PDA

Επιστροφή στο Forum : fotakos : 3-4 μερες πριν παραλαβω το 485λιτρο μου

Σελίδες : [1] 2

fotakos
24-12-2011, 15:47
Παιδια καλησπερα!

Ειμαι νεος στο φορουμ αλλα και στο κεφαλαιο Δ Ι Σ Κ Ο Σ

Περιμενοντας το ενυδρειο μου και αφου απομενουν ακομη 4-5 μερες μεχρι να ερθει σκεφτηκα να γραψω εδω μιας και εχω αποριες για το τι πως κτλ πρεπει να κανω...

ας αρχισουμε με το τι εχουμε... :P

εχω :
ενα eheim ecco pro 300
μια τρομπα αερος αρκετα δυνατη ιταλικη

περιμενω :

1 anubias ενυδρειο 485λτ με βαση φωτισμο (4χ54w t5)

πρεπει να αγορασω ακομη :

α. 1 ή 2 φιλτρα

β. 2χ300 θερμοστατες

γ. α.ο

δ. υλικα φιλτρων

ε. πχ κοντρολερ

στ. υποστρωμα

ζ. ριζες

κτλ κτλ

1ον θερμοστατες εχω βρει μια προσφορα απο γνωστο καταστημα tetratec 300w σε πολυ καλη τιμη.
ποια ειναι η γνωμη σας??

2ον σκεφτομαι να πουλησω το ecco pro και να παρω 2 sun sun 304A (2000λτ την ωρα κυκλοφορια με πολυ μεγαλο καδο) τα οποια εχω βρει επισης απο το ιδιο γνωστο μαγαζι σε προσφορα..
ποια ειναι η γνωμη σας πανω σε αυτο??

3ον ποια α/ο να αγορασω?? εχω βρει μια... βασικα μου προταθηκε μια απο φιλο δισκα.. (μελος του φορουμ μας) η οποια ειναι αυτη :
http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858
ειναι καλη?? αξιζει??

αυτα για αρχη..

to be continued

ευχαριστω! χρονια πολλα!
ΦΩΤΗΣ

andrikos
24-12-2011, 16:00
Αν σε ενδιαφερει, δινω αυτα τα φιλτρα
1. ΦΙΛΤΡΟ eheim professional II 2026 140e
2. ΦΙΛΤΡΟ dolphin C-1000 50e

Genirous
24-12-2011, 16:11
Φώτη μια ερώτηση πριν συνεχίσουμε, με τα ενυδρεία και τα ψάρια ενυδρείου τι επαφή έχεις; Αν μπορείς να μας πεις ένα σύντομο ιστορικό σου για να σε συμβουλέψουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. :thumbup:

fotakos
24-12-2011, 17:47
Δε ξερω τι σχεση εχει αυτο αλλα τεσπα...

εχω εμπειρια 3 χρονια..
με 1 100λιτρο στο οποιο ειχα δοκιμασει πολλες ψαροσυνθεσεις..

παρολα αυτα ομως εχω 2 ανθρωπους οι οποιοι με βοηθουν γιατι εχουν εμπειρια απο δισκοενυδρεια
αλλα και τον μπαμπα μου που ειχε και αυτος ενυδρειο 300λτ πριν καμποσα χρονια

georgem
24-12-2011, 18:15
καλωσόρισες συντοπίτη στο GD!!!!
όπως σου ειπα στο gab έχεις πολύ όρεξη και θα τα καταφέρεις άρχισε το διάβασμα και ότι θέλεις ρότα εδώ

fotakos
24-12-2011, 18:42
Γιωργο.. εχεις χρονο να σε παρω ενα τηλ νασε ρωτησω κατι?

georgem
24-12-2011, 18:48
φώτη πάρε με !!!!!
αλλα εδώ υπάρχουν πολύ πιο έμπειρα άτομα από μένα
καλιτερα θα ήταν να ρωτάς στο φόρουμ !!!

fotakos
24-12-2011, 19:04
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1838

παιδια ποια ειναι η γνωμη σας γι αυτη την αμμο??

για αυτο το πεχαμετρο?

http://www.ebay.co.uk/itm/Digital-pH-Meter-Tester-Monitor-Hydroponics-Aquarium-BP-/270812391023?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item3f0dad266f

Crazyio
24-12-2011, 20:51
το Ph meter αυτό είναι κινέζικο και μπορεί να έχεις προβλήματα ...
άλλοι είχαν με τέτοια πεχάμετρα άλλοι πάλι όχι ...
αν όμως θές να πάρεις ένα πεχάμετρο πολύ καλό που θα του αλλάξεις και ένα probe όταν χρειαστεί και θα σε βγάλει και ασπροπρόσωπο τότε πήγαινε κατευθείαν σε αυτό (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=503)
μπορεί να ανεβαίνεις 10 φορές πάνω στην τιμή αλλά παίρνεις κάτι που θα το έχεις για μια ζωή ..

MakChem
24-12-2011, 20:55
Συμφωνώ με τον Ιωσά. Επιπλέον το κινέζικο έχει και "προβληματικό" buffer, δύσκολα θα βρείς το pH 6,86.

thanos459
24-12-2011, 21:19
καλη αρχη ,,και καλο στησιμο!!!!ολα τα εμπειρα παιδια ειμαι σιγουρος οτι θα σου δωσουν τις καλυτερες συμβουλες

Genirous
25-12-2011, 13:36
...
1ον θερμοστατες εχω βρει μια προσφορα απο γνωστο καταστημα tetratec 300w σε πολυ καλη τιμη.
ποια ειναι η γνωμη σας??

2ον σκεφτομαι να πουλησω το ecco pro και να παρω 2 sun sun 304A (2000λτ την ωρα κυκλοφορια με πολυ μεγαλο καδο) τα οποια εχω βρει επισης απο το ιδιο γνωστο μαγαζι σε προσφορα..
ποια ειναι η γνωμη σας πανω σε αυτο??

3ον ποια α/ο να αγορασω?? εχω βρει μια... βασικα μου προταθηκε μια απο φιλο δισκα.. (μελος του φορουμ μας) η οποια ειναι αυτη :
http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858
ειναι καλη?? αξιζει??
...1. Αγόρασα πρόσφατα τους εν λόγω θερμαντήρες, είναι μεγάλο συν το γεγονός ότι έχουν ολόσωμο πλαστικό κάλυμμα (αν προσπαθήσει να κρυφτεί και ακουμπήσει εκεί ψάρι δε θα καεί) και ότι είναι μαύροι και δεν φαίνονται μπροστά σε ένα σκούρο φόντο. Αρνητικό ότι δεν είναι τόσο δυνατοί όσο οι Jager και δεν καλιμπράρονται. Αν προχωρήσεις σε αυτούς θα σου πρότεινα να πάρεις 3 για τα 485 λίτρα.

2. Δεν έχω φίλτρο Sun Sun, πολλά παιδιά που το έχουν αναφέρουν ότι είναι καλό. Δεν έχω προσωπική άποψη, πέρα του ότι καίει περισσότερο ρεύμα σε σχέση με τα αντίστοιχα ΕΗΕΙΜ. Στα φίλτρα το πρώτο πράγμα που μας ενδιαφέρει είναι ο κάδος (και μετά τα λίτρα ανά ώρα), οπότε ότι αγοράσεις φρόντισε να έχει το μεγαλύτερο κάδο που μπορείς να αγοράσεις. Σε κάθε περίπτωση φρόντισε να έχεις τουλάχιστον 2 εξωτερικά φίλτρα στο σύστημά σου.

3. Οι Α/Ο γενικά χρειάζονται και ένα βαρέλι προετοιμασίας με αερισμό να τις συνοδεύει, ώστε να έχεις πάντα νερό διαθέσιμο για όποτε σου χρειαστεί. Πιστεύω πως η συγκεριμένη είναι μια χαρά για αρχή και αν θέλεις αγόρασε και ένα TDSόμετρο μαζί για να ελέγχεις την μεμβράνη.

Diskus Fan
25-12-2011, 17:31
Γιώργο... μήπως ξέχασες να βάλεις κάποιο link για τους θερμαντήρες... που αναφέρεις;
http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/4392/jbl-protemp-s-300
Πλεονέκτημα... πέραν του πλαστικού καλύματος η δυνατότητα αύξησης της θερμοκρασίας μέχρι 35 βαθμούς... κάτι που εκτός και των Jagger.... ΔΕΝ έχω δεί αλλού.-
2. Ο PH Controler... σε τι χρειάζεται;
3. ΜΟΝΟ τα καλύτερα και ΙΣΩΣ ακριβότερα προ'ι'όντα... αξίζουν σε δισκοενυδρεία.-

fotakos
25-12-2011, 20:16
Μαλιστα.. οποτε
καταληγουμε στο να αγορασω τα sun sun καθως βρηκα να πουλησω και το eheim..
πηγα και τα ειδα.. ειναι πολυ απλα στην χρηση τους με ΤΕΡΑΣΤΙΟ καδο... μπορει να ειναι και πανω απο 10λιτρα... ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ!

ρωτωντας πως να τα γεμισω πηρα πολλες αποψεις.. αλλοι λενε το ενα βιολογικο (φουλ siporax) και το αλλο μηχανικο φουλ σφουγγαρια και ενυδρειακο βαμβακι.. αλλοι παλι λενε και τα ΔΥΟ φουλ σιποραξ με ενα σφουγγαρι κατω και βαμβακι πανω..
εσεις τι λετε?????

πεχαμετρο για αρχη δε θα παρω.. θα προμηθευτω υγρα τεστακια που θα με καλυψουν...

στη θεση αυτου ΜΑΛΛΟΝ θα κανω την υπερβαση και θα παρω καλυτερη α/ο

---------- Post added at 20:16 ---------- Previous post was at 19:49 ----------

για αμμο... ποια ειναι η γνωμη σας??
ποια να αγορασω?? τι κακομετριας προτιμαται?

επειδη και σε αυτο το κομματι εχω διαβασει αρκετα..
παλι οι αποψεις διηστανται (δε ξερω πως γραφεται χοχο)

μερικοι λενε πολυ μικρη κοκομετρια για να μην περναει η τροφη μεσα και μενει..
και αλλοι λενε οχι τοσο μικρη γιατι γινεται βολος και δεν αεριζεται αρκετα... οποτε γινεται πολυ βρωμικη και τοξικη

georgem
25-12-2011, 22:18
καλησπέρα fotako και χρονια πολλά !!!!

στα san san καλο να αγοράσεις δυο βανάκια (έχω πάρει 2 από μαγαζι που πουλάει είδη για κήπους , 50 λεπτά το ένα )για να μπορείς εύκολα να τα βγάζεις και να τα καθαρίζεις
εγώ σου προτείνω άμμο όσο γίνετε μικρότερης κοκκομετρίας
έχω σαν πούδρα και δεν έχω κανένα πρόβλημα
στα 2 φίλτρα σου προτείνω σφουγγάρι κάτω ,γεμάτο με βιολογικά και ενυδρειακο βαμβάκι πάνω

---------- Post added at 22:18 ---------- Previous post was at 21:16 ----------

να πω επίσης ότι εγώ λόγο έλλειψης χρημάτων και πηρας ρίσκαρα και πήρα την άμμο από μαντρα , αν έφτιαχνα τώρα το ενυδρείο θα έβαζα
την " carrat 6 "έχω διαβάσει τα καλύτερα λόγια από τα παιδιά που έχουν εμπειρία με δίσκους πολλά χρονια ,θεωρώ πλέον πολύ σημαντικό παράγοντα για ένα επιτυχημένο και όμορφο ενυδρείο τη σωστή άμμο
για αυτό και στην προτείνω !!

κάποιος ίσος γνωρίζει από που θα την προμηθευτής ;)

fotakos
25-12-2011, 23:42
γιωργο εμεις θα τα ξαναπουμε απο κοντα και καποια μερα.. (αν μπορεσεις και αυριο καποια στιγμη.. θα μιλησουμε) ;)

δε μπορω να την βρω πουθενα αυτη την αμμο στο διαδικτυο.. εχει κανεις καποιο λινκ??

delta66
26-12-2011, 01:22
Διαθετεις 16-20Ε για 5κιλο?

fotakos
26-12-2011, 09:41
Χοχοχοχοοχ

οχι βεβαια!!
θα μας παρει χαμπαρι η τρόικα και θα μας φορολογήσει το ενυδρείο!!
χαχαχαχα

delta66
26-12-2011, 11:08
Βεβαια εχει τα καλα της και εχει τοσο ακριβα.
Δεν θολωνει ποτε και δεν θελει πλυσιμο πριν την βαλεις στο ενυδρειο.

jonedessa
26-12-2011, 13:09
Πολύ ακριβή αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις,
Από την άλλη αγοράζεις ένα 100 λίτρο ενυδρείο για γεννήστρα με τόσα χρήματα.

Diskus Fan
26-12-2011, 14:48
Τι να την κάνεις την γεννήστρα;

georgem
27-12-2011, 13:47
καλημέρα fotako τη αποφάσισες να κανεις με την άμμο σου τελικά?
είπαμε είσαι ο πιο μικρός της παρέας και οφείλουμε να σε βοηθήσουμε και να σε προστατέψουμε !!!!! :thumbup:

fotakos
27-12-2011, 19:23
Γιωργο καλημερα

μιλησαμε με αυτον τον τυπο στον πειραια http://www.stroumboulis.gr/index.php?pid=8
ο οποιος αν διαβασεςι τα σχετικα εχει καθαρη πιστοποιημενη αμμο κτλ κτλ και την δινει 63€ τα 50κιλα..
μαλλον απο εκει θα την παρουμε :)

πηραμε τηλεφωνο σε διαφορους εδω.. μεταξυ αυτων και αυτος που μας ειπες.. τιποτα.. κανεις δε ξερει για τι του μιλαμε

delta66
27-12-2011, 19:31
Αυτην την εχεις δοκιμασει κανεις? http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1838
Απο οτι ξερω στελνει και με μεταφορικη οπου τα εξοδα μεταφορας ειναι μηδαμινα. Ξερεις κανει ποσο θα κοστισει η μεταφορικη περιπου για δυο 25κιλα?

georgem
27-12-2011, 20:38
Αυτην την εχεις δοκιμασει κανεις? http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1838
Απο οτι ξερω στελνει και με μεταφορικη οπου τα εξοδα μεταφορας ειναι μηδαμινα. Ξερεις κανει ποσο θα κοστισει η μεταφορικη περιπου για δυο 25κιλα?

θα συμφωνήσω με τη λύση που σου προτείνει ο σπύρος η άμμος αυτή είναι πιο οικονομική και το κατάστημα αξιόπιστο και από ότι ξέρω ετοιμάζεις μεγάλη παραγγελια !!!

περίμενε να σου γράψουν και συστάσεις !!

αυτό που δεν γνωρίζω είναι 0,3-0,7 mm. κοκομετρία είναι σαν πούδρα η πιο χοντρή

fotakos
27-12-2011, 21:25
οκ ρε παιδια.. το θεμα ειναι οτι ο κουμουλος ανοιγει στις 10/1... θα τηρησει σειρα προτεραιοτητας θα καθυστερησει κτλ κτλ.... τελος του ιανουαριου το βλεπω..... μεχρι τοτε καηκαμε :P + του οτι απο το site που σας εστειλα ειναι σιγουρα καλυτερη καθως εχει χιλιες δυο πιστοποιησεις που μας τις ελεγε στο τηλ οταν τον καλεσαμε..
αυριο το πρωι ερχεται η γυαλα με το καραβι

Tzovis
28-12-2011, 08:48
Αυτην την εχεις δοκιμασει κανεις? http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1838

Μεταφορά

Tο petcumulus.gr συνεργάζεται με την εταιρεία ταχυμεταφορών ACS και κατά συνέπεια έχει πετύχει προνομιακές τιμές στα μεταφορικά. Πιο συγκεκριμένα, για τα πακέτα που έχουν βάρος έως δύο κιλά η χρέωση ειναι 3 ευρώ και κάθε έξτρα κιλό η χρέωση είναι 1,20 ευρώ ανά κιλό.(Ετσι αναφέρεται στην σελίδα τους)

panos1gr
28-12-2011, 09:38
Μεταφορά

Tο συνεργάζεται με την εταιρεία ταχυμεταφορών ACS και κατά συνέπεια έχει πετύχει προνομιακές τιμές στα μεταφορικά. Πιο συγκεκριμένα, για τα πακέτα που έχουν βάρος έως δύο κιλά η χρέωση ειναι 3 ευρώ και κάθε έξτρα κιλό η χρέωση είναι 1,20 ευρώ ανά κιλό.(Ετσι αναφέρεται στην σελίδα τους)

Θα συμφωνήσω με τον φίλο μου. εγώ που κοίταξα τώρα στο petcumulus.gr για 50 κιλά δεν μου έβγαλε μεταφορικά μήπως πάνω από 50 κιλά είναι δέκατου τα μεταφορικά?????

Giannis_4
28-12-2011, 09:57
O Petcumulus εχει και μια αμμο τυπου καρατ την οποια δεν ξερω αν εχει περασει στο σαιτ και την εχει 2 ευρω το κιλο.
Την εχω δει απο κοντα και ειναι ολοιδια και κατασπρη.

fotakos
28-12-2011, 11:38
Δηλαδη οχι απο στρουμπουλη??
μου εστειλε e-mail με φωτογραφιες... ειναι πολυ ωραια και λεπτοκοκκη!!

μπεζ ή ασπρη?

εγω ετσι οπως μιλησαμε του εχω εμπιστοσυνη

δειτε το παρακατω :

Ο χαλαζίας περιλαμβάνεται στα σκληρότερα ορυκτά του πλανήτη, με βαθμό σκληρότητας 7 Mohs, μόλις 2 βαθμούς χαμηλότερα από το διαμάντι (9 Mohs) και ένα βαθμό από το κορούνδιο (8 Mohs).

Αυτή η εξαιρετική του ιδιότητα αλλά και το χαμηλό του κόστος, τον καθιστούν το πιο δημοφιλές πληρωτικό υλικό για βιομηχανικές εφαρμογές υψηλών απαιτήσεων αντοχής (φίλτρα νερού, βιομηχανικά δάπεδα υψηλής αντοχής, πυρίμαχες επιφάνειες κλπ).

Η εταιρία μας, σε συνεργασία με διάφορους οίκους του εξωτερικού, εισάγει υψηλής ποιότητας χαλαζιακή άμμο σε όλους τους τύπους, απολύτως κατάλληλη για κάθε εφαρμογή. Κοινά χαρακτηριστικά μεταξύ τους είναι ο υψηλός βαθμός καθαρότητας του υλικού ( SiO2 96,5% - 99,8% ) και η εξαιρετική σκληρότητα ( 7 Mohs ).

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
Χαλαζιακή άμμος επεξεργασμένη και πιστοποιημένη
Εισάγεται από επώνυμους ευρωπαϊκούς οίκους, είναι φυσική (όχι θραυστή), πλυμένη, ξηρή (feuergetrocknet) και ταξινομημένη σε κοκκομετρικές διαβαθμίσεις σύμφωνα με τo πρότυπο EN 12904. Είναι πλήρως απαλλαγμένη από σκόνη ή άλλες προσμίξεις (μίκα κλπ) και συνοδεύεται από TDS, MSDS, πιστοποιητικό καταλληλότητας για επεξεργασία πόσιμου νερού (KIWA Certificate) και ISO 9001:2000.

delta66
28-12-2011, 11:49
Μεταφορά

Tο petcumulus.gr συνεργάζεται με την εταιρεία ταχυμεταφορών ACS και κατά συνέπεια έχει πετύχει προνομιακές τιμές στα μεταφορικά. Πιο συγκεκριμένα, για τα πακέτα που έχουν βάρος έως δύο κιλά η χρέωση ειναι 3 ευρώ και κάθε έξτρα κιλό η χρέωση είναι 1,20 ευρώ ανά κιλό.(Ετσι αναφέρεται στην σελίδα τους)

Απο οτι θυμαμαι στελνει και με μεταφορικη αν ζητηθει.
Στειλε ενα mail η παρε τηλεφωνο.

O Petcumulus εχει και μια αμμο τυπου καρατ την οποια δεν ξερω αν εχει περασει στο σαιτ και την εχει 2 ευρω το κιλο.
Την εχω δει απο κοντα και ειναι ολοιδια και κατασπρη.

Δυο βλεπω.
Αυτη (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1838) που εβαλα πιο πανω και αυτη (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2366)

Φυσικα θα παρεις οποια θελεις.
Απλα προτασεις γινονται.
Του Στρουμπουλη την εχει δοκιμασει κανεις?

fotakos
28-12-2011, 12:07
ηρθε το ενυδρειοοοοοοοοο :)

μαζι με μια ριζα απο συνφορουμιτη ;-)

delta66
28-12-2011, 12:12
Καλοριζικο.
Ηρεμα τωρα και χωρις βιασυνες.

ΥΓ ας ξεκινησουν οι προτασεις για την τοποθετηση της ριζας :d

fotakos
28-12-2011, 12:16
εχουμε ακομα χρονο σπυρο !! :)

περιμενω απο εξωτερικο φιλτρα θερμοστατες κτλ κτλ κτλ..
και ενα jbl φενιζολ για να βαλω απο κατω απο την γυαλα.. αναμεσα της και στο επιπλο...
οποτε δε θα γεμιστει ακομη...

πως σου φαινεται?? ωραια δεν εκατσε στο χωρο?

;)
αμμο παραγγειλαμε απο στρουμπουλη.... πληρωνουμε κατι παραπανω αλλα ξερουμε τι παιρνουμε

delta66
28-12-2011, 12:32
Ωραια εδεσε.

Το τζαμι ομως το αριστερο που το χτυπαει ο ηλιος θα σου γεμιζει πιθανως αλγες.
Ασε κενο χωρο απο πισω να μπορεις να κανεις εργασιες.
Το φελιζολ δεν σου χρειαζεται (νομιζω πως δεν πρεπει κιολας να το βαλεις για λογους σταθεροτητας) αφου το ενυδρειο δεν ειναι γυμνο τζαμι απο κατω.
Εχει δικη του πλαστικη βαση απο οτι βλεπω για να παταει στο επιπλο.

liapman
28-12-2011, 12:37
Για αρχή βάλε τους δισκους της ταπετσαρίας μεσα για να μην φαίνεται αδείο,
αλλά να έχεις και μία εικόνα για το πως θα είναι! funyfunyfuny

Πέραν από την πλάκα όμως κάνε ό,τι σε ευχαριστεί και ό,τι γουστάρεις,
αφού εσυ θα το χαίρεσαι, αλλά πάντα με γνώμονα το τι επιτάσσει η φύση.
Είσαι για μένα σε μία από τις καλύτερες φάσεις του χόμπυ,... ΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ!
Καλορίζικο, και μην ξεχνάς να μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις!

Giannis_4
28-12-2011, 13:19
Την αμμο που λεω εγω δεν την εχει περασει και αν την παρεις σου την στελνει με μεταφορικη (5 ευρω).
Αν εχεις δει την καρατ θα καταλαβεις για τι αμμο μιλαμε.
Την εχω δει σε 3 ενυδρεια φιλων(την τυπου καρατ) και ειναι ολοιδια με την δικη μου(καρατ) αλλα ποιο φθηνη.
Η επιλογη ειναι δικη σου!!!

fotakos
28-12-2011, 13:30
Ωραια εδεσε.

Το τζαμι ομως το αριστερο που το χτυπαει ο ηλιος θα σου γεμιζει πιθανως αλγες.
Ασε κενο χωρο απο πισω να μπορεις να κανεις εργασιες.
Το φελιζολ δεν σου χρειαζεται (νομιζω πως δεν πρεπει κιολας να το βαλεις για λογους σταθεροτητας) αφου το ενυδρειο δεν ειναι γυμνο τζαμι απο κατω.
Εχει δικη του πλαστικη βαση απο οτι βλεπω για να παταει στο επιπλο.

μα υποτειθετε αυτο ειναι για να ειναι πιο σταθερο... ;(
αυριο το πρωι ερχεται και η αμμος με το καραβι...
μας μενουν τα φιλτρα θερμαντηρες κτλ κτλ :)

georgem
28-12-2011, 14:16
άντε fotako καλορίζικο το ενυδρείο να το χαίρεσαι !!!! :score:

Diskus Fan
28-12-2011, 14:35
1. Ελπίζω να παράγγειλες την λευκή άμμο... η οποία θα φαίνεται ελαφρά κιτρινομπέζ.
2. Δίπλα στο ενυδρείο βλέπω ηχείο... "χαλαρά" με την ένταση, όταν μπούν τα ψάρια.
3. Η ρίζα εντυπωσιακή είναι (και ογκώδης)... για πρακτική... δεν είμαι και πολύ σίγουρος.
4. Καλογέμιστο/καλορίζικο.-

delta66
28-12-2011, 14:53
μα υποτειθετε αυτο ειναι για να ειναι πιο σταθερο...
Το ενυδρειο σου μου φαινεται παρομοιας κατασκευης με το juwel.
Διαβασε τι λεει στο manual για το στησιμο.
The JUWEL Aquarium is built with a special bottom frame for security. The
aquarium should be placed directly onto the cabinet. DO NOT place any additional
support, e.g. polystyrene, under the aquarium since this is not necessary with our
aquariums.
σελ 3 απο εδω http://www.juwel-aquarium.de/data/Pdf/GBW-BioFlow/en/Rio_400.pdf

fotakos
28-12-2011, 15:35
1. Ελπίζω να παράγγειλες την λευκή άμμο... η οποία θα φαίνεται ελαφρά κιτρινομπέζ.
2. Δίπλα στο ενυδρείο βλέπω ηχείο... "χαλαρά" με την ένταση, όταν μπούν τα ψάρια.
3. Η ρίζα εντυπωσιακή είναι (και ογκώδης)... για πρακτική... δεν είμαι και πολύ σίγουρος.
4. Καλογέμιστο/καλορίζικο.-

1. την λευκη πηρα ;)
2. μα ουτως ή αλλιως χαλαρα ακουμε ;)
3. ελαφρυ ειναι δεν εχει θεμα :)
4. ευχαριστω πολυ

---------- Post added at 15:35 ---------- Previous post was at 15:34 ----------

Το ενυδρειο σου μου φαινεται παρομοιας κατασκευης με το juwel.
Διαβασε τι λεει στο manual για το στησιμο.
The JUWEL Aquarium is built with a special bottom frame for security. The
aquarium should be placed directly onto the cabinet. DO NOT place any additional
support, e.g. polystyrene, under the aquarium since this is not necessary with our
aquariums.
σελ 3 απο εδω http://www.juwel-aquarium.de/data/Pdf/GBW-BioFlow/en/Rio_400.pdf

οκ! ευχαριστω ! :)

fotakos
28-12-2011, 15:43
ρε παιδια..
καλα βαλαμε το καπακι??
πολυ μπροστα δε παει η λαμπα??

και κατι αλλο.. οι κοντρες ειναι γυαλινες... και ειναι στη μεση.. πως θα κρεμασω ριζες απο εκει??? θα με βολεψει?? στην ακρη τις σκεφτομουν τις ριζες

Diskus Fan
28-12-2011, 15:47
1. Όσο πιο μπροστά... τόσο καλύτερα.
2. Γιατί να κρεμάσεις τις ρίζες (αμάν πια με αυτή τη "μόδα") ;

fotakos
28-12-2011, 15:59
1. Όσο πιο μπροστά... τόσο καλύτερα.
2. Γιατί να κρεμάσεις τις ρίζες (αμάν πια με αυτή τη "μόδα") ;

1. και πως βαζω το χερι μου μεσα κτλ? παθαινω εγκαυμα :P :P :P ??
2. οκ οκ οκ.. δε θα τις κρεμασουμε.. αλλα πως να το κανουμε??
δεν αρκει αυτη που εχουμε σωστα"??

υποψην οτι θα βαλουμε βαλισνερια ανουμπια νανα και πιστια ;)

delta66
28-12-2011, 16:12
Πολλες ειναι οι λαμπες.
Το ενα φωτιστικο δεν θα το χρειαστεις κατα την αποψη μου.

Μπορεις να κρεμασεις και απο το φωτιστικο αλλα μπορεις και να τις στηριξεις ορθιες στο βυθο (το λεπτο μερος κατω) ή να κανεις ορθια και ελαφρως λοξα συμπλεγματα που θα ακουμπανε στο βυθο (παλι το λεπτο κατω)

---------- Post added at 16:12 ---------- Previous post was at 16:08 ----------

Θα βαλεις το ενα φωτιστικο στη μεση και θα φτιαξεις μεγαλυτερα φλαπς. (ετσι θα χωρανε και τα χερια σου χωρις να καεις :d)
Τα ενυδρειο δεν ειναι για να βουταμε συνεχει μεσα τα χερια. Οταν χρειαστει να κανεις μια εργασια, το καπακι μεταφερεται.
Σηκωνεις το πισω φλαπ και τραβας συρταρωτα πισω ολα τα υπολοιπα για να μεινει κενος χωρος μπροστα.

fotakos
28-12-2011, 16:28
σπυρο δε καταλαβα τι εννοεις στο εξτρα που εστειλες μετα.. :(

davidson
28-12-2011, 16:28
Kαλορίζικο και καλογέμιστο!!
Είσαι στη καλύτερη φάση του χόμπι,μη βιαστείς καθόλου και απόλαυσε το,πραγματικά σε ζηλεύω.:)

delta66
28-12-2011, 16:55
σπυρο δε καταλαβα τι εννοεις στο εξτρα που εστειλες μετα.. :(
Φυσιολογικα ενα δισκοενυδρειο δεν θελει τοσο εντονο φωτισμο που να χρειαζονται και τα δυο φωτιστικα (θα εχεις και αλγες με τοσο φωτισμο και χωρις πολλα φυτα)
Θα βαλεις το ενα φωτιστικο και αντι για 3 φλαπ με δυο φωτιστικα
http://www.charterhouse-aquatics.co.uk/catalog/images/juwel/93985.gif
Θα βαλεις το ενα φωτιστικο στη μεση και θα φτιαξεις απο πολυκαρβινικο δυο πιο πλατια flaps.
http://www.charterhouse-aquatics.co.uk/catalog/images/juwel/93905.gif

Οταν θα θελεις να κανεις εργασιες, (ειτε κρατησεις τα 3 flps ειτε βαλεις τα 2 και δεν σε φτανει και παλι ο χωρος) θα σηκωνεις το πισω flap και το μπροστινο flap και θα το σπρωχνεις ολο οπως ειναι με το φωτιστικο συρταρωτα προς τα πισω, για να μενει κενος ο χωρος μπροστα.

corsar7
28-12-2011, 16:56
ωραια ριζα ωραιο ενυδρειο και ωραια ταπετσαρια(ασχετο)......και θα συμφωνησω με τον φιλο οτι εισαι στην καλυτερη φαση!!!αντε καλογεμιστο!!

fotakos
28-12-2011, 16:56
ευχαριστω παιδια..

1.μηπως ξερετε γιατι δεν απανταει στο τηλ το www.ro-man.gr
ολο το πρωι προσπαθουσα τπτ!!
2. τι χρωμα background?? σκεφτομαι για πλαστικο χρωμα.. να το βαψω δηλαδη... τι λετε?

3. δηλαδη σπυρο βγαζω το ενα φωτιστικο και φτιαχνω 2 μεγαλυτερα τετοια φυλλα ετσι? γιατι να μην αφησω το μπροστα και να κανω ενα απλα μεγαλυτερο?
απο που τα προμηθευομαι αυτα?

White Diamond
28-12-2011, 17:09
[/COLOR]Θα βαλεις το ενα φωτιστικο στη μεση και θα φτιαξεις μεγαλυτερα φλαπς. (ετσι θα χωρανε και τα χερια σου χωρις να καεις :d)
Τα ενυδρειο δεν ειναι για να βουταμε συνεχει μεσα τα χερια. Οταν χρειαστει να κανεις μια εργασια, το καπακι μεταφερεται.
Σηκωνεις το πισω φλαπ και τραβας συρταρωτα πισω ολα τα υπολοιπα για να μεινει κενος χωρος μπροστα.

Μπροστα να βαλει το φως, αφου μεταφερεται οπως λες, τι τους περασες τους δισκους... καρδιναλιους? :p

fotakos
28-12-2011, 17:15
Μπροστα να βαλει το φως, αφου μεταφερεται οπως λες, τι τους περασες τους δισκους... καρδιναλιους? :p

αρα αφου θα εχω μπροστα το φως οπως λες.. δε χρειαζεται να πειραξω κατι.. απλα θα αναβω μονο το ενα φωτιστικο..

μπορω να εχω το ενα daylight και το αλλο moonlight

delta66
28-12-2011, 17:19

ΟΚ προφεσέρ.
Πισω χρειαζεται σκοταδι το δισκοενυδρειο δλδ?
Να χαρω εγω ψαρια :p

Τοτε μπορει να κρατησει οπως ειναι το συστημα και να αναβει μονο το μπροστινο φωτιστικο, και οταν θελει να κανει εργασιες να σηκωνει πρωτο και τριτο φλαπ και να τα σερνει πισω.

Παω να ταισω τα μπαρτσελονακια μου και βγαλτε τα ματια σας :cool:

georgem
28-12-2011, 17:49
delta66

μπορεις και να τις στηριξεις ορθιες στο βυθο (το λεπτο μερος κατω) ή να κανεις ορθια και ελαφρως λοξα συμπλεγματα που θα ακουμπανε στο βυθο (παλι το λεπτο κατω)

θα συμφωνήσω με το σπύρο αν έχεις και τις κατάλληλες ρίζες πργματικά μπορείς να φτιάξεις πολύ ωραίο σκηνικό

Diskus Fan

Γιατί να κρεμάσεις τις ρίζες (αμάν πια με αυτή τη "μόδα") ;

Nίκο η μοδες προκύπτουν από την προβολή !!!

μια παροσουσιαση σου θα ήταν ενδιαφέρον για παλιούς και νέους δισκάδες, για να δουν πως έχει καταλήξει να στήσει το ενυδρείο του κάποιος που ασχολείται τόσα χρονια με τους δίσκους

---------- Post added at 17:49 ---------- Previous post was at 17:45 ----------

fotako σίγουρα θα χρειαστείς μονο το ένα φωτιστικό !!! οι δίσκοι δεν θέλουν έντονο φωτισμό !
το άλλο με προσοχή τουλάχιστον στην αρχή γιατί έχεις παράθυρο κοντά και δεν θα έχεις πολλά φυτά

White Diamond
28-12-2011, 18:28
ΟΚ προφεσέρ.

Τοτε μπορει να κρατησει οπως ειναι το συστημα και να αναβει μονο το μπροστινο φωτιστικο, και οταν θελει να κανει εργασιες να σηκωνει πρωτο και τριτο φλαπ και να τα σερνει πισω.

1. Ουστ ρεμαλι.
2. Δεν θα ειναι σκοταδι ωρε.
3. Τα κορυφαια και με αποσταση απο τα δευτερα. :gold:
4. Καλυτερα πιστευω ετσι, θυμησου τι ειχε πει ο Bleher στο σεμιναριο.;)
5. Αυτα ειναι στη Γ ερασιτεχνικη βρε ποια μπαρτσελονακια. :p

Diskus Fan
28-12-2011, 19:25
ΟΚ προφεσέρ.

Μαζέψου γιατί θα αρπάξω το τσεκούρι και θα σε κάνω.... πα'ι'δάκια.- :axe:
:wtya:

emot67

---------- Post added at 19:21 ---------- Previous post was at 19:12 ----------

1. και πως βαζω το χερι μου μεσα κτλ? παθαινω εγκαυμα :P :P :P ??
2. οκ οκ οκ.. δε θα τις κρεμασουμε.. αλλα πως να το κανουμε??
δεν αρκει αυτη που εχουμε σωστα"??

υποψην οτι θα βαλουμε βαλισνερια ανουμπια νανα και πιστια ;)

1. Το φωτιστικό μαζί με όλο το σύστημα του... είναι συρόμενο... ΔΕΝ καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου. Κάθε μέρα θα χρειάζεται, να κάνεις δουλειές μέσα στο ενυδρείο;
2. Θα τις κάνεις όσο πιο κοντά στην φύση... αυτό ΔΕΝ υποτίθεται ότι είναι ο "στόχος";
3. Βαλισνέριες... άλλη "μόδα"... για ποιό λόγο να τις βάλεις;
4. Πίστια... ακόμα μια "μόδα".... γίνεται μεγαλύτερη από λάχανο... χωράει στην επιφάνεια του ενυδρείου σου κάτι τέτοιο; Έχεις δεί κάπου να έχει πιάσει και μεγαλώσει τόσο αυτό το φυτό... εγώ όχι.
5. Τα φυτά που αναφέρεις, ΔΕΝ απαιτούν ΚΑΜΜΙΑ φροντίδα.
6. Μόνο αυτή η εταιρία (ro-man) σε καλύπτει... και επιμένεις;

---------- Post added at 19:25 ---------- Previous post was at 19:21 ----------

delta66

θα συμφωνήσω με το σπύρο αν έχεις και τις κατάλληλες ρίζες πργματικά μπορείς να φτιάξεις πολύ ωραίο σκηνικό

Diskus Fan

Nίκο η μοδες προκύπτουν από την προβολή !!!

μια παροσουσιαση σου θα ήταν ενδιαφέρον για παλιούς και νέους δισκάδες, για να δουν πως έχει καταλήξει να στήσει το ενυδρείο του κάποιος που ασχολείται τόσα χρονια με τους δίσκους

ΔΕΝ απαιτείται... το διαδίκτυο διαθέτει μεγαλύτερη πληροφορία... μια αναζήτηση λοιπόν για Discus habitat.... είναι η απάντηση στο ερώτημα.-

fotakos
28-12-2011, 19:34
Δηλαδη να μην βαλω βαλισνερια και πιστια??

αυτο που αναφερεις για το ρομαν δε το καταλαβα..
εχω βρει και το waterwaves
που εχει αυτη http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858

τι λετε?

θα προσπαθησω

Diskus Fan
28-12-2011, 19:54
1. Το ΑΝ θα βάλεις εσύ θα το κρίνεις... εγώ αυτά που είχα να πω.. τα έγραψα.
2. Λέω ότι... οι μέρες είναι εορταστικές και κατ' επέκταση "δύσκολες" μεν.... αλλά κάνε τα τηλέφωνα σου κι' αλλού και δες τι σε βολεύει καλύτερα.-

fotakos
28-12-2011, 20:00
1. Το ΑΝ θα βάλεις εσύ θα το κρίνεις... εγώ αυτά που είχα να πω.. τα έγραψα.
2. Λέω ότι... οι μέρες είναι εορταστικές και κατ' επέκταση "δύσκολες" μεν.... αλλά κάνε τα τηλέφωνα σου κι' αλλού και δες τι σε βολεύει καλύτερα.-

:ppppp οκκκ μην φωναζειςςς

επειδη θα μου αρεσε να εχω λιγο.. εστω και λιγο πρασιναδα.. οσο παταει η γατα..
τι μου προτεινεις??
αποσκοπω στο να ειμαι οσο πιο κοντα γινεται στο βιοτοπο των δισκων...

Diskus Fan
28-12-2011, 20:20
1. Ακούς φωνές;:confused: Να το κοιτάξεις!!!! ne55
2. Echinodorus Bleheri... τι σου λέει; ;)

fotakos
28-12-2011, 20:26
1. χαχαχ οκ θα το κοιταξω...

2. μμμ δε μου λεει κατι αλλα θα το ψαξω και θα το βαλω... :)

καποιο αλλο??? ':)

Diskus Fan
28-12-2011, 20:33
Η ανούμπια.. είσαι σκληρή και θα πιάσει... όταν πιάσει θα γεμίσει τον τόπο.
Νομίζω ότι ΔΕΝ θα άξιζει να ασχοληθείς τόσο με τα φυτά... οι δίσκοι είναι το "θέμα". Προσπάθησε να βρείς.. πως θα προσομοιάσεις καλύτερα το περιβάλον τους.
Γιατί έχεις τόσο μεγάλο προβληματισμό... στην πρασινάδα; Τι θέλεις να επιτύχεις;

georgem
28-12-2011, 20:45
θα σου δώσω και εγώ λίγη pistia marulotus και είσαι ένταξη !!!!

ops pistia stratiotus ήθελα να πω :d

Crazyio
28-12-2011, 21:05
καλορίζικο και καλο γέμιστο ..
να κρατήσεις μόνο το ένα φωτιστικό και να φτιάξεις flaps όπως σου πρότεινε και ο Σπύρος ...
εγώ έχω φτιάξει από PVC .... αθάνατα...

fotakos
28-12-2011, 21:18
Η ανούμπια.. είσαι σκληρή και θα πιάσει... όταν πιάσει θα γεμίσει τον τόπο.
Νομίζω ότι ΔΕΝ θα άξιζει να ασχοληθείς τόσο με τα φυτά... οι δίσκοι είναι το "θέμα". Προσπάθησε να βρείς.. πως θα προσομοιάσεις καλύτερα το περιβάλον τους.
Γιατί έχεις τόσο μεγάλο προβληματισμό... στην πρασινάδα; Τι θέλεις να επιτύχεις;

μου αρεσει ο δισκος με την πρασιναδα ..
δεν θελω πολυ επειδη μετα ξεφευγω απο το βιοτοπικο χαρακτηρα..
αλλα εστω μια 2 ριζουλες φυτακια.. να δωσουν λιγο χρωμα

Γιώργος Κ
28-12-2011, 21:33
Βαλε ποθο η φυλλοδεντρο και μη σκας ιδιαιτερα για τα φυτα μια που τα πανε πολυ καλα σε ενα δισκοενυδρειο και δε χρειαζονται τιποτα ιδιαιτερο!!!!

kat2
28-12-2011, 22:09
Με την σειρα μου για flaps θα σου προτεινα να χρησιμοποιησης πολυαιθυλενιο στα 3χιλ μαυρο και θα ειναι καλυτερο απο το εργοστασιακο (δυο flaps που εφτιαξα απο τα τρια που εχει το rio 300 μου στοιχησαν 7 Ε).

fotakos
28-12-2011, 22:33
μα... γιατι να βαλω αλλα φλαπς..
οπως ιεναι θα το αφησω και απλα θα κανω τις 2 λαμπες daylight και τις αλλες 2 moonlight...

Υ.Γ παραγγειλαμε και α/ο

delta66
28-12-2011, 23:59
καλορίζικο και καλο γέμιστο ..
να κρατήσεις μόνο το ένα φωτιστικό και να φτιάξεις flaps όπως σου πρότεινε και ο Σπύρος ...
εγώ έχω φτιάξει από PVC .... αθάνατα...

Αφου ειπε ο προφεσορας οτι μονο μπροστα θελει φως το δισκοενδυρειο.
(Θα σας βαλω να φατε τα μουστακια σας :d)

---------- Post added at 23:59 ---------- Previous post was at 23:58 ----------

πλα θα κανω τις 2 λαμπες daylight και τις αλλες 2 moonlight...

Κοιταξε να μη τις αφηνεις πολυ ωρα γιατι με τοσο μηκος οι moonlight θα το κανουν μερα μεσα το ενυδρειο

Crazyio
29-12-2011, 00:40
Σπύρο με τα flaps που είναι handmade μπορείς το φωτιστικό που θα ανάβει να είναι ή μπροστά ή πίσω ... it is your choice ;)

Επίσης μπορείς να το αφήσεις όπως είναι και να ανάβεις μόνο το ένα φωτιστικό ...

delta66
29-12-2011, 00:47
Σπύρο με τα flaps που είναι handmade μπορείς το φωτιστικό που θα ανάβει να είναι ή μπροστά ή πίσω ... it is your choice ;)

Επίσης μπορείς να το αφήσεις όπως είναι και να ανάβεις μόνο το ένα φωτιστικό ...

Αφου γινεται αυτο, γιατι να φτιαξει αλλα?:rolleyes:

dinos99
29-12-2011, 01:26
καλησπερα φιλε μου.λοιπον εχω ακριβως το ιδιο ενυδρειο με το δικο σου.Οι εντυπωσεις μου ειναι οι εξης:ο φωτισμος του ειναι υπερβολικος για δισκαδικο.εγω δουλευω μονο τις 2 μπροστινες και μαζι με τις πιστιες που εχουν απλωσει μου δινουν το φως που θελω.ειχα δοκιμασει να δουλεψω το πισω φωτιστικο αντι για το μπροστα αλλα δεν νομιζω οτι θα αρεσε στα δισκακια μου.....οσον αφορα την αμμο εγω εχω περιπου 10 κιλα carrat και αλλα 30 ''τυπου carrat""(στην ουσια carrat χωρις το λογοτυπο στην σακουλα) και νομιζω οτι εχω βαλει κ αρκετη......οποτε βλεπεις κ πραττεις αναλογα;).για θερμανση 2χ300w.οτιδηποτε λιγοτερο το θεωρω συμβιβασμο.ειναι πολλα τα λιτρα:p.καλα γεμισματα:thumbup:

liapman
29-12-2011, 09:42
Καλημέρα!

Αν και βρίσκεσαι στο Ηράκλειο (ζεστό μέρος), θα σου πρότεινα να τοποθετήσεις στο πίσω τζάμι του ενυδρείου σου,
κάποιο μονωτικό ύλικο, επειδη βλέπω ακουμπάει σε εξωτερικό τοίχο, για όσον το δυνατόν λιγοτερες απώλειες και μεγαλύτερη οικονομία.
Το κόστος είναι αμελειτέο, αλλά τα οφέλη σημαντικά, είναι κάτι που όλοι πρέπει να πράξουμε στα ενυδρεία μας.

Crazyio
29-12-2011, 09:47
Αφου γινεται αυτο, γιατι να φτιαξει αλλα?:rolleyes:

για να μην τα έχει και τα 2 μέσα στη μέση ...
αφού είναι δύο τελείως διαφορετικά φωτιστικά είναι δεδομένο οτι θα ανάψει όποιο έχει ρεύμα ..
αν βάλει στην πρίζα μόνο το ένα φωτιστικό από τα δύο ... ε αυτό θα ανάψει ... (και τις 2 λάμπες του εννοείται εκτός αν έχει ballast που επιτρέπει να ανάβει μόνο η μία λάμπα).

φίλε Φώτη, αν βγάλεις την ΜΙΑ λάμπα από το φωτιστικό και το ανάψεις η άλλη ανάβει ή όχι ?

maxmike
29-12-2011, 11:16
εγω παλι πιστευω να το αφησει οπως ειναι και να βαλει μια λαμπα μπροστα και μια τερμα πισω και μετα παιζει με της θερμοκρασιες να δει τι του αρεσει ποιο πολλη

fotakos
29-12-2011, 11:27
για να μην τα έχει και τα 2 μέσα στη μέση ...
αφού είναι δύο τελείως διαφορετικά φωτιστικά είναι δεδομένο οτι θα ανάψει όποιο έχει ρεύμα ..
αν βάλει στην πρίζα μόνο το ένα φωτιστικό από τα δύο ... ε αυτό θα ανάψει ... (και τις 2 λάμπες του εννοείται εκτός αν έχει ballast που επιτρέπει να ανάβει μόνο η μία λάμπα).

φίλε Φώτη, αν βγάλεις την ΜΙΑ λάμπα από το φωτιστικό και το ανάψεις η άλλη ανάβει ή όχι ?

δε το γνωριζω αυτο καθως δεν ειναι ακομη συνδεδεμενες οι λαμπες.. τις εχω φυλαξει και θα τις συνδεσω οταν ειναι ολα τα αλλα ετοιμα ;)

fotakos
29-12-2011, 16:58
να παρω τεστ
ph
gh
kh
no2
no3
nh4
nh3
??

Diskus Fan
29-12-2011, 17:15
ΝΗ 3-4... είναι συνήθως μαζί.
Πάρε και PO4.-

Στέργιος
29-12-2011, 21:57
Καλορίζικο κ καλογέμιστο! Είναι ακριβως ιδιο με το Juwel εγω λειτουργω τις 2 πίσω λάμπες κ εχω 40κ άμμο εαν σε βοηθάει αυτο. Κ απο κάτω δεν πρέπει να βάλεις φενιζόλ!

fotakos
29-12-2011, 22:18
ΟΚ...
ευχαριστω...
κατι αλλο τωρα..
τα φιλτρα που θα βαλω ειναι 2 εξωτερικα και στο συνολο εχουν 29 λιτρα καδους..
με τι να τα γεμισω? τι να βαλω μεσα και σε τι ποσοτητες?
ευχαριστω

delta66
30-12-2011, 02:12
ΟΚ...
ευχαριστω...
κατι αλλο τωρα..
τα φιλτρα που θα βαλω ειναι 2 εξωτερικα και στο συνολο εχουν 29 λιτρα καδους..
με τι να τα γεμισω? τι να βαλω μεσα και σε τι ποσοτητες?
ευχαριστω
Εισαι σιγουρος οτι μιλας για 29 λιτρα χωρητικοτητα σε υλικα?
Για ποια φιλτρα μιλας?

fotakos
30-12-2011, 10:10
http://www.akwarystyczny24.pl/aqua-nova-ncf1500-filtr-zewnetrzny-akwarium-500l-p-1192.html

scrollαρε κατω μεχρι να δεις ενα πινακα και μετα δες το capacity του 1500

Genirous
30-12-2011, 10:13
Είναι και εδώ (http://www.petshop24.gr/index.php/aqua-nova-ncf-1500.html).

Crazyio
30-12-2011, 10:16
είναι μια πιστή αντιγραφή φίλτρων της Eheim και ιδιαίτερα της σειράς pro.
το μόνο που θα με απασχολούσε σε τέτοιου είδους φίλτρα είναι η διαθεσιμότητα σε ανταλλακτικά.
πές πως γίνεται μια στραβή .... τι κάνεις ?
κατά τα άλλα μου φάνηκε φίλτρο που θα κάνει την δουλειά του ...

fotakos
30-12-2011, 10:26
είναι μια πιστή αντιγραφή φίλτρων της Eheim και ιδιαίτερα της σειράς pro.
το μόνο που θα με απασχολούσε σε τέτοιου είδους φίλτρα είναι η διαθεσιμότητα σε ανταλλακτικά.
πές πως γίνεται μια στραβή .... τι κάνεις ?
κατά τα άλλα μου φάνηκε φίλτρο που θα κάνει την δουλειά του ...

http://www.akwarystyczny24.pl/aqua-nova-c-136_77_107.html

παραγγειλα 2-3-4 απο το καθε ενα ;) (για το 1500)

Crazyio
30-12-2011, 10:51
δεν εννοούσα αν υπάρχουν ανταλλακτικά αλλά αν μπορείς να βρεις άμεσα ανταλλακτικά σε περίπτωση ανάγκης σε κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα ..
αλλά αφού πήρες ποσότητα ανταλλακτικών για το κάθε ένα τότε κανένα πρόβλημα !!

maxmike
30-12-2011, 11:04
ειναι ωραια φιλτρα.τα ανταλακτικα του eheim λετε να μην κανουν??εαν ειναι πιστη αντιγραφη?

fotakos
30-12-2011, 11:06
δεν εννοούσα αν υπάρχουν ανταλλακτικά αλλά αν μπορείς να βρεις άμεσα ανταλλακτικά σε περίπτωση ανάγκης σε κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα ..
αλλά αφού πήρες ποσότητα ανταλλακτικών για το κάθε ένα τότε κανένα πρόβλημα !!

http://www.petshop24.gr/index.php/ αυτο το καταστημα τα φερνει οποτε λογικα θα εχει. :)

delta66
30-12-2011, 11:35
http://www.akwarystyczny24.pl/aqua-nova-ncf1500-filtr-zewnetrzny-akwarium-500l-p-1192.html

scrollαρε κατω μεχρι να δεις ενα πινακα και μετα δες το capacity του 1500

Καλα, εσυ μη παραγγειλεις 30 λιτρα, εκτος αν θελεις να εχεις και 15 λιτρα υλικα καβατζα :d

liapman
30-12-2011, 11:58
Καλημέρα.

'Εχεις διαβάσει κάποια κριτική για τα συγκεκριμένα φίλτρα? Είναι αξιόπιστα?

Μπορεί να έχουν μεγάλο κάδο υλικών (κάτι που μας αφορά σε ένα δίσκο-ενυδρείο), αλλά έχουν και μεγαλύτερη κατανάλωση.

Συνολικά θα έχεις κατανάλωση 40W, άμα δουλεύουν ξεχωριστά (και όχι σε σειρά), ένω άλλη επώνυμη λύση μόνο 32W.
Δηλαδή, θα έχεις 25% περισσότερη κατανάλωση! (μακροπρόθεσμα δλδ, θα κάνεις απόσβεση)

Επίσης, δεν βλέπω να έχουν ρύθμιση ροής, κάτι που επίσης είναι εξίσου σημαντικό.

Και τέλος, σαν σαλονάτα, θα πρέπει να είναι τελείως αθόρυβα, είναι αυτά? Τα επώνυμα σίγουρα είναι!

Προσωπικά θα πληρώνα την διαφορά (και ας είναι διπλασια η τιμή), στον εξοπλισμό δε θα έκανα περικοπές
(τουλάχιστον για κάτι που δεν έχω ακούσει κάποιο σχόλιο ή κριτική) :thumbup:

Καλή συνέχεια, φίλε μου!

fotakos
30-12-2011, 12:11
Καλημέρα.

'Εχεις διαβάσει κάποια κριτική για τα συγκεκριμένα φίλτρα? Είναι αξιόπιστα?

Μπορεί να έχουν μεγάλο κάδο υλικών (κάτι που μας αφορά σε ένα δίσκο-ενυδρείο), αλλά έχουν και μεγαλύτερη κατανάλωση.

Συνολικά θα έχεις κατανάλωση 40W, άμα δουλεύουν ξεχωριστά (και όχι σε σειρά), ένω άλλη επώνυμη λύση μόνο 32W.
Δηλαδή, θα έχεις 25% περισσότερη κατανάλωση! (μακροπρόθεσμα δλδ, θα κάνεις απόσβεση)

Επίσης, δεν βλέπω να έχουν ρύθμιση ροής, κάτι που επίσης είναι εξίσου σημαντικό.

Και τέλος, σαν σαλονάτα, θα πρέπει να είναι τελείως αθόρυβα, είναι αυτά? Τα επώνυμα σίγουρα είναι!

Προσωπικά θα πληρώνα την διαφορά (και ας είναι διπλασια η τιμή), στον εξοπλισμό δε θα έκανα περικοπές
(τουλάχιστον για κάτι που δεν έχω ακούσει κάποιο σχόλιο ή κριτική) :thumbup:

Καλή συνέχεια, φίλε μου!

εχω διαβασει αρκετα... ειναι τελειως αθορυβα και πολυ τιμια φιλτρα..
οσο για την καταναλωση.. ναι εχουν λιγο παραπανω.. αλλα εχουν και πολυ πιο τεραστιο καδο ο οποιος μου χρειαζεται για τους δισκους..
πιστευω πως αξιζει.. θα τα δουλεψω και θα σας πω.. ;)
ρυθμιστες ροης θα παρω απο μαγαζι με κηπουρικα.. 1€ ο ενας ;)

Υ

---------- Post added at 12:11 ---------- Previous post was at 12:10 ----------

Καλα, εσυ μη παραγγειλεις 30 λιτρα, εκτος αν θελεις να εχεις και 15 λιτρα υλικα καβατζα :d

δηλαδη να παραγγειλω 15λτ?

delta66
30-12-2011, 12:28
Δεν νομιζω να μιλαμε για θορυβο.
Μαλλον για βομβο.
Ομως μη περιμενεις ουτε τα επωνυμα ακριβα φιλτρα να ειναι αθορυβα.
Ολα κανουν καποιο βομβο με τοσο μεγαλες αντλιες.

H καταναλωση τους ειναι πολυ καλυτερη απο οτι περιμενα να διαβασω στις προδιαγραφες.
Μονο 20W.
Παρομοια κινεζικα φιλτρα φτανουν 35W.
Συνολο 40W για δυο φιλτρα με 1500+1500 λ/ω αντλιες ειναι πολυ καλα νομιζω.
Φυσικα επιφυλασομαι για την ορθοτητα της πληροφοριας που δινεται για την καταναλωσης ρευματος.
Μετα απο την επαληθευση και την χωρητικοτητας σε υλικα του καθε φιλτρου τα ξαναλεμε. :d

Τετοια στησιματα ενυδρειων που θελουν τοσο μεγαλα φιλτρα δεν τα προτεινω για υπνοδωματια.
Ο θορυβος του νερου που αναταρασεται, βομβος αεραντλιων κλπ θα ειναι ακομα μεγαλυτερος και πιο ενοχλητικος (τουλαχιστον για μενα)

fotakos
30-12-2011, 12:35
Δεν νομιζω να μιλαμε για θορυβο.
Μαλλον για βομβο.
Ομως μη περιμενεις ουτε τα επωνυμα ακριβα φιλτρα να ειναι αθορυβα.
Ολα κανουν καποιο βομβο με τοσο μεγαλες αντλιες.

H καταναλωση τους ειναι πολυ καλυτερη απο οτι περιμενα να διαβασω στις προδιαγραφες.
Μονο 20W.
Παρομοια κινεζικα φιλτρα φτανουν 35W.
Συνολο 40W για δυο φιλτρα με 1500+1500 λ/ω αντλιες ειναι πολυ καλα νομιζω.
Φυσικα επιφυλασομαι για την ορθοτητα της πληροφοριας που δινεται για την καταναλωσης ρευματος.
Μετα απο την επαληθευση και την χωρητικοτητας σε υλικα του καθε φιλτρου τα ξαναλεμε. :d

Τετοια στησιματα ενυδρειων που θελουν τοσο μεγαλα φιλτρα δεν τα προτεινω για υπνοδωματια.
Ο θορυβος του νερου που αναταρασεται, βομβος αεραντλιων κλπ θα ειναι ακομα μεγαλυτερος και πιο ενοχλητικος (τουλαχιστον για μενα)

μα δεν θα ειναι στο υπνοδωματιο ουτως ή αλλως..

θα παρω 15λτ siporax
τι αλλο να βαλω μεσα? σφουγγαρι 1 στο καθε ενα και ενα στρωμα wool??
τιποτα αλλο?

delta66
30-12-2011, 12:46
ρυθμιστες ροης θα παρω απο μαγαζι με κηπουρικα.. 1€ ο ενας ;)

δηλαδη να παραγγειλω 15λτ?

Να προσεξεις με αυτα τα βανακια, να μην ειναι οτι ναναι για να μην εχεις καμια πλημμυρα.
Πιστευω οτι τα βανακια θα τα χρειαζονται μονο για τη συντηρηση (οταν τα αποσυνδεεις για καθαρισμο) και οχι τοσο για τη ρυθμιση ροη.
Εγω θα τα αφηνα τερμα.
Μη περιμενεις οτι θα εχεις 1500+1500 λ/ω πραγματικη ροη.
Εχει απο οτι βλεπω και χαμηλο μανομετρικο 1.8m, συγκριτικα με αλλα φιλτρα αυτου του μεγεθους.
Υπολογιζω και μαντευω στο 50-70% την πραγματικη ροη τους. (700-900 λ/ω, συνολο 1500-1800 λ/ω, 3 φορες τα λιτρα του ενυδρειου. Μια χαρα θα ειναι)

Το φιλτρο εχει 4 καλαθια.
Δεν πιστευω οτι χωρανε πανω απο δυο λιτρα το καθενα.
Δεν θα βαλεις και μηχανικο υλικο πριν τα βιολογικα?
Κανενα σφουγγαρι, κατι?
Δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου αλλα οπου ακους πολλα αυγα κρατα μικρα καλαθια .... για υλικα :d:d

ΥΓ βλεπω στις προδιαγραφες στο ξενο λινκ οτι τα φιλτρα με αντλιες 1000-1200-1500 λ/ω εχουν ολα 20W καταναλωση και το 2000 λ/ω εκτοξευεται αποτομα στα 50W. Κατι δεν μου παει καλα.
Δεν μπορει να εχουν την ιδια καταναλωση ολες αυτες οι αντλιες (και με διαφορετικο μανομετρικο μαλιστα)

---------- Post added at 12:46 ---------- Previous post was at 12:42 ----------

τι αλλο να βαλω μεσα? σφουγγαρι 1 στο καθε ενα και ενα στρωμα wool??
τιποτα αλλο?

Δεν ξερω τι θα σου προτεινουν οι δισκαδες, εγω βαζω παντα μηχανικο υλικο πριν το βιολογικο.
Στο πρωτο καλαθι (κατω κατω) θα εβαζα μηχανικο (δλδ λειο και οχι πορωδες) μακαρονι (πχ eheim ehfimech ή mechpro κλπ και απο πανω ενα σφουγγαρι χοντροτρυπο) στα αλλα καλαθια βιολογικο υλικο και πανω πανω αν θες βαζεις μια "φετα" αραιη και "ξασμενη" filterwool.

fotakos
30-12-2011, 12:51
οκ. θενκς.. θα δω :)

maxmike
30-12-2011, 15:58
εγω σου πα...κανε το ενα ολο σιποραξ και πανο κατω σφουγκαρι και το αλλο μισο μισο (μηχανικο-βιολογικο)

Diskus Fan
30-12-2011, 17:37
Τι τιμή έχει, αυτό το φίλτρο (σε ευρώ);

fotakos
30-12-2011, 17:56
46€

εχω διαβασει καλα λογια για το συγκεκριμενο και οτι αποδιδει οτι λεει.. ειναι φυσικο οτι οσο περναει ο καιρος θα πεφτει..
το βιολογικο υλικο θα το μπουκωσει και θα ριξει την ροη του λιγο..
αλλα κατω απο τα 1000λτ δεν εχω διαβσει να εχει πεσει..

τωρα οσο κρατησει,,

Diskus Fan
30-12-2011, 18:13
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... για την απάντηση.- :thumbup:

fotakos
30-12-2011, 19:49
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... για την απάντηση.- :thumbup:

παρακαλω :S

fotakos
02-01-2012, 12:56
οι ετοιμασιες συνεχιζονται..
1.βαψιμο πλατης
2.τοποθετηση αμμου

κτλ κτλ :)

more photos

Crazyio
02-01-2012, 14:07
την πλάτη με τι την έβαψες ?

Ελπίζω από την εξωτερική πλευρά :p

fotakos
02-01-2012, 15:51
την πλάτη με τι την έβαψες ?

Ελπίζω από την εξωτερική πλευρά :p

βεβαια εξωτερικη ηταν :P

με πλαστικο οικολογικο-αοσμο χρωμα :)

Diskus Fan
02-01-2012, 16:20
Θα πρότεινα να μεταφέρεις την μεγάλη ρίζα δεξιά και τα μικρά κομάτια να τα τοποθετήσεις πίσω και κάτω της, για να δημιουργήσεις με μερικές "διακλάδώσεις"... αυτό χρειάζονται οι δίσκοι όταν ζητήσουν ασφάλεια.
Σου το έφτιαξα "στο περίπου".... αφήνεις ένα μικρό κενό (5-8 εκ.) από δεξιά, μεταξύ μεγάλης ρίζας και τζαμιού.-

fotakos
02-01-2012, 16:47
Θα πρότεινα να μεταφέρεις την μεγάλη ρίζα δεξιά και τα μικρά κομάτια να τα τοποθετήσεις πίσω και κάτω της, για να δημιουργήσεις με μερικές "διακλάδώσεις"... αυτό χρειάζονται οι δίσκοι όταν ζητήσουν ασφάλεια.
Σου το έφτιαξα "στο περίπου".... αφήνεις ένα μικρό κενό (5-8 εκ.) από δεξιά, μεταξύ μεγάλης ρίζας και τζαμιού.-

καλησπερα...
ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον..

οι ριζες ειναι απλα ακουμπισμενες εκει..
δεν εχουν στηθει.. ουτως ή αλλως ψαχνω καποια με διακλαδωσεις σαν κλαδι δηλαδη.. οταν την βρω.. θα τις φτιαξω..
παντως ωραια η ιδεα σου,,, θενκς :)

fotakos
05-01-2012, 23:01
μετα απο τηλεφωνημα μου σε γνωστο και εξειδικευμενο καταστημα δισκων στην αθηνα... πηρα πολλες απαντησεις σε θεματα κλειδια για την διατηρηση ενος δισκοενυδρειου..
στην ερωτηση μου για το pH η απαντηση του ηταν
pH 7-7.5
θερμοκρασια ενυδρειου ΕΩΣ 28.5C οχι παραπανω..
μια φορα την εβδομαδα αλλαγη νερου 10-20% στο 485λιτρο

ειπε επισης οτι.. οι δισκοι εκτροφης. δε χρειαζονται τοση περιποιηση οση οι αγριοι.. και οι οσμωσεις κτλ ειναι υπερβολες...
το παν ειναι στρωμενα φιλτρα
μου ειπε επισης να στρωσω το νερο μου με χρυσοψαρα -.-

δε ξερω.. ειμαι μπερδεμενος... θα ηθελα τις αποψεις σας πανω σε αυτα

Genirous
05-01-2012, 23:10
Φώτη από ποιο κατάστημα πήρες τις απαντήσεις;

fotakos
05-01-2012, 23:12
προτιμω να μην αναφερθω στο ονομα...

παντως ειναι εγγυηση στους δισκους

Genirous
05-01-2012, 23:32
Μπορείς τότε να ακολουθήσεις κατά γράμμα τις συμβουλές του καταστήματος και αν θες μας ενημερώνεις εν καιρώ για την πορεία του εγχειρήματός σου.

fotakos
05-01-2012, 23:34
Μπορείς τότε να ακολουθήσεις κατά γράμμα τις συμβουλές του καταστήματος και αν θες μας ενημερώνεις εν καιρώ για την πορεία του εγχειρήματός σου.

και που ξερω.. αν ειναι σωστα..??

οι δικες σας γνωμες ειναι πολυτιμοτερες...
σιγουρα ξερει και η μια πλευρα αλλα και η αλλη...
απλα μου κανει εντυπωση.. η τοσο μεγαλη διαφορα αποψεων

StavrosM
06-01-2012, 00:35
Χρυσόψαρα σου είπε;doh
...άλλο πάλι και τούτο... (φανταστείτε να μην ήταν εγγύηση τι θα πρότεινε...)
Υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να στρώσεις ένα ενυδρείο γενικά... αλλά ένα δισκοενυδρείο, υπάρχουν λιγότεροι...
Αυτοι είναι:
- με αμμωνία
- με σκευάσματα (καλλιέργειες βακτηρίων)
- με "μπόλι" από άλλο ενυδρείο (αλλά με το ρίσκο μεταφοράς ασθενειών...)
Για ένα σωστό ξεκίνημα δισκοενυδρείου, ο καλύτερος τρόπος είναι ο 1ος, και ο δυσκολότερος γιατί θέλει υπομονή!
Ρίχνεις αμμωνία, περιμένεις και μετράς...

Μία ερώτηση, πόσο πάχος έχει το στρώμα της άμμου;

thanos459
06-01-2012, 01:09
μια χαρα το πας!!!!!!!!!!!!!!!αντε με το καλο να γεμισει,,
οσο για τα βανακια κηπουρικης,,,,μην εχεις κανεναν απολυτως ενδοιασμο,,,,,,,,,,,τα χρησιμοποιω εδω και 4 μηνες στα φιλτρα μου οπως επισης και στεγανους ταχυσυνδεσμους για ευκολη συντηρηση των φιλτρων μου,,,,κοστος ολα μαζι κανα 5 ευρω............

gianni zym
06-01-2012, 02:07
καλώς ήρθες και από μένα και καλή συνέχεια.
ωραία πράγματα και γενικά όλη η διαδικασία.
για να μη μπερδεύεσαι ποιος έχει δίκιο και ποιος όχι,
πρέπει να πάρεις μια οριστική απόφαση και έτσι θα λυτρωθείς πραγματικά από διλήμματα τέτοιου τύπου.

ChristosP
06-01-2012, 07:55
Αν το μαγαζί σου είπε ότι μέχρι να στρώσει το ενυδρείο πρέπει να έχεις 7-7,5 PH έχει δίκιο αν σου ειπε να τους κρατας και εκεί και είναι μικρά δισκάκια που χρειαζονται να μεγαλώσουν έχει δικιο από το μέρος μίας σχολής ( γιατί αλλη σχολή λέει άλλα) μέχρι τους 10-12 μήνες ..... μετά αμ θες σωστή συμπεριφορα, χρώματα και γενικά πως θα πρεπει να είναι ο δίσκος θέλει όξινο περιβάλλον

Μιλα με παιδια απο δω μέσα αν θες στειλε πμ με το μαγαζί σε μενα

fotakos
06-01-2012, 10:09
Αν το μαγαζί σου είπε ότι μέχρι να στρώσει το ενυδρείο πρέπει να έχεις 7-7,5 PH έχει δίκιο αν σου ειπε να τους κρατας και εκεί και είναι μικρά δισκάκια που χρειαζονται να μεγαλώσουν έχει δικιο από το μέρος μίας σχολής ( γιατί αλλη σχολή λέει άλλα) μέχρι τους 10-12 μήνες ..... μετά αμ θες σωστή συμπεριφορα, χρώματα και γενικά πως θα πρεπει να είναι ο δίσκος θέλει όξινο περιβάλλον

Μιλα με παιδια απο δω μέσα αν θες στειλε πμ με το μαγαζί σε μενα

οχι.. μου ειπε οτι γενικα πρεπει να εχω τετοιο pH....

ευχαριστω για τις απαντησεις

---------- Post added at 10:09 ---------- Previous post was at 10:08 ----------

Χρυσόψαρα σου είπε;doh
...άλλο πάλι και τούτο... (φανταστείτε να μην ήταν εγγύηση τι θα πρότεινε...)
Υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να στρώσεις ένα ενυδρείο γενικά... αλλά ένα δισκοενυδρείο, υπάρχουν λιγότεροι...
Αυτοι είναι:
- με αμμωνία
- με σκευάσματα (καλλιέργειες βακτηρίων)
- με "μπόλι" από άλλο ενυδρείο (αλλά με το ρίσκο μεταφοράς ασθενειών...)
Για ένα σωστό ξεκίνημα δισκοενυδρείου, ο καλύτερος τρόπος είναι ο 1ος, και ο δυσκολότερος γιατί θέλει υπομονή!
Ρίχνεις αμμωνία, περιμένεις και μετράς...

Μία ερώτηση, πόσο πάχος έχει το στρώμα της άμμου;

γυρω στους 3 ποντους

ChristosP
06-01-2012, 10:20
στην Κρητη ειναι το μαγαζι που το κατεχει το θεμα ?

fotakos
06-01-2012, 10:42
στην Κρητη ειναι το μαγαζι που το κατεχει το θεμα ?

Aθήνα είναι.. :S

kat2
06-01-2012, 11:08
Εγω θα σου πρωτινα να στρωσεις το ενυδρειο με αμμωνια η με μπολι να βαλεις μεσα τρια Οσκαρ και να το τρεξεις για αλλους εξι μηνες .
Η εξι μηνες πιστευω θα σου ειναι αρκετη (με πολλη διαβασμα και παρακολουθηση του συστηματος)ωστε να «παιξεις» με την κυκλοφορια ,οξυγονωση, διαρρυθμιση ,βιολογια του νεου συστηματος.

Σου ευχομαι τα καλυτερα για το συστημα σου.

Tzovis
06-01-2012, 11:27
Εγω θα σου πρωτινα να στρωσεις το ενυδρειο με αμμωνια η με μπολι να βαλεις μεσα τρια Οσκαρ και να το τρεξεις για αλλους εξι μηνες .
Η εξι μηνες πιστευω θα σου ειναι αρκετη (με πολλη διαβασμα και παρακολουθηση του συστηματος)ωστε να «παιξεις» με την κυκλοφορια ,οξυγονωση, διαρρυθμιση ,βιολογια του νεου συστηματος.

Σέβομαι την αποψή σου αλλά μήπως είναι υπερβολικό;

Φιλικά Σωτήρης

fotakos
06-01-2012, 11:33

Σου ευχομαι τα καλυτερα για το συστημα σου.

ναι.. και εγω πιστευω πως ειναι υπερβολικο.....

εχω διαβασει αρκετα και συνεχιζω..

δισκοι θα μπουν σε 2 μηενς απο τωρα.. θα το αφησω να στρωσει καλα.. με apple snails κτλ...
και με μπολι.. θα μετραω θα διαβαζω..
και πιστευω θα ειμαι οκ

StavrosM
06-01-2012, 13:17
γυρω στους 3 ποντους

Μια χαρά είναι... (μου φάνηκε πιο παχύ το στρώμα γι'αυτό ρώτησα...)

Για το στρώσιμο, αν τελικά χρησιμοποιήσεις βιολογία από άλλο ενυδρείο... δεν χρειάζεται να περιμένεις τόσο, θα είσαι έτοιμος.(είπαμε όμως ότι περιέχει ρίσκο αυτός ο τρόπος)
Αν πάλι, έχεις την υπομονή να περιμένεις 2 μήνες, τότε μην βάλεις μπόλι... Ξεκίνα την λειτουργία των φίλτρων με κάποιο "ζουμί"-είτε της ΑΡΙ, ή tetra ή sera και μετά από λίγες μέρες βάλε λίγη αμμωνία. Ρίχνε λίγη τροφή κάπου κάπου και μετρώντας την αμμωνία θα δεις πότε θα είσαι έτοιμος! (όταν μηδενιστεί...)
Μην πονοκεφαλιάζεις με τους διάφορους τρόπους, διάλεξε αυτόν που θεωρείς καλύτερο και ξεκίνα...!!!

thanos459
06-01-2012, 14:37
ειναι καθαρα δικο σου θεμα το στρωσιμο,,,,,,,,,,,οπως και να το κανεις,,,παντα θα υπαρχουν καποιοι που θα εχουν δικια τους γνωμη,,,,,,αν εισαι εμπειρος στο στρωσιμο και γενικα ''το χεις'' ,,,,,βαλε αμμωνια και κανε οτι σου ειπαν παραπανω τα παιδια,,,,αν δεν το χεις και αμφιβαλεις για οτιδηποτε,,,,εφοσον θα αργησουν να μπουν και τα δισκακια,,ακολουθησε τις συμβουλες του μαγαζιου..

Crazyio
06-01-2012, 15:17
τα όσκαρ τώρα πως προκύψανε ?? και γιατί όσκαρ και όχι pangasius ?
για να αναπτυχθεί η βιολογία ?
υπάρχει και άλλος τρόπος να αναπτυχθεί η βιολογία. ο σωστός τρόπος.
και αυτός είναι σταδιακή αύξηση της ιχυθοφόρτησης και προσοχή στο τάισμα ..
και μετά τα όσκαρ τι τα κάνει ? τα βάζει μαζί με τους δίσκους ? τα επιστρέφει στο κατάστημα ? τα βάζει σε αγγελία ?
δεν είναι αντικείμενα τα ψάρια ... είναι ζωντανοί οργανισμοί και οφείλουμε να τα αντιμετωπίζουμε έτσι.

MakChem
06-01-2012, 15:20
Ο ιδανικός - ασφαλής τρόπος στρωσίματος ενός δισκοενυδρείου δεν περιλαμβάνει ούτε άλλα ψάρια αλλά ούτε και σαλιγγάρια. Δεν θα το ρίσκαρα με τίποτα.

kat2
06-01-2012, 15:41
Ιωσα αυτο καταλαβες απο τα γραφομενα μου στρωσιμο με Οσκαρ.

Crazyio
06-01-2012, 15:59
Ιωσα αυτο καταλαβες απο τα γραφομενα μου στρωσιμο με Οσκαρ.

Ναί Τάσο, γιατί αρνούμαι να σκεφτώ πως μπορεί και να πρότεινες στρώσιμο ενυδρείου με ψάρια ...
οπότε θέλω να πιστεύω πως μετά το στρώσιμο με αμμωνία προτείνεις και 2-3 οσκαρ ώστε να αναπτυχθεί βιολογία ..
εννοείς κάτι άλλο ?

Diskus Fan
06-01-2012, 18:54
μετα απο τηλεφωνημα μου σε γνωστο και εξειδικευμενο καταστημα δισκων στην αθηνα... πηρα πολλες απαντησεις σε θεματα κλειδια για την διατηρηση ενος δισκοενυδρειου..
pH 7-7.5

ειπε επισης οτι.. οι δισκοι εκτροφης. δε χρειαζονται τοση περιποιηση οση οι αγριοι.. και οι οσμωσεις κτλ ειναι υπερβολες...

Εγώ καθόλου... είναι ΠΟΛΥ εξειδικευμένο .... ΜΗΝ ξεχάσεις να ακολουθήσεις ΟΛΕΣ τις συμβουλές του, κατά γράμμα.-

υγ. Την επιθυμία σου να ΜΗΝ αναφερθείς στο όνομα... ΔΕΝ την είδα με καλό μάτι. Ένα εξειδικευμένο κατάστημα και το κρατάς κρυφό από τους άλλους.... για ποίο λόγο; Με το κυάλι τα ψάχουμε τα καλά καταστήματα.
Και κάτι ακόμα... διαβάζω από κάποιους (που υποτίθεται ότι ξέρουν) προτάσεις για στρώσιμο με ψάρια ή αμμωνία... απλά ΕΛΕΟΣ.-

fotakos
07-01-2012, 10:13
Εγώ καθόλου... είναι ΠΟΛΥ εξειδικευμένο .... ΜΗΝ ξεχάσεις να ακολουθήσεις ΟΛΕΣ τις συμβουλές του, κατά γράμμα.-

υγ. Την επιθυμία σου να ΜΗΝ αναφερθείς στο όνομα... ΔΕΝ την είδα με καλό μάτι. Ένα εξειδικευμένο κατάστημα και το κρατάς κρυφό από τους άλλους.... για ποίο λόγο; Με το κυάλι τα ψάχουμε τα καλά καταστήματα.
Και κάτι ακόμα... διαβάζω από κάποιους (που υποτίθεται ότι ξέρουν) προτάσεις για στρώσιμο με ψάρια ή αμμωνία... απλά ΕΛΕΟΣ.-

κυριε νικο.... δεν θελω να αναφερθω επειδη.. δεν θελω να δημιουργηθει καποιο προβλημα..
δεν εχει σημασια ποιο ειναι το μαγαζι...
σημασια εχει αν αυτα που μου ειπε ειναι σωστα.. ή οχι..

απο οτι καταλαβα λες οτι ειναι απαγορευτικα..

ποιο τροπο στρωσιματος προτείνεις?

ChristosP
07-01-2012, 10:39
αμαρτια δεν ειναι τα χρυσοψαρα .....:thumbdown:

White Diamond
07-01-2012, 11:38
pH 7-7.5

Αναλογα με την σχολη που εισαι απαντας εγω θα πω τα δικα μου:
1. Σε μικρα ηλικιακα δισκακια τα οποια ειναι σε τιμες βρυσης στα κατ/τα ειναι πιο ευκολο να ξεκινησεις ετσι, αυτο βεβαια εχει
να κανει και με το μεγαλωμα που κατα την αποψη μου θες σκληρο νερο, το ph στη φαση αυτη δεν σε απασχολει υπο την προυποθεση οτι
οι τιμες της αμμωνιας και νιτρικων ειναι μηδενικες ωστε να μην επηρεαζονται τα δισκακια.
2. Θερμοκρασια 28,5... οκ, γιατι πολλα κατ/τα τοτε εχουν 30? Σε μικρο χρονικο διαστημα και οταν αρχισεις να ταιζεις καρδια
θα ερθεις να μας ζητησεις τι να κανεις επειδη τα δισκακια σου εχουν λευκα κοπρανα, κλπ, κλπ.
3. Αυτο δεν ειναι εντελως λαθος αν δεν ταιζεις. :cool: Αν ταιζεις ομως σωστα τοτε θα δεις αμμωνιες και νιτρικα να κανουν παρτυ,
αντε και η αμμωνια σου επειδη εχεις πολυ μεγαλη βιολογια διορθωνεται τα νιτρικα? Ποσα ψαρια θα εχεις μεσα?
4. Η οσμωση ειναι απαραιτητη κατα την περιοδο του ζευγαρωματος αλλα και οταν οι δισκοι ειναι ενηλικες οποτε
θελουν σε αντιθεση με τα νεαρα, μαλακο νερο και χαμηλο ph για καλυτερη διαβιωση.

Για τα χρυσοψαρα... ας μη μιλησω καλυτερα, θα πω μονο αν καποιο χρυσοψαρο εχει κατι, οταν θα μπουν οι δισκοι τι γινεται? :cool:

Crazyio
07-01-2012, 18:47
Βασίλη και τίποτα να μην έχει το χρυσόψαρο με την ταλαιπωρία που θα περάσει κατά την διάρκεια του στρωσίματος μπορεί και να αποκτήσει πρόβλημα ...

το θέμα μας δεν είναι μόνο αυτό ...οτι θα παιδέψουμε ζωντανά ....
το θέμα μας είναι πως θέλουμε δίσκους αλλά βασικά πράγματα τα αγνοούμε ...

fotakos
08-01-2012, 00:23
Βασίλη και τίποτα να μην έχει το χρυσόψαρο με την ταλαιπωρία που θα περάσει κατά την διάρκεια του στρωσίματος μπορεί και να αποκτήσει πρόβλημα ...

το θέμα μας δεν είναι μόνο αυτό ...οτι θα παιδέψουμε ζωντανά ....
το θέμα μας είναι πως θέλουμε δίσκους αλλά βασικά πράγματα τα αγνοούμε ...

εχω διαβασει αρκετα... δε λεω οτι τ α ξερω ολα... δε μπορω να τα ξερω με ενα μηνα ενασχολησης και διαβασματος..
αλλα εστω και μπερδεμενα στο μυαλο μου... εχω καποια πραγματα...
επειδη ομως αυτα που εχει διαβασει απο εσας.. και σας ευχαριστω γι'αυτο.. ερχονται σε τεραστια αντιθεση με αυτα που μου ειπαν.. γι'αυτο ρωτησα...

τεσπα ας το ληξουμε αυτο...
παμε παρακατω

[.......]

το ενυδρειο γεμισε νερο.. χωρις φιλτρα κτλ.. για να βυθιστουν οι ριζες και τα ξυλα.. να ξεπλυθουν κτλ... θα ερθουν τα φιλτρα.. θα κανω αλλαγη 100% και θα το αφησω μετα... με τα φιλτρα και ανθρακα κτλ να δουλεψει 1-2 εβδομαδες για να τραβηξει τανινες βρωμιες κτλ..

μετα θα βαλω κανονικο νερο.. (οσμωσης) και θα αρχισω το στρωσιμο σιγα σιγα!

maxmike
08-01-2012, 00:38
οι τανινες δεν κανουν κακο γνωμη μου ειναι οτι θα κανουν καλο να υπαρχουν και οπω ξερεις διαφωνω με την χρηση ανθρακα κατα το στρωσιμο μπορεις να τον βαλεις καμια βδομαδα πριν την διαδικασια του σρωσηματος ναι οκ αλλα κατεμε οχι μετα απο κει.

Diskus Fan
08-01-2012, 00:50
κυριε νικο.... δεν θελω να αναφερθω επειδη.. δεν θελω να δημιουργηθει καποιο προβλημα..
δεν εχει σημασια ποιο ειναι το μαγαζι...
σημασια εχει αν αυτα που μου ειπε ειναι σωστα.. ή οχι..

απο οτι καταλαβα λες οτι ειναι απαγορευτικα..

ποιο τροπο στρωσιματος προτείνεις?

1. Νίκο.... σκέτο (τα κυριλίκια μου θυμίζουν την ηλικία μου). :d
2. Και που ΔΕΝ το γράφεις... δεν είναι και τόσο δύσκολο να καταλάβω.... ποιός είναι.
3. Έχεις ξανασχοληθεί με ενυδρείο (θύμισε μου);

Diskus Fan
08-01-2012, 01:58
1. Κλασική μας συνήθεια..... το κάνουμε "γιαπί".
2. Η έστω και λίγη εμπειρία στη διατήριση των συνθηκών του νερού και στην άμεση κατανόηση του ότι κάτι συμβαίνει στο ενυδρείο.... ΔΕΝ μπορεί να περάσει από το forum σε κανέναν, που ξεκινάει για πρώτη φορά... θεωρώ ακόμα πιο σοβαρό "παραστράτημα" δε αυτό να γίνει με δίσκους, που έχουν και κάποιες επιπλέον απαιτήσεις.
Αυτά γράφονται για να μην οδηγηθούμε στο κεφάλαιο... ασθένειες/απώλειες... και είναι προσωπική μου, πάγια θέση.-

maxmike
08-01-2012, 01:59
δεν λεω για μενα εγω του λεω πραγματα που αφορουν γενικα τα ενυδρεια στα ποιο εξειδηκευμενα τον εχεις βοηθεισει και εσυ πολλη αλλα και ολα τα παιδια εδω στης 8 προηγουμενες σελιδες.νικο πιστευω οτι ακομα και συ μετα απο τα χρονια εμπειριας σου με το χομπυ ακομα μαθαινεις και κανεις λαθακια αλλωστε απο αυτα μαθαινουμε και γινομαστε καλητεροι χομπιστες φυσηκα σχεδων παντα οταν μπαινεις σε ενα καινουργιο κοσμο τοτε κανεις λαθει διαβαζωντας και ρωτωντας ομως τα μειωνεις και προχωρας.νομιζω οτι ειναι μεγαλη κουβεντα και δεν κανει να απαυτονουμε το τοπικ του παιδιου εδω με διαλογους ασχετους.και εφοσων εχει ξεκινησει ας τον βοηθεισουμε οσο μπορουμε και τελος η κουβεντα αυτη εδω.;)(νικο εχω θεμα με τα σημεια στιξης...)

fotakos
08-01-2012, 06:16
1. Νίκο.... σκέτο (τα κυριλίκια μου θυμίζουν την ηλικία μου). :d
2. Και που ΔΕΝ το γράφεις... δεν είναι και τόσο δύσκολο να καταλάβω.... ποιός είναι.
3. Έχεις ξανασχοληθεί με ενυδρείο (θύμισε μου);

ναι ......................
:(

liapman
08-01-2012, 15:20
Φώτη, καλησπέρα.

Θα ήθελα να εκφράσω κάποιες σκέψεις μου, που ίσως να μην σου αρέσουν, αλλά θεωρώ τίμιο να τις παραθέσω.

Την άποψη μου για το χόμπυ την έχω εκφράσει σε άλλο ποστ, και βάση αυτής ασχολούμαι με τα ενυδρεία.
Δύο χρόνια τώρα στον ελεύθερο χρόνο μου διαβάζω για τους δίσκους, μέσα από το συγκεκριμένο φόρουμ.
Τι έχω καταλάβει? Ότι οι απόψεις των μελών, ακόμα και για βασικά θέματα της διαβίωσης των ψαριών, πολλές
φορές διίστανται. 'Ομως, σε γενικές γραμμές ακολουθούν ορισμένους κανόνες για την διατήρηση και εν τέλει
την απόλαυση ενός ενυδρείου με δίσκους. Για παράδειγμα είναι ελλάσονος σημασίας το χρώμα (καφέ, μαύρο ή
και αφίσα ριζών δέντρων) του background ή ακόμα και η ύπαρξη του. Αντίθετα, θα δείς οτι όλοι, παρόλο που μπορεί
να "παίζουν" με διαφορετικές τιμές στο ph και τις σκληρότητες, συμφωνούν ότι το νερό πρέπει να είναι όσο πιο
καθαρό και φρέσκο γίνεται.

Πολλά παραδείγματα, αλλά δε θέλω να πλατιάσω, αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι θα έπρεπε ήδη να είχες
κατασταλάξει στο "πως" θα στήσεις, και "πως" θα διατηρήσεις το ενυδρείο σου. Μπορείς να βρείς τον τρόπο
φιλτραρωντας ό,τι έχεις μάθει από την εμπειρία των μελών (μέσω του forum), συνδιάζοντας το και με την δική σου.
'Ενα ενυδρείο με δίσκους, όχι από πείρα αλλά από διάβασμα, πιστεύω πως χρειάζεται εμπειρία και αρκετά "χιλιόμετρα"
στο χόμπυ. Την οποία εμπειρία δεν πιστεύω πως έχεις, εφόσον ακόμα προβληματίζεσαι για βασικά πράγματα στο θέμα
"στήσιμο του ενυδρείου".

Μπορεί να μην γίνομαι αρεστός με αυτά που γράφω, σκοπός μου όμως δεν είναι να σε αποθαρρύνω, αλλά να σε
βοηθήσω να πραγματοποιήσεις το όνειρο σου. Καλός ο ενθουσιασμός και το μεράκι σου, αλλά θα σε συμβούλευα να
διαβάσεις λίγακι παραπάνω για τους δίσκους. Χρήσιμη η βοήθεια των μελών-συνχομπιστών, αλλά θα πρέπει και συ ο
ίδιος να έχεις γνώση για το τί πρέπει να κάνεις, γιατι τα διλήμματα πολλές φορές είναι καταστρεπτικά!

Σόρυ άμα σε κούρασα ή σε στενοχώρησα,
Σου εύχομαι ολόψυχα υγεία για την γιορτή σου, και εν τέλει να απολαύσεις το ενυδρείο σου με "μεγάλες πιατέλες".

Φιλικά, Δημήτρης.

fotakos
08-01-2012, 18:28
Οκ...

Λοιπον...

Ο τροπος που εχω επιλεξει να στρωσω το ενυδρειο μου ειναι με μπολι.. απο φιλο δισκα..
θα βαλω το μπολι στο φιλτρο μου ωστε να επιταχυνω την δημιουργεια βακτηριδιων και ετσι να καταφερω το στρωσιμο (αμμωνια σε μηδενικα επιπεδα)
ποιο γρηγορα..

αυτο δε σημαινει ομως οτι θα βιαστω να βαλω δισκους..

μολις το νερο στρωθει.. θα μπουν τα πρωτα βυθοψαρα (cory)
θα μπουν τα μικρα μου κοπαδοψαρα... πιθανοτατα ροδοστομοι..
και μερικα φυτακια (echinodorus , valisneria gigantea , anubias nana barteri , pistia )

και το ενυδρειο θα παρακολουθειτε.. μεχρι να μαθω τα ΄΄χουγια΄΄ των καινουριων φιλτρων , θερμοστατων εξοπλισμου γενικα..

να δω πως θα πανε τα φυτα.. αν αντεχουν στις συγκεκριμενες παραμετρους.. αν εγω μπορω- θελω- ειμαι σε θεση να τα διατηρησω..
γιατι οπως εχω διαβασει και σε αυτο οι γνωμες διίστανται

να εχω διαβασει αρκετα και ετσι να μπορεσω καποια στιγμη να ειμαι ετοιμος.. να βαλω μεσα τα δισκακια μου.. με ασφαλεια γι'αυτα..

αυτο μπορει να γινει και σε 2μηνες απο τωρα.. μπορει και σε 3.. δε ξερω.... οποτε θα ειμαι ετοιμος...

ChristosP
08-01-2012, 20:42
πρωτα θα βαλεις φυτά και ροδοστομα τα cory τελευταια

maxmike
08-01-2012, 20:46
νομιζω οτι τα 2 τελαιυταια ποστ μας καληψαν ολους.φοτακο και γω εχω μπολι αν θες.

Yiannis59
08-01-2012, 22:45
Διαβασες και ακουσες πολλα η επιλογη δικη σου και απο οτι γραφεις εχεις καταλαβει πολλα πιστευω σε εσενα εγω μια και μονο συμβουλη θα σου δωσω Ph κατω απο 6,8 το ποσο κατω παλι η επιλογη δικη σου αλλα να εισαι βεβαιος οτι αν το κανεις δυσκολα θα γραψεις στις ασθενειες

fotakos
08-01-2012, 22:59
Διαβασες και ακουσες πολλα η επιλογη δικη σου και απο οτι γραφεις εχεις καταλαβει πολλα πιστευω σε εσενα εγω μια και μονο συμβουλη θα σου δωσω Ph κατω απο 6,8 το ποσο κατω παλι η επιλογη δικη σου αλλα να εισαι βεβαιος οτι αν το κανεις δυσκολα θα γραψεις στις ασθενειες

γυρω στο 6,3-6,5 θα προσπαθησω να το εχω!!

StavrosM
08-01-2012, 23:27
το ενυδρειο γεμισε νερο.. χωρις φιλτρα κτλ.. για να βυθιστουν οι ριζες και τα ξυλα.. να ξεπλυθουν κτλ... θα ερθουν τα φιλτρα.. θα κανω αλλαγη 100% και θα το αφησω μετα... με τα φιλτρα και ανθρακα κτλ να δουλεψει 1-2 εβδομαδες για να τραβηξει τανινες βρωμιες κτλ..

μετα θα βαλω κανονικο νερο.. (οσμωσης) και θα αρχισω το στρωσιμο σιγα σιγα!

Σωστό σκεπτικό, έχω να προσθέσω κάτι όμως...
Μόλις σου έρθουν τα φίλτρα, κάνε την αλλαγή νερού που είπες και μετά να βάλεις μόνο άνθρακα και όχι βιολογικό υλικό, ούτε μπόλι... Μετά από μερικές μέρες, αφαίρεσε τον άνθρακα και βάλε κανονικά τα υλικά που θες να βάλεις...
Μετά μπορείς να ξεκινήσεις με ψάρια... ομως... κατηγορηματικά όχι τώρα στην αρχη τα κόρυ... (θέλουν στρωμμένο βυθό και αυτό για να γίνει θα πάρει μήνες...)
Τώρα, για τα ροδόστομα... η αλήθεια είναι ότι... ο Νίκος έχει δίκιο.............................. (κι έγω έχω, και πολλοί άλλοι επίσης, αλλά δεν πρόκειται να ξαναβάλω... Δεν συζητάμε για τέτρα, δεν μου έμεινε ούτε ένα...)

Το pH είναι δύσκολο να κρατηθεί σταθερό στις τιμές που λες, για πολλούς λόγους...!!! Θα το δούμε παρακάτω όμως, ας γίνουν τα βήματα μέχρι εκεί και θα βρεις ποιά μέθοδο και ποιά ρουτίνα θα ακολουθήσεις...

fotakos
09-01-2012, 10:22
Σωστό σκεπτικό, έχω να προσθέσω κάτι όμως...
Μόλις σου έρθουν τα φίλτρα, κάνε την αλλαγή νερού που είπες και μετά να βάλεις μόνο άνθρακα και όχι βιολογικό υλικό, ούτε μπόλι... Μετά από μερικές μέρες, αφαίρεσε τον άνθρακα και βάλε κανονικά τα υλικά που θες να βάλεις...
Μετά μπορείς να ξεκινήσεις με ψάρια... ομως... κατηγορηματικά όχι τώρα στην αρχη τα κόρυ... (θέλουν στρωμμένο βυθό και αυτό για να γίνει θα πάρει μήνες...)
Τώρα, για τα ροδόστομα... η αλήθεια είναι ότι... ο Νίκος έχει δίκιο.............................. (κι έγω έχω, και πολλοί άλλοι επίσης, αλλά δεν πρόκειται να ξαναβάλω... Δεν συζητάμε για τέτρα, δεν μου έμεινε ούτε ένα...)

Το pH είναι δύσκολο να κρατηθεί σταθερό στις τιμές που λες, για πολλούς λόγους...!!! Θα το δούμε παρακάτω όμως, ας γίνουν τα βήματα μέχρι εκεί και θα βρεις ποιά μέθοδο και ποιά ρουτίνα θα ακολουθήσεις...

δηλαδη δεν ενδεικτειται κανενα κοπαδοψαρακι (ροδοστομα , καρδιναλιοι κτλ ) για να μπει μαζι με τους δισκους??

ευχαριστω

ChristosP
09-01-2012, 10:23
ροδοστωμα και φυτα βαλε ειπαμε

liapman
09-01-2012, 11:23
δηλαδη δεν ενδεικτειται κανενα κοπαδοψαρακι (ροδοστομα , καρδιναλιοι κτλ ) για να μπει μαζι με τους δισκους??

Καλημέρα Φώτη,

Ελπίζω αυτό το άρθρο να σε βοηθήσει στην αναζήτηση σου http://www.istellas.gr/aquarium/fish_discus_guide.html. Βέβαια, αναφέρεται στους άγριους δίσκους...

fotakos
09-01-2012, 11:49
καλημερα liapman

ευχαριστω για το αρθρο...

το μελετησα.. και εμαθα αρκετα πραγματα...

βεβαια εχωμια ερωτηση..

υπαρχουν απο οτι διαβασα διαφορα ειδη δισκων.μερικοι ζουν σε pH εως 5,8 αλλα αλλοι αγγιζουν και το 7...
οι δισκοι εκτροφης που εμεις εχουμε - θα εχουμε στα ενυδρεια μας. απο ποιο ειδος προερχονται?
μπορουμε να ξερουμε..?

γιατι απο το 4.5 μεχρι το 7 υπαρχει μεγαλη διαφορα.. οποτε απο οτι καταλαβαινω ενα ψαρι που προερχεται απο τα species του 4.5 pH δε θα νοιωθει ανετα στο 6-6.5 που εγω θα το βαλω..

δε ξερω αν καταλαβες το σκεπτικο μου..

ευχαριστω και παλι :)
φωτης

υ.γ οσο για τους συγκατοικους θα το ψαξω.. δε ξερω και τι απο αυτα μπορω να βρω στα πετσοπ

edit: απο οτι νομιζω θα βαλωμονο γεωφαγους..
δεν υπαρχει τιποτα αλλο εδω.. εκτος ραμιρεζι(και απο αυτα μαλλον θα βαλω)

Genirous
09-01-2012, 12:24
Φώτη υπάρχουν πολλοί τρόποι για να διατηρήσεις ένα ενυδρείο με δίσκους. Άλλοι εύκολοι, άλλοι δύσκολοι, άλλοι φθηνοί, άλλοι ακριβοί, άλλοι γρήγοροι, άλλοι χρονοβόροι κτλ-κτλ. Απολύμανε το ενυδρείο σου, στήσε το όσο πιο καλά μπορείς από την αρχή (από πλευρά διακόσμησης), στρώσε το σιγά-σιγά και με υπομονή και βάλε μόνο σωστούς μορφολογικά και υγιής δίσκους. Τα υπόλοιπα θα τα δεις στην πορεία.

fotakos
11-01-2012, 23:34
καλησπερα !
Ερωτηση !
απο τι υλικα πρεπει να αποτελουνται τα 2 εξωτερικα φιλτρα μου . Καντε μου προτασεις για ποσοτητες και αναλογιες και βεβαια ποια υλικα (εμπορικα ονοματα). Η χωριτικοτητα του καθε φιλτρου ειναι 14 λιτρα και αποτελειται απο 4 καλαθια http://www.novaeuro.com/en/prods/foto-zoom/NCF1500FILTRPARTS.jpg

οποτε με βαση αυτη τη φωτογραφια θα ηθελα να μου πειτε.. πως πρεπει να τα γεμισω..
ποσα σφουγγαρια , ποσα φυλλα filterwool , κτλ

ενδεχομενως τα 2 φιλτρα να μην εχουν και τα ιδια υλικα..

ποια η διαφορα του substract απο το substract pro ??

ποια η διαφορα του siporax απο το substract? (ποιο θεωρειται καλυτερο??)
παντου βλεπω οτι χρησιμοποιειται συνδυασμων των 2!!

πφφ αυτα.. παρακαλω για απαντησεις!! :) :)

καλο βραδυ

Diskus Fan
11-01-2012, 23:46
Στα φίλτρα τα υλικά μπαίνουν... ανάλογα με το... τι θέλεις να κάνεις. Κυρίως σε ενδιαφέρει το μεγάλο ποσοστό βιολογικού υλικού... ένα παράδειγμα γι' αυτήν την περίπτωση... βάζεις ένα προφίλτρο στο πρώτο καλάθι (πχ. σφουγάρι χοντρότρυπο ή το συνδιάζεις με μηχανικό "μακαρόνι" σαν πρώτο στάδιο και ακολουθεί το σφουγγάρι), ακολουθεί όσο περισσότερο βιολογικό υλικό (υπάρχουν πολλά όχι μόνο τα siporax, substrat) και τέλος... συνθετικό βαμβάκι.-

fotakos
12-01-2012, 07:47
Στα φίλτρα τα υλικά μπαίνουν... ανάλογα με το... τι θέλεις να κάνεις. Κυρίως σε ενδιαφέρει το μεγάλο ποσοστό βιολογικού υλικού... ένα παράδειγμα γι' αυτήν την περίπτωση... βάζεις ένα προφίλτρο στο πρώτο καλάθι (πχ. σφουγάρι χοντρότρυπο ή το συνδιάζεις με μηχανικό "μακαρόνι" σαν πρώτο στάδιο και ακολουθεί το σφουγγάρι), ακολουθεί όσο περισσότερο βιολογικό υλικό (υπάρχουν πολλά όχι μόνο τα siporax, substrat) και τέλος... συνθετικό βαμβάκι.-

νικο ευχαριστω,,,,
ξεκινωντας απο πανω προς τα κατω ή απο κατω προς τα πανω?

Jeepas
12-01-2012, 08:10
Στα φίλτρα τα υλικά μπαίνουν... ανάλογα με το... τι θέλεις να κάνεις. Επίσης ανάλογα και με τον τρόπο λειτουργίας του κάθε υλικού αλλά και του φίλτρου.

...βάζεις ένα προφίλτρο στο πρώτο καλάθι... εννοεί στο 1ο που θα συναντήσει το νερό εισερχόμενο στο φίλτρο (και μπορεί να μην είναι το πάνω-πάνω στη διάταξη αλλά το τελευταίο, κάτω).

liapman
12-01-2012, 10:13
νικο ευχαριστω,,,,

Καλημέρα Φώτη,

Απ'ότι καταλαβαίνω από το σχεδιάγραμμα του φίλτρου σου,
το νερό πρώτα "κατεβαίνει" κάτω, και μετά "ανεβαίνει" τα καλαθάκια με τα υλικά φιλτραρίσματος
για να ξαναγυρίσει στο ενυδρείο. Δηλαδή, θα ξεκινήσεις αυτό που σου είπε ο Νίκος από κάτω,
το πρώτο καλαθάκι λοιπόν είναι αυτό που βρίσκεται στον πυθμένα του φίλτρου.

Με επιφύλαξη, γιατί ίσως δεν κατάλαβα καλά το σχεδιάγραμμα!

Jeepas
12-01-2012, 10:26
νικο ευχαριστω,,,,

Aν διαβάσεις το manual του φίλτρου σου, θα γράφει την κατεύθυνση του νερού οπότε πράττεις αναλόγως. :thumbup:

Diskus Fan
13-01-2012, 00:23
Επίσης ανάλογα και με τον τρόπο λειτουργίας του κάθε υλικού αλλά και του φίλτρου.

εννοεί στο 1ο που θα συναντήσει το νερό εισερχόμενο στο φίλτρο (και μπορεί να μην είναι το πάνω-πάνω στη διάταξη αλλά το τελευταίο, κάτω).

Αυτό εννούσα... και στις 2 περιπτώσεις.-

fotakos
13-01-2012, 10:26
ωραια.. αρα ξεκινωντας απο κατω προς τα πανω..

τα φιλτρα θα εξοπλιστουν ως εξης :

κατω κατω 2 σφουγγαρια... μετα 2 βιολογικα υλικα.. ο ενας καδος subsract pro και ο αλλος siporax και πανω πανω μετα ενα παχυ στρωμα υαλοβαμβακα...

πως το βλεπετε?
πιστευω θα ειμαι οκ

Diskus Fan
13-01-2012, 17:17
Άντε να το κάνω "κρέμα" και αυτό....
1 σφουγγάρι (κατά προτίμηση χοντρότρυπο) για μηχανικό φιλτράρισμα, αλλά να θυμάσαι ότι υπάρχουν και άλλα μηχανικά υλικά ή και βιολογικομηχανικά... όπως επίσης και προφίλτρα που μπαίνουν στο σωλήνα εισόδου για να κερδίζεις χώρο στον κάδο, 1 καλάθι siporax, 1 καλάθι substrat (γιατί το βάφτησες subsract?), στο τελευταίο καλάθι για παράδειγμα.... substrat και μιά στρώση (όχι απαραίτητα πολύ παχιά) συνθετικό βαμβάκι (υαλοβάμβακά ΔΕΝ χρησιμοποιούμε στο ενυδρείο... γιατί πέραν των άλλων προβλημάτων είναι και καρκινογόνος).
Αυτή είναι η δική μου πρόταση..... μπορεί να είναι και στα 2 φίλτρα ίδια ή να χρησιμοποιήσεις κάποια διαφορετικά βιλογικά υλικά (Matrix, Bio-stars κλπ).-

maxmike
13-01-2012, 18:42
τηα συμφωνησω και με εικονες:πρωτο υλικο που συνανταει το νερο http://i00.i.aliimg.com/photo/v1/331832158/aquarium_sponge_filters.jpg δευτερο(εαν θες)https://www.loveaquatics.com/images/standard%20wool.jpg αυτα για την μηχανικη τωρα βιολογικη τριτο υλικο http://www.premierpet.com.au/productimages/EH2510021.jpg τεταρτο υλικο http://cdn.manhattanreefs.com/blog/wp-content/uploads/2011/09/siporax1.jpg εαν θες βασεις και αποπανω ενα σφουγγραρακι ακομα.η μαρκες και τα ειδη αποτελουν παραδηγμα και διαφημηση μπορεις να ψαξεις και για αλλες παρομοιες μαρκες και υλικα.
νικο μην γινεσε κακος....:d

Diskus Fan
16-01-2012, 15:56
1. Διαφωνώ με τον τρόπο της τοποθέτησης των υλικών, που προτείνεις... θα το καταλάβεις κι' από την περιγραφή που έχω κάνει πιο πάνω. ;)
2. "Έχτισα" με τόσο κόπο ένα προφίλ.... και πας να μου το χαλάσεις; Τι θα πεί..... μην γίνομαι κακός;:d

maxmike
16-01-2012, 16:14
κυριε κακουλη ειναι η αποψη μου για τα φιλτρα πρωσωπικα θα δοκιμαζα να τα εβαζα σε σειρα.

Diskus Fan
16-01-2012, 16:52
Λύσε μου μια απορία.... το συνθετικό βαμβάκι που έβαλες σαν δεύτερο υλικό προφίλτρου... κάθε πότε το αλλάζεις στο δικό σου;

maxmike
17-01-2012, 01:45
καθε 3μηνες εκτος και εαν δω μειωμενη ροη

fotakos
17-01-2012, 13:47
παιδια.. τα πραγματα ηρθαν το ενυδρειο γεμισε νερο...
και μετα απο πολλα πειραματα κτλ..

τα φιλτρα συνδεθηκαν σε σειρα ετσι ωστε να εχω μια εισοδο και μια εξοδο... το spraybar βγηκε και ετσι κυκλοφορει το νερο καλυτερα..
το ενα φιλτρο θα γινει μηχανικο φουλ σφουγγαρι - μηχανικο μακαρονι και ενυδρειακο βαμβακι (filter wool) και το αλλο βιολογικο με 2lt substrat (δε ξερω αν το εγραψα καλα τωρα... νικο :P :P) 2λτ seachem matrix 650ml JBL Micromec και 300gr Easy-Life Symbion

Να τονισω οτι το ενυδρειο δουλευει με φιλτρα μηχανικα τωρα φουλ ενυδρειακο βαμβακι σφουγγαρια και ανθρακα 4-5 μερες.. με σκοπο να ξεπλυθουν φιλτρα θερμαστρες σφουγγαρια wool ξυλα κτλ.. να φυγουν οι μυρωδιες του εργοστασιου , οι τανινες κτλ...
θα το αφησω ακομη 1.5 εβδομαδα και μετα θα ανοιξω τα φιλτρα και θα τα μετατρεψω οπως ειπα πιο πανω αφου βγαλω τον ανθρακα..
θα γεμισω οσμωση και θα αρχισω το στρωσιμο :)

αυτα..

stay tuned

ChristosP
17-01-2012, 13:54
Δεν διαβαζεις .....

ενυδρειο με οσμοση δεν στρωνει θα γεμισεις κανονικά νερό και θα κανεις το στρωσιμο

Buelligan75
17-01-2012, 13:56
Μην ξεχνάς και τις φώτο.......Φώτη!...αν μπορεις βεβαια!!:thumbup::thumbup:

fotakos
17-01-2012, 13:58
Δεν διαβαζεις .....

ενυδρειο με οσμοση δεν στρωνει θα γεμισεις κανονικά νερό και θα κανεις το στρωσιμο

θα το μπολιασω απο φιλο μελος του φορουμ! :S
δηλαδη το μπολιασμα να γινει με νερο βρυσης???

εγω ειχα την εντυπωση οτι θα γεμισω 70% οσμωση και μετα θα το μπολιασουμε......

για καντο κρεμα αν μπορεις οπως λεει και ο νικος...

:S :S :S

ChristosP
17-01-2012, 15:46
και με μπολι ακόμα επειδή θες να αναπτυχθει η βιολογική σου αποικια γρήγορα νερό πάνω από 7 ph

Diskus Fan
17-01-2012, 15:55
καθε 3μηνες εκτος και εαν δω μειωμενη ροη

Κατά την δική μου εκτίμηση... ΛΑΘΟΣ πράττεις. Γι' αυτό μπαίνει σαν τελευταίο στάδιο... κρατάει τα "ψιλά" και αλλάζεται πιο εύκολα.... αφού ΔΕΝ ενοχλείς, το υπόλοιπο φίλτρο.
Στην περίπτωση τοποθέτησης εξωτερικού προφίλτρου... τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο εύκολα.-

---------- Post added at 15:55 ---------- Previous post was at 15:46 ----------

και με μπολι ακόμα επειδή θες να αναπτυχθει η βιολογική σου αποικια γρήγορα νερό πάνω από 7 ph

Τρελένομαι... υποτίθεται ότι μιλάμε για δίσκους.... και γράφουμε πράγματα για αρχαρίους!!!!
Στρώνεις ενυδρείο (όπως σου τα λέει και ο Χρήστος) με μπόλι και θα το βάλεις σε νερό Α.Ο. ; Ποίο αποτέλεσμα πιστεύεις ότι θα έχεις;

parmas
17-01-2012, 16:14
Θα χαθεί η βιολογία απο το μπόλι... Θα την αφήσεις νηστικιά άμα βάλεις νερό όσμωσης. Για αναπτυχθεί κάτι και να μεγαλώσει θέλει φαΐ !!!

Diskus Fan
17-01-2012, 16:16
Τι λες κι' εσύ ωρε;

baroutas
17-01-2012, 16:23
parmas Η βιολογια Το φαϊ το παιρνει απο τους κατοικους του ενυδρειου (συγκεκριμενα απο τα περιτοματα των ψαριων, μαζι και με την αναπνωη) και τα ιπποληματα τροφων που δεν καταναλονωνται, οχι απο το νερο τις βρυσης.

parmas
17-01-2012, 16:26
τα άλατα που υπάρχουν μέσα στο νερό δεν τα χρειάζονται??? τουλάχιστον στη αρχή...

Diskus Fan
17-01-2012, 16:35
Αυτό ΔΕΝ το κατάλαβα... για πάμε πάλι.-

parmas
17-01-2012, 16:44
Έιχα την εντύπωση πως η βιολογία χρησιμοποιεί και τα διάφορα άλατα που υπάρχουν μέσα στο νερό για να μπορεί να αναπτύσεται εκτός απο την αμωνία...
Προφανώς απ' ότι κατάλαβα κάνω λάθος και ο μοναδικός λόγος είναι ότι σε χαμηλό ph η βιολογία δεν αναπτύσεται γρήγορα...

delta66
17-01-2012, 17:02
Έιχα την εντύπωση πως η βιολογία χρησιμοποιεί και τα διάφορα άλατα που υπάρχουν μέσα στο νερό για να μπορεί να αναπτύσεται εκτός απο την αμωνία...
Προφανώς απ' ότι κατάλαβα κάνω λάθος και ο μοναδικός λόγος είναι ότι σε χαμηλό ph η βιολογία δεν αναπτύσεται γρήγορα...
http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?6937-%CD%E9%F4%F1%EF%F0%EF%DF%E7%F3%E7-%EA%E1%E9-%EF%E9-%F0%E1%F1%DC%E3%EF%ED%F4%E5%F2-%F0%EF%F5-%F4%E7%ED-%E5%F0%E7%F1%E5%DC%E6%EF%F5%ED&p=117944#post117944

parmas
17-01-2012, 17:10
"Ιχνοστοιχεία
Όλα τα είδη νιτροποιητικών βακτηρίων χρειάζονται ένα αριθμό ιχνοστοιχείων με πιο σημαντικό τον φώσφορο.
Συνήθως η ελάχιστη ποσότητα των απαιτούμενων ιχνοστοιχείων βρίσκεται στο πόσιμο νερό της βρύσης και καθόλου στο φιλτραρισμένο νερό απο φίλτρο αντίστροφης όσμωσης."

δεν ήμουν τελείως άκυρος τελικά...

fotakos
17-01-2012, 19:38
εγω γιατι δε καταλαβα τι πρεπει τελικα να κανω??
μπολι με νερο βρυσης.. οκ!
και ποτε η οσμωση?

ChristosP
17-01-2012, 21:09
μετα αφου στρωσει καλα

fotakos
17-01-2012, 21:58
μετα αφου στρωσει καλα

δηλαδη το στρωσιμο με 100% βρυση??
μερικοι μου προτεινουν 50% 50%
νικο εσυ τι λεςς? :) :)

maxmike
17-01-2012, 22:03
νερο οσμωσης = νεκρο νερο απο αποψη στοιχειων αυτο λενε τα παιδια.νικο το βαμβακι το εχω τελαιυταιο στο μηχανικο φηλτραρισμα δεν καταλαβα που διαφωνεις?

ChristosP
18-01-2012, 08:23
δηλαδη το στρωσιμο με 100% βρυση??
μερικοι μου προτεινουν 50% 50%
νικο εσυ τι λεςς? :) :)

Ρε φιλε μου αφου δισκους θα βαλεις μετά απο 1-2 μηνες ξεκινα με τα βρυση βαλε τα φυτά σου βαλε ενα κοπαδι μικροψαρα ( για μενα ροδοστομα) ξεκινα να δεις πως θα κανεις τις αλλαγες σου πως θα κρατας την θερμοκρασια σου σταθερη κτλ κτλ και μετά το κατεβαζεις το νερό το μόνο ευκολο ειναι

Buelligan75
18-01-2012, 09:43
Ρε φιλε μου αφου δισκους θα βαλεις μετά απο 1-2 μηνες ξεκινα με τα βρυση βαλε τα φυτά σου βαλε ενα κοπαδι μικροψαρα ( για μενα ροδοστομα) ξεκινα να δεις πως θα κανεις τις αλλαγες σου πως θα κρατας την θερμοκρασια σου σταθερη κτλ κτλ και μετά το κατεβαζεις το νερό το μόνο ευκολο ειναι

συμφωνώ απόλυτα!... άκου Φώτη:thumbup:

Diskus Fan
18-01-2012, 19:19

Εσύ κανόνισε να τρέχεις... σε ορθοδοντικούς!!!! :patrol:

ChristosP
18-01-2012, 21:45
αντε ρε αφου θα τα βαλει ας βαλει τα σωστα τουλαχιστον )hiding(

Γιώργος Κ
18-01-2012, 22:32
Πηγες να το σωσεις αλλα θα του ανεβει το αιμα στο κεφαλι!!! doh:d
Ποιος τον ακουει τωρα!!!! )hiding(

fotakos
19-01-2012, 19:58
παιδια.. ξερετε καποιο μαγαζι που να εχει μεγαλες ριζες 50 εκατοστα μηκος με πολλες διακλαδωσεις?

θα ανεβει ο μπαμπας μου αθηνα το π-σ-κ-δ.. και θελουμε μια ριζα τετοια..
απλα επειδη δε θα εχει πολυ χρονο για ψαξιμο.. αν ξερετε καποιο καταστημα που να εχει σιγουρα.. πειτε!!

ευχαριστω :)

fotakos
21-01-2012, 23:21
μερικες φωτο απο το ενυδρειο...
το στησιμο (διακοσμηση) δεν εχει τελειωσει... το ξυλο δεξια ειναι απλα ακουμπηγμενο εκει.. με πατεντα (βεντουζα απο πισω) για να ειναι ολοκληρο μεσα στο νερο... με σκοπο να βουλιαξει πιο γρηγορα
τα ξυλα στην μεση.. δεν ειναι καλα πλεγμενα αλλα προχειρα... επειδη και αυτα δε βουλιαζουν ακομη 100% χαλαει η πλεξη...
και οι φυσαλιδες θα φτιαχτουν αυριο το πρωι με βεντουζακια για να μην φαινεται το καλωδιο
ειμαι ακομη στη διαδικασια της μηχανικης φιλτρανσης... ξεπλυμμα κτλ
εβαλα τα πρωτα 2 γλαστρακια βαλισνερια τα οποια αυριο θα φυτευτουν..
τελικα τα φιλτρα θα τα ξανακανω οπως πριν... δε θα τα αφησω συνδεδεμενα μεταξυ τους.. γιατι διαβασα οτι ετσι ζοριζονται πολυ κτλ...
ερωτησεις... :
αυτο στα ξυλα ειναι φυσιολογικο?? (χνουδι)
ο πετ σοπας μου ειπε να φυτεψω με το γλαστρακι.! ισχυει?

Γιώργος Κ
21-01-2012, 23:26
Δεν φαινονται φωτογραφιες! :confused:
Να τα βγαλεις τα φυτα απο το γλαστρακι και να καθαρισεις τον πετροβαμβακα που εχει!
Μην ακους τον πετσοπα απο οτι φαινεται ... ειναι ....
Ο μυκητας στα ξυλα ειναι φυσιολογικο να εμφανιστει και δε κανει κακο στο ενυδρειο!

Τα φυτα τα απολυμανες? Κατα την γνωμη μου βαλισνεριες δεν εχουν δουλεια σε ενα δισκοενυδρειο!!

fotakos
21-01-2012, 23:29
Δεν φαινονται φωτογραφιες! :confused:
Να τα βγαλεις τα φυτα απο το γλαστρακι και να καθαρισεις τον πετροβαμβακα που εχει!
Μην ακους τον πετσοπα απο οτι φαινεται ... ειναι ....
Ο μυκητας στα ξυλα ειναι φυσιολογικο να εμφανιστει και δε κανει κακο στο ενυδρειο!

Τα φυτα τα απολυμανες? Κατα την γνωμη μου βαλισνεριες δεν εχουν δουλεια σε ενα δισκοενυδρειο!!

και μετα να τα ξαναβαλω στο γλαστρακι? αν οχι γιατι να καθαρισω τον πετροβαμβακα.. και να μην τον πεταξω...
διαβασα οτι στα συμβατα ειδη ειναι και οι βαλισνεριες.. σκοπευω να βαλω και αλλες μαζι με εχινοδωρο.. και πιστια στρατιοτες..
η λιστα ειναι στο gab νομιζω.. και γραφει οτι κανουν..!! :( :(

edit. : δες τωρα φωτος

liapman
21-01-2012, 23:29
ερωτησεις... :
αυτο στα ξυλα ειναι φυσιολογικο?? (χνουδι)
ο πετ σοπας μου ειπε να φυτεψω με το γλαστρακι.! ισχυει?

Απαντήσεις,...
Ναί, είναι φυσιολογικό (Μύκητας είναι, θα κάνει τον κύκλο του, και θα φύγει σε κανέναν μήνα)
'Οχι, να τα βγάλεις από το γλαστράκι. Απολύμανση τα έκανες?

fotakos
21-01-2012, 23:32
Απαντήσεις,...
Ναί, είναι φυσιολογικό (Μύκητας είναι, θα κάνει τον κύκλο του, και θα φύγει σε κανέναν μήνα)
'Οχι, να τα βγάλεις από το γλαστράκι. Απολύμανση τα έκανες?

οχι δεν τα απολυμανα...
τα επλυνα με πολυ νερο... αυτο μονο...
τι αλλο πρεπει να κανω..?
(το ενυδρειο θα μεινει με ανθρακα το λιγοτερο 1 εβδομαδα ακομη για γενικη απολυμανση)

liapman
21-01-2012, 23:39
Εδώ έχει ένα ωραίο άρθρο http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?7440-%C1%F0%EF%EB%FD%EC%E1%ED%F3%E7-%F6%F5%F4%FE%ED&highlight=%E1%F0%EF%EB%F5%EC%E1%ED%F3%E7+%F6%F5%F4 %F9%ED
Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά,.. μην αγχώνεσαι, αλλά πρώτα ρώτα,... και μετά κάνε για να είσαι πιο ήρεμος και σίγουρος για τις κινήσεις σου. :thumbup:

fotakos
21-01-2012, 23:49
εβγαλα το γλαστρακια και τον πετροβαμβακα.. καθαρισα απαλα τις ριζες και τις ξαναεριξα μεσα...
διαβαζω το αρθρο και επανερχομαι!!

ευχαριστω

---------- Post added at 23:49 ---------- Previous post was at 23:45 ----------

λιγο υπερβολικο μου μοιαζει.. και επικινδυνο...
επισης ποσο αντιχλωριο ριχνω??
και αν χαλασουν τα φυτα??
αν καταλαθως μεινει λιγο χλωρινη μεσα και δηλητηριασω το ενυδρειο!!?!?

μου φαινεται οτι θα τις αφησω ετσι..
ξεπλυμμενες με πολυ νερακι...

γιατι αν κατι παει στραβα.. θα εχω πολυ μεγαλυτερα προβληματα απο σαλιγκαρακια , αλγη και παρασιτα.. (αναφερομαι στην περιπτωση που περασει χλωρινη στο ενυδρειο ή δεν αποχλωρινοποιηθει καλα το φυτο)

τι λετε για το στησιμο?? το μεγαλο ξυλο ειναι ωραιο?? αν μικρυνουν οι αποστασεις μεταξυ των μεσσαιων(σωστο πλεξιμο) θα ειναι καλο??
σκεφτομαι πως χρειαζομαι ακομη μια ριζα..
ποια ειναι η αποψη σας σε αυτο?? ειναι αρκετο αυτο για τους δισκους?? ή θελει ενισχυση?

davidson
22-01-2012, 00:13
Καλό στήσιμο φίλε!:thumbup:
Για το χλώριο μην αγχώνεσαι,ακόμα και να περάσει στο ενυδρείο θα είναι πολύ μικρή ποσότητα, που με τη χρήση αντιχλωρίου θα την εξουδετερώσεις.
Γνώμη μου είναι πως για το aquascape θα χρειαστείς και άλλες μεγάλες ρίζες,σαν αυτή που έχεις.Αυτές που κρέμονται από πάνω,μπορείς να τις μαζέψεις όλες σε μία γωνία και να φτιάξεις ένα όμορφο και λειτουργικό σύμπλεγμα.

fanis72
22-01-2012, 00:31
εβγαλα το γλαστρακια και τον πετροβαμβακα.. καθαρισα απαλα τις ριζες και τις ξαναεριξα μεσα...
διαβαζω το αρθρο και επανερχομαι!!

ευχαριστω

---------- Post added at 23:49 ---------- Previous post was at 23:45 ----------

λιγο υπερβολικο μου μοιαζει.. και επικινδυνο...
επισης ποσο αντιχλωριο ριχνω??
και αν χαλασουν τα φυτα??
αν καταλαθως μεινει λιγο χλωρινη μεσα και δηλητηριασω το ενυδρειο!!?!?

μου φαινεται οτι θα τις αφησω ετσι..
ξεπλυμμενες με πολυ νερακι...

γιατι αν κατι παει στραβα.. θα εχω πολυ μεγαλυτερα προβληματα απο σαλιγκαρακια , αλγη και παρασιτα.. (αναφερομαι στην περιπτωση που περασει χλωρινη στο ενυδρειο ή δεν αποχλωρινοποιηθει καλα το φυτο)

τι λετε για το στησιμο?? το μεγαλο ξυλο ειναι ωραιο?? αν μικρυνουν οι αποστασεις μεταξυ των μεσσαιων(σωστο πλεξιμο) θα ειναι καλο??
σκεφτομαι πως χρειαζομαι ακομη μια ριζα..
ποια ειναι η αποψη σας σε αυτο?? ειναι αρκετο αυτο για τους δισκους?? ή θελει ενισχυση?

βαλε την φαντασια σου να δούλεψη και κανε οτι θα αρεση στα ψάρια και σε εσένα//θα χρειαστης και αλες ριζες//

ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΟΥς ΠΕΤΣΟΠΑΔΕΣ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΘΕΛΟΥΝ /////oxi ολοι υπάρχουν και εξερεσεις////////:thumbup::thumbup:

fotakos
22-01-2012, 10:05
ευχαριστω παιδια!!

το θεμα ειναι οτι δε μπορω να βρω πουθενα αλλες ριζες!!
εχω φαει τον κοσμο.. ηρακλειο αθηνα παντου!!!
δεν εχει κανεις!?!?!!?
εσεις που βρηκατε?

Crazyio
22-01-2012, 11:02
Αθήνα είναι αδύνατον να μην μπορέσεις να βρεις ρίζες ...
ακόμα και αν δεν έχουν είναι σίγουρο πως θα φέρουν ... οπότε υπομονή και ζήτα να σε ενημερώσουν όταν θα κάνουν παραλαβή .. ;)

fotakos
22-01-2012, 13:07
Αθήνα είναι αδύνατον να μην μπορέσεις να βρεις ρίζες ...
ακόμα και αν δεν έχουν είναι σίγουρο πως θα φέρουν ... οπότε υπομονή και ζήτα να σε ενημερώσουν όταν θα κάνουν παραλαβή .. ;)
ο μπαμπας μου ειναι τωρα αθηνα.. και πηγε σε 6-7 και δεν μπορεσε να βρει τιποτα!! -.-

---------- Post added at 13:07 ---------- Previous post was at 11:18 ----------

ειναι προλβλημα οι βαλισνεριες να μεινουν αφυτευτες μεχρι αυριο το βραδυ??
μεσα στο ενυδρειο ειναι.. στην επιφανεια

liapman
22-01-2012, 21:52
'Οχι φίλε μου, δε θα έχουν πρόβλημα. :thumbup:

fotakos
22-01-2012, 21:55
τα φυτεψα! :) :) :)

Buelligan75
23-01-2012, 10:53
ο μπαμπας μου ειναι τωρα αθηνα.. και πηγε σε 6-7 και δεν μπορεσε να βρει τιποτα!! -.-

φωτη μπορεις με pm να μου δωσεις τα μαγαζια που πηγε ωστε να αποφυγω το τρεξιμο?

fotakos
28-01-2012, 23:57
νεο σεταπ... ετοιμα τα φυτα.. πιστευω δεν χρειαζονται αλλα... εκτος απο πιστια στρατιωτες
περιμενω μια ριζα ακομη την οποια εχω παραγγειλει.. θα καλυψει τον χωρο που φαινεται στην φωτο..
πιστευω πως τοτε θα ειμαι οκ...!

τι λετε?

fotakos
29-01-2012, 00:03
η ριζα που περιμενω!

Tzovis
29-01-2012, 08:21
Από που η ρίζα;Που βρήκες τελικά;

Buelligan75
29-01-2012, 11:06
απο εδω https://www.azores.gr/shop?page=shop.browse&category_id=201

fotakos
29-01-2012, 15:51
Ναι απο εκει ειναι η ριζα...

Diskus Fan
30-01-2012, 02:03
1. ΑΝ σου πω ότι ΔΕΝ συμφωνώ με το στήσιμου που βλέπω... θα παίξει ρόλο;
2. Τι κόλημα έχετε "φάει" με τις pistia; Υπάρχει κάποιος που να έχει κρατήσει τέτοιο φυτό, για χρόνια;
3. Με τις βαλισνέριες μια από τα ίδια; Σε ένα χρόνο θα έχουν γεμίσει με τις ρίζες τους κάτω από την άμμο και θα έχουν πνίξει την επιφάνεια.... σε τι εξυπηρετούν;

Hliaskr
30-01-2012, 09:25
Οι πιστια μειωνουν την φωτεινοτητα στα ενυδρεια οπου υπαρχουν λαμπες πολλων watt και οι βαλισνεριες ειναι ενα φυτο που επιβειωνει σχετικα ευκολα στις συνθηκες που υπαρχουν σε καποια δισκοενυδρεια!Δικη μου αποψη!

fotakos
30-01-2012, 14:29
1. ΑΝ σου πω ότι ΔΕΝ συμφωνώ με το στήσιμου που βλέπω... θα παίξει ρόλο;
2. Τι κόλημα έχετε "φάει" με τις pistia; Υπάρχει κάποιος που να έχει κρατήσει τέτοιο φυτό, για χρόνια;
3. Με τις βαλισνέριες μια από τα ίδια; Σε ένα χρόνο θα έχουν γεμίσει με τις ρίζες τους κάτω από την άμμο και θα έχουν πνίξει την επιφάνεια.... σε τι εξυπηρετούν;

τα φυτα θα τα κλαδευουμε και δε θα τα αφησουμε να γεμισουν και να πνιξουν το ενυδρειο..
οσο για την πιστια και την φακη... οκ.. επιφανειας ειναι.. αν δεν πιασει... με μια αποχη την μαζευεις ολη στο λεπτο..! :)

δηλαδη εσυ τι προτεινεις?

Diskus Fan
30-01-2012, 20:21
Οι πιστια μειωνουν την φωτεινοτητα στα ενυδρεια οπου υπαρχουν λαμπες πολλων watt και οι βαλισνεριες ειναι ενα φυτο που επιβειωνει σχετικα ευκολα στις συνθηκες που υπαρχουν σε καποια δισκοενυδρεια!Δικη μου αποψη!

1. Υπάρχουν κι' άλλοι τρόποι να μειώσεις την φωτεινότητα... από το να μαζεύεις σάπια φυτά, που κάνουν κακό στην ποιότητα του νερού σου. Η Pistia γίνεται μεγαλύτερη από κουνουπίδι... μπορεί να μεγαλώσει τόσο στην επιφάνεια ενός ενυδρείου;
2. Μπορεί να επιβιώνει αλλά... εξυπηρετεί σε κάτι τους δίσκους;

Crazyio
30-01-2012, 20:37
οσο για την πιστια και την φακη... οκ.. επιφανειας ειναι.. αν δεν πιασει... με μια αποχη την μαζευεις ολη στο λεπτο..! :)

είσαι σίγουρος πως είναι τόσο εύκολο να ξεφορτωθείς την φακή ?? ;)
Ξέρω άτομα που κάνανε μήνες για να την ξεφορτωθούν τελείως ...

Diskus Fan
30-01-2012, 20:43
Σωστός ο Ιωσάς.- :thumbup:

fotakos
30-01-2012, 21:03
είσαι σίγουρος πως είναι τόσο εύκολο να ξεφορτωθείς την φακή ?? ;)
Ξέρω άτομα που κάνανε μήνες για να την ξεφορτωθούν τελείως ...

εε οκ... δε θα με χαλασει κιολας!!
κανει κακο σε κατι??
εγω ξερω οτι μαζευει και νιτρικα.. οποτε καλο κανει....

προς νικο...
κανε μου μια προταση για το στησιμο με το οποιο δε συμφωνεις...
:)

Diskus Fan
30-01-2012, 21:09
1. Χρειάζεσαι χώρο για αυτόν θα θα νιώσει ότι απειλήται ή όποιον θέλει να ηρεμίσει... έχεις;
2. Για τα φυτά σου... τα έγραψα.
3. Οι ρίζες που κρέμονται... εμένα ΔΕΝ μου "κάθονται" ότι εξυπηρετούν τις ανάγκες τους.
4. Συνέχισε το στήσιμο... και θα προσπαθήσω να σου γράψω... πριν μπουν τα ψάρια.-

fotakos
30-01-2012, 22:10
πφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ

τεσπα..

εμεις σημερα βαλαμε τα βιολογικα υλικα... καποια σταρτερς κτλ
τα φιλτρα ειναι ως εξης

φιλτρο πρωτο αριστερα.. (Απο κατω προς τα πανω)

μηχανικο μακαρονι - σφουγγαρι
2 λιτρα eheim supstrat pro
ενυδρειακο βαμβακι
300γρ easy life symbiont
500ml jbl micromec
ενυδρειακο βαμβακι

φιλτρο δευτερο δεξια (Απο κατω προς τα πανω)

2λιτρα seachem matrix
ενυδρειακο βαμβακι
500γρ jbl micromec
300γρ purigen
ενυδρειακο βαμβακι

αυτα! :)
μπηκαν και 2 apple snails... ;)

delta66
30-01-2012, 22:22
μαλλον βρηκες τον τροπο να ξεφορτωθεις τη φακη :d

fotakos
30-01-2012, 22:30
μαλλον βρηκες τον τροπο να ξεφορτωθεις τη φακη :d

ειδες???..
καλα καλα δε προλαβε να μου την πει ο νικος...... βρηκα την λυση!!
χοχοοχχοχο

Buelligan75
30-01-2012, 22:30

εγω οταν τα βαλα στην αρχη που εστρωνα κ το δικο μου οκ......μετα που μπηκαν οι δισκοι αρχισαν να τα τσιμπανε στις κεραιες,.......κ καποια στιγμη βρηκα μονο τα κελυφη τους......απο τοτε δεν ξαναδοκιμασα!
τα φιλτρα σου τι μαρκα ειναι? με την ριζα ενταξει? ποσο σου πηγε με μεταφορικα απο θεσ-νικη?
φιλικα
σακης

fotakos
30-01-2012, 22:47
εγω οταν τα βαλα στην αρχη που εστρωνα κ το δικο μου οκ......μετα που μπηκαν οι δισκοι αρχισαν να τα τσιμπανε στις κεραιες,.......κ καποια στιγμη βρηκα μονο τα κελυφη τους......απο τοτε δεν ξαναδοκιμασα!
τα φιλτρα σου τι μαρκα ειναι? με την ριζα ενταξει? ποσο σου πηγε με μεταφορικα απο θεσ-νικη?
φιλικα
σακης

τα φιλτρα ειναι aquanova (Australia)

για την ριζα.. δε ξερω ο μπαμπας τα κανονισε.........
παντως δεν ειναι αυτα που γραφει.. αυτο ξερω μονο!

Buelligan75
30-01-2012, 22:51
τα φιλτρα ειναι aquanova (Australia):thumbup:

για την ριζα.. δε ξερω ο μπαμπας τα κανονισε.........
παντως δεν ειναι αυτα που γραφει.. αυτο ξερω μονο!

καταλαβα....αλλη φωτο.....αλλο κομματι!:thumbdown: κ γω που θελα να παρω τηλεφωνο???
αντε παλι ψαξιμο!

fotakos
30-01-2012, 22:57
καταλαβα....αλλη φωτο.....αλλο κομματι!:thumbdown: κ γω που θελα να παρω τηλεφωνο???
αντε παλι ψαξιμο!

οχι αυτο... τα μεταφορικα δεν ειναι αυτο που λεει.. ειναι λιγοοτερα

Buelligan75
30-01-2012, 23:05
οχι αυτο... τα μεταφορικα δεν ειναι αυτο που λεει.. ειναι λιγοοτερα

oκ φιλε, τωρα καταλαβα!..το παιρνω πισω.....sorry azores!!!:thumbup:

Diskus Fan
31-01-2012, 22:27
1. Έγραψες για τα φίλτρα και τον τρόπο τοποθέτησης... ΔΕΝ έγραψες την ροή τους (ή ΔΕΝ έχω καταλάβει καλά).
2. Το συνθετικό βαμβάκι ενδιάμεσα στα υλικά, γιατί το έβαλες; Θα ανοίγεις κάθε 10 μέρες το φίλτρο, να το αλλάζεις;

fotakos
31-01-2012, 22:52
1. Έγραψες για τα φίλτρα και τον τρόπο τοποθέτησης... ΔΕΝ έγραψες την ροή τους (ή ΔΕΝ έχω καταλάβει καλά).
2. Το συνθετικό βαμβάκι ενδιάμεσα στα υλικά, γιατί το έβαλες; Θα ανοίγεις κάθε 10 μέρες το φίλτρο, να το αλλάζεις;

1ον Μη μου μιλας ετσι γιατι ειμαι ευαισθητο παιδι!!!!! :P :P
2ον Θα μου στειλεις κανενα δισκακι δωρο.. να ξεκινησω το δισκοενυδρειο μου και με δικο σου δισκο.. και να λεω οτι εχω δισκο απο σενα ;; :P :P

Υ.Γ
1500 λιτρα ροη λεει ο κατασκευαστης στο καθε φιλτρο
θα δω τι θα κανω με το συνθετικο βαμβακι..
το εβαλα πριν απο τα καλα μου υλικα για να τα διαπερνα πιο καθαρο νερο

Diskus Fan
31-01-2012, 23:40
1. ΌΧΙ την ονομαστική τους ροή ωρε... πως θα περνάει από τα υλικά εννούσα!!! doh :pull: 36_1_14
2. Λάθος κίνηση... όταν τα ανοίξεις για τον καθαρισμό... βγάλτο και ΜΗΝ το ξαναβάλεις ενδιάμεσα. Μόνο σαν τελευταίο στάδιο για να μπορείς να το αλλάζεις εύκολα... στην περίπτωση που ΔΕΝ χρησιμοποιείς προφίλτρο στην εισαγωγή. ;)
3. Έχεις βάλει πολύ μηχανικό (2 φορές)... και χάνεις από βιολογικό... κι' αυτό λάθος κατά την άποψη μου.
4. Για τιμωρία... ΔΕΝ σου δίνω.- :p

fotakos
01-02-2012, 07:39
1. ΌΧΙ την ονομαστική τους ροή ωρε... πως θα περνάει από τα υλικά εννούσα!!! doh :pull: 36_1_14
2. Λάθος κίνηση... όταν τα ανοίξεις για τον καθαρισμό... βγάλτο και ΜΗΝ το ξαναβάλεις ενδιάμεσα. Μόνο σαν τελευταίο στάδιο για να μπορείς να το αλλάζεις εύκολα... στην περίπτωση που ΔΕΝ χρησιμοποιείς προφίλτρο στην εισαγωγή. ;)
3. Έχεις βάλει πολύ μηχανικό (2 φορές)... και χάνεις από βιολογικό... κι' αυτό λάθος κατά την άποψη μου.
4. Για τιμωρία... ΔΕΝ σου δίνω.- :p

1. δεν καταλαβαινω τι ρωτας! ;) καντο κρεμα πλιζ
2. οκ μπος! :)
3. θα το δω και αυτο.. αλλα τα βιολογικα υλικα που εβαλα ειναι απο τα καλυτερα.. και τα προτιμησα για την μεγαλη τους αποικια σε βακτηριδια.. (επιφανεια αποικισμου)
πχΑ τα 300γρ symbiont ειναι για 900λτ ενυδρειο :)
πχΒ το 1λτ jbl micromec αντιστοιχει σε 8λτ siporax χυμα
γι'αυτο τα πηρα... να κερδισω δηλαδη σε μηχανικο ;)
πιστευεις οτι δε χρειαζεται τοσο μηχανικο.. ;
γιατι το να χανω απο την βιολογια...... (αν ισχιουν τα μισα απο αυτα που εχω διαβασει για τα υλικα αυτα) ΔΕΝ παιζει. :) :)
4.μαααααααα:cr::cr::cr::cr::cr::cr:

Diskus Fan
01-02-2012, 17:52
ΔΕΝ μου γλυτώνεις.. θα σε σβερκώσω!!! :axe: ::geek::
Γράφεις την σειρά με τον τρόπο που θα περνάει το νερό μέσα από αυτα... δηλαδή...

300γρ easy life symbiont
500ml jbl micromec
ενυδρειακο βαμβακι

ΑΝ ή ροή είναι αντίστροφη...

ενυδρειακο βαμβακι
500ml jbl micromec
300γρ easy life symbiont

....θα είναι ΛΑΘΟΣ.
ΔΕΝ μετράμε την χωρητικότητα του υλικού που δίνει η εταιρία... κάνουμε υπολογισμό.... και βάζουμε τα βιολογικά υλικά.... τοποθετούμε όση περισσότερη ποσότητα μπορούμε. Εσύ έχεις "κλέψει" χώρο βάζοντας μηχανικό (για ποίο λόγο μπαίνει; ).-

fotakos
01-02-2012, 23:25
η ροη ειναι οπως τα εγραψα.. απο κατω προς τα πανω... ;) :)
τελευταιο υλικο που βλεπει το νερο πριν να μπει καθαρο μεσα στο ενυδρειο ειναι το filter wool

ΥΓ
γιατι τι εκανα και πρεπει να τιμωρηθω με τοσο βαρια ποινη.. να μην εχω τουλαχιστον τρια δισκακια του Diskus Fan ????
πες μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιιιιιιιιιι ;; ; ; ; ;

Diskus Fan
03-02-2012, 17:43
ΔΕΝ έχω τώρα μικρά ωρέ... ότι είχα... έφυγε. Όταν τα ξαναβάλω... βλέπουμε.- ;)

Buelligan75
03-02-2012, 18:12
ΔΕΝ έχω τώρα μικρά ωρέ... ότι είχα... έφυγε. Όταν τα ξαναβάλω... βλέπουμε.- ;)

...εμεις ...οι υπολοιποι ''discus fan'' fans μπορουμε να ελπιζουμε.....σε καμια τριαδα......αν κ οταν????36_1_3236_1_32

Diskus Fan
03-02-2012, 18:53
Όταν έρθει αυτή η ώρα... θα μπεί αγγελία (ΑΝ ΚΑΙ είσαι πολύ μακριά και ΔΕΝ ρισκάρω την μεταφορά).-

Buelligan75
03-02-2012, 19:15
Όταν έρθει αυτή η ώρα... θα μπεί αγγελία (ΑΝ ΚΑΙ είσαι πολύ μακριά και ΔΕΝ ρισκάρω την μεταφορά).-

....βαλε αγγελια εσυ κ ερχομαι αθηνα κ τα παιρνω.....τρεχοντας!!!.....με το bike σε 3 1/2ωρες το πολυ ειμαι χαιδαρι!!!!...αρκει να μην βρεχει!!! *ami-

Diskus Fan
03-02-2012, 19:17
Και όταν θα γυρίσεις σπίτι... τα μικρά θα πηγαίνουν σαν να τα έβαλες στο mixer!!!! :d

Buelligan75
03-02-2012, 19:21
Και όταν θα γυρίσεις σπίτι... τα μικρά θα πηγαίνουν σαν να τα έβαλες στο mixer!!!! :d

rofirofirofirofi:lllll::lllll::lllll:
πλακα εκανα!!! αλλα θα δουμε εχω κατι κατα νου θα τα πουμε τοτε....ευχαριστω

fotakos
03-02-2012, 22:33
εγωωω...?? δεν ειμαι μακρυα εε?
παρολο που εχω κακο μπαμπα

maxmike
04-02-2012, 00:47
καταρχην εαν με το buel τα βλεπω να γινωνται κλαμπ σαντουιτς κατα δευτερο να σας πω οτι εχω ζητησει δισκακια ποιο μπροστα απο ολους σας επισης για να εχω πλεονεκτημα θα τον ποτησω ρακι να παρω περρισοτερα χαχαχαχα

fotakos
04-02-2012, 09:23
μιχαλη..και ποιος σου ειπε οτι εχεις καλυτερη ρακι με απο την δικη μας?? εεε?? :PPP

White Diamond
04-02-2012, 09:33
Να στειλετε απο ενα δειγμα ο καθενας να δοκιμασουμε και να σας πουμε.:exquisite:

Buelligan75
04-02-2012, 13:04
καταρχην εαν με το buel τα βλεπω να γινωνται κλαμπ σαντουιτς κατα δευτερο να σας πω οτι εχω ζητησει δισκακια ποιο μπροστα απο ολους σας επισης για να εχω πλεονεκτημα θα τον ποτησω ρακι να παρω περρισοτερα χαχαχαχα

...ναι με το buell φιλε μου....θα ναι discus-bikers,.......rockαδες......rofirofirofi
...αστειακια απλα εγω μπορω να περιμενω....εξαλλου αγγελια θα βαλει λεει ο Νικος:rolleyes:
....κ ποιος σας ειπε εκει στην κρητη οτι η ρακι σας ειναι καλυτερη απο το τσιπουρο μας εδω στα χωρια της ηπειρου......τα βαζουμε οποτε θελετε....
....αστειακια παλι!!!!:cool:

maxmike
05-02-2012, 12:08
ωωωωω θα χουμε μαχες!!!!!τσιπουρο(τριβραστο κτλ) νς ρακι(πρωτορακι κτλ) ο νικητης παιρνει τους δισκους :d:d:d:d:d:d:d:d:d:d

---------- Post added at 12:08 ---------- Previous post was at 12:07 ----------

εισαι προτευουσιανος εσυ δεν ξερεις:d:d:d:d:d:d

fotakos
08-02-2012, 16:24
αλλαγη γυρω στο 60% με νερο οσμωσης (100%)

και νεες μετρησεις :

pH : 6.3
kH : 5
gH : δε μέτρησα
NH4 : 0
NO3 : 0
N02 : 0
Cl2 : 0
θερμοκρασία : 29.0 (θα το βαλω στους 28.5)

τα νιτρικα (N03) ηταν 8 πριν την αλλαγη με οσμωση...
οι μετρησεις ειναι χθεσινες..
θα μετρησω το βραδυ και θα ξανανεβασω... ;)

ηρθε το ξυλο που περιμεναμε και μερικες ακομη βαλισνεριες μικρουλες. . . .

πιστευω πως το ενυδρειο ειναι στρωμενο!!
στρωθηκε με ταισμα.. ζουμια σταρτερς κτλ (2 εβδομαδες περιπου) + το οτι το ενυδρειο τρεχει τουλαχιστον 1.5 μηνα ;)
πικ στην αμμωνια δεν ειδαμε..
ειτε γιατι τα βιολογικα υλικα ειναι πολυ μπροστα :P
ειτε γιατι αργησαμε να κανουμε μετρηση
αλλα ειδαμε μετρησημα νιτρικα.. οπως ειπα και πιο πανω 8
επισης ειδαμε την παρουσια τον βακτηριδιων πανω στην τροφη που εμενε στον πυθμενα (χνουδι πανω στα flakes)
στη διαδικασια βοηθησαν 2 ευκοιλια apple snails (χαχα) δωρεά του maxmike (μιχαλη ζαχαρακη) τα οποια εχουν κανει την αμμο.......... μεσα στα περιττωματα
αρα εχει γινει ο κυκλος (!!)

Diskus Fan
09-02-2012, 18:48
1. Νο3 0... το συμπέρασμα σου... άρα έχει γίνει ο κύκλος... από που βγαίνει;
2. Την θερμοκρασία θέλεις να την κατεβάσεις... για ποίο λόγο;
3. Το "χνούδι" πάνω στα flakes.. είναι fungus (μύκητες... μούχλα) και όχι βακτήρια.-

fotakos
09-02-2012, 21:28
1. Νο3 0... το συμπέρασμα σου... άρα έχει γίνει ο κύκλος... από που βγαίνει;
2. Την θερμοκρασία θέλεις να την κατεβάσεις... για ποίο λόγο;
3. Το "χνούδι" πάνω στα flakes.. είναι fungus (μύκητες... μούχλα) και όχι βακτήρια.-

1. η NO3 ηταν μηδεν οταν αλλαξα το νερο.. την πρωτη ωρα..
πριν την αλλαγη ηταν 8

2. θελω να την κατεβασω γυρω στους 28-28.5 εκει δεν ειναι το σωστο ;

3. ευχαριστω για την πληροφορια

Genirous
10-02-2012, 08:56
Φωτάκο, όταν βρισκόμαστε στο στρώσιμο δεν πρέπει να κάνουμε αλλαγές νερού πριν την ολοκλήρωσή του. Δεν βοηθάμε στο στρώσιμο, αντιθέτως.

ChristosP
10-02-2012, 12:29
το οτι κανει αλλαγη με νερο οσμοσης χωρς να εχει στρωσει δεν λεει κανενας τιποτα έτσι ?doh......

fotakos
10-02-2012, 14:53
Εχει στρωσει παιδια!!
γι'αυτο εκανα αλλαγη με νερο οσμωσης!

συγνωμη.. οταν σου δειχνει νιτρικα και η αμμωνια σου ειναι 0
δεν ειναι στρωμενο ;;

αυτο εχω διαβασει εγω..

το οτι τα νιτρικα ηταν 0 δικαιολογειται γιατι τα μετρησα μετα την αλλαγη νερου!!
πριν την αλλαγη μετρησα και ηταν 8

maxmike
10-02-2012, 16:36
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
συμφωνα με αυτο το αρθρο οταν μετρας νο3 τοτε εχει τελιωσει ο κυκλος αζωτου εαν δεν καταλαβα κατι παρακαλω τα φωτα σας.εγω απο οτι καταλαβα με την αμμωνια που προερχετε απο το οργανικο αζωτο διασπατε χαρει στα Nitrosomonas σε σε νιτρωδη αλατα νο2 τα οποια με την σειρα τους και χαρει στα nitrobacter γινοντε νιτρικα αλατα νο3 αρα και εχει ολοκληρωθει το κυκλος αζωτου αρα και το στρωσιμο ετσι δεν ειναι?

delta66
10-02-2012, 20:32
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
συμφωνα με αυτο το αρθρο οταν μετρας νο3 τοτε εχει τελιωσει ο κυκλος αζωτου εαν δεν καταλαβα κατι παρακαλω τα φωτα σας.εγω απο οτι καταλαβα με την αμμωνια που προερχετε απο το οργανικο αζωτο διασπατε χαρει στα Nitrosomonas σε σε νιτρωδη αλατα νο2 τα οποια με την σειρα τους και χαρει στα nitrobacter γινοντε νιτρικα αλατα νο3 αρα και εχει ολοκληρωθει το κυκλος αζωτου αρα και το στρωσιμο ετσι δεν ειναι?

Αν ΝΟ3 πανω απο μηδεν και ΝΗ3 ΝΟ2 ισον με μηδεν ναι εχει στρωσει.
Αλλα, υπαρχει και αλλη μια παραμετρος: "ποσο" .... εχει στρωσει?????

Ακολουθει ακραιο παραδειγμα προς κατανοηση:
Στρωμενο μπορει να ειναι ενα ενυδρειο που εχει 2 ψαρακια μεσα και αν του ριξεις 3 φυλαρακια τροφη, τα ΝΗ3 ΝΟ2 θα οξειδωθουν σε ΝΟ3, αφου υπαρχει μια Α ποσοτητα βακτηριων στο βιλτρο.
Αυτο ειναι ενα στρωμενο ενυδρειο για ... 2 ψαρακια και 3 φυλαρακια τροφη.
Αν μεσα βαλεις 10 δισκους και ριξεις μισο κουτι τροφη .... ειναι στρωμμενο????
Η Α ποσοτητα των βακτηριων που εχει θα ανταπεξερθει?
Μετρα ΝΗ3 και ΝΟ2 και θα δεις :d