PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά δίσκων

georgem
24-07-2011, 16:34
το ενυδρείο είναι έτοιμο
(140 x 50 x70 )
το ζευγαράκι το έχω στο υπόγειο στο 100 lt έχω συνδέσει το εξωτερικό (san san 1200c )
περιμένω το τραπεζάκι να έρθει μεσοβδόμαδα

έχω σκεφτεί να γεμίσω το ενυδρείο να δουλέψει με ένα νέο φίλτρο που πήρα (heim2217)

και μετά να μεταφέρω το σαν σαν
και όλο το νερό του μικρού με τους δίσκους !!!

εσείς τι μου προτείνεται ?

θα πρέπει να κάνω νέα προσαρμογή στα ψαρια
αν ναι πως σε σακούλα σε κουβα ?

Γιώργος Κ
24-07-2011, 16:36
Απλα βαζεις ολο το νερο του μικρου ενυδρειου και συμπληρωνεις με φρεσκο ... οποτε ουτε προσαρμογη ουτε τιποτα!

georgem
24-07-2011, 16:47
γιώργο σκέφτομαι επειδή θα μπει χαλαζιακη άμμος που αγόρασα από μαντρα ( όσο και να την πλένω δε λέει να ξεθολώσει) και κόκκινες ρίζες που τις έχω πλύνει καλά αλλα σίγουρα θα θέλουν χρόνο για να βουλιάξουν
και γιατι μέχρι να στήσω τη διακόσμηση έτσι όπως τη θέλω σίγουρα θα έχω τα χερια συνεχεια μέσα σκέφτηκα να γεμίσω το ενυδρείο να το αφήσω να δουλέψει να κάνω όλες τις αλλαγές που θέλω και μετά να βάλω τα ψαρια για να μην τα στρεσάρω

Γιώργος Κ
24-07-2011, 16:55
Φυσικα βαλε ανθρακα στο φιλτρο, απολυμανε οτι υλικα χρησιμοποιησεις και αστο να δουλεψει για καμια εβδομαδα! Μετα το αδειαζεις και βαζεις το νερο απο το μικρο ενυδρειο, το φιλτρο μετα τα ψαρια και συμπληρωνεις νερο (σαν να τους κανεις αλλαγη νερου ενα πραγμα μονο που αυτη τη φορα θα προσθεσεις νερο!!)

davidson
24-07-2011, 16:55
Βάλε και άνθρακα στο φίλτρο σου τον πρώτο καιρό. Οι περισσότερες ρίζες πάντος βουλιάζουν σε 2-3 βδομάδες αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που θέλουν περισσότερο καιρό.

delta66
24-07-2011, 18:19
Αν ειναι κοινη οικοδομικη αμμος εκτος απο θολωμα μπορει να πετρωσει. Δεν ειναι καλο αυτο.

Συμφωνω να βαλεις το ενυδρειο να δουλεψει μονο του καμια βδομαδα με ενεργο ανθρακα στο φιλτρο.
Να δεις πως θα παει και η αμμος (αν την κρατησεις τελικα) και τα ξυλα, να κανεις τις επεμβασεις σου ησυχα κλπ και μετα να κανεις αυτο που λεει ο Γιωργος, αδειαζωντας το νερο και ξεκινωντας με γεμισμα νερου απο το μικρο και μεταφορα ψαριων και φιλτρου, και συμπληρωμα του υπολοιπου νερου με καθαρο (αλλα προετοιμασμενο σωστα).

georgem
24-07-2011, 20:39
αυτό θα κάνω παιδιά !!
ευχαριστώ !
η άμμος είναι χαλαζιακη!!

κάτι άλλο τώρα
από φίλτρα όσμωσης είμαι τελείως άσχετος
σκέφτομαι να παραγγείλω αυτό

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858
με
μεβράνη 50GPD
χωρίς μανόμετρα
χωρίς flush kit
που έρχεται πολύ οικονομικό.
(δεν γνωρίζω βεβαια τίποτα για τα παραπάνω)

θα κάνω δουλειά ?

delta66
24-07-2011, 21:55
κάτι άλλο τώρα
από φίλτρα όσμωσης είμαι τελείως άσχετος
σκέφτομαι να παραγγείλω αυτό

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858
με
μεβράνη 50GPD
χωρίς μανόμετρα
χωρίς flush kit
που έρχεται πολύ οικονομικό.
(δεν γνωρίζω βεβαια τίποτα για τα παραπάνω)

θα κάνω δουλειά ?Αν εχεις βαρέλα να μαζευεις το νερο (γιατι θα αργει πολυ, περιπου 150 πραγματικα λιτρα σε 24 ωρες) και σε μεγεθος ικανοποιητικο (τουλαχιστον οσα λιτρα εχεις σκοπο να κανεις αλλαγη), μπορεις να την χρησιμοποιησεις.
Θα χρειαστεις και μια αντλια με καλο μανομετρικο πχ eheim compact 1002 ρυθμιζομενης ροης για να ανεβαζεις το νερο στο ενυδρειο και λαστιχο.

Flush kit να παρεις οπωσδηποτε γατι θα το μετανοιωσεις οταν θα αναγκαζεσαι να βιδωνεις-ξεβιδωνεις καθε φορα για να κανεις flush στη μεμβρανη.

Θα χρειαστεις και tds meter
Στο βαρελι ειναι χρησιμο και το auto shut off valve για να μη πλημμυρίσεις ή να καθεσαι απο πανω να επιβλεπεις.

disc-postman
24-07-2011, 21:57
Καλυτερα μια full size, με 100αρα μεμβρανη
http://www.waterwaves.gr/index.php?target=categories&category_id=190

Το flush kit ειναι απαραιτητο, για την συντηρηση των μεμβρανων

Diskus Fan
25-07-2011, 03:01
1. Εκνευρίζομαι αφάνταστα που πρέπει να γράφονται ξανά και ξανά και ξανά ... τα ίδια ακριβώς πράγματα. ΔΕΝ είναι δα και τόσο δύσκολο να ψάξει κάποιος στο φόρουμ ... για τις απαντήσεις που ζητάει.
2. Η άμμος σου δεν ξεθολώνει .... αν ρώτησες πριν την αγορά και σου προτάθηκε (όπως σε άλλους) μια ακριβή ... τώρα κατάλαβες την διαφορά. Αρκετή προσοχή θα πρέπει να δωθεί και σε αυτό που έγραψε ο Σπύρος.
3. Γράψε τις προθέσεις σου ... ως προς το πρόγραμμα ρουτινών που σκοπεύεις να ακολουθήσεις ... για να πάρεις μια "σωστή" απάντηση .... ως προς την Α.Ο.-
:cool:

ΥΓ. Για μια ακόμα φορά θα γράψω ότι ... οι δίσκοι είναι ακριβό χόμπυ και δεν "χωράνε" τσιγκουνιές.

georgem
08-08-2011, 21:42
καλησπέρα σε όλους

το ενυδρείο είναι σχεδόν έτοιμο
δούλεψε μια βδομάδα με άνθρακα με νερό βρύσης, στήθηκε η διακόσμηση και σήμερα άδειασα το νερό , μετέφερα το νερό τις καραντίνας και τα ψαρια
το ενυδρείο γεμίζει
με το σωληνάκι της όσμωσης μέσα στο ενυδρείο η μεβράνη είναι πενηντάρα οποτε θα γεμίζει όλο το βραδυ και αύριο όλη τη μέρα.
τα ψαρια μετά από 10 λεπτά που μπήκαν στο νέο ενυδρείο άρχισαν τις βόλτες χωρίς κανένα σημάδι στρές
ευχαριστώ για τις συμβουλές σας !
ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά !!

delta66
08-08-2011, 22:33
Ωραια.
Καλη τυχη