PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαλαζιακή άμμος + θερμοκαλώδιο

mizu
16-04-2011, 15:13
Καλημέρα,

Μπορείτε να μου επιβεβαιώσετε την συμβατότητα θερμοκαλωδίου και χαλαζιακής άμμου;
(Το ενυδρείο θα υποστηρίζεται και από δεύτερο θερμαντικό αν χρειαστεί)

ΤΗΑΝΧ

Crazyio
16-04-2011, 16:31
έχεις ακούσει ότι δεν είναι συμβατά ?

delta66
16-04-2011, 16:41
Ποιος ο σκοπος που θελεις το θερμοκαλωδιο ?
Ποσο υψος θα εχει ο βυθος?
Ποια η διαμετρος της αμμου?
Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο και ποιες οι διαστασεις του κατω τζαμιου?
Ποια θερμοκρασια ειναι η επιθυμητη?
Θα εχει υποστρωμα λιπανσης?
Θα εχει φυτα?

White Diamond
16-04-2011, 16:46
Kαλως ηρθες τωρα εισαι σε καλα χερια. (D66):thumbup:

mizu
16-04-2011, 17:38
Καλώς σας (ξανα)βρήκα. Διαβάζω καιρό το forum και ξέρω σε τι χέρια έπεσα και τι με περιμένει :D

Οι απαντήσεις μου σε μπλε.

Ποιος ο σκοπος που θελεις το θερμοκαλωδιο? Το ενυδρείο - Juwel Vision 260 - αγοράστηκε μεταχειρισμένο με το θερμοκαλώδιο (της denerle) περασμένο ήδη μέσα - πίσω από τις πλάτες της Juwel. Άρα μένει για την ώρα εκτός αν δεν...
Ποσο υψος θα εχει ο βυθος? Δεν νομίζω να ανέβω περισσότερο από 5 cm
Ποια η διαμετρος της αμμου? Δεν έχει αγοραστεί ακόμα. Είμαι σε αναζήτηση λευκής χαλαζιακής με τιμή μικρότερης του χρυσού σε περίοδο πολέμου.
Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο και ποιες οι διαστασεις του κατω τζαμιου? Juwel 260 άρα 260L, για τις διαστάσεις / πάχος του κάτω τζαμιού.. :S
Ποια θερμοκρασια ειναι η επιθυμητη? Hamam για δίσκους ~29
Θα εχει υποστρωμα λιπανσης? Nope δεν σκοπεύω! Μόνο ταμπλέτες για εχινόδορους
Θα εχει φυτα? Ναι! Διάφορα είδη εχινόδορων 3-4 ρίζες max και φυτά επιφανείας.

Το ενυδρείο τώρα στήνεται οπότε κάθε πρόταση καλοδεχούμενη
Για την ώρα τα δισκάκια είναι σε ένα μικρότερο (αυτό της υπογραφής - χωρίς τους alenquer του loris) και περιμένουν τη μετακόμιση.

delta66
16-04-2011, 18:27
1. Ποιος ο σκοπος που θελεις το θερμοκαλωδιο? Το ενυδρείο - Juwel Vision 260 - αγοράστηκε μεταχειρισμένο με το θερμοκαλώδιο (της denerle) περασμένο ήδη μέσα - πίσω από τις πλάτες της Juwel. Άρα μένει για την ώρα εκτός αν δεν...
2. Ποσο υψος θα εχει ο βυθος? Δεν νομίζω να ανέβω περισσότερο από 5 cm
3. Ποια η διαμετρος της αμμου? Δεν έχει αγοραστεί ακόμα. Είμαι σε αναζήτηση λευκής χαλαζιακής με τιμή μικρότερης του χρυσού σε περίοδο πολέμου.
4. Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο και ποιες οι διαστασεις του κατω τζαμιου? Juwel 260 άρα 260L, για τις διαστάσεις / πάχος του κάτω τζαμιού.. :S
5. Ποια θερμοκρασια ειναι η επιθυμητη? Hamam για δίσκους ~29
6. Θα εχει υποστρωμα λιπανσης? Nope δεν σκοπεύω! Μόνο ταμπλέτες για εχινόδορους
7. Θα εχει φυτα? Ναι! Διάφορα είδη εχινόδορων 3-4 ρίζες max και φυτά επιφανείας.

8. Το ενυδρείο τώρα στήνεται οπότε κάθε πρόταση καλοδεχούμενη
Για την ώρα τα δισκάκια είναι σε ένα μικρότερο (αυτό της υπογραφής - χωρίς τους alenquer του loris) και περιμένουν τη μετακόμιση.

1. Δεν μου απαντας για το σκοπο που το θελεις. Εκει που ηταν το θερμοκαλωδιο δεν προσεφερε τιποτα παρα καταναλωση ρευματος.
2+3 Νομιζω πως δεν εχει να προσφερει τιποτα σε ψιλο διαμετρημα αμμου και με βαθος.
4. Για ενα τετοιο ενυδρειο θα χρειαζοταν 7-8 μετρα θερμοκαλωδιο. Εχεις τοσο στην πλατη για να το μεταφερεις στον πατο και να πεις οτι πειραματιζεσαι?
5 Φυσικα το θερμοκαλωδιο μην το υπολογιζεις ουτε για 1-2 βαθμους ανοδο απο την εξωτερικη.
6. Και ουτε ταμπλετες χρειαζονται
7, Μια χαρα για δισκους (ΙΜΟ) αλλα το θερμοκαλωδιο δεν το βλεπω να χρησιμευει σε τιποτα σε αυτα τα φυτα.
Πιο πολυ χρησιμο ειναι για τα φυτα, με την ελαφρια κινηση του νερου (λογω διαφορας θερμοκρασιας νερου στο βυθο και εκτος) και τη μεταφορα θρεπτικων στις ριζες τους.
Αν υποθεσουμε οτι βοηθαει και βιολογικα στο βυθο ή/και για αποφυγη αναεροβιων, και βαλεις να πειραματιστεις, θα επρεπε τουλαχιστον να ειχες χαλικι ή πολυ χοντρη αμμο (>1mm) και ρηχη, για να πεις οτι θα περναει νερο μεσα στο βυθο και θα γινεται καποια δουλεια.
Φυσικα το τιμημα του πειραματος θα ειναι καμια 40-60 βατ επιπλεον καταναλωση.

Συμπερασματα μου
Οπους ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι.
Εδω ακουω πολλα δισκακια και μικρο ενυδρειο :d
Μακαρι να τα καταφερεις χωρις ταλαιπωριες.

Τις πλατες προτεινω βγαλτες, ειναι που ειναι μικρος ο χωρος, μη τον μικραινουν κι αλλο.

Δωσε προτεραιοτητα στα φιλτρα και μετα κοιτας καλωδια και μπλιμπλικια.

Χαλαζιακη οικονομικη εχει petcumlus http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1838

Αναεροβιες στο βυθο μπορεις να αποφυγεις (απο τη δικη μου πειρα μονο) με καλη κυκλοφορια στο βυθο που να στελνει τα σκουπιδια και τα υπολλειματα στις εισοδους των φιλτρων πριν εισχωρησουν μεσα στο βυθο.

Παρολα αυτα προτεινω να το βαλεις και να δεις τι θα γινει. Ξερεις πως μπαινει ετσι?
Βεντουζακια εχει ετσι? Ειναι με controller? Ποσα βατ ειναι? Μηκος?

disc-postman
16-04-2011, 18:36
Συμφωνω κι εγω με τον Σπυρο, ουτε θερμοκαλωδιο χρειαζεται, ουτε ταμπλετες οι εχινοδοροι :thumbup:

Βγαλε την πλατη μπας και κερδισεις κανα λιτρο :d:d:d

mizu
17-04-2011, 10:33
Αν υποθεσουμε οτι βοηθαει και βιολογικα στο βυθο ή/και για αποφυγη αναεροβιων, και βαλεις να πειραματιστεις, θα επρεπε τουλαχιστον να ειχες χαλικι ή πολυ χοντρη αμμο (>1mm) και ρηχη, για να πεις οτι θα περναει νερο μεσα στο βυθο και θα γινεται καποια δουλεια.

Χαλαζιακη οικονομικη εχει petcumlus http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1838

Σκέφτομαι για αυτή (http://www.votsalo.net/productDetailsGR.asp?id=127) στα (3-5)mm αν όχι (5-8)mm. Νομίζω ότι θα ξεφεύγει από τον όρο πούδρα. Τα μεταφορικά από το petcumulus για Αθήνα θα μου στοιχίσουν περισσότερο από την ίδια την άμμο... την οποία φέρνει και κάποιος στην Αθήνα αλλά δεν την έχει ετοιμοπαράδοτη.

Αναεροβιες στο βυθο μπορεις να αποφύγεις (απο τη δικη μου πειρα μονο) με καλη κυκλοφορια στο βυθο που να στελνει τα σκουπιδια και τα υπολλειματα στις εισοδους των φιλτρων πριν εισχωρησουν μεσα στο βυθο.

Παρολα αυτα προτεινω να το βαλεις και να δεις τι θα γινει. Ξερεις πως μπαινει ετσι?
Βεντουζακια εχει ετσι? Δεν έχει βεντουζάκια αλλά αγόρασα από pet-shop
Ειναι με controller? Δυστυχώς όχι
Ποσα βατ ειναι? 24V
Μηκος?Περίπου 3m

delta66
17-04-2011, 13:20
OK προχωρα αν και μικρο.

ΥΓ τα μεταφορικα μη τα υπολογιζεις πολλα παντως, γιατι τα στελνει και με μεταφορικη. Καλυτερα ρωτα με mail για να μη περιμενεις αν δεν βρισκεις.

MakChem
17-04-2011, 14:32
Συμφωνω κι εγω με τον Σπυρο, ουτε θερμοκαλωδιο χρειαζεται, ουτε ταμπλετες οι εχινοδοροι :thumbup:

Βγαλε την πλατη μπας και κερδισεις κανα λιτρο :d:d:d

Συμφωνώ κι εγώ με το Βασίλη που συμφωνεί με το Σπύρο.:thumbup:;)

mizu
17-04-2011, 17:56
ΤΗΑΝΧ! Όταν ολοκληρωθεί θα πέσουν και οι φωτογραφίες