PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί Μετρονιδαζόλης (Metronidazole)

MakChem
31-01-2011, 23:07
Προτείνω να διατυπώσουμε τις εμπειρίες μας από αυτή την πολύ κοινή και χρήσιμη φαρμακευτική ουσία, όσοι βέβαια την έχουμε χρησιμοποιήσει για θεραπευτικούς σκοπούς τουλάχιστον μία φορά. Άν και σε διάφορα θέματα των ασθενειών έχει αναφερθεί η χρήση της, πιστεύω πως έχει πολύ μεγαλύτερη αξία όλα τα συμπεράσματα να είναι καταγεγραμμένα σε ένα αποκλειστικό θέμα. Όμως θα πρέπει όλα τα περιστατικά να διατυπωθούν αναλυτικά και με λεπτομέρειες όπως, περιγραφή του ενυδρείου και των κατοίκων του, συμπτώματα της ασθένειας, ποιό φάρμακο χρησιμοποιήθηκε (που περιέχει μετρονιδαζόλη), ακριβής δοσολογία και ρουτίνα αλλαγών, με ποιό τρόπο διαλύθηκε η δραστική ουσία, σε καραντίνα ή στο κεντρικό, θερμοκρασίες εφαρμογής της θεραπείας, αποτέλεσμα της θεραπείας, τυχόν παρενέργειες της θεραπείας, τυχόν συνδιασμός της μετρονιδαζόλης με άλλες φαρμακευτικές ουσίες, άν πρόκειται για το Flagyl χρησιμοποιήθηκαν οι κάψουλες ή το σιρόπι,..., κ.τ.λ.π.

bag
01-02-2011, 11:40
το μονο σίγουρο είναι ότι είναι ένα παρα πολύ δυνατό φάρμακο και θέλει προσοχή ...από προσωπική εμπειρία με το flagyl έχω να σας πω ότι μετά από την θεραπεία έκανα περίπου 2 βδομάδες να συνέλθω...ατονία-ζαλάδα-νύστα και μερικές φορες εμετός είναι οι παρενέργειες στον ανθρωπο ...

αυτό που έχω παρατηρήσει στα δισκάκια είναι ότι μετά από την θεραπεία βλέπω μια υποτονική συμπεριφορά..ειδικά σε δισκάκια 10-12 μηνών σε μερικες περιπτώσεις το ψάρι δεν άντεξε... (μπορει να ετυχε μονο σε εμενα αυτο)

όπως και να έχει είναι ένα παρα πολύ δυνατό φάρμακο και θέλει προσοχή στην δοσολογία!

απότι ξέρω τα χάπια είναι το ίδιο πράμα με το σιπορι...

Γιάννης
01-02-2011, 13:51
Έχω χρησιμοποιήσει κάποιες φόρες μετρονιδαζόλη είτε με το Flagyl είτε με το General Cure της Api.
Το φάρμακο όσες φορές και να το χρησιμοποίησα ήταν ανεκτό από τα ψάρια χωρίς εμφανή κάποια παρενέργεια.
Μάλιστα μια φορά η προσθήκη μετρονιδαζόλης (Flagyl) ήταν το έναυσμα για 2 θηλυκά Blue Diamond να ξεκινήσουν ερωτοτροπίες και να κάνουν αυγά λίγες μέρες αργότερα για πρώτη τους φορά.
Το χρησιμοποίησα πρώτη φορά πριν από 20 χρόνια περίπου(Flagyl) 500mg ανά 40 λίτρα για δίσκο με πρησμένο μάτι.
Μου το πρότεινε ιδιοκτήτης petshop απο τους παλαιότερους στον χώρο και παράλληλα μου είπε να κάνω καλό καθαρισμό του βυθού και να βελτιώσω την ποιότητα του νερού μου.
Με μια δοσολογία και αλλαγή νερού+άνθρακα μετά τέσσερις ημέρες το δισκάκι ξεπέρασε το πρόβλημά του.

MakChem
01-02-2011, 18:45
Σχεδόν ενήλικος δίσκος έχει να φάει και να ενεργηθεί (ούτε λευκά-διαφανή περιττώματα) για ενάμιση μήνα περίπου, κρίνοντας δε από την κοιλιά του το ψάρι είναι εμφανώς αδυνατισμένο. Τον μετέφερα σε καραντίνα, της οποίας καλύφθηκαν όλες οι πλευρές για να μην μπαίνει καθόλου φως, και μπήκε σε λειτουργία αεραντλία, ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο με σφουγγάρι για μηχανική φίλτρανση και θερμαντήρας (30 C). Για τη θεραπεία χρησιμοποίησα μετρονιδαζόλη σε κάψουλες Flagyl των 500mg. Η δοσολογία ήταν 1000 mg μετρονιδαζόλης (2 κάψουλες Flagyl των 500mg) / 40 λίτρα ανά 8ωρο για τρείς ημέρες. Συγκεκριμένα, κάθε φορά άδειαζα το περιεχόμενο από 2 κάψουλες σε 1 λίτρο νερό καραντίνας και το ανάδευα με μιξεράκι για 1 λεπτό για να διαλυθεί όσο καλύτερα γινόταν η, γνωστή για τη δυσδιαλυτότητά της στο νερό, μετρονιδαζόλη. Πρίν από τη χορήγηση κάθε δόσης έκανα αλλαγή νερού 30% με νερό ίδιας θερμοκρασίας. Ανεξάρτητα από τις αλλαγές νερού, κάθε φορά η δόση ήταν ακριβώς η ίδια, δηλαδή 1000 mg μετρονιδαζόλης (2 κάψουλες Flagyl των 500mg) / 40 λίτρα. Στο πρώτο αυτό τριήμερο δεν άναψα ποτέ το φώς και δεν τάϊσα καθόλου. Μετά το τέλος του πρώτου τριήμερου, δηλαδή μετά τη χορήγηση 9 δόσεων, πραγματοποίησα 50% αλλαγή νερού και τοποθετήθηκε ενεργός άνθρακας στο φίλτρο, και ακολούθησε ένα δεύτερο τριήμερο όπου δεν προστέθηκε καμία φαρμακευτική ουσία, δεν άναψα ποτέ το φώς και δεν τάϊσα καθόλου. Μετά το τέλος του δεύτερου τριήμερου (διακοπή) ακολούθησε ένα τρίτο τριήμερο ακριβώς ίδιο με το πρώτο τριήμερο, δηλαδή χορήγηση 1000 mg μετρονιδαζόλης (2 κάψουλες Flagyl των 500mg) / 40 λίτρα ανά 8ωρο για τρείς ημέρες και αλλαγή νερού 30% πρίν από κάθε δόση με νερό ίδιας θερμοκρασίας. Μετά το τέλος του τρίτου τριήμερου, δηλαδή μετά τη χορήγηση επιπλέον 9 δόσεων, πραγματοποίησα 50% αλλαγή νερού και τοποθετήθηκε ενεργός άνθρακας στο φίλτρο για 2 ημέρες. Μετά αφαίρεσα τον άνθρακα από το φίλτρο, νέα αλλαγή νερού 50%, ξεσκέπασα το ενυδρείο καραντίνα, άναψα το φως και άρχισα να ταίζω δειλά και από λίγο. Μέσα σε μία εβδομάδα ο δίσκος έτρωγε κανονικά και τα πάντα και έτσι επέστρεψε στο κεντρικό ενυδρείο. Από τότε έχουν περάσει 3 μήνες και ο δίσκος είναι υγιέστατος. Η μοναδική παρενέργεια της συγκεκριμένης θεραπείας δεν έχει σχέση με το ψάρι αλλά με το ενυδρείο-καραντίνα. Όταν άδειασα όλο το νερό της καραντίνας και άρχισα να καθαρίζω διαπίστωσα ότι στα τζάμια στο θερμαντήρα στην αερόπετρα και στο εσωτερικό φίλτρο υπήρχε παντού μία λευκή "γλίτσα" η οποία με καθυστέρησε αρκετά στον καθαρισμό και την απολύμανση της καραντίνας και του εξοπλισμού. Το γεγονός αυτό ίσως να οφείλεται και στα πολλά έκδοχα (χημικές ουσίες οι οποίες είναι πολύ δυσδιάλυτες στο νερό) που περιέχει η κάψουλα Flagyl (εκτός των 500mg μετρονιδαζόλης) αλλά και τα περισσότερα φαρμακευτικά σκευάσματα για ανθρώπινη χρήση.

MakChem
08-02-2011, 13:36
Πριν από μερικές ημέρες "χάζευα" στο Simply και παρατηρώ ότι στην κατηγορία "ασθένειες" υπάρχει θέμα 16 σελίδων εδικά για τη μετρονιδαζόλη, όπου πολλοί χομπίστες έγραψαν τις εμπειρίες τους ("καλές ή κακές") από τη χρήση της συγκεκριμένης φαρμακευτικής ουσίας. Μπορώ να πώ ότι ζήλεψα πραγματικά και σκέφτηκα γιατί να μην έχουμε και εμείς ένα εξειδικευμένο θέμα για τη μετρονιδαζόλη, όπου όλες οι πληροφορίες να είναι συγκεντρωμένες και όχι διάσπαρτες σε διάφορα θέματα των "ασθενειών", κάτι το οποίο θα είναι πάρα πολύ χρήσιμο για οποιονδήποτε στο μέλλον θα αναγκαστεί να χρησιμοποιήσει μία τέτοιου είδους θεραπεία. Θεώρησα βέβαια ότι αρκετοί στην Ελλάδα έχουμε χρησιμοποιήσει τη συγκεκριμένη δραστική ουσία (κυρίως υπό τη μορφή του Flagyl) και άρα θα υπήρχε αρκετά μεγάλη ανταπόκριση. Τελικά τί συμβαίνει, μόνο τρείς άνθρωποι έχουμε χρησιμοποίησει τη μετρονιδαζόλη????

Γιώργος Κ
08-02-2011, 17:22
Εγω ειχα παρει ενα κουτακι χαπακια flagyl καθως και ολη τη σειρα φαρμακων της σερα ... Καποια στιγμη εληξαν και τα πεταξα!!

Τα προβληματα μου σταματησαν απο τοτε που αγορασα την οσμωση και διατηρουσα το νερο καθαρο!!

Κωστας
08-02-2011, 23:56
Τα προβληματα μου σταματησαν απο τοτε που αγορασα την οσμωση και διατηρουσα το νερο καθαρο!!

Θα με συγχωρεσεις Γιωργο,αλλα αυτο που λες με την οσμωση ειναι μυθος!!!
Τουλαχιστον σε εμενα δεν λειτουργησε,με αλλαγες μερα παρα μερα,και αργοτερα καθε μερα με 100% οσμωση,και παλι τα ψαρια μου ειχαν προβλημα.:confused:

Γιώργος Κ
09-02-2011, 01:30
Iσως ειχαν προβληματα που συνεχιστηκαν!! Συνηθως δεν εξαφανιζονται ολα και μετα ειναι ολα καλα! Ασθενειες - θεραπειες ταλαιπωρουν τα ψαρια ... νομιζεις οτι στο μελλον δε φαινονται αυτα?

Παρολα αυτα τι ειναι μυθος? Αυτο που διαπιστωσα εγω? Τοσα χρονια δες τα θεματα μου και θα το διαπιστωσεις! Σταματησα να ξεκιναω θεματα στις ασθενειες!

Κωστας
09-02-2011, 16:48
Γιωργο τα ιδια που λες παραπανω ισχυουν και για χομπιστες που κρατανε τους δισκους τους σε νερο βρυσης περασμενο απο προφιλτρα.
Ο καθε ενας λεει την δικια του εμπειρια και δεν διαφωνω οτι η οσμωση ειναι ενας τροπος να κρατας υγειης και σωστα μεγαλωμενους δισκους,
απλα υπαρχουν κι αλλοι τροποι.Νομιζω οτι δεν χρειαζεται να τους αναλυσω γιατι εχουμε κανει και το θεμα εδω σαλατα!!!

Γιώργος Κ
09-02-2011, 17:04
Δε διαφωνω ... απλα καταθετω τη δικη μου εμπειρια!!! Για μενα παλια ηταν περιπλοκα ολα και εσπαγα το κεφαλι μου γιατι ο δισκος μου ξεβαφε και γιατι δεν ετρωγε ο αλλος!! Τωρα ειναι απλα ... σταθερες ρουτινες και το χομπι μου εχει προσφερει μονο χαμογελα με γεννες και μεγαλωματα χωρις αγχος και χωρις μετρονιδαζολη η κατι αναλογο!!

Δεν ειναι εκτος θεματος ολα αυτα ... αντιθετα θα ελεγα!!

Γενικα δε μου αρεσουν τα φαρμακα ... ακομα και εγω ο ιδιος δεν παιρνω ουτε ασπιρινη και αφηνω να περασει μονος του ο πονοκεφαλος (γλυτωνω και αλλον ενα πονοκεφαλο με καθε ερευνα που δημοσιευεται αν κανει κακο η δεν κανει)

Εχω ενα ερωτημα! Εδω οι επιστημονες δε μπορουν να καταληξουν σε κατι απλο .... αν η ασπιρινη μας κανει καλο η κακο ... απλοι χομπιστες ειναι ικανοι να αξιολογησουν τη μετρονιδαζολη και τις ενεργειες - παρενεργειες? Δε νομιζω οτι μπορει να γινει κατι τετοιο ... Μια θεραπεια εχει πολλες παραμετρους και ποτε δε μπορεις να εισαι σιγουρος αν ενα φαρμακο δουλεψε η οχι η κατι που αλλο που εκανες και το "βοηθησες" η μπορει να ηταν περιττη η θεραπεια και να ανακαμπτε μονο του το ψαρι! Ποιος μπορει να ειναι σιγουρος? :confused:

MakChem
10-02-2011, 13:40
Δε διαφωνω ... απλα καταθετω τη δικη μου εμπειρια!!! Για μενα παλια ηταν περιπλοκα ολα και εσπαγα το κεφαλι μου γιατι ο δισκος μου ξεβαφε και γιατι δεν ετρωγε ο αλλος!! Τωρα ειναι απλα ... σταθερες ρουτινες και το χομπι μου εχει προσφερει μονο χαμογελα με γεννες και μεγαλωματα χωρις αγχος και χωρις μετρονιδαζολη η κατι αναλογο!!

Δεν ειναι εκτος θεματος ολα αυτα ... αντιθετα θα ελεγα!!

Γενικα δε μου αρεσουν τα φαρμακα ... ακομα και εγω ο ιδιος δεν παιρνω ουτε ασπιρινη και αφηνω να περασει μονος του ο πονοκεφαλος (γλυτωνω και αλλον ενα πονοκεφαλο με καθε ερευνα που δημοσιευεται αν κανει κακο η δεν κανει)

Εχω ενα ερωτημα! Εδω οι επιστημονες δε μπορουν να καταληξουν σε κατι απλο .... αν η ασπιρινη μας κανει καλο η κακο ... απλοι χομπιστες ειναι ικανοι να αξιολογησουν τη μετρονιδαζολη και τις ενεργειες - παρενεργειες? Δε νομιζω οτι μπορει να γινει κατι τετοιο ... Μια θεραπεια εχει πολλες παραμετρους και ποτε δε μπορεις να εισαι σιγουρος αν ενα φαρμακο δουλεψε η οχι η κατι που αλλο που εκανες και το "βοηθησες" η μπορει να ηταν περιττη η θεραπεια και να ανακαμπτε μονο του το ψαρι! Ποιος μπορει να ειναι σιγουρος? :confused:

Γιώργο, δεν ξεκίνησα το θέμα για να αξιολογήσουμε τη μετρονιδαζόλη αλλά για να δημιουργήσουμε μία "τράπεζα πληροφοριών" για τη μετρονιδαζόλη, το πιο συχνό και πιο συνηθισμένο "όπλο" κατά ενός ευρέως φάσματος παθογόνων που συναντάμε στους δίσκους. 'Οσον αφορά στη δική σου τωρινή εμπειρία, πιστεύω ότι δεν πρέπει να γενικεύουμε και κυρίως δεν πρέπει να ωραιοποιούμε τα πράγματα. Κατά την ταπεινή μου άποψη ο δίσκος δεν είναι αφρικάνα και δεν θα γίνει ποτέ, είναι πολύ ευαίσθητο ψάρι, έχει υψηλή παθογένεια και ανά πάσα στιγμή μπορεί να "τουμπάρει" ακόμα κι όταν νομίζουμε (ή όντως) ότι του παρέχουμε το καλύτερο νερό και γενικότερα τις καλύτερες συνθήκες διαβίωσης. Πιστεύω δε, ότι αυτό αποδυκνείεται και από τη συνεχή αύξηση των πωλήσεων δίσκων τα τελευταία χρόνια, που βέβαια δεν οφείλεται μόνο στους νεοεισερχόμενους στο χόμπι, αλλά και από τον μικρό αριθμό δίσκων που ξεπερνάνε τα 5-6 χρόνια ζωής.

Diskus Fan
10-02-2011, 15:16
Μάκη ... η ουσία μετρονιδαζόλη περιέχεται στο Flagyl φάρμακο που χρησιμοποιείται για τα flagellates εξ' όσων εγώ γνωρίζω .... το πιο συχνό και πιο συνηθισμένο "όπλο" κατά ενός ευρέως φάσματος παθογόνων που συναντάμε στους δίσκους ... που έγραψες, μπορείς να το αναπτύξεις;:cool:

MakChem
10-02-2011, 19:36
Μάκη ... η ουσία μετρονιδαζόλη περιέχεται στο Flagyl φάρμακο που χρησιμοποιείται για τα flagellates εξ' όσων εγώ γνωρίζω .... το πιο συχνό και πιο συνηθισμένο "όπλο" κατά ενός ευρέως φάσματος παθογόνων που συναντάμε στους δίσκους ... που έγραψες, μπορείς να το αναπτύξεις;:cool:

Νίκο, η μετρονιδαζόλη δρά εναντίον των πρωτοζοϊκών παρασίτων (π.χ. flagellates) αλλά και εναντίον διαφόρων αναερόβιων βακτηρίων, δηλαδή έχει αντιπαρασιτική και αντιβακτηριακή δράση.

wheelsdeal
10-02-2011, 21:09
έχει αντιπαρασιτική και αντιβακτηριακή δράση.

Και ο Soh στο Problems and Solutions προτεινει Metronidazole και σε αλλου ειδους θεραπειες εκτος flagellates για την αντιβακτηριακη και αντιβιωτικη του δραση.Αυτοι βεβαια χρησιμοποιουν καθαρη Μετρονιδαζολη και οχι Flagyl του φαρμακειου οπου εκτος απο τα 500mg Μετρο εχει και διαφορα εκδοχα και γενικα εχω ακουσει οτι δεν ειναι το ιδιο και το αυτο.Προσωπικα προτιμω το Sera Flagellol απο το Flagyl.

Diskus Fan
11-02-2011, 00:27
Νίκο, η μετρονιδαζόλη δρά εναντίον των πρωτοζοϊκών παρασίτων (π.χ. flagellates) αλλά και εναντίον διαφόρων αναερόβιων βακτηρίων, δηλαδή έχει αντιπαρασιτική και αντιβακτηριακή δράση.

Συμφωνούμε ... απλά εγώ διευκρίνισα την κατ' εξοχήν χρήση της, στην αντιμετώπιση των flagellates από τους περισσότερους.;) Έχεις διαβάσει εσύ να προτείνεται σε άλλες περιπτώσεις; :cool:

Γιώργος Κ
12-02-2011, 19:44
το πιο συχνό και πιο συνηθισμένο "όπλο" κατά ενός ευρέως φάσματος παθογόνων που συναντάμε στους δίσκους.Μιλαμε για αντιβιοτικο ας δουμε τι λεει ο Σωχ ... κατα ποσο πρεπει να τα χρησιμοποιουμε:

10) Many people use antibiotic freely without understanding whether it is truly a bacteria infection or not. It could be protozoan or worm infestation, right? Or could it be water quality? Be careful, you may be causing drug resistant. Discus could not breathe, antibiotic. Discus refused to eat, antibiotic. Discus look sickly, you give antibiotic. Discus stare inward and do not look at you even when you dance in front of him, antibiotic. Is it not crazy? Please do not do it anymore!Σιγουρα αν δει μεταφρασμενο αυτο το θεμα θα φριξει ... Θεωρει οτι δε μπορουμε να αναγνωρισουμε τι εχει το ψαρι ... Το να κανουμε "αξιολογηση" μιας θεραπειας (στην ουσια αυτο κανουμε στο θεμα αυτο ... λεμε αν δουλεψε η οχι!) θα ειναι ανεκδοτο για εκεινον! doh
Αν διαβασετε προσεχτικα το αρθρο του Σωχ εδω: http://www.bidka.org/andrewsoh1.shtml θα δειτε οτι οπως λεει ο ιδιος χωρις μικροσκοπιο δε μπορει να γινει ασφαλης διαγνωση και τα "χωνει" σε οποιον δινει συμβουλες εξ αποστασεως μονο απο μια φωτογραφια, η τη συμπεριφορα των ψαριων!

It is funny how this hobby of fish keeping is turning into. You see people advising others to put this and put that without even viewing the fish in print, let alone firsthand. Even if they did view the affect discus,, do you think they can diagnose just by looking at the discus superficially? Do you think most of them ever looked through a microscope? Have you? One thing I am pleased is they are all trying to help, intention that deserves praise. At the same time, I am displeased because some of these advices might do more harm than good?
Have you ever wonder how could the many so-called ‘Experts in the discus field’ diagnose a particular infection without even doing a basic body swoop to find out which parasite is responsible? Most claimed that with their years of experience, they are able to identify the cause just by looking at the body tone, the swimming pattern and the excessive mucus secretion of the discus. Is that an accurate diagnosis? I doubt.
Συμφωνω με την αποψη του ... συνηθως τα ψαρια πασχουν απο αλλα πραγματα και η διαγνωση μας ειναι υποθετικη οπως ειναι υποθετικα και τα αποτελεσματα που εχουν οι θεραπειες που κανουμε ...

Απλα γιατι ολα στηριζονται σε μια υποθεση και οχι σε χειροπιαστα γεγονοτα!

Ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω και να μη το παρεξηγησετε! Με τα μεσα που εχουμε μαντευουμε τι εχει το ψαρι και μαντευουμε αν λειτουργησε κατι που καναμε!

MakChem
14-02-2011, 19:19
Μιλαμε για αντιβιοτικο ας δουμε τι λεει ο Σωχ ... κατα ποσο πρεπει να τα χρησιμοποιουμε:
Σιγουρα αν δει μεταφρασμενο αυτο το θεμα θα φριξει ... Θεωρει οτι δε μπορουμε να αναγνωρισουμε τι εχει το ψαρι ... Το να κανουμε "αξιολογηση" μιας θεραπειας (στην ουσια αυτο κανουμε στο θεμα αυτο ... λεμε αν δουλεψε η οχι!) θα ειναι ανεκδοτο για εκεινον! doh
Αν διαβασετε προσεχτικα το αρθρο του Σωχ εδω: http://www.bidka.org/andrewsoh1.shtml θα δειτε οτι οπως λεει ο ιδιος χωρις μικροσκοπιο δε μπορει να γινει ασφαλης διαγνωση και τα "χωνει" σε οποιον δινει συμβουλες εξ αποστασεως μονο απο μια φωτογραφια, η τη συμπεριφορα των ψαριων!
Συμφωνω με την αποψη του ... συνηθως τα ψαρια πασχουν απο αλλα πραγματα και η διαγνωση μας ειναι υποθετικη οπως ειναι υποθετικα και τα αποτελεσματα που εχουν οι θεραπειες που κανουμε ...

Φίλε Γιώργο,
1. Εγώ δεν χαρακτήρισα την μετρονιδαζόλη ως αντιβιοτικό, γιατί δεν ανήκει στα κλασσικού τύπου αντιβιοτικά (ερυθρομυκίνη, τετρακυκλίνη κ.λ.π.). Άν και έχει κάποια συγκεκριμένη αντιβακτηριακή δράση, η μετρονιδαζόλη φημίζεται και χαρακτηρίζεται για την αντιπαρασιτική της δράση αλλά και για το ότι δεν δημιουργεί ανθεκτικά στελέχη. Άρα όλα αυτά που λέει ο κ. Σώχ, προφανώς και σαφέστατα, δεν αφορούν την μετρονιδαζόλη αλλά τα κλασσικά αντιβιοτικά.
2. Επιμένεις στο περί αξιολόγησης μίας θεραπείας, ενώ έχω ξεκαθαρίσει ότι στις προθέσεις μου ήταν μία "τράπεζα πληροφοριών" και τίποτα παρπάνω, και βέβαια δεν τίθεται καν θέμα για συμβουλές εξ αποστάσεως είτε από φωτογραφία είτε από τη συμπεριφορά των ψαριών.
3. Συμφωνώ μαζί σου ότι σχεδόν τα πάντα που αφορούν το τεράστιο θέμα των ασθενειών και των θεραπειών είναι υποθετικά, δεδομένου ότι χωρίς εξειδικευμένο εξοπλισμό και χωρίς εξειδικευμένες ιχθυοπαθολογικές γνώσεις είναι ανέφικτη η καταγραφή αξιόπιστων συμπερασμάτων.
4. Ελπίζω ότι μετά από αυτές τις διευκρινήσεις, δεν εξακολουθείς να πιστεύεις ότι θα "φρίξει" άν διαβάσει το συγκεκριμένο θέμα ο κ. Σώχ.

Γιώργος Κ
15-02-2011, 00:30
Φίλε Γιώργο,
1. Εγώ δεν χαρακτήρισα την μετρονιδαζόλη ως αντιβιοτικό, γιατί δεν ανήκει στα κλασσικού τύπου αντιβιοτικά (ερυθρομυκίνη, τετρακυκλίνη κ.λ.π.). Άν και έχει κάποια συγκεκριμένη αντιβακτηριακή δράση, η μετρονιδαζόλη φημίζεται και χαρακτηρίζεται για την αντιπαρασιτική της δράση αλλά και για το ότι δεν δημιουργεί ανθεκτικά στελέχη. Άρα όλα αυτά που λέει ο κ. Σώχ, προφανώς και σαφέστατα, δεν αφορούν την μετρονιδαζόλη αλλά τα κλασσικά αντιβιοτικά.
2. Επιμένεις στο περί αξιολόγησης μίας θεραπείας, ενώ έχω ξεκαθαρίσει ότι στις προθέσεις μου ήταν μία "τράπεζα πληροφοριών" και τίποτα παρπάνω, και βέβαια δεν τίθεται καν θέμα για συμβουλές εξ αποστάσεως είτε από φωτογραφία είτε από τη συμπεριφορά των ψαριών.
3. Συμφωνώ μαζί σου ότι σχεδόν τα πάντα που αφορούν το τεράστιο θέμα των ασθενειών και των θεραπειών είναι υποθετικά, δεδομένου ότι χωρίς εξειδικευμένο εξοπλισμό και χωρίς εξειδικευμένες ιχθυοπαθολογικές γνώσεις είναι ανέφικτη η καταγραφή αξιόπιστων συμπερασμάτων.
4. Ελπίζω ότι μετά από αυτές τις διευκρινήσεις, δεν εξακολουθείς να πιστεύεις ότι θα "φρίξει" άν διαβάσει το συγκεκριμένο θέμα ο κ. Σώχ.
1. Ισως δεν την χαρακτηριζεις ως αντιβιωτικο αλλα ολος ο κοσμος το χαρακτηριζει ετσι (στη πραγματικοτητα ειναι αντιβιωση!!! http://pneumonologia.gr/articlefiles/20070131_ANTIBIOTICS_PNEUMONOLOGY.pdf) ...
Αυτο που εννοει ο Σωχ ειναι οτι αν κανεις θεραπεια για hexamita πχ (λανθασμενα η οχι) και μετα στο ιδιο ψαρι με αντιβιωση προσπαθεις να καταπολεμησεις παρασιτα και μετα παλι και παλι (υπαρχει πολυς κοσμος που το κανει αυτο) δημιουργεις βακτηρια (υπαρχουν παντου θελουμε - δε θελουμε) ανθεκτικα σε αντιβιωσεις ... Ετσι οταν κανουν "επιθεση" δε θα μπορουμε να τα αντιμετωπισουμε!
Και εδω βρισκω ατοπη τη δημιουργια αυτης της "τράπεζα πληροφοριών" εκτος απο την αδυναμια του απλου χομπυστα να κρινει αν λειτουργησε κατι - τι λειτουργησε κοκ επισης δεν λαμβανεται υποψην οι μακροχρονιες συνεπειες (σε ενα θεμα που ειχε ανοιξει ο 59 ποιος εχει καποιο δισκο πανω απο 2 χρονια - ελαχιστοι απαντησαν ;)).
2. Δεν καταλαβαινεις γιατι χρησιμοποιω τη λεξη "αξιολογηση". Απλα θεωρω οτι ο απλος χομπυστας με τα μεσα που διαθετει δε μπορει να καταλαβει καν τη φυση της ασθενειας ποσο μαλλον την θεραπεια της και για αυτο η παρατηρηση του ισως να μην εχει σχεση με τη πραγματικοτητα! ;) Η "αξιολογηση" που εκανε στο φαρμακο που χρησιμοποιησε μπορει να απεχει πολυ απο τη πραγματικοτητα μια που μακροχρονια μπορει να καναμε περισσοτερο κακο απο οτι καλο!
3. Γενικα δε βλεπω να διαφωνουμε σε πολλα σημεια ... Μια που αναφερεις τους ιχθυοπαθολογους ... Αν δεν εχουν ειδικευτει στα συγκεκριμενα ειδη ψαριων δεν μπορουν να πουν πολλα! Εχω γνωστους και στις ερωτησεις μου για τους δισκους η απαντηση ειναι: Δεν ξερω ... εγω διδαχτηκα πιο πολυ για ψαρια που ζουν στην Ελλαδα - εχουν την ιδια αγνοια με τους απλους χομπιστες σε οτι αφορα τους δισκους μια που ειδικα οι δισκοι εχουν πολλες διαφοροποιησεις με τα αλλα ψαρια!
4. Μπορουμε να του κανουμε ερωτημα και να το διαπιστωσουμε!! :thumbup:

Το ιδιο γινεται και στους ανθρωπους ... Αν καποιος εχει ιωση και παρει αντιβιωση (χωρις συνταγη ιατρου) θα γινει καλα! Αν ξαναπαθει ιωση και παρει αντιβιωση (χωρις συνταγη ιατρου) θα γινει καλα αν το κανει συνεχεια και αρπαξει γριπη (την απλη που με αντιβιωση μπορει να καταπολεμηθει) μπορει να κινδυνεψει η ιδια του η ζωη!!!

Οπως λεει ο Eddie στο Simply (στην υπογραφη του):

"The best form of disease treatment in discus...is to not have to treat them at all."

White Diamond
15-02-2011, 13:38
Εγω παντως απο ερωτηση σε συγγενη φαρμακοποιο θα πω οτι θεωρειται σαν ευρεου φασματος αντιμικροβιακο
και οχι αντιβιωση.

Γιάννης
15-02-2011, 14:10
Πολλά από τα φάρμακα που χρησιμοποιεί σήμερα η ιατρική επιστήμη είναι αντιγραφή ή οι ίδιες φαρμακευτικές ουσίες βοτάνων που η αποτελεσματικότητα τους αξιολογήθηκε από απλούς ανθρώπους στο πέρασμα του χρόνου.
Θεωρώ ότι μόνο όφελος μπορεί να υπάρξει από την δημιουργία "τράπεζας πληροφοριών" για την χρήση κάποιων φαρμάκων(θεραπευτικών ιδιοτήτων-παρενέργειες-τρόπος χρήσης κ.α.)
Αν επικρατήσει η λογική ότι τις ασθένειες τις αντιμετωπίζουμε με καθαρό νερό,άντε και με κάνα Melafix και τέτοια τερτίπια τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι ο χομπιστας όταν έχει κάποιο πρόβλημα θα καταφεύγει στις ξένες ιστοσελίδες,πράγμα που έχω αντιληφθεί ότι κάνουν αρκετοί από την Ελλάδα.

White Diamond
15-02-2011, 14:28
Παντως το καθαρο νερο, το χαμηλο ph, η σωστη διατροφη ειναι η καλυτερη προληψη, αυτο δεν αλλαζει, οποτε μενουν
κατι λιγα θεματακια να λυθουν αν η θερμοκρασια δεν μας καλυπτει και χρειαστουμε φαρμακευτικη αγωγη.

Γιάννης
15-02-2011, 14:35
Η πρόληψη είναι καλύτερη από τη θεραπεία,κανείς δεν διαφωνεί με αυτό.
:)Τώρα μου έβαλες μια ιδέα για μια αλλη συζήτηση-τράπεζα πληροφοριών.
"Παρατηρήσεις στην γονιμότητα των δίσκων έπειτα από έκθεση σε θερμοκρασία 34-35 βαθμών για θεραπευτικούς λόγους."

DeepBlue
15-02-2011, 17:57
1. Ισως δεν την χαρακτηριζεις ως αντιβιωτικο αλλα ολος ο κοσμος το χαρακτηριζει ετσι (στη πραγματικοτητα ειναι αντιβιωση!!! http://pneumonologia.gr/articlefiles/20070131_ANTIBIOTICS_PNEUMONOLOGY.pdf) ...
***Σωστα, αντιβιωση θεωρειται
Αυτο που εννοει ο Σωχ ειναι οτι αν κανεις θεραπεια για hexamita πχ (λανθασμενα η οχι) και μετα στο ιδιο ψαρι με αντιβιωση προσπαθεις να καταπολεμησεις παρασιτα και μετα παλι και παλι (υπαρχει πολυς κοσμος που το κανει αυτο) δημιουργεις βακτηρια (υπαρχουν παντου θελουμε - δε θελουμε) ανθεκτικα σε αντιβιωσεις ... Ετσι οταν κανουν "επιθεση" δε θα μπορουμε να τα αντιμετωπισουμε!
***Ετσι ακριβως ειναι !Το ιδιο ισχυει και σε μας τους ανθρωπους που παιρνουμε αντιβιωσεις με το παραμικρο χωρις να κανουμε πρωτα τις απαραιτητες εξετασεις.Ειμαι υπερ της φιδολης ληψης αντιβιωσης και μονο αν το κρινει κλινικος ιατρος ή το αποτελεσμα μιας καλλιεργειας - αντιβιογραμματος.
Τωρα για την δημιουργεια ανθεκτικων στελεχων ειναι ολοκληρη ιστορια.Συνοπτικα σαν γεγονος ισχυει αλλα ενας χομπιστας ΠΟΤΕ δε θα καταφερει να δημιουργησει ανθεκτικα στελεχη στο ενυδρειο του.:d
Και εδω βρισκω ατοπη τη δημιουργια αυτης της "τράπεζα πληροφοριών" εκτος απο την αδυναμια του απλου χομπυστα να κρινει αν λειτουργησε κατι - τι λειτουργησε κοκ επισης δεν λαμβανεται υποψην οι μακροχρονιες συνεπειες (σε ενα θεμα που ειχε ανοιξει ο 59 ποιος εχει καποιο δισκο πανω απο 2 χρονια - ελαχιστοι απαντησαν ;)).
2. Δεν καταλαβαινεις γιατι χρησιμοποιω τη λεξη "αξιολογηση". Απλα θεωρω οτι ο απλος χομπυστας με τα μεσα που διαθετει δε μπορει να καταλαβει καν τη φυση της ασθενειας ποσο μαλλον την θεραπεια της και για αυτο η παρατηρηση του ισως να μην εχει σχεση με τη πραγματικοτητα! ;) Η "αξιολογηση" που εκανε στο φαρμακο που χρησιμοποιησε μπορει να απεχει πολυ απο τη πραγματικοτητα μια που μακροχρονια μπορει να καναμε περισσοτερο κακο απο οτι καλο!
3. Γενικα δε βλεπω να διαφωνουμε σε πολλα σημεια ... Μια που αναφερεις τους ιχθυοπαθολογους ... Αν δεν εχουν ειδικευτει στα συγκεκριμενα ειδη ψαριων δεν μπορουν να πουν πολλα! Εχω γνωστους και στις ερωτησεις μου για τους δισκους η απαντηση ειναι: Δεν ξερω ... εγω διδαχτηκα πιο πολυ για ψαρια που ζουν στην Ελλαδα - εχουν την ιδια αγνοια με τους απλους χομπιστες σε οτι αφορα τους δισκους μια που ειδικα οι δισκοι εχουν πολλες διαφοροποιησεις με τα αλλα ψαρια!
4. Μπορουμε να του κανουμε ερωτημα και να το διαπιστωσουμε!! :thumbup:

Το ιδιο γινεται και στους ανθρωπους ... Αν καποιος εχει ιωση και παρει αντιβιωση (χωρις συνταγη ιατρου) θα γινει καλα! Αν ξαναπαθει ιωση και παρει αντιβιωση (χωρις συνταγη ιατρου) θα γινει καλα αν το κανει συνεχεια και αρπαξει γριπη (την απλη που με αντιβιωση μπορει να καταπολεμηθει) μπορει να κινδυνεψει η ιδια του η ζωη!!!

***Αμα εχει καποιος ιωση και παρει αντιβιωση θα γινει καλα μετα απο 7 μερες.Αν παλι εχει ιωση καποιος και ΔΕΝ παρει αντιβιωση θα του περασει σε μια εβδομαδα!doh
Μ αυτο το το αστειακι ,θελω να πω οτι οι ιωσεις δεν αντιμετωπιζονται με αντιβιοτικα.

Οπως λεει ο Eddie στο Simply (στην υπογραφη του):

"The best form of disease treatment in discus...is to not have to treat them at all."

***Δε θεωρω σωστη την χρηση αντιβιωσης στους δισκους ,μιας και το συκωτι τους ειναι ιδιαιτερα ευαισθητο, αλλα το θεμα που ανοιξε ο Μακης σαν τραπεζα πληροφοριων το βρισκω ιδιαιτερα αξιολογο.Αχρειαστο να ειναι ,δεν ξερεις καμμια φορα τι σου επιφυλασει το μελλον.
Προσωπικα μεχρι στιγμης ,κοντα εναμιση χρονο λειτουργειας του ενυδρειου μου ,σε νερο βρυσης, δεν εχω βαλει ουτε melafix.

Diskus Fan
15-02-2011, 18:08
Εγω παντως απο ερωτηση σε συγγενη φαρμακοποιο θα πω οτι θεωρειται σαν ευρεου φασματος αντιμικροβιακο
και οχι αντιβιωση.

Έχουν μπλέξει τα παράσιτα με τους μύκητες, τα βακτήρια και τα μικρόβια σε έναν "αχταρμά". Για ψαχτείτε λίγο.-:cool:

gruby125
16-02-2011, 00:35
Εγω ειχα παρει ενα κουτακι χαπακια flagyl καθως και ολη τη σειρα φαρμακων της σερα ... Καποια στιγμη εληξαν και τα πεταξα!!

Λεσ οσμοσι ινε φαρμακο-με αλα λογια.Λατοσ !!!!!!!!!.ΦΙΛΕ.Τι πετακσεσ,πσαρια ι φαρμακο ,:lie:

Γιώργος Κ
16-02-2011, 00:53
Τα παιδια των ψαριων μου τα πιο πολλα τα χαρισα οι γονεις τους ειναι καλα και αυτοι!! ... τι εννοεις οτι τα πεταξα? dohdoh

Οπως παντα εισαι εκτος θεματος!!! *ami-*ami-*ami-*ami-*ami-

gruby125
16-02-2011, 01:27
Τα παιδια των ψαριων μου τα πιο πολλα τα χαρισα οι γονεις τους ειναι καλα και αυτοι!! ... τι εννοεις οτι τα πεταξα? dohdoh

Οπως παντα εισαι εκτος θεματος!!! *ami-*ami-*ami-*ami-*ami-

Τελισ να μου πισ ποσ κσερισ απο αροστια

Τελισ να μου πισ ποσ κσερισ απο αροστια

,οταν προτα36_13_311112

Γιώργος Κ
16-02-2011, 02:49
Πρεπει να εχεις πιει κατι αλλιως δεν εξηγειται!!! :screwy:

Γιατι δεν καταλαβαινω τιποτα απο οσα γραφεις!!! 36_1_25

Επι του θεματος η απαντηση του Σωχ ειναι αυτη (οταν τον ρωτησα για το αν η Metronidazole μπορει να προκαλεσει ανθεκτικα στελεχη):
Η ερωτηση μου:

I absolutely agree with your opinion ... there many at every forums that call themselves discus experts and gives advise to others about a treatment only from pictures and description ... that is (the least I can say) very dangerous!

There a dispute in the forum about Metronidazole ... Do you think it is also create drug resistant discus? Because many here in Greece think it is no problem to use it and it doesn' t have side effects!! They use it for flagellates etc but I say that is antibiotic and we should not use it often!!
What is your opinion?

Thank you very very much you are always helpful!!!Απαντησε:

Hey, antibiotics can cause resistance when misused. Απαντησα:

They insist that Metronidazole is not an antibiotic and they use it for parasites and very wide spread of infections!!!
:(Απαντησε:

You are correct. Metronidazole is anti-protozoa in certain spectrum and is also an antibiotic.

Never misuse antibiotics. Ελπιζω να αναθεωρησεις Μακη για αυτο:

η μετρονιδαζόλη φημίζεται και χαρακτηρίζεται για την αντιπαρασιτική της δράση αλλά και για το ότι δεν δημιουργεί ανθεκτικά στελέχη. Άρα όλα αυτά που λέει ο κ. Σώχ, προφανώς και σαφέστατα, δεν αφορούν την μετρονιδαζόλη αλλά τα κλασσικά αντιβιοτικά. Γιατι απλα δεν ισχυουν ... ο Σωχ τα λεει ολα αυτα και για τη μετρονιδαζόλη... ειναι και αυτη αντιβιωτικο και πρεπει να ειμαστε προσεχτικοι οταν τη χρησιμοποιουμε!!!

.... τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι ο χομπιστας όταν έχει κάποιο πρόβλημα θα καταφεύγει στις ξένες ιστοσελίδες,πράγμα που έχω αντιληφθεί ότι κάνουν αρκετοί από την Ελλάδα.
Σωστα και θα παιρνει απαντησεις απο αυτους που κατακεραυνωνει ο Σωχ τους λεγομενους ειδικους στους δισκους!!!!!
Για ξαναδιαβασε αυτο:

It is funny how this hobby of fish keeping is turning into. You see people advising others to put this and put that without even viewing the fish in print, let alone firsthand. Even if they did view the affect discus,, do you think they can diagnose just by looking at the discus superficially? Do you think most of them ever looked through a microscope? Have you? One thing I am pleased is they are all trying to help, intention that deserves praise. At the same time, I am displeased because some of these advices might do more harm than good?
Have you ever wonder how could the many so-called ‘Experts in the discus field’ diagnose a particular infection without even doing a basic body swoop to find out which parasite is responsible? Most claimed that with their years of experience, they are able to identify the cause just by looking at the body tone, the swimming pattern and the excessive mucus secretion of the discus. Is that an accurate diagnosis? I doubt.

mios
16-02-2011, 06:14
Πολύ ωραία και σωστά αυτά που λέει ο κύριος Andrew Soh αλλά στο θέμα που μόλις απάντησε (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?6110-Discus-with-swollen-genital-organ&p=106429#post106429) προτείνει θεραπεία με "αντιβιοτικά".Έτσι γενικά.....χωρίς βιοψίες ,μικροσκόπια ή φόβο για δημιουργία ανθεκτικών στελεχών κλπ κλπ.Καλά κάνει γιατί εδώ προέχει το να σωθεί το ψάρι και όχι η φιλοσοφική προσέγγιση του θέματος . Και αυτό το έχει πει πάρα πολλές φορές ,οπότε ας φρίξει και γελάσει όσο θέλει (Όπως παρεπιπτόντως γέλαγε και με τη χρήση αποκλειστικά νερού ΑΟ)
Επειδή η προτεινόμενη απάντηση των περισσοτέρων γκουρού του είδους όταν έρθει η συζήτηση σε θεραπείες και συγκεκριμένα φάρμακα είναι κάτι ανάλογο με χρησμό της Πυθίας ή στην καλύτερη "βάλε αντιβιοτικά", καλό είναι ο κάθε χομπίστας να ξέρει κάποια φάρμακα και τρόπο εφαρμογής .Εννοείται πως μπορεί να καταλάβει αν ο δίσκος έχει σοβαρό πρόβλημα ή απλώς βαριστομάχιασε ή στραβοκοιμήθηκε (τουλάχιστον γι' αυτούς-τους χομπίστες- μιλάμε) Οπότε πριν ασχοληθήτε με τα "απόκρυφα" της φαρμακολογίας,τοξικολογίας ,γεννετικής και λοιπών επιστημών καλό είναι να ξέρουμε και 2-3 πραγματάκια άμεσα και πρακτικά εφαρμόσιμα. Τουλάχιστον όσοι δεν χρησιμοποιούν μόνο ΑΟ ,γιατί οι άλλοι το έχουν λύσει το πρόβλημα !
Τα ανθεκτικά στελέχη για το κύκλο ζωής ψαριών και ενυδρείου ενός απλού χομπίστα (για να μην πω του ιδίου ) είναι το τελευταίο που μας απασχολεί,όπως πολύ σωστά ανέφερε και κάποιος άλλος προηγουμένως.Πάντα μιλάμε για λογική χρήση και ....ανθρώπους. Και για πράγματα απτά που απασχολούν τον μέσο άνθρωπο.
Τώρα σχετικά με τη Μετρο , αυτό που πρέπει να απασχολεί τον "απλό" ενυδρειόφιλο και ειδικά αυτόν που ασχολείται με δίσκους ,αν δεν θέλει να μάθει φαρμακολογία ξαναλέω, είναι η δράση της τόσο σε προτόζωα αλλά και σε αναερόβια .Για τα πρώτα λίγο πολύ τα ξέρουμε και έχουν χιλιοειπωθεί.Για τα δεύτερα λόγω της λανθασμένης άποψης περί κυκλοφορίας και οξυγόνωσης (πολύ μικρή κυκλοφορία ,μόνο σπρευ μπαρ αντί για αερανλία κλπ)του ενυδρείου των δίσκων,σε συνδυασμό με τις πολλές οργανικές ουσίες , δημιουργούνται συχνά συνθήκες κατάλληλες για την ανάπτυξη τέτοιων οργανισμών στα άπειρα "νεκρά" σημεία. Οπότε το να "ποντάρει" κανείς σε κάτι τέτοιο όταν και τα δεδομένα (κακή ποιότητα νερού ,λίγες αλλαγές , κλπ) συνηγορούν ,μαζί με ένα αντιβιοτικό για + ή - αερόβια (Kanamycin ή Neomycin ή....), του δίνει πολλές πιθανότητες ίασης. Γι αυτό και έχει διαδωθεί η χρήση της. Και λέω "ποντάρει" γιατί τα μικροσκόπια ,ιχθυοπαθολόγοι και βιοψίες ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας για το 99,99% από μας .

Τώρα το αν όντως είχε, τι είχε ,αν θα ζήσει με πρόβλημα στο συκώτι ,αν θα περάσει τα 10 χρόνια και αν θα βγάλει τερατάκια είναι συζήτηση για τη συζήτηση (εφόσον λέω δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να γίνει τίποτα από τα πρέποντα και ιδανικά ). Όταν καταλαβαίνεις πως το ψάρι έχει πρόβλημα και θα το χάσεις (εδώ μπαίνει και το θέμα της πείρας και της διορατικότητας του καθενός) όσο πιο γρήγορα δράσεις τόσο περισσότερες πιθανότητες έχεις.Αξιολογείς ,διαλέγεις ,ρωτάς αν θέλεις και κάνεις κάτι . Γι αυτές τις περιπτώσεις συζητάμε.Γι αυτό και πρέπει να ξέρεις (τουλάχιστον να δεις) και κάποια ,βασικά, πραγματάκια για το πως, που,και γιατί κάποιων φαρμάκων (όχι σύγραμμα φαρμακολογίας) .Αν σου χρειαστούν να έχεις κάποιο μπούσουλα.

Τα ξεματιάσματα ,προσευχές , αγιασμοί και αφορισμοί είναι άλλο πράγμα όπως και τα ληγμένα φάρμακα που πετάμε.Μακάρι να μην χρειασθούν ποτέ ,όπως δεν μου χρειάστηκε ακόμα και ο αερόσακος, η ζώνη ασφαλείας,ο πυροσβεστήρας . Όταν χρειασθούν όμως καλό είναι να λειτουργούν ή να ξέρουμε να τα χειριζόμαστε.

Γιώργος Κ
16-02-2011, 14:43
Για αυτο ο δισκος εχει γινει σαν το μονομαχο που στη φυση μπορει να φτασει τα 10 χρονια ζωης ... ενω στα ενυδρεια το πολυ 2?? doh Τοσα χρονια αυτο γινεται ... ο καθενας προτεινει θεραπειες με υποθεσεις και που καταληγουμε? Σε ψαρια που κατα πολυ μεγαλο ποσοστο θα ξαναεμφανισουν καποια ασθενεια η και ανεξηγητο θανατο ενω "ολα ηταν καλα" (πολλοι θα το εχουν ζησει)!!

Προτιμω να κοιταω το μελλον και θα πρεπει να καταλαβουν ολοι πως οι πραξεις μας το επηρεαζουν αμεσα -ειδικα σε οτι εχει σχεση με τα ψαρια που εξαρτιουνται 100% απο αυτες!!

Μιλαμε για ψυχες και ειναι κριμα να χανονται ... ισως και απο τις δικες μας λανθασμενες κινησεις (οπως και να εχει με η χωρις θεραπεια παλι εμεις κατι θα εχουμε κανει λαθος!!!) και για αυτο το λογο θα πρεπει να νοιωθουμε υπευθυνοι γιατι η ζωη τους ειναι στα χερια μας!!

Μα κανεις δε καταλαβαινει αυτο που λεω? Ενταξει Πετρο, ενταξει Μαριτσα ... εβαλες μετρο και εφυγε το βαβα απο το ψαρακι ... ο προβληματισμος μου ειναι ποσο εζησε αυτο το ψαρακι μετα?? Μηπως καναμε λαθος θεραπεια, μηπως καναμε σωστη θεραπεια με λαθος εφαρμογη και δεν ηταν αρκετη? Μηπως αν δε καναμε τιποτα το ψαρι μας θα ανακαμπτε? 1000 μηπως!!

Μηπως να βλεπαμε το θεμα θεραπεια πιο μακροχρονια?? :confused: Προσωπικα θελω δισκους να ζουν ολοκληρο το "αναμενομενο" της ζωης τους ... αλλιως θεωρω τον εαυτο μου υπευθυνο που βοηθησα στον θανατο ενος ψαριου! Πιο απλα δεν γινεται να το πω!!! ;) Δεν εχει σχεση με ευχελαια η κατι αναλογο ... εχει σχεση με ανθρωπους που κυνηγανε τον "μπαμπουλα" (μια ασθενεια) χρησιμοποιωντας καθε φορα διαφορετικο φαρμακο προκαλωντας μεγαλυτερο προβλημα στο ψαρι!! Το εχω δει πολλες φορες ... δυστηχως! Και αν πετυχει καποια θεραπεια μετα ολα καλα ... αλλα ως ποτε ειναι ολα καλα?

Οσο για τον Σωχ καντε ενα κοπο να διαβασετε το αρθρο του παραπανω ... λεει και για την οσμωση αλλα και το πως να "αντιμετοπιζουμε" τις ασθενειες αλλα και τις θεραπειες!! Επισης δειτε και το πειραμα με τις μυγες!!!

MakChem
16-02-2011, 17:44
Ελπιζω να αναθεωρησεις Μακη για αυτο:
Γιατι απλα δεν ισχυουν ... ο Σωχ τα λεει ολα αυτα και για τη μετρονιδαζόλη... ειναι και αυτη αντιβιωτικο και πρεπει να ειμαστε προσεχτικοι οταν τη χρησιμοποιουμε!!!

Άς ξεξαθαρίσουμε μερικά πράγματα,
1. Ξεκίνησα το θέμα για να γράψουμε τις εμπειρίες μας από τη χρήση της μετρονιδαζόλης έχοντας κατά νού την ισχυρή αντιπαρασιτική της δράση. Θεώρησα ότι όλοι σχεδόν που την χρησιμοποίησαν στόχευαν σε κάποιο παράσιτο. Δεν γνωρίζω πόσοι θα χρησιμοποιήσουν μετρονιδαζόλη για να θεραπεύσουν κάποια βακτηριακή λοίμωξη, ειδικά όταν δεν γίνεται να είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι η λοίμωξη οφείλεται σε αναερόβιο βακτήριο. Γιαυτό το λόγο δεν την ενέταξα στα αντιβιοτικά σκευάσματα, εφόσον τη χρησιμοποιούμε για αντιπαρασιτικούς σκοπούς (όπως εγώ για παράδειγμα στο #4). Προφανώς η μετρονιδαζόλη, για τη δράση της στα αναερόβια, είναι αντιβιοτικό δεν είναι όμως μόνο αντιβιοτικό είναι και αντιπαρασιτικό σκεύασμα και καθένας πιστεύω ότι δικαιούται να τη χρησιμοποιήσει με αυτή της την ιδιότητα (όπως εγώ π.χ. στο #4). Λόγω αυτής της διπλής ιδιότητας δεν την χαρακτήρισα κλασικό αντιβιοτικό. Υπέθεσα λοιπόν ότι, για τον ίδιο λόγο, και ο Σωχ δεν την εντάσσει στα πολλά και κλασικά αντιβιοτικά ευρέως φάσματος που κυκλοφορούν, εναντίον των οποίων είναι μέγας πολέμιος. Ο Σώχ βέβαια με διέψευσε, εντάσσοντας και τη μετρονιδαζόλη στα υπόλοιπα αντιβιοτικά (πολύ κακά φάρμακα) αγνοώντας προφανώς ότι κάποιος μπορεί να τη χρησιμοποιήσει για αντιπαρασιτική θεραπεία.
2. Γιώργο δεν αναθεωρώ τίποτα απολύτως, λυπάμαι που διαφωνώ με κάποιον που τον έχεις "Ευαγγέλιο", αλλά δικαιούμαστε όλοι να χρησιμοποιήσουμε τη μετρονιδαζόλη για την άλλη της ιδιότητα την μη-αντιβιοτική. Όσο για το περί ανθεκτικών στελεχών, είναι για γέλια, στο έγραψαν στο #23 και στο #31.
3. Γιώργο έχουμε τελείως διαφορετική οπτική γωνία απέναντι στο θέμα των σοβαρών ασθενειών. Όταν πιστεύω - υποθέτω - νομίζω - νιώθω - αισθάνομαι ότι ένα δίσκος μου είναι πολύ σοβαρά, παρόλο που δεν έχω ούτε μικροσκόπιο ούτε εξειδικευμένες ιχθυοπαθαλογικές γνώσεις, θα κάνω τα πάντα και θα ρισκάρω πολλά για να τον σώσω από βέβαιο θάνατο. Γιατί Γιώργο όταν χάνεις ψάρια χωρίς να κάνεις απολύτως τίποτα είναι ότι χειρότερο...

Γιώργος Κ
16-02-2011, 18:06
Δεν εχω ευαγγελιο κανενα (ποσο μαλλον τον Σωχ που με τις αποψεις μου δεν θα ηταν λογικο doh) .... απλα μιλησες εκ μερους του Σωχ ... τι εννοει και τι οχι και αυτο πιστευω να ξεκαθαριστηκε (αλλο να διαφωνεις με εκεινον και αλλο να παρερμηνευεις τα λεγομενα του - που συνεχιζεις να το κανεις λεγοντας: αγνοώντας προφανώς ότι κάποιος μπορεί να τη χρησιμοποιήσει για αντιπαρασιτική θεραπεία. δεν τα διαβαζεις ολα μου φαινεται η βιαζεσαι να απαντησεις μου απαντησε: Metronidazole is anti-protozoa in certain spectrum and is also an antibiotic. )!!

Και εγω διαφωνω σε πολλα με εκεινον αλλα αυτο δε με εμποδιζει να τον "διαβαζω" και να τον ρωταω ... δεν φοραω παροπιδες ουτε εχω κατασταλαξει σε μια αποψη ... απλα διαβαζω-ρωταω-δοκιμαζω-βλεπω αποτελεσματα!! Δεν εχω το δικαιωμα να τα πω και να ρωτησω τα αποτελεσματα των αλλων? Για μενα η θεραπεια δεν τελειωνει οταν ξαναγυρνα το ψαρι απο καραντινα στο ενυδρειο και ολα ειναι καλα ... αλλα ολη η "διαδρομη" του και αργοτερα!

Χαιρομαι πραγματικα που το βλεπεις απο διαφορετικη γωνια ... μια που αυτο δινει "τροφη" για σκεψη σε οποιον διαβαζει ... τα αποτελεσματα της δικης μου οπτικης γωνιας τα κατεθεσα ... περιμενω να ακουσω και αλλων ... Ποσους δισκους εχεις σωσει απο θανατο και ποσοι απο αυτους εχουν πεθανει το πολυ σε ενα χρονο?

Προτεινω να μεταφερθουν ολα τα "ασχετα" με το θεμα σε ενα καινουργιο ωστε να συνεχισει η "τραπεζα πληροφοριων" παρολα αυτα διατυπωσα τα επιχειρηματα μου οσο μπορουσα και θεωρητικα αλλα και πρακτικα!

Μακαρι να μη χρειαστει ποτε να δωσουμε φαρμακα στα δισκακια μας ... :thumbup:

wheelsdeal
16-02-2011, 18:37
Όταν πιστεύω - υποθέτω - νομίζω - νιώθω - αισθάνομαι ότι ένα δίσκος μου είναι πολύ σοβαρά, παρόλο που δεν έχω ούτε μικροσκόπιο ούτε εξειδικευμένες ιχθυοπαθαλογικές γνώσεις, θα κάνω τα πάντα και θα ρισκάρω πολλά για να τον σώσω από βέβαιο θάνατο. Γιατί Γιώργο όταν χάνεις ψάρια χωρίς να κάνεις απολύτως τίποτα είναι ότι χειρότερο...

Συμφωνω.Πιστευω ποιο πολλα ψαρια εχουν πεθανει απο μη εγκαιρη θεραπεια λογο του οτι περιμεναμε να γινει καλα απο μονο του παρα απο προληπτικη η οχι τοσο αναγκαια θεραπεια.Το οτι μια θεραπεια "ταλαιπωρει" η χαλαει το συκωτι ενος ψαριου ειναι μια θεωρια που κυκλοφορει πολυ αλλα δεν μπορει να το πει κανεις με σιγουρια αν δεν ειναι γιατρος και εχει κανει βιοψια μετα απο φαρμακο.Τα ψαρια μεχρι να φτασουν στο ενυδρειο μας εχουν περασει ενα καρο φαρμακα απο τον εκτροφεα μετα απο τον μεσαζων αν υπαρχει και τελος απο το καταστημα υπο αυτην την λογικη τα ψαρια επρεπε να ειναι για φουντο.Εγω αναλογος τα συμπτωματα αν δεν δω βελτιωση σε 2-3 μερες το πολυ κοιταω για θεραπεια ειδικα αν το ψαρι εχει 200 και 250 ευρω δεν θα περιμενω το αγιο πνευμα να το κανει καλα.

Γιώργος Κ
16-02-2011, 18:40
Συμφωνω.Πιστευω ποιο πολλα ψαρια εχουν πεθανει απο μη εγκαιρη θεραπεια λογο του οτι περιμεναμε να γινει καλα απο μονο του παρα απο προληπτικη η οχι τοσο αναγκαια θεραπεια.Το οτι μια θεραπεια "ταλαιπωρει" η χαλαει το συκωτι ενος ψαριου ειναι μια θεωρια που κυκλοφορει πολυ αλλα δεν μπορει να το πει κανεις με σιγουρια αν δεν ειναι γιατρος και εχει κανει βιοψια μετα απο φαρμακο.Τα ψαρια μεχρι να φτασουν στο ενυδρειο μας εχουν περασει ενα καρο φαρμακα απο τον εκτροφεα μετα απο τον μεσαζων αν υπαρχει και τελος απο το καταστημα υπο αυτην την λογικη τα ψαρια επρεπε να ειναι για φουντο.Εγω αναλογος τα συμπτωματα αν δεν δω βελτιωση σε 2-3 μερες το πολυ κοιταω για θεραπεια ειδικα αν το ψαρι εχει 200 και 250 ευρω δεν θα περιμενω το αγιο πνευμα να το κανει καλα.
Ποσα ψαρια απο οσα εχεις κανει θεραπεια ζουν ακομα? Γιατι το bold υπαρχει τροπος να το διαπιστωσεις απαντωντας στην ερωτηση μου!!! Ισως οχι σε μενα αλλα στο ιδιο σου τον εαυτο!

Και 5 ευρω να κανει ενα ψαρι η ψυχη του ειναι ανεκτιμητη!! Δεν εχει σχεση ποσο κοστιζουν σε χρηματα οπως το βλεπω!

Κωστας
16-02-2011, 18:55

+100000000000
Δηλαδη Γιωργο εσυ τι προτεινεις να κανει ο χομπιστας οταν βλεπει ενα απο τα ψαρια του να κουτουλαει στα τζαμια του ενυδρειου και μετα να στροβιλιζεται σαν ελικοπτερο που ειναι ετοιμο να πεσει;
Εγω αυτο που καταλαβαινω απο τα γραφομενα σου,ειναι οτι "αφηστε το ψαρι να ανακαμψει μονο του",και σε ρωταω εγω,αν το ψαρι περασουν 2-3 μερες και χειροτερευει τι κανουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γιώργος Κ
16-02-2011, 19:03
Πλακωστε το σε φαρμακα να το σωσετε!!! :thumbup:
(εχω γραψει πουθενα να μη κανουμε τιποτα??)

Δε μου απανταει κανεις ποσο διαρκει αυτη η "σωτηρια"

Τελος παντων ... εχω πολυ δουλεια (αφορα τους δισκους) νομιζω καταλαβατε ολοι πως σκεφτομαι τα πραγματα!! :p Αυτη η σκεψη μου στη πραξη εχει "δικαιωθει" τουλαχιστον σε αυτα που εχω δει εγω!!!

Κωστας
16-02-2011, 19:13
Δεν απανταντας Γιωργο!!!!:d
Μιλας αινιγματικα και αποφευγεις να απαντησεις με αστειακια και υποννοουμενα.:d

Τι ακριβως εχεις δει στη πραξη,γιατι δεν το γραφεις μηπως σωθει και κανενας αλλος;:thumbup:

Υ.γ:Ο κ.Σωχ λεει.............................................. .
Όντως φαίνεται αφύσικο. Κανονικά, το πρώτο βήμα που πρέπει να κάνεις είναι θεραπεία με αντιβιοτικά. Η δόση θα είναι ανάλογα με το είδος των αντιβιοτικών. Μετέφερε τον δίσκο σε καραντίνα .... χωρίς φυτά ... χωρίς ξύλα .... απλά σε άδειο ενυδρείο με αεραντλία.

Παράλληλα, πρόσθεσε αλάτι @ 150gms ανά 100 λίτρα νερού. Επίσης σημαντικό είναι να διατηρηθεί pH στο 6.0 κατά τη διάρκεια της θεραπείας για 2 εβδομάδες. Θερμοκρασία φυσιολογική ...

[Μόνο μετά από ανεπιτυχή θεραπεία να αναζητήσεις άλλες μεθόδους.]

Να προσέχετε,
Andrew

Γιώργος Κ
16-02-2011, 19:20
Αυτο εχω δει στη πραξη:

Τα προβληματα μου σταματησαν απο τοτε που αγορασα την οσμωση και διατηρουσα το νερο καθαρο!! Εχω δει και την αναποδη πλευρα ... οποια θεραπεια εχω προσπαθησει να κανω ... εχει αποτυχει!

Να σου απαντησω χωρις αστεια ... ενα ψαρι με σπιντες (ειδηκα με whirling ...) εχει μικρες πιθανοτητες επιβιωσης ... με θεραπεια η χωρις! Το πιο σημαντικο για μενα ειναι να δεις τι φταιει ωστε να σωσεις τα αλλα!!! Αν η αιτια παραμενει ... οτι φαρμακα και να ριξεις ... τοτε το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο!!!

Κωστας
16-02-2011, 19:40
Και τι μπορει να φταιει,εφοσον κανεις δεν ξερει τι μπορει να φταιει για τις σπιντες.Ολοι παμε στα τυφλα!!!
Δηλαδη αν δουμε ενα ψαρι με σπιντες,να το αφησουμε στην τυχη του;
Εννοειτε οτι οι συνθηκες ειναι ο.κ απο ΡΗ και σκληροτητες,οπως και νερο απο Α/Ο 'η και με καποιο μικρο ποσοστο βρυσης περασμενο απο προφιλτρα!!!

Γιώργος Κ
16-02-2011, 22:13
Ειναι παραξενο οτι απο τη μετρο, αν ειναι αντιβιωση η οχι, αν δημιουργει ανθεκτικα στελεχη, αν πρεπει τελικα να τη χρησιμοποιουμε αφοβα, αν ο Σωχ λεει μπουρδες! ... καταληξαμε στις σπιντες ... Αν και δινω απαντησεις μονο εγω ... για τις σπιντες σου απαντησα 1 μυνημα πιο πριν!!!! Οποτε επαναλαμβανω οτι πρεπει να βρεις τι παιζει με το ενυδρειο σου ωστε να σωσεις τα αλλα ψαρια ... Δεν εχω δει πουθενα να επιβιωνουν απο whirling! Απο σπιντες ισως αλλα σε ανυποπτο χρονο επανεμφανιζονται -απο οσα εχω δει και διαβασει ...!

Γιατι κανεις δεν παραδεχεται οτι οι οποια θεραπεια επιτυχημενη η οχι μετα απο καποιο καιρο καταληγει στο θανατο? Για να κανω εγω την αρχη οποτε προσπαθησα να κανω θεραπεια ολα κατεληξαν ειτε αμεσα ειτε μετα απο λιγο χρονικο διαστημα!!

Ολοι σιγουρα το εχετε βιωσει ... αλλα δε μιλαει κανεις για αυτο ... doh

Για να το κλεισω το θεμα (εξαντλησα οσα ειχα να πω) θα σας πω κατι που ακουσα και μου αρεσε:

Σημασια δεν εχει πως και ποτε πεθανες, σημασια εχει να εζησες καλα!! :thumbup:

wheelsdeal
17-02-2011, 02:00
οποια θεραπεια επιτυχημενη η οχι μετα απο καποιο καιρο καταληγει στο θανατο?

Αν οντως συμβαινει αυτο ποιο λογικο μου φαινεται την ζημια να την εκανε το ιδιο το παρασιτο που πηγες να αντιμετωπισεις με το φαρμακο παρα το ιδιο το φαρμακο.Γιατι το ξαναλεω φαρμακα εχουν φαει πολλα μεχρι να το παρεις στα χερια σου το ψαρι,ο εκτροφεας κανει αποπαρασιτωση πριν τα στειλει,το μαγαζι που τα παιρνει το ιδιο.Ειδικα μαγαζια που παιρνουν απο πολλες πηγες δισκους οτι ωρα και να πας θα δεις ενυδρεια να τρεχουν με φαρμακο.Με αυτο το σκεπτικο παιρνουμε ψαρια με ημερομηνια ληξης.Ο ιδιος ο Soh στο βιβλιο του προτεινει προληπτικη αποπαρασιτωση καθε 3 μηνες.Θεωρω η ενσταση του ειναι στη χρηση αντιβιωτικων συγκεκριμενα εκτος αν ειναι ανισσοροπος και τη μια λεει ετσι και την αλλη αλλιως.

mios
17-02-2011, 15:12
Ειναι παραξενο οτι απο τη μετρο, αν ειναι αντιβιωση η οχι, αν δημιουργει ανθεκτικα στελεχη, αν πρεπει τελικα να τη χρησιμοποιουμε αφοβα, αν ο Σωχ λεει μπουρδες! ... καταληξαμε στις σπιντες ... Αν και δινω απαντησεις μονο εγω ... για τις σπιντες σου απαντησα 1 μυνημα πιο πριν!!!! Οποτε επαναλαμβανω οτι πρεπει να βρεις τι παιζει με το ενυδρειο σου ωστε να σωσεις τα αλλα ψαρια ... Δεν εχω δει πουθενα να επιβιωνουν απο whirling! Απο σπιντες ισως αλλα σε ανυποπτο χρονο επανεμφανιζονται -απο οσα εχω δει και διαβασει ...!
Εκεί φτάσαμε από απαντήσεις (σε ένα ειδικό και συγκεκριμένο θέμα ) του στυλ "εγώ δεν έχω προβλήματα επειδή....". Οπότε ας πει και άλλος κάτι δεν πειράζει .
Το ότι κάτι παίζει με το ενυδρείο είναι πασιφανές .Το θέμα είναι τι κάνεις .Το ότι σε μένα δεν έτυχε δεν σημαίνει ότι δεν θα συμβεί σε άλλους.Εφόσον συμβαίνει στη συντρυπτική πλειοψηφία και ειδικά σε επαγγελματίες που ζουν από αυτό και πολλοί τους όσο και άσχημα κι αν συμπεριφέρονται στα καημένα τα ψαράκια , έχουν κάθε λόγο να προσέχουν το "ψωμί" που τρωνε (γιατί σε μία πιθανή ασθένεια δεν χάνουν μόνο το συγκεκριμένο ψάρι αλλά μπορεί και να καταστραφούν), είναι μαθηματικά σίγουρο πως θα συμβεί κάτι. Το "εμένα δεν έχουν πάθει τίποτα" Χ χρόνια στο τεράστιο δείγμα των Ψ ψαριών σε 1 άντε 2 ενυδρεία (όπου Χ και Ψ απείρως μικρότερο από τα αντίστοιχα επαγγελματιών που λέγαμε νωρίτερα) δεν αποτελεί καμμιά απόδειξη. Μάλλον υπεροψία.
Και ο Σω δεν λέει πάντα μπούρδες .Απλώς όταν αναιρεί ο ίδιος τα λεγομενά του μη τον παρουσιάζουμε και σαν " βίβλο"
Γιατι κανεις δεν παραδεχεται οτι οι οποια θεραπεια επιτυχημενη η οχι μετα απο καποιο καιρο καταληγει στο θανατο? Για να κανω εγω την αρχη οποτε προσπαθησα να κανω θεραπεια ολα κατεληξαν ειτε αμεσα ειτε μετα απο λιγο χρονικο διαστημα!!
Λάθος απάντηση (ερώτηση) .Καμμιά σωστή-επιτυχημένη θεραπεία δεν οδηγεί στο θάνατο .Ή δεν ήταν η σωστή ή δεν εφαρμόσθηκε σωστά. Αυτό το έχουμε κάνει όλοι μας και συνεχίζουμε . Η θεραπεία ,ειδικά με αντιβιοτικά, θέλει να συμπληρώσει τον κύκλο της για να είναι επιτυχημένη (αν βέβαια είναι η σωστή).
Εδώ όμως έχουμε τα : -δεύτερη μέρα θεραπείας πχ " το ψάρι μου είναι πολύ καλύτερα άρχισε να τρώει, να χορεύει και να παίζει" απάντηση από τους masters ανά την υφήλιο: " εντάξει τώρα άστο να ηρεμήσει ,μην το πειράζεις ,μην αλλάζεις ,μην μιλάς και θα πάνε όλα καλά !" .
-" Έβαλα melafix και το ψάρι είναι ουάουυυ !!!"-"είδες που στα λεγα ?" . Την επόμενη "το ψάρι είναι πάλι χάλια" - "ξαναβάλε melafix + αλάτι + πιπερι ,κάνε και μια αλλαγή και ΟΚ"
- " Έχω pH ξυδιού και 0 σκληρότητες " ή "Ph θαλασσας και σκληρότητα στο Θεό", "το φάρμακο τάδε που έβαλα δεν έκανε τίποτα " -"είδες που σου είπα ότι είναι άχρηστο"

Ολοι σιγουρα το εχετε βιωσει ... αλλα δε μιλαει κανεις για αυτο ... doh
Ακριβώς ....doh
Τα φαρμακάκια έχουν κάποιο συγκεκριμένο τρόπο και χρόνο δράσης .Όχι γιατί η κακές εταιρίες θέλουν να μας τα πάρουν ( τουλάχιστον όχι πάντα) ,αλλά γιατί έτσι είναι μελετημένα ότι δρούν .Δεν είναι μόνο ο χρόνος αλλά και το περιβάλλον δράσης .Υπάρχουν φάρμακα που η δράση τους επηρρεάζεται τόσο από το pH όσο και από σκληρότητες ,άλατα (κυρίως Ca) ,θερμοκρασία κλπ. Όταν εγώ δεν ακολουθώ τίποτα από αυτά γιατί και πως να δράσουν ....ξανά doh
Όταν ένα ήπιο φαρμακάκι δρα στα ψαράκια και μετά παρουσιάζουν πάλι τα ίδια ,μήπως πρέπει να βάλω κάτι πιο δραστικό (κατά του ιδίου πιθανότατα εισβολέα) ,και όχι να κολλάω στα ίδια και τα ίδια ?
Το μεγάλο doh είναι όταν δεν έχω καν πλησιάσει στην αιτία .Σύνηθες και αναμενόμενο αφού είπαμε δεν έχουμε τη δυνατότητα ταυτοποίησης .Πάντως κάτι κάναμε.
Και ειδικά η metronidazole (για να απαντάει και κάνας άλλος εκτός του georgarask) δεν αναφέρεται πουθενά να δημιουργεί ανθεκτικά στελέχη μέχρι τώρα (υπάρχουν ανθεκτικά στην ουσία αλλά αυτό είναι άλλο).Όπου χρειάστηκε σε εμένα να κάνει τη δουλειά της την έκανε κι από ότι γνωρίζω σε πάρα πολλούς εδώ .Τα Ψ x ? ψάρια που έχω χάσει μετά από οποιαδήποτε θεραπεία οφείλονται καθαρά σε δικά μου λάθη , απροσεξίες ,βλακείες κλπ κλπ και δεν κατηγορώ ούτε φάρμακα ,ούτε εκτροφείς, ούτε μαγαζιά. Μάλλον είμαι κακός και άπειρος χομπύστας ,τι να πω.

Για να το κλεισω το θεμα (εξαντλησα οσα ειχα να πω) θα σας πω κατι που ακουσα και μου αρεσε:

Σημασια δεν εχει πως και ποτε πεθανες, σημασια εχει να εζησες καλα!! :thumbup:

Αφού πω πως οι δικοί μου δίσκοι με έχουν εξουσιοδοτήσει να κάνω ότι είναι δυνατόν για να ζήσουν και μια μέρα παραπάνω (σίγουρα όχι 15 χρόνια) το καλύτερο και το πιο σοφό πράγμα που έχω ακούσει από αναγνωρισμένη παγκοσμίως " αυθεντία " και με έκανε να τον εκτιμήσω ακόμα παραπάνω (όχι να τον ακολουθώ τυφλά) ήταν ένα ξερό "ΔΕΝ ΞΕΡΩ " .Κάποιοι ίσως πρέπει να το λένε καμμιά φορά , δεν κάνει κακό

MakChem
17-02-2011, 15:18
Δεν εχω ευαγγελιο κανενα (ποσο μαλλον τον Σωχ που με τις αποψεις μου δεν θα ηταν λογικο doh) .... απλα μιλησες εκ μερους του Σωχ ... τι εννοει και τι οχι και αυτο πιστευω να ξεκαθαριστηκε (αλλο να διαφωνεις με εκεινον και αλλο να παρερμηνευεις τα λεγομενα του - που συνεχιζεις να το κανεις λεγοντας: αγνοώντας προφανώς ότι κάποιος μπορεί να τη χρησιμοποιήσει για αντιπαρασιτική θεραπεία. δεν τα διαβαζεις ολα μου φαινεται η βιαζεσαι να απαντησεις μου απαντησε: Metronidazole is anti-protozoa in certain spectrum and is also an antibiotic. )!! Και εγω διαφωνω σε πολλα με εκεινον αλλα αυτο δε με εμποδιζει να τον "διαβαζω" και να τον ρωταω ... δεν φοραω παροπιδες ουτε εχω κατασταλαξει σε μια αποψη ... απλα διαβαζω-ρωταω-δοκιμαζω-βλεπω αποτελεσματα!! Δεν εχω το δικαιωμα να τα πω και να ρωτησω τα αποτελεσματα των αλλων? Για μενα η θεραπεια δεν τελειωνει οταν ξαναγυρνα το ψαρι απο καραντινα στο ενυδρειο και ολα ειναι καλα ... αλλα ολη η "διαδρομη" του και αργοτερα!Χαιρομαι πραγματικα που το βλεπεις απο διαφορετικη γωνια ... μια που αυτο δινει "τροφη" για σκεψη σε οποιον διαβαζει ... τα αποτελεσματα της δικης μου οπτικης γωνιας τα κατεθεσα ... περιμενω να ακουσω και αλλων ... Ποσους δισκους εχεις σωσει απο θανατο και ποσοι απο αυτους εχουν πεθανει το πολυ σε ενα χρονο?Προτεινω να μεταφερθουν ολα τα "ασχετα" με το θεμα σε ενα καινουργιο ωστε να συνεχισει η "τραπεζα πληροφοριων" παρολα αυτα διατυπωσα τα επιχειρηματα μου οσο μπορουσα και θεωρητικα αλλα και πρακτικα!

Μακαρι να μη χρειαστει ποτε να δωσουμε φαρμακα στα δισκακια μας ... :thumbup:

1. Ούτε μίλησα εκ μέρους του ούτε παρερμήνευσα τα λεγόμενά του, υπέθεσα-συμπέρανα κάποια πράγματα, όπως κάνουμε όλοι όταν διαβάζουμε κάποιον, μην διαστρεβλώνεις την πραγματικότητα. Όσο για το άν ξέρει να διαβάζει κάποιος, που τυχαίνει να είναι πανεπιστημιακός δάσκαλος, δεν το σχολιάζω.
2. Η άποψη σου, ότι ένα ψάρι που έχει υποστεί κάποια θεραπεία θα την "κουβαλάει" για όλη του τη ζωή και ότι συμβεί ανά πάσα στιγμή θα είναι υπεύθυνη η συγκεκριμένη παρελθοντική θεραπεία, είναι τελείως αυθαίρετη-υποκειμενική, δεν τεκμαίρεται από πουθενά και δεν μπορεί να γενικευθεί σε καμία περίπτωση. Κατά τη δική μου υποκειμενική άποψη, ψάρι που υπέστει θεραπεία και ιάθηκε, μετά από 4-5 μήνες υγιούς διαβίωσης οτιδήποτε παρουσιάσει είναι ανεξάρτητο γεγονός και δεν σχετίζεται ούτε με την προηγούμενη νόσο αλλά ούτε και με την προηγούμενη θεραπεία.
3. Μέχρι τώρα έχω χάσει 10 δίσκους (με συμπτώματα τύπου whirling) χωρίς να κάνω καμία θεραπεία. Ο τελευταίος δίσκος που παρουσίασε τα ίδια συμπτώματα, απομονώθηκε σε καραντίνα και υπέστει θεραπεία με συνδιασμό 2 αντιβιοτικών μετά από συμβουλή του εμπειρότατου χομπίστα και διαπρεπή φαρμακοποιού Γιώργου Ρεκλού, τον οποίο ευχαριστώ θερμά και δημόσια. Ο συγκεκριμένος δίσκος ανέκαμψε πλήρως, έχει επιστρέψει στο κεντρικό ενυδρείο πριν από ένα μήνα και όταν περάσουν άλλοι 4-5 μήνες (όχι ένας χρόνος) θα ανακοινώσω και την συγκεκριμένη θεραπεία. Οπότε Γιώργο θα "ξανακονταροχτυπηθούμε" σε ένα πεντάμηνο :d, με τη δημοσιοποίηση του συγκεκριμένου σχήματος και της δοσολογίας, εφόσον βέβαια έχουν πάει καλά τα πράγματα.

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
17-02-2011, 15:46
Aν είναι να μάθουμε από τις προσωπικές μας εμπειρίες ας κονταροχτυπηθούμε όλοι μαζί αρκεί να βρούμε τρόπους να βοηθήσουμε τα δισκάκια μας όταν χρειαστεί. Γιατί εδώ που τα λέμε όλοι προσπαθήσαμε κατά καιρούς να τα βοηθήσουμε με φαρμακα.
Κάποιες φορές τα καταφέραμε και κάποιες άλλες όχι ή τους έμεινε κουσούρι (στην κυριολεξία).
Καιρός να βγάλουμε μία άκρη με τις θεραπείες - τα φάρμακα (μια και αρκετά από αυτά που γράφει και ο Σωχ δεν υπάρχουν καν στην Ελλάδα) και με τον τρόπο που θα κάνουμε την θεραπεία αφού προηγηθεί φυσικά σωστή διάγνωση.

White Diamond
18-02-2011, 20:57
Οπως πολυ σωστα ανεφερε ο Δημητρης (mios) δεν ειναι ευρεου φασματος αφορα μονο αναεροβια.
Οταν χρησιμοποιουμε αντιβιωση δεν το κανουμε για να σκοτωσουμε ενα ιο αλλα για να εμποδισουμε δευτερευουσες λοιμωξεις, ο ιος απλα θα κανει τον κυκλο του, ειναι γνωστο.
Για τα πρωτοζωα μια και αναφερθηκαμε ενα πολυ καλο φαρμακο ειναι το cuprazin και θυμηθειτε το οταν θα ξαναμιλησετε
για το περιβοητο συνδρομο των τεσσαρων εβδομαδων το οποιο οφειλεται σε πρωτοζωα. (Η δοσολογια του ειναι η μιση απο αυτη που συνισταται στο αλμυρο)
Καποιος που κανει δηθεν προληπτικη αγωγη, ετσι, με μικρες ποσοτητες, σιγουρα θα δημιουργησει ανθεκτικα στελεχη, αρα ποτε φαρμακα χωρις λογο και παντα στη σωστη δοσολογια αν και εφοσον χρειαστει.

kat2
28-10-2011, 11:41
1. Ούτε μίλησα εκ μέρους του ούτε παρερμήνευσα τα λεγόμενά του, υπέθεσα-συμπέρανα κάποια πράγματα, όπως κάνουμε όλοι όταν διαβάζουμε κάποιον, μην διαστρεβλώνεις την πραγματικότητα. Όσο για το άν ξέρει να διαβάζει κάποιος, που τυχαίνει να είναι πανεπιστημιακός δάσκαλος, δεν το σχολιάζω.
2. Η άποψη σου, ότι ένα ψάρι που έχει υποστεί κάποια θεραπεία θα την "κουβαλάει" για όλη του τη ζωή και ότι συμβεί ανά πάσα στιγμή θα είναι υπεύθυνη η συγκεκριμένη παρελθοντική θεραπεία, είναι τελείως αυθαίρετη-υποκειμενική, δεν τεκμαίρεται από πουθενά και δεν μπορεί να γενικευθεί σε καμία περίπτωση. Κατά τη δική μου υποκειμενική άποψη, ψάρι που υπέστει θεραπεία και ιάθηκε, μετά από 4-5 μήνες υγιούς διαβίωσης οτιδήποτε παρουσιάσει είναι ανεξάρτητο γεγονός και δεν σχετίζεται ούτε με την προηγούμενη νόσο αλλά ούτε και με την προηγούμενη θεραπεία.
3. Μέχρι τώρα έχω χάσει 10 δίσκους (με συμπτώματα τύπου whirling) χωρίς να κάνω καμία θεραπεία. Ο τελευταίος δίσκος που παρουσίασε τα ίδια συμπτώματα, απομονώθηκε σε καραντίνα και υπέστει θεραπεία με συνδιασμό 2 αντιβιοτικών μετά από συμβουλή του εμπειρότατου χομπίστα και διαπρεπή φαρμακοποιού Γιώργου Ρεκλού, τον οποίο ευχαριστώ θερμά και δημόσια. Ο συγκεκριμένος δίσκος ανέκαμψε πλήρως, έχει επιστρέψει στο κεντρικό ενυδρείο πριν από ένα μήνα και όταν περάσουν άλλοι 4-5 μήνες (όχι ένας χρόνος) θα ανακοινώσω και την συγκεκριμένη θεραπεία. Οπότε Γιώργο θα "ξανακονταροχτυπηθούμε" σε ένα πεντάμηνο :d, με τη δημοσιοποίηση του συγκεκριμένου σχήματος και της δοσολογίας, εφόσον βέβαια έχουν πάει καλά τα πράγματα.

Σημερα αξιωθηκα να διαβασω το θεμα. MakChem μετα την επιστροφη στο κεντρικο ενυδρειο ……………………?

MakChem
28-10-2011, 13:22
Ο δίσκος είναι υγιέστατος....;):d

kat2
28-10-2011, 14:01
και η θεραπεια..............?

MakChem
28-10-2011, 18:55
Τη θεραπεία που εφάρμοσα εγώ και βοήθησε πολύ, δεν θα τη κρατήσω μυστική φυσικά. Στην πρώτη περίπτωση που υπάρξει ανάλογο κρούσμα τύπου Whirling, και εφόσον δεν υπάρχουν άλλοι λόγοι και αιτίες (π.χ. τοξικές δηλητηριάσεις), ευχαρίστως θα ανακοινώσω τη συγκεκριμένη φαρμακευτική θεραπεία.

gianni zym
11-04-2012, 22:16
Mάκη το φως τι ρόλο παίζει στην αγωγή με flagyll;
αν δηλαδή υπάρχει μειώνεται η δράση της νιτρομεθαζόλης;
αυτό με την επανάληψη-δόση ανά οκτάωρο μήπως είναι πολύ βαριά θεραπεία;

gianni zym
12-04-2012, 10:28
με το οχτάωρο εντάξει κάτι βρήκα,
οπότε δεν είναι βαριά η δόση.
με το φως δεν ξέρω.
υ.γ. πράγματι ζηλεύει κανείς την συμμετοχή στο άρθρο που ανέφερες.

MakChem
12-04-2012, 13:02
Γιάννη, προτείνω ανεπιφύλακτα, πλήρη συκότιση του ενυδρείου για θεραπεία με μετρονιδαζόλη οποιασδήποτε μορφής.