PDA

Επιστροφή στο Forum : Βιταμινες: nourish VS fishtamin, εσεις τι δινετε στα ψαρια σας;

orck
11-12-2010, 16:59
Στην αγορα υπαρχουν διαφορα ειδη βιταμινων για τα ψαρια μας.
Τα δυο πιο γνωστα ειναι το Sera Fishtamin (http://www.sera.de/gr/produkte/suesswasseraquarium/heilmittel-und-vitamine/vitamine/sera-fishtamin.html) και το Seachem Nourish (http://www.seachem.com/Products/product_pages/Nourish.html).
Δεν ξερω εαν υπαρχει αλλο σχετικο σκευασμα.
Τι δινουμε στα ψαρια μας; Ποσο ειναι απαραιτητο; Μηπως μας εχουν βαλει στο κολπο οι εταιριες και πεταμε τα λεφτα μας χωρις ιδιαιτερο ωφελος;

stavrosczc
11-12-2010, 17:21
Εγω προσωπικα δινω sera οχι παντα που και που και ιδιαιτερα οταν προσθετω καινουρια ψαρια...
Για διαφορες στα ψαρια δε μπορω να σου πω...

disc-postman
11-12-2010, 17:55
Εγω δινω sera fistamin 2 φορες το μηνα ριχνοντας στα tetra bits 6-7 σταγονες !!!

Ετσι προληπτικα πιστευω καλο ειναι idono

IoSpy
11-12-2010, 18:03
Εγώ ποτίζω την τροφή τους 2 με 3 φορές την εβδομάδα σε αυτό. http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=938

delta66
11-12-2010, 19:25
Ισως ειναι η ιδεα μου αλλα οταν βαζω βιταμινες στην τροφη τα βλεπω πιο λαμπερα πιο δραστηρια και γεννανε πιο ευκολα

wheelsdeal
11-12-2010, 19:54
Εγω δινω Pro Growth και στο μιγμα καρδιας αλλα και φταχνω σε υγρη μορφη για τα bits.

orck
11-12-2010, 21:05
Εχει καταληξει κανεις σε ποιο ειναι καλυτερο; Γιατι βλεπω απιστευτα μεγαλες διαφορες στις τιμες. Λεω να αγορασω το ζουμι της Seachem που παραδοσιακα ειναι κορυφη σε οτι εχω αγορασει δικο της.

loris
12-12-2010, 08:50
Eγω παιδια βαζω την εβδομαδα 2 φορες μεσα στην αποξεραμενη αρτεμια που ταιζω...zoe και zoekon,της Kent...
τα αφηνω να ποτισουν τα κυβακια απο τις βιταμινες και μετα το ριχνω στο ενυδρειο...γινεται ο χαμος
και μια φορα την εβδομαδα σκορδο...σε bits...
Ποτε δεν ειχα προβλημα με κανεναν δισκο,παρα μονο στην αρχη με δυο(ο ενας dead: και ο αλλος μια χαρα χαρις σε κατι παιδια απο δω)...
αυτη την "διατροφη" την κανω πανω απο δυο χρονια χωρις να την αλλαξω...αλλα εχω αλλαξει αρκετους δισκους...και ολα απροβληματιστα..
*εχω μια μανια να μεγαλωνω δισκους...και τιποτα αλλο...μολις τους μεγαλωσω τους δεινω.
Εχω προσπαθησει να βαλω αλλες βιταμηνες αλλα...δεν μου εκαναν εμενα κατι(λες και τα περνω εγω),οι δισκοι δεν πολυ ετρωγαν..ειναι θεμα κολυματος μαλλον..
αλλα ειμαι τις αποψεις.."ο,τι δουλειει σωστα δεν το πειραζεις για κανεναν λογο!!!!!!".

Diskus Fan
12-12-2010, 21:07
Orck .... σκοπεύεις να "στήσεις" ενυδρείο και ρωτάς;36_1_14

orck
12-12-2010, 22:49
Βρε παναθεμα σε, να σου σκουριασει το τσεκουρι σου.
Εδω και καιρο εχω ενυδρειο :)
Για την ωρα οχι με οξινο αλλα με αλκαλικο νερο, αλλα ποτε δεν ξερεις πως θα εξελιχθει.
Βαζω στα flakes λιγες σταγονες οποτε το θυμηθω (μια δυο φορες την εβδομαδα) απο το Fishtamin και αναρωτιεμαι εαν τα 6€ που εδωσα για ενα μπουκαλακι μια σταλια αξιζει τα λεφτα του.
Στα παιδια μου δεν εχω δωσει ποτε βιταμινες, γιατι να δινω στα ψαρια;

Diskus Fan
12-12-2010, 23:17
Μη δίνεις ωρε Πάνο ... τα αφρικάνικα δεν τις χρειάζονται ... άσε που γλυτώνεις και 6 ολόκληρα ευρώ.-36_1_14

Jeepas
14-12-2010, 11:11
Εγώ ρίχνω όλων των ειδών τις βιταμίνες (Ό,τι βρω δλδ. κάθε φορά) Zoe/Zoecon Kent, Fishtamin, AZoo, Σκόρδο (κανονικό εννοάω) κλπ. κλπ..
Στο κεντρικό, συνήθως με κάθε αλλαγή.
Στη γεννήστρα ...με κάθε αλλαγή-καθημερινά :d

...Για την ωρα οχι με οξινο αλλα με αλκαλικο νερο, αλλα ποτε δεν ξερεις πως θα εξελιχθει....xmm

Diskus Fan
14-12-2010, 12:26
Που τις ρίχνεις ωρέ Χρήστο .... στο νερό; Το σκόρδο ... τι είδους βιταμίνη είναι; :confused:

Jeepas
14-12-2010, 19:25
Που τις ρίχνεις ωρέ Χρήστο .... στο νερό; Ρώταγε ΤΙ και όχι ΠΩΣ!
Πάντως τη ρίχνω όπου κι εσύ.;)

Το σκόρδο ... τι είδους βιταμίνη είναι; :confused:Googlαρε αγόρι μου, googlαρε!:d

Πάντως για να συνεχίσω επί του θέματος: ΔΕΝ μπορώ να πω με σιγουριά ΑΝ προσφέρουν κάτι ή αν είναι "τρυπάκι"...idono