PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαλλον υπαρχει προβλημα...

Giannis_4
02-03-2011, 19:34
Γεια σας παιδες!!!
Μαλλον εχει προλημα αναπτυξης ο ενας μου δισκος,ειναι ο ποιο παλιος απο ολους και οταν τον αγορασα πριν ενα χρονο ηταν και ο ποιο μεγαλος απο ολους τους υπολοιπους.Αυτην την στιγμη τον εχουν φτασει σε μεγεθος οι αλλοι και μερικοι τον περασαν κι ολας.
Παρ ολα αυτα εχει φυσιολογικοτατη ζωη δηλ,τρωει πολυ καλα(ειναι ο πρωτος που στεκεται στο τζαμι και ζηταει φαι),τα κακα του κοκκινα,ειναι ζευγαρι με τον αρχηγο και γενναει αβερτα,τσαμπουκαλευεται σε ολους και περναει το δικο του...γενικα ειναι μια χαρα.
Το πρόβλημα εκτος της ανάπτυξης ειναι και το στομαχι του που ενω τρωει του σκασμου δεν λεει να φουσκωσει και ειναι λες και εχει να φαει καμια βδομαδα την ωρα που των υπολοιπων ειναι τουμπανιασμενα μετα το φαι.
Πιστευω οτι υπαρχει προβλημα αλλα δεν ξερω την λυση γι αυτο και περημενω απο τους εμπειροτερους τις συμβουλες τους.
Οριστε και μερικες φωτο για να το δειτε απο κοντα
119611196211963119641196511966119671196811969

Γιάννης
02-03-2011, 23:28
Νομίζω ότι είναι μια χαρά το ψάρι,να το χαίρεσαι.
Δεν γίνονται όλοι οι δίσκοι πιατέλες όσο καλές και να είναι οι συνθήκες-διατροφή.
Πιστεύω όμως ότι το ψάρι τους επόμενους μήνες θα πάρει λίγο μέγεθος ακομη.
Εκτός αυτού αναφέρεις ότι γεννοβολάει αβέρτα,και από ότι λέγεται αυτό είναι παράγοντας που επιβραδύνει την ανάπτυξη.

Giannis_4
02-03-2011, 23:40
Σ ευχαρηστω Γιαννη για την απαντηση!!
Εχεις καμια συμβουλη για το στομαχι του που δεν φουσκωνει ποτε οταν τρωει ενω τα αλλα πρηζοντε??

Γιάννης
02-03-2011, 23:50
Κατά την γνώμη μου πάντοτε δεν πρέπει να σε ανησυχεί αυτό.
Το πρόβλημα θα ήταν αν δεν έτρωγε ή αν δεν ήταν φυσιολογικά τα κόπρανα του.
Πιστεύω ότι οι δίσκοι έχουν ο καθένας την δική του προσωπικότητα κατά κάποιον τρόπο όπως οι άνθρωποι.
Άλλο είναι είναι λαίμαργο,άλλο πιο επιλεκτικό στην τροφή άλλο πιο επιθετικό κτλ.

Γιώργος Κ
02-03-2011, 23:56
Στο θεμα αναπτυξης οσο εχω δει απο τον δικο μου αρσενικο που οταν τον πηρα φαινοταν ηδη ταλαιπωρημενος απο το πετσοπ και τον ειχα σε 120 λιτρα με αλλους 3 δισκους μεγαλωνε ... ομως αργα και σταθερα! Οταν εμεινε μονο με τη θυληκια στα ιδια λιτρα οι γεννες δεν του σταματησαν την αναπτυξη ... ενω τωρα που εχει μετακομισει σε 400 λιτρα (με 50 λιτρα ανα ψαρι) μετα απο τουλαχιστον 3,5 χρονια στα χερια μου ... η αναπτυξη του ειναι εντυπωσιακη σε σημειο που δεν τον αναγνωριζω!

Απο τα παραπανω βγαζω το συμπερασμα οτι τα λιτρα και το στοκαρισμα εχουν πολυ μεγαλη επιρροη στην αναπτυξη!! Οι δε γεννες δεν φαινεται να του "φρεναραν" την αναπτυξη!

Giannis_4
02-03-2011, 23:58
Κατά την γνώμη μου πάντοτε δεν πρέπει να σε ανησυχεί αυτό.
Το πρόβλημα θα ήταν αν δεν έτρωγε ή αν δεν ήταν φυσιολογικά τα κόπρανα του.
Πιστεύω ότι οι δίσκοι έχουν ο καθένας την δική του προσωπικότητα κατά κάποιον τρόπο όπως οι άνθρωποι.
Άλλο είναι είναι λαίμαργο,άλλο πιο επιλεκτικό στην τροφή άλλο πιο επιθετικό κτλ.

Ειμουν σχεδον σιγουρος οτι κατι τρεχει με τον συγκεκριμενο αλλα με τα λεγομενα σου με καθησυχασες και να εισαι καλα!!
Απλα θα τον εχω υπο παρακολουθηση.
Σ ευχαρηστω και παλι!!

Giannis_4
03-03-2011, 00:00
Στο θεμα αναπτυξης οσο εχω δει απο τον δικο μου αρσενικο που οταν τον πηρα φαινοταν ηδη ταλαιπωρημενος απο το πετσοπ και τον ειχα σε 120 λιτρα με αλλους 3 δισκους μεγαλωνε ... ομως αργα και σταθερα! Οταν εμεινε μονο με τη θυληκια στα ιδια λιτρα οι γεννες δεν του σταματησαν την αναπτυξη ... ενω τωρα που εχει μετακομισει σε 400 λιτρα (με 50 λιτρα ανα ψαρι) μετα απο τουλαχιστον 3,5 χρονια στα χερια μου ... η αναπτυξη του ειναι εντυπωσιακη σε σημειο που δεν τον αναγνωριζω!

Απο τα παραπανω βγαζω το συμπερασμα οτι τα λιτρα και το στοκαρισμα εχουν πολυ μεγαλη επιρροη στην αναπτυξη!! Οι δε γεννες δεν φαινεται να του "φρεναραν" την αναπτυξη!

Γιωργο εμενα μου κανει εντύπωση οτι οι υπολοιποι 5 που ζουν στις ιδιες συνθηκες εχουν θεαματικη αναπτηξη.

Γιώργος Κ
03-03-2011, 00:11
Για μενα καλα κανεις και ανυσηχεις και απορεις ... ομως σε δισκους που κραταμε στα ενυδρεια μας ειναι συνηθισμενο φαινομενο μερικοι να εχουν μεγαλυτερη αναπτυξη απο αλλους! Μαλιστα μερικοι εκτροφεις υποστηριζουν οτι αυτοι που μεγαλωνουν πιο γρηγορα συνηθως ειναι αρσενικα (προσφατα το διαβαζα) ...

Στη θεση σου δε θα τρομαζα οτι θα μεινει ετσι .. τουλαχιστον απο οσα εχω δει εγω η αναπτυξη τους δε σταματαει οποιαδηποτε στιγμη της ζωης τους! Ο δικος μου πηρε το πιο πολυ "μποι" σε ηλικια παραπανω των 4 ετων απο οσο υπολογιζω μπορει και παραπανω ... οταν βρεθηκε σε καταλληλες συνθηκες!!!

Giannis_4
03-03-2011, 00:19
Η ανησυχία μου οφείλετε στην υγεια του και οχι στην αναπτηξη,ας ειναι καλα και ας μείνει και ετσι αν θελει...
Αυτο που λες οτι γραφτηκε για του αρσενικους ισχύει και στους δικους μου,οι 2 αρσενικοι μου μεγαλωνουν πολυ ποιο γρηγορα απο τα κοριτσια!

Γιάννης
03-03-2011, 00:21
Γιάννη κοίτα αυτά τα ψάρια είναι από την ίδια γέννα,μεγάλωσαν στον ίδιο χώρο και τρώνε την ίδια τροφή,η διαφορά είναι εμφανής.

http://i645.photobucket.com/albums/uu174/Giannis_Sop/DSC00010.jpg
http://i645.photobucket.com/albums/uu174/Giannis_Sop/DSC00011.jpg

Giannis_4
03-03-2011, 00:31
Ποοο...τρελη η διαφορα συνονοματε!!!
Θηριο ο δευτερος!!!

st2121
03-03-2011, 00:52
Γιάννη κοίτα αυτά τα ψάρια είναι από την ίδια γέννα,μεγάλωσαν στον ίδιο χώρο και τρώνε την ίδια τροφή,η διαφορά είναι εμφανής.

http://i645.photobucket.com/albums/uu174/Giannis_Sop/DSC00010.jpg
http://i645.photobucket.com/albums/uu174/Giannis_Sop/DSC00011.jpg

Ολα τα λεφτα το δετερο ψαρι.πολυ μου αρεσει;)

Diskus Fan
03-03-2011, 16:34
Για να μην βάζω παραθέσεις .....
1. Έχω 5 παιδιά ... το ψηλότερο 1,79 και το κοντύτερο 1,67 .... θα έπρεπε να έχουν όλα το ίδιο ύψος;
2. Θα πρέπει να σε ανησυχεί περισσότερο .... το ότι "τουμπανιάζουν" οι κοιλιές των άλλων.
3. Το μικρότερο ψάρι μίας γέννας και το μεγαλύτερο έχουν την διαφορά .... το πρώτο θηλυκό και το δεύτερο αρσενικό.
4. Η γέννα "κόβει" την ανάπτυξη ... αφού τα ψάρια σε αυτήν την περίοδο τρώνε ελάχιστα έως καθόλου.
5. Υποστηρίζεται μια θεωρία πως οι μεγαλύτεροι δίσκοι εκκρίνουν κάποια ουσία/ορμόνη που επιβραδύνει την ανάπτυξη των υπολοίπων ... εγώ ειδικός δεν είμαι.-
:cool:

Giannis_4
03-03-2011, 17:23
Για να μην βάζω παραθέσεις .....
1. Έχω 5 παιδιά ... το ψηλότερο 1,79 και το κοντύτερο 1,67 .... θα έπρεπε να έχουν όλα το ίδιο ύψος;Ουτε εγω με το καρντασι μου εχουμε ιδιο υψος:d
2. Θα πρέπει να σε ανησυχεί περισσότερο .... το ότι "τουμπανιάζουν" οι κοιλιές των άλλων. Ηθελα να υπερβαλω με την λεξη τουμπανιασμα για να δείξω οτι οταν τρωνε τα υπολοιπα φαινεται οπως σε ολα τα ψαρια ενω στον συγκεκριμένο οχι
3. Το μικρότερο ψάρι μίας γέννας και το μεγαλύτερο έχουν την διαφορά .... το πρώτο θηλυκό και το δεύτερο αρσενικό.
4. Η γέννα "κόβει" την ανάπτυξη ... αφού τα ψάρια σε αυτήν την περίοδο τρώνε ελάχιστα έως καθόλου.Μαλλον αυτο ισχυει στην περιπτωση μου
5. Υποστηρίζεται μια θεωρία πως οι μεγαλύτεροι δίσκοι εκκρίνουν κάποια ουσία/ορμόνη που επιβραδύνει την ανάπτυξη των υπολοίπων ... εγώ ειδικός δεν είμαι.-
:cool: Εκαστος στο ειδος τους του και ο FAN στους δισκους...:d

Ευχαρηστω για την απαντηση!!:thumbup: