PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσους δίσκους .... έχασες;

Diskus Fan
25-02-2011, 20:10
1. Αν εμπίπτει σε άλλη κατηγορία .... παρακαλείται κάποιος mod να το μεταφέρει.
2. Κάθε φορά που τυγχάνει να επισκεφθώ κάποιο ενυδρειακό κατάστημα ... ειδικά όταν έχει κάνει πρόσφατη εισαγωγή δίσκων .... αναρωτιέμαι "που πηγαίνουν" όλοι αυτοί οι δίσκοι.
Παράλληλα διαπιστώνω πως ... έχουμε "πνιγεί" στην θεωρία. Μου γεννάται λοιπόν το ερώτημα και ελπίζω να διαβάσω απαντήσεις.
Πόσους δίσκους έχασες τον τελευταίο χρόνο;

:cool:

Giannis_4
25-02-2011, 20:19
Εχει 1 χρονο που εχω δισκους και ηταν το μονο ψαρι που ασχολήθηκα σοβαρα,τις 2 προηγουμενες φορες που έστησα ενυδρειο δεν ηξερα την τυφλα μου και απο internet μαυρα μεσανυχτα,δεν εχω χασει κανενα δισκο φτου,φτου,φτου!!
Σαν αρχαριος λοιπον που ασχολείται με δισκους εχω να κανω και μια προταση σε οσους αρχαριους σκέφτονται να ασχοληθούν με το συγκεκριμένο ειδος,αν ειστε διατεθειμένοι να τους παρέχετε οτι χρειάζονται μην μασατε τιποτα,ειναι ευκολα στην διατήρηση τους!!!

vaslag7
25-02-2011, 20:36
Ασχολουμε με τους δισκους λιγο παραπανω απο εναμιση χρονο,αρχαριος στους δισκους,τους πρωτους 6 μηνες εχασα 7 δισκους,ειχα νερο δικτυου,τον τελευταιο χρονο δεν εχω χασει κανενα δισκο μετα την προσθηκη οσμωσης,εχω 8 σε 450 λιτρα.Ο πρωτος δισκος παντως που μπηκε υπαρχει ακομα και μαλιστα γενναει συνεχως

Crazyio
25-02-2011, 20:38
Δυστυχώς έναν παλαιότερα... (όχι τον τελευταίο χρόνο, οι δίσκοι που έχω τώρα είναι 14 μήνες στα χέρια μου)
Με το που ξεκίνησα την ενασχόληση με δίσκους ....
οι τιμές νερού, τότε, οι πλέων ακατάλληλες, η ενημέρωσή μου για τα συγκεκριμένα ψάρια ανύπαρκτη και γενικά βεβιασμένες κινήσεις ....
Περισσότερα εδώ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?3084-PH-GH-%F4%FD%F1%F6%E7...-%EA%E1%E9-%F0%E1%F1%DC%EE%E5%ED%E7-%F3%F5%EC%F0%E5%F1%E9%F6%EF%F1%DC-%E4%DF%F3%EA%EF%F5)

dimitris21
25-02-2011, 21:58
αισθάνομαι ιδιαίτερα τυχερός σε αυτό το θέμα.
έχω ακόμα όλους του πρώτους μου δίσκους τους οποίους αγόρασα τον 11/2007 και ακόμα δεν έχω χάσει κανέναν. και εύχομαι να μην χάσω κανέναν και να τους δω να πηγαίνουν από βαθειά γεράματα

davidson
25-02-2011, 22:00
Στα τρια χρονια που ασχολουμε με δισκους εχω χασει τρεις!!
Ο τελευταιος, που ηταν και ο πρωτος μου, πεθανε το καλοκαιρι και ηταν η αφορμη για να το ψαξω λιγο περισσοτερο και βρεθηκα στο εν λογο φορουμ οπου διαπιστωσα και τα τραγικα λαθη που εκανα..

stavrosczc
25-02-2011, 22:06
Ενα χρονο ενασχοληση με το χομπι.
Καμια απωλεια παρ οτι στο παρελθον χρησιμοποιουσα νερακι δικτυου...τωρα πλεον μιξη οσμοσις με απλο περασμα απο προφιλτρα.
Εγω προσωπικα ακολουθω πιστα καποιες ρουτινες για την περιποιηση του ενυδρειου και πιστευω πως ετσι εχω αποφυγει δυσαρεστα απροοπτα ως τωρα.

Στέργιος
25-02-2011, 23:09
profesora εδω κ 1 χρόνο που ασχολούμαι με τους δίσκους δε εχω χάσει κανέναν! (δοξα το θεο) νερακι βρύσης. Συνφωνω με τον stavroszc ιο ρουτινες πάνω απ όλα!

MakChem
25-02-2011, 23:40
Ασχολούμαι με δισκοενυδρεία (νερό δικτύου) ενάμιση χρόνο. Τους τελευταίους 3 μήνες έχασα 10 από whirling.

Genirous
26-02-2011, 10:28
Ξεκίνησα με δίσκους από τις 11-10-07, μόνο και απεύθειας με heckel. Δεν ξέρω γιατί κόλησα έτσι, αλλά αυτό το ψάρι με μάγεψε... Από τους συνολικά 15 που είχα την χαρά να φιλοξενήσω, ζουν αυτοί τη στιγμή οι 8. Οι τέσσερεις είναι από τότε, οι άλλοι τέσσερεις εντελώς ''καινούργιοι'' και έχω χάσει 7... Την πορεία μου από την αρχή την έχω αναφέρει εδώ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?1999-Το-ιστορικό-ενός-χεκελοενυδρείου).

Αυτό που πραγματικά θα είχε ενδιαφέρον για'μένα, αλλά και για το φόρουμ, είναι πόσους δίσκους μπορεί να έχει χάσει κάποιος που ασχολείται με αυτό το ψάρι σχεδόν 30 χρόνια... Νίκο, μιας και αναφέρεις πολλές φορές ότι κρατάς αρχείο από την ενασχόλησή σου, μπορείς να μας πεις πόσους δίσκους έχεις χάσει συνολικά και από πότε;

panagiotis__
26-02-2011, 10:50
ασχολουμαι με τους δισκους 14 μηνες.εχω χασει τρεις αλλα τουλαχιστον καταλαβα τι θα πρεπει να αποφυγω στο μελλον.καθαρο νερο,οξυγονο και μακρυα τα χερια απο το ενυδρειο λοιπον

fanis72
26-02-2011, 19:32
aσχολουμε με δικους 4 χρωνια τα 2 τελευτεα πιο ψαχμενα
τα πρωτα 2 σε 200λιτ εχασα καμια 10αρια απο τοτε που εβαλα το μεγαλο δεν εχω χασει κανεναν φτου φτου

aura
26-02-2011, 19:53
Εγώ (απ)ασχολούμε μόνο 6 μήνες με δίσκους. Είχα χάσει μόνο έναν μικρό μια μέρα, αλλά την επομένη τον ξαναβρήκα... :d Είχε χωθεί μέσα σε κάτι ανούμπιες... doh

Jeepas
27-02-2011, 19:45
Κανέναν, ποτέ.

Diskus Fan
27-02-2011, 20:10
Γιώργο (Genirus) .... πολλούς ("άγριους" και εκτροφής). Οι πρώτοι 2 δίσκοι μου έζησαν, ο ένας περίπου μια εβδομάδα και ο άλλος κάπου 10 μέρες (αυτά από μνήμης ... δεν κράταγα τότε ημερολόγιο). Τους είχα σε ένα ενυδρείο κάπου 100 λίτρα (πάνω-κάτω) .... σε μια "ψαρόσουπα".-:cool:

pavlos
27-02-2011, 20:29
1,5 χρονο ασχολουμε με μικρα διαλλειματα και εχω χασει εναν δισκο που μολις ειχε αναρωσει απο hexamita.

Yiannis59
27-02-2011, 20:59
Μακαρι να θυμόμουνdoh
Τελευταία πάντως έχασα την Ραχηλ :cr:

st2121
28-02-2011, 02:12
Στα 5 χρονια με δισκους εχω χασει τουλαχιστον καμια 15αρια,αλλα εχω και ενα 4 χρονια!

White Diamond
28-02-2011, 10:31
3 που ειχαν περασει τον ιο BD.

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
28-02-2011, 11:25
Eχω χάσει 4 μωρά που τα είχα πάρει ήδη άρρωστα μια και τοτε δεν είχα κριτηρια αξιολογησης (3 από μαγαζί και ένα από συγχομπίστα) και 3 μεγάλους (μαλλον από βακτηριακή) πριν 2 μήνες για τους οποίους θεωρώ ότι εχω μερος ευθύνης μια και δεν μπόρεσα να τους βοηθήσω σωστά και έγκαιρα.
Τους είχα 2 1/2 χρόνια. Πιστεύω ότι οι δισκοι κάποιες φορές σε πιάνουν στον ύπνο και ειδικά όταν χαλαρωνεις και υπερεκτιμάς τις γνώσεις σου.
Το ένα βράδυ ο ένας από τους 3 έτρωγε και την άλλη μερα τον βρήκα κολλημένο στο τζάμι. Με λάθος κινήσεις όπως (καραντίνα και furan) τον έστειλα μέσα σε μισή ώρα. Τα φάρμακα δεν είναι πάντα πανάκεια.
Συνολο 7 μέσα σε 3 χρονια.

Genirous
28-02-2011, 11:55
...
2. Γιώργο (Genirus) .... πολλούς ("άγριους" και εκτροφής). Οι πρώτοι 2 δίσκοι μου έζησαν, ο ένας περίπου μια εβδομάδα και ο άλλος κάπου 10 μέρες (αυτά από μνήμης ... δεν κράταγα τότε ημερολόγιο). Τους είχα σε ένα ενυδρείο κάπου 100 λίτρα (πάνω-κάτω) .... σε μια "ψαρόσουπα".-:cool:Νίκο γνωρίζω ότι όσα γράφεις στο φόρουμ είναι για να προστατέψεις μέλη ώστε να μην ξαναπάθουν αυτά που έπαθες (και έμαθες) εσύ. Θα ήθελα όμως έναν αριθμό, έστω και στο περίπου. :)

MakChem
28-02-2011, 12:20
Νίκο γνωρίζω ότι όσα γράφεις στο φόρουμ είναι για να προστατέψεις μέλη ώστε να μην ξαναπάθουν αυτά που έπαθες (και έμαθες) εσύ. Θα ήθελα όμως έναν αριθμό, έστω και στο περίπου. :)

Συμφωνώ, είναι πολύ πιο ουσιαστικό το πόσους δίσκους χάσαμε σε όλα τα χρόνια (λίγα ή πολλά) της ενασχόλησης με το χόμπι από το πόσοι δίσκοι χάθηκαν τον τελευταίο χρόνο.

Υ.Γ. Νίκο πες το νούμερο... :d:d:d

Γιάννης
28-02-2011, 14:43
Ασχολούμαι με δίσκους περίπου από το 1986,πότε χαλαρά πότε πιο εντατικά.
Χωρίς να κρατάω ημερολόγιο θα έλεγα ότι έχω χάσει πάνω από 70 ψάρια.
Το 90% των περιπτώσεων θα έλεγα από σπίντες-σβούρες.

Diskus Fan
08-11-2011, 16:08
Να κάνουμε ένα update?

baroutas
08-11-2011, 17:39
Ασχολουμε 1,5 χρονο μονο με δισκους.Οταν ξεκινησα ειμουνα τελειος εσχετος, απλος με μαγεψαν και όπως ολοι μας (οταν ξεκειναμε κατι) ενθουσιαστικα και εκανα λαθη (αλλωστε αυτο ειναι σχεδον κανονας, ολοι θα ενθουσιαστουμε, θα κανουμε λαθη και απο αυτα θα μαθουμε και θα αποκτησουμε εμπειριες). Τα λαθη που έκανα είναι: (Δεν θα αναφερω το μεγεθος του ενυδρείου που ειναι 300 λιτρα περιπου,γιατι αυτο χοραγε στο σπιτι και αυτο εβαλα) δεν εστισα σωστα τη διακοσμιση του και καθε τρις και λιγο εβαζα τα χερια μεσα και εκανα αλαγες, οσπου να κατασταλαξω, με αποτελεσμα να τους στρεσαρω (μεγα λαθος).
Επειτα δεν φτανει που δεν έβαλα ολους τους δισκους μαζι μεσα στο ενυδρειο, τους έβαλα και σε πολυ μεγαλα μεγεθοι και ηλικια (αφου οι πρωτοι ειχαν κανα 3μηνο μεσα και κανανε ζευγαρι) με αποτελεσμα οι δευτερη φουρνια να δυνει μαχες ατελειωτες για να ανατρεψει την ηδη υπαρχουσα κυριαρχια-οριοθετιση χόρου.
Μετα απο αυτα τα σοβαροτατα λαθοι ξεκηνισε η κατω βολτα, αρχισε η χεξαμιτα που δεν ελεγε να φίγει, μετα βγηκε βακτιριακη μολυνση και με τη θεραπεια που εκανα (καλος αλλα λιγο αργα) στο κυριος ενυδρειο, γιατι δεν ειχα καραντινα τοτε, αποδημισαν εις κυριων (συνολο 5, απο 14εως 19 εκ!!!!!)doh.
Ολα μα ολα αρχισαν απο τη μερα που έβαλα τη δευτερη φουρνια στο ενυδρειο.

Jeepas
08-11-2011, 17:59
Μου έμαθες και το απντέιτ?
-------------------------------------------------------------

Να κάνουμε ένα update?Άντε, βρε. Λέγε, τι έκανες πάλι?
:63::63::63:

baroutas
08-11-2011, 18:03
Μου έμαθες και το απντέιτ?
-------------------------------------------------------------

Άντε, βρε. Λέγε, τι έκανες πάλι?
:63::63::63:
Λες να εκανε τιποτα? Και τωρα για να εξελεοθει ξανα κανει up?!!!!!Αντε σε ακούμε (σιγα να μην μηλισεις αντιδραστικε τύπε :p)!!!

Diskus Fan
08-11-2011, 18:05
Σιγά-σιγά ... κάτι μαθαίνω κι' εγώ!!!!!! 36_1_14

Jeepas
08-11-2011, 18:12
Σιγά-σιγά ... κάτι μαθαίνω κι' εγώ!!!!!! 36_1_14Ρίχνεις άδεια για να πιάσεις γεμάτα... Πας για μεγάάάάλο ψάρι να φανταστώ?xmmxmmxmm:wonder:

ChristosP
14-11-2011, 08:44
εχω χάσει αρκετά ψάρια εκτροφείς περισσότερο από λάθη δικά μου σε δοκιμές φαρμάκων ( Η επιστήμη θέλει θυσίες doh)

Τυχαίνει όμως να έχω τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης σε γεννοκτονία αγριων δίσκων ένα κοπαδι Heckel σε 36 ωρες

thanos459
14-11-2011, 21:34
μιας και νεος δισκας,,ας πω και εγω,,,
αρχισα την ενασχοληση μου με τους δισκους το σεπτεμβριο,,,δηλαδη περιπου 3 μηνες σκαρτα,,,ειχα 7 δισκακια στην αρχη,,,
εφυγα 3 μερες λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων ,,,εβαλα ταιστρα,,,αλλα οταν γυρισα δυστυχως ο μεγαλυτερος απο τα μωρα ηταν στην επιφανεια,,rip,,,,
την επομενη μερα απο τα 6 μικρα ειδα τον ενα ξεκωμενο απο το υπολοιπο κοπαδι,,,
δεν ετρωγε και ηταν μονιμα πισω απο τον θερμοστατη εχοντας μαυρο χρωμα και βγαζοντας λευκα ινωη περιττωματα που δεν ξεκολλουσαν ευκολα,,,
την επομενη μερα το βρηκα μισοπεθαμενο στην επιφανεια,,,και ανακαστικα να μην τυρρανιεται να τον βγαλω απο το νερο ετσι ωστε να ''ηρεμησει''
ενα σας λεω,,,,,ραγισε η καρδια μου,,,,τοση στεναχωρια που ημουν ετοιμος να χαρισω τα δισκακια και να γυρισω στα σκαλαρια που ημουν πριν,,,
ομως εδω και δυομιση περιπου μηνες,,,με συχνες αλλαγες νερου,,,,καθημερινο ταισμα μοσχοκαρδιας εμπλοτισμενη με βιταμινες οπως και σπιρουλινας και τετρα bits,,,ολα πανε καλα,,,πλεον πλενω καλα χερακια,,,,τα ταιζω με το χερι,,,και οποτε με βλεπουν κανουν σαν τρελλα!με εχουν κατακερδισει,,,ακομα και οταν βαζω σκουπα βυθου,και γενικα τα χερια μου για τις αλλαγες νερου ερχονται δειχνοντας απιστευτη οικειοτητα!
αυτο ομως που συνεχιζω ευλαβικα,,,ειναι αλλαγες νερου,,,,,,,,ταισμα περιπου 4-5 φορες την μερα ,μικρα γευματα...
απο τα 5 ενα εχει μεινει λιγο πισω στην ανπτυξη χωρις ομωςνα τρωει ιδιαιτερα ξυλο,,,,

αυταααααα
καλη μας συνεχεια,,,

sunny
17-11-2011, 10:42
Νικολάκη...ωραίο θέμα.
Θα συμφωνήσω ότι οι δίσκοι αν τους συντηρείς σωστά (τροφή-νερό-περιβάλλον), είναι πολύ ανθεκτικά ζωντανά.
Από την αρχή του χρόνου έχασα έναν πριν δύο εβδομάδες.
Εχω πολλά ψάρια στο ενυδρείο...πολύ περισσότερα από ότι πρέπει αλλά, ευτυχώς σε δίσκους εκτός από τον έναν που προανέφερα, δεν έχω άλλη απώλεια αλλά ούτε παρουσιάστηκε και κάποια αρρώστια,εδώ και τουλάχιστον 4 χρόνια....φτού φτού.

Crazyio
17-11-2011, 10:46
δυστυχώς, το θέμα αυτό δεν είναι ευχάριστο και εύχομαι να υπάρχουν όσο λιγότερες συμμετοχές είναι δυνατόν.
όμως, θα ήταν χρήσιμο για όλους μας, όσοι γράφουν να αναφέρουν και τον λόγο που χάσανε ψάρια και τι προσπάθειες κάνανε για να τα επαναφέρουν μέχρι να αποβεί το μοιραίο, ώστε να αποφεύγονται λάθη του παρελθόντος ...

delta66
17-11-2011, 15:25
Εγω δεν εχω χασει κανεναν δισκο παντως :d

MakChem
17-11-2011, 16:47

Είσαι και ο πρώτος.:thumbup:;):d

andrikos
17-11-2011, 17:49
Εναν, στις αρχες της ασχολίας μου με το χομπυ, δεν θυμαμαι καν απο τι πηγε, επεστρεψα απο διακοπες και ηταν σε αποσυνθεση....

st2121
17-11-2011, 19:40

Σιγουρα εχεις χασει cd oμως:d

kat2
13-01-2012, 23:59
Ος απυρος και ασχετος μονο το 2011 εχω στειλει 7 δισκακια το 2012 μολις αρχησε (καποιος ας με σταματησει).10_9_21111111
Βλεπω οτι ειμαι απο τους λιγους στο φορουμ που συντηρω απο θεμα ζωντανων τα pet-shop.

maxmike
14-01-2012, 01:26
4 δισκακια οφ και απο μενα στα 2 δεν εφταιγε εγω και στα αλλα δυο ειχα το 60% της ευθηνης.αντε λιγοι ακομοι να μαζευτουμε και εκλειψε το ειδος:d

delta66
14-01-2012, 05:35
Θα ηταν πολυ χρησιμο να γραφατε τα λαθη που κανατε και αν γνωριζετε και τους λογους (διαγνωση κατα καποιο τροπο) που τα χασατε τα ψαρια.

kat2
14-01-2012, 09:44
Χα,Χα,Χα μεγαλο θεμα ανηγες Σπυρο.Για εμενα πρωταρχικο ρολο ειναι να μαθω να αναλαμβανω την ευθυνη μου και ολα τα αλλα ερχονται απο μονα τους (γνωριζετε,διαγνωσετε).Για να μην παρεξηγηθω μιλω για εμενα.

Ηθελα να ξεκινησω θεματα οπως τη θερμοκρασια? ,ταϊσμα?, ενυδρειο?, φιλτρα υλικα?, ρουτινες?, ηλικια ψαριων?, ολα τα θεματα μαζεμενα τυπου on-line και να καταγραφαμε την παραμικρη αλλαγη.Ηθελα να πιστευω πως θα «ανηγαν» τα ματια μας και θα μαθαιναμε πολλα.

delta66
14-01-2012, 18:05
Χα,Χα,Χα μεγαλο θεμα ανηγες Σπυρο.Για εμενα πρωταρχικο ρολο ειναι να μαθω να αναλαμβανω την ευθυνη μου και ολα τα αλλα ερχονται απο μονα τους (γνωριζετε,διαγνωσετε).Για να μην παρεξηγηθω μιλω για εμενα.

Ναι συμφωνω οταν αναλαμβανει καποιος τις ευθυνες του, το πρωτο πραγμα που κανει ειναι να παραδεχτει οτι εχει κανει καποιο λαθος.
Πιστευω ομως οτι αυτο πρεπει να εχει και συνεχεια.
Αν καποιος εχει καταλαβει ποια ηταν τα λαθη του (ή/και εχει καποια οσο γινεται πιο σιγουρη διαγνωση), εκτος του προφανους οτι πρεπει να τα διορθωσει, πρεπει και να τα αναφερει για να αποφυγουν οι συναδελφοι του συνχομπιστες να κανουν τα ιδια λαθη.
Γιαυτο εγραψα για πιο πολλες λεπτομερειες.
Δεν νομιζω οτι θα ηταν αλλιως χρησιμο, ενα θεμα οπου κανουμε απλως καταγραφη των απωλειων μας.

---------- Post added at 18:05 ---------- Previous post was at 18:02 ----------

Εκτος ισως να βοηθαει υπο την μορφη ψυχοθεραπειας του στυλ : "Ειμαι ο Σπυρος και ειμαι αλκοολικος" ...(με τα ψαρια) :d
Το πρωτο βημα ειναι η συνειδοτοποιηση του προβληματος

Γιώργος Κ
14-01-2012, 18:17
Το πρωτο βημα ειναι η συνειδοτοποιηση του προβληματος
Σωστος!!! :thumbup:

savvas
14-01-2012, 20:25
στις 26/03/2011 αποκτησα τα πρωτα 2 δισκακια σε 55 λιτρα.Αργοτερα τα λιτρα εγιναν 160 και τα δισκακια 5.Τον ιουλιο τα λιτρα εγινα 500+ και τα δισκακια 10.περασαν καποιες ασθενειεσ οπως εξαμιτα φιν ροτ και ικ αλλα τα ξεπερασαμε χωρις απωλειες.Απο την στιγμη που τα λιτρα εγιναν 500+(ιουλιος)δεν ξαναεμφανιστηκε μεχρι στιγμης κανενα προβλημα.Το συμπερασμα ειναι οτι τα προβληματα δημιουργηθηκαν απο τα λιγα λιτρα ευτυχως και και χαρη στην πολυτιμη βοηθεια σας διχως καμια απωλεια

Γιώργος Κ
14-01-2012, 20:28
Ικ με δισκους (στη θερμοκρασια που τους εχουν οι περισσοτεροι) ειναι λιγο δυσκολο!! Τι θερμοκρασιες ειχες?

savvas
14-01-2012, 20:34
θερμοκρασια ειχα απ οτι θυμαμαι 26,5 με 27 χωρις να ειμαι σιγουρος λογο μικρου θερμοστατη αλλα το ικ το κολλησα απο την μεταφορα νεον τετρας απο το ενυδρειο ενος φιλου που ειχε πιο χαμηλη θερμοκρασια απο μενα

Γιώργος Κ
14-01-2012, 20:43
Γενικα με τους δισκους να μη βαζεις αλλα ψαρια χωρις να τα εχεις περασει καραντινα κανενα μηνα! (και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι δε θα μεταφερθει κατι)
Καλο ειναι να μη βαζεις γενικα αλλα ψαρια με δισκους! Τα νεον δεν ειναι καλη επιλογη για δισκοενυδρειο! Ποση θερμοκρασια εχεις τωρα?

savvas
14-01-2012, 20:57
γενικοτερα στην αρχη εκανα πολλα που τωρα τα θυμαμαι και γελαω.απο λαθη αλλο τιποτα.τα νεον τα εβαλα γιατι ρωτησα τον πετσοπα και μου ειπε οτι κανουν μαζι με δισκους αλλα τελος παντων αυτο ειναι αλλο ενα μεγαλο θεμα.τωρα η θερμοκρασια ειναι 30

Γιώργος Κ
14-01-2012, 21:00
Ολοι εχουμε κανει λαθη! Οπως λεει ο Σπυρος παραπανω το πρωτο βημα ειναι να τα συνειδητοποιησουμε και 2ο να τα διορθωσουμε! Και μια που "αδικησαμε" τα ψαρια μας ... ισως να τους δωσουμε κατι παραπανω!!! Ελπιζω να μην εχεις τα νεον μαζι ακομα! Γιατι θα εισαι ακομα στο 1ο βημα!! :d:p

savvas
14-01-2012, 21:22
οχι τα χαρισα τον μαιο αλλα τωρα εχω κατι κορυ και κατι ροδοστομους και οι τσεκουριες πανε και ερχονται:d

Tzovis
15-01-2012, 02:46
Eχω ενασχόληση με το χόμπι 4 χρόνια που δεν έχασα κανένα,πριν όμως μια 6ετία (που ήταν και η πρώτη μου επαφή με το συγκεκριμένο είδος)μέσα σε ένα μήνα-45 μέρες βαριά,ξεκλήρησα μιά τετράδα και αυτό λόγω πλήρης άγνοιας-βλακείας και συμβουλευόμενος κάποιους μαλ____ς petshopάδες....κρίμα...