PDA

Επιστροφή στο Forum : Φαρμακα για Capillaria.

wheelsdeal
28-11-2010, 17:43
Θα ηθελα να μαθω αν γνωριζει καποιος ποια φαρμακα εμποριου ειναι αποτελεσματικα για Capillaria.

ChristosP
28-11-2010, 17:54
albendazole

Για γατα ή σκύλο ?

wheelsdeal
28-11-2010, 18:20
Για ψαρια.

ChristosP
28-11-2010, 18:31
και που ξέρεις ότι ειναι capillaria?

wheelsdeal
28-11-2010, 18:56
Δεν το ξερω.Ανθρωπος που γνωριζει την περιπτωση προτεινε θεραπεια για Capillaria και τον εμπιστευομαι.Απο οτι εχω κοιταξει απο της γνωστες εταιριες μονο το Sera Nematol εχω βρει.Νομιζω και το Kusuri κανει.

disc-postman
28-11-2010, 19:04
Δεν το ξερω.Ανθρωπος που γνωριζει την περιπτωση προτεινε θεραπεια για Capillaria και τον εμπιστευομαι.Απο οτι εχω κοιταξει απο της γνωστες εταιριες μονο το Sera Nematol εχω βρει.Νομιζω και το Kusuri κανει.

Για πες μας τα συμπτωματα να εχουμε το νου μας ;)

wheelsdeal
28-11-2010, 19:08
Ιδια συμπτωματα με Hexamita μονο που δεν τα πιανει το Flagyl.

ChristosP
28-11-2010, 19:14
για γίνε ποιο συγκεκριμένος ότι έχουν ίδια συμπτωματα γιατί νομίζω ότι διαφέρουν στον χρόνο που εμφανίζωνται

wheelsdeal
28-11-2010, 19:25
Σταματανε να τρωνε,λευκα κοπρανα,καποια μπορει να σκουρηνουν και απο καποιο σημειο και μετα πεθαινουν.Ακομα μπορει να πρηστει η κοιλια τους.Μην νομιζεις και εγω το ψαχνω ακομα.

Γιάννης
28-11-2010, 21:04
Levamisole Hydrochloride (http://www.loaches.com/Members/shari2/levamisole-hydrochloride-1)
Αναφέρει ότι δεν επηρεάζει το βιολογικό αλλά όταν το χρησιμοποίησα μια φορά μετά την θεραπεία μετρούσα αμμωνία.
Στην Ελλάδα μπορείς να το βρεις σε κτηνιατρικά με το όνομα Levoplix

wheelsdeal
28-11-2010, 23:19
Ευχαριστω.

Diskus Fan
28-11-2010, 23:22

Γνωρίζει ... τον εμπιστεύεσαι ... και δεν ξέρει ποιό και που θα το βρεις;:confused:

Γιώργος Κ
29-11-2010, 02:02
Εχεις ηδη χορηγησει flagyl? Πως? Ποτε? Αυξησες τη θερμοκρασια?

Αν ειχες απωλειες λυπαμαι ... :(

wheelsdeal
29-11-2010, 15:20
Υστερα απο μεγαλη ερευνα σχετικα με την αντιμετωπιση νηματοσκωληκων βρηκα οτι τα καταλληλα φαρμακα ειναι Levamisole,Fenbendazole,Piperazine,Sterazine,Emame ctin και με λιγο μικροτερα αποτελεσματα Flubendazole.Δεν βρηκα πουθενα να λεει για Flagyl (Metronidazole).Και ομως στο αρθρο του GreekDiscus για εσωτερικα παρασιτα προτεινεται για Capilaria ιδια θεραπεια για Hexamita δηλαδη Flagyl.Αν ειναι ευκολο θα ηθελα να μας πουν οι υπευθυνοι του αρθρου απο που βρηκαν αυτες τις πληροφοριες και κατα ποσο ειναι αξιοπιστες.

http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=4858

Γιώργος Κ
29-11-2010, 15:34
Επειδη δε θα παρεις απαντηση :d μπορω να σου πω οτι ολη η ενυδρειακη κοινοτητα σε ολο τον κοσμο χρησιμοποιει flagyl .. κανε μια αναζητηση στο Simply discus η στο BIDKA με τη λεξη metro (Metronidazole) και θα δεις ποσο μεγαλη χρηση κανουν απο το εν λογω φαρμακο ...

Η απορια του ΦΑΝ ειναι και δικη μου ... γιατι σε αφηνει και βασανιζεσαι και δε σου αποκαλυπτει τη θεραπεια? doh

Πως εκανες θεραπεια με flagyl και δεν ειδες αποτελεσματα? (Εννοω ποιες ηταν οι ενεργειες σου!)

Diskus Fan
29-11-2010, 15:46
1. Έχω μύτη ... τελικά!!!:rolleyes:
2. Διαπιστώνω συχνά ότι κάποιοι γράφουν και περιμένουν απαντήσεις .... λες και είμαστε εξουσιοδοτημένο συνεργείο!!! ΔΕΝ καταλαβαίνουν μάλλον ότι στο φόρουμ κανένας από τα απλά μέλη ΔΕΝ είναι βιολόγος, επιστήμονας, κτηνίατρος κλπ. .... με βάση την εμπειρία μας μιλάμε.
Υπάρχει και ειδικό τμήμα για ερωτήσεις στους "μεγάλους" ... μήπως και εκεί έπρεπε να γίνονται ερωτήματα ... ειδικά τα "δύσκολα";:cool:

wheelsdeal
29-11-2010, 16:13
Πρωτον επειδη το εψαξα δεν γινεται χρηση Metronidazole σε περιπτωση Capillaria.Δευτερον δεν μου εκρυψε κανεις την θεραπεια τα συστατικα των φαρμακων τα ηξερα αλλα δεν ηθελα να μπλεξω με φαρμακα φαρμακιου για αυτο και το post εγινε για να βρω φαρμακα ενυδρειακα οπως το Sera Nematol η αν βγαζει καποια αλλη εταιρια.Τριτον Discus Fan αφου αρχιζεις παλι τις ειρωνιες σου να σου πω οτι δεν απαιτησα καμμια απαντηση απλα προσπαθω να εξακριβωσω ποια ειναι η σωστη θεραπεια.Και αυτη την στιγμη δεν μιλαμε για την αποψη καποιου απλου μελους μιλαμε για ενα αρθρο που μιλαει για αρρωστιες και θεραπειες.Και απο εδω και περα να σου λειπουν τα ειρωνικα σχολια.Αν εχεις να πεις κατι για την ουσια του post ελευθερα.

gruby125
01-12-2010, 23:07
Πρωτον επειδη το εψαξα δεν γινεται χρηση Metronidazole σε περιπτωση Capillaria.Δευτερον δεν μου εκρυψε κανεις την θεραπεια τα συστατικα των φαρμακων τα ηξερα αλλα δεν ηθελα να μπλεξω με φαρμακα φαρμακιου για αυτο και το post εγινε για να βρω φαρμακα ενυδρειακα οπως το Sera Nematol η αν βγαζει καποια αλλη εταιρια.Τριτον Discus Fan αφου αρχιζεις παλι τις ειρωνιες σου να σου πω οτι δεν απαιτησα καμμια απαντηση απλα προσπαθω να εξακριβωσω ποια ειναι η σωστη θεραπεια.Και αυτη την στιγμη δεν μιλαμε για την αποψη καποιου απλου μελους μιλαμε για ενα αρθρο που μιλαει για αρρωστιες και θεραπειες.Και απο εδω και περα να σου λειπουν τα ειρωνικα σχολια.Αν εχεις να πεις κατι για την ουσια του post ελευθερα.

Τι γινετε κσεχασμενοσ ποστ.

Genirous
02-12-2010, 10:40
Τι γινετε κσεχασμενοσ ποστ.Τι ακριβώς θέλεις να θυμηθούμε; xmm

Piannino
09-12-2010, 17:09
Εχω τα ιδια συμπτώματα , το flagyl ούτε η θερμοκρασία βοηθήσανε

Θα δοκιμάσω nematol.

ChristosP
10-12-2010, 08:10
Εχω τα ιδια συμπτώματα , το flagyl ούτε η θερμοκρασία βοηθήσανε

Θα δοκιμάσω nematol.

To θέμα είναι να δεις πως αρπαξες τα σκουλήκια γιατί δεν είναι και το ποιο εύκολο πράγμα ;)

Piannino
14-12-2010, 09:05
:( πάνω που καταπολέμησα τα σκουλήκια μου το γύρισε σε head standing

Αξίζει να προσπαθήσω να το πολεμήσω η άδικος κόπος?

Δεν θέλω ευθανασία :( dead:dead:

ChristosP
14-12-2010, 09:39
ναι θα πρέπει να κατεβασεις την σταθμη του νερού στα 15 cm για αρχή ...

Τωρα παρατηρείς αν έχει φουσκωμενη κοιλια το ψαρί ?

Piannino
14-12-2010, 10:38
δεν έχει φουσκωμένη κοιλιά,

δεν τρώει εδώ και εβδομάδες το κακόμοιρο, doh

ChristosP
14-12-2010, 10:49
Διαβασε το θεμα Head standing του Bob dens ;)

Piannino
14-12-2010, 12:40
Παλιοψαρο! θα το παλέψω! :mad:

Αν αποβιωσει θα το περάσω απο μικροσκόπιο να δω τι είχε.

Ακόμα δεν ξέρω αν ήταν hexammita, tapeworm η capillaria.............

Diskus Fan
14-12-2010, 12:44
Δεν ξέρεις ακόμα ... αλλά ακολουθείς θεραπεία με φάρμακο .... ασύμβατα κατά τη γνώμη μου.-:cool:

Piannino
14-12-2010, 12:51
Nai δεν έχεις άδικο,

αλλα Νίck δεν τις τρέχω όλες μαζί,

έκανα πρωτα την μία , περίμενα 1-2 εβδομάδες μετά έκανα την δεύτερη και παει λέγοντας.

Προσπάθησα να κάνω διάγνωση άλλα ήταν πολύ δύσκολο,

Όλες παρουσιάζουν περίπου τα ίδια συμπτώματα :thumbdown:

Diskus Fan
14-12-2010, 12:53
Το συκώτι του ψαριού εν τω μεταξύ .... το έκανες "αλοιφή". Τα φάρμακα έχουν συνέπειες (όπως και οι βιταμίνες).-:cool:

Piannino
14-12-2010, 13:14
hmmm δεν είναι απίθανο να δημιουργήθηκε το head standing και απο αυτό...

διάβασα κάπου ότι και πρόβλημα στο συκώτι μπωρεί να δημιουργήσει head standing.

δεν είχε τέτοιο πρόβλημα πριν τις θεραπείες,

μέσα σε μία μέρα μου γύρισε 90 μοιρες... xmm

Diskus Fan
14-12-2010, 18:43
Εγώ δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τα ακριβή αίτια για το Head standing ... το μόνο που λέω είναι ότι φάρμακα και βιταμίνες θέλουν προσοχή στο πως, πότε και πόσο.-;)

White Diamond
14-12-2010, 19:45
Ειναι το αποτέλεσμα που προκαλεί η πίεση στην swimbladder από το διευρυμένο έντερο.
Επισης προσωρινο προβλημα κολυμβισης λογω της ουροδόχου κύστης μπορεί να παρουσιαστεί με υπερβάλλοντα ζήλο σίτισης.
Στην περιπτωση αυτη σταματώντας μόνο τη διατροφή, κυρίως νιφάδες, και αλλαγή νερού θα διορθώθει το πρόβλημα
και αυτο συμβαινει επειδη υπαρχει υψηλή περιεκτικότητα σε ίνες, στις νιφάδες και μερικές φορές στα bits που μπορεί να το προκαλέσουν σε σχεση με την κατανάλωση.

Piannino
15-12-2010, 09:32
dead: :(