PDA

Επιστροφή στο Forum : χειμώνας κ αλλαγή νερού!

Στέργιος
04-11-2011, 15:04
Υπάρχει κανένα μυστικό για γρήγορη κ οικονομική θέρμανση της αλλαγής νερού? Εγω έχω στο μπάλκόνι τη βαρελάρα με ενα θερμοστάτη μέσα κ βλέπω οτι θέλει τουλάχιστον μια μέρα! (να ζεσταθεί το νερο) Εσείς τι κάνετε σε αυτη τη περίπτωση? Η ΔΕΗ καραδοκεί!!!

basilis
04-11-2011, 15:28
To βάζεις κάπου μέσα, τι άλλο?
Κάπου θα υπάρχει λίγος χώρος για το βαρέλι, σε μια αποθήκη στο μπάνιο κτλ.

Στέργιος
04-11-2011, 15:45
δεν υπάρχει χώρος δυστυχώς ξέχασα να το αναφέρω.

maneni
04-11-2011, 16:03
αν χρησιμοποιεις νερο αποκλειστικα απο το βαρελι (οποτε δεν μπορεις να χρησιμοποιεισεις θερμοσιφωνα) ενας καλος τροπος ειναι να εχεις το βαρελι να το χτυπαει ο ηλιος. Ανεβαζει αρκετα τη θερμοκρασια (τουλαχιστον εδω, για καρδιτσα.......)

Γιώργος Κ
04-11-2011, 16:06
Σε βαρελι στο μπαλκονι δε μπορεις να κανεις πολλα πραγματα (ισως αν προσπαθησεις να το μονωσεις αλλα και παλι δυσκολα τα πραγματα).

Καλυτερα να κανεις αλλαγη νερου κατευθειαν και αφησε τους θερμοστατες* του ενυδρειου να το ζεσταινουν ... Απλα μειωσε σημαντικα τη ροη του εισερχομενου νερου ωστε να προλαβαινουν οι θερμοστατες να το θερμαινουν!

* η θερμαντικα σωματα αν εχεις temp controller! :p

gantalf
04-11-2011, 16:24
μόνωσε το βαρέλι, αγόρασε tubiflex, είναι το καλύτερο. βάλε στον πάτο και τύλιξε το γύρω -γύρω και θα δεις για πότε θα ζεσταθεί το νερό σου, ελπίζω να βοήθησα..

disc-postman
04-11-2011, 17:26
Οντως Στεργο εχεις προβλημα με το βαρελι εξω
Η μονωση ειναι μια λυση, η κανα ξυλινο σπιτακι
Κι αυτο που σου ειπε ο Γιωργος αλλα πρεπει να εισαι απο πανω με τις ωρες

Εκτος κι αν βαζεις το βαρελι διπλα στο ενυδρειο για μια μερα κανεις την αλλαγη και μετα εξω αδειο στο μπαλκονι
Εξηγησε στην συζηγο οτι το κανεις για οικονομια στο ρευμα μονο για την χειμερινη περιοδο :d

Βλεπε σαλονι λευκοδιαμαντη :rolleyes:

Giannis_4
04-11-2011, 18:25
Κι εγω εξω το ειχα φιλαρακι αλλα δεν συμφερει.Το εβαλα διπλα στο ενυδρειο και ενα θερμοστατη στο 25 βαθμους.
Οχι οτι παλι δεν καίμε πολυ αλλα στο μπαλκονι ειναι ασύμφορο.

nectarios
04-11-2011, 18:34
εγω βραζω ζεστο νερο και με 5 φορες καυτο νερο το ριχνω στο βαρελι. ανεβαζει αρκετα την θερμοκρασια του νερου στο βαρελι 100λιτρα.

το παρακολουθω βεβαια και το ενυδρειο (265 λιτρα) οταν κανω την αλλαγη και πεφτει περιπου 2 - 2 1/2 μοναδες απο 30 στα 28 και μετα ανεβαινει σιγα σιγα. δεν ξερω τι θα γινει οταν ο καιρος κρυωσει ακομη περισσοτερο.

disc-postman
04-11-2011, 19:06
εγω βραζω ζεστο νερο και με 5 φορες καυτο νερο το ριχνω στο βαρελι. ανεβαζει αρκετα την θερμοκρασια του νερου στο βαρελι 100λιτρα.

το παρακολουθω βεβαια και το ενυδρειο (265 λιτρα) οταν κανω την αλλαγη και πεφτει περιπου 2 - 2 1/2 μοναδες απο 30 στα 28 και μετα ανεβαινει σιγα σιγα. δεν ξερω τι θα γινει οταν ο καιρος κρυωσει ακομη περισσοτερο.

Kαι η ηλεκτρικη κουζινα καιει πολυ ρευμα ομως :d

Γιατι εχεις θερμοκρασια 30;;;

delta66
04-11-2011, 20:13
Βαρελι μεσα ή θερμομονωση εξω και θερμαντηρας πριν την αλλαγη.

Ξερεις για τον επηρεασμο της KH και GH με το βρασιμο. ετσι?

Yiannis59
04-11-2011, 21:40
Να σας πω και εγω το μικρο κόλπο μου :d
Παντα κανω αλλαγες απευθείας απο την A/O
Με την προυποθεση οτι λειτουργει (για τους παλιους το γνωστο καλοριφερ)
Εχω τυλιξει καμια εικοσαρια μετρα σωλήνα απο την έξοδο της A/O πανω στο σώμα
δοκιμάστε το και θα εκπλαγείτε ευχάριστα
Το ιδιο εχω κανει και με τον σωληνα που ανεβάζει νερο απο το sub στο ενυδρείο
μονο που αυτο θελει και αλλα κολπα για να μην ανεβει υπερβολικα η θερμοκρασια (λεπτομέρειες προσεχώς)
οπως λεει και το βαφτιστήρι μου δεν θα σας τα λεω ολα σκεφτείτε και λιγο ;)

andrikos
04-11-2011, 22:26
Εχει πιάσει το λάδι βλέπω :p

μονο που αυτο θελει και αλλα κολπα για να μην ανεβει υπερβολικα η θερμοκρασια (λεπτομέρειες προσεχώς)
οπως λεει και το βαφτιστήρι μου δεν θα σας τα λεω ολα σκεφτείτε και λιγο ;)

Bronx
04-11-2011, 22:28
Ενδιαφέρον post.

Εγώ μαζεύω το νερό σιγά σιγά κατα την διάρκεια της εβδομάδας στο βαρέλι. Δεν είναι και εύκολο πράγμα να βγάλει 130lt Α/Ο με 50GPD χώρια το reef. Σήμερα το πρωί (όπως κάθε Παρασκευή) το έφερα στο δωμάτιο μου κοντά στο ενυδρείο με τον θερμοστάτη. Περίπου αύριο απόγευμα θα έχει φτάσει τους 29 βαθμούς.

nectarios
04-11-2011, 22:55
Βαρελι μεσα ή θερμομονωση εξω και θερμαντηρας πριν την αλλαγη.

Ξερεις για τον επηρεασμο της KH και GH με το βρασιμο. ετσι? οχι δεν ξερω. για πες περισσότερα.

delta66
05-11-2011, 12:28
οχι δεν ξερω. για πες περισσότερα.http://www.theplantedtank.co.uk/water.htm

Sotos_gr
05-11-2011, 14:26
http://www.theplantedtank.co.uk/water.htm

Αυτό που καταλαβαίνω από το παραπάνω άρθρο είναι ότι το βρασμένο νερό έχει πολύ χαμηλή ( ή μηδενική ) ανθρακική σκληρότητα. Πράγμα που αν δεν κάνω λάθος κάνει και η ΑΟ.
Επομένως το να προσθέσουμε μια μικρή ποσότητα βρασμένου νερού στο βαρέλι προετοιμασία δεν επηρεάζει αρνητικά την ποιότητα του νερού που προσφέρουμε στους δίσκους μας. Το αντίθετο μάλλον.

Το πρόβλημα θα μπορούσε να είναι για τα φυτά (αν και δεν νομίζω γιατί χρειάζονται γενική σκληρότητα και όχι αλκαλικότητα) αλλά κι εκεί μια μικρή ποσότητα βρασμένου νερού δεν νομίζω ότι επηρεάζει.

delta66
05-11-2011, 15:05
Σωστα.
Αρκει να ξερει τι κανει ο καθενας αναλογα το ενυδρειο του και τις αλλαγες στις τιμες του νερου που μπορει να φερει καθε μας κινηση.

gianni zym
05-11-2011, 15:42
για γρήγορο ζέσταμα νερού κάποιος από θεσ/νικη κατασκευάζει θερμαντήρες με πολλά Watt.
το διάβασα στο aquatek.gr, αν το βρω θα το φέρω.

Crazyio
05-11-2011, 16:12
για γρήγορο ζέσταμα νερού κάποιος από θεσ/νικη κατασκευάζει θερμαντήρες με πολλά Watt.
το διάβασα στο aquatek.gr, αν το βρω θα το φέρω.

Γιάννη μιλάς για αυτό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49171&highlight=%E8%E5%F1%EC%E1%ED%F4%E7%F1%E5%F2) το ποστ.
χρειάζονται όμως και την ανάλογη προσοχή λόγο νερού (στεγανότητα), μην ακουμπήσει σε πλαστικό βαρέλι γιατί θα το λιώσει κτπ κτπ ...

Diskus Fan
05-11-2011, 16:53
Αυτό που καταλαβαίνω από το παραπάνω άρθρο είναι ότι το βρασμένο νερό έχει πολύ χαμηλή ( ή μηδενική ) ανθρακική σκληρότητα. Πράγμα που αν δεν κάνω λάθος κάνει και η ΑΟ.
Επομένως το να προσθέσουμε μια μικρή ποσότητα βρασμένου νερού στο βαρέλι προετοιμασία δεν επηρεάζει αρνητικά την ποιότητα του νερού που προσφέρουμε στους δίσκους μας. Το αντίθετο μάλλον.

Το πρόβλημα θα μπορούσε να είναι για τα φυτά (αν και δεν νομίζω γιατί χρειάζονται γενική σκληρότητα και όχι αλκαλικότητα) αλλά κι εκεί μια μικρή ποσότητα βρασμένου νερού δεν νομίζω ότι επηρεάζει.

1. Φυσικά και κάνεις ΛΑΘΟΣ .... με τον βρασμό τα "άλατα" παραμένουν στον πάτο της κατσαρόλας, σε στερεά μορφή ... ΔΕΝ σου βγάζει νερό σαν της Α.Ο..
ΑΝ κάνω λάθος ... ας με διορθώσει ο Μάκης.
2. Όπως ήδη ειπώθηκε παραπάνω ο καλύτερος τρόπος είναι η μόνωση ... είτε του ίδιου του βαρελιού (κάπου υπάρχει στο φόρουμ τέτοια κατασκευή νομίζω) ... είτε κάποια ντουλάπα (π.χ. πλαστική) που μέσα της έχει τοποθετηθή το βαρέλι.
3. Κάποτε (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) πρέπει να μάθουμε να λέμε και να γράφουμε τις λέξεις, με την πραγματική τους έννοια ....
α) Θερμοστάτης = Ο ρυθμιστής της θερμοκρασίας.
β) Θερμαντήρας = Το θερμαντικό σώμα.
Άρα ... έβαλα στο βαρέλι ... θερμαντήρα.-
:cool:

Sotos_gr
05-11-2011, 18:01
1. Φυσικά και κάνεις ΛΑΘΟΣ .... με τον βρασμό τα "άλατα" παραμένουν στον πάτο της κατσαρόλας, σε στερεά μορφή ... ΔΕΝ σου βγάζει νερό σαν της Α.Ο..

Καλά δεν είπα ν' αντικαταστήσουμε την όσμωση με την κατσαρόλα (:d:d:d), απλά είπα ότι πιστεύω οτι δεν επιβαρύνεται το νερό.

Υ.Γ. Πολύ κοκκινίλα στο γραπτό μου. Βλέπω να μένω μετεξεταστέος… *ami-*ami-*ami-

1. [ .... με τον βρασμό τα "άλατα" παραμένουν στον πάτο της κατσαρόλας, σε στερεά μορφή ...

Αυτό που το βασίζεις; (Για να χρησιμοποιήσω και τα λόγια σου…:rolleyes:)

MakChem
05-11-2011, 19:01
Με το βρασμό παίρνουμε ένα μαλακό νερό απαλλαγμένο από άλατα, τα οποία καθιζάνουν στο πάτο της κατσαρόλας ώς ίζημα. Όλα τα υπόλοιπα του νερού παραμένουν, σε αντίθεση με το νερό από Α.Ο. στο οποίο έχουν κατακρατηθεί σχεδόν τα πάντα. Το νερό Α.Ο. μπορεί να συγκριθεί μόνο με το απεσταγμένο νερό (όχι το απιονισμένο), όπου σαφώς υπερτερεί το δεύτερο, ως το καθαρότερο νερό που μπορεί να επιτευχθεί.

Sotos_gr
05-11-2011, 19:56
Με το βρασμό παίρνουμε ένα μαλακό νερό απαλλαγμένο από άλατα, τα οποία καθιζάνουν στο πάτο της κατσαρόλας ώς ίζημα. Όλα τα υπόλοιπα του νερού παραμένουν, σε αντίθεση με το νερό από Α.Ο. στο οποίο έχουν κατακρατηθεί σχεδόν τα πάντα. Το νερό Α.Ο. μπορεί να συγκριθεί μόνο με το απεσταγμένο νερό (όχι το απιονισμένο), όπου σαφώς υπερτερεί το δεύτερο, ως το καθαρότερο νερό που μπορεί να επιτευχθεί.

Το ξέρω απλά είπα να το παίξω λίγο "Νίκος" :d

Anyway το θέμα είναι πώς θα μπορούσαμε να ζεστάνουμε το νερό και όχι εναλλακτικά της ΑΟ.

Μάκη πιστεύεις ότι το βρασμένο νερό θα μπορούσε να είναι επιβλαβές;

Στέργιος
06-11-2011, 11:46
tubiflex που λεεί ο φίλος το έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος? Που μπορώ να το βρω? Σε τι μορφή είναι? Ενδιαφέρον οι απόψεις σας, σίγουρα το καλύτερο θα ηταν μέσα στο σπίτι αλλα... παλια που είχα μικρό βαρελάκι με πιο μικρό ενυδρείο ηταν ολα πιο εύκολα! Με βλέπω να γυρνάω στο παλιο καλό βαρελάκι κ αλλαγές νερού με δόσεις!!!:dτο Το θέμα βρασμού κ κατσαρόλας αποκτά ενδιφέρον, καλό θα ηταν κάποιος που ξέρει τεκμειριωμένα οτι θα μπορούσε να είναι ζημιογονο για τα ψάρια μας, να το αναφέρει, (ιχύει κ για θερμοσίφωνα?) , γιατι λίγο πολύ τώρα το χειμώνα η κατσαρόλα πέρνει φωτιά!:d:d:d

---------- Post added at 11:46 ---------- Previous post was at 11:38 ----------

οπως λεει και το βαφτιστήρι μου δεν θα σας τα λεω ολα σκεφτείτε και λιγο ;)περιμένουμε λεπτομέρειες. (για τους νέους πιο είναι το γνωστο καλοριφέρ?)

MakChem
06-11-2011, 12:02
Ο βρασμός δεν δημιουργεί επικίνδυνο νερό για τα ψάρια, εφόσον ακολουθούνται οι κανόνες υγιεινής όσον αφορά στα σκεύη που θα χρησιμοποιηθούν.
Νερό από πάσης φύσεως θερμοσίφωνο.... ΠΟΤΕ.

Sotos_gr
06-11-2011, 12:06
Ο βρασμός δεν δημιουργεί επικίνδυνο νερό για τα ψάρια, εφόσον ακολουθούνται οι κανόνες υγιεινής όσον αφορά στα σκεύη που θα χρησιμοποιηθούν.
Νερό από πάσης φύσεως θερμοσίφωνο.... ΠΟΤΕ.

:thumbup::thumbup::thumbup:

Yiannis59
06-11-2011, 12:15
tubiflex που λεεί ο φίλος το έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος? Που μπορώ να το βρω? Σε τι μορφή είναι? Ενδιαφέρον οι απόψεις σας, σίγουρα το καλύτερο θα ηταν μέσα στο σπίτι αλλα... παλια που είχα μικρό βαρελάκι με πιο μικρό ενυδρείο ηταν ολα πιο εύκολα! Με βλέπω να γυρνάω στο παλιο καλό βαρελάκι κ αλλαγές νερού με δόσεις!!!:dτο Το θέμα βρασμού κ κατσαρόλας αποκτά ενδιφέρον, καλό θα ηταν κάποιος που ξέρει τεκμειριωμένα οτι θα μπορούσε να είναι ζημιογονο για τα ψάρια μας, να το αναφέρει, (ιχύει κ για θερμοσίφωνα?) , γιατι λίγο πολύ τώρα το χειμώνα η κατσαρόλα πέρνει φωτιά!:d:d:d

---------- Post added at 11:46 ---------- Previous post was at 11:38 ----------

περιμένουμε λεπτομέρειες. (για τους νέους πιο είναι το γνωστο καλοριφέρ?)

Τιποτε το περιεργο ενα απλο σωμα ειναι που εγινε διασημο απο τις φωτογραφιες μου ηταν και ειναι πισω απο το κυριως ενυδρειο μου ως φωτοχαλιας που ειμαι οποτε ανεβαζα φωτογραφια η μηχανη της πλακας που εχω εστιαζε αυτοματα στο σωμα
Θα εχεις διαβασει εδω μεσα την εκφραση βαλε καλοριφερ οταν καποιος ανεβαζει χαλια φωτογραφια doh

Στέργιος
06-11-2011, 12:16
απο θερμοσίφωνα γιατι όχι?

Yiannis59
06-11-2011, 12:29
Πολλοι λενε πως αν το νερο δεν εχει μεινει πολυ χρονο στο θερμοσίφωνο ειναι ασφαλες αλλα θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Μακη δεν αξίζει τον κόπο να διακινδυνέψεις το κυριωτερο προβλημα ειναι ο διαλυμενος χαλκος αλλα ο Μακης ξερει καλυτερα

Genirous
06-11-2011, 12:59
Το νερό που εξατμίζεται είναι νερό ανάλογο νερού από Α/Ο, απαλλαγμένο απ' οτιδήποτε. Το νερό που παραμένει στο σκεύος είναι νερό με την ίδια ηλεκτρική αγωγιμότητα αλλά σε λιγότερο όγκο νερού. Όσο για το νερό από θερμοσίφωνα, οι σύγχρονες κατασκευές είναι είτε από γυαλί, είτε από μαντέμι, οπότε τον μόνο κίνδυνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ο παράγοντας ''στάσιμο'' νερό.

MakChem
06-11-2011, 13:12
Το νερό που εξατμίζεται είναι νερό ανάλογο νερού από Α/Ο, απαλλαγμένο απ' οτιδήποτε. Το νερό που παραμένει στο σκεύος είναι νερό με την ίδια ηλεκτρική αγωγιμότητα αλλά σε λιγότερο όγκο νερού. Όσο για το νερό από θερμοσίφωνα, οι σύγχρονες κατασκευές είναι είτε από γυαλί, είτε από μαντέμι, οπότε τον μόνο κίνδυνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ο παράγοντας ''στάσιμο'' νερό.

Πολύ θα ήθελες, το νερό από Α.Ο., να είναι ανάλογο του απεσταγμένου, και άρα απαλλαγμένο από τα ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ 100%. ;):d:pΔεν ισχύει με τίποτα.

Genirous
06-11-2011, 14:47
Δηλαδή το νερό που εξατμίζεται δεν είναι το ίδιο νερό που επιστρέφει στη γη μέσω της βροχής; Ίσως να μην ταυτίζεται 100% με της Α/Ο, αλλά δεν είναι ανάλογο; xmm Εκτός εάν ''παίζεις'' με τα νούμερα. :d

Για το θερμοσίφωνα συμφωνείς δηλαδή; :p

Στέργιος
06-11-2011, 15:11
Τιποτε το περιεργο ενα απλο σωμα ειναι που εγινε διασημο απο τις φωτογραφιες μου ηταν και ειναι πισω απο το κυριως ενυδρειο μου ως φωτοχαλιας που ειμαι οποτε ανεβαζα φωτογραφια η μηχανη της πλακας που εχω εστιαζε αυτοματα στο σωμα
Θα εχεις διαβασει εδω μεσα την εκφραση βαλε καλοριφερ οταν καποιος ανεβαζει χαλια φωτογραφια dohxaxax καλό!:d:d:d

MakChem
06-11-2011, 16:46
Δηλαδή το νερό που εξατμίζεται δεν είναι το ίδιο νερό που επιστρέφει στη γη μέσω της βροχής; Ίσως να μην ταυτίζεται 100% με της Α/Ο, αλλά δεν είναι ανάλογο; xmm Εκτός εάν ''παίζεις'' με τα νούμερα. :d

Για το θερμοσίφωνα συμφωνείς δηλαδή; :p
Όντως "παίζω" λίγο με τα νούμερα, αλλά στις λεπτομέρειες "κρύβεται ο διάβολος"...;)
Το ένα είναι το ΥΠΕΡΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ (απεσταγμένο) και το άλλο είναι ένα πολύ καθαρό νερό (από Α.Ο.)

Για το θερμοσίφωνο : Θα μπορούσα να καταθέσω αρκετές ενστάσεις, αλλά ας υποθέσουμε ότι για τους τελευταίας τεχνολογίας υπάρχει κάποια "ασφάλεια", τη στασιμότητα του νερού δεν τη φοβάμαι πολύ. Με προβληματίζει ιδιαίτερα το γεγονός ότι αυτό το ζεστό νερό δεν γίνεται να προφιλτραριστεί (από τα γνωστά μας προφίλτρα) πριν την είσοδό του στο ενυδρείο. Εκτός άν θεωρήσουμε ότι το προφιλτράρισμα του κρύου νερού (πριν εισέλθει στο θερμοσίφωνο) μας εξασφαλίζει...:confused:

maneni
06-11-2011, 16:51
.....Νερό από πάσης φύσεως θερμοσίφωνο.... ΠΟΤΕ.

για εμενα εισαι λαθος. Τουλ οι απλοι ηλ θερμοσιφωνες (οχι μποιλερ) δεν εχουν διαφορα απο μια πχ κατσαρολα εφοσον οπως λες και εσυ ακολουθουντααι καποιοι κανονες (οχι στασιμοτητα, σωστη θερμοκρασια κλπ)
Για τα μποιλερ επιφυλλασομαι για το υλικο των εναλλακτων που εχουν. Και παλι ομως σε πολλες περιπτωσεις ειναι υπερβολικο να το συζηταμε...

Το νερό που εξατμίζεται είναι νερό ανάλογο νερού από Α/Ο, απαλλαγμένο απ' οτιδήποτε. Το νερό που παραμένει στο σκεύος είναι νερό με την ίδια ηλεκτρική αγωγιμότητα αλλά σε λιγότερο όγκο νερού.....

Δηλαδή το νερό που εξατμίζεται δεν είναι το ίδιο νερό που επιστρέφει στη γη μέσω της βροχής; Ίσως να μην ταυτίζεται 100% με της Α/Ο, αλλά δεν είναι ανάλογο; xmm Εκτός εάν ''παίζεις'' με τα νούμερα.

το εξατμιζομενο (απεσταγμενο) νερο ειναι ΚΑΘΑΡΟ (χημικως) νερο. Σκετο Η2Ο.
Το νερο της Α/Ο εχει διαφορα καλουδια μεσα εστω και σε πολυ μικρες συγκεντρωσεις.
Το νερο της βροχης ειναι καθαρο νερο που εχει περασει απο διαφορα στρωματα ατμοσφαιρικου αερα οποτε αναλογα την τοποθεσια , χρονο κλπ δεν μπορεις να φανταστεις τι μπορει να εχει. Σε μερικες περιπτωσεις ειναι κατα πολυ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ (εως και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ) απο το νερο της βρυσης.

ΥΓ εχετε αναφερει ολοι (σχεδον) σαν φθηνη πηγη θερμανσης τον ηλεκτρισμο. Εγω παντως επιμενω για τον ηλιο: ειναι αφθονος και δωρεαν.....
Το ζητουμενο δεν ειναι να φερουμε το νερο του βαρελιου στη θερμοκρασια του ενυδρειου. Με αργη τροφοδοτηση στο ενυδρειο και επικουρικα αν χρειαστει λιγο καυτο νερο η πτωση θερμοκρασιας θα ειναι εντος οριων. οι θερμαντηρες του ενυδρειου αναλαμβανουν τα υπολοιπα.....

Crazyio
06-11-2011, 18:45
Προσωπικά αλλάζω νερό περίπου 100 λίτρα από τα 400 του ενυδρείου μου και η αλλαγή γίνεται απευθείας από Α/Ο.
τοποθετώ το σωληνάκι της Α/Ο μέσα στο ενυδρείο και πολύ κοντά στον θερμαντήρα τιτανίου.
Η θερμοκρασία στην αλλαγή από τους 30 βαθμούς που έχει το ενυδρείο πέφτει περίπου 1 -1.5 βαθμό με τον τρόπο αυτό ...

Genirous
06-11-2011, 20:21
Όντως "παίζω" λίγο με τα νούμερα, αλλά στις λεπτομέρειες "κρύβεται ο διάβολος"...;)
Το ένα είναι το ΥΠΕΡΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ (απεσταγμένο) και το άλλο είναι ένα πολύ καθαρό νερό (από Α.Ο.)

Για το θερμοσίφωνο : Θα μπορούσα να καταθέσω αρκετές ενστάσεις, αλλά ας υποθέσουμε ότι για τους τελευταίας τεχνολογίας υπάρχει κάποια "ασφάλεια", τη στασιμότητα του νερού δεν τη φοβάμαι πολύ. Με προβληματίζει ιδιαίτερα το γεγονός ότι αυτό το ζεστό νερό δεν γίνεται να προφιλτραριστεί (από τα γνωστά μας προφίλτρα) πριν την είσοδό του στο ενυδρείο. Εκτός άν θεωρήσουμε ότι το προφιλτράρισμα του κρύου νερού (πριν εισέλθει στο θερμοσίφωνο) μας εξασφαλίζει...:confused:Από τη στιγμή που δε διαφωνείς, μου φαίνεται ότι μου κρατάς κακία επειδή έθεσα θέμα άνθρακα. Χημικοφανούρη! ne55 0020

gianni zym
06-11-2011, 21:34
[/COLOR]περιμένουμε λεπτομέρειες. (για τους νέους πιο είναι το γνωστο καλοριφέρ?)

δεν έχεις διαβάσει όλα τα θέματα, υπάρχει γραμμένο.:)

Diskus Fan
06-11-2011, 22:24
tubiflex που λεεί ο φίλος το έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος? Που μπορώ να το βρω? Σε τι μορφή είναι?

Ο φίλος μάλλον εννοεί το Armaflex... μαύρο αφρώδες υλικό που "ντύνουν" σωληνώσεις.- :cool:

http://www.google.gr/search?q=armaflex&hl=el&rlz=1C1GGGE_enGR429GR431&nord=1&biw=1017&bih=631&site=webhp&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=5ei2Tv-oMYfrOcCgkIYC&sqi=2&ved=0CE8QsAQ

http://www.armacell.com/www/armacell/INETArmacell.nsf/standard/76A3B432A091A0BF802576F8003BC6B6

http://www.monopan.gr/view_cat.php?cat_id=53

---------- Post added at 22:24 ---------- Previous post was at 22:08 ----------

Ξέχασες ότι ... ΔΕΝ έχουν όλοι σύγχρονες κατασκευές και ... τις σωληνώσεις.- ;)

MakChem
06-11-2011, 23:31
για εμενα εισαι λαθος. Τουλ οι απλοι ηλ θερμοσιφωνες (οχι μποιλερ) δεν εχουν διαφορα απο μια πχ κατσαρολα εφοσον οπως λες και εσυ ακολουθουντααι καποιοι κανονες (οχι στασιμοτητα, σωστη θερμοκρασια κλπ)
Για τα μποιλερ επιφυλλασομαι για το υλικο των εναλλακτων που εχουν. Και παλι ομως σε πολλες περιπτωσεις ειναι υπερβολικο να το συζηταμε...

Εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι ούτε με κατσαρόλες ούτε με θερμοσίφωνα. Ρισκάρω σε άλλους τομείς, με την ποιότητα νερού δεν θα ρισκάρω ούτε στο 1%. Γενικά πρότεινα να μην χρησιμοποιείται νερό θερμοσιφώνου, χωρίς να σχοληθώ με τις όποιες υποπεριπτώσεις υπάρχουν για τις συγκεκριμένες συσκευές. Σαφώς και είναι δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι η τοποθέτηση αυτή είναι λανθασμένη.:cool:

Jonny
07-11-2011, 16:02
Η μεταβολή τις θερμοκρασίας πόσοι βαθμοί είναι, να δούμε αν αξίζει τον κόπο να ψάχνεις για πατέντες.

Στέργιος
08-11-2011, 02:59
Η μεταβολή τις θερμοκρασίας πόσοι βαθμοί είναι, να δούμε αν αξίζει τον κόπο να ψάχνεις για πατέντες. κ 5 βαθμοι κάτω... που να ρθούν κ τα χιόνια!