PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεύτερη φορά που τρώνε τα αυγά

thomazos1
02-01-2011, 18:23
Είναι η δεύτερη φορά που κόλησαν αυγά οι δίσκοι μου και αυτή την φορά ήταν σχεδόν όλα γονοιμοποιημένα ...η κατάληξη ο αρσενικός αφού πέρασε και τα γονοιμοποίησε άρχισε να τα τρώει.
Χωρίς δεύτερη σκέψη πήρα όσα απομείναν και τα έβαλα στο άλλο ενυδρείο στο οποίο έχω επήσεις ίδιες συνθήκες νερού με δύο κόρυ μέσα (ήταν πάνω σε ένα κομμάτι του αποσπώμενου φίλτρου και το πήρα όπως ήταν).
Έκανα το λάθος και έβαλα το θυλικό μαζί που δέν τα πείραζε μέχρι εκείνη την στιγμή , για να τα αερίζει και να τα προσέχει.
Μέχρι να δώ τι έγινε τα είχε φάει όλα.
Πιθανόν θα πρέπει να περιμένω να ωριμάσει το ζευγάρι και να μην τα ξεμοναχιάσω στην γεννήστρα ακόμα.
Δέν τα είχα βάλει ακόμα σε αυτην γιατι δέν είχα ξεκάθαρη άποψη περί ....του φύλου.
Τώρα που φάνηκαν τα γεννητικά τους όργανα κατα την αναπαραγωγή ...ξεκαθάρισε και αυτό (αρσενικό είχε πιό μυτερά γεννητικά όργαν και θυλικό πιό πεπλατισμένο και ογκώδες).
Τι μου προτείνετε να κάνω; Να τα απομονώσω στην γεννήστρα με τον κώνο και σωστές συνθήκες η να τα αφήσω να ωριμάσουν ώς ζευγάρι και μετά βλέπουμε;
Θέλω να τονίσω οτι δέν βιάζομαι να κάνω αναπαραγωγή μιάς που δέν θέλω να τα στρεσάρω καθόλου και να τα αφήσω στην ησυχία τους.
Οι συγκάτοικοι δέν ενοχλούν καθόλου το ζευγάρι και φυσικά ούτε και το ζευγάρι αυτούς. Έτσι δέν νομίζω οτι τίθεται θέμα στρεσαρίσματος μιάς που απο την στιγμή που είδαμε τα αυγά κρατήσαμε "άκρα του τάφου σιωπή" και δέν κινοπύμεσταν κοντά στο ενυδρείο.
Παρακαλώ την γνώμη και τις γνώσεις σας!

White Diamond
02-01-2011, 18:41
Οι λογοι που τρωνε τα αυγα ειναι πολλοι, απο απειρια-stress-συνθηκες... αφησετα ακομη και βλεπεις.

thomazos1
02-01-2011, 20:47
Οκ φιλαράκι.
Ευχαριστώ!!!

Diskus Fan
02-01-2011, 22:17
Στρασάρισμα απλά ΔΕΝ υπάρχει ... σταμάτα να το έχεις κολλημένο στο μυαλό σου. Αυτά τα ψάρια δεν έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα ... αν είχαν ... απλά δεν θα γένναγαν. Έφ' όσον δεν θέλεις/μπορείς να ασχοληθείς με γέννες ... άστα να κάνουν ότι θέλουν. Παράλληλα μαθαίνουν.-;)

thomazos1
02-01-2011, 22:51
Στρασάρισμα απλά ΔΕΝ υπάρχει ... σταμάτα να το έχεις κολλημένο στο μυαλό σου. Αυτά τα ψάρια δεν έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα ... αν είχαν ... απλά δεν θα γένναγαν. Έφ' όσον δεν θέλεις/μπορείς να ασχοληθείς με γέννες ... άστα να κάνουν ότι θέλουν. Παράλληλα μαθαίνουν.-;)

Σωστή οπτική γωνία!!:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:
Thanks!!!!!!!!!!

White Diamond
03-01-2011, 17:41
Το stress μετα τη γεννα υπαρχει ειτε το θελουμε ειτε οχι, λιγο η πολυ, και εχει να κανει με την προστασια των αυγων-μικρων.
Πραγματα που δεν τους ενοχλουσαν, στην φαση αυτη τα κανει και αντιδρουν εντελως διαφορετικα.
Απεφυγε το διαστημα αυτο τα πολλα πολλα.

thomazos1
03-01-2011, 19:00
Ok!!!!!!!
Θα έχω το νού μου να μην τα ενοχλώ και πολύ και να προσέχω για περίεργες συμπεριφορές ή ενδείξεις.
Ευχαριστώ!
Το ευχάριστο είναι ότι εναπόθεσαν αυγά ... το μέλλον θα δείξει και θα έχω το νού μου σε αυτά που είπατε.

Diskus Fan
03-01-2011, 23:18
Το stress μετα τη γεννα υπαρχει ειτε το θελουμε ειτε οχι, λιγο η πολυ, και εχει να κανει με την προστασια των αυγων-μικρων.
Πραγματα που δεν τους ενοχλουσαν, στην φαση αυτη τα κανει και αντιδρουν εντελως διαφορετικα.
Απεφυγε το διαστημα αυτο τα πολλα πολλα.

Θέλεις να μάθω κάτι;:patrol:
:wtya:
!angrlot!

36_1_14

Ok!!!!!!!
Θα έχω το νού μου να μην τα ενοχλώ και πολύ και να προσέχω για περίεργες συμπεριφορές ή ενδείξεις.
Ευχαριστώ!
Το ευχάριστο είναι ότι εναπόθεσαν αυγά ... το μέλλον θα δείξει και θα έχω το νού μου σε αυτά που είπατε.

Ευχάριστο ... από ποίας πλευράς;:confused:

Γιάννης
03-01-2011, 23:39
Είναι η δεύτερη φορά που κόλησαν αυγά οι δίσκοι μου και αυτή την φορά ήταν σχεδόν όλα γονοιμοποιημένα ...η κατάληξη ο αρσενικός αφού πέρασε και τα γονοιμοποίησε άρχισε να τα τρώει........
Δώσε τους λίγο χρόνο,είναι πιθανό να φάνε αρκετές γέννες προτού έρθει το ζητούμενο.
Αν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή θα πρότεινα να τα βάλεις σε γεννήστρα.
Αν το πρόβλημα επιμείνει και μετά από πολλές γέννες μπορείς να βάλεις μετά την γέννα μια σήτα στον κώνο ή στον σωλήνα που είναι τα αυγά για να μην τα φάνε.

Jeepas
04-01-2011, 09:05
Κατ'αρχήν Γιάννη sorry που "πιάνω" τα 2κά σου γραφόμενα αλλά ήταν τα τελευταία και βαριόμουνα ν'ανέβω κι άλλο. :)
------------------------------------------------------------------------------------

Αν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή θα πρότεινα να τα βάλεις σε γεννήστρα.ΙΜΟ: Καλύτερα να τα αφήσουμε τις πρώτες φορές στο μεγάλο ενυδρείο έτσι ώστε να εξελίξουν (όχι πως δεν υπάρχει) το ένστικτο της φύλαξης/διαιώνισης. Στη συνέχεια, όπως λέει και ο Γιάννης, χρειάζεται οπωσδήποτε γεννήστρα ή τεσπα διαχωρισμός, με κάποιον τρόπο, του ζευγαριού.
------------------------------------------------------------------------------------

Αν το πρόβλημα επιμείνει και μετά από πολλές γέννες μπορείς να βάλεις μετά την γέννα μια σήτα στον κώνο ή στον σωλήνα που είναι τα αυγά για να μην τα φάνε.Μετά θα έχεις άλλο πρόβλημα ...θα τρώνε τα μωρά.rofi
Τέλος:
Δώσε τους λίγο χρόνο,είναι πιθανό να φάνε αρκετές γέννες προτού έρθει το ζητούμενο.:thumbup:

White Diamond
04-01-2011, 10:25
Θέλεις να μάθω κάτι;:patrol:
:wtya:
!angrlot!

36_1_14

Nα θυμηθεις θελω.teufel_98
Η γεννηστρα ειναι απαραιτητη οταν αποφασισεις να προχωρησεις.
Προς το παρον αστα εκει που ειναι.

Γιάννης
04-01-2011, 11:39
Μετά θα έχεις άλλο πρόβλημα ...θα τρώνε τα μωρά.rofi

nono Όχι απαραίτητα,από την μικρή μου πείρα σε μένα έχει δουλέψει η σήτα μια φορά.
Επρόκειτο για περίπτωση που οι γονείς κατά την προσπάθεια τους να απομακρύνουν τα χαλασμένα αυγά έτρωγαν και τα καλά,με την σήτα το πρόβλημα εξαλείφθηκε.

http://www.discusnada.org/discus/discus102.html

Young pairs of discus will often eat their initial spawns. A wire mesh to protect the spawn is recommended so that the adults do not develop the habit of always eating the eggs. Older pairs may eat small spawns or weak spawns.

http://www.chensdiscus.co.uk/breeding

.....After all eggs are laid (discus stops swimming in vertical direction), I usually put a stainless wire cage to protect the eggs. This is to prevent both ‘parents’ from consuming their eggs....

Θα μπορούσα να βρω δεκάδες άλλες αναφορές και φωτογραφίες αλλά νομιζω ότι δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

bas_754
04-01-2011, 11:58

+ 1000 :) ..........

Jeepas
04-01-2011, 12:08
Όχι απαραίτηταΝαι, βρε. Δεν διαφωνώ. :thumbup:

Άλλωστε, Τα Παντά Είναι Σχετικά...

Diskus Fan
04-01-2011, 14:34
Τώρα ... σώθηκες!!!!!

Και εκεί που τα έχει .... σε μέγεθος γενήστρας είναι (μην ξεχνιώμαστε).-:p

thomazos1
04-01-2011, 15:34
Εντάξει παιδιά το έπιασα το νόημα.
Ευχάριστο είναι που γέννησαν και γονημοποιήθηκαν γιατι ξέρω οτι έχω ζευγάρι (μερικά είχαν ασπρίσει ενώ τα περισσότερα όχι).
Εχω ένα 80άρι πάντα έτοιμο με δύο κόρυ μέσα να κρατάνε την βιολογία στο φίλτρο. Μόλις το χρειαστώ ένα γρήγορο καθάρισμα (όχι το φίλτρο) και αλλαγή του νερού και ....μπλούτσ , μαζί με τον κώνο.
Πρός το παρόν έχω βάλει τον κώνο μέσα στο βασικό ενυδρείο και εάν είναι να τα φάνε άς τα φάνε.
Εάν όμως δώ οτι τα τρώνε 4-5 φορές θα μετακομίσω το ζευγάρι στην γεννήστρα και εάν δώ ότι πέρασαν και τα γονημοποίησε ο αρσενικός θα τα απομονόσω με κάποιον τρόπο όπως μερικοί αναφέρατε πολύ σοφά.
Υ.Γ. Discus fan ... σαν δεν ντρέπεσαι να λές γεννήστρα το 150άρι μου , το θωρηκτό , το θηρίο μου!:d:d:d:d:d:d:d:d

Diskus Fan
04-01-2011, 16:01
Εντάξει παιδιά το έπιασα το νόημα.
Ευχάριστο είναι που γέννησαν και γονημοποιήθηκαν γιατι ξέρω οτι έχω ζευγάρι (μερικά είχαν ασπρίσει ενώ τα περισσότερα όχι).
Εχω ένα 80άρι πάντα έτοιμο με δύο κόρυ μέσα να κρατάνε την βιολογία στο φίλτρο. Μόλις το χρειαστώ ένα γρήγορο καθάρισμα (όχι το φίλτρο) και αλλαγή του νερού και ....μπλούτσ , μαζί με τον κώνο.
Πρός το παρόν έχω βάλει τον κώνο μέσα στο βασικό ενυδρείο και εάν είναι να τα φάνε άς τα φάνε.
Εάν όμως δώ οτι τα τρώνε 4-5 φορές θα μετακομίσω το ζευγάρι στην γεννήστρα και εάν δώ ότι πέρασαν και τα γονημοποίησε ο αρσενικός θα τα απομονόσω με κάποιον τρόπο όπως μερικοί αναφέρατε πολύ σοφά.
Υ.Γ. Discus fan ... σαν δεν ντρέπεσαι να λές γεννήστρα το 150άρι μου , το θωρηκτό , το θηρίο μου!:d:d:d:d:d:d:d:d

1. doh Αυτά ... θέλεις και τα λες ή σου ξεφεύγουνε;:rolleyes:
2. Γιατί δεν το ζητάς ευγενικά; Πες απλά ... πάρε το τσεκούρι κι' έλα Ηγουμενίτσα. :axe:
Νομίζεις είσαι ο πρώτος που θα με βάλει στα έξοδα ταξιδίου;
:d

thomazos1
04-01-2011, 19:14
Χαχαχαχα!!!!!! Το ήξερα οτι θα αντιδράσεις έτσι.
Θα σου κάνω στα γενέθλειά σου δώρο έναν "διπλό πέλεκυ" έτσι... για να υπάρχει και πραγματική απειλή!!!!!!!!!!:d:d:d:d;);););)

thomazos1
07-01-2011, 20:25
Τρίτη γένα και πρώτη φορά που δέν τα τρώνε αμέσως.Τα φυλάνε και τα αερίζουν πρός το παρόν.
Τους γονείς θα τους ταίζω κανονικά;
Επειδή γεννήσαν στο βασικό ενυδρείο θα βάλω στο ένα φίλτρο κομμάτι απο καλσόν και στο άλλο , στην είσοδο , τούλι απο μπομπονιέρα.
Δέν είναι αυτοσκοπός τα γεννητούρια αλλά θα τα αφήσω να ενεργήσουν φυσιολογικά. Εβγαλα όμως και έβαλα στο άλλο ενυδρείο τον έναν απο τους άλλους δίσκους γιατι ενοχλούσε τους γονείς. Άφησα το μικρότερο μέσα γιατι είναι μπαγάσας και όταν πάω να το πιάσω πάει σε δύσκολα μέρη για σύληψη και προτιμώ να τα αφήσω στην υσηχία τους.
Συμβουλές αποδεκτές απο όλον τον κόσμο.

White Diamond
07-01-2011, 20:48
Μην βαλεις τιποτα απο τα δυο, προτιμησε σφουγγαρι αεροφιλτρου.

thomazos1
07-01-2011, 21:01
Τελικά τα ξαναέφαγαν.
Εμειναν καμιά 20ριά και τα απομόνωσα.Ελπίζω την επόμενη φορά να πάμε ακόμα καλύτερα.
Απομόνωσα και το ζευγάρι πλέον στην γεννήστρα ...για την επόμενη ... φορά!

White Diamond
08-01-2011, 12:07
Οσο τα ενοχλεις με βαλε βγαλε αποχες αυτο θα γινεται, κανε οτι ειναι να κανεις και αστα στην ησυχια τους.

Diskus Fan
08-01-2011, 18:30
Νομίζω ότι είναι καλύτερα να ταίζεις λιγότερο ... οι γονείς όταν ασχολούνται με τα μικρά τρώνε λιγότερο ή και καθόλου. Το άλλο ψάρι μέσα ... 2 περιπτώσεις ..... θα τα κάνει να προστατέψουν τα μικρά τους ... θα τον τσακίσουν . Στην δεύτερη περίπτωση το νου σου να τον βγάλεις πριν το σκοτώσουν (αν και ο χώρος μάλλον βοηθάει να τη γλυτώσει).
Μην περιμένεις πολλά σε αυτό το ενυδρείο ...... αν και με τους δίσκους .... ποτέ δεν ξέρεις.-:cool:

Diskus Fan
08-01-2011, 18:38
Τελικά τα ξαναέφαγαν.
Εμειναν καμιά 20ριά και τα απομόνωσα.Ελπίζω την επόμενη φορά να πάμε ακόμα καλύτερα.
Απομόνωσα και το ζευγάρι πλέον στην γεννήστρα ...για την επόμενη ... φορά!

Ποιά γεννήστρα;:confused: Για δώσε κι' άλλες πληροφορίες.-:cool:

thomazos1
09-01-2011, 03:50
Ποιά γεννήστρα;:confused: Για δώσε κι' άλλες πληροφορίες.-:cool:

Έχω και ένα 80άρι που το κρατάω μόνο για τέτοια περίπτωση.
Δέν είναι οι ιδανικές διαστάσεις αλλά πιστεύω οτι την δουλειά του θα την κάνει (μήκος80 Χ ύψος35 Χ βάθος30) της Juwel.
Το καλύτερο φυσικά θα ήταν κύβος (50Χ50Χ50) αλλά είπα ...αφού έχω το προηγούμενο ενυδρείο μου να μην μπώ σε άλλα έξοδα.
Μόνο τον κώνο έχει μέσα , γυμνός ο πάτος (χωρίς χαλίκι) και το αερόφιλτρο.
Καλά δεν είναι για αρχή;:eek::eek::eek::eek:

thomazos1
09-01-2011, 03:55
Οσο τα ενοχλεις με βαλε βγαλε αποχες αυτο θα γινεται, κανε οτι ειναι να κανεις και αστα στην ησυχια τους.

Όλα τα δίκαια του κόσμου είναι δικά σου.
Για τον λόγο αυτό τα έβαλα στην γεννήστρα (γυμνός πάτος , κώνος και αερόφιλτρο) και τα αφήνω στην ησυχία τους πλέον.
Εάν συνεχίσουν όπως έκαναν μέχρι τώρα σε κανα δύο εβδομάδες θα ξανακάνουν την προσπάθεια.
Αλήθεια...πόσο συχνά αφήνουν αυγά;

Jonny
09-01-2011, 11:32
Για τον λόγο αυτό τα έβαλα στην γεννήστρα (γυμνός πάτος , κώνος και αερόφιλτρο) και τα αφήνω στην ησυχία τους πλέον.
Εάν συνεχίσουν όπως έκαναν μέχρι τώρα σε κανα δύο εβδομάδες θα ξανακάνουν την προσπάθεια.

Και νωρίτερα από δύο βδομάδες:thumbup:

thomazos1
09-01-2011, 13:28
Και νωρίτερα από δύο βδομάδες:thumbup:

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!

bag
09-01-2011, 13:41
εχεις ακομα καιρο ...εμενα 1 χρονο κοντα εκαναν για να μαθουν οτι αυτα τα ασπρα που βγαζουν απο το..... δεν ειναι φαι αλλα τα παιδια τουςdoh

Diskus Fan
09-01-2011, 16:37

Σε μένα έχει τύχει από 4 μέρες (το πιο σύντομο) ... συνήθως όμως 6-8 μέρες. Το σίγουρο είναι ότι από την μια σε ευχαριστεί να βλέπεις τη γέννα αλλά από την άλλη είναι "παλούκι". Πρέπει να πάρεις αποφάσεις για το τι ζητάς και να κάνεις κατάλληλες (ελπίζω σωστές) κινήσεις.-:cool:

thomazos1
09-01-2011, 20:09
Το ίδιο ελπίζω κι εγώ.:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:
Στην γεννήστρα όμως το θυληκό έχει απομονωθεί σε μία άκρη απο τον αρσενικό και μόλις πάει να ξεμυτίσει πρός το κυρίο μέρος του ενυδρείου το ξαναδιώχνει στην άκρη ...σχετικά ευγενικά (με μερικά ελαφρά τσιμπήματα και με την ουρά. Όχι πάντα όμως. Έτσι συμπεριφέρονται;
Μου δείχνει δηλαδή σαν να θέλει να έχει το πάνω χέρι.
Είναι φυσικά και πιό μεγάλος ο αρσενικός (13-14 εκατοστά)...η θυληκιά είναι 11-12 εκατοστά.
Κάθε μέρα κάνω αλλαγή νερού με Α/Ο και λίγα μεταλλικά άλλατα και ιχνοστοιχεία (15%) με συφωνάρισμα του βυθού
PH έχω 7 , Γενική σκληρότητα 4-5 και φυσικά νιτρικά 0.
Τα ταίζω κανονικά (3 φορές την ημέρα) το απόγευμα με κατεψυγμένο κόκκινο σκουλίκι (αφού το ξεπαγώσω πρώτα μα καθαρό τρεχούμενο νερό απο φίλτρο).

Γιάννης
09-01-2011, 23:43
......Για τον λόγο αυτό τα έβαλα στην γεννήστρα (γυμνός πάτος , κώνος και αερόφιλτρο) και τα αφήνω στην ησυχία τους πλέον.......
Το αεροφιλτρο στρωμένο ή καινούργιο;
Αν είναι καινούργιο μεγάλη προσοχή στις τιμές του νερού,δεν ξέρω αν είσαι εντάξει με 15% αλλαγη νερου.
Νιτρώδη μετράς?

thomazos1
10-01-2011, 01:37
Το αεροφιλτρο στρωμένο ή καινούργιο;
Αν είναι καινούργιο μεγάλη προσοχή στις τιμές του νερού,δεν ξέρω αν είσαι εντάξει με 15% αλλαγη νερου.
Νιτρώδη μετράς?

Κάθε μέρα μετράω και είναι 0. Το αερόφιλτρο είναι δουλεμένο.:thumbup::thumbup::thumbup:
Δοκιμάζω και μία άλλη πατέντα αλλά θα την πώ εάν πιάσει. :eek::eek::eek:
Να μην λέω και μπαρούφες εδώ μέσα και πάρω στον λαιμό μου κανέναν.
Δέν επειρεάζει καθόλου την όλη λειτουργεία της γεννήστρας.
Δεν μιλάω , ακόμα , μην με πάρει χαμπαρει ο Discus Fan και με αρχίσει στις τσεκουριές!!!!!!!!!dohdohdoh:rolleyes::rolleyes::r olleyes::thumbup::thumbup::thumbup:

Diskus Fan
10-01-2011, 17:30
Το ίδιο ελπίζω κι εγώ.:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:
Στην γεννήστρα όμως το θυληκό έχει απομονωθεί σε μία άκρη απο τον αρσενικό και μόλις πάει να ξεμυτίσει πρός το κυρίο μέρος του ενυδρείου το ξαναδιώχνει στην άκρη ...σχετικά ευγενικά (με μερικά ελαφρά τσιμπήματα και με την ουρά. Όχι πάντα όμως. Έτσι συμπεριφέρονται;
Μου δείχνει δηλαδή σαν να θέλει να έχει το πάνω χέρι.
Είναι φυσικά και πιό μεγάλος ο αρσενικός (13-14 εκατοστά)...η θυληκιά είναι 11-12 εκατοστά.
Κάθε μέρα κάνω αλλαγή νερού με Α/Ο και λίγα μεταλλικά άλλατα και ιχνοστοιχεία (15%) με συφωνάρισμα του βυθού
PH έχω 7 , Γενική σκληρότητα 4-5 και φυσικά νιτρικά 0.
Τα ταίζω κανονικά (3 φορές την ημέρα) το απόγευμα με κατεψυγμένο κόκκινο σκουλίκι (αφού το ξεπαγώσω πρώτα μα καθαρό τρεχούμενο νερό απο φίλτρο).

1. Ρίξε μια ματιά στον καθρέφτη ... και θα πάρεις την απάντηση.:p
2. Πάλι δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα ... είπαμε μαζί μου θα τα λες με το όνομα τους.;)
3. ΔΕΝ είδα πουθενά μέτρηση για αμμωνία. :patrol:
4. Το τσεκούρι ... το έχεις σίγουρο .... γι'αυτό γράψε τι κάνεις πριν γίνει καμιά χοντρή %$#@*&@.- :axe:

thomazos1
11-01-2011, 01:13
1. Ρίξε μια ματιά στον καθρέφτη ... και θα πάρεις την απάντηση.:p
2. Πάλι δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα ... είπαμε μαζί μου θα τα λες με το όνομα τους.;)
3. ΔΕΝ είδα πουθενά μέτρηση για αμμωνία. :patrol:
4. Το τσεκούρι ... το έχεις σίγουρο .... γι'αυτό γράψε τι κάνεις πριν γίνει καμιά χοντρή %$#@*&@.- :axe:

Θα στο πώ και "όποιον πάρει ο χάρος".
Λοιπόν....Τα περισσότερα Juvel ενυδρεία έχουν ένα ενσωματομένο φίλτρο το οποίο έχει είσοδο ψηλά , κοντά στην επιφάνεια περνάει μέσα απο τον κορμό του και μετά μία αντλία το πετάει έξω πάλι απο ψηλά. Δηλαδή η πορεία του νερού , μέσα στο φίλτρο , κάνει την πορεία ενός υ.
Έχω τοποθετήσει τα υλικά έτσι ώστε...πρώτα το νερό να βρίσκει το σφουγγάρι του φίλτρου (το οποίο είναι καλημένο με κομμάτι απο καλσόν γυναικείο) έτσι ώστε να μην υπάρχει καμία περίπτωση να τραβήξει τον γόνο μέσα (είναι ψηλότερα και απο την επιφάνεια του νερού.) ....
...μετά περνάει απο ένα ακόμα κομμάτι σφουγγάρι (γυμνό αυτή την φορά) και μετά συναντάει μισό λίτρο siporax.
Το φίλτρο είναι γεμάτο siporax δουλεμένο (με βιολογία).
Το αερόφιλτρο το έχω με δουλεμένο σφουγγάρι στην άλλη πλευρά του ενυδρείου και στην μέση είναι ο κώνος.
Κάθε μέρα αλάζω το 15% (σκέφτομαι να το κάνω 30%) του νερού σιφονάροντας το βυθό για να αφαιρέσω τα περιτώματα και τα περισσεύματα της τροφής απο τα ψάρια.
Το αποτέλεσμα είναι αμμωνία στο 0 και κύνδινος να ρουφήξει τον γόνο το φίλτρο .... πάλι στο 0.
Μην με δείρεις πολύ φιλαράκι.:eek::eek::eek: Απλή λογική χρησιμοποίησα για να έχω όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες.
Υ.Γ. Ααααα! Ναί! Ξέχασα να πώ οτι μαζί με το σιφονάρισμα καθαρίζω καλά και το "φίλτρο με το καλσόν" για να μην υπάρχει περίπτωση αυτές οι μικρές τρυπούλες να βουλώσουν .... και "μπουκώσει" το φίλτρο.
Τώρα ... βάρα αλύπητα.dohdohdoh:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

thomazos1
11-01-2011, 01:28
Όσο για τα μεταλικά άλλατα που χρησιμοποιώ είναι της SERA (Mineral salt) το οποίο χρησιμοποιώ για την μερική αναπλήρωση μεταλλικών αλάτων μιάς που στο νερό απο Α/Ο υπάρχει παντελείς έλειψη αυτών των συστατικών , κάτι που μπορεί να οδηγήσει σε προβλημα στην ανάπτυξη των ψαριών η στην κλασσική "τρύπα στο κεφάλι" το οποίο θα με οδηγήσει μετά στην υποχρεωτική χρήση του υλικού αυτού για την θεραπεία.
Απλά δεν αναμυγνείω το νερό απο Α/Ο με νερό της βρύσης (φόβος απο χλώριο και άλλες ουσίες) , παρά συμπληρώνω μόνο τα χρήσιμα συστατικά.
Εγώ ρίχνω λιγότερο απο μισό κουταλάκι του τσαγιού (κοφτό) , ενώ στα 100 λίτρα νερού ...ένα κουταλάκι ανεβάζει την σκληρότητα μόνο 0,6 dh.

disc-postman
11-01-2011, 13:45
Απλά δεν αναμυγνείω το νερό απο Α/Ο με νερό της βρύσης (φόβος απο χλώριο και άλλες ουσίες) , παρά συμπληρώνω μόνο τα χρήσιμα συστατικά.

Μπορεις να συμπληρωνεις βρυση αν παρεις πριν τις μεμβρανες περασμενο απ τα προφιλτρα:thumbup:

Αλλα και απο βρυση βαζοντας αντιχλωριο :d

Diskus Fan
11-01-2011, 16:18
Θα στο πώ και "όποιον πάρει ο χάρος".
Λοιπόν....Τα περισσότερα Juvel ενυδρεία έχουν ένα ενσωματομένο φίλτρο το οποίο έχει είσοδο ψηλά , κοντά στην επιφάνεια περνάει μέσα απο τον κορμό του και μετά μία αντλία το πετάει έξω πάλι απο ψηλά. Δηλαδή η πορεία του νερού , μέσα στο φίλτρο , κάνει την πορεία ενός υ.
Έχω τοποθετήσει τα υλικά έτσι ώστε...πρώτα το νερό να βρίσκει το σφουγγάρι του φίλτρου (το οποίο είναι καλημένο με κομμάτι απο καλσόν γυναικείο) έτσι ώστε να μην υπάρχει καμία περίπτωση να τραβήξει τον γόνο μέσα (είναι ψηλότερα και απο την επιφάνεια του νερού.) ....
...μετά περνάει απο ένα ακόμα κομμάτι σφουγγάρι (γυμνό αυτή την φορά) και μετά συναντάει μισό λίτρο siporax.
Το φίλτρο είναι γεμάτο siporax δουλεμένο (με βιολογία).
Το αερόφιλτρο το έχω με δουλεμένο σφουγγάρι στην άλλη πλευρά του ενυδρείου και στην μέση είναι ο κώνος.
Κάθε μέρα αλάζω το 15% (σκέφτομαι να το κάνω 30%) του νερού σιφονάροντας το βυθό για να αφαιρέσω τα περιτώματα και τα περισσεύματα της τροφής απο τα ψάρια.
Το αποτέλεσμα είναι αμμωνία στο 0 και κύνδινος να ρουφήξει τον γόνο το φίλτρο .... πάλι στο 0.
Μην με δείρεις πολύ φιλαράκι.:eek::eek::eek: Απλή λογική χρησιμοποίησα για να έχω όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες.
Υ.Γ. Ααααα! Ναί! Ξέχασα να πώ οτι μαζί με το σιφονάρισμα καθαρίζω καλά και το "φίλτρο με το καλσόν" για να μην υπάρχει περίπτωση αυτές οι μικρές τρυπούλες να βουλώσουν .... και "μπουκώσει" το φίλτρο.
Τώρα ... βάρα αλύπητα.dohdohdoh:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

1. Αυτό μπορείς ... να ΜΗΝ το ξαναπείς.;)
2. Μην βιάζεσαι .... θα έρθει και αυτή η στιγμή.:d
3. Το κακό είναι ότι ... τα μικρά έλκονται από οτιδήποτε σκουρόχρωμο και εσύ έχεις μέσα το φίλτρο της Juwel που .. είναι ΚΑΤΑΜΑΥΡΟ.-:cool:

Diskus Fan
11-01-2011, 16:19
Όσο για τα μεταλικά άλλατα που χρησιμοποιώ είναι της SERA (Mineral salt) το οποίο χρησιμοποιώ για την μερική αναπλήρωση μεταλλικών αλάτων μιάς που στο νερό απο Α/Ο υπάρχει παντελείς έλειψη αυτών των συστατικών , κάτι που μπορεί να οδηγήσει σε προβλημα στην ανάπτυξη των ψαριών η στην κλασσική "τρύπα στο κεφάλι" το οποίο θα με οδηγήσει μετά στην υποχρεωτική χρήση του υλικού αυτού για την θεραπεία.
Εγώ ρίχνω λιγότερο απο μισό κουταλάκι του τσαγιού (κοφτό) , ενώ στα 100 λίτρα νερού ...ένα κουταλάκι ανεβάζει την σκληρότητα μόνο 0,6 dh.

Θυμάσαι που σου έγραψα κάποια στιγμή ... και τηγανίτα τίποτα; Εεεεεεεεεεε αυτό ακριβώς!!!!:d

thomazos1
11-01-2011, 23:51
Το διάβασα σε πολλά ποσταρίσματα δικά σας ότι τα μικρά έλκονται απο οτιδήποτε σκουρόχρωμο , αλλά να βγάλω τώρα το φίλτρο;dohdohdoh
Να το ξεκολύσω απο το τζάμι; Θα δώ πώς θα πάει και θα ενημερώσω σχετικά (με την πορεία) για να δούμε τί εναλακτικές υπάρχουν.;););)
Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Θα είμαστε σε επαφή για τυχών ενημέρωση για να μου δώσετε τα φώτα σας!:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Και ο φίλος Disc-postman έχει δίκιο (το διάβασα σε διάφορα ποσταρίσματα ώς μία ικανοποιητική μέθοδος) αλλά έχω φίλτρο για πόσιμο νερό στην κουζίνα με προφίλτρο και άνθρακα.
Έβαζα απο αυτό αλλά .... υποτίθεται ..... οτι στο προιόν αυτό της SERA έχει ακριβώς αυτά που πρέπει να έχει (και σε ιδανικές ποσότητες), σαν συμπλήρωμα , για το νερό απο Α/Ο.

Diskus Fan
12-01-2011, 03:54
Συνεχίζεις ... και βλέπω να ακονίζω το τσεκούρι και να ξεκινάω.:axe:
Τι "τραγουδάς" ..... έχει ακριβώς αυτά που πρέπει να έχει;doh
Για πες λοιπόν ..... τι ακριβώς έχει ... να το μάθουμε όλοι.-::fish::

thomazos1
12-01-2011, 22:39
Δηλαδή δεν χρειάζονται μεταλλικά άλατα στους δίσκους;
Μόνο νερό Α/Ο και τελείωσε;
Εάν το νερό έχει σκληρότητα 0 είναι το ιδανικό;
Είναι μονόδρομος η μίξη με νερό της βρύσης και αντιχλώριο;
Και εάν ναί ...πόσο %. Σε κάθε περιοχή η ποιότητα του νερού και η περιεκτικότητα σα μεταλλικά άλατα διαφέρει.
Εάν είναι άχρηστο πέστο μου και ....πραγματικά ....θα σταματήσω να το βάζω στο νερό μου.
Απλά οι δίσκοι έχουν γίνει σαν γουρουνάκια και μέχρι στιγμής σφίζουν απο υγεία και δυσκολεύομαι να αλάξω κάτι μην "κάνω την πατάτα" και μου πούνε "Άντε γειά!!!!"
Δέν είναι λίγες φορές που έχω διαβάσει ακόμα και εδώ μέσα απο παλιούς δισκάδες(...ανέβασε λίγο την σκληρότητα και θα είναι καλύτερα για τα ψάρια.)...ειδικά στα μικρά , νεογέννητα που τις έχουν ανάγκη για την σωστή ανάπτυξη του σκελετού τους. Ίσως και να κάνω λάθος αλλά βλέπεις ... το συζητάω σαν καλός ακροατής που είμαι.:thumbup::thumbup::thumbup:
Δηλαδή δέν είναι καλό το προιόν και να το καταργήσω;
Δέν περιμένω πρώτα να πάθω και μετά να μάθω. Αν και αυτό στο παρελθόν το πλήρωσα και δέν την ξαναπαθαίνω.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Μελετάω όσο μπορώ περισσότερο ο κακόμοιρος. Δέν πιστεύω να φαντάστηκες οτι τα έβγαλα απο το μυαλό μου.:confused::confused::confused:
Την ύπαρξη των μεταλλικών αλάτων την ήξερα μόνο απο την χημεία.
Για να συμπληρώνω μεταλλικά άλατα στο νερό διάβασα πάμπολλα άρθρα και σε ελληνική και σε ξένη βιβλιογραφία και τα θεωρούν πολύ καλή επιλογή με την προυπόθεση οι μετρήσεις του νερού να είναι σχολαστικές .
Αδιαφιλονίκητα , έχεις φοβερή εμπειρεία με τους δίσκους και ακούω πολύ προσεκτικά κάθε σου λέξη.
Μην το πάρεις στραβά ότι λέω και αρχίσεις τις "τσεκουριές" ...Κρίμα για τον νέο!!!!!!!!!!!!!!!!!:d:d:d:d
Τι λάθος έκανα πάλι και πρέπει να φάω ξύλο;:d:d:d:ddohdohdoh;););)

White Diamond
13-01-2011, 11:43
Δηλαδή δεν χρειάζονται μεταλλικά άλατα στους δίσκους; Χρειαζονται.
Μόνο νερό Α/Ο και τελείωσε; Οχι
Εάν το νερό έχει σκληρότητα 0 είναι το ιδανικό; Οχι και αυτη εξαρταται απο την ηλικια.
Είναι μονόδρομος η μίξη με νερό της βρύσης και αντιχλώριο; Ειναι μια περιπτωση.
Και εάν ναί ...πόσο %. Σε κάθε περιοχή η ποιότητα του νερού και η περιεκτικότητα σα μεταλλικά άλατα διαφέρει. Εξαρταται οπως λες.
Εάν είναι άχρηστο πέστο μου και ....πραγματικά ....θα σταματήσω να το βάζω στο νερό μου.
Απλά οι δίσκοι έχουν γίνει σαν γουρουνάκια και μέχρι στιγμής σφίζουν απο υγεία και δυσκολεύομαι να αλάξω κάτι μην "κάνω την πατάτα" και μου πούνε "Άντε γειά!!!!" Οι ρουτινες θελουν την απαιτουμενη προσοχη οταν πρεπει να γινουν αλλαγες ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
Δέν είναι λίγες φορές που έχω διαβάσει ακόμα και εδώ μέσα απο παλιούς δισκάδες(...ανέβασε λίγο την σκληρότητα και θα είναι καλύτερα για τα ψάρια.)...ειδικά στα μικρά , νεογέννητα που τις έχουν ανάγκη για την σωστή ανάπτυξη του σκελετού τους. Εγω το θεωρω απαραιτητο πλεον.
Ίσως και να κάνω λάθος αλλά βλέπεις ... το συζητάω σαν καλός ακροατής που είμαι.:thumbup::thumbup::thumbup:
Δηλαδή δέν είναι καλό το προιόν και να το καταργήσω;
Δέν περιμένω πρώτα να πάθω και μετά να μάθω. Αν και αυτό στο παρελθόν το πλήρωσα και δέν την ξαναπαθαίνω.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Επειδη ισχυει το οτι τα ψαρια λαμβανουν τα απαραιτητα στοιχεια κατα 90% απο την τροφη

Μελετάω όσο μπορώ περισσότερο ο κακόμοιρος. Δέν πιστεύω να φαντάστηκες οτι τα έβγαλα απο το μυαλό μου.:confused::confused::confused:
Την ύπαρξη των μεταλλικών αλάτων την ήξερα μόνο απο την χημεία.
Για να συμπληρώνω μεταλλικά άλατα στο νερό διάβασα πάμπολλα άρθρα και σε ελληνική και σε ξένη βιβλιογραφία και τα θεωρούν πολύ καλή επιλογή με την προυπόθεση οι μετρήσεις του νερού να είναι σχολαστικές . Εξαρταται απο το προιον.
Αδιαφιλονίκητα , έχεις φοβερή εμπειρεία με τους δίσκους και ακούω πολύ προσεκτικά κάθε σου λέξη. Σιγουρα, αλλα ειναι ψυχοβγαλτης.
Μην το πάρεις στραβά ότι λέω και αρχίσεις τις "τσεκουριές" ...Κρίμα για τον νέο!!!!!!!!!!!!!!!!!:d:d:d:d Στραβος ειναι απο μονος του. 36_1_14
Τι λάθος έκανα πάλι και πρέπει να φάω ξύλο;:d:d:d:ddohdohdoh;););)

Πιστευω να βοηθησα. Στα αναπτυσσομενα δισκια χρειαζεται και το 5-10% απο το νερο
ως αναφορα τα ιχνοστοιχεια. Μετρα και tds για πιο σωστη εικονα.;)

gianni zym
13-01-2011, 12:38
Στα αναπτυσσομενα δισκια χρειαζεται και το 5-10% απο το νερο
ως αναφορα τα ιχνοστοιχεια.;)

δεν καταλαβαινω το ποσοστο,αν μπορεις πιο αναλυτικα.
(π.χ. στο preis γραφει 15ml στα 100 λιτρα.)

White Diamond
13-01-2011, 14:04
Εχει να κανει με τα ποσοστα που τα ψαρια λαμβανουν τα απαραιτητα συστατικα μεσω της τροφης,
οχι απο το νερο, ως αναφορα την αναπτυξη και ειναι 90-95% αυτο ομως δεν ειναι αρκετο.

Diskus Fan
13-01-2011, 15:27
Έκατσες και έγραψες ολόκληρο "σεντόνι" αλλά απάντηση στο ...... τι ακριβώς έχει ..... δεν έδωσες!!!
Πήρες κάποιες απαντήσεις από τον Βασίλη .... εγώ συμπληρώνω .... υπάρχουν 2 τρόποι να ανεβάσεις τις σκληρότητες σου ... ο φυσικός με νερό βρύσης και ότι αρνητικό μπορεί να συνεπάγεται και ..... ο χημικός δηλαδή με κάποιο σκεύασμα. Στην 2η περίπτωση υπάρχουν διάφορα υλικά και από διάφορες εταιρίες τα οποία ΔΕΝ κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα ... στην δική σου λοιπόν κρίση είναι να διαλέξεις ποίο χρειάζεσαι. Πιο "ψιλά" δεν θα τα κάνω γιατί θεωρώ ΜΕΓΙΣΤΟ λάθος να δίνει κάποιος απλά μια οδηγία αντί να θέτει προβληματισμό ... να "στροφάρει" και λίγο το μυαλό του άλλου, ώστε να του μείνει κάτι.-:cool:

gianni zym
13-01-2011, 21:45
αν γινεται σε αυτο το θεμα μια γρηγορη αναφορα για τα προιντα αυτα.
ακομα δεκτες παραπομπες.
για συντομια προς μελετη των ενδιαφερομενων αρκει μονο το ονομα του ποιοντος.
προσωπικα με ενδιαφερει η συσσωρευμενη εμπειρια και οδηγια και οχι να ξημερωσω διαβαζοντας.

thomazos1
14-01-2011, 02:13
Ευχαριστώ πολύ παιδιά που προσπαθήτε να μου ανοίξετε τα μάτια και με ανέχεστε
Απο φύση μου είμαι "στραβόξυλο" και δεν ανέχομαι να υπάρχει κάτι το οποίο δεν ξέρω ακόμα ... και όταν δέν υπάρχει και λόγος να τα γνωρίζω.
Στην προκειμένη περίπτωση έχω μεγάλη αδυναμία στα δισκάκια μου και προσπαθώ να είμαι όσο ποιό ενημερομένος γίνεται.
Της εταιρίες που πουλάνε προιόντα ενυδρείων ... πραγματικά δεν είναι να της εμπιστεύεσαι πάντα. Τζίρο θέλουν να κάνουν και αυτό είναι το ζητούμενό τους.
Ψάχνοντας προσεκτικά και διαβάζοντας ακόμα και κάποια φυλάδια (βιβλιαράκια) να τα πώ έτσι , μου άρεσαι το σκεπτικό που ακολουθούσε η SERA και μάζεψα όλα τα βιβλιαράκια της προσπαθόντας να καταλάβω τι είναι το "ένα" και τι είναι το"άλλο". Σε συνδιασμό με τα υπόλοιπα βιβλία που διάβασα και τις πληροφορίες που ξάθαψα απο διάφορες ιστοσελίδες....και την βοήθεια απο τα φιλαράκια εδώ μέσα κατέληξα ότι θα έπρεπε να πάρω κάποιες αποφάσεις σχετικά με το τι θα χρησιμοποιήσω και τι.....οχι.
Τα μεταλλικά άλλατα τα διάλεξα γιατι είναι μία πρόταση της SERA ...ένας απο τους κολοσούς , στο πεδίο των προιόντων για ενυδρεία , για να αποφύγω κάποιες μελοντικές άσχημες εκπλήξεις. Δέν χρησιμοποιώ μόνο δικά της προιόντα αλλά και απο άλλες εταιρίες με πολύ καλά αποτελέσματα.
Το τι δίνουν τα μεταλλικά άλατα στο νερό μας δεν είναι μυστικό (δομικά στοιχεία ) στον οργανισμό του κάθε ζωντανού ανθρώπου η ζώου.
Δέν είπα οτι είναι κάποια μαγική συνταγή το προιόν αυτό. Απλά είδα οτι βοηθάει στην ανάπτυξη των δίσκων (πρώτα όμως το είδα γραμμένο) και μετά το εφάρμοσα κι εγώ.
Στην αρχή έκανα μίξη του νερού Α/Ο με νερό της βρύσης 15% (και βελτιωτικό νερού μόνο στο νερό της βρύσης). Επειδή όμως είδα με τα ίδια μου τα μάτια απο που περνάνε οι σωληνώσης (λίγο διάστημα δούλεψα σε εταιρία κατασκευής δρόμων , πρίν δουλέψω σαν Γυμναστής σε Σχολεία ....και σπάσαμε μερικούς απο αυτούς τούς σωλήνες , κατα λάθος....) αποφάσισα να αποκλήσω εντελώς το νερό της βρύσης ώς απαγορευτικό και για την οικογένεια και για τα ψαράκια μου.
Γι αυτό και κάνω όιτ μπορώ καλύτερα ...ΠΑΝΤΑ ... μελετόντας και ακούγοντας πολλές απόψεις.
Το συγκεκριμένο site το έχω κάνει "φύλο και φτερό" γιατι έχει πολλά ...πολύ ωραία άρθρα (το λέω για να μην μου πείτε -Αρχισε το διάβασμα και θα τα βρείς όλα).
Απλά δεν γράφω πολλά σχόλια γιατι δέν νιώθω οτι μπορώ να βοηθήσω σε κάτι καλύτερα απο τα παιδιά εδώ μέσα.
Εάν κάποιος μπορεί να προτείνει κάτι καλύτερο απο αυτό που κάνω ... ευχαρίστως να ακούσω προτάσεις και ονόματα προιόντων. Εγω κατα καιρούς ανέφερα τι χρησιμοποιώ (με ονόματα ...όσο μπόρεσα) και με τις απαραίτητες διορθώσεις απο εσάς διόρθωσα πολλά πράγματα.
Μην λέμε όμως ένα απλό -Αυτό είναι κακό ή λάθος και τέλος..... τότε πές μου πιό είναι το καλό , για να συμορφωθώ.
Τσεκουράτε ... πραγματικά είσαι ψυχοβγάλτης αλλά σε αγαπάμε!!!!!!!!!!!:d:d:d:d:thumbup::thumbup::thumb up::thumbup:

disc-postman
14-01-2011, 13:56
Θελει υπομονη και να βρεις το κουμπι του ο τσεκουρατος *ami-

Αλλα κι εσυ μην τα περιμενεις ολα απ αυτον :d:d

Diskus Fan
14-01-2011, 14:59
Καταλαβαίνω ότι η Ηγουμενίτσα είναι μια μικρή περιοχή και ίσως δεν μπορείς να βρείς όλα τα προιόντα που ψάχνεις ... αφού όμως διαβάζεις ήδη στο φόρουμ ..... μην με βάζεις να ξαναγράφω αυτά που είναι χιλιογραμμένα ..... λυπήσουμε γέρο άνθρωπΑ. Είπαμε βρίσκεις το τι ζητάς (εφ'όσον ξέρεις το γιατί) και αναζητάς τον κατάλληλο τρόπο. Στο φόρουμ υπάρχουν τα καταστήματα .. με μια μικρή αναζήτηση στα προιόντα θα βρείς τι κάνει το καθένα. Επίσης μπορείς να ψάξεις στις ιστοσελίδες των εταιριών.-:cool:

crow
14-01-2011, 15:21
δε καταλαβαινω το λογο να ανεβασουμε τις σκλυροτητες του νερου
εγω χρησιμοποιο μονο α\ο
η γεννα ειναι μαι χαρα τα ψαρακια κολλιμπανε πανω απο της πλατες τους

εχω μια γεννηστρα 90 λιτρα με ενα 2213 το μονο που εκανα ειναι να βαλω σφουγκαρια στην εισαγωγη και στο σπρει μπαρ για να του κοψω τη ροι
πηστευω οτι με καλο φαει τα ψαρακια δεν εχουν αναγκη απο χημιες τα πραγματα ειναι νομιζω πολυ ποιο απλα απο οσο τα παρουσιαζουν καποιοι το μονο που θελουν ειναι ηρεμια

στη δικια μου περιπτωση δεν αλλαζω καθημερινα νερο δεν μπορω και να θελω τα ψαρια εχουν γινει πολυ αγρια δεν μπορεις να πας καν στη γεννηστρα κοντα κανουν επιθεση στα τζαμια

παλιοτερα πρωσπαθησα να κανω ξανα αναπαραγωγη με καθημερινες αλλαγες νερου κλπ οι προσπαθεια ομως δεν ειχε αποτελεσμα γιατι ειχα 2 κοπελες στη γεννηστρα
η γνωμη μου ειναι αφηστε τα ψαρια στο κυριος ενυδρειο να κανουν 5-6 -10 γεννες και μολις δειτε να τα περνουν στην πλατη και να τα προστατευουν νομιζω ειναι ετοιμα για να μπουν στη γεννηστρα γιατι δε μαθενουν αλλιως
αυτα απο μενα
και με το καλο γεννα σου ευχομε και πολλα μικρα δισκακια

thomazos1
15-01-2011, 00:42
Θελει υπομονη και να βρεις το κουμπι του ο τσεκουρατος *ami-

Αλλα κι εσυ μην τα περιμενεις ολα απ αυτον :d:d

Έχω κάνει τις επιλογές μου φίλε μου. :thumbup::thumbup::thumbup:
Απλά μαθαίνω απο τους παλαιότερους και αναβαθμίζω ότι μπορώ..."παιρνόντας το" όμως πρώτα απο το δικό μου "πρίσμα" μιάς που ο καθένας απο εμάς φέρει προσωπική ευθύνη απέναντι σε αυτές τις ψυχές που έχει μέσα στο ενυδρείο του.;););)
Δέν τα περιμένω όλα απο τον Discus Fan .... μιάς που η μέθοδος που χρησιμοποιεί είναι η "μαιευτική μέθοδος" ......σε προβληματίζει και σε αφήνει να πιάσεις μόνος σου το νόημα.:eek::eek::confused::confused::confused:;);)
Μου θυμίζει μία δασκάλα που είχα μικρός.......Μόλις έκανα κάτι λάθος μπάμ με τον χάρακα στο χέρι.
Και την ρώταγα ...-Πού έκανα λάθος , και μου απαντούσε ....-Να διαβάσεις όλο το μάθημα και θα μου πείς μόνος σου αύριο.
Όλα καλά και άγια αλλά ......αυτή την χαρακιά ....την νιώθω ακόμα στα χέρια μου.:rolleyes::rolleyes::rolleyes::eek::eek::eek:

thomazos1
15-01-2011, 00:46
Καταλαβαίνω ότι η Ηγουμενίτσα είναι μια μικρή περιοχή και ίσως δεν μπορείς να βρείς όλα τα προιόντα που ψάχνεις ... αφού όμως διαβάζεις ήδη στο φόρουμ ..... μην με βάζεις να ξαναγράφω αυτά που είναι χιλιογραμμένα ..... λυπήσουμε γέρο άνθρωπΑ. Είπαμε βρίσκεις το τι ζητάς (εφ'όσον ξέρεις το γιατί) και αναζητάς τον κατάλληλο τρόπο. Στο φόρουμ υπάρχουν τα καταστήματα .. με μια μικρή αναζήτηση στα προιόντα θα βρείς τι κάνει το καθένα. Επίσης μπορείς να ψάξεις στις ιστοσελίδες των εταιριών.-:cool:

Οκ!!!!!!!!:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

thomazos1
15-01-2011, 00:57
δε καταλαβαινω το λογο να ανεβασουμε τις σκλυροτητες του νερου
εγω χρησιμοποιο μονο α\ο
η γεννα ειναι μαι χαρα τα ψαρακια κολλιμπανε πανω απο της πλατες τους

εχω μια γεννηστρα 90 λιτρα με ενα 2213 το μονο που εκανα ειναι να βαλω σφουγκαρια στην εισαγωγη και στο σπρει μπαρ για να του κοψω τη ροι
πηστευω οτι με καλο φαει τα ψαρακια δεν εχουν αναγκη απο χημιες τα πραγματα ειναι νομιζω πολυ ποιο απλα απο οσο τα παρουσιαζουν καποιοι το μονο που θελουν ειναι ηρεμια

στη δικια μου περιπτωση δεν αλλαζω καθημερινα νερο δεν μπορω και να θελω τα ψαρια εχουν γινει πολυ αγρια δεν μπορεις να πας καν στη γεννηστρα κοντα κανουν επιθεση στα τζαμια

παλιοτερα πρωσπαθησα να κανω ξανα αναπαραγωγη με καθημερινες αλλαγες νερου κλπ οι προσπαθεια ομως δεν ειχε αποτελεσμα γιατι ειχα 2 κοπελες στη γεννηστρα
η γνωμη μου ειναι αφηστε τα ψαρια στο κυριος ενυδρειο να κανουν 5-6 -10 γεννες και μολις δειτε να τα περνουν στην πλατη και να τα προστατευουν νομιζω ειναι ετοιμα για να μπουν στη γεννηστρα γιατι δε μαθενουν αλλιως
αυτα απο μενα
και με το καλο γεννα σου ευχομε και πολλα μικρα δισκακια

Ευχαριστώ φιλαράκι για τις συμβουλές.
Το ζευγάρι είναι σίγουρο και μάλιστα ...σήμερα το πρωί πάλι γεμίσαν τον κώνο με αυγά (πλυμήρα απο όμορφα αυγουλάκια). :d:d:d:d
Αυτή την φορά στο ήρεμο περιβάλον της γεννήστρας και να τα αερίζει ο αρσενικός , μήν αφίνοντας την θυλικιά να πλησιάσει καθόλου.
Μέχρι το απόγευμα γινόταν αυτή δουλειά όπου χωρίς κανέναν εμφανή λόγο ....τα έφαγαν παρεούλα. (Τέταρτη φορά)dohdohdoh
Μάλλον θέλουν τον χρόνο τους για να ωριμάσουν ώς γονείς και γι αυτόν τον λόγο τα αφήνω στην ησυχία τους μέσα στην γενήστρα.
Δέν ξέρω εάν κάνω καλά αλλά προτιμώ να πάρουν τον δρόμο που τους έχει καθορίσει η φύση για να πάρουν και να μην βάλω πλέγμα για να προστατέψω τα αυγά μετά την γονιμοποίηση. Και αυτό γιατι ...εάν τα φυλάξω και μόλις βγούν τα μικρά τα φάνε οι γονείς θα τα τιμωρήσω με νηστεία μίας εβδομάδας.:p:p:p

thomazos1
15-01-2011, 13:28
Στις δύο φωτό είναι η γεννήστρα μου στην οποία ...σε περίπτωση γέννας θα αφαιρεθεί η αφίσα απο πίσω. Το αερόφιλτρο είναι ιδιοκατασκευή μιάς που δέν εστάθει δυνατό να βρώ έτοιμο:confused::confused::confused::confused:.
Παρόλα αυτά είναι πολύ καλό στην δουλειά του. Και το φίλτρο της Juwell δυστυχώς σκουρόχρωμο :thumbdown::thumbdown::thumbdown::thumbdown: αλλά με όχι δυνατή ροή (όπως ακριβώς το ήθελα και έχετε προτείνει κι εσείς).
Στις υπόλοιπες φωτό είναι το βασικό μου ενυδρείο στο οποίο με προτροπή δική σας αφαίρεσα το χαλίκι απο τον βυθό και έβαλα άμμο. Πιστεύω να τα πήγα καλούτσικα ώς μαθητευόμενος.;);););)

Diskus Fan
15-01-2011, 15:13
1. Βγάλε αυτά τα κόρυ .... πριν ξεκινήσω.:patrol:
2. Με την αφίσα στην πλάτη του ενυδρείου, το κατάμαυρο φίλτρο και τη μαύρη σιλικόνη ...... μην περιμένεις πολλά.
3. Τις ρίζες κατά την άποψη μου ... κακώς τις έχεις έτσι ... κατέβασε τες στο βυθό ... ειδικά την δεξιά (όπως το βλέπουμε).
4. Το μεσαίο φυτό (Java fern) αγκίστρωσε το πάνω σε μια ρίζα.
5. Πόσο καιρό έχεις τα άλλα φυτά μέσα.
6. Είδες κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά των δίσκων του "κυρίως" ενυδρείου ... κρύβονται;
7. Ευτυχώς για σένα που δεν έχεις επιτυχία μέχρι τώρα .... γιατί θα ήθελα να δω μετά τι θα κάνεις που θα χρειάζεσαι κι' άλλο(α) ενυδρείο(α).
Φωτογραφίες από τα αυγά .... θα βάλεις;
9. Βάλε και το ζευγάρι ... πλα'ι'νές και καλές (ολόσωμες κοντινές).-
:cool:

thomazos1
15-01-2011, 18:52
Όπως το είπες θα κάνω φιλαράκι!:thumbup::thumbup::thumbup:
Μερικές φωτό ακόμα για πιό ενπεριστατωμένη εικόνα.
Τα αυγά τα έχω μόνο σε βίντεο για να μην τα αγχώνω με φλάς την ώρα τις εργασίας και δέν ξέρω πώς να τα ανεβάσω.
Την τελευταία φορά τα κόλυσαν στην πίσω πλευρά του κώνου και έπρεπε να κάνω ζογκλερικά για να τα δώ χωρίς να τα ενοχλήσω.
Εχθές πάντος τα έφαγαν και σήμερα πάλι στον κώνο να καθαρίζουν μετά την καθιερωμένη αλαγή του νερού!
Η αφίσα θα φύγει απο την γενήστρα μόλις "κουνηθούν ουρές" ...εν ριπή οφθαλμού!

thomazos1
15-01-2011, 19:21
Το ζεύγος απο κοντά!

thomazos1
15-01-2011, 19:29
Τις δύο ανούμπιες γίγας τις έχω 2 εβδομάδες τα υπόλοιπα 4-5 μήνες περίπου...μπορεί και παραπάνω.
Τις ρίζες τις κρέμασα έτσι με προτροπή των παιδιών απο εδώ μέσα ...την δεξιά δέν ξέρω εάν πρέπει να την βάλω να κάτσει με τα κλωνάρια προς τα κάτω η σαν δεντράκι. Εάν ακολουθούσα την δεύτερη επιλογή θα έβαζα πάνω σε αυτήν το φυτό (Java fern).
Τα ψάρια κυκλοφορούν άνετα και άφοβα πλέον. Μόνο όταν αυτά θέλουν πάνε στην σκιά που κάνουν οι ρίζες στα πλαινά.

Giorgos
15-01-2011, 22:56
Καλη επιτυχια στην αναπαραγωγη.

Στο κυριως ενυδρειο ειδα οτι εχεις και ενα Gastromyzon borneensis (borneo sucker) το οποιο ομως δεν εχει καμια θεση σε ενυδρειο με δισους. Θα πρεπει να το αποχωριστεις το συντομοτερο δυνατον.

thomazos1
16-01-2011, 10:41
Είναι καλύτερα έτσι η ρίζα με τα φυτά επάνω της και στο κέντρο;:confused::confused::confused:;)

disc-postman
16-01-2011, 10:52
Φιαξε δεξια κι αριστερα κρυψωνες να κρυψεις και το φιλτρο, και ασε χωρο στη μεση να κολυμπουν τα ψαρια :thumbup:

thomazos1
16-01-2011, 10:56
Φιαξε δεξια κι αριστερα κρυψωνες να κρυψεις και το φιλτρο, και ασε χωρο στη μεση να κολυμπουν τα ψαρια :thumbup:

Οκ! Αυτό δέν μου καθόταν κι εμένα όταν το είδα έτοιμο. Κόβει όλο τον χώρο ελεύθερης κολύμβησης. Thanks!!!!!!!!!!:thumbup::thumbup::thumbup::thumbu p:

thomazos1
16-01-2011, 11:20
Τελική εικόνα παιδιά γιατι στο τέλος....απο τις πολλές φορές που βλέπουν το χέριμου μέσα στο νερό......στο τέλος θα το περάσουν για ψάρι και θα έρθουν να ζευγαρώσουν!!!!!!!:d:d:d:d;);););):thumbup::thumbu p::thumbup::thumbup:

Diskus Fan
16-01-2011, 23:12
Καλη επιτυχια στην αναπαραγωγη.

Στο κυριως ενυδρειο ειδα οτι εχεις και ενα Gastromyzon borneensis (borneo sucker) το οποιο ομως δεν εχει καμια θεση σε ενυδρειο με δισους. Θα πρεπει να το αποχωριστεις το συντομοτερο δυνατον.

Μόνο αυτό είδες ότι δεν πρέπει να είναι μέσα;:confused: Αν διαβάσεις κι' από την αρχή το θέμα .... τα δεις γραμμένα όλα.-;)

crow
16-01-2011, 23:36
ουρες εχεις δει ποτε και λες οτι ειναι ζευγαρι σιγουρα ?????
δε κανω τον εξυπνο αλλα εγω την πατησα γιαυτο στο λεω

thomazos1
17-01-2011, 01:57
ουρες εχεις δει ποτε και λες οτι ειναι ζευγαρι σιγουρα ?????
δε κανω τον εξυπνο αλλα εγω την πατησα γιαυτο στο λεω

Καμία παρεξήγηση φιλαράκι!:thumbup::thumbup::thumbup:;););)
Δέν τα έχουν αφήσει τόσο ώστε να δώ ουρές αλλά την πρώτη φορά είδα πολλά άσπρα αυγά ενώ τις τελευταίες ...σχεδόν ούτε ένα (μετά απο πολλές ώρες ήταν ακόμα με ένα χρώμα προς το πορτοκαλί ...ροζ να πώ και διάφανα). Την τελευταία φορά δεν υπήρχε ούτε ένα ασπρο.
Οι κινήσεις που κάνουν κατα την εναπόθεση είναι οι κλασσικές (περνάει το θυλικό και αφήνει τα αυγά και μετά περνάει απο πάνω ο αρσενικός και τα γονημοποιεί. Και το βασικότερο...τα γεννητικά τους όργανα κατα την εναπόθεση των αυγών είναι πολύ έντονα σχηματισμένα και δεν αφήνουν κανένα περιθώριο λάθους (αρσενικό με μικρό τριγωνικό και μυτερό ενώ το θυλικό πολύ ποιό ογκόδες και αρκετά πεπλατισμένο - παρόλο που είναι κατα δύο εκατοστά μικρότερο σε μέγεθος το ψάρι).
Το αρσενικό εκτός αυτού , έχει αρχίσει να κάνει μύτη πρός τα έξω , το κάτω του κοιλιακό πτερύγιο πηγαίνοντας να συναντήσει την ουρά. Δηλαδή ...εάν τραβήξω μία ευθεία γραμμή στο πτερύγιο αυτό , η προέκταση της γραμμής περνάει πιό μακριά απο το ουριαίο πτερύγιο.
Εάν παρόλα αυτά έχω κάνει λάθος....εεεεε!!!!! μετά....θέλω σκότωμα!!!!!!!!dohdohdohdoh
Τί να πώ! Θα δείξει η συνέχεια!!!!;);););)

crow
17-01-2011, 02:04
βαλτα πισω στο μεγαλο και βγαλτα απο τη γεννιστρα και αστα για να δεις

thomazos1
17-01-2011, 02:06
βαλτα πισω στο μεγαλο και βγαλτα απο τη γεννιστρα και αστα για να δεις

Είμαι 100% σίγουρος οτι είναι ζευγάρι. Να μην τα αφήσω στην γεννήστρα που έχουν και ησυχία;

thomazos1
17-01-2011, 02:07
Άλλωστε πάλι καθαρίζουν και ετοιμάζουν τον κώνο πυρετωδός.

disc-postman
17-01-2011, 13:23
Τελική εικόνα παιδιά γιατι στο τέλος....απο τις πολλές φορές που βλέπουν το χέριμου μέσα στο νερό......στο τέλος θα το περάσουν για ψάρι και θα έρθουν να ζευγαρώσουν!!!!!!!:d:d:d:d;);););):thumbup::thumbu p::thumbup::thumbup:

Πολυ πιο ωραιο τωρα 36_1_75
Και δειχνει και μεγαλυτερο το ενυδρειο :thumbup:

Diskus Fan
17-01-2011, 15:03
Είμαι 100% σίγουρος οτι είναι ζευγάρι. Να μην τα αφήσω στην γεννήστρα που έχουν και ησυχία;

Να τα αφήσεις στη γεννήστρα ..... άλλωστε δεν έχεις και πολλές επιλογές.
Αν κι' εγώ έχω δει καλά .. το Blue Diamond δείχνει θηλυκό και το άλλο αρσενικό ... τα λέω καλά; Τις υπόλοιπες αναλύσεις επί της διάκρισης του φύλου .... μπορείς απλά να τις πετάξεις στο καλάθι των αχρήστων.- :cool:

Giorgos
17-01-2011, 15:56
Μόνο αυτό είδες ότι δεν πρέπει να είναι μέσα;:confused: Αν διαβάσεις κι' από την αρχή το θέμα .... τα δεις γραμμένα όλα.-;)
Οχι... απλα συμπληρωσα αυτο που ελειπε. Στα υπολοιπα με καλυψες πιο πανω. ;)

thomazos1
17-01-2011, 17:18
Αν κι' εγώ έχω δει καλά .. το Blue Diamond δείχνει θηλυκό και το άλλο αρσενικό ... τα λέω καλά; Τις υπόλοιπες αναλύσεις επί της διάκρισης του φύλου .... μπορείς απλά να τις πετάξεις στο καλάθι των αχρήστων.- :cool:

Παρόλο που τα είδες απο την φωτό .... πολύ καλά το κατάλαβες φίλε μου. Κόβει το μάτι σου!!!
Θα τα αφήσω στην γεννήστρα και βλέπουμε.........

thomazos1
17-01-2011, 17:20
Πολυ πιο ωραιο τωρα 36_1_75
Και δειχνει και μεγαλυτερο το ενυδρειο :thumbup:

Ευχαριστώ πολύ.
Είμαι καλούτσικος μαθητής. Όχι ο άριστος .... αλλά μαθαίνω!;);):thumbup::thumbup:

White Diamond
18-01-2011, 09:30

Συμφωνω με τον πολυχρωμο.

thomazos1
18-01-2011, 21:51
Απόπειρα αναπαραγωγής Νο 6.
Εβγαλα μερικές φωτό αλλά χωρίς φλάς για ευνόητους λόγους.
Συγνώμη για την άσχημη ποιότητα.
Είναι κι άλλα στην πίσω πλευρά του κώνου.
Μάλλον πάλι θα τα φάνε....λέω εγώ τώρα.
Το αρσενικό τα φυλάει και τα αερίζει και μόλις πλησιάζει το θυλικό το διώχνει.
Συνήθως μετά απο πολλές απόπειρες τα τρώνε στο τέλος παρέα.
Αυτό ...ακόμα δέν έγιμε αλλά είναι νωρίς ακόμα (στίς 6 η ώρα εναποθέσαν τα αυγά.
Θα δούμε αν και δέν τρέφω φρούδες ελπίδες.:(:(:(

thomazos1
19-01-2011, 08:51
Ερώτηση:
Είναι πλέον πρωί και ακόμα είναι πίσω απο τον κώνο και ακόμα αερίζουν. Δέν μπορώ να δώ ακόμα εάν έχει αυγά.
Εχω μία απορία σχετικά με τον φωτισμό. Θα τον αφήσω να δουλεύει κανονικά η θα αφήσω το φυσικό φώς της ημέρας (μόνο).
Ρωτάω μήπως και κατα το απότομο άναμα του φωτός πανικοβληθούν και αρχίσουν την μάσα (κάποιοι θα πείτε -Τι χαζομάρες ρωτάει ο άνθρωπος....) αλλά όταν είσαι άπειρος ....δέν το κρύβεις!!!!!!!!!!
Και εάν θα ταίζω πιό αραιά πιό αραιά και λιγότερο τους γονείς (όπως έχετε προαναφέρει σε καποια άρθρα σας).

crow
19-01-2011, 08:57
εγω τους εχω μονιμα ενα μουν λαιτ αναμενο και αναβω κανονικα και τα φωτα
αμα ειναι σε τετεια φαση τα ψαρια δε τρωνε πολυ ως καθολου ταιζε λιγο για να μη τα αποσπας πολυ απο τα αυγα
δικια μου γνωμη
τωρα αν καποιος εχει να πει κατι καλυτερο δε ξερω εγω αυτο κανω

st2121
19-01-2011, 12:04
Ερώτηση:
Είναι πλέον πρωί και ακόμα είναι πίσω απο τον κώνο και ακόμα αερίζουν. Δέν μπορώ να δώ ακόμα εάν έχει αυγά.
Εχω μία απορία σχετικά με τον φωτισμό. Θα τον αφήσω να δουλεύει κανονικά η θα αφήσω το φυσικό φώς της ημέρας (μόνο).
Ρωτάω μήπως και κατα το απότομο άναμα του φωτός πανικοβληθούν και αρχίσουν την μάσα (κάποιοι θα πείτε -Τι χαζομάρες ρωτάει ο άνθρωπος....) αλλά όταν είσαι άπειρος ....δέν το κρύβεις!!!!!!!!!!
Και εάν θα ταίζω πιό αραιά πιό αραιά και λιγότερο τους γονείς (όπως έχετε προαναφέρει σε καποια άρθρα σας).

Θα αναβης πρωτα το φως δωματιου...και επειτα το ενυδρειο!

Diskus Fan
19-01-2011, 15:29
Η δικιά μου άποψη είναι ... να εύχεσαι να τα φάνε γιατί όπως σου προείπα δεν έχεις και πολλές επιλογές. Εκτός αυτού έχεις και τα μείον που σου περιέγραψα πιο πάνω. Αν δεν τα φάνε όμως ..... θέλω πολύ να δω τι θα κάνεις με την "παντόφλα".
2. Στα ψάρια θα πρέπει να αφήνεις ένα μικρό φωτάκι π.χ. αυτά που μπαίνουν στα ηλεκτρικά καντηλάκια ... εγώ βάζω σε πορτοκαλί ή κόκκινο χρώμα αναλόγως. Ο φωτισμός του χώρου στα ψάρια γενικότερα δεν πρέπει να αλλάζει απότομα ... δηλαδή από το απόλυτο σκοτάδι πχ. δεν ανοίγεις απότομα τα πατζούρια/ρολλά, ούτε τον φωτισμό του δωματίου ή του ενυδρείου. Όσο πιο σταδιακά τόσο καλύτερα. ;)
3. Τόσα χρόνια .... τι μάθαινες; 36_1_14

bas_754
19-01-2011, 17:17
Η δικιά μου άποψη είναι ... να εύχεσαι να τα φάνε γιατί όπως σου προείπα δεν έχεις και πολλές επιλογές. Εκτός αυτού έχεις και τα μείον που σου περιέγραψα πιο πάνω. Αν δεν τα φάνε όμως ..... θέλω πολύ να δω τι θα κάνεις με την "παντόφλα".
2. Στα ψάρια θα πρέπει να αφήνεις ένα μικρό φωτάκι π.χ. αυτά που μπαίνουν στα ηλεκτρικά καντηλάκια ... εγώ βάζω σε πορτοκαλί ή κόκκινο χρώμα αναλόγως. Ο φωτισμός του χώρου στα ψάρια γενικότερα δεν πρέπει να αλλάζει απότομα ... δηλαδή από το απόλυτο σκοτάδι πχ. δεν ανοίγεις απότομα τα πατζούρια/ρολλά, ούτε τον φωτισμό του δωματίου ή του ενυδρείου. Όσο πιο σταδιακά τόσο καλύτερα. ;)
3. Τόσα χρόνια .... τι μάθαινες; 36_1_14

αναλογως τι ???????????:confused:

Diskus Fan
19-01-2011, 17:30
Αναλόγως πόσο θέλω να τονίσω αυτό που βλέπουν ή δεν θέλω να βλέπουν ... δεν βγάζουν την ίδια "ένταση" και τα 2 χρώματα.-

Υ.Γ. Ρωτάς για να μαθαίνεις; Βλέπω πολλές απορίες έτυχε να έχεις σήμερα.-

bas_754
19-01-2011, 17:48
Αναλόγως πόσο θέλω να τονίσω αυτό που βλέπουν ή δεν θέλω να βλέπουν ... δεν βγάζουν την ίδια "ένταση" και τα 2 χρώματα.-

Υ.Γ. Ρωτάς για να μαθαίνεις; Βλέπω πολλές απορίες έτυχε να έχεις σήμερα.-

1. δηλαδη αν βαλω πορτοκαλι τι ΔΕΝ θα βλεπουν ?????/
και επισης τι ΔΕΝ κανει να βλεπουν και χρειαζεται να αλλαζεις χρωματα στις λαμπες???????
2.:d

Diskus Fan
19-01-2011, 17:59
Με το πορτοκαλί βλέπουν κάτι λίγο παραπάνω στον χώρο .... με το κόκκινο λιγότερο στον χώρο αλλά πιο πολύ τα σκούρα. Περισσότερη ανάλυση ... δεν προτίθεμαι.-;)

bas_754
19-01-2011, 18:14
ευχαριστω!!!!!!!

thomazos1
19-01-2011, 18:27
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές!!!!!
Εχω κάνει αναπαραγωγές σε πολλά ψάρια αλλά σε δίσκους ...πρώτη φορά και δέν προτείθομαι να πειραματιστώ εφόσον έχω εσάς για να μάθω.;););)
Τα ψάρια είναι στην γεννήστρα εντελώς μόνα τους....η αφίσα απο πίσω έχει αφαιρεθεί και τα αυγά (ένα 24ωρο μετά) είναι ακόμα εκεί (με φυσιολογικό χρώμα) και τα αερίζουν συνέχεια ,,,πότε το ένα ...πότε το άλλο και πότε και τα δύο μαζί.:thumbup::thumbup::thumbup:
Όπου υπάρχει είσοδος και έξοδος του φίλτρου έχω βάλει το ενυδρειακό βαμβάκι μήπως και ...κατα λάθος .... γεννηθεί κανένα πιτσιρίκι και το ρουφήξει.
Το μεσημέρι ...με χίλια ζόρια συφωνάρισα κάποια σημεία του ενυδρείου (με φόβο μήπως και τα ενοχλήσω...ευτυχώς πήγε καλά η προσπάθεια) και άλλαξα το 20% του νερού.
Μερικές φωτό για να μου πείτε γνώμες.

White Diamond
20-01-2011, 09:56
Με το πορτοκαλί βλέπουν κάτι λίγο παραπάνω στον χώρο .... με το κόκκινο λιγότερο στον χώρο αλλά πιο πολύ τα σκούρα. Περισσότερη ανάλυση ... δεν προτίθεμαι.-;)

Αγαπητε φιλε, ρεμαλι Φαν, εχουν ανακαλυφθει τα led και τα καντηλακια ειναι πλεον συλλεκτικα, ακομη και σαν λαμπες.::popcorn::
Ααααα δεν βαζεις μπλε.whistle

Jeepas
20-01-2011, 11:25
Όπου υπάρχει είσοδος και έξοδος του φίλτρου έχω βάλει το ενυδρειακό βαμβάκι μήπως και ...κατα λάθος .... γεννηθεί κανένα πιτσιρίκι και το ρουφήξει.
Και στην έξοδο ωρέ? doh

Έχε το νου σου μη τυχόν και τον ρουφήξει το φίλτρο τον υαλοβάμβακα :d ή μη τυχόν παραμπουκώσει και σου το κάψει...

Diskus Fan
20-01-2011, 14:15
1. Για τελευταία φόρα .... ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΡΩΤΑΣ και ΜΕΤΑ θα κάνεις.
2. Το βαμβάκι να το βγάλεις ΠΡΙΝ γίνει μ@*&%^@. Βλέπω ότι έχεις φτιάξει πατέντα με σφουγγάρι (για πες μας και τι είναι αυτό που έφτιαξες) ... θα κάνεις το ίδιο και για την εισαγωγή με πιο πυκνό σφουγγάρι.
3. Συνέχισε να κάνεις καθαρισμό ... δεν δείχνει να τα ενοχλεί και εφόσον συνηθίσουν είναι καλύτερα.
4. Είμαι σίγουρος ότι ήδη ονειρεύεσαι .... ξεπέρασε το.-

thomazos1
21-01-2011, 18:30
Αποτυχία παιδιά.:mad::mad::mad::mad:
Την τρίτη μέρα ...πρίν βγούν οι ουρίτσες ... τα έφαγαν όλα.:confused::confused::(:(:(:thumbdown::thumbdow n::thumbdown:
Κάτι μου λέει οτι η επόμενη θα πάει καλύτερα.
Εχω ετοιμάσει και πατέντα για να καλύψω το χρώμα του φίλτρου (μαύρο) και να μην επιτρέψω να ρουφήξει τα μικρά ...εάν και όποτε γεννηθούν.
Θα ρίξω φωτό για να ακούσω γνώμες!

thomazos1
21-01-2011, 19:09
Το υλικό είναι απο φάιμπεργκλάς (λεπτό και χρώματος άσπρο).
Τα ανοίγματα είναι καλύμένα με δίχτυ απο τούλι μπομπονιέρας (πάνω και κάτω) , κολυμένα με ενυδρειακή κόλα , μή τοξική.
Εφαρμόζει ακριβώς και φτάνει , η όλη κατασκευή , πιό ψηλά απο την επιφάνεια του νερού.
Εάν παρατηρίσατε , το νερό περνάει και απο την πάνω πλευρά και απο την κάτω αλλά πάντα ελεγχόμενα μέσω του διχτιού. Η απόσταση ανάμεσα στην κατασκευή και το φίλτρο είναι στο ένα εκατοστό.
Και η είσοδος του φίλτρου και η έξοδος είναι στην πάνω πλευρά του φίλτρου.
Ετσι καλύπτω το μή βολικό χρώμα του φίλτρου και εμποδίζει την είσοδο των νεογγένητων στο φίλτρο.
Μία ιδέα ήταν και θέλω την γνώμη σας.
Πάντως αγκαλιάζει ερμητικά το φίλτρο (πάνω απο την επιφάνεια του νερού μέχρι τον πάτο του ενυδρείου) , χωρίς κενά.

thomazos1
21-01-2011, 21:16
Και .... ΕΠΙ ΤΟ ΕΡΓΟ!:):)
Πρέπει να παραδεχτείς πάντως Discus Fan ότι .... αποτελεσματικός 100% μπορεί να μήν είμαι ...αλλά .....απο φαντασία!!!!! Εεεεεε;:d:d:d:d;););)

thomazos1
21-01-2011, 21:24
1. Για τελευταία φόρα .... ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΡΩΤΑΣ και ΜΕΤΑ θα κάνεις.
2. Το βαμβάκι να το βγάλεις ΠΡΙΝ γίνει μ@*&%^@. Βλέπω ότι έχεις φτιάξει πατέντα με σφουγγάρι (για πες μας και τι είναι αυτό που έφτιαξες) ... θα κάνεις το ίδιο και για την εισαγωγή με πιο πυκνό σφουγγάρι.
3. Συνέχισε να κάνεις καθαρισμό ... δεν δείχνει να τα ενοχλεί και εφόσον συνηθίσουν είναι καλύτερα.
4. Είμαι σίγουρος ότι ήδη ονειρεύεσαι .... ξεπέρασε το.-

Το έβγαλα το βαμβάκι ...... Παναγία μου!:eek::eek::eek::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Μήν μου θυμώνεις έτσι άκαρδε!!!!!!!:eek::eek:dohdoh;););)

White Diamond
22-01-2011, 09:54
Θα χρησιμοποιουσα ανθρακα αν δεν το εχεις κανει ηδη πριν το τοποθετησεις.
Στο τουλι αυτο δεν εχω εμπιστοσυνη γιατι δεν γνωριζω τι περιεχει.

Giorgos
22-01-2011, 12:22
Φοβαμαι οτι τα νεογνα θα χωρουν να περασουν απο το κατω μερος της κατασκευης αφου βλεπω οτι εχει μικρα κενα μεταξυ γυαλιου (πατος ενυδρειου) και fiberglass.

thomazos1
22-01-2011, 13:36
Φοβαμαι οτι τα νεογνα θα χωρουν να περασουν απο το κατω μερος της κατασκευης αφου βλεπω οτι εχει μικρα κενα μεταξυ γυαλιου (πατος ενυδρειου) και fiberglass.

Ετσι φαίνεται.Είναι ο αντικατοπτρισμός (καθρέφτισμα) του πάτου. Δέν έχει κενό.
Και δέν ρουφάει το νερό με μεγάλη ροή (στα σημεία που είναι το τούλι). Τώρα εάν έχει τόση δύναμη να κάνει πέρα το τούλι ...τότε είναι πυγμάχος και όχι ψάρι! Χαχαχαχα!!!!!!!

thomazos1
22-01-2011, 13:40
Θα χρησιμοποιουσα ανθρακα αν δεν το εχεις κανει ηδη πριν το τοποθετησεις.
Στο τουλι αυτο δεν εχω εμπιστοσυνη γιατι δεν γνωριζω τι περιεχει.

Δέν το έχω τοποθετήσει ακόμα στην γεννήστρα. Θα το βάλω όταν είναι έτοιμα να γεννηθούν τα μικρά ("όταν" και ...."άν").
Καλή η σκέψη για τον άνθρακα γιατι δέν ξέρω κι εγώ απο τι υλικό είναι φτιαγμένο (άν και η ποσότητα του υλικού είναι αμελητέα).

White Diamond
22-01-2011, 14:38
Ρωτησα και εγω φιλο που το χρησιμοποιησε παλαιοτερα για υλικα στο φιλτρο και μου ειπε οκ, παρ ολα αυτα βαλτο σε ανθρακα για τις κολλες
και ολα να εισαι πιο σιγουρος, Το σφουγκαρι ειναι πατεντα και αν ναι τι ειδους μπας και βρουμε κανενα ασπρο και ησυχασουμε.

Diskus Fan
22-01-2011, 14:50
Ωρέ ... με λες άκαρδο που "τρώω" την ώρα μου μαζί σου;doh 36_1_14
Θα αρπάξω το :axe: και ...... ετοιμάσου!!!
Μπορείς να μου πεις ... γιατί είσαι επίμονος (για να μην πω ξεροκέφαλος) ; Εντάξει το φίλτρο το κάλυψες ... πώς σκοπεύεις τώρα να καλύψεις και την υπόλοιπη μαυρίλα του ενυδρείου (σιλικόνες κλπ.) ; Οι γεννήστρες φτιάχνονται με συγκεκριμένο τρόπο για να είναι γεννήστρες και αυτό .... απλά δεν είναι.:cool:
Ο χρωματισμός του φίλτρου και των άλλων γύρω .... κανένα ρόλο δεν παίζει στο φάγωμα των αυγών ... να διευκρινίσω.-;)

thomazos1
23-01-2011, 21:01
Ρωτησα και εγω φιλο που το χρησιμοποιησε παλαιοτερα για υλικα στο φιλτρο και μου ειπε οκ, παρ ολα αυτα βαλτο σε ανθρακα για τις κολλες
και ολα να εισαι πιο σιγουρος, Το σφουγκαρι ειναι πατεντα και αν ναι τι ειδους μπας και βρουμε κανενα ασπρο και ησυχασουμε.

Τώρα θυμήθικα οτι παλαιότερα είχα βάλει τούλι μέσα στο ενυδρείο για την τύρφη και το είχα μέσα για δύο μήνες περίπου χωρίς κανένα πρόβλημα.
Πάντως άνθρακα θα βάλω καλού κακού και για τις κόλλες.
Εψαξα να βρώ αερόφιλτρο και τελικά ρωτήσαμε όλες τις εταιρίες και δέν βρήκα πουθενά.
Έτσι ζήτησα ένα κομμάτι απο σφουγκάρι για φίλτρα και του έδωσα αυτό το σχήμα.
Όταν το χρησημοποίσα σε χσήμα κυλινδρικό η αποροφητική του ικανότητα ήαταν μηδαμηνή.
Όταν όμως του έδωσα αυτό το σχήμα άρχισε να ρουφάει πολύ καλά.
Είναι απλό σφουγκάρι με μία τρύπα στην κορυφή , μέχρι κοντά στο κάτω μέρος και τοποθετώ μέσα αερόπετρα. Το πλαστικό απο επάνω είναι ένα κομμάτι απο σωληνάκι έτσι ώστε να κατευθήνει το οξυγόνο πρός τα πάνω (είναι μόνο ένα εκατοστό χωμένο μέσα στο σφουγγαράκι. Το σφουγκάρι κάθεται όρθιο γιατί έχω βιδώσει μία μεγαλούτσικη βίδα στον πάτο του. Το έχω σε λειτουργεία εδώ και 3 μήνες και είναι πολύ καλό.
Τώρα ψάχνω να βρώ σε λευκό η ανοιχτόχρωμο χρώμα αλλά μέχρι στιγμής χωρίς αποτέλεσμα.

thomazos1
23-01-2011, 21:13
Ωρέ ... με λες άκαρδο που "τρώω" την ώρα μου μαζί σου;doh 36_1_14
Θα αρπάξω το :axe: και ...... ετοιμάσου!!!
Μπορείς να μου πεις ... γιατί είσαι επίμονος (για να μην πω ξεροκέφαλος) ; Εντάξει το φίλτρο το κάλυψες ... πώς σκοπεύεις τώρα να καλύψεις και την υπόλοιπη μαυρίλα του ενυδρείου (σιλικόνες κλπ.) ; Οι γεννήστρες φτιάχνονται με συγκεκριμένο τρόπο για να είναι γεννήστρες και αυτό .... απλά δεν είναι.:cool:
Ο χρωματισμός του φίλτρου και των άλλων γύρω .... κανένα ρόλο δεν παίζει στο φάγωμα των αυγών ... να διευκρινίσω.-;)

Ότι μπόρεσα να καλύψω ..... κάλυψα. Τώρα απο εκεί και πέρα .... είδομεν.
Σίγουρα δέν παίζει ρόλο το χρώμα στο φάγωμα των αυγών. Απλά μου έκανε εντύπωση που τα πρόσεχαν με τέτοιο ζήλο τρείς ημέρες σχεδόν και ξαφνικά ... τα "ρίμαξαν"dohdohdohdoh:confused::confused::confused: :(:(:((πάντως τις προηγούμενες φορές .... σε λίγες ώρες τα καταβροχθίζαν).
Είναι και αυτό μία βελτίωση.
Πάντως για το μαύρο χρώμα που έχει το ενυδρείο στις συγκολήσεις ...ποντάρω στο εξίσου πολύ έντονο χρώμα που έχουν οι γονείς.
Εάν ήταν ανοιχτόχρωμοι ... ούτε καν που θα πειραματιζόμουν για αναπαραγωγή σε αυτό το ενυδρείο.
Και σε ευχαριστώ πολύ φιλαράκι που "τρώς" τον χρόνο σου μαζί μου γιατι εμείς οι "αρχάριοι τών δίσκων" υποκύπτουμε πολύ συχνά σε "πειρασμούς" και "πειραματισμούς" ...πολλές φορές άσκοπους.;);):thumbup::thumbup::thumbup:
Πάντως και αυτοί που έβγαλαν κάτι "νέο" .... πειραματίστηκαν αλλά ΠΑΝΤΑ .... ελεγχόμενα.
Δέν φιλοδοξώ να βγάλω κάτι καινούργιο , απλά προσπαθώ να διορθώσω πράγματα όσο πιό οικονομικά και ακίνδυνα , για τα δισκάκια μου , γίνεται.

thomazos1
23-01-2011, 21:19
Αυτή την στιγμή ..... πάλι ....."κολάνε" αυγά στον κώνο.
Υπομονή λοιπόν. Δέν βιαζόμαστε....η φύση ...."θα βρεί τον δρόμο" κάποια στιγμή.

White Diamond
24-01-2011, 10:01
Τώρα ψάχνω να βρώ σε λευκό η ανοιχτόχρωμο χρώμα αλλά μέχρι στιγμής χωρίς αποτέλεσμα.

Λευκο δεν βρηκα ουτε στη Γερμανια παρα μονο κατι της eheim παραλληλογραμα και στενα, καμια σχεση με αυτα που θελουμε, παντως για να καλυπτεις την
εισαγωγη του εξωτερικου φιλτρου ειναι οκ. Θα δουμε αν κανουν καποια που χρησιμοποιουμε εμεις για μπανακι.;)

Diskus Fan
24-01-2011, 15:11
1. Αυτό που διάβασα για την βίδα ... δεν μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ.
2. Μπορεί εκεί που είσαι να μην βρίσκεις πράγματα ... αλλά έχεις διαδίκτυο ... τα πράγματα είναι εύκολα απλά και γρήγορα στην πόρτα σου πλέον ... από ολόκληρο τον πλανήτη.-

thomazos1
25-01-2011, 20:33
48 ώρες μετά την εναπόθεση των αυγών και τα προσέχουν και οι δύο οι γονείς πλέον.:d:d:d
Μην "παίρνουμε αέρα τα μυαλά μας".....θα δείξει!;);););)

thomazos1
25-01-2011, 20:40
1. Αυτό που διάβασα για την βίδα ... δεν μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ.
2. Μπορεί εκεί που είσαι να μην βρίσκεις πράγματα ... αλλά έχεις διαδίκτυο ... τα πράγματα είναι εύκολα απλά και γρήγορα στην πόρτα σου πλέον ... από ολόκληρο τον πλανήτη.-

Αμ .... ούτε εμένα μου άρεσε αλλά ήταν ένας τρόπος για να μείνει το φίλτρο όρθιο.
Όσο για το ρημαδιασμένο το σφουγγάρι σε λευκό χρώμα (ή έστω κάποιο πιό ανοιχτόχρωμο) ......έβαλα όλον τον κόσμο να ψάξει (σε όλες τις εταιρίες ...) και ....δέν μου βρήκαν. :(:(:(:mad::mad::mad:
Είπαν όλοι οτι δέν υπάρχουν πιά και είναι παλαιά "τεχνολογία". Βρε "ούστ"!!!!!!!
Τί να πώ πιά;
Μέχρι που σκέφτικα να το ντύσω με ενυδρειακό ......(τσεκουριά)dohdohdoh:p:p:p .......βαμβάκι ( μηχανικού καθαρισμού) του φίλτρου ....αλλά κίνηση δέν κάνω φοβούμενος τις τσεκουριές του Diskus Fan. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:dohdohdoh
Πάντως πειραματικά που το έντυσα για λίγο και το "έπιασα" με δύο λαστιχάκια ....πολύ καλά έδειξε.

thomazos1
25-01-2011, 20:41
Λευκο δεν βρηκα ουτε στη Γερμανια παρα μονο κατι της eheim παραλληλογραμα και στενα, καμια σχεση με αυτα που θελουμε, παντως για να καλυπτεις την
εισαγωγη του εξωτερικου φιλτρου ειναι οκ. Θα δουμε αν κανουν καποια που χρησιμοποιουμε εμεις για μπανακι.;)

Σε νιώθω απόλυτα φίλε μου!!!!!

thomazos1
26-01-2011, 15:22
Το πρωί αλλού τα άφησα τα αυγά και αλλού τα βρήκα (στην άλλη πλευρά του κώνου).
Κοιτάω καλύτερα .... Ουρίτσες!!!!!!!:thumbup::thumbup::thumbup:
Τώρα θα δούμε εάν θα τα φάνε η εάν θα "κολήσουν" στους γονείς.:confused::confused::confused:
Πάντως , οι δύο γονείς ...πρός στιγμήν ....τα περιποιούνται μία χαρά.
Είδωμεν!
Και κάτι ακόμα να ρωτήσω....αλαγή νερού θα συνεχίσω όπως κάθε φορά; (κάθε μέρα 20%).
Ταίζω τους γονείς με πολύ ελάχιστα φυλαράκια για να μην χαλάσω την ποιότητα του νερού. Χρειάζεται να ξέρω κάτι άλλο;
Μερικές φωτό απο τις ουρίτσες ...άν και δεν φαίνονται καλά.

thomazos1
26-01-2011, 15:26
Το άσπρο υλικό που φαίνεται στην άκρη της φωτό είναι υλικό μηχανικού καθαρισμού του φίλτρου με το οποίο έχω ντύσει το μπλέ αερόφιλτρο , μέχρι να βρούν τα ψαράκια τους γονείς και να κολήσουν. Μήν μου μαζευτούν όλα στο σκουρόχρωμο φίλτρο και άντε να δώ μετά τι θα κάνω.
Μετά θα το αφαιρέσω.

White Diamond
27-01-2011, 13:43
Δεν θα εχεις προβλημα στο να βρουν τους γονεις, τι τιμες εχεις ειπαμε?

thomazos1
27-01-2011, 19:37
Η μέτρηση είναι λίγο πρίν αλάξω το 20% του νερού (καθημερινή αλαγή νερού)
NO3 10
NO2 0
KH 3
GH 4
PH 6,5

Γιώργος Κ
27-01-2011, 19:45
Μη ξεχασεις το "καπακι" του φιλτρου απο πανω ... Εμενα ειχε πηδηξει μεσα ενα σκασμενο και μαλιστα απο τη μερια της αντλιας και του θερμοστατη ... Ολο το ενυδρειο αδειασα με σωληνες να προσπαθω να το ρουφηξω ... δυστηχως δε καταφερα να το πιασω και αφησε τα κοκαλακια του εκει!!

thomazos1
27-01-2011, 19:45
Τέλος η χαζές πατέντες για το μπλέ χρώμα του αερόφιλτρου.:d:d:d
Πήρα Filter Bag της WAVE (ελαστικό σακουλάκι για τοποθέτηση υλικών φίλτρου ...άνθρακα , τύρφη , κ.τ.λ.) και τοποθέτησα το αερόφιλτρο μου μέσα. Μόνο το άνοιγμα απο πάνω είναι ανοιχτό για να βγαίνει ο αέρας. Πραγματικά πολύ καλό γιατι με το ενυδρειακό υλικό μηχανικού καθαρισμού.... φοβόμουν μην κολήσουν πάνω του τα μικρούλια.
Άσε τις τσεκουριές πο θα έτρωγα απο τον φίλο Discus Fan:eek::eek::eek::rolleyes::rolleyes::rolleyes:do hdohdoh
Απο το νερό είναι διαπερατό και εξασφάλισα και το ανοιχτόχρωμο χρώμα που τόσο με είχε αγχώσει.:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:
Δυστυχώς ...το μόνο που με ενοχλεί τώρα είναι η μαύρη σιλικόνη που είναι κολημένα τα τζάμια.:(:(:(

thomazos1
27-01-2011, 19:49
Μη ξεχασεις το "καπακι" του φιλτρου απο πανω ... Εμενα ειχε πηδηξει μεσα ενα σκασμενο και μαλιστα απο τη μερια της αντλιας και του θερμοστατη ... Ολο το ενυδρειο αδειασα με σωληνες να προσπαθω να το ρουφηξω ... δυστηχως δε καταφερα να το πιασω και αφησε τα κοκαλακια του εκει!!

Δέν ξέρω εάν είδες Γιώργο την πατέντα που έχω κάνει και έχω απομονώσει το φίλτρο παιρνόντας μόνο καθαρό νερό , απο σημεία καλυμένα με τούλι.(Δές φωτό απο παραπάνω δημοσίευση).
Εκτός και λές για το αερόφιλτρο οπότε πιστεύω ότι το οξυγόνο δέν θα επιτρέψει την είσοδό τους. Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή! :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:Θα έχω το νού μου!;););)

Γιώργος Κ
27-01-2011, 19:51
Στη σιλικονη πολλα μικρα κολλουσαν ... μερικα δεν ελεγαν να ξεκολησουν απο εκει και τα καημενα πεθαναν απο ασιτια ... doh Οσα ομως περασαν τις πρωτες μερες και ηταν κολλημενα στους γονεις τα καταφεραν *ami-*ami-

Γιώργος Κ
27-01-2011, 19:56
Ααααα τουλι ειχα βαλει να χωρισω το ενυδρειο απο 2 γεννες και την επομενη τα βρηκα ολα στον αφρο να ψυχορραγουν! Το εβγαλα - εβαλα ανθρακα και ευτυχως επανηλθαν στο τσακ τα προλαβα ... Προτεινω να κανεις το ιδιο ... μη βαζεις υλικα στο ενυδρειο (ποσο μαλλον σε γεννηστρα) που δεν ειναι για ενυδρειακη χρηση ... Ειναι πολυ ευαισθητα τα μικρα ...

Εναλλακτικα βρηκα (κατι σαν τουλι αλλα υφασματινο) κατι σαν αυτο: http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.sera.de/typo3temp/pics/a8f70625ae.jpg&imgrefurl=http://www.sera.de/gr/ratgeber/aquarium/aquarium-einrichten/nuetzliche-helfer.html&usg=__XeVV6Bok8OfdMZSFd_qoluORuuM=&h=154&w=150&sz=6&hl=el&start=0&zoom=1&tbnid=W-oFz68O-WMJSM:&tbnh=123&tbnw=120&ei=rrFBTdGxIs6HhQfJqqnBAQ&prev=/images%3Fq%3D%25CE%25B3%25CE%25B5%25CE%25BD%25CE%2 5BD%25CE%25B7%25CF%2583%25CF%2584%25CF%2581%25CE%2 5B1%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DCtW%26sa%3DX%26rls%3Dorg.mozilla:el:offic ial%26biw%3D1366%26bih%3D595%26tbs%3Disch:1%26prmd %3Divnsfd0%2C20&itbs=1&iact=hc&vpx=979&vpy=372&dur=812&hovh=123&hovw=120&tx=72&ty=98&oei=rrFBTdGxIs6HhQfJqqnBAQ&esq=1&page=1&ndsp=19&ved=1t:429,r:17,s:0&biw=1366&bih=595

thomazos1
27-01-2011, 20:01
Στη σιλικονη πολλα μικρα κολλουσαν ... μερικα δεν ελεγαν να ξεκολησουν απο εκει και τα καημενα πεθαναν απο ασιτια ... doh Οσα ομως περασαν τις πρωτες μερες και ηταν κολλημενα στους γονεις τα καταφεραν *ami-*ami-

Θα δούμε πόσο θα δουλέψει και η δική μου τύχη φιλαράκι.
Όλα τώρα δουλεύουν πειραματικά σε συνδιασμό με τις δικές σας υπερπολύτιμες συμβουλές.:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thu mbup:
Η επόμενη φορά θα είναι πιό οργανομένη και σε άλλο ενυδρείο ...πιστεύω (ευτυχώς δέν βλέπει το ποστάρισμά μου το έταιρόν μου ήμισυ)....Παντόφλα waiting!!!!!!!dohdohdohdoh

thomazos1
27-01-2011, 20:06
Ααααα τουλι ειχα βαλει να χωρισω το ενυδρειο απο 2 γεννες και την επομενη τα βρηκα ολα στον αφρο να ψυχορραγουν! Το εβγαλα - εβαλα ανθρακα και ευτυχως επανηλθαν στο τσακ τα προλαβα ... Προτεινω να κανεις το ιδιο ... μη βαζεις υλικα στο ενυδρειο (ποσο μαλλον σε γεννηστρα) που δεν ειναι για ενυδρειακη χρηση ... Ειναι πολυ ευαισθητα τα μικρα ...

Εναλλακτικα βρηκα (κατι σαν τουλι αλλα υφασματινο) κατι σαν αυτο: http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.sera.de/typo3temp/pics/a8f70625ae.jpg&imgrefurl=http://www.sera.de/gr/ratgeber/aquarium/aquarium-einrichten/nuetzliche-helfer.html&usg=__XeVV6Bok8OfdMZSFd_qoluORuuM=&h=154&w=150&sz=6&hl=el&start=0&zoom=1&tbnid=W-oFz68O-WMJSM:&tbnh=123&tbnw=120&ei=rrFBTdGxIs6HhQfJqqnBAQ&prev=/images%3Fq%3D%25CE%25B3%25CE%25B5%25CE%25BD%25CE%2 5BD%25CE%25B7%25CF%2583%25CF%2584%25CF%2581%25CE%2 5B1%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DCtW%26sa%3DX%26rls%3Dorg.mozilla:el:offic ial%26biw%3D1366%26bih%3D595%26tbs%3Disch:1%26prmd %3Divnsfd0%2C20&itbs=1&iact=hc&vpx=979&vpy=372&dur=812&hovh=123&hovw=120&tx=72&ty=98&oei=rrFBTdGxIs6HhQfJqqnBAQ&esq=1&page=1&ndsp=19&ved=1t:429,r:17,s:0&biw=1366&bih=595

Ωραία πατέντα.....όσο ζείς μαθαίνεις......Εχω άνθρακα στο φίλτρο (υπέρ-αρκετό απο΄την πρώτη μέρα που έβαλα μέσα την κατασκευή.
Πάντως για αρκετό καιρό πρίν ανακαλύψω τα filter Bug την τύρφη την είχα μέσα σε τούλι και όλα ήταν καλά. Φυσικά...στην γεννήστρα δέν ρισκάρω και έχω βάλει άνθρακα.
Τελευταία χρησημοποιώ και καλσόν της γυναίκας για τέτοια υλικά ....με πολύ καλά αποτελέσματα.
Ατιμες γυναίκες:mad::mad::mad:....ακόμα κι εκεί σας έχουμε ανάγκη!!!!!!!:p:p:p;););)

Γιώργος Κ
27-01-2011, 20:12
Τα μικρα ειναι πολυ πιο ευαισθητα απο τους μεγαλους!!!

Καλυτερα να ελαχιστοποιεις τις πιθανοτητες να παει κατι στραβα! Οτι εχεις σαν αμφιβολια απλα αλλαξε το να εχεις το κεφαλι σου υσηχο!!! :p:p

Οχι τιποτα αλλο οταν τα δεις να κολυμπουν θα ξετρελαθεις και θα θελεις να τους παρεχεις οτι καλυτερο!!!*ami-*ami-

thomazos1
27-01-2011, 20:18
Χιχιχιχι!!!! Με φτιάχνεις .... με φτιάχνεις!!!!!!!!!:):):d:d:d;);):thumbup::thumbup: :thumbup:
Θα έχω το νού μου!!!!!!!!:eek::eek::eek:

thomazos1
27-01-2011, 20:23
Κανένα τσεκούρι στον ορίζοντα;:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:: rolleyes:
Πού είναι ο φίλος μου ο Discus Fan.:eek::eek::eek:
Μήπως τον απογοήτευσα οικτρά και με παραμελεί;:(:(:(
Θα κάνω αίτηση του νόμου 105 στο υπουργείο εσωτερικών και προστασίας ειδών προς εξαφάνιση (discokatastrofeus) ....για να μου μιλήσει!!!!dohdohdoh:thumbup::thumbup::thumbup:

Γιώργος Κ
27-01-2011, 20:33
Ο Φαν χαιρεται πιο διπλα οταν τα βλεπει να κολυμπουν και να ειναι καλα! :p

Τωρα το καταλαβαινω που συμβαινει και σε μενα!! *ami-*ami-*ami-

Στην αρχη ελεγα και εγω τα δικα μου .... σε 120 λιτρα ηθελα να κρατησω το ζευγαρι και ελεγα πως δε θα τα κραταω τα μικρα αλλα απο την αρχη μου ελεγε οτι δε θα μπορεσω να τα αφησω στη τυχη τους -οπως και εγινε!!! doh

Εχει παντα δικιο και τον εμπιστευομαι! :thumbup:

thomazos1
28-01-2011, 19:18
5η ημέρα και όλα πάνε καλά.
Έχω βάλει και φωτό με την πατέντα κάλυψης του χρώματος του αερόφιλτρου.
Μπορεί αύριο να έχουμε "ελεύθερους κολύμβητές" .... πρώτα ο θεός!!!!!!;););)

Diskus Fan
28-01-2011, 22:39
5η ημέρα και όλα πάνε καλά.
Έχω βάλει και φωτό με την πατέντα κάλυψης του χρώματος του αερόφιλτρου.
Μπορεί αύριο να έχουμε "ελεύθερους κολύμβητές" .... πρώτα ο θεός!!!!!!;););)

Μην τολμήσεις να με ξαναπιάσεις στο στόμα σου (στο πληκτρολόγιο εν προκειμένω) .... χωρίς πρώτα να πάρεις άδεια.-:pull:

36_1_14

White Diamond
29-01-2011, 10:31
Μην τολμήσεις να με ξαναπιάσεις στο στόμα σου (στο πληκτρολόγιο εν προκειμένω) .... χωρίς πρώτα να πάρεις άδεια.-:pull:

36_1_14

doh
Ααααα καλα Η1Ν1 με παρενεργειες.
Η κατασταση σου σοβαρεψε πολυ. Κανε ενα μπανιο σε αλατονερο για κανενα μηνα σερι και βλεπουμε.36_17_111111

Diskus Fan
29-01-2011, 14:43
Ρε δεν πας μια βόλτα με τον ιπτάμενο δίσκο να δεις ............... αν έρχομαι;
emot108

Jonny
29-01-2011, 17:06
Άντε με το καλό τα μικρά! :thumbup:

thomazos1
29-01-2011, 18:19
Discus Fan είσαι απιστευτος!!!!dohdohdoh:thumbup::thumbup::thumbup:
Αλλά και η υπόλοιπη παρέα ακολουθεί βλέπω! Χαχαχαχα!!!!
6η ημέρα και όλα κολήσαν στους γονείς ....(ένα πρός ένα).
Οι πολύτιμες συμβουλές σας πιάσανε τόπο.;);):thumbup::thumbup:
Είναι απίστευτη εμπειρία ...μέχρι και η γυναίκα μου "κόλησε στο τζάμι" για να χαζεύει τα μικρά.;););)
Ούτε που ξέρω πόσα είναι ...πάντως πάρα πολλά.
Προσπάθησα να τα βγάλω φωτό και όταν τα "τραβούσα" πήγαιναν απο την άλλη πλευρά των γονιών.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Ώς επιβράβευση των προσπάθειών σας για να με βοηθήσετε .... (να με πείσετε να κάνω το σωστό δηλαδή) .... σας παραθέτω μερικές φωτό να καμαρώσετε τα "μικρούλια μου .
Έτσι κι αλλιώς ...είστε "Νονοί" !!!!!! Πώς να το κάνουμε!!!!!;);););):thumbup::thumbup::thumbup::th umbup::thumbup::thumbup:

thomazos1
29-01-2011, 18:22
Άντε με το καλό τα μικρά! :thumbup:

Ευχαριστώ πολύ φιλαράκι!!!!!!!!!!!

disc-postman
29-01-2011, 19:02
Να τα χαιρεσαι Δημητρη, απο δω και περα ειναι τα δυσκολα :d

Καλο μεγαλωμα :thumbup:

Giorgos
29-01-2011, 20:01
Καλο κουραγιο στο μεγαλωμα! :thumbup:

Jeepas
29-01-2011, 20:08
6η ημέρα και όλα κολήσαν στους γονείς ...(ένα πρός ένα). ...;)
--------------------------------------------------------------------------------

Είναι απίστευτη εμπειρία ...Είναι... Άντε, καλή συνέχεια. :thumbup:

thomazos1
29-01-2011, 20:21
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! Να είστε καλά!!!!!!!

st2121
29-01-2011, 22:42
Τραβα βιντεο καθε μερα...αυτες ειναι ιστορικες στηγμες, ειδηκα αν ειναι η πρωτη φορα που το κανεις!
Καλη συνεχεια και καλo κουραγιo:thumbup:

thomazos1
29-01-2011, 23:24
Τραβα βιντεο καθε μερα...αυτες ειναι ιστορικες στηγμες, ειδηκα αν ειναι η πρωτη φορα που το κανεις!
Καλη συνεχεια και καλo κουραγιo:thumbup:

Να είσαι καλά! Αν έχω τραβήξει βιντεάκια λέει!!!!!!! Η πρώτη φορά είναι και ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Diskus Fan
30-01-2011, 00:40
Σε αφήνω να το χαρείς επειδή είναι η "πρώτη σου επαφή" ... να θυμάσαι όμως ότι θα στην πάρω πίσω τη χαρά και τότε θα ΠΡΕΠΕΙ να με ακούσεις.
Μέχρι τότε ... πες στην σύζυγο ότι .... η απαίτηση των "νονών" για την βοήθεια που πρόσφεραν είναι ....
να στηθεί ένα σωστό σε μέγεθος ενυδρείο για να δει και την μαγεία σε όλο της το μεγαλείο, αλλά και τα ψάρια να βρουν τη "χαρά" τους.
Τα καλύτερα που έπονται.-;)

thomazos1
30-01-2011, 09:11
Σε αφήνω να το χαρείς επειδή είναι η "πρώτη σου επαφή" ... να θυμάσαι όμως ότι θα στην πάρω πίσω τη χαρά και τότε θα ΠΡΕΠΕΙ να με ακούσεις.
Μέχρι τότε ... πες στην σύζυγο ότι .... η απαίτηση των "νονών" για την βοήθεια που πρόσφεραν είναι ....
να στηθεί ένα σωστό σε μέγεθος ενυδρείο για να δει και την μαγεία σε όλο της το μεγαλείο, αλλά και τα ψάρια να βρουν τη "χαρά" τους.
Τα καλύτερα που έπονται.-;)

Οκ φιλε μου. Με λίγη υπομονή ... θα την φέρω στα νερά μου.
Και φυσικά .... θα "μεταφέρω" την απαίτηση των "Νονών!!!!!!!!!!!!!
Να είσαι καλά!!!!

gianni zym
30-01-2011, 16:23
μεγαλε βγαλε χαρτι ,υπογραφω και εγω για το μεγαλο ενυδρειο.

thomazos1
31-01-2011, 23:10
Έχετε δίκιο βρε παιδιά αλλά το πάω "λάου-λάου".
Εχτές συζητούσα με ένα φιλαράκι σε ένα σπίτι που είχαμε πάει επίσκεψη με την κυρά και είπαμε για μία κατασκευή βάσης για ενυδρείο.
Μεταλική κατασκευή με 6 ποδαρικά και ειδικά δεσίματα για να αντέχει πάρα πολλά κιλά .
Η κυρά με κοιτούσε έντρομη. Ο φίλος υποσχέθηκε να την κατασκευάσει αυτός και να το ντύσουμε μετά με ξύλο.
Οι διαστάσεις θα είναι (ένα μέτρο ύψος , 1,50 μήκος και 0,50 φάρδος).
Μόλις πήγαμε σπίτι είπα της κυράς...."-Είδες που θα μας το φτιάξει ο Σπύρος...και μάλιστα στο τσάμπα. Όχι οτι το χρειαζόμαστε τώρα αλλά ...άστο να υπάρχει. Δέν ξέρεις στο μέλλον τι γίνεται."
"Άκρα του τάφου σιωπή" για λίγα λεπτά και μετά...."-Άντε ...αφού είναι τσάμπα δέν βαριέσαι"
Έτσι έχτισα καλές βάσεις για το μέλλον. Να δούμε το πότε τώρα. Εξαρτάται απο τα "δωράκια" που θα της κάνω!:d:d:d:d:d

Ευκαιρία όμως να ρίξω και καμιά φωτό απο τα μικρούλια μου.
Νονοί........καμαρώστε τα μωράκια στην 8η ημέρα απο όταν κόλησαν τα αυγά και 3η ώς ελεύθεροι κολυμβητές.
Η ρουτίνα τηρήται με θρησκευτική ευλάβια.
Προεχθές κηνηγούσα ένα που είχε φύγει μακρυά απο τους γονείς και ....αφού το "μάλωσα" ... επέστρεψε στην μάνα του με "την ουρά στα σκέλια".dohdohdoh;););)

gianni zym
01-02-2011, 02:14
μπραβο ρε φιλε εισαι ωραιος,καλη συνεχεια.

Diskus Fan
01-02-2011, 23:14
Θα έλεγα να "κόψεις" στα 90 εκ. το ύψος της βάσης και τα πόδια να γίνουν 8 .... αυτός που θα την φτιάξει πρέπει να ξέρει τι κάνει ... είναι πολλά τα κιλά και ο κίνδυνος μεγάλος. Συνήθως χρησιμοποιείται κιλοδοκός για την κατασκευή.-:cool:

thomazos1
02-02-2011, 00:30
Θα έλεγα να "κόψεις" στα 90 εκ. το ύψος της βάσης και τα πόδια να γίνουν 8 .... αυτός που θα την φτιάξει πρέπει να ξέρει τι κάνει ... είναι πολλά τα κιλά και ο κίνδυνος μεγάλος. Συνήθως χρησιμοποιείται κιλοδοκός για την κατασκευή.-:cool:

Ευχαριστώ για τις οδηγίες Discus Fan!:thumbup::thumbup::thumbup:
Θα τον ενημερώσω σχετικά.
Είναι ατσίδας στις ηλεκτροκολύσεις ...είναι η δουλείά του τέτοια!!!!
Θα του δώσω για να καταλάβει.

thomazos1
02-02-2011, 00:31
μπραβο ρε φιλε εισαι ωραιος,καλη συνεχεια.

Ευχαριστώ φιλαράκι!!!!!!!:d:d:d:thumbup::thumbup:

Diskus Fan
02-02-2011, 15:08
Θα έλεγα μάλιστα να σκεφτείς τι ύψος θα έχει το μελοντικό ενυδρείο ... πριν αποφασίσεις το ύψος της βάσης. Ίσως χρειαστεί να κόψεις άλλα 10 εκ. (80) .... ακόμα καλύτερα δηλαδή.-;)

disc-postman
02-02-2011, 19:18
80 .... ακόμα καλύτερα δηλαδή.-;)

:thumbup::thumbup::thumbup:
Kαι χωραει ανετα sump με υψος 50cm ;)

thomazos1
02-02-2011, 20:24
Σκεφτόμουν για ένα ενυδρείο διαστάσεων ...περίπου 150 cm X 50 cm X ύψος 60 cm.
Είμαι 180 cm ψηλός ....οπότε θα φτάνω να το καθαρίσω!:d:d:d:d:thumbup::thumbup::thumbup:
Όσο για το sump ...καλή ιδέα. Απλά όλα αυτά ανήκουν στο μέλλον (ελπίζω όχι μακρύ) ....η βάση θα κατασκευαστεί όμως τώρα....για να μπαίνουμε σε μία σειρά!!!!!:thumbup::thumbup::thumbup:

thomazos1
02-02-2011, 20:32
Απο εχθές το πρωί (9η ημέρα) , έχω βγάλει τον θυληκό δίσκο απο την γεννήστρα γιατι είχε αρχίσει να γίνεται "πολύ απότομος και επιθετικός" ...τινάζοντας τα μικρά απο πάνω του.:thumbdown::thumbdown::thumbdown::(:(
Ο αρσενικός έχει αναλάβει το τάισμα και είναι πολύ ήρεμος και υπομονετικός.:thumbup::thumbup:
Αύριο (11η ημέρα) θα κάνω απόπειρα να ρίξω λίγη αρτέμια μέσα για να δώ άν θα την "εκτιμήσουν". Και αυτό γιατι μεγαλώνουν πολύ γρήγορα τα αφιλότιμα.:d:d:d:):):)
Φτού-φτού πάντως ... δέν έχω καθόλου απώλειες. Και η πατέντα επικάλυψης του φίλτρου με το τούλι δούλεψε εξαίσια και χωρίς κανέναν προβληματισμό απο μέρους των νεογέννητων και των γονέων.:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

disc-postman
02-02-2011, 20:53
Σκεφτόμουν για ένα ενυδρείο διαστάσεων ...περίπου 150 cm X 50 cm X ύψος 60 cm.
Είμαι 180 cm ψηλός ....οπότε θα φτάνω να το καθαρίσω!:d:d:d:d:thumbup::thumbup::thumbup:
Όσο για το sump ...καλή ιδέα. Απλά όλα αυτά ανήκουν στο μέλλον (ελπίζω όχι μακρύ) ....η βάση θα κατασκευαστεί όμως τώρα....για να μπαίνουμε σε μία σειρά!!!!!:thumbup::thumbup::thumbup:

Δημητρη και για να τελειωνουμε με τις διαστασεις γιατι ειμαστε εκτος θεματος :d

Το 60 υψος το ξεχνας για δισκους γιατι υπολογιζε -10 αρα 50 νερο :thumbdown:
Το λιγοτερο 75 σου προτεινω για να εχεις τουλαχιστον 65 νερο :thumbup:

Εκτος αν παρεις ετοιμο που συνηθως βγαινουν με 65 υψος αρα 55 νερο :d

thomazos1
02-02-2011, 21:48
Δημητρη και για να τελειωνουμε με τις διαστασεις γιατι ειμαστε εκτος θεματος :d

Το 60 υψος το ξεχνας για δισκους γιατι υπολογιζε -10 αρα 50 νερο :thumbdown:
Το λιγοτερο 75 σου προτεινω για να εχεις τουλαχιστον 65 νερο :thumbup:

Εκτος αν παρεις ετοιμο που συνηθως βγαινουν με 65 υψος αρα 55 νερο :d

Χμμμμ!!!!! Σε αυτό δέν έχεις άδικο.Αυτό δέν το υπολόγησα καθόλου!
Σάν αγράματος θα την πάθαινα και θα αναγκαζόμουν μετά να βάλω φωτισμό εξωτερικό (σάν καμάρα).dohdohdoh
Το ενυδρείο δέν θα είναι έτοιμο απο εταιρία.
Όταν πάρω την μεγάλη απόφαση θα είναι χειροποίητο όπως και το προηγούμενο.
Οπότε θα του δώσω τις διαστάσεις που πρότεινες φίλε μου. Ευχαριστώ πολύ!:thumbup::thumbup::thumbup:

gianni zym
02-02-2011, 23:20
καλη συνεχεια.
αν δεν εχεις προβλημα χωρου βαλε και 5 ποντους στο πλατος απο μενα.ty giannis zym.

Diskus Fan
03-02-2011, 14:18
Δημήτρη .... μήπως να άνοιγες ένα θέμα για να μιλήσουμε για το μελόντικό ενυδρείο; Το πλάτος θα πρότεινα 60 εκ. τουλάχιστον (όσο το ύψος λέει η δική μου θεωρία).
Πάμε στο ζευγάρι τώρα (τα ακούς λίγο νωρίτερα) .......... ούτως η άλλως η θηλυκιά σου δεν έχει "σωστή" εμφάνιση ... για μένα δεν θα πρέπει να την βάλεις πάλι για ζευγάρωμα. Αφού ζήσεις την "περιπέτεια" θα πρέπει να διαλέξεις σωστά ψάρια και να διαλέξεις από αυτά ποία θα βάλεις για αναπαραγωγή.
Όταν λες αρτέμια .... εννοείς φαντάζομαι νεοεκκολαφθήσα .... γιατί άλλη ούτε που θα την ακουμπήσουν.-;)

White Diamond
03-02-2011, 14:27
Ας κανει την πρακτικη του τωρα και στο μεταπτυχιακο βαζει καλυτερα.
Δεν ειναι τοσο απλο οσο φαινεται το θεμα μωρα ειδικα στην διατηρηση και τη σωστη αναπτυξη τους.

thomazos1
03-02-2011, 19:33
Δημήτρη .... μήπως να άνοιγες ένα θέμα για να μιλήσουμε για το μελόντικό ενυδρείο; Το πλάτος θα πρότεινα 60 εκ. τουλάχιστον (όσο το ύψος λέει η δική μου θεωρία).
Πάμε στο ζευγάρι τώρα (τα ακούς λίγο νωρίτερα) .......... ούτως η άλλως η θηλυκιά σου δεν έχει "σωστή" εμφάνιση ... για μένα δεν θα πρέπει να την βάλεις πάλι για ζευγάρωμα. Αφού ζήσεις την "περιπέτεια" θα πρέπει να διαλέξεις σωστά ψάρια και να διαλέξεις από αυτά ποία θα βάλεις για αναπαραγωγή.
Όταν λες αρτέμια .... εννοείς φαντάζομαι νεοεκκολαφθήσα .... γιατί άλλη ούτε που θα την ακουμπήσουν.-;)

Η βάση ήδη κόπηκε και πιθανόν να έχει μονταριστεί (κοληθεί) κιόλας! dohdohdoh
Ότι έγινε έγινε τώρα.
Τι ενοείς δεν έχει σωστή εμφάνηση; Να μάθω κι εγώ δηλαδή όταν κάνω τις επιλογές μου φιλαράκι.:confused::confused::eek::eek:
Όσο για την αρτέμια ...ναι ...νεοεκκολαφθήσα. Έχω βάλει δύο μποκάλια του ενάμιση λίτρου με διαφορά δύο ημερών , με "μη" ιωδιούχο αλάτι και αερισμό.;);):thumbup::thumbup:
Εχω "καλιεργήσει κι άλλες φορές.
Ηδη σκάσαν μούρη η πρώτες "νύμφες". Αύριο ...ταίζω!:thumbup::thumbup:

thomazos1
03-02-2011, 19:35
Ας κανει την πρακτικη του τωρα και στο μεταπτυχιακο βαζει καλυτερα.
Δεν ειναι τοσο απλο οσο φαινεται το θεμα μωρα ειδικα στην διατηρηση και τη σωστη αναπτυξη τους.

Πρέπει να παραδεχτώ οτι δέν ξεκολάω απο το ενυδρείο με τα μικρά.;););):d:d:d
Όλο και κάτι ανακαλύπτω που δέν το ήξερα για τους δίσκους.:eek::eek::eek:
Όσοι είδαν τα βιντεάκια μου στο Facebook έπαθαν "ταράκουλο"! Χιχιχιχι!!!!!!;););):thumbup::thumbup::thumbup::co ol::cool::cool:

thomazos1
03-02-2011, 19:40
Ρίχνω και μερικές φωτό απο την τωρινή κατάσταση (σήμερα , πρίν απο λίγο) απο τα "πιτσιρίκια" για να πάρετε μία ιδέα τι πλάκα έχω πάθει ώς "πρωτάρης!:d:d:d;););):thumbup::thumbup::thumbup:

Diskus Fan
03-02-2011, 19:42
1. Η βιασύνη ... καλό δεν κάνει.:cool:
2. Δεν έχω δει προσκλησούλα σου, στην σελίδα μου στο "φατσοβιβλίο" ... νομίζω.-xmm

thomazos1
03-02-2011, 19:44
1. Η βιασύνη ... καλό δεν κάνει.:cool:
2. Δεν έχω δει προσκλησούλα σου, στην σελίδα μου στο "φατσοβιβλίο" ... νομίζω.-xmm

Άλλο κι ετούτο!!!! :eek::eek::eek::confused::confused::confused:
Τι είναι το φατσοβιβλίο;:confused::confused::confused::confuse d::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Diskus Fan
03-02-2011, 19:45
1. Πόσες μέρες κολυμπάνε "ελεύθερα";:confused:
2. Ελπίζω να έχεις καταλάβει γιατί μαζεύονται ... στην σιλικόνη.-;)

Diskus Fan
03-02-2011, 19:47
Άλλο κι ετούτο!!!! :eek::eek::eek::confused::confused::confused:
Τι είναι το φατσοβιβλίο;:confused::confused::confused::confuse d::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

FaceBook.-wall

Jeepas
03-02-2011, 19:56
Μήτσε, είναι μικρά ακόμα για αρτέμια (ΙΜΟ), αν φυσικά είναι σήμερα όπως φαίνονται στις φωτο...

thomazos1
03-02-2011, 20:55
1. Πόσες μέρες κολυμπάνε "ελεύθερα";:confused:
2. Ελπίζω να έχεις καταλάβει γιατί μαζεύονται ... στην σιλικόνη.-;)

5η ημέρα κολυμπάνε ελεύθερα. Δέν πάνε στην σιλικόνη. Τυχαία φωτό είναι. ¨Ολο πάνω στον αρσενικό είναι εκτός απο μερικές φορές που ψάχνουν σε ΟΛΟ το ενυδρείο για τυχόν άλλο φαγητό. Γι αυτό θα ρίξω αρτέμια.

thomazos1
03-02-2011, 20:56
Μήτσε, είναι μικρά ακόμα για αρτέμια (ΙΜΟ), αν φυσικά είναι σήμερα όπως φαίνονται στις φωτο...

Ναί! Σημερινές είναι οι φωτό. Είναι 11η ημέρα.

thomazos1
03-02-2011, 20:57
FaceBook.-wall

Πώς θα σε βρώ;:confused::confused::eek::eek: Γράψε το όνομα όπως είναι στο Facebook.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Diskus Fan
03-02-2011, 21:18
1. Οι μέρες μετράνε από την πρώτη ελεύθερης κολύμβησης για να τα ταίσεις αρτέμια. Ξεκίνα με πολύ μικρή ποσότητα ρίχνοντας ακριβώς από πάνω τους με μία πιπέτα. Συνήθως από την 7-8 μέρα αρχίζεις αλλά αυτό δεν έιναι απόλυτο. Αν τρώνε θα βλέπεις πορτοκαλί κοιλιές.;)
2. Τυφλός είσαι;doh Η υπογραφή μου έχει 3 λίνκ ... δεν χρειάζεται ... ούτε να ψάξεις.-:rolleyes:

thomazos1
03-02-2011, 22:45
1. Οι μέρες μετράνε από την πρώτη ελεύθερης κολύμβησης για να τα ταίσεις αρτέμια. Ξεκίνα με πολύ μικρή ποσότητα ρίχνοντας ακριβώς από πάνω τους με μία πιπέτα. Συνήθως από την 7-8 μέρα αρχίζεις αλλά αυτό δεν έιναι απόλυτο. Αν τρώνε θα βλέπεις πορτοκαλί κοιλιές.;)
2. Τυφλός είσαι;doh Η υπογραφή μου έχει 3 λίνκ ... δεν χρειάζεται ... ούτε να ψάξεις.-:rolleyes:

Χαχαχαχα!!!!!!!!!! Πραγματικά δέν το φανταζόμουν οτι ήταν μπροστά στα μάτια μου!!!!dohdohdohdoh:d:d:d:d
Όσο για το τάισμα με αρτέμια θα πάω προσεκτικά και πειραματικά όπως είπες γιατι βρωμίζει πολύ το νερό εάν δεν θα την φάνε.
Ούτε οι καθημερινές αλαγές νερού (που κάνω συνέχεια) ...δεν με "σώνουν" μετά!!!!!;);););)

Diskus Fan
04-02-2011, 00:51
1. Καλά ... χαλάρωσε δεν είναι και τόσο άσχημα τα πράγματα. Απλά όσο είναι μικρά και μέχρι να μάθουν να την τρώνε ... πρέπει να κουνιέται για να τα προκαλεί. Αργότερα θα την τσακίζουν ακόμα κι' αν είναι στο βυθό. Ούτως ή άλλως πάντως ... μένει αρκετή ώρα ζωντανή.;)
2. Σελίδα έχει και το Greek Discus αλλά και πολλά μέλη του. Ψάχνε και λίγο στο φόρουμ δεν θα στα σερβίρω στο πιάτο όλα.-:d

thomazos1
04-02-2011, 19:53
1. Καλά ... χαλάρωσε δεν είναι και τόσο άσχημα τα πράγματα. Απλά όσο είναι μικρά και μέχρι να μάθουν να την τρώνε ... πρέπει να κουνιέται για να τα προκαλεί. Αργότερα θα την τσακίζουν ακόμα κι' αν είναι στο βυθό. Ούτως ή άλλως πάντως ... μένει αρκετή ώρα ζωντανή.;)
2. Σελίδα έχει και το Greek Discus αλλά και πολλά μέλη του. Ψάχνε και λίγο στο φόρουμ δεν θα στα σερβίρω στο πιάτο όλα.-:d

Στο Greek Discus είμαι μέλος Νίκο!
Όσο για τον δίσκο (θυληκό) δέν μου είπες γιατι δεν είναι καλός.
Μου δώσαν όταν τον αγόρασα Certificate ....Discus Srtain με την υπογραφή του Tony Tan.
Μήπως επειδή γράφει Strain: Ανάμεικτη;
Δώσε μου τα φώτα σου για να επιλέγω καλύτερα.

Diskus Fan
04-02-2011, 23:28
Και επειδή σου έδωσαν certificate ... τι έγινε; Αλλάζει σε τίποτα στη μορφολογία ή στην εμφάνιση του ψαριού; Ο Τόνυ αν ήταν άριστο ψάρι λες να το έστελνε σε σένα και σε αυτή την τιμή; Είναι αρκετά αυτά που πρέπει να προσέξεις πάνω στο ψάρι. Πολύ καλά ψάρια πάντως .... δεν μπορώ να πω ότι θα βρεις εύκολα. Διάβασε τι πρέπει να προσέχεις όταν πας να αγοράσεις δίσκους ... σύγκρινε με τα ψάρια σου και σίγουρα κάτι θα καταλάβεις. Υπάρχει και σχετική βιβλιογραφία. Απ' το πληκτρολόγιο πάντως .... μην περιμένεις να σου μεταφέρω πολλά. Δεν ψάχνεις ψάρι για διαγωνισμό ... αλλά τουλάχιστον ας είναι όσο γίνεται πιο "σωστό".-;)

Γιώργος Κ
05-02-2011, 01:33
Strain ειναι η χρωματικη ποικιλια (πως ονομαζεται το ψαρι) που εχεις αγορασει οπως πχ blue diamond!!

thomazos1
05-02-2011, 12:31
Strain ειναι η χρωματικη ποικιλια (πως ονομαζεται το ψαρι) που εχεις αγορασει οπως πχ blue diamond!!

Ήταν 4-5 εκατοστά Γιώργο όταν τα αγόρασε αυτός απο το μαγαζί και στο strain γράφει "διάφορα" , οπότε είναι ...όπως το γράφει πιθανόν....απο διάφορες ποικιλίες!

thomazos1
05-02-2011, 12:36
Και επειδή σου έδωσαν certificate ... τι έγινε; Αλλάζει σε τίποτα στη μορφολογία ή στην εμφάνιση του ψαριού; Ο Τόνυ αν ήταν άριστο ψάρι λες να το έστελνε σε σένα και σε αυτή την τιμή; Είναι αρκετά αυτά που πρέπει να προσέξεις πάνω στο ψάρι. Πολύ καλά ψάρια πάντως .... δεν μπορώ να πω ότι θα βρεις εύκολα. Διάβασε τι πρέπει να προσέχεις όταν πας να αγοράσεις δίσκους ... σύγκρινε με τα ψάρια σου και σίγουρα κάτι θα καταλάβεις. Υπάρχει και σχετική βιβλιογραφία. Απ' το πληκτρολόγιο πάντως .... μην περιμένεις να σου μεταφέρω πολλά. Δεν ψάχνεις ψάρι για διαγωνισμό ... αλλά τουλάχιστον ας είναι όσο γίνεται πιο "σωστό".-;)

Έχουν βάση αυτά που μου λές Νίκο. Ελπίζω να δουλέψω σωστά με αυτά που έχω ...έτσι όταν έρθει η καταληλη στιγμή και νιώθω έτοιμος να προχωρήσω σε πιό σοβαρή επιλογή.
Όχι τι δεν είμαι ευχαριστημένος με αυτά που έχω ... απλά με πιό φθηνά (σχετικά) ψάρια μαθαίνεις πιό ανώδυνα.
Τα είπαμε και στο skype άλλωστε και σε ευχαριστώ πολύ φιλαράκι!!!!!;);):thumbup::thumbup:

gianni zym
05-02-2011, 18:11
μαθαίνεις πιό ανώδυνα.
Τα είπαμε και στο skype άλλωστε και σε ευχαριστώ πολύ φιλαράκι!!!!!;);):thumbup::thumbup:

δεν υπαρχει ανωδυνο εδω. το ιδιο ειναι.

νικο πες μας ονομα για το skype γιατι αλλιως πρεπει να παρεις μπονους απο vodafone.

st2121
05-02-2011, 19:33
Καπου πειρε το αυτι μου πως δεν εχει σημασια η μορφολογια του ψαριου...και καλο να μην ειναι, δεν παει να πει πως και τα μωρα δεν θα βγουν καλα!

thomazos1
06-02-2011, 01:22
Πές μου τέτοια να με φτιάξεις γιατι έχω καμιά 60ριά μικρά ....9η ημέρα ελεύθερη κολύμβηση....(να δούμε πόσα θα μείνουν όμως).
Μέχρι στιγμή πάντως .... καμία απώλεια. Μόνο ένα που κολυμπάει περίεργα εδώ και μέρες και είναι αδύνατο.
Το λυπάμαι όμως να το βγάλω απο μέσα.

Giorgos
07-02-2011, 11:57
Μη σε ανησυχει. Δε θα χρειαστει να κανεις εσυ κατι... η φυση θα κανει τη δουλεια της... ;)
Καλη συνεχεια.

White Diamond
07-02-2011, 12:19
Καπου πειρε το αυτι μου πως δεν εχει σημασια η μορφολογια του ψαριου...και καλο να μην ειναι, δεν παει να πει πως και τα μωρα δεν θα βγουν καλα!

Δηλαδη αμα ζευγαρωσει η Σαπφω Νοταρα με τον Κουασιμοδο θα γεννησουν τον Ρ. Γκηρ και την Παμ. Αντερσον?:d
Ολα παιζουν ρολο.

disc-postman
07-02-2011, 13:45
Δηλαδη αμα ζευγαρωσει η Σαπφω Νοταρα με τον Κουασιμοδο θα γεννησουν τον Ρ. Γκηρ και την Παμ. Αντερσον?:d
Ολα παιζουν ρολο.

Εσυ πως βγηκες εξωγηινος απο γονεις γηινους :d:p:p:p

Jeepas
07-02-2011, 14:12
funyfunyfunyfunyfuny
Εσυ πως βγηκες εξωγηινος απο γονεις γηινους :d:p:p:p

:gold::gold::gold:

:score::score::score:

Υγ. Ο WD έχει δίκιο πάντως. Μια 1η ανάγνωση μπορεί να οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα. Αυτό δικαιολογείται γιατί γράφει την "μισή" αλήθεια λόγω των συναναστροφών του!!! Είναι γεγονός πως πολλές φορές οι εκτροφείς επιλέγουν να διασταυρώσουν ψάρια (με κάποιο minimum προδιαγραφών όμως) που μορφολογικά δεν είναι απόλυτα σωστά ή τέλεια γιατί επιδιώκουν να είναι το αποτέλεσμα τέλειο. Δλδ. τα προτερήματα του κάθε ψαριού να συμπληρώσουν τα μειονεκτήματα του άλλου. Βέβαια, από την αναπαραγωγική διαδικασία μόνο ένα πολύ μικρό ποσοσστό δικαιώνει τις προσδοκίες τους (το οποίο σταδιακά και σταθεροποιείται έτσι ώστε τελικά να καταλήξει στην ευρεία παραγωγή. :thumbup:

thomazos1
08-02-2011, 01:10
χαχαχαχα!!!!!!!! Βρε είστε εντελώς άπαιχτοι.funyfunyfuny36_1_7536_1_7536_1_75
Πάντως η αλήθεια είναι πώς τα "επίκτητα" χαρακτηριστικά (αυτά που παρούσιάζονται απο τίς συνθήκες που μεγαλώνει κάποιος....) ...σπάνια παιρνάνε και στα παιδιά. Πρέπει να περάσει στο DNA του και να αλάξει ο γεννετικός κώδικάς.
Μιλάμε πάντα για οργανισμούς που γεννήθικαν "σωστοί" αλλά λόγο συνθηκών διαβίωσης ...δεν εξελίχτηκαν όπως έπρεπε.
Για να περάσει στις επόμενες γεννεές ώς κληρονομικό χαρακτηριστικό .....πρέπει να ζήσουν σε παρόμοιο περιβάλον ..... "κάμποσοι" απογονοί τους.
Εάν λοιπόν τα ψάρια μας ήταν μιά χαρά και εμείς κάναμε ..."κοτσάνα" ...ή αυτοί που τα είχαν πρίν απο εμάς ...λογικά ....οι απόγονοί τους θα βγούν ....."μιά χαρά" και αυτοί.
Αυτά λέει η βιολογία ....τώρα ...τι θα προκήψει; ....... Θα δείξει!!!!!!!!!!!!;);););):d:d:d:d

Γιώργος Κ
08-02-2011, 01:27
Μιλάμε πάντα για οργανισμούς που γεννήθικαν "σωστοί" αλλά λόγο συνθηκών διαβίωσης ...δεν εξελίχτηκαν όπως έπρεπε.
Ειναι πολυ σημαντικο αυτο ... το εχω δει στη πραξη απο τα δικα μου ... που δε "κληρονομησαν" μερικα "ελαττωματα" των γονεων τους πραγμα που παει να πει οτι οι γονεις ειχαν προοπτικες αλλα το μεγαλωμα τους δεν τους "επετρεψε" να τις αξιοποιησουν!!!

White Diamond
08-02-2011, 10:48
[SIZE="1"]Υγ. Ο WD έχει δίκιο πάντως. Μια 1η ανάγνωση μπορεί να οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα. Αυτό δικαιολογείται γιατί γράφει την "μισή" αλήθεια λόγω των συναναστροφών του!!! Είναι γεγονός πως πολλές φορές οι εκτροφείς επιλέγουν να διασταυρώσουν ψάρια (με κάποιο minimum προδιαγραφών όμως) που μορφολογικά δεν είναι απόλυτα σωστά ή τέλεια γιατί επιδιώκουν να είναι το αποτέλεσμα τέλειο. Δλδ. τα προτερήματα του κάθε ψαριού να συμπληρώσουν τα μειονεκτήματα του άλλου. Βέβαια, από την αναπαραγωγική διαδικασία μόνο ένα πολύ μικρό ποσοσστό δικαιώνει τις προσδοκίες τους (το οποίο σταδιακά και σταθεροποιείται έτσι ώστε τελικά να καταλήξει στην ευρεία παραγωγή. :thumbup:

Σιγουρα το κανουν και μπορει να επιλεγει ψαρι που μορφολογικα να ειναι πολυ
υποδιεστερο απο το πρωτο αλλα εχει αυτο το κατι που ενδιαφερει τον εκτροφεα
να περασει στους απογονους. Εκει πλεον μπαινει η γενετικη που πρεπει να εισαι
γνωστης ωστε να μπορεσεις να το επιτυχεις. Συνηθως ψαχνουν 2-3 σημαντικα απο
ολη τη γενα και κατοπιν χρησιμοποιοντας την ενδογαμια το σταθεροποιουν.
Ενα παραδειγμα ειναι ας πουμε τα 2 ψαρια τελικα που εχει ο υδατινος τα οποια
εχουν μερικες καθετες ριγες, αντι για ολες οριζοντιες, εμπρος και κοντα στο ραχιαιο
που διασταυρωνοντας τα με ενα τυρκουαζ πχ μπορεις να δημιουργησεις ενα tiger.
Υπαρχει ο νομος της κληρονομικοτητας αλλα και της ενδιαμεσης. Σημαντικο ρολο
παιζει και το ποιο απο τα επιλεγμενα ατομα ειναι κυριαρχο (Dominant) η υπολειπομενο (Recessive)
και εχει να κανει με τα αλληλόμορφα ( allele) και τη θεση (locus) που κατεχουν στο χρωμοσωμα (Chromosome) το οποιο ειναι ενα DNA που περιέχει το γραμμικο σώμα των πυρήνων των κυττάρων των φυτών και των ζώων, υπεύθυνο για τον καθορισμό και τη διαβίβαση των κληρονομικών χαρακτηριστικών..
Επισης ενας σπανιος, αλλα υπαρκτος, παραγοντας ειναι η μεταλλαξη ( mutation) οπου μπορει να υπαρξει μεγαλο ενδιαφερον και εδω σαν παραδειγμα ειναι η δημιουργια του Pigeon Blood.
Aυτα τα ολιγα γενικως γιατι δεν ειμαστε και γενετιστες. Βοηθησα?:d

Υ.Γ. Καταλαβες τωρα ρεμαλοταχυδρομε πως βγηκα εξωγηινος? Mutation.doh
Ουστ ρεμαλι. :wtya:

Diskus Fan
08-02-2011, 20:07
Μπάχαλο ... γι' αυτό λέω να ..... :quiesce:

st2121
08-02-2011, 20:30
καλητερα μπαχαλο:d...μαθενουμε και κατι;)

Diskus Fan
08-02-2011, 20:39
Απ' το μπάχαλο ΔΕΝ μαθαίνεις παλικάρι .... νομίζεις ότι μαθαίνεις.-:cool:

thomazos1
09-02-2011, 00:08
Βλέπω οτι κάποιοι το έχουν ψάξει πολύ! Καλό αυτό!
Να ρωτήσω κάτι τώρα που με αφορά άμεσα.....τα ψαράκια είναι στην 17η ημέρα και 12η ημέρα κολύμβησης. Εδώ και τρείς ημέρες πλέον τρώνε αρτέμια και ο μοναδικός γονιός (ο πατέρας) ...που είχα αφήσει μέσα στην γεννήστρα είχε αρχίσει , απο το πρωί , και τα πέταγε απο πάνω του συνέχεια (παρόλο που πλέον ελάχιστα σκαρφάλωναν στην πλάτη του).
Εγινε πολύ νευρικός και αναγκάστηκα και τον έβγαλα , βάζοντάς τον και πάλι στο βασικό ενυδρείο.
Αφησα τα μικρά μόνα τους και πλέον η μοναδική τους τροφή θα είναι η αρτέμια (καμιά 10ριά φορές την ημέρα) και σε κανα δυό ημερούλες θα τρίψω και πολύ ψιλό φυλαράκι.
Ερώτηση:
1). Καλά έκανα κι έβγαλα τον πατέρα απο μέσα ; (όπως έχει προταθεί σε δικά σας άρθρα σε τέτοιες περιπτώσεις)...και
2). Κάποια άλλη χρήσιμη συμβουλή;
Οι απώλειες βέβαια εξακολουθούν να είναι 0 αλλά απο την στιγμή που θα τρέφονται πλέον μόνα τους ....θα ήθελα απόψεις.
Εάν φυσικά είναι εφικτό.;););):thumbup::thumbup::thumbup:

Γιώργος Κ
09-02-2011, 01:39
Θα πρεπει να ταιζεις συχνα και ακομα πιο συχνα να κανεις αλλαγες νερου!!

Αυτα τα 2 χρειαζονται στη παρουσα φαση ... εγω τους μιλαγα κιολας *ami-*ami-:p:p

Σημερα παραλιγο να γινω και προπαππους!!! *ami-

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
09-02-2011, 12:16
Το βλέπω να γίνεσαι σύντομαααα!!!!

thomazos1
09-02-2011, 13:22
Θα πρεπει να ταιζεις συχνα και ακομα πιο συχνα να κανεις αλλαγες νερου!!

Αυτα τα 2 χρειαζονται στη παρουσα φαση ... εγω τους μιλαγα κιολας *ami-*ami-:p:p

Σημερα παραλιγο να γινω και προπαππους!!! *ami-

Ευχαριστώ πολύ φιλαράκι!!!!!!
Πιό συχνά τάισμα απο 10 φορές την ημέρα και πιό συχνές αλλαγές απο 25% ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ;
Παναγιά μου ...πρέπει να το παίρνω μαζί μου και στο σχολείο και στην προπόνηση το ενυδρείο!:eek::eek::eek::rolleyes::rolleyes::rolle yes::confused::confused::confused:dohdohdohdohdohd oh
Όχι τίποτε άλλο ... δουλεύει και το φίλτρο με την βιολογία και τον άνθρακα (εκτός απο το σφουγγαράκι).

Diskus Fan
10-02-2011, 00:58
Χαλάρωσε κι' απόλαυσε το ... τα ζήταγες ... τα "τραβάς".-:cool:

thomazos1
10-02-2011, 01:18
Χαλάρωσε κι' απόλαυσε το ... τα ζήταγες ... τα "τραβάς".-:cool:

Αμ! Τό ευχαριστιέμαι όσο τίποτε άλλο αλλά....η αλήθεια είναι οτι ...... με είχες προειδοποιήσει Νίκο!!!!!!!!!!dohdohdohdoh
Χαλάλι τους όμως......το αξίζουν και ....... ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!!!!!!!!!!:d:d:d:thumbup::thumbup::thumb up::thumbup::thumbup:

thomazos1
10-02-2011, 01:25
Είχα άλλωστε και την πρώτη απώλεια σήμερα.
Ενα ψαράκι είχε εχθές την κοιλιά τούμπανο" και σήμερα το βρήκα τ'ανάσκελα"!!!!!!dead:dead:dead:dead:
Έμεινα με 74 εγγονάκια τώρα (τα μέτρησα με φωτογραφία γιατι δέν γινόταν αλλιώς).
Τώρα μπορείς να πείς Νίκο......-Τό 'χεις χαμένο αδερφέ!!!!!!:d:d:d:d;););):thumbup::thumbup::thumb up::thumbup:

st2121
10-02-2011, 10:53
Προχορα και μην μασας...ολα πανε καλα:thumbup:

Diskus Fan
10-02-2011, 15:10
Δημήτρη ... ότι έχω να σου πω ... το ξέρεις ήδη. Χαλαρός.-;)

thomazos1
10-02-2011, 20:47
:d:d:d:d:d:d:d;);););););):thumbup::thumbup::thumb up::thumbup::thumbup::thumbup:

thomazos1
16-02-2011, 01:19
Τα μωρά βρίσκονται στην 25η ημέρα (20η ελεύθερης κολύμβισης) και εάν εξαιρέσω μία απώλεια απο 4 μικρά όταν μου έπεσε (κατα λάθος ένας τόνος αρτέμια) πρίν απο 5 ημέρες dohdohdohdohdohκαι έσκασαν απο το φαγητό.....καμιά εβδομηνταριά , χαίρουν άκρας υγείας.
Εδώ και 3 ημέρες τρώνε (εκτός απο αρτέμια) και ένα μίγμα απο τροφές που έφτιαξα (απο κονιορτοποιημένη τροφή που δίνω και στους μεγάλους) και κυριολεκτικά την τσακίζουν.
Εκτός αυτού , έχουν αρχίσει να δείχνουν σιγά-σιγά σάν ...δίσκοι.:thumbup::thumbup::thumbup:
Οι γονείς μπήκαν στο βασικό ενυδρείο και αυτή την στιγμή ...... αερίζουν καμιά 200ριά ουρίτσες. Έβαλα χώρισμα πατέντα στο ενυδρείο και περιμένω να δώ την κατάληξη.
Τώρα μου μένει μία απορία ..... τι θα τους κάνω τόσους δίσκους;;;;;;;;);););););););)
Σκέφτομαι να χτίσω καμία θερμενόμενη πισίνα και να τους καμαρώνω...(τί λέω ο μπαγάσας) ή γυναίκα έχει ενθουσιαστεί αλλά ....με στραβοκοιτάει κι 'όλας......-Θα ήθελα να ήξερα ...τι θα τα κάνεις όλα αυτά τα ψαράκια!:confused::confused::confused::eek::eek::e ek:

Γιώργος Κ
16-02-2011, 02:29
Να σου ζησουν !!! :good::good:

Τα πιο πολλα θα αναγκαστεις να τα δωσεις αλλα καθε φορα που τα βλεπεις απο κοντα η σε φωτογραφιες θα νοιωθεις περηφανος που εγιναν ψαρουκλες αυτες οι μικρες ουριτσες!! *ami-*ami-*ami-

Το ξερω γιατι ετσι νοιωθω εγω!!! :thumbup:

Η θερμαινομενη πισινα βεβαια δεν ειναι ασχημη ιδεα!! :p

Ε βαλε και καμια φωτογραφια ... να περνουμε ματι ... ειναι ιστορικες στιγμες ...

Jeepas
16-02-2011, 09:46
Μπράβο Μητσάρα, προχώρα! clappp

Εδώ και 3 ημέρες τρώνε (εκτός απο αρτέμια) και ένα μίγμα απο τροφές που έφτιαξα (απο κονιορτοποιημένη τροφή που δίνω και στους μεγάλους) και κυριολεκτικά την τσακίζουν.Μπορείς να την εμποτίζεις και με βιταμίνες.:thumbup:

Giorgos
16-02-2011, 13:37
Ευγε! Καλη συνεχεια.

τι θα τους κάνω τόσους δίσκους;;;;;;;;););););););)
Καλη ιδεα η πισινα... εισαι στον σωστο δρομο.
Ενα σωστο ενυδρειο (σε λιτρα) θα χρειαστεις για να μεγαλωσουν σωστα τα ψαρακια.

Diskus Fan
16-02-2011, 16:19
Μπήκες στο κλασικό πρόβλημα/ερώτημα .... ελπίζω να έχεις έτοιμο το 1,50 .... εεεεεεε λάθος ... την πισίνα σύντομα!!!!:d

thomazos1
16-02-2011, 18:36
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!!:d:d;);)
Αλλωστε ...χωρίς εσάς θα τα είχα κάνει μαντάρα.:thumbup::thumbup::thumbup:
Το όνειρο για το μεγάλο ενυδρείο αργεί λίγο αλλά είναι σε καλό δρόμο.
Πρός το παρόν χώρισα το βασικό ενυδρείο στα δύο με μία νέα πατέντα (θα το δείτε στις φωτό παρακάτω)....... με το ίδιο υλικό που είχα καλύψει το φίλτρο στην γενήστρα και έχω αφήσει δύο τρύπες στην κορυφή (τετράγωνες 5Χ5 εκατοστά) καλύπτόμενες με καλσόν της γυναίκας. Το ένα φίλτρο στέλνει το νερό πρός την μία τρύπα και το άλλο (απο την άλλη πλευρά του ενυδρείου ) πρός την άλλη. Πιστεύω να έχω πετύχει την ροή του νερού και πρός τα δύο μέρη του ενυδρείου.
Στις εγκοπές που έχω περάσει το καλσόν έχω κόψει σωλήνα παροχής οξυγόνου και εξασφάλησα την απαγορευτική δίοδο των νεογέννητων πρός το άλλο μισό του ενυδρείου. Εκεί που το πλαστικό έρχεται σε επαφή με τα τζάμια , έβαλα πάλι κομμένο σωλήνα παροχής οξυγόνου και ... έδεσε η "τούρτα" .
Η παρατήρηση πάντως δέν σταματάει για τυχόν συνέπειες και άμεση αντιμετώπιση.;););)

thomazos1
16-02-2011, 18:41
Ποστάρω και μερικές φωτό απο το βασικό ενυδρείο στην μορφή που είναι τώρα (για λίγο διάστημα ) και μερικές απο τα μικρούλια μου ποου μεγαλώνουν στο άλλο ενυδρείο.
Όχι τίποτε άλλο ....για να καμαρώσουν οι "νονοί":d:d:d;););):thumbup::thumbup::thumbup: και για τυχόν παρατηρήσεις.
Ευχαριστώ και για τις επιπλέον συμβουλές!!!!!!:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup :

thomazos1
16-02-2011, 18:43
Ο κώνος είναι απο την λάθος πλευρά για λόγους σιγουριάς και σταθερότητας του χωρίσματος.....άν και δέν κουνιέται με τίποτα.
Απλά ελέγχω και καθαρίζω το καλσόν κάθε ημέρα γιατι πιθανόν να στομόνουν εύκολα οι μικρές τρυπούλες του.

Diskus Fan
17-02-2011, 17:52
1. Το χώρισμα μπήκε για ποίο λόγο;
2. Έκανες τόση δουλειά για να το τοποθετήσεις ... σου έπεφτε "βαρύ" να βγάλεις επί τη ευκαιρία και τα Bronze από μέσα ή θέλεις να αρπάξω το τσεκούρι και να 'ρθω, αλλά δεν ξέρεις πιο ευγενικό τρόπο να μου το ζητήσεις;:axe:
3. Το πιατάκι .... σε τι εξυπηρετεί;

Giorgos
17-02-2011, 18:17
Εσυ τα bronze ειδες μονο;

Yiannis59
17-02-2011, 18:19
Εσυ τα bronze ειδες μονο;

Πες του τα γιατί γέρασε

thomazos1
18-02-2011, 00:13
Ποιά Bronze λέτε παιδιά;
Εγώ είδα και άλλα προβλήματα και το χώρισα στα δύο.
Το τεράστιο σκουρόχρωμο φίλτρο απο την άλλη πλευρά (που μπορεί να τραβήξει τα μικρά λόγο χρώματος) ή να τα ρουφήξει.
Την πιθανότητα να την "πέσουν" οι άλλοι δύο δίσκοι στα μικρά ή να τους περάσουν για γονείς.
Επρεπε να ελατόσω τον χώρο για να βρούν πιό εύκολα τους γονείς.
Την ευκολεία που μου παρέχει το φίλτρο που είναι απο την πλευρά που γεννήσαν όπου ασφαλίζει έτσι ώστε να μην περνάνε τα μικρά (παρα μόνο το νερό).
Μόλις ξεκολήσουν τα μικρά απο το φίλτρο θα ντύσω το φίλτρο με άσπρου χρώματος σακουλάκι υλικού φίλτρου (διαπερατό απο το νερό και μόνο).
Το πιατάκι το έβαλα γιατι τα μικρά που έπεφταν στην άμμο κολούσαν κόκκους και οι γονείς παιδεύονταν να τα ξανακολύσουν με την άμμο εκεί που τα μάζευαν και αυτά ξανάπεφταν απο το βάρος της άμμου. Τώρα τα μάζεψαν σχεδόν ολα πάνω στο πιατάκι και τα αερίζουν πιό άνετα.
Ασε που αυτά που πέφτουν δεν καταλήγουν στην άμμο αλλα σε πιό καθαρό μέρος.
Εντάξει .... έβγαλα ότι υπάρχει και δεν υπάρχει μέσα στο ενυδρείο και είναι σαν δύο ξεχωριστά ενυδρεία. Αλωωστε θα μείνουν κάμποσο καιρό εκεί μέσα τα μικρά με τους γονείς.
Μόλις μεγαλώσουν λίγο θα βγάλω το διαχωριστικό και θα το ξανα φτιάξω (αφού βγάλω τα μικρά απο μέσα).
Πάντως όπως και να έχει το θέμα ....η πατέντα δουλεύει καλά.
Και στην γεννήστρα δούλεψε η άλλη πατέντα και μάλιστα ...... Λυτρωτικά.
Ποιός με σώνει απο τον Νίκο τώρα!!!!!!!!!!!

thomazos1
18-02-2011, 00:19
1. Το χώρισμα μπήκε για ποίο λόγο;
2. Έκανες τόση δουλειά για να το τοποθετήσεις ... σου έπεφτε "βαρύ" να βγάλεις επί τη ευκαιρία και τα Bronze από μέσα ή θέλεις να αρπάξω το τσεκούρι και να 'ρθω, αλλά δεν ξέρεις πιο ευγενικό τρόπο να μου το ζητήσεις;:axe:
3. Το πιατάκι .... σε τι εξυπηρετεί;

Καλά βρε Νίκο...δέν με λυπάσαι να με τσεκουριάζεις βραδιάτικα;dohdohdoh:eek::eek::eek:
Άκουσον μέν ....τσεκούριασον δέ!!!!!!;););):rolleyes::rolleyes::rolleyes:

thomazos1
28-02-2011, 19:54
32 ημέρες μετά που σκαρφάλωσαν πάνω στους γονείς.
Σύνολο 58....συνολική απώλεια 16 μικρά.
Δέν ξερω εάν είναι καλό αυτό.
Απο τα πολλά μικρά που γεννήθικαν την δεύτερη φορά μόνο 23 επέζησαν γιατι έκανα χαζομάρα με το χώρισμα στο βασικό ενυδρείο και τα φάγαν οι άλλοι δίσκοι (όχι οι γονείς).dohdohdohdoh
Όσο ζώ μαθαίνω.
Τώρα τα έχω και μεγαλόνουν μια χαρά όσα έμειναν σε ένα δίχτυ , μαζί με τα άλλα.
Παραθέτω και μερικές φωτό απο το ενυδρείο των μικρών.

thomazos1
28-02-2011, 19:58
Μερικές ακόμα.

thomazos1
28-02-2011, 20:01
Είπα μπάς και δώσω αργότερα κανέναν για να πάρω με αναίμακτο τρόπο το μεγάλο ενυδρείο (στάχτη στα μάτια της κυράς...-Δέν έδωσα χρήματα μωρό μου) ....αλλά δέν υπάρχει ενδιαφέρον στα μέρη μας για δίσκους.:(:(:(:thumbdown::thumbdown::thumbdown:

Γιώργος Κ
28-02-2011, 20:15
Μη φοβασαι ... μεγαλωσε τα και μετα θα στειλεις δισκακια σε ολη την Ελλαδα!!

Μια ενσταση μονο για το διχτυ οπως το ονομαζεις ... δεν ειναι οτι καλυτερο γιατι δεν εχει καλη ροη και ανεβαζει ευκολα αμμωνια! Βαλτη τουλαχιστον κοντα στην εξοδο του φιλτρου αλλα προσεχε μην εχει υπερβολικη ροη και τα ξεθεωσεις!

thomazos1
28-02-2011, 20:33
Οκ φιλαράκι.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.;);):thumbup::thumbup:
Και τώρα που μιλάμε πάλι γεννάει το ζευγάρι.:eek::eek::eek:
Αυτή την φορά θα γίνουν όλα όπως πρέπει!:d:d:d

Γιώργος Κ
28-02-2011, 20:48
Τωρα θα γινεται η ιδια δουλεια συνεχεια! ;)
Αν καταλαβαινω σωστα εχεις το ζευγαρι και αλλους 2 "μεγαλους" δισκους...
Γνωμη μου ειναι να δωσεις τα 2 τα μεγαλα ... να κανεις το μεγαλο ενυδρειο "νηπιαγωγειο" και να μεταφερεις το ζευγαρι στη γεννηστρα! :d

Diskus Fan
01-03-2011, 00:57
Μη φοβασαι ... μεγαλωσε τα και μετα θα στειλεις δισκακια σε ολη την Ελλαδα!!

Μια ενσταση μονο για το διχτυ οπως το ονομαζεις ... δεν ειναι οτι καλυτερο γιατι δεν εχει καλη ροη και ανεβαζει ευκολα αμμωνια! Βαλτη τουλαχιστον κοντα στην εξοδο του φιλτρου αλλα προσεχε μην εχει υπερβολικη ροη και τα ξεθεωσεις!

Ώρες - ώρες ... "πετάς" κάτι διαμάντια .... που δεν σε αναγνωρίζω!!!!doh

Γιώργος Κ
01-03-2011, 01:14
Ώρες - ώρες ... "πετάς" κάτι διαμάντια .... που δεν σε αναγνωρίζω!!!!doh
whistlewhistle

Εχεις δικιο επρεπε να πω σχεδον καθολου ροη νερου ... ne55

Σσσσσ ο Τολης μου το ειπε: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22360

Βρες τα γυαλια σου να το δεις!! :eek::eek: rofirofi

Diskus Fan
01-03-2011, 01:24
Ωρε ... είδες τις τρύπες που έχει;:confused: Μην τον κοψοχολιάζεις όμως ... και δεν σου λέω με αυτό ότι .... δεν θα ήταν καλό να του προτείνεις να αλλάζει το νερό από μέσα, με απλό ανασήκωμα και επαναβύθιση.-;)

thomazos1
01-03-2011, 19:52
Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σας φιλαράκια. Γι αυτό κι εγώ όταν αλάζω το νερό φτάνει σχεδόν μέχρι τον πάτο απο το δίχτυ και όταν το ξαναγεμίζω έχει αλάξει σχεδόν όλο το νερό.:thumbup::thumbup:
Τώρα για τους δίσκους που έχω φιλοδοξώ , σύντομα να φτιάξω το 500άρι μου για να το κάνω νηπιαγωγείο....να μείνουν στο 150άρι οι άλλοι δύο δίσκοι και στην γεννήστρα το ζευγάρι.:d:d:d;););):thumbup::thumbup::thumbup:
Εάν όλα πάνε καλά έτσι θα γίνει γιατι έχω πάλι καμιά 200ριά αυγά έτοιμα πρός εκόλαψη!!!!!!!!!!!:eek::eek:dohdohdoh

Γιώργος Κ
01-03-2011, 21:15
Τους δυο που θα εχεις μονους τους αν δεν ειναι ζευγαρι ... δεν ειναι οτι καλυτερο να τους κρατησεις στο 150αρι !! ;)

thomazos1
01-03-2011, 22:29
[QUOTE=georgarask;106878]Τους δυο που θα εχεις μονους τους αν δεν ειναι ζευγαρι ... δεν ειναι οτι καλυτερο να τους κρατησεις στο 150αρι !! ;)

Στην γεννήστρα πιθανόν να είναι καλύτερα μιάς που γεννάνε ασταμάτητα και είναι άδεια εντελώς!
Λέω εγώ τώρα!;);););)

thomazos1
01-03-2011, 22:32
Άντε και μπαίνει η δεύτερη ημέρα με τα αυγά στον κώνο.
Τέσσερα άσπρα μόνο και ένα πλήθος με νορμάλ χρώμα.
Και μόλις τα "καθάρισαν" χωρίς να κάνουν ζημιά στα γονημοποιημένα.
Αντε και να δούμε!;);););)

Diskus Fan
01-03-2011, 22:56
Δημήτρη δεν μιλάει για το ζευγάρι ... αυτό είναι άλλη υπόθεση. Οι άλλοι που είναι μόνο 2 ... είναι "θέμα" αυτό σου λέει.
Προσπάθησε να τους δώσεις τουλάχιστον, αφού δεν μπορείς ούτως ή άλλως να τους βάλεις παρέα εκεί που τους έχεις.-;)

Diskus Fan
10-03-2011, 15:45
Θα γράψεις ή περιμένεις παρακάλια;:patrol:

:axe:

thomazos1
28-03-2011, 00:38
Συγννώμη αλλά είχα καιρό να μπώ στο Φόρουμ.
Έχω τελειώσει το έπιπλο για το νέο ενυδρείο και ετοιμάζω ένα 450 λίτρα περίπου.
Οπότε το ζευγάρι θα μπεί στην γεννήστρα και οι άλλοι δύο....μέχρι να δω τι φύλο είναι θα μείνουν στα 150 λίτρα.
Σιγά σιγά θα οργανωθώ φιλαράκι!:d:d;););):thumbup::thumbup:
Στο μεγάλο ...μάλλον θα μεγαλώνω τα "νιάνιαρα".

Diskus Fan
29-03-2011, 12:09
Τα πρώτα σου "νιάνιαρα" ... τι έχουν γίνει;:confused:

thomazos1
15-05-2011, 17:02
Τα πρώτα σου "νιάνιαρα" ... τι έχουν γίνει;:confused:

Να μαι κι εγώ!!!!!!!
Κράτησα 10 δίσκους....τα υπόλοιπα τα έδωσα η "αποδημήσαν" φιλαράκι.
Τα έχω βάλει στο νέο μου ενυδρείο (350 λίτρα καθαρά!)

Diskus Fan
15-05-2011, 17:04
1. Για βάλε και καμμιά φωτό.;)
2. Με πρόλαβες ..... πάνω που θα σου έγραφα.-:eek:

thomazos1
15-05-2011, 17:26
Πάρε Νίκο!
Και με το μαλακό με τυχόν λάθη έτσι;;););)
Θέλει δουλειά ακόμα!

disc-postman
15-05-2011, 17:30
Πάρε Γιώργο!
Και με το μαλακό με τυχόν λάθη έτσι;;););)
Θέλει δουλειά ακόμα!

Μηπως Νικο οεο............

thomazos1
15-05-2011, 17:33
Έχω βάλει να δουλεύει ένα φίλτρο , εξωτερικό της dolfin (700 l/h) και θα βάλω αργότερα άλλο ένα.
Διαστάσεις έχει 140Χ0,45Χ0,65.
Είναι ότι καλύτερο μπορούσα να φτιάξω πάνω στην βάση που κατασκεύασα!

Μηπως Νικο οεο............

Άστα φιλαράκι! Έχω ενθουσιαστεί τόσο που όλα τα λάθη μου συγχωρούνται , νομίζω!
Χαχαχα!!!!!!!
Sorry Νίκο!

disc-postman
15-05-2011, 17:41
Καλοριζικο :thumbup: οι δισκοι που ειναι ωρε :confused:

Ωραια η πατεντα με την γεννηστρα στη βαση για οποιον δεν εχει χωρο ;)

st2121
15-05-2011, 18:23
Καλοριζικο :thumbup: οι δισκοι που ειναι ωρε :confused:

Ωραια η πατεντα με την γεννηστρα στη βαση για οποιον δεν εχει χωρο ;)

ωρε...δεν βλεπεις:confused:..κανε zoom κατω αριστερα και θα τα δεις;)

Υ.Γ Τραβα και καμια με τα μικρα,και εγω εψαχνα να τα βρω:d

thomazos1
15-05-2011, 19:36
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Έχετε δίκιο παιδιά. Στο ενυδρείο αυτό χάνονται.
Είναι 10 μικρά δισκάκια που έχω κρατήσει από την προηγούμενη γέννα.
Το ζευγάρι στην γεννήστρα πάλι άφησε αυγά στον κώνο και αρχίσαμε και άλλον "αγώνα";););):d:d

Diskus Fan
16-05-2011, 00:19
Τα σχόλια έγιναν στο νέο θέμα που άνοιξες.-;)