PDA

Επιστροφή στο Forum : Πηροφοριες σχετικα με τους albino δισκους

pavlos
27-06-2011, 11:34
Καλημερα σε ολους.

Οταν ξεκινησα με τους δισκους λογω της αγνοιας μου, τους αποκαλουσα υβριδια κατι που στο μελλον αποδειχτικε λανθασμενο.
Ομως οι albino δισκοι εχουν προελθει με τις περιβοητες 'επιλεκτικες αναπαραγωγες'? Το θεωρω απιθανο! Λογικα εχει βαλει το χερακι του και ο ανθρωπος. με βαση τις λιγες γνωσεις μου ο μονος αλλος τροπος ειναι το εργαστηριο για να αφαιρεσεις ή απενεργοποιησεις το γονιδιο( ή γονιδια) που σχετιζονται με την παραγωγη της μελανινης και αμεσα με τους αλφινικους δισκους.

Τελικα ειναι υβριδια ή οχι οι albino? Τι αλλες πληροφοριες ξερουμε για αυτα τα ψαρια( πχ αναπτυξη που αργει) ?

davidson
27-06-2011, 12:01
Albino είναι χρωματισμός,για την ακρίβεια μη χρωματισμός, ενος οργανισμού.Είναι κάτι που απαντάτε στη φύση αλλά λόγο έλλειψης χρώματος και καμουφλάζ δεν έχει πολλές πιθανότητες επιβίωσης.Υβρίδια δεν είναι σίγουρα και δεν νομίζω οτι χρειάζετε γονιδιακή επέμβαση από τον άνθρωπο για να έχει τέτοιους απογόνους.Άρκουν μάλλον δυο γονείς αλμπίνο για να έχεις τέτοια παραγωγή.
Οι αλφικοί άνθρωποι αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα,κυρίως με την όρασή τους, έτσι δεν θα μου φανεί περίεργο να έχουν προβλήματα και τα αλφικά ψάρια.

pavlos
27-06-2011, 12:09
Απο οτι γνωριζω σημαντικα προβληματα(οπως οραση) δεν εχουν τα αλφινικα ψαρια αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Δηλαδη υποστηριζεις οτι στην φυση υπαρχουν αλφινικοι δισκοι(αγριοι) οι οποιοι ζευγαρωθηκαν και δημιουργηθηκαν οι αλμπινο?

Θα συμφωνησω οτι σαν ασθενεια υπαρχει στον ανθρωπο( γονιδιακη μεταλλαξη) αλλα δεν γνωριζω κατι αντιστοιχο στα ψαρια γι αυτο και δεν μπορω να διαφωνησω ή συμφωνησω. Ομως και να ειναι οπως το λες, αφου ο αλφισμος ειναι μεταλλαξη ειμαστε σιγουροι οτι οι απογονοι, εστω και σε ενα ποσοστο, θα ειναι αλφινικοι?

davidson
27-06-2011, 12:28
Το αν υπάρχουν αλφικοί ενήλικοι δίσκοι στη φύση δεν νομίζω καθώς όπως είπα δεν έχουν πιθανότητες επιβίωσης από τη στιγμή που δεν θα μπορούν πχ να κρυφτούν.Οτι θα υπάρχουν όμως σε γέννες αλφικά άτομα είναι κάτι παραπάνω απο βέβαιο αλλά μέχρι εκεί.
Για να γεννηθεί ένα αλφικό άτομο δεν είναι απαραίτητο να είναι οι γονείς του αλφικοί.Μπορεί να συμβεί και γονιδιακή μετάλλαξη.Με λίγα λόγια ο αλφισμός είναι μια πάθηση που μπορεί να είναι κληρονομική, μπορεί όμως να είναι και αποτέλεσμα γενετικής μετάλλαξης.Αν είναι κληρονομική έχει σίγουρα υπολειπόμενο χαρακτήρα.

White Diamond
27-06-2011, 12:47
Κάνοντας μια πρώτη εμφάνιση το 2000, τα ​​αλμπίνο αρχικά ήταν μια μετάλλαξη ενός άγριου Alenquer.
Από τότε, οι κτηνοτρόφοι έχουν δημιουργήσει αρκετα albino στελέχη, όπως οι αλμπίνο τυρκουάζ,
albino μπλε διαμάντια, albino snakeskins, albino λεοπάρδαλη snakeskins, κλπ. ..

wheelsdeal
27-06-2011, 12:48
Απο οτι γνωριζω σημαντικα προβληματα(οπως οραση) δεν εχουν τα αλφινικα ψαρια αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Επειδη εχω 3 albino στο ενυδρειο μου δεν εχουν και την καλυτερη οραση το καταλαβαινεις οταν ταιζεις κανουν 3-4 προσπαθειες για να φανε ενα bit.Προφανως ειναι και ενας παραγοντας στην αναπτυξη.Σε γενικες γραμμες ησυχα ψαρια και πανεμορφα.

Bronx
27-06-2011, 17:00
Οπως γίνεται και με την επιλεκτική εκτροφή σκυλιών, μια φυλή ξεκινάει απο ανωμαλίες της φύσης.

Με απλά λόγια σαν άνθρωποι διαλέγουμε αυτά τα οποία θα τα απέρριπτε η φύση και ξεκινάμε την αναπαραγωγή του. Λάθος κατα την άποψη μου αλλά δύσκολο να το αποφύγεις λόγου ζήτησης του σπάνιου και εντυπωσιακού. Αν ξαφνικά άυριο κάποιος γνωστό εκτροφέας βρει σε γέννα κάποιον μεταλλαγμένο Δίσκο με κίτρινα μάτια, πορτοκαλί πτερύγια και κόκκινα χείλη νομίζεις ότι δεν θα προσπαθήσει να το αναπαράγει και ας είναι αντίθετο στην φύση ενός Δίσκου? Η λέξη μεταλλαγμένο είναι η λέξη κλειδί για να καταλάβεις τι σημαίνει εκτροφή.

Γενικά τα αλμπίνο έχουν πολλά προβλήματα υγείας. Κάποια ζώα που γεννιούνται με αυτό το γονίδιο μπορούν να χάσουν την ακοή ή την όραση του. Στην φύση δεν θα έβλεπες ποτέ αλμπίνο γιατί στην φύση πάντα ζει και αναπαράγει το πιο δυνατό και υγειές.

stavrosczc
27-06-2011, 22:21
Μιας και ειμαι και εγω κατοχως albino θα πω πως δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα με την οραση.
Σε αλλο ψαρο παλια ειχε ενα θεματακι με την τροφη...αλλα μεγαλωνοντας το προβλημα εξαφανιστηκε.

disc-postman
29-06-2011, 11:38
Κάνοντας μια πρώτη εμφάνιση το 2000, τα ​​αλμπίνο αρχικά ήταν μια μετάλλαξη ενός άγριου Alenquer.
Από τότε, οι κτηνοτρόφοι έχουν δημιουργήσει αρκετα albino στελέχη, όπως οι αλμπίνο τυρκουάζ,

Εκροφεις ωρε τι κτηνοτροφοι doh:d

delta66
29-06-2011, 13:11
Εκροφεις ωρε τι κτηνοτροφοι doh:dΑφου θεωρει οτι οι δισκοι πρεπει να γινονται κτηνη, τι να εγραφε? :d

White Diamond
29-06-2011, 13:26
Μπραβο ωρε Σπυρο, καλα τα λες.:d

mizu
29-06-2011, 13:58
O Αλμπινισμός/Αλφισμός/Λευκοπάθεια είναι γενετική ανωμαλία. Ονομάζεται και οφθαλμοδερματικός αλφισμός εξαιτίας των συμπτωμάτων.
Το γονίδιο που στο οποίο οφείλεται η γενετική ανωμαλία (στην πραγματικότητα δεν υπάρχει μόνο ένα γονίδιο που προκαλεί τον αλφισμό) είναι υπολειπόμενο δηλαδή πρέπει να υπάρχει σε διπλή δόση για να κάνει ένα άτομο αλφικό, γι΄ αυτό δεν εμφανίζεται συχνά ο αλφισμός.

Στη φύση όχι μόνο υπάρχει αλλά το βρίσκετε σε όλο το ζωικό/φυτικό βασίλειο.
Ζώα (τίγρεις, αλιγάτορες, φίδια) ψάρια ακόμα και φυτά χάνουν για γεννετικούς λόγους τα χρώματα τους.

Για να εκφραστεί (δλδ να δούμε τα συμπτώματα) θα πρέπει 2 γονείς φορείς του γονιδίου (όχι απαραίτητα εκφραστές του, δλδ αλμπίνοι) να αναπαραχθούν.

Θα προσπαθήσω να σας το κάνω σχηματικά αγγίζοντας τα όρια της απλοϊκότητας:
Έστω ότι Α το "καλό" γονίδιο και α το "κακό".
Κάθε άνθρωπος έχει το γονίδιο αυτό 2 φορές πάνω του.
Δηλαδή μπορεί να είναι ΑΑ: φυσιολογικός, Αα: φορέας του αλφικού γονιδίου ή αα: Αλφικός

Έστω ότι συναντιούνται 2 γονείς και αναπαράγονται.

Αν οι 2 γονείς είναι ΑΑ οι απόγονοι θα είναι 100% φυσιολογικοί.
Αν οι 2 γονείς είναι Αα (φορείς) οι απόγονοι έχουν πιθανότητα 25% να είναι αλφικοί (Αυτό σημαίνει ότι στατιστικά 1 στα 4 παιδιά θα είναι αλφικό)
Αν ο ένας γονέας είναι ΑΑ και ο 2ος αα τότε όλα τα παιδιά θα είναι φορείς του γονιδίου και κανένα αφλικό ή φυσιολογικό!
Αν ο ένας γονέας είναι φορέας Αα και ο 2ος αλφικός αα τότε οι απόγονοι θα είναι 50% (στατιστικά) φορείς ή αλφικοί.
Αν και οι 2 γονείς είναι αα ... δεν υπάρχει αμφιβολία ότι οι απόγονοι θα είναι αλφικοί....

Σμσ: Το έγραψα και παραπάνω απλά για να γίνει 100% κατανοητό... ο φορέας του συγκεκριμένου γονιδίου (Αα) δεν εμφανίζει σημάδια αλφισμού!

Για όσους αρέσκονται σε quotations:
Το εγωιστικό γονίδιο. Richard Dawkins (μετ. Λουκάς Μαργαρίτης)
οφθαλμοδερματικός αλφισμός τύπου 1 (OCA1) (http://www.paediatriki.gr/data/issue3/10-Zafiriou.pdf)
ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Γ' ΛΥΚΕΙΟΥ
και άλλα πολλά βιβλία και άρθρα σχετικα με τη γεννετική...
Όρεξη να 'χετε για διάβασμα!

Diskus Fan
29-06-2011, 14:27

Πας καλά;:eek:

pavlos
29-06-2011, 15:22
Φιλε mizu εισαι βιολογος? Αυτο το λεω γιατι πουθενα στο σχολικο της γ λυκειου δεν λεει οτι ο αλφισμος ειναι μονογονιδιακη ανωμαλια οποτε τα παραπανω παραδειγματα μπορει να μην ισχυουν αν ο αλφισμος καθοριζεται απο περισσοτερα απο ενα γονιδια. Παντα φιλικα Παυλος:)

mizu
29-06-2011, 16:12
O Αλμπινισμός/Αλφισμός/Λευκοπάθεια είναι γενετική ανωμαλία.
Το γονίδιο που στο οποίο οφείλεται η γενετική ανωμαλία (στην πραγματικότητα δεν υπάρχει μόνο ένα γονίδιο που προκαλεί τον αλφισμό) είναι υπολειπόμενο δηλαδή πρέπει να υπάρχει σε διπλή δόση για να κάνει ένα άτομο αλφικό, γι΄ αυτό δεν εμφανίζεται συχνά ο αλφισμός.

Στη φύση όχι μόνο υπάρχει αλλά το βρίσκετε σε όλο το ζωικό/φυτικό βασίλειο.
Ζώα (τίγρεις, αλιγάτορες, φίδια) ψάρια ακόμα και φυτά χάνουν για γεννετικούς λόγους τα χρώματα τους.

Για να εκφραστεί (δλδ να δούμε τα συμπτώματα) θα πρέπει 2 γονείς φορείς του γονιδίου (όχι απαραίτητα εκφραστές του, δλδ αλμπίνοι) να αναπαραχθούν.

Θα προσπαθήσω να σας το κάνω σχηματικά αγγίζοντας τα όρια της απλοϊκότητας:

Σμσ: Το έγραψα και παραπάνω απλά για να γίνει 100% κατανοητό... ο φορέας του συγκεκριμένου γονιδίου (Αα) δεν εμφανίζει σημάδια αλφισμού!

Για όσους αρέσκονται σε quotations:
Το εγωιστικό γονίδιο. Richard Dawkins (μετ. Λουκάς Μαργαρίτης)
οφθαλμοδερματικός αλφισμός τύπου 1 (OCA1) (http://www.paediatriki.gr/data/issue3/10-Zafiriou.pdf)
ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Γ' ΛΥΚΕΙΟΥ
και άλλα πολλά βιβλία και άρθρα σχετικα με τη γεννετική...
Όρεξη να 'χετε για διάβασμα!

Παύλο είμαι Χημικός με αρκετή Βιολογία στην πλάτη μου.
Απ' όσα έγραψα μόνο το βιβλίο της 3ης Λυκείου είδες;
Με όσα έγραψα προσπάθησα να κάνω κατανοητό σε μη χημικούς/βιολόγους ότι ο αρχικός ισχυρισμός σου:

Ομως οι albino δισκοι εχουν προελθει με τις περιβοητες 'επιλεκτικες αναπαραγωγες'? Το θεωρω απιθανο! Λογικα εχει βαλει το χερακι του και ο ανθρωπος. με βαση τις λιγες γνωσεις μου ο μονος αλλος τροπος ειναι το εργαστηριο για να αφαιρεσεις ή απενεργοποιησεις το γονιδιο (ή γονιδια) που σχετιζονται με την παραγωγη της μελανινης και αμεσα με τους αλφινικους δίσκους.
δεν ισχύει. Επιπλέον για κάποιον που ενδιαφέρεται για αναπαραγωγές κάποιες σύντομες "οδηγίες" γενετικής.

Οι αλφικοί δίσκοι, φίδια, περιστέρια, τίγρεις, τριαντάφυλλα είναι προϊόντα της φύσης, που έχουν προέλθει με μεταλλάξεις σειράς γονιδίων (τα οποία αν τα ομαδοποιήσουμε - μπορεί να θεωρηθεί ως ένα μπλοκ) με άγνωστο σκοπό και προέλευση!

Αν θες βιβλιογραφία, έχω.

pavlos
29-06-2011, 16:34
Πρωτα απο ολα στο ποστ που παραθετεις δεν δινω καποιον ορισμο, ειναι η αποψη μου. Δευτερον συγνωμη αν το υφος μου φανηκε επιθετικο ή ειρωνικο αφου δεν ηταν προθεση μου. Αυτο που ειπα το ειπα διοτι μονος σου απο τα λεγομενα σου λες οτι δεν ελεγχεται απο ενα γονιδιο και μετα δινεις ενα παραδειγμα που μπορει να μπερδεψει οσους εχουν λιγες γνωσεις οπως εγω.
Εγω ακομα ομως δεν εχω πιστει/καταλαβει οτι πχ ο αλμπινο τιρκουαζ εχει προελθει απο επιλεκτικες αναπαραγωγες :cool:

Θα με ενδιεφερε πολυ η βιβλιογραφια:thumbup:

mizu
29-06-2011, 17:07
Χαίρομαι που το διευκρινίσαμε.
Όπως καταλαβαίνεις απαγορεύεται να σου στείλω ολόκληρο άρθρο. Σε παραπέμπω όμως.
Μπορείς να απευθυνθείς σε βιβλιοθήκες και να βρεις τα άρθρα.

Oculocutaneous Albinism Type 1: The Last 100 Years (http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1034/j.1600-0749.2003.00045.x/abstract)
William S. Oetting, James P. Fryer, Sabitha Shriram, Richard A. King
Article first published online: 13 MAY 2003
DOI: 10.1034/j.1600-0749.2003.00045.x

Genetic Disorders of Vision Revealed by a Behavioral Screen of 400 Essential Loci in Zebrafish (http://www.jneurosci.org/content/19/19/8603.short)
Stephan C. F. Neuhauss1, Oliver Biehlmaier3, Mathias W. Seeliger2, Tilak Das4, Konrad Kohler3, William A. Harris4, and Herwig Baier5

Γενικά για τον αλμπινισμό
Albinism (https://runkle-science.wikispaces.com/Albinism)
By Laura and Maddy

Oculocutaneous albinism (http://ojrd.com/content/2/1/43/abstract) (Review)
Karen Grønskov , Jakob Ek and Karen Brondum-Nielsen
Kennedy Center. National Research Center for Genetics, visual Impairment and Mental Retardation, Gl. Landevej 7, 2600 Glostrup, Denmark
Orphanet Journal of Rare Diseases 2007, 2:43doi:10.1186/1750-1172-2-43
Published: 2 November 2007

Oculocutaneous albinism, immunodeficiency, hematological disorders, and minor anomalies: A new autosomal recessive syndrome? (http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ajmg.1320500303/abstract)
Dr. Dieter Kotzot1,*, Konrad Richter3, Kornelia Gierth-Fiebig2
Article first published online: 3 JUN 2005
DOI: 10.1002/ajmg.1320500303

Genetics and Genodermatoses (http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/9780470750520.ch12/summary)
Tony Burns MB, BS, FRCP, FRCP(Edin)1, Stephen Breathnach MA, MB, BChir, MD, PhD, FRCP2, Neil Cox BSc, MB, ChB, FRCP(Lond & Edin)3, Christopher Griffiths BSc, MD, FRCP, FRCPath4
J. I. Harper, R. C. Trembath
Published Online: 4 FEB 2008
DOI: 10.1002/9780470750520.ch12

και βεβαίως τα περισσότερα βιβλία που γράφτηκαν για δίσκους μιλούν για τον αλμπινισμό ως φαινότυπο.
Κλείνοντας μην παραλείψω να αναφέρω τα βιβλία γενετικής στο Πανεπιστήμιο.

Ελπίζω να είναι ξεκάθαρο πως οι albino δίσκοι έχουν προέλθει από επιλεκτικές αναπαραγωγές με εμπορικούς σκοπούς.
Δεν θα συνέφερε κανένα να "φυτέψει" ένα γονίδιο στο ψάρι και μετά να το αφήσει στη φύση να βρει το δρόμο μου και μετά να το ξαναψαρέψει και να ξαναναπαράγει και να το πουλήσει... σκέψου το! Κουράστηκα και μόνο να το γράψω πόσο μάλλον να το κάνω. Θα έπρεπε να έχει τεράστιο οικονομικό όφελος για να επιχειρήσει κάτι τέτοιο.

Εγω ακομα ομως δεν εχω πιστει/καταλαβει οτι πχ ο αλμπινο τιρκουαζ εχει προελθει απο επιλεκτικες αναπαραγωγες
Κάποια πράγματα συμβαίνουν και κατά τύχη... :cool:

davidson
29-06-2011, 21:28
Αυτο που ειπα το ειπα διοτι μονος σου απο τα λεγομενα σου λες οτι δεν ελεγχεται απο ενα γονιδιο και μετα δινεις ενα παραδειγμα που μπορει να μπερδεψει οσους εχουν λιγες γνωσεις οπως εγω.
Εγω ακομα ομως δεν εχω πιστει/καταλαβει οτι πχ ο αλμπινο τιρκουαζ εχει προελθει απο επιλεκτικες αναπαραγωγες

Παύλο σκέψου οτι αν σε μια γέννα δίσκων εμφανίζοταν δύο δισκάκια αλπίνο,διαφορετικού φύλου, τότε αν ο εκτροφέας τα έβαζε μαζί να γεννήσουν θα έβγαζαν αλμπίνο δισκάκια.Οι δύο γονείς θα ήταν ομοζυγώτες στο/στα υπολοιπόμενα γονίδια που δίνουν φαινότυπο αλμπίνο.;)
Ο αλφισμός είναι μια πάθηση που δεν επηρεάζεται από το περιβάλλον του ατόμου και επίσης,τουλάχιστον στον άνθρωπο, δεν έχει μόνο έναν φαινότυπο.

pavlos
29-06-2011, 22:48
Φιλε mizu ευχαριστω πολυ για τις παραπομπες. Τελος δεν θα φυτεψει αλλα θα απενεργοποιησει γονιδια/α. Δεν θα τα αφησει στην φυση αλλα θα τα αναπαραγει.

Φιλε davidson οπως και ο mizu εχετε δικιο, ειναι πιο πιθανο να προερχονται απο επιλεκτικες αναπαραγωγες παρα απο γεννετικες τροποποιησεις.

Περα απο αναπτυξη και οραση εχουμε κατι αλλο να παρατηρησουμε για τα albino?

Γιώργος Κ
29-06-2011, 23:36
Αυτος:

http://i993.photobucket.com/albums/af52/georgaras/Wild discus species/hekdiscus/360b1496.jpg

Ειναι αγριος albino!!! ;)

Προκειται για μεταλλαξη .... που συμβαινει τυχαια!

mizu
30-06-2011, 08:35
Γιώργο επιβεβαιώνεις τον κανόνα.
Είναι άγριος albino που γεννήθηκε από γονείς που έφερναν τα μεταλλαγμένα γονίδια, τον οποίο ο εκτροφέας είναι πιθανό να τον χρησιμοποίησε για επιλεκτική αναπαραγωγή/διασταύρωση.

πχ.
http://www.youtube.com/watch?v=JU4Xior8lj0
ομοίως
http://www.youtube.com/watch?v=97bw1Uf03JE

και θα απαντήσω και για τις άλλες δυσκολίες τους... με αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=W-fcDPHniU8&NR=1)το βίντεο.

"Albino discus present breeders with a unique challenge. Since they lack dark pigment their fry are not attracted to their sides.
This problem can be over come by artificially raising the fry, using a non albino pair to foster raise the albino fry or by crossing an albino with an intermediate (carrier of the albino gene). In this case I crossed an albino with an intermediate. Since the albino gene is recessive this results in 50% of the fry turning out albino.
The intermediate parent carries the fry for the first several days. After that the fry have grown strong and will start to feed off the albino parent to a small extent."

White Diamond
30-06-2011, 09:23
Πας καλά;:eek:
Για πες εσυ. Πριν πεις oμως δες στην σελιδα 19 του Trophy Discus.;)
Επισης απο τα αρχεια που βρισκω και μαζευω:
Albino Discus
Albino Discus Making a first appearance in 2000, the albino originally was a mutation of a wild alenquer. Since then, breeders have created several albino strains, such as albino turquoise, albino blue diamonds, albino snakeskins, albino leopard snakeskins, etc...

Υ.Γ. Για να δω αν ξερεις πραγματικα, εισαι ο μονος που τσιμπησε.:d

delta66
30-06-2011, 12:24
Για πες εσυ. Πριν πεις oμως δες στην σελιδα 19 του Trophy Discus.;)
Επισης απο τα αρχεια που βρισκω και μαζευω:
Albino Discus
Albino Discus Making a first appearance in 2000, the albino originally was a mutation of a wild alenquer. Since then, breeders have created several albino strains, such as albino turquoise, albino blue diamonds, albino snakeskins, albino leopard snakeskins, etc..Και τι νομιζεις τωρα δλδ?
Θα φοβηθει να ακονισει το τσεκουρι του και γι'αυτους? :d

disc-postman
30-06-2011, 12:38
Παιδια δωστε και καμμια πληροφορια στα ελληνικα δεν ειμαστε ολοι επιστημονες και προφεσορες εδω μεσα :d:cool:

White Diamond
30-06-2011, 12:55
Και τι νομιζεις τωρα δλδ?
Θα φοβηθει να ακονισει το τσεκουρι του και γι'αυτους? :d

Ξερει πιστευω αλλα θελω να δω αν εχει δει και συγκεκριμενες φωτογραφιες.:cool:

Οι πρωτοι albino λεγεται οτι βρεθηκαν στην φυση την δεκαετια του 70 αν δεν κανω λαθος.:d

Ταχυ αυτο εκανα για εσενα και η μεταφραση εβγαλε κτηνοτροφοι. Μαθε αγγλικα.:d

disc-postman
30-06-2011, 13:05
Ταχυ αυτο εκανα για εσενα και η μεταφραση εβγαλε κτηνοτροφοι. Μαθε αγγλικα.:d

Το ξερω αγαπητε μου απλα βαρεθηκες να το διορθωσεις 0020

Ειδες ποσα γραφτηκαν μετα, το θεμα ειχε ξεχαστει με πιανεις :d:thumbup:

Genirous
30-06-2011, 13:07
Νικόλα (mizu),
ευχαριστούμε για όλες τις πληροφορίες! :salute:

Diskus Fan
30-06-2011, 16:21
Ξερει πιστευω αλλα θελω να δω αν εχει δει και συγκεκριμενες φωτογραφιες.:cool:

Οι πρωτοι albino λεγεται οτι βρεθηκαν στην φυση την δεκαετια του 70 αν δεν κανω λαθος.:d

Ένα από τα πρώτα βιβλία που αγόρασα ... βρές το και απαντάς μετά .... μόνος σου.-;)

http://cgi.ebay.co.uk/Discus-Tony-Silva-Barbara-Kotlar-Aquarium-Keeping-Fish-/290541397497

http://web.cecs.pdx.edu/~davidr/discus/reviews/Discus.html

White Diamond
30-06-2011, 16:40
To εχεις βρε θηριο.:thumbup:

mizu
30-06-2011, 20:54
Νικόλα (mizu),
ευχαριστούμε για όλες τις πληροφορίες! :salute:

Χαρά μου.
:cool:

White Diamond
04-07-2011, 09:51
Συμφωνα με το βιβλιο DISCUS (by T. Silva - B. Kotlar εκδοση 1980 σελιδα 17-18) ανακαλυφθηκαν οι LoBue albino απο τους Len και
Silva LoBue στην Καλιφορνια και προηλθαν απο γεννα ζευγαριου Royal Blue. Καθε φορα που το ζευγαρι γεννουσε,
ολο και περισσοτερα albino εμφανιζονταν ενω τα υπολοιπα ηταν κανονικα με τα χρωματα των γονιων.
Οι albino αυτοι ειχαν ροζ ματια, λευκο σωμα, ροζ χροια στα stripes, καθως και μια ελαφρια ροζ και μπλε αποχρωση.
Το μαυρο απουσιαζει οπως σε ολα τα albino.

Ενταξει Φανουρη? teufel_98

Diskus Fan
04-07-2011, 12:57
Μαθαίνεις βλέπω!!!!:cool:

White Diamond
04-07-2011, 13:03
Να το θεσουμε διαφορετικα? Το 2000 και μετα γινονται περισσοτερο γνωστοι
και αρχιζει η παραγωγη απο τους εκτροφεις.