PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσότητα κατεψυγμένης καρδιάς

Kokkinosk
07-01-2012, 21:46
Καλή χρονιά σε όλους.
Μιας και οι γνώμες όσως έχω ρωτήσει διύστανται σε απίστευτο βαθμό, θα ήθελα την εμπειρία σας όσον αφορά το εξής:
Ποιά είναι η κατάληλη ποσότητα όταν ταϊζουμε κατεψυγμένη τροφή?
Και για να μην φύγει το θέμα, όπως συνήθως, ένα κυβάκι καρδιάς καλύπτει τις ανάγκες πόσων ενήλικων και πόσων μικρών δίσκων ? Φυσικά μιλάμε ανα ένα τάϊσμα.
Παρακαλώ, μην μπούμε στην κουβέντα λίτρων, ιχθυοφόρτωσης, φίλτρανσης κλπ μιας και θα φύγουμε αλλού.
Με τα λίτρα, την φίλτρανση και την ιχθυοφόρτωση ένός ενυδρείου δεδομένη, πόσα ψάρια καλύπτει ένα κυβάκι?
Χρησιμοποιώ το κυβάκι μιας και είνια λίγο πολύ γνωστό (εμπειρικά) το μέγεθος του
Ευχαριστώ

davidson
07-01-2012, 22:22
Όταν λες 'Φυσικά μιλάμε ανα ένα τάϊσμα' τι εννοείς;Ότι θα είναι και το μοναδικό τάισμα της ημέρας;
Με ένα κυβάκι πάντως τάιζα 7 δισκάκια,μέχρι τώρα στην ανάπτυξη,αλλά και άλλα 5-6 γεύματα από ξηρές τροφές.
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια δοσολογία σε αυτό αλλά είμαι σίγουρος ότι και παραπάνω να τους έδινα θα την εξαφάνιζαν!

Genirous
07-01-2012, 22:39
Κωνσταντίνε χρόνια πολλά και καλή χρονιά και σε 'σένα!

Τέτοιες διατροφικές πληροφορίες μπορούν να δώσουν μόνο οι κατασκευαστές των ίδιων των τροφών. Εμάς σαν χομπίστες μας ενδιαφέρει η κατανάλωση τροφών από τους δίσκους τέτοια, ώστε να γίνεται σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα και να περισσεύει το δυνατόν η ελάχιστη ποσότητα αφάγωτη. Αυτό είναι διαφορετικό ανά ενυδρείο, ανά κοπάδι, ανά ψάρι, ανά χομπίστα. Μόνο με τις δοκιμές θα βρεις αυτό που σε εσένα είναι το πλέον κατάλληλο.

Kokkinosk
07-01-2012, 23:33
Καλησπέρα παιδιά, και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Να διευκρινήσω τι εννοώ όταν λέω σε ένα τάϊσμα: εννοώ ανα τάϊσμα. Αν ταϊζεις μια φορά καρδιά και 5 ξηρέες τροφές ή 3 καρδιά και 2,3,5 κλπ ξηρές δεν έχει σημασία. Εννοώ ανα τάϊσμα.
Η απορεία μου έχει την βάση της σε ένα σχόλιο γνωστού ιδιοκτήτη pet shop με μεγάλη γνώση στους δίσκους πως έριχνε 2-3 φορές περισσότερη τροφή απο εμένα ανα δίσκο σε κάθε τάϊσμα με καρδιά.
Και επειδή θεωρείτε πως έχω πολύ βαρύ χέρι στο τάϊσμα, γι΄αυτό ρωτάω την γνώμη σας.

Diskus Fan
08-01-2012, 01:07
Σχεδόν σε όλες τις συσκευασίες αναγράφεται... δίνετε την ποσότητα που μπορεί να καταναλωθεί μέσα σε 5-10 λεπτά... αυτό απο μόνο του, ΔΕΝ αποτελεί μέτρο;

Maikl
08-01-2012, 07:54
Κωστα ειναι αυτο που λεει κι ο Fun ειναι.
Να στο πω αλλιως:αν σου πουμε οτι ταιζουμε-αμε ολοκληρο κυβο ανα 4-5 δισκους θα σε ικανοποιησει?Ειναι κατι που θα δεις μονος σου στην πραξη.Προσωπικα παντως ,οταν ειχα δισκους ,ειχα φτασει καποια στιγμη να ταιζω 2 κυβους σε 8 ψαρια, αλλα σε 7-8 γευματα την ημερα.

basilis
08-01-2012, 10:31
Ξεκίνα να ταίζεις σε μικρή ποσότητα, και ανάλογα με τον χρόνο που αυτή θα φαγωθεί βγάζεις τα συμπεράσματά σου.:thumbup:

Genirous
09-01-2012, 09:39
...
Η απορεία μου έχει την βάση της σε ένα σχόλιο γνωστού ιδιοκτήτη pet shop με μεγάλη γνώση στους δίσκους πως έριχνε 2-3 φορές περισσότερη τροφή απο εμένα ανα δίσκο σε κάθε τάϊσμα με καρδιά.
...Δίσκος με δίσκο έχει διαφορά σε όγκο, όπως και στους ανθρώπους. Υπάρχουν αδύνατοι, υπάρχουν κανονικοί και υπάρχουν και υπέρβαροι. Δεν τρώνε όλοι το ίδιο. Δεν έχουν όλοι την ίδια υγεία. Πάντως μπορείς να ξεκινήσεις (εάν θέλεις) να προσφέρεις περισσότερη τροφή, αυτό που πιστεύω έχει σημασία είναι μετά από 10-15 λεπτά να σιφωνάρεις ότι μένει αφάγωτο, όπως επίσης να αυξήσεις την εβδομαδιαία ρουτίνα αλλαγών νερού σου.

Kokkinosk
16-01-2012, 17:00
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Κ

thanos459
30-01-2012, 11:03
Προσωπικα,,στα 7 δισκακια μου,,ξεκινησα με μισο,,,πηγα ενα,,,,τωρα ειμαι στο οριο να δωσω ακομα παραπανω μιας και το εξαφανιζουν σε δευτερολεπτα,,,,,,