PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγαλη κυκλοφορια και γεννα.

kat2
13-12-2011, 17:46
Ποσο μπορει να επηρεασει η μεγαλη κυκλοφορια του νερου την γονιμοποιηση τον αυγων, εχω ακουσει κατα καιρους για χαμηλη κυκλοφορια αλλα εχω ουριτσες σε ονομαστηκη κυκλοφορια 5200 l/h(KORALIA evolution 5200 l/h ).Πιστευω πως παιζει μεγαλυτερο ρολο το ποσο αδυναμα ειναι τα ψαρια μας (εισαγωγη, συνθηκες διατηρησης , τροφη ,……………….. φαρμακα ……….).

Μερικες foto

13372 13373 13375

White Diamond
13-12-2011, 18:07
Επισης το σημειο που θα γεννησουν τα αυγα σε σχεση με το ρευμα του νερου.
Το σιγουρο ειναι οτι για να εχεις μεγαλυτερη επιτυχια θελεις πολυ χαμηλη ροη για να μην
παρασυρεται το σπερμα.

Crazyio
13-12-2011, 18:10
τις ουρίτσες ωρέ να δούμε όχι τα αυγά .... αυτές έχουν το ενδιαφέρον :d

μήπως εκεί που γεννήσανε είναι σημείο που δεν το "πιάνει" η ροή ?

kat2
13-12-2011, 20:51
Σε πια Φωτο αναφερεσαι Ιωσα.

White Diamond ο κυκλοφορητης ειναι σε ακτινα 30cm οπο το σημειο που εναποθεσαν τα αυγα τους και επισης μετα απο 3 μερες στο σημειο που τα μετεφεραν.

Crazyio
13-12-2011, 22:36
δεν αναφέρομαι σε καμία φωτογραφία συγκεκριμένα ...
γενικά μιλάω για το νεκρό -ίσως- σημείο από κυκλοφορία όπου τα ψάρια γεννήσανε ...
μην ξεχνάς πως και αυτά ενστικτωδώς γεννάνε σε σημεία που θεωρούν καλύτερα ;)

Diskus Fan
14-12-2011, 00:54
Για ξαναμέτρα αυτά τα 30 εκ. γιατί... κάτι ΔΕΝ μας λες καλά.-

kat2
14-12-2011, 17:33
τις ουρίτσες ωρέ να δούμε όχι τα αυγά .... αυτές έχουν το ενδιαφέρον :d

Σε πια Φωτο αναφερεσαι Ιωσα.

Τη με βαζεις και κανω Νικο.

13382

Diskus Fan
14-12-2011, 19:08
Τι σε βάζω και κάνεις ωρε Τάσο; Η απόσταση παίζει ρόλο ή η κατεύθυνση της ροής;
Μπορεί να είναι στα 10 εκατοστά.... αλλά αφού το ρεύμα του νερού πηγαίνεις αλλού... μπορεί (λίγο σπάνιο) και να βοηθάει την όλη κατάσταση. Βέβαια είναι σαφώς καλύτερα να την "κόψουμε για καμιά ώρα (ώσπου να ολοκληρωρεί η διαδικασία)... αν μπορούμε.-

kat2
14-12-2011, 21:42
Νικο αναφερομαι σε ακτινα ροης σε εναν κυκλοφορητη 5200 l/h(με οτι αυτο συνεπαγετε) και οχι σε κυκλοφορητη σποτ.

Η απόσταση παίζει ρόλο ή η κατεύθυνση της ροής;
Και τα δυο παιζουν σημαντικο ρολο σε ενα συστημα.

Σε ολα τα συστηματα μου ειχα μεγαλη κυκλοφορια και στο υπαρχων συστημα εχω 9000l/h ονομαστικη κυκλοφορια +πολυυυυυυυυ οξυγονωση +’’σωστη’’ φιλτρανση (ολα τα συμπεριλανβανω στο καρδια συστηματος )και στη φιλτρανση δεν αναφερομαι μονο στην ποσοτητα βιολογικου υλικου αλλα στη σωστη κυκλοφορια μεσα απο το υλικο που πολλα φιλτρα και σαμπ δεν το παρεχουν, απο τα σημεια που γινετε η αντληση του νερου σε ενα συστημα και πολλα αλλα, ορεξη να εχεις να ψαχνεσαι και να πιραματηζεσε. Φυσικα Νικο δεν απευθηνομαι προσωπικα σε εσενα αλλα σε ολους οσους το διαβασουν και αποκομισουν εστω κατι απο τα γραφομενα μου.

Diskus Fan
14-12-2011, 23:55
1. Τάσο... θα μου "τσακίσεις" το νευρικό μου σύστημα; Μαζί μιλάμε ωρέ... ότι θες καταλαβαίνεις;
2. Για το σύστημα σου μιλάω; Η κατεύθυνση της ροής παίζει ρόλο στο ΑΝ και κατά πόσο.... θα επιρρεάσει την γονιμοποίηση. Όταν λοιπόν κατευθύνεται στην επιφάνεια και τα αυγά είναι 30 εκ. από κάτω... τι θεωρείς ότι θα γίνει;
3. Τα υπόλοιπα... είναι δικές σου θεωρείες... που ΔΕΝ θα σχολιάσω.-

Crazyio
15-12-2011, 09:36
Νικο αναφερομαι σε ακτινα ροης σε εναν κυκλοφορητη 5200 l/h(με οτι αυτο συνεπαγετε) και οχι σε κυκλοφορητη σποτ.

Η απόσταση παίζει ρόλο ή η κατεύθυνση της ροής;
Και τα δυο παιζουν σημαντικο ρολο σε ενα συστημα.

Σε ολα τα συστηματα μου ειχα μεγαλη κυκλοφορια και στο υπαρχων συστημα εχω 9000l/h ονομαστικη κυκλοφορια +πολυυυυυυυυ οξυγονωση +’’σωστη’’ φιλτρανση (ολα τα συμπεριλανβανω στο καρδια συστηματος )και στη φιλτρανση δεν αναφερομαι μονο στην ποσοτητα βιολογικου υλικου αλλα στη σωστη κυκλοφορια μεσα απο το υλικο που πολλα φιλτρα και σαμπ δεν το παρεχουν, απο τα σημεια που γινετε η αντληση του νερου σε ενα συστημα και πολλα αλλα, ορεξη να εχεις να ψαχνεσαι και να πιραματηζεσε. Φυσικα Νικο δεν απευθηνομαι προσωπικα σε εσενα αλλα σε ολους οσους το διαβασουν και αποκομισουν εστω κατι απο τα γραφομενα μου.

αν και off topic μίλησέ μας λίγο ρε Τάσο για αυτό ...
τι έχεις κάνει και στα φίλτρα σου έχεις καλύτερη κυκλοφορία από ότι έχουνε άλλα φίλτρα ?
ποια σημεία θεωρείς πως είναι ιδανικά για άντληση νερού και ποια είναι ακατάλληλα ?
πόσο και τι πειράματα έκανες για να καταλήξεις εδώ που κατέληξες ?

kat2
15-12-2011, 20:46
Ιωσα πραγματικα δεν εχω κανη κατι το ιδιαιτερο απλα προτιμω να προμηθευτω ενα αξιοπιστο για εμενα φιλτρο και με την ελαχιστη εμπειρια που εχω προσπαθω να εντοπισω τα αδυναμα του σημεια.

2)Ιδανικα για μενα ειναι καλη κυκλοφορια και αναρροφηση επανω και κατω .