PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟΡΙΑ?

st2121
11-07-2011, 17:33
Υπαρχουν χομπιστες που βγαζουν ΕΚΤΟΣ ρευματος τους θερμοστατες αυτες της μερες?

StefanosS
11-07-2011, 18:01
Ο δικος μου ειναι εκτος εδω και ενα μηνα και θερμοκρασια κατω απο 29 δεν εχω ποτε ακομα και με air condition στο δωματιο.Το ποιο μικρο που εχω δει ειναι 29 με κλειστα τα φωτα και 32 με ανοιχτα και παντα ο θερμαντηρας-θερμοστατης off

Bronx
11-07-2011, 19:10
Συνέχεια στην πρίζα.
Αυτές της μέρες σπάνια ανοίγει κατα την διάρκεια της ημέρα. Το βραδάκυ μπορεί να το πετύχω που και που.

Crazyio
11-07-2011, 20:07
Ως τιτανίου και με έλεγχο απο eliwell δεν χρειάζεται να τα βγάλω εκτός πρίζας αλλά δεν έχουν δουλέψει για πάνω απο 20 μέρες οι θερμαντήρες μου ..

disc-postman
11-07-2011, 20:12
Στελιο σε λαθος κατηγορια το εβαλες ωρε doh

Γιατι να το βγαλεις απο την μπριζα υπαρχει λογος :confused:

Crazyio
11-07-2011, 20:23
Στελιο σε λαθος κατηγορια το εβαλες ωρε doh

Γιατι να το βγαλεις απο την μπριζα υπαρχει λογος :confused:

σωστή παρατήρηση Βασίλη, το θέμα μεταφέρθηκε.
Λογικά το λέει διότι οι κλασσικοί θερμαντήρες με τον θερμαντήρα ελάσματος δεν είναι ακριβείας και πολλές φορές δουλεύουν έστω και για λίγο ενώ δεν χρειάζεται ..

st2121
11-07-2011, 22:20
Λογικά το λέει διότι οι κλασσικοί θερμαντήρες με τον θερμαντήρα ελάσματος δεν είναι ακριβείας και πολλές φορές δουλεύουν έστω και για λίγο ενώ δεν χρειάζεται ..

Ακριβος...ειχα την εντυπωση πως γλυτωνα ρευμα!

Diskus Fan
11-07-2011, 23:42
Σας ρωτάει ... γιατί άκουσε τα "εξ' αμάξης".-:axe:
:cool:

ΔΕΝ έγινες αντιληπτός ... πως και γιατί .... συμβαίνει αυτό;:cool:

wheelsdeal
12-07-2011, 03:40
Εγω δεν τους εχω εκτος ρευματος...τους εχω εκτος ενυδρειου.Και απο οτι φαινεται και τον χειμωνα.

Giannis_4
12-07-2011, 05:59
Εγω δεν τους εχω εκτος ρευματος...τους εχω εκτος ενυδρειου.Και απο οτι φαινεται και τον χειμωνα.

Μια χαρα,ριξτους και μια κουβερτουλα τον χειμωνα και θα ειναι σενιοι!!!
Πλακα πλακα αυτο το ρευμα ειναι ανατρεπτικός παραγοντας στο θεμα 'δισκοι'.

st2121
12-07-2011, 09:45
Ο μιστερ φαν δεν θεωροι σωστο να βγαζουμε το ρευμα απο τους θερμοστατες....απο την αλλη παλι, εγω δεν βρίσκω το λογο να τους εχω στην μπριζα απο την στιγμη που εχω 30+!
Σκεφτηκα απο την στιγμη που εχω και παραπανω θερμοκρασια γιατι να τα εχω και στο ρευμα,αφου ετσι και αλλιος ΔΕΝ ΑΝΑΒΟΥΝ .......αλλλα εγω εχω δει τα λαμπακια να αναβουν που και που χωρις λογο:cool:

Jeepas
12-07-2011, 09:57
Ως τιτανίου και με έλεγχο απο eliwell δεν χρειάζεται να τα βγάλω εκτός πρίζας αλλά δεν έχουν δουλέψει για πάνω απο 20 μέρες οι θερμαντήρες μου ..Μια από τα ίδια. :thumbup:

White Diamond
12-07-2011, 10:10
Μια απο τα ιδια, η θερμοκρασια δεν εχει ανεβει πανω απο 30,5.

Diskus Fan
12-07-2011, 11:03
Ο μιστερ φαν δεν θεωροι σωστο να βγαζουμε το ρευμα απο τους θερμοστατες....απο την αλλη παλι, εγω δεν βρίσκω το λογο να τους εχω στην μπριζα απο την στιγμη που εχω 30+!
Σκεφτηκα απο την στιγμη που εχω και παραπανω θερμοκρασια γιατι να τα εχω και στο ρευμα,αφου ετσι και αλλιος ΔΕΝ ΑΝΑΒΟΥΝ .......αλλλα εγω εχω δει τα λαμπακια να αναβουν που και που χωρις λογο:cool:

Τα δικά μου να δεις .... με αυτά που γράφεις .... και λες!!!!!:rolleyes:

Crazyio
12-07-2011, 12:13
Σκεφτηκα απο την στιγμη που εχω και παραπανω θερμοκρασια γιατι να τα εχω και στο ρευμα,αφου ετσι και αλλιος ΔΕΝ ΑΝΑΒΟΥΝ .......αλλα εγω εχω δει τα λαμπακια να αναβουν που και που χωρις λογο:cool:

αυτό απαντάει το ερώτημα του φαν για τους θερμαντήρες.
Οι θερμοστάτες που έχουν ενσωματωμένο οι κοινοί θερμαντήρες είναι ένα έλασμα που ανάλογα τη θερμοκρασία που ορίζεις από πάνω (στριφογυρίζοντας τον "ρυθμιστή") ανοίγει ή κλείνει την "τσιμπίδα" μεταξύ του σταθερού μέρους και ενός κινούμενου το οποίο μέσω διαστολής - συστολής κλείνει ή ανοίγει το κύκλωμα (όπως είναι και οι θερμοστάτες των σπιτιών για το καλοριφέρ).
Μια μικρή διακύμανση θερμοκρασίας (ή δεν ξέρω και εγώ τι μπορεί άλλο) μπορεί να "αναγκάσει" την τσιμπίδα αυτή να κλείσει και να ανάψει ο θερμαντήρας. Δεν θα ανάψει για ώρα, ίσως το πολύ για ένα λεπτό, αλλά θα ανάψει χωρίς λόγο.
Γεγονός που αποφεύγεται με καλό ρυθμιστή θερμοκρασίας πχ. eliwell

wheelsdeal
12-07-2011, 14:19
Μια χαρα,ριξτους και μια κουβερτουλα τον χειμωνα και θα ειναι σενιοι!!!
Πλακα πλακα αυτο το ρευμα ειναι ανατρεπτικός παραγοντας στο θεμα 'δισκοι'.

Λογω θερμανσης το χειμωνα δεν επεσε κατω απο 27,8 και ειχα ρυθμισει επιτηδες τους θερμοστατες πιο χαμηλα για να δω που κυμαινομαι.Πλεον τους καταργω τελειος.

disc-postman
12-07-2011, 16:06
Λογω θερμανσης το χειμωνα δεν επεσε κατω απο 27,8 και ειχα ρυθμισει επιτηδες τους θερμοστατες πιο χαμηλα για να δω που κυμαινομαι.Πλεον τους καταργω τελειος.

Μην το ρισκαρεις ο φετινος χειμωνας ηταν ηπιος, καποια παγωμενη νυχτα θα χρειαστει ο θερμοσταστης :d

Τι θερμοκρασια δωματιου εχεις τον χειμωνα ?
Μηπως αυτα που γλυτωνεις στο ρευμα τα δινεις στο πετρελαιο ???

Crazyio
12-07-2011, 17:06
Συμφωνώ με ταχυδρόμο.
Ποτέ δεν ξέρεις τον χειμώνα τι θα ξημερώσει. Και τελευταία στιγμή είναι "σπάσιμο" να τρέχεις να βρείς και να βάλεις τον θερμαντήρα.
Θα τον έβαζα από Σεπτέμβρη μέχρι τέλος Απριλίου - Μαΐου αν δεν ήθελα να τον έχω όλο τον χρόνο μέσα .

Giannis_4
12-07-2011, 21:21

Aν ειναι ετσι εισαι μια χαρα!!!
Σε σπιτια που υπαρχουν μωρα και πρεπει ολη την ημερα να αναβει το καλοριφερ μπορουμε να κανουμε κατι τετοιο.
Εμενα παντος σε μια φαση που δεν αναψε ο θερμαντηρας(θα ειχε τους λογους του) ειχε το ενυδρειο 22 βαθμους και οι δισκοι σε μια γωνια ακινητοι.