PDA

Επιστροφή στο Forum : Eχει χρησιμοποιησει κανεις Esha για σαλιγκάρια;

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
22-12-2011, 12:01
θα ήθελα να μου πειτε αν κανείς από σας έχει χρησιμοποιήσει Esha για σαλιγκάρια και κατά πόσο είναι ασφαλή τα δισκάκια μας.:rolleyes:

White Diamond
22-12-2011, 12:06
Για ποιο λογο Esha?

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
22-12-2011, 12:35
Aπλα γιατί το Esha2000 εμπιστεύομαι - ξέρω και εχω χρησιμοποιήσει.
Oσο για το Esha για σαλιγκάρια δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

White Diamond
22-12-2011, 12:43
Δεν το εχω δοκιμασει Σταματια μου αλλα εφοσον υπαρχει το σιγουρο γιατι να μπεις σε τετοια διαδικασια?

Hliaskr
22-12-2011, 12:49
Αν βαλεις helena μεσα πιστευω οτι θα κενεις δουλεια δεν θα αφησουν κανενα σαλιγκαρι.

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
22-12-2011, 13:32
Δεν το εχω δοκιμασει Σταματια μου αλλα εφοσον υπαρχει το σιγουρο γιατι να μπεις σε τετοια διαδικασια?
Ποιο είναι το σίγουρο τα helena;
Ειχα βάλει στο παρελθόν και δεν είδα διαφορά ίσως ήταν λίγα βέβαια... αλλά περνούσαν μπροστά από τα σαλιγκάρια αδιάφορα.

White Diamond
22-12-2011, 14:02
Κατσε βρε Σταματια γιατι σε χανω, θελεις για βακτηριακη η να σκοτωσεις τα σαλιγκαρια?

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
22-12-2011, 14:35
Υπάρχει ειδικό για σαλιγκάρια οχι το γνωστό Esha2000 για βακτηριακή. Να ΣΚΟΤΩΣΩ σαλιγκάρια θέλω. Τα ψάρια μου είναι μια χαρά!
Υπάρχει Esha για σαλιγκάρια το είχα ακούσει στον Υδρόκοσμο στην Γαλατσίου που το συζητούσε με κάποιον. Απλά αν κάποιος το εχει χρησιμοποιήσει και κατά πόσο είναι ασφαλές για τους δίσκους.

Γιώργος Κ
22-12-2011, 14:53
Καλύτερα οχι φαρμακα για σαλιγκαρια ... μην αρχισουμε παλι!! Βαζε οσμωση και δε θα μεινει ουτε κεραια!!!

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
22-12-2011, 15:18
To περίμενα ότι αυτή θα ήταν η απάντηση. Εγω όμως εμαθα ότι λέγεται gastropex και δεν είναι επικίνδυνο. Αλλά και πάλι ξέρω ότι είναι η τελευταία λύση... Ιδωμεν!!!

kat2
22-12-2011, 15:49
ΣΤΑΜΑΤΙΑ eSHa GASTROBAC . Αλλα απο την στενοχωρια σου :dog: και δεν φτανεις.

Diskus Fan
22-12-2011, 15:54
Σταματία... τα διαβάζω.- :fish12:
:axe:

:d

MakChem
22-12-2011, 17:25
Το έχει χρησιμοποιήσει φίλος μη-δισκάς, αλλά δεν εξολοθρεύθηκε το 100% των σαλιγγαριών, άρα....

delta66
22-12-2011, 17:54
Panacur εχει δοκιμασει νωρις?
Σκοτωνει και τα παρασιτικα σκουληκια εκτος απο τα σαλιγκαρια.
Αν ομως θελησεις να βαλεις στη συνεχεια καποιο σαλιγκαρι, θα την πατησει, ακομα και μετα απο μηνες.

wheelsdeal
22-12-2011, 18:56
Σταματια το εχω χρησιμοποιησει εγω 2-3 φορες πριν 1μιση χρονο περιπου.Μεχρι και διπλη δοση εβαλα δεν τα σκοτωνει ολα και φυσικα δεν κανει τιποτα στα αυγα.Οπως και Helena ειχα μεγαλο αριθμο και δεν εκαναν δουλεια.Μονο clown στην κυριολεξια τα ξεπαστρεψε ολα στο ενυδρειο αλλα φυσικα οχι μεσα στα φιλτρα στα οποια οποτε καθαριζω ειναι γεματα.Μεσα στο ενυδρειο παντως απο τοτε που εβαλα τον clown δεν εχω δει ουτε ενα.Δυστυχως για να απαλαγεις τελειος η μονη λυση ειναι να διαλυσεις ολο το ενυδρειο βρασιμο τα φιλτρα στεγνωμα στον ηλιο μαζι με την διακοσμηση πεταμα η αμμος και ξανα απο την αρχη.

ChristosP
22-12-2011, 19:00
προσοχή στην καταπολεμηση σαλιγκαριων με φαρμακα γιατί αν εχετε πολλά απο τους θανατους θα ζορισετε την βιολογια σας ;)

Γιώργος Κ
22-12-2011, 19:09
Panacur εχει δοκιμασει νωρις?
Σκοτωνει και τα παρασιτικα σκουληκια εκτος απο τα σαλιγκαρια.
Αν ομως θελησεις να βαλεις στη συνεχεια καποιο σαλιγκαρι, θα την πατησει, ακομα και μετα απο μηνες.
Κανεις μαλλον εννοεις!! :d
Ναι εχω δοκιμασει για πλαναρια και ειχε δουλεψει ... για τα δε σαλιγκαρια δε ξερω γιατι ειχαν "αποχαιρετησει" με το νερο της οσμωσης!

White Diamond
22-12-2011, 20:05
Για KUSURI δεν μιλαει κανεις πια εεεε? :p

wheelsdeal
22-12-2011, 21:19
Και Kusuri ειχα δοκιμασει πιο αναποτελεσματικο και απο το Esha.Με το Esha στο 5λεπτο τα εβλεπες και πεφτανε ξερα το Kusuri ηθελε μερες.Δεν ειναι και η δουλεια του αυτη αλλωστε.

Genirous
23-12-2011, 15:26
Αν θυμάμαι καλά ο πληθυσμός των σαλιγκαριών αυτών αυξάνεται όταν μένει αφάγωτη τροφή στο βυθό. Ίσως (λέω ίσως γιατί δεν μπορώ να ξέρω) Τούλα πρέπει να ταϊζεις λιγότερο ή να σιφωνάρεις περισσότερο. Ακόμα, ένα συνδυασμός χαμηλού pH με χαμηλές σκληρότητες μπορεί να κάνει τη δουλειά. Μετά... ξανά-ανεβαίνεις.

Όσο για το panacur, ας με βοηθήσουν οι γιατροί του φόρουμ αλλά νομίζω ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται στο νερό, παρά μόνο στην τροφή... xmm

delta66
23-12-2011, 16:07
Όσο για το panacur, ας με βοηθήσουν οι γιατροί του φόρουμ αλλά νομίζω ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται στο νερό, παρά μόνο στην τροφή... xmmΓια εξωπαρασιτα, μπαινει στο νερο.
Το μονο φαρμακο που ειχε αποτελεσματα.

Genirous
23-12-2011, 16:16
Σπύρο συγνώμη για την βιαστική διατύπωση, δεν μπαίνει στο νερό από την άποψη ότι είναι πολύ ριψοκίνδυνο σε σχέση με τη δοσολογία του. Λέω ''αν θυμάμαι καλά'' γιατί πάει πολύς καιρός από τότε που είχα διαβάσει σχετικά στο simply και στο dph πως το panacur έχει ως δραστική ουσία το flebendazole, που πολλοί το μπερδεύουν με το flubendazole και με όλα τα σχετικά που προανέφερα.

delta66
23-12-2011, 17:17
Η αποψη μου παντως για τα σαλιγκαρια στο ενυδρειο ειναι οτι κι αυτα χρειαζονται αλλα μεχρι εναν αριθμο (αναλογα το ενυδρειο).
Για οποιον δεν εχει προβλημα με τους θηρευετες σαλιγκαριων, μπορει να βαλει anentome helena (που δεν επιβαρυνουν καν το ενυδρειο με ιχθυοφορτωση ή κινδυνους για τα οπως τα clown με τις λεπιδες τους) και να λυσει το προβλημα τουλαχιστον του υπερπληθυσμου.

---------- Post added at 17:17 ---------- Previous post was at 16:19 ----------

Ναι Fenbendazole
Το Fenbendazole βρίσκεται σαν ουσια μεσα στο αντιπαρασιτικο για σκυλους, Panacur. (σε φαρμακειο)
Εδω περισσοτερα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57656

Genirous
23-12-2011, 17:46
Fenbendazole doh , ναι :thumbup: