PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις -απορίες για αρτέμια

♫P☻nos♫
17-09-2007, 04:55
θα ήθελα να παρακαλέσω όταν έχετε χρόνο να κάνετε μια παρουσίαση για τα αρτέμια ίσος κάποιος βρεθεί με δίσκους και ξαφνικά αρχίσει τις ερωτήσεις τι, που, και πως ...σαν και μένα δηλαδή

Πχ

γιατί το νερό μυρίζει έντονα?
είναι από την αμμωνία, από πτώματα που δεν κατάφεραν να επιζήσουν για διαφόρους λογούς, πόση αμμωνία μπορεί να αντέξει ?

τι αγορά κάποιος πρέπει να κάνει με κέλυφος η χωρίς?

ποσά γραμμάρια ταΐζουμε? (ώστε να μεγαλώσουν καλά τα παιδιά μας. Στο περίπου)

το αλμυρό νερό μετά από 36 ώρες πρέπει να αλλάζετε και ποσό αντέχει για να έχει καλές αποδώσεις?
εάν τα αυγά δεν εκκολαφτούν πρέπει να πεταχτούν η μπορούμε να τα ξαναβάλουμε στην καινούρια παρτίδα?

υπάρχει περίπτωση να πιάσουν κάποια βακτηρίδια και να περάσουν στο νερό του ενυδρείου μας ώστε να έχουμε άσχημα αποτελέσματα στην βιολογία της γεννηστρας?

με ποιο παραδοσιακό τρόπο φιλτράρετε-σουρώνετε η ξεπλύνετε τα αρτέμια?

χρειάζεται φως κατά την εκκόλαψη η όχι? (γιατί σε τεστ που έκανα ίδιες αποδώσεις είχε)

μέχρι ποσά γραμμ αυγών μπορούμε να βάλουμε σε ένα λίτρο?

τι αεραντλία χρειάζεται ?
η κίνηση του νερού πρέπει να είναι με χοντρές φυσαλίδες και όχι με αερόπετρα γιατί καταστρέφουν τα νεογνά?
το νερό μας ενδιαφέρει να κινείται η τα αυγά? (έχει βάση αυτό που ρωτάω μην γελάτε)
πόσες ώρες ζουν στο ενυδρείο? (αυτό το ξέρω 3-4 ώρες λένε)
προτιμώμενη θερμοκρασία για την εκκόλαψη?
η λογική μου λέει ότι εφόσον όλοι οι οργανισμοί στρεσάρονται τότε καλό θα είναι η θερμοκρασία τις εκκόλαψης να είναι στα πλαίσια του ενυδρείου για να ζήσουν περισσότερο χρόνο είναι σωστό η όχι ?
ποσά γραμμάρια χρειάζεται να έχουμε για μια γέννα? Ώστε να μην τρέχουμε συνεχώς να αγοράζουμε...
οι συσκευασίες έχουν ημερομηνία λήξης?
Αξίζει τον κόπο να μεγαλώσουμε αρτέμια να ταΐσουμε τους δίσκους που έχουν μεγαλώσει η όχι ?

βαρέθηκα να γράφω ας προσθέσει κάποιος άλλος τα υπόλοιπα...... και μετά ας το σβήσουν οι admin αν θελουν να μπει κατω απο το Αφαίρεση κελύφους αυγών Αρτέμιας

Diskus Fan
06-04-2008, 15:37
Μπραβο Λευτερη. Πολυ καλη προσπαθεια.-goodpthamb:score:good

♫P☻nos♫
08-04-2008, 17:48
Δουλεία δεν είχαμε δουλεία βρήκαμε.........ορίστε τωρα θα μας βάζετε να μεγαλώσουμε και αρτέμια ουστ απο’δω....

Δεν με λες .... διάβασα τα παραπάνω αλλα θα ήθελα λιγο περισσότερα, οσο αναφορά την σχέση με τα λίτρα νερού / αρτέμια δεν αναφέρεις τίποτα ,γιατί δεν παίζει ρόλο ?

Σε 20λιτρο καλα θα ειναι για αρχή τι λες?

Και αυτό που βλέπω εκει... την πράσινη σωλήνα εχει κάποιο ειδος φίλτρο στην εισαγωγή της για να μην περνούν τα αρτεμια μέσα , και κατόπιν καταπονούνται μεσα απο τις δυνατές φυσαλίδες που περνούν ?

Πανος

lef_st
08-04-2008, 18:37
επειδή το ποστ θα συνεχιστεί ανα εβδομάδα θα ήθελα ότι απορίες-ερωτήσεις-προτάσεις-σχόλια
να γίνονται εδώ

Δουλεία δεν είχαμε δουλεία βρήκαμε.........ορίστε τωρα θα μας βάζετε να μεγαλώσουμε και αρτέμια ουστ απο’δω....

Δεν με λες .... διάβασα τα παραπάνω αλλα θα ήθελα λιγο περισσότερα, οσο αναφορά την σχέση με τα λίτρα νερού / αρτέμια δεν αναφέρεις τίποτα ,γιατί δεν παίζει ρόλο ?

Σε 20λιτρο καλα θα ειναι για αρχή τι λες?

Και αυτό που βλέπω εκει... την πράσινη σωλήνα εχει κάποιο ειδος φίλτρο στην εισαγωγή της για να μην περνούν τα αρτεμια μέσα , και κατόπιν καταπονούνται μεσα απο τις δυνατές φυσαλίδες που περνούν ?

Πανος

Φίλε για τα λίτρα το σετ της hobby δίνει ενυδρείο 5 lt
η αναλογία που έβαλα ήταν 2 κουταλιές του γλυκού αρτέμια
της JBL (χωρίς αλάτι)και έριξα το αναγραφόμενο αλάτι της JBL
Τώρα για το 20lt ετοιμάζομαι στις 30 ημέρες να τις μεταφέρω κι εγώ
και για το αερόφιλτρο που έχει το σετ μέχρι στιγμής δεν υπάρχει πρόβλημα
και οι αρτέμιες που περνάν από μέσα τις βγάζει επάνω και δεν
παθαίνουν τίποτα(διαπιστωμένο)
Τώρα στο 20lt που ετοιμάζω θα βάλω πάλι το αερόφιλτρο
με βεντούζα γιατί το σετ έχει θέση που μπαίνει
και ελπίζω να πάνε όλα καλά
Ότι άλλη απορία υπάρχει εδώ είμαι αν κι εγώ
με δοκιμές και επιμονή τις έφτασα ως εδώ
χωρίς να γνωρίζω τίποτα από αρτέμια

mios
08-04-2008, 23:06

Πανος

Αν βάλεις φίλτρο θα παγιδεύονται και θα ψοφάνε.Το φίλτρο δεν δημιουργεί φυσαλίδες(ίσως ελάχιστες στην επιφάνεια) αλλά κίνηση του νερού και ανατάραξη της επιφάνειας για οξυγόνωση.Περνούν ελεύθερα από μέσα

♫P☻nos♫
09-04-2008, 21:04
Καλά έκανες και μετέφερες τις ερωτήσεις που σου κάναμε εδω. Αλλα θα πρέπει να πούμε στον νεο κόσμο που ίσος διαβάσει αργότερα οτι οι ερωτήσεις που αρχικά έκανα (http://www.greekdiscus.com/test2000/showpost.php?p=7080&postcount=3) ήταν για οτι αναφορά το Υπόμνημα σου Μεγάλωμα & αναπαραγωγή Artemia (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=693)
Απλά το λέω γιατί εγώ μπερδεύτηκα στην αρχή χιχιχι....αλλού περίμενα την απάντηση και αλλού μου βγήκε.

Αρχικό μήνυμα απο ♫P☻nos♫
Και αυτό που βλέπω εκει... την πράσινη σωλήνα εχει κάποιο ειδος φίλτρο στην εισαγωγή της για να μην περνούν τα αρτεμια μέσα.....

Αρχικό μήνυμα απο mios
Αν βάλεις φίλτρο θα παγιδεύονται και θα ψοφάνε.

Μα αυτο που λένε και εχω διαπιστώσει και γω ειναι οτι εαν εχεις ψιλό σφουγγάρι που εχεις και στις γεννηστρες σου με τους δίσκους, τοτε τα αρτεμια δεν τα τραβά μέσα του ...ετσι δεν είναι?

Ακόμη να ρωτήσω τον lef_st η σωλήνα αυτή εχει μέσα αερόπετρα η απλά το σωληνάκι του αέρα ?

Yiannis59
09-04-2008, 21:41
Απλα το σωληνακι του αερα - το ιδιο σετ εχει και ο Mios και εγω - :65:

lef_st
09-04-2008, 21:50
Φίλε ♫P☻nos♫ είπα στους απο πάνω να τα μεταφέρουν
επειδή κάθε εβδομάδα θα ποστάρω την πορεία
και την εξέλιξη της αρτέμια απλά για να είναι
λίγο συμμαζεμένο
Τώρα για τις ερωτήσεις σου παλιές και νέες μάλλον δεν είμαι τόσο
ειδικός για ν'απαντήσω σε όλες απλά ότι μου βγήκαν πιστεύω ότι
ήταν θέμα τύχης επιμονής και ότι δοκίμαζα διάφορα
Απλά είπα να μοιραστώ τον τρόπο τον οποίο μου βγήκαν
και ελπίζω να δουλέψει σε όποιον το δοκιμάσει

Μα αυτο που λένε και εχω διαπιστώσει και γω ειναι οτι εαν εχεις ψιλό σφουγγάρι που εχεις και στις γεννηστρες σου με τους δίσκους, τοτε τα αρτεμια δεν τα τραβά μέσα του ...ετσι δεν είναι?

Δεν το δοκίμασα γιατί πιστεύω ότι με σφουγγάρι θα τις παγιδεύει
ειδικά όταν είναι στις πρώτες ημέρες της ζωής τους
και θα dead: σιγά σιγά ενώ με την ροή που τις τραβάει
δεν παθαίνουν τίποτα

Ακόμη να ρωτήσω τον lef_st η σωλήνα αυτή εχει μέσα αερόπετρα η απλά το σωληνάκι του αέρα ?

έχει το σωληνάκι του αέρα μόνο το οποίο καταλήγει
στον σωλήνα που ουσιαστικά κυκλοφορεί το νερό μαζί με αέρα

Τώρα για την αλλαγή που λέω να κάνω στο 20lt
πήρα ένα γυάλινο αλατόμετρο(αν λέγεται έτσι)7 ευρώ
και απλά θα φέρω την αλατότητα στα ίδια επίπεδα
για να μην έχει διαφορά

mios
10-04-2008, 15:46
Πάνο ποιος ο λόγος να βάλεις φίλτρο ?

♫P☻nos♫
10-04-2008, 21:11
Πάνο ποιος ο λόγος να βάλεις φίλτρο ?

κανένας λόγος δεν υπάρχει για φίλτρα κλπκλπ .
Απλα εδω και αρκετό καιρό σταμάτησα να ταΐζω αρτεμια τα αγγελοψαρακια ειναι 3 μηνών και ορισμένα απο αυτά χάνουν το χρώμα τους και ασπρίζουν απο κίτρινα που ειναι το φυσικό τους χρώμα ...
Ετσι λοιπόν σκευτικα να να κάνω και γω μια καλλιέργεια με αρτεμια και οτι προκύψει... εαν πετυχη τοτε θα εχω έτοιμο φαγητό εαν οχι δεν χάνω και τίποτε . απλά ξαναδοκιμάζω.
Μιας και εσεις είδατε κάποια λαθη σας καλό ειναι να τα διαβάζουμε αλλα και να έχουμε και τις απορίες μας ..σαν και μενα τον ψείρα που ισος κάποια στιγμή ρωτήσω κατι παράξενο που για κάποιον άλλον ίσος δεν εχει σημασία αλλα για μένα ναι ΠΧ (έχετε φωτισμό και πόσα watt ανα λίτρο )

ουσιαστικά λοιπόν οι ερωτήσεις μου για ολα τα παραπάνω ειναι περισσότερο τεχνική απο οτι καταλαβαίνεις και συ....ειμαι έτοιμος στα σκαριά να κανω μια προσπάθεια και για αυτό ευθύνεται το αυτό το foroum που με φιλοξενεί rofirofirofi

Yiannis59
10-04-2008, 21:28
Φωτισμό κανένα (μιλώ για μενα ) οτι πέφτει απο το παράθυρο και το βράδυ οσο ειμαι στο δωμάτιο το φως του δωματίου,
ολο το μυστικό γιατι την πάτησα ειναι στην ποσότητα τροφής θελει δοκιμές λιγο φαγητό πανε απο πείνα πολυ φαγητό πανε απο βρόμισμα του νερού και θερμοκρασια πρεπει να ειναι γυρο στους 25 C

lef_st
10-04-2008, 21:40
Ετσι λοιπόν σκευτικα να να κάνω και γω μια καλλιέργεια με αρτεμια και οτι προκύψει... εαν πετυχη τοτε θα εχω έτοιμο φαγητό εαν οχι δεν χάνω και τίποτε . απλά ξαναδοκιμάζω.

Ακριβώς έτσι είναι φίλε μου
κατά την γνώμη μου δεν χρειάζονται τόσες τεχνικές λεπτομέρειες
δοκιμάζεις και βλέπεις
Τώρα για τον φωτισμό έχω βάλει μια λάμπα γραφείου μικρή
ξέχασα να το αναφέρω και sorry και την έχω ανοιχτή γύρω στις 6 ώρες την μέρα
Και μέχρι τώρα όλα καλά την Κυριακή θα ανανεώσω τις φωτό και το video
το μόνο που είδα και δεν μ'αρεσε ήταν ότι προσπάθησα να τα'ί'σω 2-3 φορές
τα δισκάκια μου αλλά μάλλον άργησαν να τις δουν
με αποτέλεσμα οι ροδόστομοι να κάνουν πάρτυ
Λέω να περιμένω λίγο ακόμη και να τα'ί'σω σε ώρα που
θα είναι νηστικοί και ελπίζω να τις δουν idono

Φωτισμό κανένα (μιλώ για μενα ) οτι πέφτει απο το παράθυρο και το βράδυ οσο ειμαι στο δωμάτιο το φως του δωματίου,
ολο το μυστικό γιατι την πάτησα ειναι στην ποσότητα τροφής θελει δοκιμές λιγο φαγητό πανε απο πείνα πολυ φαγητό πανε απο βρόμισμα του νερού και θερμοκρασια πρεπει να ειναι γυρο στους 25 C

Για την ποσότητα τα'ί'σματος όταν έριχνα σύμφωνα με τις οδηγίες dead:
Όταν έριχνα 4-5 σταγόνες την ημέρα (συμβουλή mios)
όλα καλά και στην 9η ημέρα το mikrozell(σκόνη)ποσότητα
σαν να ρίχνεις αλάτι στο φαγητό(ατυχές παράδειγμα):bang:
και αύξησα την τροφή την 3η εβδομάδα
Πάντως για την θερμοκρασία πιστεύω ότι έπαιξε τον μεγαλύτερο
ρόλο στην επιτυχία

Yiannis59
16-04-2008, 17:10
Μερικές φωτογραφίες απο μενα τις τσάκωσα επάνω στην αναπαραγωγή.

Πολύ σεξουλιαρες οι Αρτεμιες doh
Στη δεύτερη φωτογραφία αν προσέξετε φαίνεται και ο σάκος με τα αυγά 070: