PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλησπερα κ χρονια πολλα και ευχες για το στησιμο του νεου μου ενυδρειου !!

zinawarrior
30-12-2010, 03:10
Καλησπερα κ χρονια πολλα!
Ξαφνικα αποφασισα να βαλω και εγω αλλο ενα <μπελα!> στην καθημερινοτητα μου στηνοντας ενυδρειο!
Aγορασα το Juwel Rio 300 (350l) και ενα εξωτερικο φιλτρο fluvel 405 .
Eβαλα ενα ωραιο background rock (πετρα σκουρη), υποστρωμα Sera 20kg,
και λευκη άμμο απο πανω 30kg.
Θα το γεμισω με νερο και μετα απο 10 μερες θα βαλω φυτα και ξυλα.
Θα ηθελα να το κανω δισκοενυδρειο και σκεφτομαι να ξεκινησω με μερικους καρδιναλιους
Μετα θελω να βαλω 1 plecostomus η ancistrus, και μετα απο 2 μηνες τους δισκους.
Τι λετε; Τι προτεινετε για αρχη που θα ταιριαζει με τους δισκους? Γαριδουλες??
Τι αλλο να προσεξω τωρα που ειναι αρχη?
Mου ειπανε οτι δεν θα επρεπε να βαλω υποστρωμα. Αλλα που θα πιαναν τα φυτα τις ριζες τους? Help me please..:confused:

Γιώργος Κ
30-12-2010, 03:35
Καλως ηρθες και χρονια πολλα!! :)

Ειναι καλο που εισαι στην αρχη και θα πρεπει να το μελετησεις αρκετα το ολο θεμα ωστε να αποφυγεις οσα "λαθη" μπορουν να γινουν!

Γνωμη μου ειναι να μη βιαστεις ... Πρωτα απο ολα πρεπει να διαλεξεις ενα απο τα δυο: http://www.greekdiscus.com/test2000/forumdisplay.php?100-%C5%ED%F5%E4%F1%E5%DF%E1-%EC%E5%EB%FE%ED ! Δες τι σου αρεσει σαν εικονα και θα βλεπεις καθημερινα ... αλλα και διαβασε οσο πιο πολυ μπορεις εδω: http://www.greekdiscus.com/test2000/forumdisplay.php?87-%B6%F1%E8%F1%E1 βρισκονται ολα!!! :thumbup:

Δυστηχως γαριδες με τις θερμοκρασιες που "θελουν" οι δισκοι δεν θα αντεξουν πολυ αλλα και να αντεξουν καποια στιγμη θα γινουν μεζεδακι ... doh

Απο συγκατοικους θα σου ελεγα να μη βαλεις ... Καλυτερα να εχεις μονο δισκους!

Τι να ..... προσεξεις .... να μη κανεις βιαστικες κινησεις θα σου ελεγα! Συνηθως ο ενθουσιασμος μας κανει πρωτα να πραττουμε και μετα να το σκεφτομαστε ...

White Diamond
30-12-2010, 09:56
Kαλως ηρθες. Διαβασε λιγο και οτι αποριες εχεις μας ρωτας πριν ακομα μπουν οι δισκοι.:thumbup:

delta66
30-12-2010, 10:20
Καλημερα.
Οπως στα ειπε ο Γιωργος.
Να προσθεσω οτι μην υπολογιζεις 350 λιτρα νερο στις δοσολογιες σου κλπ 300 με το ζορι θα ειναι αν αφαιρεσεις απο το υψος του ενυδρειου, το υψος της αμμου ( πχ 5 εκ), το υψος που χανεται μεχρι το οριο σταθμης νερου (7 εκ) και το τζαμι μαζι με τη πλαστικη βαση (θα σου μεινει 50-52 υψος νερου) 120Χ50Χ50= 300000 = 300 λιτρα.
Τα λιτρα ειναι οριακα για μια μικρη ομαδα δισκων (6-7 ατομα). Αν βαλεις κι αλλα ψαρια θα εχεις το προβλημα (τουλαχιστον) των πολυ πιο συχνων αλλαγων νερου (μιλαμε για πανω απο 2 την εβδομαδα).
Αργα ή γρηγορα θα ερθει και το διλημμα: "σωστη θερμοκρασια για δισκους ή για ολα τα υπολοιπα"? (και φυτα)
Μπορεις να διαβασεις παρομοια θεματα με τετοια "προβλήματα" ή να δοκιμασεις να τα δεις μονος σου.
Καλη συνεχεια.

ΥΓ δες κι αυτα
Λιτρα http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?5361-%D0%FC%F3%E1-%EB%DF%F4%F1%E1-%F7%F1%E5%E9%DC%E6%EF%ED%F4%E1%E9-%E5%F0%E9%F4%DD%EB%EF%F5%F2-....-%EF%E9-%E4%DF%F3%EA%EF%E9
Συγκατοικοι http://www.greekdiscus.com/test2000/forumdisplay.php?92-%D3%F5%E3%EA%DC%F4%EF%E9%EA%EF%E9
Συμβατα φυτα http://www.greekdiscus.com/test2000/forumdisplay.php?93-%C4%E9%E1%EA%FC%F3%EC%E7%F3%E7
Συμβατα φυτα. Κατω κατω http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?5759-%D6%F5%F4%DC-%E3%E9%E1-%E1%F1%F7%DC%F1%E9%EF%F5%F2-%DD%EC%F0%E5%E9%F1%EF%F5%F2-%F0%F1%EF%F7%F9%F1%E7%EC%DD%ED%EF%F5%F2-%EA%E1%E9-%E4%E9%F3%EA%EF%E5%ED%F5%E4%F1%E5%DF%E1

stavrosczc
30-12-2010, 11:04
Καλως ηρθες αγορινα!
Τα περισσοτερα στα ειπαν τα παιδια...
Οσο για τις γαριδουλες εγω εχω μια μικρη ομαδουλα amano και ουτε απο θερμοκρασιες εχει μασησει ουτε απο τιποτα!
καλη συνεχεια και καλο διαβασμα!

Jonny
30-12-2010, 12:19
Καλώς όρισες φίλε και χρόνια πολλά, τα παιδιά με κάλυψαν με τις "παρατηρήσεις" τους και τα άρθρα θα καλύψουν όποιο κενό υπάρχει........βέβαια θα παραμείνουμε στο πλευρό σου για βοήθεια σε ότι χρειαστείς! :thumbup:

Genirous
30-12-2010, 12:35
Καλώς όρισες στην παρέα μας, καλή διαμονή και περιήγηση! Για ότι χρειαστείς μη διστάσεις! :thumbup:

Yiannis59
30-12-2010, 13:17
Βρε ρεμαλια αγορινα ο ενας φιλε ο αλλος φτουυυυυυυυυ
Γυναικα ειναι ωρε οποτε σεμνα
Καλως ηρθες στο τρελλαδικο φιλενάδα

zinawarrior
30-12-2010, 13:21
παιδια ευχαριστω πολυ για το καλοσορισμα και τα links απλα να σας πω ειμαι ΚΟΠΕΛΑ! και οχι φιλος η αγορινα! χαχα
Θα διαβασω ξανα και θα σας συμβουλευτω.

Βρε ρεμαλια αγορινα ο ενας φιλε ο αλλος φτουυυυυυυυυ
Γυναικα ειναι ωρε οποτε σεμνα
Καλως ηρθες στο τρελλαδικο φιλενάδα

ευχαριστω yiannis 59 , και γιατι μηπως μια κοπελα δεν μπορει να στησει 300αρι δισκοενυδρειο?

Καλως ηρθες και χρονια πολλα!! :)

Ειναι καλο που εισαι στην αρχη και θα πρεπει να το μελετησεις αρκετα το ολο θεμα ωστε να αποφυγεις οσα "λαθη" μπορουν να γινουν!

Γνωμη μου ειναι να μη βιαστεις ... Πρωτα απο ολα πρεπει να διαλεξεις ενα απο τα δυο: http://www.greekdiscus.com/test2000/forumdisplay.php?100-%C5%ED%F5%E4%F1%E5%DF%E1-%EC%E5%EB%FE%ED ! Δες τι σου αρεσει σαν εικονα και θα βλεπεις καθημερινα ... αλλα και διαβασε οσο πιο πολυ μπορεις εδω: http://www.greekdiscus.com/test2000/forumdisplay.php?87-%B6%F1%E8%F1%E1 βρισκονται ολα!!! :thumbup:

Δυστηχως γαριδες με τις θερμοκρασιες που "θελουν" οι δισκοι δεν θα αντεξουν πολυ αλλα και να αντεξουν καποια στιγμη θα γινουν μεζεδακι ... doh

Απο συγκατοικους θα σου ελεγα να μη βαλεις ... Καλυτερα να εχεις μονο δισκους!

Τι να ..... προσεξεις .... να μη κανεις βιαστικες κινησεις θα σου ελεγα! Συνηθως ο ενθουσιασμος μας κανει πρωτα να πραττουμε και μετα να το σκεφτομαστε ...

θελω να δημιουργησω ενα φυτεμενο ενυδρειο σιγα σιγα και θα ηθελα να ειχα και κανα ψαρακι εκτος απο δισκους.. απλα δεν σκεφτομαι 6-7 δισκους. λεω 5 δισκους και κανα μικρουλι αλλο για να ειναι και ανετα οι δισκοι..

Yiannis59
30-12-2010, 13:24
Καλυτερα και απο ανδρα δες τα ενυδρεια της Σταματιας

stavrosczc
30-12-2010, 13:29
ΡΕΖΙΛΙ γιναμε!!!αχαχαχαχα

Jonny
30-12-2010, 13:57
Ωχ doh συγνώμη για την αλλαγή φύλου :d

Καλησπερα κ χρονια πολλα!
Ξαφνικα αποφασισα να βαλω και εγω αλλο ενα <μπελα!> στην καθημερινοτητα μου στηνοντας ενυδρειο!
Aγορασα το Juwel Rio 300 (350l) και ενα εξωτερικο φιλτρο fluvel 405 .
Eβαλα ενα ωραιο background rock (πετρα σκουρη), υποστρωμα Sera 20kg,
και λευκη άμμο απο πανω 30kg.
Θα το γεμισω με νερο και μετα απο 10 μερες θα βαλω φυτα και ξυλα.
Θα ηθελα να το κανω δισκοενυδρειο και σκεφτομαι να ξεκινησω με μερικους καρδιναλιους
Μετα θελω να βαλω 1 plecostomus η ancistrus, και μετα απο 2 μηνες τους δισκους.
Τι λετε; Τι προτεινετε για αρχη που θα ταιριαζει με τους δισκους? Γαριδουλες??
Τι αλλο να προσεξω τωρα που ειναι αρχη?
Mου ειπανε οτι δεν θα επρεπε να βαλω υποστρωμα. Αλλα που θα πιαναν τα φυτα τις ριζες τους? Help me please..:confused:

Γενικά κάποιες συμβουλές σε αυτά που θέλεις...

1.Το εσωτερικό φίλτρο το έβγαλες;

2.Τι βιολογικά υλικά πήρες για το φίλτρο;

3.Μην βάλεις κανένα είδος pleco, μεγαλώνουν πολύ τα περισσότερα(καταλαμβάνουν πολύ χώρο χωρίς οφέλη) και με το συνδυασμό άμμου με υπόστρωμα που επέλεξες θα σου δημιουργούν πρόβλημα αυτά τα ψάρια, θα ανακατεύουν σε μεγάλο βαθμό την άμμο με την κίνηση τους με αποτέλεσμα την απελευθέρωση συστατικών από το υπόστρωμα με άσχημα αποτελέσματα. Καλύτερα μην βάλεις κανένα βυθόψαρο!

4.Επίσης να προσέξεις την ροή στο βυθό, να μην είναι έντονη και μετακινεί την άμμο.

5.Αφού θέλεις συγκάτοικους (αν και είμαι της άποψης οι δίσκοι μόνο με δίσκους) θα πρότεινα rummynose tetra (http://www.aqua-fish.net/show.php?h=rummynosetetra1) αντί για καρδιναλίους, τα θεωρώ ποιο ανθεκτικά και με καπάκι πάντα ένα κοπάδι με marble hatchet (http://www.fishlore.com/profiles_marble_hatchet_fish.htm).

White Diamond
30-12-2010, 14:20
Ωχ doh συγνώμη για την αλλαγή φύλου :d

5.Αφού θέλεις συγκάτοικους (αν και είμαι της άποψης οι δίσκοι μόνο με δίσκους) θα πρότεινα rummynose tetra (http://www.aqua-fish.net/show.php?h=rummynosetetra1) αντί για καρδιναλίους, τα θεωρώ ποιο ανθεκτικά και με καπάκι πάντα ένα κοπάδι με marble hatchet (http://www.fishlore.com/profiles_marble_hatchet_fish.htm).

1. Recommended water temperature: 23 - 29 °C ( 73.4 - 84.2 °F ) Αυτο πως? xmm
2. Temperature : 75°F - 80°F (24°C - 27°C) Εως ακαταλληλο ;)

Αυτο που λεει ο Γιαννης ειναι το καλυτερο και για εμενα. Μονο δισκοι.:)

yannisk
30-12-2010, 15:25
Καλώς ήρθες zinawarrior!

Πριν αποφασίσεις δες και τα βιοτοπικα ενυδρεία για δισκους !

stavrosczc
30-12-2010, 15:35
Ροδοστομους και εγω που εχω δεν ειχα κανενα προβλημα!!!
Ακομη και 33 βαθμους που ανεβασα δεν πηραν χαμπαρι τιποτα!

yannisk
30-12-2010, 16:46
Ροδοστομους και εγω που εχω δεν ειχα κανενα προβλημα!!!
Ακομη και 33 βαθμους που ανεβασα δεν πηραν χαμπαρι τιποτα!

35 πριν χρονια και δεν πηραν χαμπάρι

Jonny
30-12-2010, 18:10
1. Recommended water temperature: 23 - 29 °C ( 73.4 - 84.2 °F ) Αυτο πως? xmm
2. Temperature : 75°F - 80°F (24°C - 27°C) Εως ακαταλληλο ;)

Αυτο που λεει ο Γιαννης ειναι το καλυτερο και για εμενα. Μονο δισκοι.:)

Αφού θέλει να βάλει συγκάτοικους είναι καλύτεροι από άλλες επιλογές, είναι μακροχρόνια δοκιμασμένοι συγκάτοικοι από πολλούς (οι θερμοκρασίες είναι οριακές αλλά σε φυτεμένο δεν θα παίζει και 31). ;)

White Diamond
30-12-2010, 18:22
(αν και είμαι της άποψης οι δίσκοι μόνο με δίσκους)

Αυτο που λεει ο Γιαννης JONNY ειναι το καλυτερο και για εμενα. Μονο δισκοι.:)

Aυτα :leloydi::d

Diskus Fan
30-12-2010, 18:25
1. Καλώς όρισες.wel-come
2. Δεν έχει σημασία αν εσύ σκέφτεσαι για 4-5 δίσκους και όχι για 7-8 αλλά ... τι αρέσει στους δίσκους.;)
3. Παλικάρια ... θα αρχίσουμε πάλι ... με το αν πήραν χαμπάρι ή όχι; Μην αρχίσω τις απαντήσεις με το γνωστό τρόπο μου .. στο θέμα που άνοιξε γυναίκα.-:patrol:

Jonny
30-12-2010, 18:37
Λέτε να μαλάκωσα τόσο καιρό που έλειπα;angel1::63:

disc-postman
30-12-2010, 19:24
Καλως ηρθες κοπελια !!!

zinawarrior
30-12-2010, 22:07
Γενικά κάποιες συμβουλές σε αυτά που θέλεις...

1.Το εσωτερικό φίλτρο το έβγαλες;

2.Τι βιολογικά υλικά πήρες για το φίλτρο;

3.Μην βάλεις κανένα είδος pleco, μεγαλώνουν πολύ τα περισσότερα(καταλαμβάνουν πολύ χώρο χωρίς οφέλη) και με το συνδυασμό άμμου με υπόστρωμα που επέλεξες θα σου δημιουργούν πρόβλημα αυτά τα ψάρια, θα ανακατεύουν σε μεγάλο βαθμό την άμμο με την κίνηση τους με αποτέλεσμα την απελευθέρωση συστατικών από το υπόστρωμα με άσχημα αποτελέσματα. Καλύτερα μην βάλεις κανένα βυθόψαρο!

4.Επίσης να προσέξεις την ροή στο βυθό, να μην είναι έντονη και μετακινεί την άμμο.

5.Αφού θέλεις συγκάτοικους (αν και είμαι της άποψης οι δίσκοι [B]μόνο με δίσκους) θα πρότεινα rummynose tetra (http://www.aqua-fish.net/show.php?h=rummynosetetra1) αντί για καρδιναλίους, τα θεωρώ ποιο ανθεκτικά και με καπάκι πάντα ένα κοπάδι με marble hatchet (http://www.fishlore.com/profiles_marble_hatchet_fish.htm).

1. το εσωτερικο φιλτρο το κρατησα. αγορασα εξωτερικο το fluval 405
2. τα βιολογικα υλικα που ειχε μεσα το φιλτρο. Νομιζω 2 στρωσεις ανθρακα και 2 μακαρονι (εαν τα λεω καλα)
3. με στεναχωρησες με τα pleco γιατι μου αρεσαν πολυ πολυ..
4. οκ η ροη δεν κουνιεται τιποτα
5. ευχαριστω για τις προτασεις!

1. Καλώς όρισες.wel-come
2. Δεν έχει σημασία αν εσύ σκέφτεσαι για 4-5 δίσκους και όχι για 7-8 αλλά ... τι αρέσει στους δίσκους.;)

για αυτο το λεω να μην ειναι πολλοι και επειδη ειμαι αρχαρια μην την πατησω και ταβλιαστουν ολοι..
καλυτερα να τους παρω ολους μαζι η σιγα σιγα? αυτο δεν ξερω..

Jonny
30-12-2010, 23:22
2. τα βιολογικα υλικα που ειχε μεσα το φιλτρο. Νομιζω 2 στρωσεις ανθρακα και 2 μακαρονι (εαν τα λεω καλα)
3. με στεναχωρησες με τα pleco γιατι μου αρεσαν πολυ πολυ..

1. Καλύτερα να το έβγαζες αλλά αφού το κράτησες γέμισε το με siporax με συνθετικό βαμβάκι πάνω-πάνω και βάλε τον σωλήνα είσόδου του fluval να τραβάει μέσα από το εσωτερικό.
2. Τον άνθρακα αν τον δούλεψες μια βδομάδα πέτα τον και στην θέση του βάλε βιολογικό υλικό, μπορείς να βάζεις αν θέλεις άνθρακα μια φορά τον μήνα για καμιά βδομάδα προληπτικά.
3. Και εσύ μας στεναχωρείς με κάποιους συνδυασμούς αλλά δεν το κάνουμε θέμα :d
4. :thumbup:
5. Για αυτό είμαστε εδώ ;)

White Diamond
31-12-2010, 10:38
Επειδη οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα, αισθανοντε-λειτουργουν καλυτερα ετσι, δλδ 7+ ατομα, λογω λιτρων κανουμε καποιες υποχωρησεις στον αριθμο σαν νεοι χομπιστες.
Αυτος ειναι ενας λογος που αποφευγουμε να βαζουμε συγκατοικους και κοβουμε επιπλεον λιτρα, εκτος των συνθηκων κλπ, κλπ, που ειναι περιοριστικες για πολλα αλλα ειδη, ειδικα καποιων οπως οι πλεκο που γινοντε θηρια και απαιτουν πολυ περισσοτερα λιτρα.
Σε ενα καλα στρωμενο ενυδρειο σαν το δικο σου μπορεις να βαλεις 4-5 μικρους και
με την δεουσα προσοχη αρχικα θα πανε ολα καλα.
Αν εχεις αποφασισει απο που θα ατους αγορασεις φροντισε να μαθεις σε τι συνθηκες
ζουν τα δισκακια και προσαρμοσε αντιστοιχα τις τιμες του νερου σου. Συνηθως ειναι βρυση εκτος εξαιρεσεων.

Diskus Fan
02-01-2011, 20:25
2. τα βιολογικα υλικα που ειχε μεσα το φιλτρο. Νομιζω 2 στρωσεις ανθρακα
Βγάλε τον άνθρακα .... δεν σου χρειάζεται εκτός ειδικών περιπτώσεων.
και 2 μακαρονι
Αν μπορούσες να γράψεις και το όνομα του υλικού όπως το αναφέρει η εταιρία (π.χ. siporax) ... ακόμα καλύτερα.
(εαν τα λεω καλα)
3. με στεναχωρησες με τα pleco γιατι μου αρεσαν
Υπάρχουν τόσα πολλά είδη πλέκο που σίγουρα θα σου αρέσει κάποιο που να μπαίνει με τους δίσκους.
πολυ πολυ..
Αυτό σε μένα ... δεν ακούγεται καλά. Τι ακριβώς σημαίνει;

για αυτο το λεω να μην ειναι πολλοι και επειδη ειμαι αρχαρια μην την πατησω και ταβλιαστουν ολοι..
καλυτερα να τους παρω ολους μαζι η σιγα σιγα? αυτο δεν ξερω..

Αυτό από σένα κυρίως εξαρτάται ... ανάλογα πώς θα κινηθείς. Έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε 2 πράγματα .... ο χώρος σου είναι μικρός για να βάλεις μεσαίους δίσκους .... άρα ήδη πιο σωστά μεγαλωμένους (που είναι ασφαλέστερη επιλογή) ή μικρούς δίσκους 3-4 εκ. με το ρίσκο της ανάπτυξής τους να βαραίνει εσένα και μόνο (από πλευράς χώρου όμως είσαι κάπως καλύτερα για μερικούς μήνες) γιατί θα ταλαιπωρηθείς αρκετά. Στην δεύτερη περίπτωση έχεις και το πλεονέκτημα να βάλεις μεγαλύτερο αριθμό ψαριών (7-8 θα πρότεινα) ..... που αργότερα θα διαλέξεις ποία θα απομακρύνεις (αν δεν φτιάξεις όπως και αρκετοί άλλοι ... μεγαλύτερο ενυδρείο).-;)

Jeepas
03-01-2011, 21:39
Kαλώς ήρθες κι απο μένα. Στα είπαν τα παιδιά. Βγάλε τα συμπεράσματά σου, διάβασε (αρκετά θέματα έχει το φόρουμ για όλα) προχώρα και πάλι εδώ είμαστε...;)

Υγ. Από εμπειρία, τι λέει? Έχει προηγηθεί κάποια ενασχόληση με κάποιο άλλο είδος? :confused: