PDA

Επιστροφή στο Forum : Έγινα παππούς :)

IoSpy
20-05-2011, 19:40
Σήμερα το μεσημέρι είδα έναν από τους δίσκους μου να κοιτάει επίμονα ένα κομμάτι ξύλου μέσα στο ενυδρείο. Κοντά σε αυτόν ήταν και άλλος ένας που απλά κοιτούσε. Μετά από λίγο είδα τον πρώτο δίσκο να αρχίζει να καθαρίζει τον δίσκο. Οπότε λέω για να δούμε, μπορεί να είναι θηλυκό και να ετοιμάζει καμιά γέννα. Πάω μετά για καμιά ωρίτσα για καφέ και με παίρνει τηλ η μητέρα μου ότι γένναγαν οι δίσκοι. Εννοείται γύρισα σπίτι κατευθείαν και είδα τον πρώτο δίσκο να αμολάει αυγά πάνω στο ξύλο και να περνάει από πάνω ο δεύτερος για να γονιμοποιήσει. Οπότε προς το παρών υποθέτω ότι είναι ζευγάρι. Θα φανεί σε λίγες μέρες...

Δεν αφήνουν να πλησιάσει κανένας άλλος δίσκος αυτή τη στιγμή στα αυγά και κάθονται εναλλάξ και τα προσέχουν.

Είναι η πρώτη τους γέννα όπως και για εμένα, οπότε δεν έχω ελπίδες, πόσο μάλλον που είναι και στο κυρίως ενυδρείο. ήταν όμως κάτι που με έκανε να χαρώ μιας και πιθανών να έχω ζευγάρι και φαίνονται και αυτά χαρούμενα και προσηλωμένα στα αυγά τους. Υπολογίζω ότι είναι 1 έτους και κάτι και οι 2 γονείς.

Αυτή της στιγμή δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει χρήση γεννήστρας αλλά στο μέλλον σίγουρα.

Θα βάλω και φωτογραφία.

http://img197.imageshack.us/img197/8251/24728720747094657461185.th.jpg (http://img197.imageshack.us/i/24728720747094657461185.jpg/)

White Diamond
20-05-2011, 19:49
Μπραβο φιλε μου, με το καλο και οι ουριτσες.:thumbup:

stavrosczc
20-05-2011, 19:49
Η πρωτη ας πουμε γεννα ειναι πραγματικα κατι εντυπωσιακο αν δεν το εχεις ξαναδει...!!!

IoSpy
20-05-2011, 19:55
Thnx παίδες. Αν και δεν νομίζω ότι έχω ελπίδες διαβάζω για να μην κάνω λάθη έστω στο μέλλον. Στην φωτογραφία ο cobal blood είναι ο πορτοκαλοάσπρος δηλαδή είναι ο αρσενικός και ο πίσω είναι το θηλυκό.

Επίσης να πω πως ΚΗ έχω 1 GH 4 και θερμοκρασία 28. Λόγο πάρα πολλών πλέον φυτών τα ΝΟ3 δεν ξεπερνάνε ποτέ το 10 με αλλαγές κάθε 10 μέρες.

stavrosczc
20-05-2011, 20:05
Για μενα αν και στην αρχη και εγω λυπομουν το νερακι...ειναι λιγες οι αλλαγες σου!!!
Επισης να σε ετοιμασω προκαταβολικα και οχι κακοπροαιρετα πως ειναι πολυ δυσκολο να δεις ψαρακια αν δεν τα εχεις σε γεννηστρα που και παλι εχει θεμα και αυτη.

Στέργιος
20-05-2011, 21:02
προσωπικα για μενα το να έχεις ζευγάρι χωρίς να σκέφτεσαι αναπαραγωγές ειναι οτι χειρότερο! πέφτει ξύλο συνέχεια! αναγκάστηκα να χαλάσω ενα ζευγάρι απ τα τρια που είχα διότι δεν έχω άλλες γεννήστρες. Σωστα έχει πει κάποιος οτι τα ζευγάρια είναι για τις γεννήστρες!

disc-postman
20-05-2011, 22:08
Παππους με αυγα ωρε doh
Πρωτη γεννα και σε κεντρικο ενυδρειο δυσκολο, σου το ευχομαι :thumbup:

Στεργο δεν συμβαινει σε ολα τα ενυδρεια αυτο που λες ;)

IoSpy
21-05-2011, 03:34
Το ξέρω ότι οι αλλαγές είναι λίγες για γέννα και θα κάνω πιο σύντομες αλλαγές αυτές τις μέρες και ας μην ανεβάζω ΝΟ3. Αλλά φαντάζομαι ότι αύριο είναι δίσκολο να έχουν παραμείνει τα αυγά.

Όσο για ουρίτσες το ξέρω. Αλλά προς το παρών και τα αυγά είναι πρώτη φορά για εμένα οπότε με χαροποιεί. Τουλάχιστον στο μέλλον θα έχω κατά νου ένα πιθανό ζευγάρι για να το βάλω σε γεννήστρα. :D

Υ.Γ. Να αφήσω την moonlight όλο το βράδυ;

προσωπικα για μενα το να έχεις ζευγάρι χωρίς να σκέφτεσαι αναπαραγωγές ειναι οτι χειρότερο! πέφτει ξύλο συνέχεια! αναγκάστηκα να χαλάσω ενα ζευγάρι απ τα τρια που είχα διότι δεν έχω άλλες γεννήστρες. Σωστα έχει πει κάποιος οτι τα ζευγάρια είναι για τις γεννήστρες!

Προς το παρόν οι διαμάχες είναι μόνο όταν πάει κάποιος άλλος δίσκος στα αυγά τους. Πάντως από το μεσημέρι υπάρχουν όλα τα αυγά ακόμα και δεν τα έχουν φάει. Όλη την ώρα είναι από πάνω τους και τα φυσάνε.

Γιώργος Κ
21-05-2011, 05:14
Αντε με το καλο να δεις ουριτσες τουλαχιστον να επιβεβαιωσεις οτι προκειται για ζευγαρι!!!!! :thumbup:

Οπως λεει ο Σταυρος προσεχε τις αλλαγες σου ... εκτος απο τα νιτρικα ειναι και αλλοι οι λογοι που τις κανουμε συχνα! ;)

Genirous
21-05-2011, 09:31
Καλή αρχή Σπύρο, μπράβο! :thumbup:

IoSpy
21-05-2011, 13:19
Ευχαριστώ. :)

Τα καλά νέα είναι ότι είμαι στις 21 ώρες μετά την γέννα και τα αυγά είναι όλα, δεν τα έχει πειράξει κανείς. Οι γονείς όλο το βράδυ τα πρόσεχαν όπως και τώρα το πρωί και δεν έχει ασπρίσει και κανένα. Νομίζω πάει καλά μέχρι στιγμής. Θα κάνω και μερικές μετρήσεις αργότερα και θα προγραμματίσω και πιο σύντομη αλλαγή.

http://img813.imageshack.us/img813/9768/img1423f.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/813/img1423f.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

7 αυγουλάκια άσπρισαν σχετικά απότομα αλλά οι γονείς δεν τα έχουν αφαιρέσει.

Diskus Fan
22-05-2011, 01:15
1. Τα αυγά είναι γονιμοποιημένα.
2. Καλή επιτυχία ... αν και πολύ δύσκολο .... όχι όμως απίθανο.
3. Το όνομα που έγραψες είναι λάθος ... βάλε φωτογραφίες από τα 2 ψάρια.-
:cool:

Jeepas
22-05-2011, 16:53
Μπράβο!

Όποια κι αν είναι η κατάληξη και εσύ και τα ψαράκια σου θα βγείτε "κερδισμένοι"...;)

IoSpy
22-05-2011, 17:28
1. Τα αυγά είναι γονιμοποιημένα.
2. Καλή επιτυχία ... αν και πολύ δύσκολο .... όχι όμως απίθανο.
3. Το όνομα που έγραψες είναι λάθος ... βάλε φωτογραφίες από τα 2 ψάρια.-

Ναι μπερδεύτηκα sry. Το πορτοκαλοάσπρο είναι pigeon blood. Το άλλο κάτι για red torquaz το κόβω. Είναι αυτά τα 2 που φαίνονται στην εικόνα.

Πάντως έκλεισε δεύτερο 24ωρο και έχω 9 άσπρα αυγά και δεν τα έχουν βγάλει οι γονείς. Όλα τα υπόλοιπα είναι οκ. Οι γονείς δεν ξεκολάνε από πάνω. Μπήκαμε στο 3ο 24ωρο και περιμένω να δω εξελήξεις. Θα ανεβάσω άλλη μια φωτογραφία αργότερα να δείτε.

Diskus Fan
22-05-2011, 17:32
Το πρωί θα έχουν "σκάσει τα αυγά (εξαρτάται από την θερμοκρασία).-:cool:

Υ.Γ. Μάλλον εννοείς Red Turquoise.-;)

IoSpy
22-05-2011, 18:26
Το πρωί θα έχουν "σκάσει τα αυγά (εξαρτάται από την θερμοκρασία).-:cool:

Υ.Γ. Μάλλον εννοείς Red Turquoise.-;)

Σταθερά στους 28 είμαι από θερμοκρασία. Μπορείς να επηρέασε την διαδικασία η αλλαγή νερού που έγινε μια μέρα πριν κάνουν τα αυγά? Μπορεί κατά την αλλαγή νερού να είχα μικρό πτώση θερμοκρασίας της τάξεως μισό ή ένα βαθμό το πολύ. Είχα διαβάσει ότι και καλά επηρεάζονται σαν να νιώθουν ότι έρχονται βροχές... κάτι τέτοιο. Μπορεί να λέω και κοτσάνα.

Το βράδυ πάντως αφήνω την moonlight ανοιχτή να τα βλέπουν.

Mου φαίνεται ότι στα αυγά υπάρχει ένα μαυράκι μέσα πλέον και έχουν κάνει μια πολύ μικρή μύτη. Δυστυχώς στην φωτογραφία γίνεται διάθλαση χρωμάτων (μάλλον επειδή κολλάω τη μηχανή στο τζάμι και τραβάω διαγώνια) και δεν φαίνεται καλά.

http://img200.imageshack.us/img200/3199/img1425bs.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/200/img1425bs.jpg/)

Να μπω στην διαδικασία να αγοράσω καλλιέργεια αρτέμιας από αύριο ή δεν αξίζει και τσάμπα θα παιδευτώ;

Diskus Fan
22-05-2011, 23:34
Ωρέ ... στα κινέζικα γράφω;doh
Το πρωί (με την θερμοκρασία σου ίσως και προς μεσημέρι) θα δεις ουρίτσες λέμε.
Εκεί μέσα δύσκολα τα πράγματα ..... αν ετοιμάσεις γενήστρα πας και προς αρτέμια.
Χαλάρωσε κι' απόλαυσε.-:cool:

IoSpy
22-05-2011, 23:52
Είχα πάει βόλτα με τη μηχανή και γύρισα τώρα το βράδυ. Λέω... για να δούμε πως πάνε τα αυγά....

http://img819.imageshack.us/img819/2339/img1426va.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/819/img1426va.jpg/)

Και ναι... έχουμε τις πρώτες ουρίτσες. Απλά απόλαυση. :D

Diskus Fan
22-05-2011, 23:57
Επόμενη απόλαυση ... σε αντίστοιχο ίδιο χρονικό διάστημα (στις πλάτες των γονιών τους).-;)
:thumbup:

IoSpy
23-05-2011, 00:24
Επόμενη απόλαυση ... σε αντίστοιχο ίδιο χρονικό διάστημα (στις πλάτες των γονιών τους).-;)
:thumbup:

Είναι φοβερή εμπειρία. Εντυπωσιακό η αφοσίωση των γονιών στα μικρά τους. Πραγματικά κάθονται δίπλα στις ουρίτσες σε απόσταση αναπνοής. Τα άσπρα αυγά μπορούν ακόμα να επηρεάσουν τα υγιή που έχουν βγάλει ουρές;

Γιώργος Κ
23-05-2011, 00:36
Εχουν τρομερο δεσμο με τα μικρα τους ... τοσο πολυ δεν εχω δει σε κανενα πλασμα!
Τα ασπρα αυγα συνηθως βγαζουν fungus αν και πολλες φορες οι γονεις μεταφερουν τα μικρα τους σε αλλο σημειο! Αν δεν τα δεις μπορει να τα εχουν παει καπου αλλου!
Στην εισαγωγη του φιλτρου εχεις βαλει κατι να μη τα ρουφηξει??

IoSpy
23-05-2011, 00:45
Εχουν τρομερο δεσμο με τα μικρα τους ... τοσο πολυ δεν εχω δει σε κανενα πλασμα!
Τα ασπρα αυγα συνηθως βγαζουν fungus αν και πολλες φορες οι γονεις μεταφερουν τα μικρα τους σε αλλο σημειο! Αν δεν τα δεις μπορει να τα εχουν παει καπου αλλου!
Στην εισαγωγη του φιλτρου εχεις βαλει κατι να μη τα ρουφηξει??

Προς το παρον δεν έχω βάλει τίποτα στο μπαστούνι, αύριο θα ψάξω να βάλω κανένα τούλι. Και μια φωτογραφία 1,5 ώρα μετά. Από τις φωτογραφίες δεν φαίνεται μεγάλη διαφορά αλλά από κοντά έχει. Κουνιούνται πολύ πλέον και δεν είναι σταθερά.

http://img710.imageshack.us/img710/599/img1429g.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/710/img1429g.jpg/)

White Diamond
23-05-2011, 07:30
Τωρα εισαι παππους σιγουρα.:thumbup::thumbup:

Diskus Fan
23-05-2011, 13:25
ΜΗΝ ανησυχείς ... ξέρουν τι κάνουν.
Αν δεις να ρουφάνε κάποια μικρά από την στιγμή που θα αρχίσουν να κολυμπάνε ελεύθερα .... ΜΗΝ τρομάξεις .... τα καθαρίζουν και τα "φτύνουν" πάλι πίσω.-

Γιώργος Κ
23-05-2011, 13:34
Με το τουλι δε νομιζω να κανει δουλεια ... μπορουν να περασουν μεσα του!! Ασε που την ειχα παει μια φορα οταν μαλλον αυτο ελευθερωσε στο νερο κατι και τα βρηκα ολα στην επιφανεια (παλι καλα σωθηκαν τελικα)! Ουτε με σφουγγαρια απο το εσωτερικο του juwel -καθομουν και τα εβγαζα ενα ενα doh
Αν εχεις απο αεροφιλτρο το σφουγγαρακι του ειναι η καλυτερη λυση!! Βρισκεις πολυ ευκολα σε ενυδρειακα καταστηματα!!

IoSpy
23-05-2011, 13:39
Το έκαναν ήδη. Το πρωί που σηκώθηκα ήταν εκεί. Και μετά από 2 ώρες πάω και έλειπαν όλα και είχαν μείνει αρκετά πλέον άσπρα αυγά. Ψάχνω όλο το ενυδρείο μήπως δω κάτι και τα είχαν μεταφέρει σε ένα ξύλο λίγο πιο δίπλα. Υπολογίζω να είναι καμιά 20αριά.

Πάντως το θηλυκό προσέχει συνέχεια τα αυγά και πολύ λιγότερα αυτά που έχουν βγάλει ουρίτσες που είναι σε διπλανό ξύλο. Ο αρσενικός γενικά κόβει πολλές βόλτες σήμερα και δεν τα προσέχει και τόσο.

Με το τουλι δε νομιζω να κανει δουλεια ... μπορουν να περασουν μεσα του!! Ασε που την ειχα παει μια φορα οταν μαλλον αυτο ελευθερωσε στο νερο κατι και τα βρηκα ολα στην επιφανεια (παλι καλα σωθηκαν τελικα)! Ουτε με σφουγγαρια απο το εσωτερικο του juwel -καθομουν και τα εβγαζα ενα ενα doh
Αν εχεις απο αεροφιλτρο το σφουγγαρακι του ειναι η καλυτερη λυση!! Βρισκεις πολυ ευκολα σε ενυδρειακα καταστηματα!!

Έβαλα διπλωμένο τούλι και μάλιστα βλέπω έχουν μείνει απάνω του πολλά μικρά σωματίδια του νερού. Ελπίζω να κάνει κάτι. Ήδη και εδώ που έφτασαν σαν πρώτη γέννα και για τους δίσκους και για εμένα νομίζω είναι καλά.

Αν επιζήσουν και τις επόμενες μέρες πότε λέτε να μπορέσω να τα μεταφέρω μόνα τους σε ένα 20λιτρο;

Γιώργος Κ
23-05-2011, 13:50
Γενικα οσο τα αφησεις να τρεφονται απο τους γονεις τοσο καλυτερα!
Οταν τα δεις και τσιμπολογανε απο εδω και απο εκει και εχουν μεγαλωσει αρκετα ωστε να δεχτουν αρτεμια ... θεωρητικα μπορεις να τα χωρισεις! Πολλοι υποστηριζουν οτι μεγαλωσαν δισκακια χωρις αρτεμια αλλα οι αρτεμιες εχουν μεγαλη θρεπτικη αξια κατι που ειναι πολυ καλη τροφη για αυτα!

White Diamond
23-05-2011, 13:52
Οι γονεις και τα μικρα πρεπει να μεινουν μαζι για 2 εβδομαδες σιγουρα.

IoSpy
23-05-2011, 14:04
Τα χάζευα και είδα ένα μικρό ψαράκι που έχω (θέλω εδώ και μέρες να το δώσω γιατί ήταν σε άλλο ενυδρείο που το έκλεισα και ξέμεινε) και πήγε και έφαγε ένα μωράκι. Το έβγαλα και το έβαλα σε γεννήστρα αλλά υποθέτω θα έχει φάει και άλλα. :( Καμιά 10αριά το πολύ νομίζω πως βλέπω. Είναι και σε δύσκολο σημείο και δεν μπορώ να καταλάβω.

disc-postman
23-05-2011, 16:10
Σ αυτες τις περιπτωσεις λογω ενθουσιασμου (λογικο) τα βλεπουμε ολα ευκολα και κανουμε ονειρα, το πιο ευκολο σημερα σε ενα ενυδρειο δισκων ειναι η γεννηση αυγων απο καποιο ζευγαρι...................αλλα τελικα θα το διαπιστωσεις και συ η γεννηστρα ειναι μονοδρομος :thumbup:

IoSpy
23-05-2011, 18:22
Δυστυχώς έχουν μείνει 4. Το θηλυκό φυλάει ακόμα τα άσπρα αυγά... έτσι πρέπει να πύγαν άλλα ψαράκια και να τα έφαγαν :(

Γεννήστρα θα φτιάξω αλλά δυστυχώς δεν μπορώ αυτή την περίοδο.

Έχουμε κλείσει το 3ο 24 και μπήκαμε στο 4ο.

IoSpy
23-05-2011, 19:58
Τελικά 3.5 μέρες άντεξαν τα μωρά. Όσα είχαν μείνει φαγώθηκαν από τα μικρά sp3 νομίζω.

Yiannis59
23-05-2011, 20:16
Μην στεναχωριεσαι σε 10 μερες το πολυ θα γεννήσουν παλι μια και εγινε η αρχή,
Φρόντισε να εισαι ετοιμος

IoSpy
23-05-2011, 20:35
Δυστυχώς εντώς 10 ημερών δεν θα μπορώ να έχω τη γεννήστρα οπότε μάλλον το ίδιο βλέπω να γίνεται. Υπάρχει τρόπος να μεταφέρω τα αυγά μόλις σκάσουν οι ουρίτσες και να κάνω τεχνιτό μεγάλομα όπως έχω διαβάσει εδώ ή είναι πολύ βαβούρα και δεν αξίζει τον κόπο;

Γιώργος Κ
23-05-2011, 21:00
Ειτε με τεχνητο μεγαλωμα ειτε με οχι ... θα χρειαστεις ενα ενυδρειο αρκετα μεγαλο ... που θα τα μεγαλωσεις? Το 20 λιτρο θα ειναι για λιγο και μετα θα πρεπει να τα μετακομοισεις παλι!!

IoSpy
23-05-2011, 21:15
Ε ας φτάσουν σε σημείο να μπορούν να μετακινηθούν και τα δίνω σε άλλους να τα μεγαλώσουν. Καλά θα δούμε πως θα πάει. Πάντως έστω και μέχρι εκεί που έφτασαν ήταν πολύ ωραία εμπειρία. Με τα αυγά που έχειν μείνει πάνω στο ξύλο τι να κάνω; Το θηλλυκό ακόμα κάθεται εκεί και τα προσέχει και τους κάνει αέρα.

Diskus Fan
24-05-2011, 21:10
Τώρα αν σου πω ότι εκνευρίζομαι ... πως θα σου φανεί;:axe:
Έχεις σκοπό να χαλαρώσεις ή να μην ξανακοιτάξω τα θέματα που ανοίγεις; Από την αρχή σου το έγραψα (κι' άλλοι εκτός από μένα)... εκεί μέσα είναι δύσκολο. Έβγαλες ένα ψάρι σε μια γενήστρα (όπως έγραψες) γιατί το είδες να τρώει μικρό ... και μετά λες γενήστρα δεν έχω ... τελικά τι ισχύει; Τα ψάρια κάθε 6-10 μέρες θα γεννάνε αφού ξεκίνησαν .... χαλάρωσε .... ψάξου (διάβασε) .... και όταν θα μπορείς το προχωράς.
ΔΕΝ τελείωσε τίποτα ..... αντιθέτως τώρα αρχίζουν τα ζόρια .... θα παρακαλάς να σταματήσουν και αυτά .... "τον χαβά τους".-

IoSpy
25-05-2011, 00:16
Τώρα αν σου πω ότι εκνευρίζομαι ... πως θα σου φανεί;:axe:
Έχεις σκοπό να χαλαρώσεις ή να μην ξανακοιτάξω τα θέματα που ανοίγεις; Από την αρχή σου το έγραψα (κι' άλλοι εκτός από μένα)... εκεί μέσα είναι δύσκολο. Έβγαλες ένα ψάρι σε μια γενήστρα (όπως έγραψες) γιατί το είδες να τρώει μικρό ... και μετά λες γενήστρα δεν έχω ... τελικά τι ισχύει; Τα ψάρια κάθε 6-10 μέρες θα γεννάνε αφού ξεκίνησαν .... χαλάρωσε .... ψάξου (διάβασε) .... και όταν θα μπορείς το προχωράς.
ΔΕΝ τελείωσε τίποτα ..... αντιθέτως τώρα αρχίζουν τα ζόρια .... θα παρακαλάς να σταματήσουν και αυτά .... "τον χαβά τους".-

Δεν θα μου φανεί παράξενο μιας και είναι σύνηθες φαινόμενο :p
Μια χαρά χαλαρός είμαι, δεν καταλαβαίνω που φάνηκε το αντίθετο. :)
Η γεννήστρα που μετέφερα το ψάρι που έφαγε μικρό είναι η εσωτερικές γεννήστρες που είναι μέσα στο κυρίως ενυδρείο. Δεν είπα ότι το έβαλα σε ενυδρείο γεννήστρα. ;) Δυστυχώς ενυδρείο γεννήστρα δεν μπορεί να στηθεί αυτή τη στιγμή. Ελπίζω σύντομα να είμαι σε θέση να την ετοιμάσω.

Τα καλό είναι ότι τώρα που δεν υπάρχουν αυγά και ψαράκια δεν φέρονται σαν ζευγάρι, δεν κυνηγάνε τα άλλα. Μια χαρά ήρεμα είναι.

Γιώργος Κ
25-05-2011, 00:22
Μαλλον εννοουσε τη μικρη επιπλεουσα πλαστικη γεννηστρα!!!

-------------------------------------------------------------------------------------------

Ουπς με προλαβες .... :d:d

IoSpy
25-05-2011, 00:33
Μαλλον εννοουσε τη μικρη επιπλεουσα πλαστικη γεννηστρα!!!

-------------------------------------------------------------------------------------------

Ουπς με προλαβες .... :d:d

:) Ναι αυτή που είναι για τα ζωοτόκα.