PDA

Επιστροφή στο Forum : Earthworms

imichal
27-04-2011, 19:35
Εχει καταφερει κανεις να καλλιεργησει ? Θελω να ταιζω τα ενηλικα σκαλαρια μου ....
αυτα (http://cgi.ebay.co.uk/Multibuy-Live-Earthworms-Mix-n-match-livefood-tubs-/200595571523?pt=UK_Pet_Supplies_Reptiles_Spiders_I nsects&hash=item2eb46d8343#shId)

Yiannis59
27-04-2011, 20:00
Κήπο δεν εχεις;

imichal
27-04-2011, 20:20
εχω..... Αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να ειμαι καθε μερα με την τσαπα στο χερι......:d:d

Yiannis59
27-04-2011, 20:26
Σκαψε ενα μικρο λακο ριξε λιγα ξερα φύλα φρόντισε να ειναι υγρο και δεν χρειαζεται να εισαι με την τσαπα στο χερι εχουν φαει οι δισκοι μου ψιλοκομμένα (μονο μακρυά απο φυτοφάρμακα, ψεκασμούς και λιπάσματα)

Και να τα αγοράσεις (η ελληνική γη είναι γεμάτη) κατι τέτοιο πρέπει να κανεις στην γη η σε κουβα

imichal
27-04-2011, 20:28
Συνηθως τα σκουληκια αυτα εμφανιζονται σε αφρατα χωματα με πολύ υγρασια. Εδω εχω πετροχωμα και πολύ αμφιβάλω οσο νερο και αν ριχνω αν θα μαζευτει κανενας......

Yiannis59
27-04-2011, 20:35
Πήγαινε καπου που υπαρχουν και μαζεψε βαλτα σε ενα κουβα με ξερα φυλα ψωμακι και οτι σαβουρα απο χορταρικο εχει η κουζινα σου φροντισε να ειναι υγρο (αλλο υγρο και αλλο πλημμύρα) και καθαρισες

Jeepas
28-04-2011, 09:01
Ωρέ Γιάννη, είναι τα ίδια με αυτά που μου είχες δώκει κάποτε να καλλιεργήσω μέσα σε κουβαδάκι με χώμα (το καλύπταμε τότε με CD...)?

Yiannis59
28-04-2011, 09:48
Οχι δεν ειναι εκεινα ηταν γκριταλ εδω μιλαμε για γεωσκωλικες αλλα η διαδικασια ειναι σχεδον ιδια

imichal
29-04-2011, 17:48
grindal απεκτησα προσφατα αλλα παρειναι μικρα για τα ενηλικα σκαλαρια......
Περιμενω επισης δαφνιες και microworms......

Επίσης περιμενω και καμια παντοφλα απο τη γυναικα μολις ανακαλυψει οτι εχω σκουληκια στο σπιτι.....

Feeders.gr
25-01-2013, 15:54
Εχει καταφερει κανεις να καλλιεργησει ? Θελω να ταιζω τα ενηλικα σκαλαρια μου ....
αυτα (http://cgi.ebay.co.uk/Multibuy-Live-Earthworms-Mix-n-match-livefood-tubs-/200595571523?pt=UK_Pet_Supplies_Reptiles_Spiders_I nsects&hash=item2eb46d8343#shId)

δοκίμασε πρώτα εάν τους τρώνε και μετά να πάρεις και μια έτοιμη καλλιέργεια

http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?8529-%C3%ED%F9%F1%E9%EC%DF%E1-%EC%E5-%F4%E7%ED-isle-of-eco

yannisk
25-01-2013, 16:16
Γαιοσκώληκες μπορεί να καλλιεργήσει κανείς (εκτός από το έδαφος) και σε μια μεγάλη γλάστρα με καθαρό "ελαφρύ" χώμα.
Που και που προσθέτουμε φύλα από δέντρα και ποτίζουμε ώστε να υπάρχει αρκετή υγρασία.
Η γλάστρα θα πρέπει να έχει τρύπες για να αποβάλει το περισσευούμενο νερό και να είναι σε σκιερό μέρος ειδικά το καλοκαίρι.
Το χειμώνα προσέχουμε να μην γεμίζει με νερό βροχής αλλά να στραγγίζει.
Στην επιφάνεια καλό είναι να βάλουμε μεγάλες επίπεδες πέτρες (ή άλλα υλικά..). Οι πέτρες βοηθάνε στην ρύθμιση της υγρασία και στους γαιοσκώληκες αρέσει να κρύβονται από κάτω. Αυτό βολεύει γιατι μπορεί κανείς εύκολα να τους συλλέξει χωρίς να σκάψει!!!

Αν θέλουμε βάζουμε και ενα φυτό, έτσι για κάλυψη, ώστε να αποφύγουμε την παντόφλα…..

Feeders.gr
26-01-2013, 12:57
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Οι γεωσκώληκες που θα μαζέψεις από το έδαφος έχουν κάποιες αντικειμενικές δυσκολίες για να επιβιώσουν στη γλάστρα.
Καταρχήν δεν υπάρχει επαρκές βάθος για να φτιάξουν φωλιά. Υπό κανονικές συνθήκες σκάβουν φωλιές βαθιά στο έδαφος και βγαίνουν κατά τη διάρκεια της νύχτας στην επιφάνεια για να φάνε και να επιστρέψουν στη φωλιά. Δεν τους αρέσει ο συνωστισμός, οι φωλιές τους στο χώμα είναι μακριά η μία από την άλλη. Τρώγοντας μόνο φύλλα δεν θα έχουν πολύ χαμηλή θρεπτική αξία για τα ψάρια. Οι τρύπες της γλάστρας αποτελούν την καλύτερη έξοδο απόδρασης. Ειδικά αν πιάσει καμιά βροχή και η γλάστρα είναι έξω (και ας μην βρέχεται), οι γεωσκώληκες θα την κοπανήσουν. Δεν λέω ότι δεν γίνετε, αλλά πολύ κόπος για το τίποτα.

Αν θέλεις να κάνεις φάρμα (καλλιέργεια) γεωσκώληκα, θα πρέπει να επιλέξεις γεωσκώληκα κομποστοποίησης. Ζουν στην επιφάνεια και όχι βαθιά στο έδαφος. Δεν σκάβουν και δεν κάνουν φωλιές. Δεν έχουν πρόβλημα με την πυκνοκατοίκηση, όσοι πιο πολλοί είναι τόσο περισσότερους απογόνους θα κάνουν αφού διπλασιάζεται ο πληθυσμός τους μέσα σε 2 μήνες. Τρώνε καθημερινά ποσότητα φαγητού ίση με το βάρος τους. Κυριότερο, θα τους πετάς τα οργανικά σου σκουπίδια και θα παίρνεις τροφή για τα ψάρια σου και κομπόστ για τον κήπο σου.

yannisk
28-01-2013, 11:39
Αυτοί οι γεωσκώληκες κομποστοποίησης ποιο είδος είναι, εχουν επιστημονικό όνομα;
Δηλαδή αυτους αν τους αφησω εξω δεν θα την κοπανήσουν οταν ανέβει η υγρασία;;;;;

Feeders.gr
05-03-2013, 13:54
Με συγχωρείς αλλά δεν είχα δει την ερώτηση σου.

Για κομποστοποίηση χρησιμοποιούνται κυρίως τα είδη eisenia fetida & eisenia andrei.
Αν θέλεις να στήσεις μια φάρμα, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο δοχείο που θα κλείνει ερμητικά έτσι ώστε όταν επικρατεί αναταραχή να φτάνουν μεν μέχρι το καπάκι αλλά να μην μπορούν να βγουν έξω. Η γλάστρα δεν μπορεί να προσφέρει αυτή την ασφάλεια. Επίσης το δοχείο αυτό μπορείς να το διατηρείς και μέσα στο σπίτι σου (υπό συνθήκες) έτσι ώστε να μην ανησυχείς για τις εξωτερικές κλιματικές αλλαγές.
Δεν είναι η υγρασία που τους επηρεάζει αλλά η βροχόπτωση. Όταν νιώθουν τη βροχή (ίσως από τις δονήσεις από τις στάλες της βροχής, ίσως από το χαμηλό βαρομετρικό) τείνουν να εγκαταλείπουν τη φωλιά τους. Η κυριότερη θεωρία για αυτή τη συμπεριφορά αναφέρει ότι οι γεωσκώληκες ανεβαίνουν στην υγρή επιφάνεια γιατί είναι ευκαιρία για αυτούς να μετακινηθούν ευκολότερα σε άλλες περιοχές. Γενικά έχουν εξερευνητικές διαθέσεις. :d