PDA

Επιστροφή στο Forum : Symbiont - βιολογικό υλικό

MakChem
30-03-2011, 18:06
Πριν από λίγο καιρό ανακάλυψα και αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το βιολογικό υλικό Symbiont της Easy Life, σε ένα από τα ενυδρεία μου. Πρόκειται για συμπαγές κυλινδρικό υλικό μέσου μήκους 4-5 εκ., κατασκευασμένο από τετηγμένο "γυαλί" (sintered glass) αρκετά μεγάλου ειδικού βάρους. Η πολύ σοβαρή εταιρεία δεν συστήνει μερικές αλλαγές του υλικού ανά τακτά χρονικά διαστήματα και υποστηρίζει ότι η πορώδης δομή του Symbiont είναι ικανή για την αποίκηση αερόβιων αλλά και αναερόβιων βακτηρίων, με στόχο τη δραστική μείωση των νιτρικών. Η διαθέσιμη συνολική επιφάνεια αποίκησης βακτηρίων είναι πολύ υψηλή και γι αυτό η Easy Life θεωρεί ότι 300 γραμμάρια Symbiont καλύπτουν τις ανάγκες ενυδρείου με όγκο 900 λίτρων. Τέλος, το Symbiont θα πρέπει να τοποθετηθεί σε εντελώς σκοτεινό χώρο και να μην έρχεται σε επαφή με κανενός είδους φωτεινή πηγή (αυτό ξενίζει λίγο για την περίπτωση των sump). Η συσκευασία που αγόρασα ήταν των 300 γραμμαρίων και κόστισε 16 ευρώ.
Δυστυχώς δεν έχω ενυδρείο 900 λίτρων για να δοκιμάσω το Symbiont στα όριά του.:d:d

White Diamond
30-03-2011, 19:17
Και τα μισα να κανει απο οτι λεει Μακη, ειναι πολυ οικονομικο.
Περιμενουμε τα συμπερασματα σου και σκεφτομαστε τι θα
κανουμε οι σαμπατοι με το φως.;)

Crazyio
30-03-2011, 19:31
σκέφτεσαι να το δοκιμάσεις σε νέο ενυδρείο ή σε υπάρχον ?
Περιμένουμε τις εμπειρίες σου με το υλικό ...

MakChem
30-03-2011, 20:58
σκέφτεσαι να το δοκιμάσεις σε νέο ενυδρείο ή σε υπάρχον ?
Περιμένουμε τις εμπειρίες σου με το υλικό ...

Ιωσά το χρησιμοποιώ ήδη σε ενυδρείο που λειτουργεί από παλιά, απλά αύξησα το βιολογικό υλικό. Μεγάλο ενδιαφέρον θα είχε η χρήση του υλικού σε νέο ενυδρείο.

Diskus Fan
30-03-2011, 22:30
Και τα μισα να κανει απο οτι λεει Μακη, ειναι πολυ οικονομικο.
Περιμενουμε τα συμπερασματα σου και σκεφτομαστε τι θα
κανουμε οι σαμπατοι με το φως.;)

1. :wonder:
2. Στα εξωτερικά φίλτρα, δεν μπαίνει το φως;:confused:

White Diamond
31-03-2011, 08:52
1. 3LT Siporax πχ 16ε απο το χυμα στηριζει 900lt ? Aν δεν θελει και αντικατασταση?
2. Ορισμενα ειναι τελειως σκοτεινα και αλλα πολυ σκουροχρωμα στον καδο, στην τελικη βαζεις
κατι εξωτερικα και καθαρισες. Στο sump ειναι το θεμα, ισως ενα φιλμ εξωτερικα μας εκανε δουλιτσα,
με ενα πολυκ/κο καπακι σκουρο.;)

Diskus Fan
31-03-2011, 11:49
1. Τι στηρίζει και τι όχι ... πολύ μεγάλη κουβέντα. Φυσικά και ΔΕΝ θέλει αντικατάσταση. Ο Undergasser που το έχει "φτιάξει", το χρησιμοποιεί 10 χρόνια συνεχώς .... δεν είναι ηλίθιος φαντάζομαι.
2. Αναφέρθηκα στα ΜΗ σκοτεινά. Εξαρτάται πόσο φωτοευαίσθητο είναι το υλικό ... αν και μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό.-
:cool:

delta66
31-03-2011, 12:23
2. Αναφέρθηκα στα ΜΗ σκοτεινά. Εξαρτάται πόσο φωτοευαίσθητο είναι το υλικό ... αν και μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό.-
:cool:
Υπαρχουν υλικα φωτοευαισθητα και μη?:cool:

White Diamond
31-03-2011, 12:26
Μηπως αφορα τη βιολογια και οχι το υλικο?:wonder:

MakChem
31-03-2011, 13:11
Τα βιολογικά υλικά προφανώς και δεν είναι φωτοευαίσθητα. Η Easy Life (η μοναδική) εμμέσως θέτει θέμα φωτοευαισθησίας των αερόβιων νιτροποιητικών βακτηρίων ή/και των αναερόβιων βακτηρίων. Το θέμα είναι πολύ σοβαρό κατά την άποψή μου και πρέπει να "ψαχτεί" σε βάθος...

White Diamond
31-03-2011, 13:20
Υπαρχουν υλικα φωτοευαισθητα και μη?:cool:

Μηπως αφορα τη βιολογια και οχι το υλικο?:wonder:

Τα βιολογικά υλικά προφανώς και δεν είναι φωτοευαίσθητα. Η Easy Life (η μοναδική) εμμέσως θέτει θέμα φωτοευαισθησίας των αερόβιων νιτροποιητικών βακτηρίων ή/και των αναερόβιων βακτηρίων. Το θέμα είναι πολύ σοβαρό κατά την άποψή μου και πρέπει να "ψαχτεί" σε βάθος...

Αααα... για την βιολογια λεει οχι για το υλικο (ανακυκλωμενο γυαλι).whistle

Υ.Γ. Βρε αμα γερασει ο ανθρωπΑς.

Nitrifying Bacteria Facts (http://www.bioconlabs.com/nitribactfacts.html)
Fritz Industries

Light

Nitrifying bacteria are photosensitive, especially to blue and ultraviolet light. After they have colonized a surface this light poses no problem. During the first 3 or 4 days many of the cells may be suspended in the water column.

Φως

Τα βακτηρια νιτροποίησης είναι φωτοευαίσθητα, ιδιαίτερα σε μπλε και υπεριώδες φως. Αφού έχουν αποικίσει μια επιφάνεια αυτό το φως δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Κατά τη διάρκεια των πρώτων 3 ή 4 ημερων πολλά από τα κύτταρα μπορεί να ανασταλουν στη στήλη του νερού.

mizu
04-05-2011, 00:08
Καλησπέρα και από μένα.
Καταρχήν, ασφαλώς και υπάρχουν φωτοευαίσθητα υλικά όμως αν κάτι είναι είναι φωτοευαίσθητο (και το παρουσιάζει και ως πλεονέκτημα) είναι η δυνατότητα ανάπτυξης και συντηρησης στην επιφάνεια του αποικιών αναερόβιων βακτηριδίων.
Τα αναερόβια βακτηρίδια εν γένει είναι χημιειοετερότροφα (χρησιμοποιούν ως πηγή άνθρακα οργανικές ουσίες και αντλούν ενέργεια από οξειδοαναγωγικές αντιδράσεις οργανικών πάντα ουσιών). Με άλλα λόγια εξελικτικά αυτά τα βακτήρια έμειναν "πίσω" και ζουν εκεί που δεν υπάρχει φως και οξυγόνο. Οι δύο αυτοί παράγοντες είναι τοξικοί για τα αναερόβια βακτηρίδια.

Aerobic and Anaerobic Growth of Rifampin-Resistant Denitrifying Bacteria in Soil
ROBERT E. MURRAY,* LAURA L. PARSONS, AND M. SCOTT SMITH
APPLIED AND ENVIRONMENTAL MICROBIOLOGY, Feb. 1990, p. 323-328

Food microbiology / M.R. Adams and M.O. Moss, 2000

Στέργιος
30-01-2013, 19:50
Eχουμε κάτι νεότερο για το υλικό???

gianni zym
31-01-2013, 01:49
το απόλυτο σκοτάδι πως επιτυγχάνεται όχι σε εξωτερικό φίλτρο;
π.χ. στο σαμπ που είναι συνέχεια του ενυδρείου;

MakChem
31-01-2013, 15:58
Στέργιε, το χρησιμοποιώ σε ένα μικρό φυτεμένο και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Το θεωρώ "the best".
Γιάννη, στην περίπτωση αυτή είναι δύσκολο να επιτευχθεί ο στόχος. Θεωρώ πάντως ότι οι απώλειες δεν θα είναι μεγάλες.

Στέργιος
31-01-2013, 16:21
Δηλαδή Μάκη υποστηρίζει τα οσα λέει? Στα νητρικά υπάρχει όντως μείωση?

Buelligan75
31-01-2013, 18:49
Πρόκειται για συμπαγές κυλινδρικό υλικό μέσου μήκους 4-5 εκ., κατασκευασμένο από τετηγμένο "γυαλί" (sintered glass) αρκετά μεγάλου ειδικού βάρους.

μακη τα substrat k substratpro δεν ειναι sintered glass κ sintered quartz αντιστοιχα? γιατι τοση διαφορα στην αποικηση?

MakChem
31-01-2013, 19:24
Στέργιε δεν μπορώ να απαντήσω για τα νιτρικά, αφού απορροφούν και τα φυτά μου. Πάντως, σε καλοταϊσμένο δισκοενυδρείο, εγώ προσωπικά, μόνο από αλλαγές νερού και πόθο θα περίμενα ουσιαστική μείωση των νιτρικών. Με τέτοια έκταση ρύπων που παράγουν οι δίσκοι, τί να περιμένεις από μία μικρή έως μέτρια απονιτροποίηση του οποιουδήποτε βιολογικού υλικού.

Σάκη, εκτός της ποιότητας-χημικής σύστασης του υλικού, παίζει ρόλο (τον σημαντικότερο θα έλεγα) και η πορώδης δομή που επιτυγχάνει κατασκευαστικά η κάθε εταιρία. Η μορφολογία και η γεωμετρική διασύνδεση των κενών χώρων εντός του υλικού, τα κανάλια που δημιουργούνται με απλά λόγια, είναι αυτό που καθορίζει τόσο την ικανότητα-ποσότητα αποίκησης των αερόβιων βακτηρίων όσο και την ικανότητα-ποσότητα αποίκησης των αναερόβιων βακτηρίων.

Buelligan75
31-01-2013, 19:29
Σάκη, εκτός της ποιότητας-χημικής σύστασης του υλικού, παίζει ρόλο (τον σημαντικότερο θα έλεγα) και η πορώδης δομή που επιτυγχάνει κατασκευαστικά η κάθε εταιρία. Η μορφολογία και η γεωμετρική διασύνδεση των κενών χώρων εντός του υλικού, τα κανάλια που δημιουργούνται με απλά λόγια, είναι αυτό που καθορίζει τόσο την ικανότητα-ποσότητα αποίκησης των αερόβιων βακτηρίων όσο και την ικανότητα-ποσότητα αποίκησης των αναερόβιων βακτηρίων.

ευχαριστω μακη , με καλυψες!!

ασχετο..........εχεις δει ολα τα υλικα στο μικροσκοπιο?

MakChem
31-01-2013, 19:32
ευχαριστω μακη , με καλυψες!!

ασχετο..........εχεις δει ολα τα υλικα στο μικροσκοπιο?
Όχι όλα ωρέ, μόνο τα κορυφαία.;)

Buelligan75
31-01-2013, 19:36
Όχι όλα ωρέ, μόνο τα κορυφαία.;)

μπορεις να μου επιβεβαιωσεις την ποιοτητα της ελαφροπετρας?:d

MakChem
31-01-2013, 19:54
Ναι ωρέ, την επιβεβαιώνω.:thumbup: