν στο μέγεθος για τετράγωνο κάδο πχ. 2224..... και τους βάζεις δίπλα-δίπλα στο καλάθι.
Τσιφούτη φοβάσαι μην χαλάσεις παραπάνω ποσότητα (ακριβό σου πέφτει πουλάκι μου; )?????
rofirofirofirofi!!!ρκιση βλεπεις :d τη να κανω xmm!!!

Diskus Fan
18-01-2012, 19:21
Άλλαξε χόμπι.. το έχω πεί... ακριβό sport οι δίσκοι.- :cool:

υγ. Λεφτά για πέταμα... έχεις.- :p

baroutas
18-01-2012, 19:51
Ακριβο αλα ποιο φθινο απο το κυνηγι :d. Τι να κανω? Μπρως γκρεμος και πισω ρέμα..... λια!!χαχαχα.

touak1982
18-01-2012, 23:27
Γράφει πουθενά στις οδηγίες της εταιρίας ότι... το purigen το χρησιμοποιείς με μέθοδο... φίλτρου άμμου;

υγ. Για να βλέπεις τα χρώματα καλύτερα... καθάριζε τα τζάμια.- :p

γιατι γραφει πουθενα οτι θελει καλσον???????????????????????????????????????????? ??????

Εμεις φιλε Νικο αυτα που λεμε τα στηριζουμε σε πειραματα αρκετων συν-χομπιστων,εσυ που στηριζεις την αποψη σου?εχεις δοκιμασει τον τροπο μας?Εμεις τον δικο σου ναι και απετυχε,οπως θα σου αναφερουν και πολυ αλλοι εδω μεσα.Προφανως δεν εχεις διαβασει το θεμα απο την αρχη.......
Θαναση πολυ καλα εκανες με την πατεντα,δουλευεις ετσι ολο το υλικο 100%.

ΥΓ Την ιδεα την πηρα κι εγω απο το water-inn και απλα την εκανα πραξη με καποια ισως παραλαγη......

seven77
19-01-2012, 09:40
Εχουμε και λεμε!!!Εκανα την πατεντα, που μου ειπε ο Χριστος touak1982 ποιο πανω, και έβαλα μεσα 250ml purigen (αντι 100 που ειχα). Η διαφορα (στην ποιοτητα νερου) ειναι φανερη, μιας και τωρα γηνεται καλητερη φιλτρανση!!
Η πατεντα ειναι η εξης:Πηρα μια διαφανη κυλινδρικη θηκη για ρυτινες 500ml, εβαλα στο κατω μερος της ενα σφουκαρακι για να συγκρατει το purigen και να μην πευτει μέσα στο ενυδρείο (το ειδιο και στο πάνω μέρο).Μετα πηρα εναν κικλοφοριτη και τον προσαρμοσα στο πανω μερος της θηκης με δετικα.Το αποτελεσμα ειναι να εχω ενα ομιομωρφο ανακατεμα του purigen καθος φιλτραρετε το νερο!!!!Οσο για το νερο? κρισταλο!!Και τα ψαρακια διξανε πολυ ωραια χρωματα!!!!!!
Η πατεντα εναι του Χριστου!!!

επειδή προσπαθώ να το φτιάξω θα μπορούσες να βάλεις 1 φωτογραφία ?

Buelligan75
19-01-2012, 10:50
επειδή προσπαθώ να το φτιάξω θα μπορούσες να βάλεις 1 φωτογραφία ?

και 2? και 3?

baroutas
19-01-2012, 13:45
Παιδια κολαω στο οτι δεν ξερω πως ανεβαζεις φοτω σε καποιο θεμα.επισεις δεν ξερω πως να μικρινω την αναλιση.:d

Genirous
19-01-2012, 15:45
Θάνο διάβασε εδώ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?4169-Ανέβασμα-φωτογραφιών-διαχείριση-συννημένων) για το πως ανεβάζεις φωτογραφίες.

baroutas
19-01-2012, 15:52
Ευχαριστώ Γιωργο!!:d

baroutas
19-01-2012, 16:14
Πιστευω στις παρακατω φοτω να φενετε αναλιτικα η πατεντα και κυριος το στερεομα που εκανα τον κικλοφοριτη, πάνω στην φλάτζα της θήκης.

MakChem
19-01-2012, 16:30
γιατι γραφει πουθενα οτι θελει καλσον???????????????????????????????????????????? ??????

Εμεις φιλε Νικο αυτα που λεμε τα στηριζουμε σε πειραματα αρκετων συν-χομπιστων,εσυ που στηριζεις την αποψη σου?εχεις δοκιμασει τον τροπο μας?Εμεις τον δικο σου ναι και απετυχε,οπως θα σου αναφερουν και πολυ αλλοι εδω μεσα.Προφανως δεν εχεις διαβασει το θεμα απο την αρχη.......

ΥΓ Την ιδεα την πηρα κι εγω απο το water-inn και απλα την εκανα πραξη με καποια ισως παραλαγη......
Λοιπόν παιδιά, να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα.

1. Σέβομαι την μέθοδο "φίλτρο άμμου", που χρησιμοποιείται στον κάμπο, με πολύ καλά αποτελέσματα, όπως αναφέρετε.

2. Η κλασσική μέθοδος, ωστόσο, δεν είναι αποτυχημένη, αρκεί να προσεχθούν ΜΟΝΟ 2 πράγματα. Όσον αφορά στην τοποθέτηση του υλικού, υπάρχουν ΜΟΝΟ 2 επιλογές. Η ειδική κάλτσα της Seachem (the bag) η οποία και ακριβή είναι αλλά δεν βολεύει κι ως σχήμα, και το πυκνό λευκό παιδικό καλσόν. Το δεύτερο είναι πιο οικονομικό, αφού με μία αγορά μπορούμε να κατασκευάσουμε πολλές κάλτσες, είναι ημιδιαφανές και άρα ελέγχουμε εύκολα το χρωματισμό των κόκκων, είναι απόλυτα ασφαλές δεδομένου ότι δεν επιτρέπει την παραμικρή απελευθέρωση κόκκων purigen στο ενυδρείο και τέλος βολεύει πολύ και στην αναγόμωση του υλικού. Το 2ο και τελευταίο που πρέπει να προσεχθεί είναι η επιλογή του φίλτρου που θα τοποθετηθεί η κάλτσα με το purigen. Επειδή το συγκεκριμένο καλσόν έχει συγκεκριμένο όριο "ξεχειλώματος" και επειδή εκεί που θα τοποθετηθεί η κάλτσα με το purigen, πρέπει να καλύψει πλήρως τη διάμετρο του κάδου, έτσι ώστε να μην έχει χώρους πλευρικής διαφυγής το νερό, υπάρχουν 2 φίλτρα στο εμπόριο, πλήρως κατάλληλα για το σκοπό αυτό. Το εσωτερικό φίλτρο Sicce και το εξωτερικό Eheim 2211 τα οποία επιτυγχάνουν άριστα αποτελέσματα, αφού το νερό περνάει υποχρεωτικά μέσα από ΟΛΟΥΣ τους κόκκους του purigen και έχουμε έτσι τέλεια απορρόφηση οργανικών ενώσεων καθώς και ομοιόμορφο σκουροχρωματισμό του υλικού. Φυσικά, και με άλλα φίλτρα μπορεί να επιτύχουμε το στόχο μας, ωστόσο χρειάζεται ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ προσοχή, καθώς το παραμικρό λάθος τοποθέτησης του υλικού στο φίλτρο, θα οδηγήσει σε αποτυχία.

3. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ, εδώ και 5 χρόνια, τη μέθοδο [παιδικό καλσόν + Sicce] με απόλυτη επιτυχία.

4. Άρα λοιπόν δεν υπάρχουν αποτυχημένες μέθοδοι, αλλά αποτυχημένες εφαρμογές μεθόδων.

seven77
19-01-2012, 18:15
ευχαριστώ για της φώτο! αν κατάλαβα καλά το βάζεις ολόκληρο μέσα στο ενυδρείο σωστά?

MakChem έχω το 2211 !!!!
βρήκα δουλειά για το βράδυ!!

baroutas
19-01-2012, 19:07
ευχαριστώ για της φώτο! αν κατάλαβα καλά το βάζεις ολόκληρο μέσα στο ενυδρείο σωστά?

MakChem έχω το 2211 !!!!
βρήκα δουλειά για το βράδυ!!

Ναι ολοκληρο το βαζω μέσα και δουλευει σαν εσωτερικο φιλτρο.

Diskus Fan
20-01-2012, 00:09

1. Θα ήθελα να γνωρίζεις ότι.. αυτό το post... το εκλαμβάνω σαν επιθετικό.
2. Η μέθοδος ΔΕΝ είναι δική μου αλλά της εταιρίας και αφού αυτή προτείνει αυτόν τον τρόπο.. εγώ αυτόν ακολουθώ (με επιτυχία ΑΝ σε ενδιαφέρει).... τα πειράματα, ΔΕΝ με αφορούν.-

baroutas
20-01-2012, 05:57
Ελατε ρε ρεμαλια, ολα καλα μην ξεφεωγουμε απο την ουσια!!!:d Εγω το προκαλεσα αυτο με την πατεντολογια μου????:d Τωρα νιπτω τας χιρας μου (να μιν πω και τα ποδια μου) rofirofi!!!!Ελατε καντε και μια αγγαλια τωρα.........πειτε οτι εχεται απεναντισας τη σκλεναρικοβα για να ειναι ποιο ανοδινη!!:lllll::lllll:funyfuny

Buelligan75
20-01-2012, 10:24
Ναι ολοκληρο το βαζω μέσα και δουλευει σαν εσωτερικο φιλτρο.

κ για ποσο καιρο?
αν ειναι να ναι μονιμο....θα προτιμησω και γω τον τροπο του Νικου(που μια φορα στο παρελθον, το εκανα αλλα μεσα στο εσωτερικο της juwel με το πυκνο καλσον),βεβαια το σταματησα γιατι θελω το ''καφετι'' νερο της τυρφης, αλλα οντως ειχα νερο κρυσταλλο. βεβαια κ τωρα εχω 'καθαρο' νερο κ με τα pistia κ τα limnobium τα νιτρικα μου ποτέ πανω απο 10 σε 220 λιτρα με 6 δισκους 9-10cm με αλλαγη 50% καθε κυριακη!

touak1982
20-01-2012, 15:18
1. Θα ήθελα να γνωρίζεις ότι.. αυτό το post... το εκλαμβάνω σαν επιθετικό.

Νικο δε καταλαβαινω γιατι το βλεπεις ετσι.Δεν εκανα κατι διαφορετικο απο τον τροπο που γραφεις και σχολιαζεις εσυ... απλα μου αρεσε και τον ιοθετησα... δεν εχουμε να χωρισουμε κατι απλα ανταλασουμε αποψεις.

White Diamond
20-01-2012, 18:11
Νικο δε καταλαβαινω γιατι το βλεπεις ετσι.Δεν εκανα κατι διαφορετικο απο τον τροπο που γραφεις και σχολιαζεις εσυ... απλα μου αρεσε και τον ιοθετησα... δεν εχουμε να χωρισουμε κατι απλα ανταλασουμε αποψεις.

36_1_3236_1_3236_1_32
Ετσιιιιιιι, ριχτου ρεμαλι του καμπου. :thumbup:
(Αν και τελευταια παρουσιαζει αξιοσημειωτη βελτιωση ;))

MakChem
20-01-2012, 19:40
Ωρέ ρεμάλια πάτε καλά??? "Φτιάχνει" ο ένας και "χαλάει" ο άλλος???:d:d:d:d:d:d:d:d:d

Genirous
20-01-2012, 19:50
Ρεμάλια του κάμπου, δεν αφήνετε τις πατέντες να καλπάσετε μέχρι την Αθήνα για την κοπή της πίτας να τα πούμε και από κοντά;;; Θα έχω τον Φαν δεμένο! :d

seven77
21-01-2012, 11:02
εγώ το έβαλα τελικά μέσα σε 1 eheim 2211 έχει μόνο την ειδική θήκη του purigen και 1 σφουγγάρι κάτω πιστεύω ότι θα έκανε καλύτερη δουλειά αν ήτανε έκτος θήκης αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω με 2 σφουγγάρια και στη μέση το purigen χωρίς θήκη λέτε να κρατήσει η θα περάσει από τα σφουγγάρια στο ενυδρείο?

MakChem
21-01-2012, 12:09
Ειδική θήκη εννοείς την κάλτσα the bag της Seachem???
Έχεις καλύψει όλη τη διάμετρο του κάδου του φίλτρου???
Η κάλτσα είναι απαραίτητη όπως και 2 στρώσεις ενυδρειακό βαμβάκι (πάνω και κάτω από την κάλτσα με το purigen) είναι απαραίτητα. Σε καμία περίπτωση μην αφήσεις το purigen χωρίς κάλτσα γιατί θα δείς χιλιάδες κόκκους να "κολυμπάνε" στο ενυδρείο.

seven77
21-01-2012, 12:40
ναι τη θήκη της seachem εννοώ θα το ξαναδοκιμάσω μετά γιατί δεν έχω καλύψει εντελώς τη διάμετρο του φίλτρου

MakChem
21-01-2012, 16:40
Γιαυτό λέμε καλσόν, που καλύπτει σωστά τη διάμετρο του 2211.

seven77
21-01-2012, 18:54
οκ τωρα :thumbup: φτανει μονο μην παρει χαμπαρι η κυρα οτι λειπει το καλσον!! )hiding(

baroutas
22-01-2012, 11:42
οκ τωρα :thumbup: φτανει μονο μην παρει χαμπαρι η κυρα οτι λειπει το καλσον!! )hiding(

rofirofirofi Ολοι τα ειδια τραβαμε!!!

MakChem
22-01-2012, 12:11
Ωρέ δε σας καταλαβαίνω, πάτε και παίρνετε καλσόν από τις γυναίκες σας??? και μετά φοβάστε κι από πάνω...:d:d
Αυτά τα καλσόν δεν κάνουν, είναι ακατάλληλα.doh
Πρέπει να πάτε σε κατάστημα με γυναικεία εσώρουχα και να ζητήσετε λευκό πυκνό παιδικό καλσόν (το μεγαλύτερο νούμερο), το κόβετε σε κομάτια τα ράβετε και έχετε πολλές κατάλληλες κάλτσες για purigen. Πόσο πιο απλά να τα πώ?????:p;)