PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για βιταμινες και σκορδο...

Giannis_4
25-06-2011, 20:04
Γεια σας παιδες!!!

Οτα πρωτοαρχησα με τους δισκους μου ειχαν πει απο το πετσοπ να ταιζω 2 φορες την εβδομαδα καρδια και να βαζω την μια φορα σκορδο και
βιταμίνες και την αλλη μονο βοταμινες,δηλ. μονο μια φορα την εβδομαδα να τους δίνω σκορδοζουμι.
Η μια ερωτηση ειναι αν ισχύει αυτο.

Αν πουμε οτι ταιζω καρδια καθε μερα και κανω αλλαγες καθε μερα,ποσες φορες
θα πρεπει να ποτιζω την καρδια με σκορδοζουμι και βιταμινες?(για εβδομαδιαια κατασταση μιλαω)

Η ερωτηση μου προκύπτει απο το γεγονος οτι τρελενοντε για σκορδοζουμι και ειναι κριμα αν γινετε εγω να μην τους δινω.

Bronx
25-06-2011, 21:10
Αν πούμε ότι ταίζεις τους Δίσκους σου κάθε μέρα μόνο καρδιά λογικό είναι να πρέπει να συμπληρώνεις βιταμίνες.
Αν οι Δίσκοι έχουν ποικιλία τροφήμων (5-6 διαφορετικά flakes/pellets) τότε θεωρώ της βιταμίνες προαιρετική επιλογή.
Όσο για το σκόρδο δεν το έχω πολυψάξει αλλά απο της πέντε τροφές που ταίζω οι τρεις περιέχουν σκόρδο (έστω σε μικρό ποσοστό). Με αυτό το σκεπτικό δηλαδή τα δικά μου τρώνε καθημερινά. Πάντως ότι γίνεται με υπερβολή βλάπτει...

Giannis_4
25-06-2011, 21:18
Αυτο που λες για τις τροφες που περιεχουν σκορδοζουμο,εγω δινω την D-allio plus που βρωμαει σκορδο αλλα δεν βλεπω να την πολυγουσταρουν ενω οταν δινω
καρδια με σκορδο γινετε σκοτωμος.
Θα μου πεις οτι στην καρδια ολοι τρεχουν αλλα δεν ξερω νομιζω ειναι καλητερο το σκορδοζουμι απο αυτο που εχουν τα flakes.

Diskus Fan
26-06-2011, 12:44
Για ποίο λόγο ταίζετε τα ψάρια σας, τροφή με σκορδόζουμο;:cool:

Γιάννης
26-06-2011, 14:14
1) http://www.discusnews.com/article/cat-02/carlic.shtml
:p
2)Απωθεί τους βρικόλακες

gianni zym
26-06-2011, 14:24
με τη μετάφραση, υπάρχει πρόβλημα, αφού δεν αντιγράφεται.

Γιάννης
26-06-2011, 14:30
http://translate.google.gr/translate?js=n&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=en&tl=el&u=http%3A%2F%2Fwww.discusnews.com%2Farticle%2Fcat-02%2Fcarlic.shtml

delta66
26-06-2011, 15:39
με τη μετάφραση, υπάρχει πρόβλημα, αφού δεν αντιγράφεται.
Κανε highlight το κειμενο και πατα ctrl + C
μετα καντο paste (ctrl + V) στο μεταφραστη

ctrl + A = select all
ctrl + X = cut
ctrl + Z = undo
ctrl + V = paste
ctrl + C = copy

disc-postman
26-06-2011, 16:17
Προτεινω 1 φορα την βδομαδα σκορδο, και 1 φορα το μηνα βιταμινες:thumbup:

Giannis_4
26-06-2011, 16:23
Προτεινω 1 φορα την βδομαδα σκορδο, και 1 φορα το μηνα βιταμινες:thumbup:

Μια φορα τον μηνα???Πρωτη φορα το ακουω,εγω μεχρι τωρα εδεινα 2 φορες την εβδομαδα.Μπορεις να το εξηγησεις αυτο?

Παιδες προσπαθω να μαθω για τις ρουτινες σας και τα αποτελεσματα τους γι αυτο και ρωταω.

disc-postman
26-06-2011, 17:11
Μια φορα τον μηνα???Πρωτη φορα το ακουω,εγω μεχρι τωρα εδεινα 2 φορες την εβδομαδα.Μπορεις να το εξηγησεις αυτο?

Παιδες προσπαθω να μαθω για τις ρουτινες σας και τα αποτελεσματα τους γι αυτο και ρωταω.

Ακριβως πανω σ αυτο σου απαντω, δεν χρειαζεται επιστημονικη εξηγηση
Εσυ μπορεις να μου εξηγησεις γιατι 2 φορες τη βδομαδα ?

Προληπτικα τις δινουμε, οι τροφες περιεχουν τα παντα και καθολου μη δωσεις δε τρεχει τιποτα
Ταιζε σωστα με ποικιλια και κανε αλλαγες νερου

Crazyio
26-06-2011, 18:47

ctrl + A = select all
ctrl + X = cut
ctrl + Z = undo
ctrl + V = paste
ctrl + C = copy

Ξέχασες το ctrl+F4 :d:d

Καλές οι βιταμίνες αλλά αν το παρακάνεις έχεις τα αντίθετα αποτελέσματα.
Όπως προαναφέρθηκε μια σωστή και πλούσια διατροφή παρέχει όλα τα απαραίτητα στους δίσκους.

delta66
26-06-2011, 19:36
Ο Untergasser ειπε για τις βιταμινες (της sera): μια φορα μαξιμουμ την εβδομαδα σε νορμαλ περιπτωσεις, και δυο φορες μονο σε περιπτωση θεραπειας, αναρρωσης απο θεραπεια, ή αναπαραγωγη.

ΥΓ Διαρκεια ζωης μετα το ανοιγμα της συσκευασιας 6 μηνες εκτος ψυγειου, και 12 εντος.

White Diamond
27-06-2011, 09:18
Οι τροφες περιεχουν τις απαραιτητες βιαταμινες δεν χρειαζεται επιπλεον δοσολογια.
Προσωπικα χρησιμοποιω ανθρωπινες πλεον απο φαρμακειο στην bh καθως και φυσικο σκορδο.
Αν εξαιρεσουμς τις Α, D, E, K, που ειναι λιποφιλες, παραμενουν και αθροιζονται στο λιπος του οργανισμου,
αν υπερβαλουμε γινονται τοξικες σε αντιθεση με τις υπολοιπες που ειναι υδατοδιαλυτες και αποβαλονται
απο τον οργανισμο μεσω των ουρων κλπ. Στην περιπτωση αυτη, στα ψαρια, αποβαλονται μεν απο τον οργανισμο
αλλα παραμενει μια ποσοτητα στο νερο οποτε οι τακτικες αλλαγες αφαιρουν την ποσοτητα αυτη και απο το
περιβαλλον που ζουν αρα δεν υπαρχει προβλημα.

delta66
27-06-2011, 12:24
Προσωπικα χρησιμοποιω ανθρωπινες πλεον απο φαρμακειο στην bhΠως εχεις σωστη δοσολογια?

White Diamond
27-06-2011, 12:55
Η αναλογια βαρους σωματος και μεγεθων δοσεων απο τον ανθρωπο σε σχεση με τα ψαρια ειναι μια περιπτωση που ακολουθουν πολλοι.
Αυτο που θελω να διευκρινισω ειναι αν παιζει ρολο και το μεγεθος των οργανων σε σχεση με το σωμα.

delta66
27-06-2011, 13:06
Η αναλογια βαρους σωματος και μεγεθων δοσεων απο τον ανθρωπο σε σχεση με τα ψαρια ειναι μια περιπτωση που ακολουθουν πολλοι.
Αυτο που θελω να διευκρινισω ειναι αν παιζει ρολο και το μεγεθος των οργανων σε σχεση με το σωμα.Ισως σε βοηθησει στην ερευνα αυτη, το να ψαξεις τις δοσολογιες ιδιων φαρμακων σε διαφορετικα ζωα, ή ακομα και φαρμακων που χρησιμοποιουν για αναισθητοποιηση οι κτηνιατροι σε εγχειρησεις ή οι μελετητες στη φυση.

White Diamond
27-06-2011, 13:10
Πολυ καλη σκεψη.:thumbup: