PDA

Επιστροφή στο Forum : πεχάμετρο χειρός- συντήρηση.

gianni zym
23-09-2011, 21:28
έχω ένα πεχάμετρο χειρός από water waves (AD12), το οποίο το είχα σε σταγόνες με 4.0ph.
μετρώ νερό δικτύου 8.2 λίγο κουφό.
θα ξανακαλυμπάρω εντάξει.
μετά τι προτείνεται να κάνω, αφού δεν απέδωσε το σύστημα στις σταγόνες με ph 4.0.

disc-postman
23-09-2011, 21:51
Το σωστο καλυμπραρισμα γινεται με δυο μπουκαλακια υγρων, 4 και 7 ph.

Καλυτερα να απευθυνθεις στην εταιρεια, θα σε εξηπηρετησουν.

MakChem
23-09-2011, 22:00
Γιάννη, πρέπει να καλιμπράρεις στο 7 και στο 10, για να μετρήσεις το νερό δικτύου σου.

---------- Post added at 23:00 ---------- Previous post was at 22:56 ----------

Το σωστο καλυμπραρισμα γινεται με δυο μπουκαλακια υγρων, 4 και 7 ph.

Καλυτερα να απευθυνθεις στην εταιρεια, θα σε εξηπηρετησουν.

disc-postman
24-09-2011, 07:38
Γιάννη, πρέπει να καλιμπράρεις στο 7 και στο 10, για να μετρήσεις το νερό δικτύου σου.

---------- Post added at 23:00 ---------- Previous post was at 22:56 ----------

Μακη μπορει να κανω και λαθος, αλλα εγω ξερω οτι το καλυμπραρισμα δεν εχει σχεση με το τι νερο θα μετρησεις
Οταν αγοραζεις πεχαμετρο στη συσκευασια δινεται 1 υγρο των 4 και 1 των 7 ph

maneni
24-09-2011, 09:24
αναγκαστηκα το οργανο θα ρυθμιστει με 2 σετ αναλογα την περιοχη μετρησης. Εφοσον το συνηθες ειναι νε μετραμε περιοχες κατω του 7, θα ρυθμιστει με το 7 και το 4. Στην περιοχη πανω απο 7 η ακριβεια θα χανει λιγο αλλα δεν μας απασχολει.

Με το ιδιο οργανο εχω και εγω θεματα. Θελει συνεχως καλιμπραρισμα αλλα και παλι μου βγαζει κατι μετρησεις που πλεον εχω χασει την εμπιστοσυνη μου.

Κανονικα το ηλεκτροδιο πρεπει να αποθηκευεται σε ειδικο διαλυμμα για αυτο το σκοπο.

MakChem
24-09-2011, 12:59
Μακη μπορει να κανω και λαθος, αλλα εγω ξερω οτι το καλυμπραρισμα δεν εχει σχεση με το τι νερο θα μετρησεις
Οταν αγοραζεις πεχαμετρο στη συσκευασια δινεται 1 υγρο των 4 και 1 των 7 ph

Βασίλη λάθος κάνεις, φυσικά και έχει σχέση το καλιμπράρισμα με το υπό εξέταση νερό. Όταν ένα πεχάμετρο σου δίνει buffer 4 και buffer 7, μετράς νερό που το πεχά του κυμαίνεται στο συγκεκριμένος εύρος τιμών. Άν πρόκειται να μετρήσεις αλκαλικό νερό τότε πρέπει να αγοράσεις και ένα buffer 10, για να καλιμπράρεις στο 7 και στο 10.

maneni
24-09-2011, 16:11
macchem αυτο που λες δεν στεκει. Δεν μπορει καθε φορα που θελει να κανει μετρηση σε αλλη περιοχη τιμων να χρειαζεται να καλιμπραρει το οργανο στις αντιστοιχες τιμες. Το κανεις μια φορα στην περιοχη που σε ενδιαφερει (οξινο ή αλκαλικο). Οι μετρησεις στην αλλη περιοχη μπορει να εχουν μια μικρη αποκλιση αλλα δεν ειναι και τοσο ουσιαστικο. Δεν εχουμε επαγγελματικο εργαστηριο για να μας ενδιαφερει η ακριβεια. Ασε που ακριβεια μετρησης και φορητο οργανο ΔΕΝ πανε πακετο....

Diskus Fan
25-09-2011, 00:10
Κάνε μια μέτρηση λοιπόν με υγρό τεστ σε νερό της βρύσης ... γράψε το αποτέλεσμα.
Μετά πάρε νερό σε ένα ποτήρι και μέτρησε το με όργανο που έχεις καλιμπράρει με 7 και 4 ... γράψε το αποτέλεσμα και πες μας .... τι διαφορά βρήκες.-:cool:

---------- Post added at 01:10 ---------- Previous post was at 01:03 ----------

macchem αυτο που λες δεν στεκει. Δεν μπορει καθε φορα που θελει να κανει μετρηση σε αλλη περιοχη τιμων να χρειαζεται να καλιμπραρει το οργανο στις αντιστοιχες τιμες. Το κανεις μια φορα στην περιοχη που σε ενδιαφερει (οξινο ή αλκαλικο). Οι μετρησεις στην αλλη περιοχη μπορει να εχουν μια μικρη αποκλιση αλλα δεν ειναι και τοσο ουσιαστικο. Δεν εχουμε επαγγελματικο εργαστηριο για να μας ενδιαφερει η ακριβεια. Ασε που ακριβεια μετρησης και φορητο οργανο ΔΕΝ πανε πακετο....

Κι όμως είναι όπως τα λέει ... τα γράφεις και μόνος σου .... κανένα όργανο ΔΕΝ σου δίνει ακρίβεια ΑΝ δεν είναι πανάκριβο και εργαστηριακό ... όλα στο περίπου μετράνε ... αλλά και γι'αυτό καλιμπράρονται πιο κοντά στην περιοχή που θέλεις να μετρήσεις.
Ένα όργανο που έχεις καλιμπράρει για μέτρηση κάτω από 7 ... όταν το νερό σου για κάποιο λόγο "ανέβει" ... όσο περισσότερο ανεβαίνει ... τόσο πιο πολύ "τρελένεται".-:cool:

maneni
25-09-2011, 16:46
Κάνε μια μέτρηση λοιπόν με υγρό τεστ σε νερό της βρύσης ... γράψε το αποτέλεσμα.
Μετά πάρε νερό σε ένα ποτήρι και μέτρησε το με όργανο που έχεις καλιμπράρει με 7 και 4 ... γράψε το αποτέλεσμα και πες μας .... τι διαφορά βρήκες.-:cool:

και ομως μεγαλη. τοση που αναρωτιεμαι αν αξιζει να το κραταω (το οργανο) ....

Αραγε μονο σε εμενα συμβαινει ή το ιδιο θεμα εχουν και αλλοι?

Για να καταλαβαιτε στην τελευταια μετρηση (για το ενυδρειο) μου εδειξε 9,05!!!!!

gianni zym
25-09-2011, 21:03
εγώ δεν ξαναρυθμίζω μέχρι νεοτέρας.
με κάποιον θέλω να τσακωθώ, όταν με το καλό ανέβω αθήνα:rolleyes:[COLOR="Silver"]

delta66
25-09-2011, 22:39
Οταν αγοραζεις πεχαμετρο στη συσκευασια δινεται 1 υγρο των 4 και 1 των 7 phΔινεται και 10 (αντι για 4) αν το ζητησεις (αρκει να ειναι δυο σημειων* το πεχαμετρο) :thumbup:
Πχ για αυτους που εχουν αφρικανικο.
Αυτοι αλλο πεχαμετρο αγοραζουν?

*A two-point calibration is a more accurate calibration technique than the one-point calibration. The two-point calibration adjusts the meter at two different pH values, thus the meter has been adjusted so that its response is accurate at more than one point along the linear equation. The second calibration point is selected on the basis of the type of solution (acidic or basic) to be measured so that the linear response can be established.
When measuring acidic solutions, use a buffer that is acidic, pH < 7 (a pH = 4.00 solution is common). When measuring basic solutions, use a buffer that is slightly basic, pH > 7 (a pH = 10.00 solution is common).

http://www.chem.wisc.edu/deptfiles/genchem/lab/labdocs/modules/phmeter/pH2ptcal.htm

MakChem
25-09-2011, 22:42
1. Το σωστό καλιμπράρισμα είναι αυτό που περιέγραψα στο #6, άσχετα άν το όργανο είναι φορητό ή monitor, είτε μας αρέσει είτε δεν μας αρέσει.
2. Οι αποκλίσεις μικρές ή μεγάλες είναι πάντα αποκλίσεις... για κάποιον και μια μικρή απόκλιση είναι πολύ ουσιαστικό θέμα.
3. Εντελώς ανεπίσημα, οι περισσότερες εταιρείες φορητών πεχάμετρων, για διάφορους λόγους, προτείνουν - συστήνουν το εξής εξωφρενικό : υποχρεωτικό καλιμπράρισμα πριν από κάθε μέτρηση, αυτό λέει πολλά νομίζω.

Yiannis59
26-09-2011, 00:41
3. Εντελώς ανεπίσημα, οι περισσότερες εταιρείες φορητών πεχάμετρων, για διάφορους λόγους, προτείνουν - συστήνουν το εξής εξωφρενικό : υποχρεωτικό καλιμπράρισμα πριν από κάθε μέτρηση, αυτό λέει πολλά νομίζω.

Παρα πολλα και συμφωνώ απόλυτα

maneni
26-09-2011, 09:56
εγω πηρα το οργανο για να εχω μια γρηγορη και ευκολη μετρηση (μετραω σε 3 δεξαμενες). Αν ειναι καθε φορα που κανω μετρηση να χρειαζεται καλιμπραρισμα και μαλιστα 2 φορες - μια για οξινο και μια για αλκαλικο τοτε καλυτερα να το πεταξω απο τωρα. Τσαμπα τα λεφτα που εδωσα.

δηλ. ετσι Ποιο ειναι το πλεονεκτημα του απο τα υγρα τεστ? (μην μου πειτε η ακριβεια και γελασω...)

Jeepas
26-09-2011, 10:05
...Κανονικα το ηλεκτροδιο πρεπει να αποθηκευεται σε ειδικο διαλυμμα για αυτο το σκοπο.:thumbup:
---------------------------------------------------------
Το καλύτερο θα ήταν να απαντήσει ο Βασίλης (WaterWaves)

delta66
26-09-2011, 10:27
εγω πηρα το οργανο για να εχω μια γρηγορη και ευκολη μετρηση (μετραω σε 3 δεξαμενες). Αν ειναι καθε φορα που κανω μετρηση να χρειαζεται καλιμπραρισμα και μαλιστα 2 φορες - μια για οξινο και μια για αλκαλικο τοτε καλυτερα να το πεταξω απο τωρα. Τσαμπα τα λεφτα που εδωσα.

δηλ. ετσι Ποιο ειναι το πλεονεκτημα του απο τα υγρα τεστ? (μην μου πειτε η ακριβεια και γελασω...)Και τα σοβαρα υγρα τεστ, για μεγαλυτερη ακριβεια εχουν ξεχωριστα τεστ για αλκαλικο νερο και οξινο.
http://aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=515
http://aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=75

Νομιζω δεν εχει γινει κατανοητο οτι μπορει καποιος να καλιμπραρει σε 4 και 7 (λογω ειδους ενυδρειου).
Δεν πρεπει ομως να περιμενει την ιδια ακριβεια σε μετρηση νερου εκτος αυτης της κλιμακας (4-7) (που και παλι και χωρις καλιμπραρισμα ειναι πιο ακριβης και ευκολη μετρηση απο ενα υγρο τεστ)
Δεν μπορει με τοσο οικονομικα πεχαμετρα να θελουμε να μετραμε με ακριβεια απο 0 εως 14 :)

Diskus Fan
26-09-2011, 13:25

δηλ. ετσι Ποιο ειναι το πλεονεκτημα του απο τα υγρα τεστ? (μην μου πειτε η ακριβεια και γελασω...)

Υπάρχουν 2 λάθη ...
1. Αν είναι ίδιου τύπου ενυδρεία .... κινδυνεύεις να μεταφέρεις κάτι από το ένα στο άλλο (φυσικά είναι εύκολο να το αποφύγεις αν ακολουθήσεις απλές διαδικασίες "καθαρισμού").
2. Αν είναι διαφορετικού ..... ΔΕΝ το σκέφτηκες/μελέτησες σωστά εξ' αρχής ... πιθανότατα και λόγω μειωμένης πληροφόρισης.
Με λίγα λόγια ..... θα έπρεπε να αγοράσεις 3.-:cool:

υ.γ. ενημερωτικά ... εγώ έχω από 2 ηλεκτρονικά (σταθερά) σε κάθε ενυδρείο + τα υγρά.;)

maneni
26-09-2011, 13:58
να το ξαναπω. Προκειμενου να γλυτωσω την φασαρια των μετρησεων (που παιρνει πολυ ωρα) σκεφτηκα να παρω ηλεκτρονικο οργανο μετρησης ph.
Επιπλεον ενα θεμα που εχω με τα υγρα ειναι να μπορεσω να κανω την αντιστοιχια χρωματων για να βγαλω τις σωστες τιμες.
Υποτιθεται λοιπον το καλιμπραρεις μια φορα το μηνα και μπορεις να κανεις γρηγορα τις μετρησεις σου.

Η περιοχη τιμων κυμαινεται απο 6,5-8. Οποτε δεν νομιζω οτι χρειαζονται περισσοτερα οργανα. Ενα ειναι μια χαρα.
Ας πουμε το ρυθμιζουμε με 7 και 4. Στο νερο του ενυδρειου περιμενω μια αξιοπρεπη μετρηση και Στο νερο δικτυου αν θα μου δειξει 7,8 με αποκλιση +- 0,2 δεν με νοιαζει καθολου.

ΟΜΩΣ

πλεον θελει ρυθμιση σχεδον σε καθε μετρηση (δεν εχει περασει χρονος απο την αγορα του) και οι αποκλισεις του ειναι εξωφρενικες.

Καλιμπραριστηκε πριν 15 μερες και σημερα μου εδειξε στο ενυδρειο τιμη 9,05!!!!

Ξαναλεω αν ειναι να χρειαζεται καλιμπραρισμα πριν απο καθε μετρηση τοτε ποιο το νοημα να το χρησιμοποιω? Αφου και θα κοστιζει περισσοτερο και θα ειναι πιο χρονοβορα η διαδικασια απο τα υγρα τεστ.

Diskus Fan
26-09-2011, 14:18
Εντάξει λοιπόν ... να πω και εγώ κάτι τελευταίο, που δικαιώνει αυτά που έγραψες ... ΔΕΝ έχω χειρός .... στα σταθερά έχω παρατηρήσει ότι ... έχοντας καλιμπράρει με 4 και 7 ... όταν αρχίζει το 7 και πάνω ... οι ενδείξεις είναι για κλάματα (το διαπίστωσες και μόνος σου). Σύμφωνα λοιπόν με αυτα που έχω δεί (και συμβουλεύουν οι οδηγίες) ... όταν θέλεις να μετρήσεις από 7 και πάνω ... καλιμπράρεις με 7 και 10 ..... για κάτω ... με 4 και 7 ... για γενική χρήση όμως ... κλάψτα.
ΑΝ το δικό σου καλιμπράρεται, όπως περιέγραψα .... είσαι άτυχος.-;)

WaterWaves
26-09-2011, 14:30
Καλημερα,

Επειδη πολλα θεματα θιγονται ταυτοχρονα και ισως να μπερδευτουμε, θα αναφερω επιγραμματικα και το αναλυουμε αργοτερα ;) :

1) το calibration γινεται μεταξυ των τιμων που προκειται να μετραμε (οπως σωστα αναφερθηκε).Αν προκειται να μετραμε νερο ενυδρειο γυρω στο 6,5 , θα καλιμπραρουμε στο 7 και 4
2) το ηλεκτροδιο αποθηκευεται ειτε σε συντηρητικο υγρο ή σε υγρο calibration Ph=4 ωστε αφου βραχει να παραμενει υγρο αναμεσα στις μετρησεις.Δεν το αποθηκευουμε ποτε σε απιονισμενο νερο.Το απιονισμενο νερο ειναι χρησιμο για το ξεπλυμα του ηλεκτροδιου μετα απο μετρησεις (ειδικα σε σκληρα νερα)
3) κατα τη μετρηση θα πρεπει να αποφευγεται η προσκολληση φυσσαλιδων πανω στο αισθητηριο (ανακατευουμε ελαφρα ωστε να διαλυσουμε τυχον φυσσαλιδες) και περιμενουμε να σταθεροποιηθει η ενδειξη στην οθονη
4) δεν υπαρχει καθορισμενη συχνοτητα στο calibration αφου εξαρταται τοσο απο το ιδιο το οργανο/ηλεκτροδιου,απο τη συχνοτητα μετρησεων,απο το ειδος του υγρου που μετραται και απο την παλαιοτητα του οργανου.Σωστα αναφερθηκε πως για να επιτευχθει η επιθυμητη ακριβεια, ενδεχομενως να απαιτειται calibration πριν απο καθε χρηση αλλα κατι τετοιο ισχυει ακομα και για ακριβα bench ph meters (οπου το calibration ειναι καθημερινο εντος εργαστηριου πχ σελιδα 22 και 23 (http://www.pacificwater.org/userfiles/file/Best%20Practices%20Lab%20Guide.pdf) αναφορικα με το calibration των εργαστηριακων ph meters) . H απαιτουμενη αυτη συχνοτητα για βαθμονομηση ισως επεφερε και το digital calibration, ωστε να απλουστευθει η διαδικασια με τις βιδες και τα κατσαβιδια που σιγουρα δε θα ηταν κοπος αν ενα calibration το τριμηνο ηταν αρκετο)
5) στα ιδια πλαισια , η παρεχομενη εργοστασιακη εγγυηση ενος ανταλλακτικου ηλεκτροδιου κυμαινεται στους 6 μηνες και αυτο αφορα τοσο τα επαγγελματικα ηλεκτροδια ph των εκατονταδων ευρω οσο και τα απλα των 10-15 ευρω.

Με τα ADWA AD12 δεν αντιμετωπισαμε απροσδοκητα παραπονα/προβληματα απο τη χρηση τους (<5%) γιαυτο και αλλωστε συνεχιζουμε να τα διαθετουμε (κατι αλλο θα ηταν σαδιστικο απεναντι στους πελατες μας και μαζοχιστικο για εμας :d ) . Αυτο βεβαια δεν αποκλειει την πιθανοτητα ελλατωματων τα οποια μπορουμε να αντιμετωπισουμε , εφοσον τα γνωριζουμε;) (και εφοσον οι παραπανω επισημανσεις χρησης εχουν ληφθει υποψη).

Ενημερωτικα παντως, πριν την εισαγωγη του ADWA AD12 στη γκαμα μας , το ελεγξαμε και το συγκριναμε με ανταγωνιστικα (αλλα ακριβοτερα) μοντελα (πχ το PH-200 (http://www.tdsmeter.com/products/ph200.html) και ενα χειρος της Hanna) και τα αποτελεσματα ηταν κοινα ...πρακτικα, επισης κοινα ηταν και τα απαιτουμενα διαστηματα calibration ωστε να διατηρειται το εργοστασιακο accuracy).

maneni
27-09-2011, 07:56
1) και οταν μετραμε και νερο δικτυου πρεπει να το ξανακαλιμπραρουμε με 7/10 ή απλα θα εχει μια μικρη αποκλιση?
Εμενα παντως οταν ηταν στις καλες του μερες ειχε μια χαρα μετρησεις (καλιμπραρισμα 7/4).
2) Το αποθηκευω σε bufer
3) ανακατευω ουτως ή αλλως
4) μετραω νερο ενυδρειου και δικτυου, 3-4 φορες τον μηνα και το οργανο ειναι μερικων μηνων.
συμφωνα με τις οδηγιες του οργανου χρειαζεται τουλαχιστον μια φορα τον μηνα.
5) δηλ καθε 6 μηνες χρειαζεται αλλαγη ηλεκτροδιου?

Να υποθεσω οτι ειναι φυσιολογικο για αυτα τα οργανα υστερα απο μερικες μηνες χρηση να χρειαζονται ειτε αλλαγη ηλεκτροδιου ειτε καλιμπραρισμα πριν απο καθε μετρηση?

WaterWaves
28-09-2011, 17:22
1) και οταν μετραμε και νερο δικτυου πρεπει να το ξανακαλιμπραρουμε με 7/10 ή απλα θα εχει μια μικρη αποκλιση?
Εμενα παντως οταν ηταν στις καλες του μερες ειχε μια χαρα μετρησεις (καλιμπραρισμα 7/4).
2) Το αποθηκευω σε bufer
3) ανακατευω ουτως ή αλλως
4) μετραω νερο ενυδρειου και δικτυου, 3-4 φορες τον μηνα και το οργανο ειναι μερικων μηνων.
συμφωνα με τις οδηγιες του οργανου χρειαζεται τουλαχιστον μια φορα τον μηνα.
5) δηλ καθε 6 μηνες χρειαζεται αλλαγη ηλεκτροδιου?

Να υποθεσω οτι ειναι φυσιολογικο για αυτα τα οργανα υστερα απο μερικες μηνες χρηση να χρειαζονται ειτε αλλαγη ηλεκτροδιου ειτε καλιμπραρισμα πριν απο καθε μετρηση?

Αν το νερο βρυσης ειναι κοντα στο 7-8 , θα διαβαστει σωστα απο το οργανο . To καλιμπραρισμα σε δυο σημεια γινεται για ακριβεια (αλλωστε πολλα οργανα καλιμπραρονται μονο σε 7)

Οταν καλιμπραρετε το οργανο πχ σημερα και μετρησετε αυριο , τι μετρησεις παιρνετε ? Οπως ανεφερα και πριν (εβαλα και σχετικο λινκ απο εγχειριδιο εργαστηριου νερου που μαλιστα αναφερεται σε επαγγελματικα οργανα) , η ακριβεια ενος ph meter καποιες φορες απαιτει καθημερινο calibration.Αν δε μετρα σωστα μετα απο calibration ή δεν καλιμπραρεται , τοτε το ηλεκτροδιο εχει φαει τα ψωμια του ή ειναι ελλατωματικο (αναλογα το χρονο που βρισκεται σε λειτουργια δηλαδη)