PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτησεις για το eliwell ic 915/c

Αχιλλεας Μπλιατσιος
06-03-2008, 15:38
Παιδια θελω να παρω το eliwell ic 915/c για το αλλο μου ενυδρειο ...Η ερωτηση ειναι ...το πακετο τη περιλαμβανη? (εσθητηρα θερμοκρασιας,καλοδιο για την παροχη ρευματος,,)με τη ερχετε ή με τη συνοδευετε? Η χρειαζεται να τα αγορασω ολα!!!

klaz
06-03-2008, 15:56
περιλαμβανει τον ελιγουελ,και τον πλαστικο αισθητηρα...
τα υπολοιπα υλικα που θα χρειαστεις,ειναι καλωδιο για την παροχη ρευματος και για τις απαραιτητες συνδεσεις με τα ανεμιστηρακια....

Yiannis59
06-03-2008, 19:15
Θα χρειαστείς

Μήκη καλωδίων δεν θα γράψω γιατί εξαρτάται από σένα

Ένα καλώδιο 2 χ 1 εύκαμπτο με διπολικό φις για την τροφοδοσία του eliwell
Ένα καλώδιο με φις σούκο για το θερμαντικό σώμα 3 χ 1 εύκαμπτο
Μια πρίζα τοίχου εξωτερική για να συνδέσεις το θερμαντικό σώμα
Ένα καλώδιο 2 χ 1 εύκαμπτο για την εντολή προς το θερμαντικό σώμα
Ένα καλώδιο 2 χ 1 εύκαμπτο με θηλυκό στην άκρη για τα ανεμιστηρακια

Προσεχώς φωτογραφίες αν βρω κάποιον εθελοντή doh

DIMITRIS K.
11-04-2008, 22:00
Για να καταλάβω κάτι:
Μιά σύνδεση, σαν αυτή του σχεδιαγράμματος που επισυνάπτω, δεν θα δουλέψει??
Γιατί στις οδηγίες σύνδεσης του Eliwell, το 3 και το 5 το δείχει ότι κάνει τη δουλειά του ρελέ..

έχω κάνει και λάθος, 1 με 3 ήθελα σύνδεση και στο σχήμα έχω βάλει 1 και 2...

Yiannis59
12-04-2008, 09:01
σωστα το εχεις στο 1-2 παει ο θερμαντηρας δες αυτο (http://www.greekdiscus.com/test2000/attachment.php?attachmentid=199&d=1189266585) αν και νομιζω το εχεις δει

DIMITRIS K.
12-04-2008, 09:17
σωστα το εχεις στο 1-2 παει ο θερμαντηρας δες αυτο (http://www.greekdiscus.com/test2000/attachment.php?attachmentid=199&d=1189266585) αν και νομιζω το εχεις δει

Φυσικά και το έχω δει!! Αυτό με προβλημάτισε!! Το γεγονός ότι, γιατί να περνάει ο ένας κλώνος του καλωδίου απο το Eliwell και ο άλλος να πηγαίνει απευθείας στην πρίζα, αφού στο σχεδιάγραμμα της eliwell είδα ότι η έξοδος 3 και 5 (νομίζω λείτουργούν σαν ρελέ!!! Αν το συνέδεα, όπως στο δικό μου σχεδιάγραμμα δεν θα έκοβε τον θερμαντήρα ή τους ανεμιστήρες, όταν έφτανε στην θερμοκρασία που του έχω ορίσει?

Ξέρω κάνω πολλές ερωτήσεις!! Είμαι στο στάδιο "γιατί μπαμπά????" ακόμα!!!!!:lllll:

Genirous
12-04-2008, 09:32
Οι επαφές του Eliwell λειτουργούν φαντάσου σαν ένας ηλεκτρολογικός διακόπτης, ο οποίος ανοίγει και κλείνει... Η συνδεσμολογία του διακόπτει μόνο τη φάση και ο ουδέτερος πάει κατευθείαν στη λάμπα (στην περίπτωσή μας σε ανεμιστηράκια/θερμαντικό σώμα) χωρίς να περνάει από το διακόπτη!

Yiannis59
12-04-2008, 10:53
Φυσικά και το έχω δει!! Αυτό με προβλημάτισε!! Το γεγονός ότι, γιατί να περνάει ο ένας κλώνος του καλωδίου απο το Eliwell και ο άλλος να πηγαίνει απευθείας στην πρίζα, αφού στο σχεδιάγραμμα της eliwell είδα ότι η έξοδος 3 και 5 (νομίζω λείτουργούν σαν ρελέ!!! Αν το συνέδεα, όπως στο δικό μου σχεδιάγραμμα δεν θα έκοβε τον θερμαντήρα ή τους ανεμιστήρες, όταν έφτανε στην θερμοκρασία που του έχω ορίσει?

Με λιγο τυχη δεν θα δούλευε με λιγο ατυχία θα εκανε τσαφ-μπαμ και θα αγοραζες καινουργιο Eliwel funy

DIMITRIS K.
12-04-2008, 11:35
Με λιγο τυχη δεν θα δούλευε με λιγο ατυχία θα εκανε τσαφ-μπαμ και θα αγοραζες καινουργιο Eliwel funy

Άρα να πάρω 2-3 να έχω!!!!funy

Το αγόρασα σήμερα, του έκανα τις συνδέσεις, χωρίς να ανατιναχτώfuny
το ρύθμισα και το έβαλα στην πρίζα. Το μηχανάκι είναι άπαιχτο!! Όχι μόνο είναι απίστευτα ακριβές ως προς την ένδειξη, αλλά είναι και ταχύτατο στις αλλαγές θερμοκρασίας. Δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερος θερμοστάτης με θερμόμετρο που να μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε ενυδρείο!!!

delta66
01-06-2008, 00:55
Μερικες αποριες
1. Στο θεμα "Συνδεσμολογία & πληροφορίες για τον eliwell IC 915/C" (http://www.greekdiscus.com/test2000/showpost.php?p=148&postcount=1)
στις Ηλεκτρονικές ρυθμίσεις μας δινει ρυθμιση :
ON1: 1
OF1: 0

Σε τι επιδρα αυτη η αλλαγη?
αφου τα default ειναι
ON1: 0
OF1: 1

Απο πειραματισμο μου εχοντας τα ΟΝ1 OF1 ειτε με τη ρυθμιση του manual ειτε με του φορουμ, οι εξοδοι 1 και 2 μου εδειχναν παντα κυκλωμα στο πολυμετρο, οταν η θερμοκρασια επεφτε απο το οριο που ειχα θεσει.

Υπ'οψην οτι απο το manual (http://www.eliwell.it/NR/rdonlyres/89CDCD18-5F3B-40DD-A354-E6791E3C7F73/0/9IS44012IC915ENG705.pdf)(σελ 2) διαβαζω αλλα δεν καταλαβαινω : (αν μπορεσει καποιος να εξηγησει απλα σε ενα οχι ηλεκτρολογο/ηλεκτρονικο οπως εγω) wall
On1/On2 Controller start-up time if probe is faulty. If set to “1” with Oft at “0” the
controller is always on whereas if
Oft>0 it operates in duty cycle mode.
OF1/OF2 Controller shut-down time if probe is faulty. If set to “1” with Ont at “0”
the controller is always off whereas if Ont>0 it operates in duty cycle
mode.

Μηπως εννοει οτι αυτο ισχυει για τις εξοδους 1-3 που λεω παρακατω?

2. Γιατι δεν χρειαζεται να αλλαξει και το ΟΝ2 OF2 (της ψυξης) απο 0,1 σε 1,0 αντιστοιχα?

3. γιατι στο manual (http://www.eliwell.it/NR/rdonlyres/89CDCD18-5F3B-40DD-A354-E6791E3C7F73/0/9IS44012IC915ENG705.pdf)(σελ 3) TECHNICAL DATA για το IC 915 NTC-PTC - 230 V,
Λεει να συνδεσουμε στις εξοδους 1 και 3, το θερμαντηρα?
σημ: Παρατηρησα οτι το κυκλωμα 1-3 ανοιγει οταν κλεινει το κυκλωμα 1-2 ?
Ακριβως αντιθετη λειτουργεια απ'οτι χρειαζομαστε δηλαδη.
Αντε να βγαλεις ακρη δηλαδη χωρις το αρθρο εδω.wall

Ξεχασα να ευχαριστησω το φορουμ για τη βοηθεια που μου εδωσε με το αρθρο (http://www.greekdiscus.com/test2000/showpost.php?p=148&postcount=1)για τη συνδεσμολογια. thamb

1. Επισης θελω να μου πει καποιος που ξερει, αν ειναι σωστη η συνδεσμολογια που θα κανω (παραθετω συνημμενο) για να μπορω να συνδεω το θερμαντηρα και το τροφοδοτικο των ανεμιστηρων σε θηλυκα φις που θα φευγουν απο τον eliwell και θα παρεχουν αμεσα 220V.

Στη ουσια τα θηλυκα φις θα βαλω τα σε κουτι που θα ειναι και ο eliwell.
2. Ξερει κανεις αν υπαρχουν για σασι θυληκα διπολικα φις 220V?
Και τι ειδους?
Με ενδιαφερει να μπορει να μπει κατευθειαν αρσενικο διπολικο φις.
Και να ειναι σχετικα μικρου μεγεθους για να χωρανε 2 στο κουτι του eliwell και απο πισω του.

_

george hmmy
01-06-2008, 08:21
1. Επισης θελω να μου πει καποιος που ξερει, αν ειναι σωστη η συνδεσμολογια που θα κανω (παραθετω συνημμενο) για να μπορω να συνδεω το θερμαντηρα και το τροφοδοτικο των ανεμιστηρων σε θηλυκα φις που θα φευγουν απο τον eliwell και θα παρεχουν αμεσα 220V.

σωστή είναι!

2. Ξερει κανεις αν υπαρχουν για σασι θυληκα διπολικα φις 220V?
Και τι ειδους?
Υπαρχουν, σε οποιοδηποτε καταστημα με ηλεκτρολογικο εξοπλισμο θα βρεις. :)

Με ενδιαφερει να μπορει να μπει κατευθειαν αρσενικο διπολικο φις.
Και να ειναι σχετικα μικρου μεγεθους για να χωρανε 2 στο κουτι του eliwell και απο πισω του.

Οταν ολοκληρωσεις την κατασκευη σου κανε και μια αναλυτικη παρουσιαση.