PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες για τρόπο ταίσματος

Bronx
28-05-2011, 22:34
Έχουν περάσει περίπου δύο εβδομάδες και δειλά δειλά μπαίνουμε σε ρουτίνα. Οπότε δεν άργησα να ψάχνομαι ακόμα περισσότερο στο θέμα διατροφής των Δίσκων.

1. Υπάρχει κάποια συχνότητα ταίσματος που έχει αποδειχτεί ότι είναι προς όφελος των ψαριών? Για παράδειγμα ταίζω πάντα το πρωί πριν φυγω για δουλειά, και όταν πια γυρίσω μπορεί να τα ταίσω και κάθε 2 ώρες ή ακόμα και σε κάθε διαφήμιση μια ταινίας στην τηλεόραση. Μπορεί αυτό να κάνει κακό στο μεταβολισμό του ψαριού όταν ενηλικιωθεί?

2. Σταματάω να ρίχνω φαγητό μέχρι να δω μπυροκοιλιές. Είχατε ποτέ κάποια αρνητική εμπειρία απο παραφουσκομένο Δίσκο? Στο Ocellaris που έχω στο άλλο ενυδρείο, αν παραφάει κολυμπάει παράξενα και κουτουλάει στα βράχια λόγου bloat. Στους Δίσκους δεν έχω δεί τέτοια συμπεριφορά εως τώρα.

3. Κάθε μέρα δίνω δική μου συνταγή με κύριο συστατικό την καρδιά μοσχαριού. Ένα γεύμα δηλαδή, παραδόξος τα νιτρικά μου είναι ακόμα στο 0mg/l. Λογικά την προτείνουν όλοι για την ποσότητα πρωτείνης που έχει, το οποίο συμβάλει στην ανάπτυξη καινούργειων κυττάρων. Όταν πια μεγαλώσουν συνεχίζουμε να δίνουμε τέτοιες ποσότητες πρωτείνης, ή αλλάζει η διατροφή τους?

4. Μερικά έχω προσέξει ότι έχουν κάποιες προτιμήσεις. Οπότε όταν ρίχνω την τροφή Χ μπορεί στο τέλος να ρίξω και λίγο απο την Υ να τα καλοπιάσω :p. Γενικά το να μπερδεύω της τροφές έχει κάποιο πρόβλημα?

Τι κάθομαι και σκέφτομαι βραδυάτικα ε? :rolleyes:

Diskus Fan
29-05-2011, 23:42
Το βασικότερο για μια έγκυρη απάντηση είναι το μέγεθος των δίσκων, για τους οποίους μιλάμε.-:cool:

Bronx
30-05-2011, 00:14
Ο, το ξέχασα αυτό!
Τα ερωτήματα τα έβαλα έχοντας υπόψειν Δίσκους 7-8εκ, απο μύτι έως ουρά.

Jeepas
30-05-2011, 07:47
1. To καλύτερο είναι τα γεύματα να γίνονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα (πχ. κάθε 3 ώρες) και όχι μαζεμένα...
2. Προσωπικά τα ταΐζω αρκετά (όχι τραβηγμένα...). Πρόβλημα δεν είχα ποτέ.
3. Τι έχεις βάλει στη συνταγή? Είναι φτιαγμένη απλά με καρδιά, είναι για ανάπτυξη σε αυτό το στάδιο, για συντήρηση ή κάτι άλλο? Όχι, όταν μεγαλώσουν πρέπει να τους αλλάζουμε τα ποσοστά πρωτεΐνης.
4. Δεν υπάρχουν προτιμήσεις (ΙΜΟ). Τρώνε ό,τι και όπως τα συνηθίσουμε (εκτός ίσως από κάποιες ιδιαίτερες περιπτώσεις xmmwhistle). Το σημαντικό είναι να συνεχίσεις να ταΐζεις ξεχωριστά την κάθε τροφή και όχι ανακατεμένες μεταξύ τους. Έτσι μόνο μπορείς να βγάλεις κάποια συμπεράσματα. Εάν τις ανακατεύεις, ούτε ποια προτιμούν θα ξέρεις ούτε ποια μπορεί να επιφέρει το οτιδήποτε...

stavrosczc
30-05-2011, 10:20
Με αυτο το ανκατεμα αναγκαστηκα να πεταξω ενα καρο τροφη γιατι εκαναν την πατατα παλια και τις εκανα μια μιξη ολες σε ενα κουβαδακι και μετα ειδα πως αυτο ειναι λαθος....
Ταιζε και σπιρουλινα μια φορα την ημερα.Μονο καλο θα τους κανει!

White Diamond
30-05-2011, 10:50
Εκτος και αν ξερεις οτι τις τρωγανε απο το κατ/μα που τους πηρες.
Εγω ταιζω μιγμα απο 4 διαφορετικες και προσθετω νεες παραλληλα για να τις συνηθιζουν. Δεν μενει τιποτα.

stavrosczc
30-05-2011, 10:55
Το θεμα σε αυτο Λευκοδιαμαντι ειναι οτι μπορει εσυ να τις ριχνεις μιξη μεσα αλλα το καθενα μπορει να τρωει οτι του αρεσει συγκεκριμενα...εκει ειναι και το προβλημα...οτι με αυτο δεν τρωνε ποικιλια τροφων που θελουμε εμεις.Και σε μενα οταν το εκανα δεν εμενε τιποτα απο τροφη αλλα δεν ηξερες ποιο τρωει και ΤΙ...

White Diamond
30-05-2011, 11:24
Ξεχασα να πω για την παρατηρηση Σταυρε.
Οι ποσοτητες ειναι τετοιες εκτος του οτι το χρωμα διαφορετικο καθως
και το ειδος οποτε ειναι ευκολο να δεις αν τρωνε απο ολες ολοι.
Τα μικρα ειναι ευκολοτερα απο τους μεγαλους τρωνε τα παντα ευκολα.

stavrosczc
30-05-2011, 11:36
Ναι δεν πηρα τον παραγοντα του αν κατσεις και βλεπεις,βεβαια το θεωρω οχι και τοσο ευκολο να διακρινεις γιατι πρεπει να επιβλαψεις 10δισκους π.χ στο δικο μου ενυδρειο συν οτι καποιες τροφες μετα το μουσκεμα αποκτουνε την ιδια μορφη...

disc-postman
30-05-2011, 12:55
Το καλυτερο συστημα για μενα το οποιο εχω εφαρμοσει με επυτυχια ειναι:

Ξεκινας εφοσον φωτιζεται το ενυδρειο με φυσικο φως γυρω στις 10:00 με 11:00 και συνεχιζεις ανα 3ωρο δηλαδη 14:00-17:00-20:00-και το τελευταιο 1 ωρα πριν κλεισουν τα φωτα με διαφορετικη τροφη καθε φορα.

Οταν τα ψαρια ενηλικωθουν μειωνεις τα γευματα και ξεκινας μεσημερι με τα φωτα αναμενα :thumbup:

Εννοειται οτι δεν εισαι με το ρολοι στο χερι και κοιτας τα δευτερολεπτα, στο περιπου οι ωρες :d

White Diamond
30-05-2011, 13:05
Αναλυτικα προσωπικα εδωσα day by day και gr. champion που ετρωγαν σιγουρα, προσθεσα tetra bits που εχουν αλλο χρωμα- μεγεθος, (αυτοι ετρωγαν sera)
αφου ειδα οτι εφαγαν ολοι προσθεσα tetra colour flakes και αυτα διαφορετικα, παλι παρατηρωντας τους, μετα προσθεσα της ΟΝ και τωρα ξερω οτι ολοι τρωνε
τα παντα πλεον χωρις προβλημα. Με τον τροπο αυτο δεν χανω γευμα και δεν ειμαι με την σκουπα στο χερι. Για καθε νεα δινω μικρη ποσοτητα μαζι με τις αλλες.
Παλαιοτερα εδινα σε καθε γευμα 3 διαφορετικες τροφες χωριστα αλλα λογω χρονου αυτο αλλαξε.