PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγες νερου...

stavrosczc
01-12-2010, 22:43
Ανοιγω το θεμα αυτο ετσι για να πει ο καθενας την δικη του προσωπικη εμπειρια γιατι εχω κανει μια παρατηρηση και θελω να μου λυθει η απορια...Το θεμα ΔΕ δημιουργειται για να δημιουργηθουν τυχον εντυπωσεις γι αυτο οπαρακαλω πολυ εκ των προτερων μην το σκισουμε!!!:d
Λοιπον εχω παρατηρησει σε αλλα ενυδρεια κυριως που δεν κανουν τοσο συχνες αλλαγες νερου οτι μεσα στο ενυδρειο επικρατει γενικα μια αψογη ας το πω ισορροπια...καποιες φορες που και στο δικο μου εχει τυχει να κανω μετα απο 4 μερες αλλαγη (γιατι συνηθως κανω 3 φορες τη βδομαδα δηλαδη σχεδον καθε 2 μερες..)παρατηρω οτι εκεινες τις μερες που εχω καθυστερησει στο ενυδρειο υπαρχει μια καλυτερη αρμονια γενικα...
Απο την αλλη εχω δει και ψαρια παιδιου που κανει καθε μερα αλλαγες και μιλαμε πραγματικα για ΠΟΛΥ ομορφα ψαρια...
Τελικα ποια ειναι η χρυση τομη???:confused:

pavlos
01-12-2010, 22:57
Καλησπερα, νιμοζω οτι ειναι λογικο τα ψαρια να θελουν την ησυχια τους και γι αυτο ειναι καλο να μην τα ενοχλουμε συνεχεια με αλλαγες. Αυτο το πλεονεκτημα εχει ενα μεγαλο ενυδρειο που δεν χρειαζεται τοσο συχνες αλλαγες και τα ψαρια ειναι ηρεμα αλλα σε ενα μικρο ενυδρειο οι συχνες αλλαγες ειναι απαραιτητες και ας χαλαμε λιγο την ησυχια των δισκων! ΙΜΟ:thumbup:

davidson
01-12-2010, 22:58
Τελικα ποια ειναι η χρυση τομη???

Αλλαγη νερου οταν το απαιτησουν τα αποτελεσματα απο τα τεστ νερου που κανεις!!!:thumbup:
Υ.Γ Εκτος και αν εχεις να αντιμετωπισεις καποια σοβαρη κατασταση!!!

stavrosczc
01-12-2010, 23:23
Πρακτικα καταλαβαινεις οτι δεεν ειναι και τοσςο ευκολο να κανεις τα τεστακια ολη την ωρα...

davidson
01-12-2010, 23:40
Πρακτικα καταλαβαινεις οτι δεεν ειναι και τοσςο ευκολο να κανεις τα τεστακια ολη την ωρα...

Δεν χρειαζεται να κανεις τεστακια ολη την ωρα!!Αν ακολουθεις μια σταθερη ρουτινα στο ενυδρειο σου τοτε τεσταρεις το νερο να δεις 'ποσο' αντεχει τις συνηθειες σου και κανονιζεις ετσι και τις αλλαγες!!;)
Μετα απλα τεσταρεις μια στο τοσο απλα για να δεις αν ολα πανε καλα..:)

Γιώργος Κ
01-12-2010, 23:42
Ειναι μια μεγαλη συναρτηση που περιεχει ποσα ψαρια εχεις, ποσο μεγαλα, πως και με τι και ποσο ταιζεις, τι δειχνουν οι μετρησεις σου, τι δειχνουν τα ψαρια σου. Επειδη οπως λες δε μπορεις να εισαι με τα τεστακια στο χερι συνεχεια ... με το καιρο βρισκεις τη λυση που αρμοζει στη δικη σου περιπτωση! ;)
Φυσικα παντα παρακολουθεις τα ψαρια σου .... συνηθως αν τα ενοχλει κατι στο νερο ... στο "λενε" με τη συμπεριφορα τους ...

Μεσα στις μετρησεις καλο ειναι να συμπεριλαβουμε και τα φωσφορικα ...

gruby125
01-12-2010, 23:46
Ανοιγω το θεμα αυτο ετσι για να πει ο καθενας την δικη του προσωπικη εμπειρια γιατι εχω κανει μια παρατηρηση και θελω να μου λυθει η απορια...Το θεμα ΔΕ δημιουργειται για να δημιουργηθουν τυχον εντυπωσεις γι αυτο οπαρακαλω πολυ εκ των προτερων μην το σκισουμε!!!:d
Λοιπον εχω παρατηρησει σε αλλα ενυδρεια κυριως που δεν κανουν τοσο συχνες αλλαγες νερου οτι μεσα στο ενυδρειο επικρατει γενικα μια αψογη ας το πω ισορροπια...καποιες φορες που και στο δικο μου εχει τυχει να κανω μετα απο 4 μερες αλλαγη (γιατι συνηθως κανω 3 φορες τη βδομαδα δηλαδη σχεδον καθε 2 μερες..)παρατηρω οτι εκεινες τις μερες που εχω καθυστερησει στο ενυδρειο υπαρχει μια καλυτερη αρμονια γενικα...
Απο την αλλη εχω δει και ψαρια παιδιου που κανει καθε μερα αλλαγες και μιλαμε πραγματικα για ΠΟΛΥ ομορφα ψαρια...
Τελικα ποια ειναι η χρυση τομη???:confused:

560 με σουμπ ,21 δισκοουσ ,ενα μινα χορισ αλαγι,πολλι φιτεμενο,12 ιλικο φιλτ,αν100λ νερου, καφε βδομαδα εχο καμια γιεν α στο κιενδρικο ενιδρειο , κιε το εχο στο φοτ.

stavrosczc
01-12-2010, 23:57
Ναι μετραω φωσφορικα και μαλιστα επειδη προς το παρον δεν εχω φυτα χρησιμοποιω phosguard στο ενα μου το φιλτρο.
Ελπιζω με την εισαγωγη των φυτων μεσα να μη το ξαναχρειαστω...
Λοιπον το ενυδρειο μου ειναι 600λιτρα και κανω 350λιτρα με 400 αλλαγη καθε βδομαδα...σχεδον 100λιτρα και κατι τη φορα...θεωρειται καλυτερα να κανω 2 φορες αλλαγη τα ιδια παλι λιτρα?

disc-postman
02-12-2010, 16:48
Λοιπον το ενυδρειο μου ειναι 600λιτρα και κανω 350λιτρα με 400 αλλαγη καθε βδομαδα...σχεδον 100λιτρα και κατι τη φορα...θεωρειται καλυτερα να κανω 2 φορες αλλαγη τα ιδια παλι λιτρα?

Σταυρο αδικα παιδευεσαι, δεν χρειαζεται τοσο μεγαλες αλλαγες ;)

Με νορμαλ ταισμα και ιχθυοφορτιση αλλαζε το 1/3 καθε βδομαδα, εκτος κι αν εχεις μικρα ψαρια που εκει χρειαζεται φαι και πολλες αλλαγες(να κρατας χαμηλα τα ΝΟ3) για γρηγορο μεγαλωμα :thumbup:

Εγω αυτο κανω τωρα που εχω μεγαλα ψαρια, εξαλλου οι δισκοι σου μιλανε ποτε θελουν αλλαγη :d

loris
02-12-2010, 20:39
Στα 900λιτρα νερο πες που ειχα,με 7δισκους και 13cory...
εκανα αλλαγη καθε βδομαδα 300λιτρα α/ο...
Στο 500αρι τωρα που εχω με 6δισκους και 8cory κανω 120 λιτρα αλλαγη με νερο βρισεις...
Οσο για τα τεστ...πραγματικα δεν ξερω τι ειναι αυτα...το μονο που εχω απο τεχνολογια ειναι...
2 heater controller(το ενα στο sump και το αλλο στο ενυδρειο μεσα,ατο ενυδριο μονο για ενδειξει θερμοκρασιας)
και ενα ph meter στο sump και αυτο....
δεν ξερω αν ειναι υπερβολη αλλα χρειαζονται τοσα λιτρα αλλαγη!!!

stavrosczc
02-12-2010, 21:18
Ειναι οντως αυτο οπως το λετε...η χρηση τομη αναμμεσα στο τιασμα-λιτρα ενυδρειου-ιχθυοφορτιση-μεγεθος ψαριων-ποσοτητας τροφης!
Ελπιζω να εκπαιδευτω καλα και να βρω και εγω το σωστο δρομο!!!:)

bag
02-12-2010, 22:59
αυτό είναι ένα θέμα παρα πολύ καλο ...να μην πω ότι καλύτερο για έναν καινούριο δίσκα που θέλει να μάθει απλά πως μπορεί να κρατήσει το ενυδρείο του σε συνθήκες άψογες...

οι παλιότεροι έλεγαν οι συχνές αλλαγές νερού κουράζουν τα ψαρια..τα ταλαιπωρούν...οι συχνές απότομες μεταβολές τον τιμών του νερού έλεγαν κουράζουν τα ψαρια...ph..gh..kh...!! ακόμα και κάποια no3..no2 αν υπήρχαν (για ελάχιστα μιλάμε) ποτε δεν έβλαπταν τα δισκία τους γιατί όταν αφήνεις ένα ενυδρείο να δουλέψει για 10-15-20 μέρες το ενυδρείο γίνετε πραγματικά ένας βιότοπος...άλλοι είχαν παρατηρήσει πολλά δισκία (όχι από άτομα φόρουμ) ότι με πολύ συχνές αλλαγές νερού τα ψαρια τους έμεναν καχεκτικά...άλλοι απλά έλεγαν ο δίσκος είναι ένα ψάρι που θέλει ηρεμία-ησυχία στο ενυδρείο και το όλο σκεπτικό τον συχνών αλλαγών του νερό κουράζει το ψάρι...

τα τελευταία χρονια όμως και μπορώ να πω (γνώμη μου) από τότε που διαδόθηκε η α/ο τα πράματα άλλαξαν...ξαφνικά ισχύει το αντίθετο..πιο δηλαδή...!! ότι πρέπει να αλλάζουμε νερό ανά δυο μέρες το πολύ ανά τρις..και όσοι αλλάζουν νερό ανά βδομάδα απλά δεν ξέρουν ...!! ότι τα δισκία δεν μασάν από πολύ συχνές αλλαγές νερού ...ότι αν τυχόν και ανεβεί το no3 από 0 σε 20-30 το πολύ ήρθε η καταστροφή του κόσμου...βεβαια για αμμωνία δεν το συζητάμε.....!!! αν δουν αμμωνία κάνουν αλλαγή 80 % και μετά ρωτάνε γιατί το νερό είναι θολο....και ...και ...και ...!!! ξαφνικά βλέπω στα φόρουμ να κάνουν κάτι αλλαγές νερού 60%-80% και αφού κάνουν αυτές τις αλλαγές μετά ρωτάνε γιατί το ph πήγε τόσο ..γιατί τα ψαρια μου δείχνουν τρομαγμένα...γιατί με φοβούνται...γιατί δεν τρώνε...γιατί ..γιατί ...γιατί...

προσωπικά λέω ότι όλα είναι αλυσίδα...όταν εσύ θα κανεις αλλαγή νερού 50% πρέπει να ξέρεις ότι το ph p.x από 5.6 θα πάει στο 6.8 άρα λοιπόν τα ψαρια σου θα στρεσαριστουν ...αφού έχεις κάνει τέτοια αλλαγή νερού το σύστημα του ενυδρείου αλλάζει (και θα δείτε σε λίγο και την κατάληξη με φωτό) ...με απλά ελληνικά...τα ψαρια προσπαθούν να προσαρμοστούν σε κάποιες συνθήκες και εσύ ανά 2 μέρες τους τις αλλάζεις...ειδικά για όσους ταΐζουν πολύ και έχουν πολλά ψαρια σε λίγα λίτρα.............

με πολύ συχνές και μεγάλες αλαγες νερού(γνώμη μου πάντα) αυτό που καταφέρνουμε είναι.. ότι το ψάρι περνάει ανά 2-3 μέρες το στάδιο τις προσαρμογής....! γυρίζουμε τον δίσκο στο 0..και πάλι στο 0 και πάλι στο 0 ...ανα τρις μερες

τρανό παράδειγμα είναι το ενυδρείο που έχει η από κάτω μου ...ήθελα να κάνω θέμα πριν 1.5 μηνα αλλα μετά το ξανασκέφτηκα...................!!!
το είχα γράψει στο chat μια μέρα που πήγα να το καθαρίσω ....αλλα τελικά δεν έκανα θέμα..

κατέβηκα στην από κάτω μου να πάρω κάτι που μου είχε πει και είδα ότι έχουν ενυδρείο ...πάνω στην κουβέντα για το ενυδρείο μου λέει ότι το νερό έχει να αλλαχτεί ούτε λίγο ούτε πολύ 2.5 χρονια..!!!!!!!!

μα βαγγέλη μου λέει εγώ δεν ήξερα ότι πρέπει να αλλάζω νερό ..νόμιζα ότι επειδή έχω φίλτρο δεν χρειάζεται και απλά πρόσθετα νερό μια φορα τον μηνα ...ok τις λέω ...το φίλτρο ποτε το καθάρισες τελευταία φορα...μα πρέπει να το καθαρίσω μου λέει??????????????????????

έξαλλος εγώ...ανεβαίνω στο σπίτι περνώ τα σύνεργα και κατεβαίνω παλι κάτω ...

μετράω και...άρχισα να γελάω...!!! το νερό τις ήταν απλά τέλειο ...μονο no3 είχε 20...

και όλα αυτά με 1 δάχτυλο σκατό πάνω από το χαλίκι...χωρίς φίλτρο αφού ισα που έβγαζε νερό το εσωτερικό που είχε...και με νερό που είχε να αλλαχτεί όχι 2 μέρες αλλα 2.5 χρονια!!!!!!!

αφίσα και το ph meter κάτω και κατέβαινα κάθε μέρα 2 φορες και το κοιτούσα να δω τι?? δεν ξέρω ...!!! απλά δεν μπορούσα να πιστέψω αυτό που έβλεπα και ήθελα να βρω κάτι..έστω μια απότομη αλλαγή του ph για να κράξω την κοπέλα....

α και κάτι ακόμα...δεν έχει χάσει ψάρι στα 2.5 χρονια που πέρασαν.τα ψαρια έκαναν σαν τρελα με το φαγητό ..κανένα ίχνος στρές ..κανένα ίχνος αρρώστιας..

το ενυδρείο καθάρισε τελικά σε 3 βδομάδες..κάθε σάββατο κατέβαινα και άλλαζα το 1/4 του νερού κάνοντας βεβαια και την απαραίτητη σκούπα...δεν περιγράφεται το σκατό που είχε.........!!!

120 λίτρα ενυδρείο ....20 λίτρα σκατό!!!

θέλετε και φωτογραφίες για να πιστέψετε ????ok..

το φίλτρο ...ισα που τραβούσε νερό
http://i52.tinypic.com/nq1t89.jpg
http://i52.tinypic.com/144q6e.jpg

το φίλτρο ...με την βιολογία του...απλά δεν είχε αντλία....άρα........!!
http://i51.tinypic.com/20hr4g8.jpg

οι σκατουλες και όσες τροφές έμειναν ....
απλά είναι παντού..........
http://i55.tinypic.com/25tx6om.jpg

http://i53.tinypic.com/533dx4.jpg

http://i52.tinypic.com/144q6e.jpg

http://i53.tinypic.com/20kd649.jpg

παντου βρομια.......!!!
http://i51.tinypic.com/2rzdqvb.jpg

ατααααα απο μεναααα:thumbup:
μην πει κανεις οτι δεν βλεπει δισκους...με τα λεγομενα-μας-σας δεν θα αντεχε κανενα ψαρι σε 2.5 χρονια νερο:cool:

stavrosczc
03-12-2010, 01:31
Οπως το λες....εννοω ανοιξα το θεμα γιατι γα σε ενα καταστημα με παπουτσια και ειχε μεσα δισκους...τριγυρω πουθενα τουαλετα...κανενας λογος για προετοιμασια νερου κλπ κλπ...οι δισκοι αστρεσαριστοι δεν ηταν και για διαγωνισμο απο θεμα εμφανισης αλλα απο στρεσς πραγματικα μηδεν και το ολο συστημα εδειχνε πραγματικα οπως το λες με τη βρωμιτσα του πληρως ισορροπημενο....!!!
ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ πως αυτα που λεμε δε σημαινει να μην κανουμε αλλαγες αλλα μηπως τελικα καταληγουμε σε υπερβολες και αντι για καλυτερα αποτελεσματα εχουμε το ακριβως αντιθετο....;

Chaotica
03-12-2010, 01:39
ο βυθος της επαιξε μια χαρα το ρολο του, σαν βιολογικες αποικιες.
δεν ταιζε οπως ταιζουμε εμεις σιγουρα , αλλωστε φενεται απ τα σκαλαρια κ το μεγεθος τους.
βαγγ ξερεις οτι δε το λεω για να σε κοντραρω αλλωστε τα λεμε κ αλλου εμεις αυτα.
το καθε ενυδρειο εχει διαφορετικη χρηση...
εχετε μπερδεψει το θεμα των αλλαγων με το θεμα της σταθεροτιτας του ενυδρειου... αν καποιος δλδ ρε βαγγ αλλαζει νερο συνεχεια , αλλα προσθετει ακριβως το ιδιο νερο ( με την εννοια των μετρησεων ) δεν θα εχει ουτε στρεςς ουτε τπτα ....
το καλο ph δεν ειναι ουτε το χαμηλο, ουτε το ψηλο αλλα το σταθερο...

:D

bag
03-12-2010, 01:52
ο βυθος της επαιξε μια χαρα το ρολο του, σαν βιολογικες αποικιες.
δεν ταιζε οπως ταιζουμε εμεις σιγουρα , αλλωστε φενεται απ τα σκαλαρια κ το μεγεθος τους.
βαγγ ξερεις οτι δε το λεω για να σε κοντραρω αλλωστε τα λεμε κ αλλου εμεις αυτα.
το καθε ενυδρειο εχει διαφορετικη χρηση...
εχετε μπερδεψει το θεμα των αλλαγων με το θεμα της σταθεροτιτας του ενυδρειου... αν καποιος δλδ ρε βαγγ αλλαζει νερο συνεχεια , αλλα προσθετει ακριβως το ιδιο νερο ( με την εννοια των μετρησεων ) δεν θα εχει ουτε στρεςς ουτε τπτα ....
το καλο ph δεν ειναι ουτε το χαμηλο, ουτε το ψηλο αλλα το σταθερο...

:D
για να ριχνει το ιδιο νερακι με το νερο που εχει στο ενυδρειο του καποιος..αλλα το ιδιο ε...ακριβος το ιδιο ...πρεπει να ειμαι μεγααααλος μαστορας... η να βαζει μονο βρισης......αν και παλι και αυτο δεν ειναι παντα σταθερο..

μεταβολες το νερο θα δεχτει ...βγαζεις νερο ...φρεσκαρεις και ανεβενει το ph...λιγο αλλα ανεβενει οποτε κανεις αλαγη γιατι απλα βαζεις φρεσκο νερο χωρης νο3 νο2....:thumbup:

αν καταφερεις και ταιζεις καλα ..αλλα οχι πολυ ...τοτε θα εχεις και σταθερες τιμες νερου αρα και ph και ολα θα πηγενουν ρολοι...αντε κοματια ειμαι ...μπορει και να τα λεω αναποδα απο την νιστα μου τωρα...καληνυχτα...τα λεμε αυριο

loris
03-12-2010, 05:44
Κάποιοι τις αλλαγές νερου το έχουν κάνει επιστήμη,προσπαθώντας να κάνουν μια αλλαγή πιο "αθόρυβη" για τους δίσκους...
Το αποτέλεσμα σε αυτό είναι να βλέπεις τους δίσκους να είναι κάτω κατά την είσοδο του φρέσκου νερού,να γουστάρουν...
Αυτό ήταν εμφανές στις αλλαγές κάθε βδομάδα...γιατί όμως;;
τι εννοούμε σταθερές τιμές και που;;;

stavrosczc
03-12-2010, 10:10
Με τη λογικη λοιπον που τα λετε τοτε εγω θα εχω προβλημα...και αυτο γιατι...εγω μεχρι προτεινοσ χρησιμοποιουσα νερο βρυσης με την καταλληλη προετοιμασια του για 2 μερες...τωρα στο καινουριο το περναω απο προφιλτρα και περιμενω να μου ερθει και μια οσμωση και ειχα σκεφτει να γεμιζω μια φορα τη βδομαδα το βαρελι μου (350λιτρα,τοσο κανω αλλαγη συνοολο τη βδομαδα περιπου) με 70%νερο περασμενο απο προφιλτρα και 30% απο Α.Ο...θελοντας δηλαδη να κρατησω ενα ph στο 6,7 6,9....Αυτο ομως απο οτι φαινεται δε θα ειναι και τοσο εφικτο...Ε#χει κανεις καμια ιδεα?

delta66
03-12-2010, 14:09
1. Αν φτιαχνεται το νερο της αλλαγης σωστα, γιατι να ενοχληθουν τα ψαρια?
2. Μονο τα "νιτρικα και τα φωσφορικα" υπαρχουν μεσα στο νερο που ανεβαινουν? Δεν υπαρχουν "αλλα" μεσα στο νερο που αναιβαινουν και δεν τα μετραμε? ή "αλλα" που κατεβαινουν και σημειωνεται ελλειψη?

philosopher
03-12-2010, 14:24
Κι εγώ ήθελα να πω ότι χρησιμοποιώ A/O, τη συντηρώ σωστά, και δεν έχω πρόβλημα να φτιάξω νερό ίδιων παραμέτρων με του ενυδρείου.
Το pH αλλάζει ελάχιστα κατά την αλλαγή (0.01-0.04), και η αλλαγή κορυφώνεται με μια πτώση του pH κατά 0.1 μετά από μερικές ώρες (λόγω μεταβολής CO2 ίσως;;; )
Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο stress των ψαριών που να σχετίζεται με την αλλαγή, παρά μόνο όταν βάζω σκούπα βυθού (σπάνια, αλλά απαραίτητη στο νέο ενυδρείο μου)

Chaotica
03-12-2010, 14:29
παιδια , ενυδρεια εχουμε οχι screensavers.... αν ειναι δυνατον να μιλαμε για αλλαγες της ταξεως του 0.1 κ για + -1 C !!

bag
03-12-2010, 14:45
Με τη λογικη λοιπον που τα λετε τοτε εγω θα εχω προβλημα...και αυτο γιατι...εγω μεχρι προτεινοσ χρησιμοποιουσα νερο βρυσης με την καταλληλη προετοιμασια του για 2 μερες...τωρα στο καινουριο το περναω απο προφιλτρα και περιμενω να μου ερθει και μια οσμωση και ειχα σκεφτει να γεμιζω μια φορα τη βδομαδα το βαρελι μου (350λιτρα,τοσο κανω αλλαγη συνοολο τη βδομαδα περιπου) με 70%νερο περασμενο απο προφιλτρα και 30% απο Α.Ο...θελοντας δηλαδη να κρατησω ενα ph στο 6,7 6,9....Αυτο ομως απο οτι φαινεται δε θα ειναι και τοσο εφικτο...Ε#χει κανεις καμια ιδεα?

για να έχεις πάντα το "ίδιο" νερό στο ενυδρείο σου δοκίμασε το εξής...

πάρε ένα μαρκαδόρο και τσέκαρε πάνω στο ενυδρείο σου την ποσότητα του νερού που θα κανεις αλαγη σε "κακτα" χρονικά διαστήματα...δηλαδή σημείωσε ποσο νερό θέλεις να βγάζεις με μια γραμμή πάνω στο τσάμι

μετά σημείωσε πιο πάνω απο την πρώτη γραμμή την ποσότητα του νερού βρύσης που θα βάζεις ....και μετά ακόμα πιο πάνω την ποσότητα νερού που θα βάζεις από α/ο
πάντα θα βγάζεις την ίδια ποσότητα νερού και θα βάζεις τις ίδιες ποσότητες νερού από βρύση και α/ο...με πιανεις????

αυτός είναι ένας γελοίος τρόπος κανονισμού τις ποσότητας αλλαγής του νερού έτσι ώστε πάντα να έχεις τις ίδιες τιμές νερού...

έτσι έκανα παλιότερα ...μονο να ξέρεις ότι οι στάνταρ τιμές του νερού θα έρθουν μετά από 3-4 αλλαγές...αφού αλλαχτεί δηλαδή όλο το νερό ...

αλλα και πάλι δεν θα είσαι ακριβώς στις τιμές...
πάλι λίγο θα παίζουν ...με μικρές βεβαια αποκλίσεις..:thumbup:

αν βεβαια θέλεις να κανεις πιο καλή δουλειά με πολύ μεγάλη ακρίβεια...τότε πρέπει να μιλήσεις με κανένα παιδί που δουλεύει αυτό http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=558

το άλλο κόλπο είναι κανεις συχνές πολύ μικρές αλλαγές νερού....πολύ συχνές...!!!;)

loris
03-12-2010, 14:50
παιδια , ενυδρεια εχουμε οχι screensavers.... αν ειναι δυνατον να μιλαμε για αλλαγες της ταξεως του 0.1 κ για + -1 C !!

To χειμωνα η διαφορα ερχετε μεχρι και 5 C...
δεν μπορει να παθει τιποτα ο δισκος...ισα ισα κανει κατι αλλο με αυτον το τροπο....
μην υπερβαλουμε...καθαρο-,"ποιοτικο" νερο να ειναι και αυτο αρκει....:thumbup:
καθε βδομαδα αλλαγη και οχι μια στο τοσο..και ολα μια χαρα...:thumbup:
χρησιμοποιο α/ο απο το πρωτο ενυδρειο μεχρι πριν απο λιγο καιρο...
τωρα βρυση...και ολα μια χαρα...αλλα για την δικη μου περιοχη...
σε αλλες περιοχες επιβαλετε...
οσο για την ποσοτητα 30% ειναι μια χαρα...
στην φυση το ph ανεβοκατεβαινει 2-3 φορες την ημερα,ισως και παραπανω...ας ειναι μονο αυτο...μην τρελαθουμε!!!!

Chaotica
03-12-2010, 14:55
+1 loris αυτο λεω, σταθερο οικοσυστημα δεν υπαρχει... ουτε καν στη φυση !!
πως κ αλλαξες απο α/ο σε βρυση ? εχεις βγαλει κανα συμπερασμα να μας πεις εντυπωσεις ?

davidson
03-12-2010, 15:20
μετά σημείωσε πιο πάνω απο την πρώτη γραμμή την ποσότητα του νερού βρύσης που θα βάζεις ....και μετά ακόμα πιο πάνω την ποσότητα νερού που θα βάζεις από α/ο

Αυτο δεν θα ηταν καλητερα να το κανει στο βαρελι??

bag
03-12-2010, 15:26
+1 loris αυτο λεω, σταθερο οικοσυστημα δεν υπαρχει... ουτε καν στη φυση !!
πως κ αλλαξες απο α/ο σε βρυση ? εχεις βγαλει κανα συμπερασμα να μας πεις εντυπωσεις ?

σταθερές συνθήκες θα αποκτήσεις αν ....

έχεις πολλά λίτρα νερό με ελάχιστα δισκία..αν ταΐζεις λίγο..και αν κανεις αλλαγή νερού μια στις 10 μέρες...

αλλιώς αν έχεις πολλά δισκία σε λίγα λίτρα και ταΐζεις πολύ ...θα έχεις συνεχεια πολλά no3 το ph θα:thumbdown: με συνέπεια να αλλάζεις νερό κάθε μέρα...για να κρατήσεις το νερό στα ίδια επίπεδα ...

διαλέγετε και παίρνετε...

όταν μιλάμε για σταθερές συνθήκες νερού να ξέρουμε τι λέμε.....

δεν είπε κανεις ότι θα πάρω ενυδρείο τώρα και θα το έχω πάντα στο 6.2 ph...θερμοκρασία 29..no3 10...no2 0...αμμωνία 0...αυτά δεν γίνονται !!!

όταν μιλάμε για σταθερές συνθήκες εννοούμε + - 0.2-0.4

Αυτο δεν θα ηταν καλητερα να το κανει στο βαρελι??

ναι ...αλλα εγω δεν εχω βαρελι:p

stavrosczc
03-12-2010, 16:45
Και εγω καπως ετσι το εχω σκεφτει δηλαδη να σημαδεψω το βαρελι προετοιμασιας και ετσι να το γεμιζω ενα μερος με νερο και ενα μερος με Α.Ο αυτο που δεν ξερω ομως ειναι πως αν τηρουνται παντα οι αναλογιες νερου βρυσης και Α.Ο θα παραμενουν και οι τιμες καθε αλλαγης ιδιες???
Το ρωταω αυτο γιατι απο οτι εχω διαβασει το νερο της Α.Ο ειναι λιγο ασταθες...αν το εχω καταλαβει καλα κιολας...

Επισης φιλε Βαγγελη ΜΑΚΡΙΑ απο αυτο το προιον!!!
Ειναι μεγαλη πατατα!!!Περισσοτερα προβληματα σου δημιουργει παρα τιποτε αλλο!!!
Εννοω για το discus buffer...

bag
03-12-2010, 16:59
Και εγω καπως ετσι το εχω σκεφτει δηλαδη να σημαδεψω το βαρελι προετοιμασιας και ετσι να το γεμιζω ενα μερος με νερο και ενα μερος με Α.Ο αυτο που δεν ξερω ομως ειναι πως αν τηρουνται παντα οι αναλογιες νερου βρυσης και Α.Ο θα παραμενουν και οι τιμες καθε αλλαγης ιδιες???
Το ρωταω αυτο γιατι απο οτι εχω διαβασει το νερο της Α.Ο ειναι λιγο ασταθες...αν το εχω καταλαβει καλα κιολας...

Επισης φιλε Βαγγελη ΜΑΚΡΙΑ απο αυτο το προιον!!!
Ειναι μεγαλη πατατα!!!Περισσοτερα προβληματα σου δημιουργει παρα τιποτε αλλο!!!
Εννοω για το discus buffer...

δεν το δουλευω φιλε μου....απλα το ειπα σαν λιση στο προβλημα μας

stavrosczc
03-12-2010, 17:00
Μακρια Μακρια!!!
Το γραφω και για τα παιδια που εχουν σκεφτει να το χρησιμοποιησουν...;)

Crazyio
03-12-2010, 17:19
Τα περισσότερα buffer έχουν φωσφορικά για να μπορέσουν να κατεβάσουν το Ph ....

stavrosczc
03-12-2010, 21:03
ΑΚΡΙΒΩΣ!!!Και ξαφνικα κανεις μετρηση φωσφορικων και σου πεφτουν τα μαλλακια!!!

loris
03-12-2010, 22:45
Τι έγινε βρε παιδιά;;;;;
τι σβούρα είναι αυτό;;;;;;;
πόσους mode έχουμε τώρα πια...εχω χασει την μπάλα!!!

Yiannis59
03-12-2010, 22:47
Τέσσερις και ο κουκος ;)