PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρολίγον ..... η ολα τα αδέρφια δεν ειναι ιδια

Yiannis59
03-01-2012, 18:54
Πολλα εχουν γραφτει εδω μεσα περι θερμοκρασιας και πολλες διαφωνίες γνώμες ακουστήκαν
Μια παρολίγον τραγωδία
Ταισα χθες το πρωι και το απογευμα προσεξα πως το ενα απο τα ζευγαρια μου δεν ειχε φαει ολο οσο εριξα,
δεν βαριεσε σκέφτηκα αυριο αλλαζω νερο,
σημερα το πρωι ειχα κατι δουλειες οποτε παω για τα σχετικά κατα τις 12 το μεσημέρι το θυλικο οπως παντα τρεχει στο τζαμι ο αρσενικος ταυλα παει μας αφησε χρονους πως; να παρει στα καλα καθουμενα σκασμενος παίρνω την αποχη να τον ..... οποτε τινάζετε ζει!! αστον μεχρι να μας αφησει λεω δεν βαστα η καρδια μου να τον στειλω αφου ζει ακομα παω την αποχη στην θεση της την τιναζω σταζουν νερα στο χερι μου και τοτε συνειδητοποιώ..........κατι δεν παει καλα κοιτάω ποιο προσεχτικά, το ψηφιακο θερμομετρο δεν εγραφε 28,5 οπως νομισα με μια γρηγορη ματια αλλα 18,5 τα ειχε παραδώσει ο china κοντρολερ φτουυυυυdoh
Ο τρακοσαρης θερμοστατης στο ρευμα (νασε καλα ΓιωργοΚ με τις μαζικες σου),
Μολις η θερμοκρασια πηγε 23 αρχισε να κουνα τα πτερύγια του στους 23,5 σηκώθηκε σαν μεθυσμένος εξω ο τρακοσαρης μεσα ο κατοσταρης για να ανεβει ποιο αργα η θερμοκρασια.
Συμπερασμα
Μακρυα απο κινεζιες
ολα τα ψαρια αν και αδερφια δεν εχουν τις ιδιες αντοχές (εκτος και τα θηλυκά ειναι το ισχυρό φυλο οπως στους ανθρώπους:d)
Για την ωρα μοιαζει να την γλυτωσε (δεν ταισα)

parmas
03-01-2012, 19:07
Έχω πάθει το ίδιο και εγώ με τον κινέζικο κοντρολερ. Τα έπεξε ο κοντρολερ και 2 ή 3 φορές που έλειψα απο το σπίτι η θερμοκρασία έπεσε απο τους 29.6 στους 24-25.
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αρρωστήσουν κάποιοι δίσκοι μου. Έχασα ένα πριν 3-4 μέρες, έχω ένα που μάλλον είναι ετοιμοθάνατος (απο χτες είναι στην κατάσταση που βρίκε ο κύριος Γιάννης τον δικό του) και λιγότερο άρρωστους 3 blue diamond που την μια είναι καλά με σχετικά καλο χρώμα και την άλλη είναι μαυρισμένα ελαφρώς. Το καλό είναι ότι τρώνε εχτός απο τον ετοιμοθάνατο... (ελπίζω να φέρει τα χιλιόμετρα του)...

ChristosP
03-01-2012, 19:28
οι αγριοι ειχαν μεινει 24 ωρες στους 21doh δεν κουναγαν καθολου

kat2
03-01-2012, 19:49
Εχασα δυο δισκους απο σκαμπανεβασματα θερμοκρασιας περιπου 2c κατα την διαρκεια της ημερας.
Οταν το πειρα ειδηση ηταν αργα.

Crazyio
03-01-2012, 21:13
Εχασα δυο δισκους απο σκαμπανεβασματα θερμοκρασιας περιπου 2c κατα την διαρκεια της ημερας.
Οταν το πειρα ειδηση ηταν αργα.

είσαι σίγουρος πως αυτός ήταν ο (μοναδικός) λόγος για την απώλειά σου ?

Γιάννη τώρα καταλαβαίνεις γιατί τόσο καιρό με ακούς να φωνάζω μακριά από κινεζιές ? (από ένα απλό ph metro μέχρι controller ... )
μια θα σου κάτσει η στραβή .... δεν χρειάζεται δεύτερη ....

baroutas
03-01-2012, 21:40
είσαι σίγουρος πως αυτός ήταν ο (μοναδικός) λόγος για την απώλειά σου ?
Και εγω δεν πιστευω οτι φιγανε απο μια διαφορα 2 βαθμον κελσιου.Ψαξε να δεις τι αλο μπωρει ευτεξε.

kat2
03-01-2012, 21:46
Ιωσα μιλω για 2c ανα μιση ωρα, ανα μια ωρα, μιλω για ενα τρελο πραγμα.
Απο θερμομετρα εχω με υπερυθρες ,ψηφιακο, απλο γυαλινο ενυδρειακο αλλα ειναι αχρηστα εαν εφησυχαστης και δεν τσεκαρεις την θερμοκρασια τακτικα.

Μηπως γνωριζεις κατι αλλο και μου το κρυβεις? Θα σε μαλοσοοοοοοοο

Πιστευε και μι ερευνα barouta. Περασανε 7-8 μηνες απο τοτε που την επαθα.

Ξεχασα να γραψω οτι η θερμοκρασια επαιζε για δυο μερες και ανω.

davidson
03-01-2012, 22:22
To καλοκαίρι από μία απροσεξία μου άφησα το ενυδρείο χωρίς θέρμανση και έβαλα το κλιματιστικό στο φουλ για το βράδυ.Το αποτέλεσμα ήταν η θερμοκρασία να πέσει από τους 30 στους 22 μέσα σε 12 ώρες!!
Το πρωι όταν το διαπίστωσα το μόνο που έκανα ήταν να κλείσω τον κλιματισμό,να ανοίξω τα παράθυρα και να φύγω για δουλειά.Το βράδυ που γύρισα η θερμοκρασία είχε ανέβει στους 28.
Μέσα σε 24 ώρες δλδ η θερμοκρασία είχε μεταβολή -8/+6.
Δεν παρατήρησα κάτι το ανησυχητικό στα δισκάκια έκτος απο το ότι την άκουσαν και δεν τα τάισα βέβαια.

parmas
03-01-2012, 22:48
Cazyio εγώ δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες γτ τα σκάρτα προϊόντα, βγαίνουν απο όλες τις εταιρείες, είτε ευρωπαϊκές είτε κινέζικες. Υπάρχουν αρκετά προϊόντα κινέζικα που βγαίνουν πολύ καλύτερα απο άλλα ευρωπαϊκά. Το θέμα είναι τι θα σου κάτσει... και επίσης να επισημάνω ότι τα περισσότερα αν όχι όλα τα ηλεκτρονικά προϊόντα, κατασκευάζονται σε ασιατικές χώρες που το κόστος είναι κατά πολύ χαμηλότερο.

Yiannis59
03-01-2012, 22:56
Στην ουσια του θεματος δεν μίλησε κανείς και η ουσια ειναι οτι δυο ψαρια αδερφια απο την ιδια γεννα το ενα παρολιγον να παει στον θεο των δισκων στους 18,5 βαθμους για πανω απο 24 ωρες και το αλλο ηταν μια (χαρά)

προσοχη στην παρενθεση μια χαρα οπτικα τι θα φερει ο χρονος κανεις δεν ξερει

parmas
03-01-2012, 23:07
Κύριε Γιάννη συμφωνώ ... ξεφύγαμε... :P
εγώ θα πώ ότι σε όλα τα πλάσματα είτε είναι αδέρφια, είτε συγγενείς δεν έχουν τις ίδιες αντοχές.
Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός κάποιοι σε αυτή την περίπτωση αντέχουν παραπάνω το κρύο. Ίσως και αυτό που έγινε στον αρσενικό να γίνεται για να μπορεί να αντιμετωπίσει το απότομο κρύο. Απ' ότι πρόσεξα και με τα δικά μου και απο βίντεο που είδα σε άλλα ψάρια (πχ τα κοι που είναι κρυού νερού) όταν πέσει η θερμοκρασία κάτω απο κάποιους βαθμούς περιορίζουν στο ελάχιστο τις κινήσεις τους. Μάλλον αυτό έγινε και στον δικό σου.

(κάτι σχετικά άσχετο... )
Θυμάστε που σας πήρα τηλέφωνο πριν λίγες βδομάδες για τον ένα το δίσκο μου που χτυπούσε σβούρες στο ενυδρείο...? τελικά είναι μια χαρά ... και με κοψοχόλιασε. Αυτό έγινε λόγο της απότομης αλλαγής θερμοκρασίας απο την προηγούμενη μέρα. (όπως είπα ο κοντρολερ τα έπαιξε) Αυτός ζεί όμως μου αρρώστησαν άλλοι και αγωνιώ να δω τι θα γίνει χωρίς να ενοχλώ και διατηρώντας την θερμοκρασία σταθερή στους 29.

delta66
03-01-2012, 23:12
Εξηγησε αν θελεις τι συνεβη ακριβως.
2C ανα μιση ωρα τι εννοεις?
α) ανεβοκατεβαινε 2C καθε μιση ωρα πχ απο 29C κατεβαινε 27C και ξαναπηγαινε 29C σε μια ωρα συνολικα ?
β) ανεβηκε 2C σε μιση ωρα?
γ) επεσε 2C σε μιση ωρα?

Γιαννη κινεζικο controller εννοεις αυτον (http://www.ebay.co.uk/itm/Digital-Temperature-Controller-Thermostat-WH7016E-220V-/220910514899?pt=UK_BOI_Industrial_Automation_Contr ol_ET&hash=item336f4af2d3)

Yiannis59
03-01-2012, 23:24
οχι Σπυρο ειναι κατι που παρουσιασα παλια στο (αξίζει ) και που το ρεμαλι ο Gen εκανε το thread σκορποχωρι φτουυυυυυυυυυυυdoh

Crazyio
04-01-2012, 01:03
Γιάννη σαφώς και 2 αδέρφια (είτε ψάρια, είτε σκυλιά, είτε άνθρωποι ) είναι λογικό να μην έχουν τις ίδιες αντοχές και τις ίδιες συμπεριφορές ..

Genirous
04-01-2012, 10:25
Να πω ότι μια απότομη μεταβολή στη θερμοκρασία του νερού επιφέρει πολλές αλλαγές στο εσωτερικό και στην όλη λειτουργία του ψαριού. Πέρα από τους περιβαντολογικούς παράγοντες, αυτές οι αλλαγές εξαρτώνται από την ηλικία του ψαριού, το μέγεθος του ψαριού και την συνολική κατάσταση υγείας.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω Γιάννη (συγνώμη και για το σκόρπισμα των ενοτήτων) είναι το ''μια χαρά οπτικά''. Θυμάσαι εάν παρατήρησες κάποια μικρή έστω διαφορά στα χρώματα των ψαριών; Προς έναν πιο ανοιχτό τόνο;

kat2
04-01-2012, 17:11
Εξηγησε αν θελεις τι συνεβη ακριβως.
2C ανα μιση ωρα τι εννοεις?
α) ανεβοκατεβαινε 2C καθε μιση ωρα πχ απο 29C κατεβαινε 27C και ξαναπηγαινε 29C σε μια ωρα συνολικα ?
β) ανεβηκε 2C σε μιση ωρα?
γ) επεσε 2C σε μιση ωρα?

Μιλω για το (α) αλλα σε 24 βαση ανεβοκατεβαινε τρελα.
Να βλεπεις το ψηφιακο να γραφει να το σηγκρινεις με το υδραργυρικο και να τρελαινεσαι. :pull:

Yiannis59
04-01-2012, 18:03
Λοιπον χαιρουν ακρας υγείας
Για την ερωτηση
ο Αρσενικος που ειδε τον χαρο απο την τρυπα ηταν καταμαυρος η κυρια μια χαρα καμια αλλαγη στο χρωμα

parmas
04-01-2012, 18:13
οι κυρίες το έχουν να είναι θερμόαιμες... ;)