PDA

Επιστροφή στο Forum : Ήρθαν Κάτι Φίλοι Μου...

Jeepas
24-01-2011, 21:31
Όταν το τηλέφωνο, χτύπησε, το σήκωσα, ήταν κάτι φίλοι μου... (http://www.youtube.com/watch?v=I4XNOg2n7SM&feature=related)

Την περασμένη Πέμπτη (νομίζω κιόλας..:rolleyes:) ήρθαν τα ρεμάλια, ο Ταχυ (Disk-Postman) και ο Φαν doh για καφεδάκι, κουβεντούλα κλπ. Πριν καλά-καλά προλάβουν να κάτσουν ακολούθησε ο παρακάτω διάλογος:

.................................................. .........................................
Jeepas: Ελάτε να προλάβετε να δείτε γέννα από την White Butterfly γιατί έχουν ξεκινήσει και τα τρώνε τα μωρά...
DiskusFan: (παρατηρεί πρώτα) Δεν τα τρώνε, κυνηγάνε τις αντανακλάσεις. :eek:
DiskPostMan: (παρατηρεί πρώτα) Έχεις πολύ σκούρο Background και κολλάνε τα μωρά στα τζάμια αντί για τους γονείς. :rolleyes:
.................................................. .........................................

Τεσπα, μετά καθίσαμε, τα είπαμε, ήπιαμε και καφεδάκι, ρακόμελο (κάποιοι ήπιαν ομελέτα, γούστα είναι αυτά...)

Αφού έφυγαν τα παιδιά, σκέφτηκα τα λόγια τους...
Αφαίρεσα τα μαύρα χαρτιά από την πίσω μεριά της γεννήστρας, χαμήλωσα τη στάθμη του νερού (made in 59) και ιδού το αποτέλεσμα:

http://i276.photobucket.com/albums/kk5/Jeepas/img_0976.jpg
-----------------------------------------------------------------------
http://i276.photobucket.com/albums/kk5/Jeepas/img_0970.jpg
http://i276.photobucket.com/albums/kk5/Jeepas/img_0968.jpg
http://i276.photobucket.com/albums/kk5/Jeepas/img_0965.jpg
http://i276.photobucket.com/albums/kk5/Jeepas/img_0964.jpg

‘ντάξει, αφού το καταφέραμε κι αυτό, να κολλήσουν τα μικρά επάνω στην White Butterfly...

Ορισμένες φορές η βοήθεια που μπορεί να σου προσφέρει ένας καλός φίλος ή να σου επισημάνει κάτι που μπορεί να είναι μπροστά στα μάτια σου, που πιθανόν να το γνωρίζεις ή και όχι, έρχεται ως "μάννα εξ'ουρανού". Από το τίποτα και στο άσχετο.
Μόνο με την καλή πρόθεση και την καλή καρδιά.

Ξέχασα να αναφέρω πως την μεθεπόμενη ημέρα γέννησαν και το ζευγάρι Blue Diamond που είχα στη άλλη γεννήστρα. Δλδ. αμέσως μετά την επίσκεψή τους. Τυχαίο? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩΩΩΩ

http://i276.photobucket.com/albums/kk5/Jeepas/img_0982.jpg
http://i276.photobucket.com/albums/kk5/Jeepas/img_0978.jpg
http://i276.photobucket.com/albums/kk5/Jeepas/img_0995.jpg

Ευχαριστώ κορίτσια, πρωτίστως για την παρέα και ακολούθως για τις Πολύ Σωστές παρατηρήσεις/συμβουλές καθώς και την κ#λοφ εεεεε, το γούρι σας εννοΑω.

Υγ.1 Λεφτά δεν αφήσατε για το φαγοπότι που κάνατε...
Υγ.2 Ρε Ταχυ, είχα και φυστίκια ρε γμτ... Καλά δεν πειράζει, τα έφαγα μετά μόνος μου :p
Υγ.3 Οι φωτο, όπως πάντα σε High Definition και Υψηλότατη Ανάλυση doh:eek:

Giannis_4
24-01-2011, 21:36
Ποτε θα κλεισει αυτη η σχολη φωτογραφιας....:d

Με το καλο φιλαρακι!!!!:thumbup:

White Diamond
24-01-2011, 21:43
Μια και δεν τα λες ολα γιατι σιγουρα πεσανε τσεκουριες για τις ΜΙΚΡΟΠΑΡΑΛΗΨΕΙΣ σου, μηπως σου ειπαν
τι αλλο πρεπει να κανεις με την μειωμενη σταθμη?:p

Giannis_4
24-01-2011, 21:47
Να κανω και μια ερωτηση...Τι φως εχεις στην γεννηστρα με την White Butterfly?

Γιώργος Κ
24-01-2011, 22:00
ωωωωωωω!!!!!!!!

Να σου ζησουν οι μπομπιρες!!! *ami-*ami-*ami-

Giorgos
24-01-2011, 22:07
Καλη επιτυχια! :thumbup:

disc-postman
24-01-2011, 22:32
Ρεμαλι εισαι απιστευτος μπραβο ρε καλη επυτυχια :thumbup:

:score:

Οσο για τις παρατηρησεις ηξερες πολυ καλα τι θα κανεις, αλλα ο Φαν ξερεις ειναι λιγο πιεστικος, μεχρι και παρατηρηση για το κλουβι του καρδερινοκαναρου σου εκανε doh

υγ.η φετα η βαρελισια ολα τα λεφτα :thumbup:

White Diamond
25-01-2011, 08:25
Ρεμαλι εισαι απιστευτος μπραβο ρε καλη επυτυχια :thumbup:

:score:

Οσο για τις παρατηρησεις ηξερες πολυ καλα τι θα κανεις, αλλα ο Φαν ξερεις ειναι λιγο πιεστικος, μεχρι και παρατηρηση για το κλουβι του καρδερινοκαναρου σου εκανε doh

υγ.η φετα η βαρελισια ολα τα λεφτα :thumbup:

1.:good:rofi:lllll::axe: Αυτη τη φαση ηθελα να τη δω.
2. :cr:
Καλη συνεχεια τετρακουνητε.:thumbup:

Jeepas
25-01-2011, 08:50
Ευχαριστώ παιδιά.
Το θέμα είναι να περνάμε καλά. Εμείς και φυσικά και τα ψάρια μας. Προσπερνώντας τη μιζέρια, τη φαγωμάρα την μικροπρέπεια και ξεχνώντας για λίγο τα τόσα προβλήματα της καθημερινότητας... Ούτε διαγωνισμοί γνώσης, ούτε αυτοπροβολή. Αυτή είναι η βασική μου επιδίωξη. Γι'αυτό το λόγο και το κείμενο έχει μια δόση χαβαλέ και προβάλλει τον παρεΐστικο χαρακτήρα (σε συνδυασμό με κάποιες μικροπαρατηρήσεις ως προς την αναπαραγωγή). :thumbup:

------------------------------------------------------------------------------------

Μια και δεν τα λες ολα...γιατι σιγουρα πεσανε τσεκουριες για τις ΜΙΚΡΟΠΑΡΑΛΗΨΕΙΣ σουΒρε, σας λέω τα "βασικά", πρακτικά δεν κράτησα!
Τσεκουριές Βασίλη πάντα πέφτουν και παραλήψεις πάντα υπάρχουν. Το θέμα είναι να προχωράς (keep walkin' που λένε) :d
------------------------------------------------------------------------------------

μηπως σου ειπαν
τι αλλο πρεπει να κανεις με την μειωμενη σταθμη?:pΔεν συγκράτησα κάτι, θύμησέ μου ωρέ ψυχοβγάλτη. xmm
Ενημερωτικά πάντως η στάθμη, μετά τις πρώτες 2-3 μέρες, έχει επανέλθει. :thumbup:

Τι φως εχεις στην γεννηστρα με την White Butterfly?Γιάννη, η συγκεκριμένη γυάλα είναι κινεζιά (γύρω στα 90-100 l). Φοράει 2 λάμπες (15w έκαστη) αλλά για διάφορους λόγους λειτουργεί μόνο η μια (daylight).

White Diamond
25-01-2011, 10:31
Ευχαριστώ παιδιά.
Το θέμα είναι να περνάμε καλά. Εμείς και φυσικά και τα ψάρια μας. Προσπερνώντας τη μιζέρια, τη φαγωμάρα την μικροπρέπεια και ξεχνώντας για λίγο τα τόσα προβλήματα της καθημερινότητας... Ούτε διαγωνισμοί γνώσης, ούτε αυτοπροβολή. Αυτή είναι η βασική μου επιδίωξη. Γι'αυτό το λόγο και το κείμενο έχει μια δόση χαβαλέ και προβάλλει τον παρεΐστικο χαρακτήρα (σε συνδυασμό με κάποιες μικροπαρατηρήσεις ως προς την αναπαραγωγή). :thumbup:

Ετσι οπως τα λες ειναι .:thumbup:
Βρε, σας λέω τα "βασικά", πρακτικά δεν κράτησα!
Τσεκουριές Βασίλη πάντα πέφτουν και παραλήψεις πάντα υπάρχουν. Το θέμα είναι να προχωράς (keep walkin' που λένε) :d

Δεν χρεαζεται να το πεις..... ξερουμε.:d
Δεν συγκράτησα κάτι, θύμησέ μου ωρέ ψυχοβγάλτη. xmm
Ενημερωτικά πάντως η στάθμη, μετά τις πρώτες 2-3 μέρες, έχει επανέλθει. :thumbup:

Μονο αμα κερασεις ομελετα και βαρελισια φετα.:p
Εγω θα την κρατουσα χαμηλα μερικες ημερες ακομη.
----------------------------------------------------------------------------------

Και κανονισε ρεμαλι να ειναι Τριτη,Πεμπτη, Παρασκευη που δουλευω.:cool::p

Jeepas
25-01-2011, 18:02
Και κανονισε ρεμαλι να ειναι Τριτη,Πεμπτη, Παρασκευη που δουλευω.:cool::pΒασίλη, οποιαδήποτε Δε/Τε κάνεις κέφι, περνάς.
-----------------------------------------------------------------------------------

Για ποιο λόγο θα την κράταγες χαμηλά τη στάθμη? Όσο λιγότερο όγκο νερού έχουμε -ειδικά δε σε τόσο λίγο- τόσο περισσότερο δυσκολευόμαστε να διατηρήσουμε τις συνθήκες μας σταθερές (ή τεσπα, εκεί που πρέπει ή που είναι το επιθυμητό).
Ανέβηκε σταδιακά και τα μωρά είναι "τσαμπιά". Έλα να τα δεις... ;)

White Diamond
25-01-2011, 18:52
Βασίλη, οποιαδήποτε Δε/Τε κάνεις κέφι, περνάς.
-----------------------------------------------------------------------------------

Ανέβηκε σταδιακά και τα μωρά είναι "τσαμπιά". Έλα να τα δεις... ;)

Αυτο εχει σημασια τυχερουλη. Αλλοι κανουν αμαν.
Καλη συνεχεια.

Jeepas
25-01-2011, 20:35
Αυτο εχει σημασια τυχερουλη. Αλλοι κανουν αμαν.

Billάκο… είναι μεγάλη ιστορία αλλά αφού σε βλέπω επίμονο με το συγκεκριμένο θέμα θα σου πω αναλυτικά τι ΕΓΩ έκανα (άλλος μπορεί να έχει κάνει κάτι άλλο κλπ.):

Γνώμη μου είναι πως σε ένα ζευγάρι όπως καλή ώρα και σε μας, εκτός των άλλων παραμέτρων, πρέπει:
* κάποιος να έχει το επάνω χέρι (καλό είναι να είσαι εσύ αυτός :d).
* Κάποιος να έχει εμπειρία (επίσης καλό είναι να είσαι εσύ αυτός :d:d).
* Ο 1 από τους 2 πρέπει να αφιερώνει περισσότερο χρόνο στα παιδιά (εδώ επιλέγεις ό,τι θέλεις).

Το συγκεκριμένο ζευγάρι δεν δημιουργήθηκε με παρθενογένεση. Ούτε από τύχη επειδή συνυπήρχαν στο ίδιο ενυδρείο (άλλωστε δεν συνέβαινε κάτι τέτοιο).

Επιλέχθηκε και Προετοιμάστηκε ως ζευγάρι (το με ποια κριτήρια επιλέχθηκαν τα ψάρια είναι εντελώς άλλο θέμα).

Πρώτα ο αρσενικός 2πλα σε έναν άλλο θηλυκό δίσκο και αφού μου έδωσε την 1η του επιτυχημένη γέννα μετά τον έβαλα με την συγκεκριμένη άπειρη θηλυκή. Είναι μόλις η 2η γέννα τους μαζί και ήδη κρατήσανε τα μωρά (δεν ξέρω βέβαια τη συνέχεια…). Όμως, πίστεψε με, την έχει βοηθήσει Πάρα Πολύ μέχρι στιγμής. Αυτό δεν μπορώ να στο περιγράψω, πρέπει να το βιώσεις. Την καθοδήγησε εξ’αρχής.

Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι μόνο θέμα τύχης… ;)

Diskus Fan
28-01-2011, 13:17
Καλορίζικα ρεμάλι.-:thumbup:

White Diamond
28-01-2011, 13:41
ΕννοΑω οτι κολλησαν με τη μια σε δυσκολους χρωματικα γονεις ρεμαλιιιιι.;)
Keep on.:thumbup:

Jonny
29-01-2011, 17:38
Μπράβο Jeepa με τα ωραία σου :thumbup: και χαράς το κουράγιο με τις παρέες σου :p

Jeepas
31-01-2011, 09:53
Thanx ωρέ!

Δυστυχώς το "μόνιμο" πρόβλημα με την απουσία μου κάποιες ημέρες/εβδομάδα μου στέρησε τη δυνατότητα να αντικαταστήσω το λαμπάκι που άναβε τις βραδινές ώρες και προφανώς κάηκε Παρασκευή ή Σαββατο βράδι στο ζευγάρι των Blue Diamond με αποτέλεσμα να "χαθούν" τα μικρά. Η Butterfly τουλάχιστον τα μεγαλώνει, μέχρι στιγμής, μια χαρά.