PDA

Επιστροφή στο Forum : αραγε θα εχουμε γεννα ποτε?????

bag
21-11-2010, 16:02
καλησπερα σε ολους...

εδω και 1 μηνα εχω τα 2 pigeon στην γενηστρα..
σε καθημερινη βαση βλεπω πολλα ερωτικα παιχνιδια και απο τους δυο..τις τελευτεες 3 βδομαδες εχω το γνωστο παιχνιδι συνεχεια αλλα και μερικα νευρακια...ωρες ωρες! βλεπω επησης οτι καθαριζουν ανα τακτα χρονικα διαστηματα τον κονο ...πριν απο 7-8 μερες εβγαλαν ξαφνηκα και τους γενετικους σωληνες τους αλλα.....ως εκει...!!! τιποτα παραπανω..

εγω απο την μερια μου πηστευω οτι κανω το καλητερο ...ταιζω καρδια και σκουλικι ..και 6 ακομα τροφες αποξηραμενες..

στις αλλαγες προσεχω το νερο να πεφτει μεχρι και τους 28 αντε και μερικες φορες στους 27 ....για να τους ερεθισω λιγο παραπανο μπας και δω τιποτα...

το νερο δεν το συζηταμε....καθαρο εως εκει που δεν παει ..
αλωστε με τοσες αλλαγες δεν μπορουσε να ειναι αλιως...
20% καθημερινα...αλλαγη νερου

το ph μου ειναι στο 5.6 ..για σκληροτητες και τα λοιπα δεν εχω να πω ...α/ο βλεπετε;)

απο στρες δεν μπορω να πω οτι βλεπω κατι ...τα δισκια ειναι μια χαρα...απο το χερι μου τρωνε

σας εχει συμβει ποτε να βλεπετε τετοια ορεξη για γεννα αλλα να μην βγενουν τα αυγα??δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε..

ξεχασα να πω οτι το ζευγαρι γεννουσε πριν 5 μηνες...εκαναν διαλημα εως τωρα αλλα....αυγα δεν βλεπω ακομα...αν και κανω οτι ηπαρχει δεν βλεπω ακομα τιποτα!!!

ολες οι γνωμες στο τραπεζι:thumbup:

baroutas
21-11-2010, 17:54
Ακριβός το ίδιο συμβαινει και με τους δικούς μου δίσκους!!!!!Απλα περιμένω, κάθομαι με τις ώρες και τους χαζεύω να ερωτροτοπουνε, να καθαριζουν και να προστατεύουν την περιοχη τους, απο αλους 2 μικρους δισκους που έχω.Βλέπω ακόμα την θηλικιά να σέρνη την κιλια της πανω στο τζάμι σαν να γενάει και ο αρσενικος να της δίνει απαλά τσιμπιματα στην πλάτη της.Παρόλα αυτά τίποτα ακόμα!!!!!
Υπομονή!

red rubin
21-11-2010, 18:22
καλησπερα σε ολους...

εδω και 1 μηνα εχω τα 2 pigeon στην γενηστρα..
σε καθημερινη βαση βλεπω πολλα ερωτικα παιχνιδια και απο τους δυο..τις τελευτεες 3 βδομαδες εχω το γνωστο παιχνιδι συνεχεια αλλα και μερικα νευρακια...ωρες ωρες! βλεπω επησης οτι καθαριζουν ανα τακτα χρονικα διαστηματα τον κονο ...πριν απο 7-8 μερες εβγαλαν ξαφνηκα και τους γενετικους σωληνες τους αλλα.....ως εκει...!!! τιποτα παραπανω..

εγω απο την μερια μου πηστευω οτι κανω το καλητερο ...ταιζω καρδια και σκουλικι ..και 6 ακομα τροφες αποξηραμενες..

στις αλλαγες προσεχω το νερο να πεφτει μεχρι και τους 28 αντε και μερικες φορες στους 27 ....για να τους ερεθισω λιγο παραπανο μπας και δω τιποτα...

το νερο δεν το συζηταμε....καθαρο εως εκει που δεν παει ..
αλωστε με τοσες αλλαγες δεν μπορουσε να ειναι αλιως...
20% καθημερινα...αλλαγη νερου

το ph μου ειναι στο 5.6 ..για σκληροτητες και τα λοιπα δεν εχω να πω ...α/ο βλεπετε;)

απο στρες δεν μπορω να πω οτι βλεπω κατι ...τα δισκια ειναι μια χαρα...απο το χερι μου τρωνε

σας εχει συμβει ποτε να βλεπετε τετοια ορεξη για γεννα αλλα να μην βγενουν τα αυγα??δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε..

ξεχασα να πω οτι το ζευγαρι γεννουσε πριν 5 μηνες...εκαναν διαλημα εως τωρα αλλα....αυγα δεν βλεπω ακομα...αν και κανω οτι ηπαρχει δεν βλεπω ακομα τιποτα!!!

Αν δεν ακολυθησεις την ρουτινα μου δεν προκειται να δεις παιδακια. Μια φορα την εβδομαδα αλλαγη και ph στο 7,2. Τωρα που μιλαμε βλεπω κατι κολλημενο πανω στους γονεις.......λες να ειναι παιδακια???::popcorn:: και μετα γλυκο 36_22_9

StavrosM
21-11-2010, 21:39
................... ::popcorn::

rofi rofi rofi

Αν δεν ακολυθησεις την ρουτινα μου δεν προκειται να δεις παιδακια. Μια φορα την εβδομαδα αλλαγη και ph στο 7,2. Τωρα που μιλαμε βλεπω κατι κολλημενο πανω στους γονεις.......λες να ειναι παιδακια???::popcorn:: και μετα γλυκο 36_22_9

Γιατι 7.2 και οχι 6.9;;; :rolleyes:
Και γιατι 6.9 και οχι 6.3;;; :rolleyes:
Και γιατι 6.3 και οχι 7.4;;; :rolleyes:

Μια φορα την βδομαδα αλλαγη σε γεννηστρα;;; Bye bye ψαρακια...

Ωρε red θα μας κουζουλανεις ωρε;;;

bag αγορι μου δεν γεννουν οποτε θες εσυ... οποτε θελουν αυτα θα... Μπορει να γεννησουν απανωτα μεσα σε λιγες μερες και μπορει να σταματησουν για καποιους μηνες...

red rubin
21-11-2010, 22:42
Ηδη απο την πρωτη γεννα τα δισκακια κολυμπουν σε ενυδρεια φιλων!!!
Οσο μεγαλωνουν τα ψαρακια οι αλλαγες γινονται 2 φορες την εβδομαδα. Δεν ταιζω ποτε αρτεμια ζωντανη παρα μονο τριμμενο flakes μετα τις 15 μερες. Ουσιαστικα κανω αλλαγη οταν το Ph πεσει περιπου 6,5.
Bye-Bye κανονες!!!!!
Δυσμορφιες δεν ειχα παρα μονο ενα που ειχε λιγο μικρο ματι!!

StavrosM
22-11-2010, 00:22
Ηδη απο την πρωτη γεννα τα δισκακια κολυμπουν σε ενυδρεια φιλων!!!
Οσο μεγαλωνουν τα ψαρακια οι αλλαγες γινονται 2 φορες την εβδομαδα. Δεν ταιζω ποτε αρτεμια ζωντανη παρα μονο τριμμενο flakes μετα τις 15 μερες. Ουσιαστικα κανω αλλαγη οταν το Ph πεσει περιπου 6,5.
Bye-Bye κανονες!!!!!Δυσμορφιες δεν ειχα παρα μονο ενα που ειχε λιγο μικρο ματι!!

Δεν μιλησα για κανενα κανονα!!! (και ουτε ειμαι κι εγω των κανονων, γενικως)
Μιλησα απο τις δικες μου εμπειριες, αν δεν τους αλλαζω συχνα νερο (για την γεννηστρα μιλαμε παντα, γυρω στα 100λ) δεν πανε καλα!
Δυσκολευομαι να πιστεψω οσα λες... και μην το παρεις στραβα... απλα δεξου και τον αντιλογο και πεισε με με αποδειξεις! Αν με πεισεις δεν θα εχω λογο να σε αμφισβητησω! Συζητηση κανουμε και βγαινουν και καποια συμπερασματα!
Και να ρωτησω και κατι, πως εχεις pH 7.2 και γιατι πεφτει στο 6.5;

ChristosP
22-11-2010, 08:12
Red κανεις παρέα με τον ΦΑΝ ?:p

Δώσε παραπανω πληροφοριες ειδικά για το ph ....

Προς BGA τι θα εκανα εγώ θα τάιζα μονο σκουληκι για καμία εβδομαδα θερμοκρασια στους 27 και θα περιμενα ;)

Diskus Fan
22-11-2010, 11:32
Δεν καταλαβαίνω γιατί τα λέτε αυτά του Γιώργου; Εγώ δεν εστίασα ποτέ στο ΡΗ, ούτε πείραξα ποτέ τον θερμαντήρα για να τα κάνω να γεννήσουν .... αυτά ξέρουν τι ζητάνε (όπως ήδη γράφτηκε πιο πάνω). Στα δισκογκάπυ εσείς ψάχνετε ακόμα το τι, το πώς και το γιατί;
:cool:

bag
22-11-2010, 15:37
αν βλεπεις οτι το νερο σου ειναι καλο ...οκ...κανεις αλαγη μια στην βδομαδα...μπορει να κανεις περισοτερο καλο στους γονεις ...δεν τους στρεσαρεις με αλαγες ...το θεμα ειναι οτι ταιζω αρκετα για να καρδαμοσουν...και κανω καθε μερα αλλαγη...

αφηστε τους κανονες για αλους....

αν δειτε πως επερνα πριν 2-3 χρονια ..μικρα θα μου λετε οτι ειναι μουφα το βιντεο;)

το θεμα ειναι οτι δεν βγενουν τα σκασμενα...μπας και στουμποσε η μικρη ??:d

εχω παρει γεννα σε 5.5 σε 6 και σε 7 ph..

το θεμα ειναι τι γινετε τωρα...εχω σκασει μηλαμε..!!! :mad:

σταυρο οσα λες τα ξερω...δεν ειναι αυγομηχανη να γενισει ...απλα βλεπω οτι η ωρα φτανει ...η μαλων εφτασε...αλλα......!!!!!

red rubin
22-11-2010, 17:10
Οι αποδειξεις ειναι τα ψαρια που εχει δει ο Βαγγελακης!!
Οσοι θελετε και με γνωριζετε μπορειτε να τα δειτε στο facebook
Το Ph πεφτει λογω nitrate. Οταν ειχα νεογγενητα το Νο3 ηταν 100++++mg/l
Τοτε εκανα καθε μερα 10 λιτρα αλλαγη!
Ο Βαγγελακης πρωτα θα δει πρωταθλημα απο τον Ηρακλη και μετα θα γεννησουν οι δισκοι.
Πολλατ ο Βαγγελακης λεγεται Bag!!! Οχι BGA!!! Αλγη ειναι??? Οχι οτι εχεις αδικο.....:d:d:d

bag
22-11-2010, 17:43
Ο Βαγγελακης πρωτα θα δει πρωταθλημα απο τον Ηρακλη και μετα θα γεννησουν οι δισκοι.
Πολλατ ο Βαγγελακης λεγεται Bag!!! Οχι BGA!!! Αλγη ειναι??? Οχι οτι εχεις αδικο.....:d:d:d

doh...

ρε συ ειχα και εγω μικρα με τετοιες τιμες...αλλα σημερα προσπαθουν να μας μαθουν καποιοι αλιωτικα κολπα...μπορει να ξερουν καλητερα ......αυτοι...!!

τιμες νερου λιγο καλητερες απο αυτες που περιγραφεις αλλα νερακι απο ριτινη....

ασε μην μου μηλας για ηρακλη γιατι βγαζω σπιρια !!!!! τα ταγαρια!!! να δω τον κιριαζη πουθενα να τον φαω ζωντανο!!!:mad: απο 0-2 σε 4-2:mad:

τα ψαρια μου θα γεννησουν ρε ....γκαντεμη!!!!rcard!

StavrosM
22-11-2010, 20:09

Mε τοσα νιτρικα και δεν ειχαν προβλημα τα μικρα σου;
Μακαρι να ειναι ετσι ολα που τα λες, μακαρι να πεσει κι αλλο καστρο... εγω μαζι σου... αλλα πες μας τιποτα παραπανω, εγω για παραδειγμα δεν εχω facebook! Αν εχεις υλικο και δεν βαριεσαι, κανε ενα θεμα!

red rubin
22-11-2010, 20:16
Mε τοσα νιτρικα και δεν ειχαν προβλημα τα μικρα σου;
Μακαρι να ειναι ετσι ολα που τα λες, μακαρι να πεσει κι αλλο καστρο... εγω μαζι σου... αλλα πες μας τιποτα παραπανω, εγω για παραδειγμα δεν εχω facebook! Αν εχεις υλικο και δεν βαριεσαι, κανε ενα θεμα!
Παρα πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο.:( Αν σου βαλω ενα βιντεο θα καταλαβεις ποσα νιτρικα εχω?
Αυτη τη στιγμη εχω κολλημενα παιδακια με Ph 7,3 Νο3 80 mg/l
Εχω να κανω αλλαγη 8 μερες!
Το φιλτρο ειναι ενα 2211 και ενα εσωτερικο Rena με ανθρακα μονο!
Θερμοκρασια 28.

ChristosP
22-11-2010, 21:23
μουφες θα σου πω αν δεν εχεις αποδήξεις αλλιως εγω μαζί σου είπαμε οι δρόμοι είναι πολλοί και όλοι πρέπει να έχουμε ανοιχτα τα αφτια μας και να ακουμε .......................

Δεν πιστευω ότι ο κοκκινορουμπινης έχει πρόβλημα ή δεν μπορεί να απαντησει ανάλογα στον οποιοδήποτε ;)

Α και κάτι άλλο εγω προσπωπικά πλέον σε ότι λέει ο άλλος το μόνο που λέω είναι να μου δείξει τους δίσκους του αυτοί τα λένε όλα από το πως τους μεγαλώνουμε μέχρι πως τους διατηρούμε και δεν πάει αυτό στο φίλο μου τον RED ;)

ΥΓ: ταιζε σκουληκι που σου είπα

bag
22-11-2010, 21:51
μουφες θα σου πω αν δεν εχεις αποδήξεις αλλιως εγω μαζί σου είπαμε οι δρόμοι είναι πολλοί και όλοι πρέπει να έχουμε ανοιχτα τα αφτια μας και να ακουμε .......................

Δεν πιστευω ότι ο κοκκινορουμπινης έχει πρόβλημα ή δεν μπορεί να απαντησει ανάλογα στον οποιοδήποτε ;)

Α και κάτι άλλο εγω προσπωπικά πλέον σε ότι λέει ο άλλος το μόνο που λέω είναι να μου δείξει τους δίσκους του αυτοί τα λένε όλα από το πως τους μεγαλώνουμε μέχρι πως τους διατηρούμε και δεν πάει αυτό στο φίλο μου τον RED ;)

ΥΓ: ταιζε σκουληκι που σου είπα

μουφες φιλε μου μουφες...ακου τι σου λεω...δεν λεω οτι θα μου το λες εσυ αυτο...ουτε εγω εχω κανενα προβλημα σε κατι ..αν ανοιχτει ποτε τετοιο θεμα θα παρουν πολοι τις καταληλες απαντησεις...

αλλα ξερεις κατι?με κουρασε αυτο...γιαυτο και δεν μηλαω...ουτε εγω ουτε ο red ουτε αλοι...να κατσω να πω τι ? εβγαζα μικρα με τροπο χαλια για μερικους ..αλλα απο τοτε που παω με τα κολπα τους δεν σταυρωνω γεννα?? να πω τι ????οτι προσφατα εκανα συντηριση σε ενυδρειο που ειχε να αλαχτει το νερο 2,5 και ομως τα ψαρια ηταν μια χαρα....με ενα δαχτηλο σκατο πανο απο το χαλικι!!!!! τα ξερουν 2 ατομα απο το φορουν αυτα...και εχω και φοτο ...!!! ειναι πολλα και ιλικρινα βαριεμαι να απανταω ιδικα σε ατομα που δεν σεβοντε την αποψη του αλου και το μονο που σκεφτοντε ειναι το πως να τον κανουν ρεζιλι..τα ιδια και τα ιδια και στην τελικη δεν θα αλαξει τιποτα...

στο θεμα μας τωρα...ταιζω αβερτα και σκουλικι ορε...κοκκινο...και οχι κιτρινο τυπου αρη...:d

disc-postman
22-11-2010, 21:51
Θερμοκρασια 28.

Ενδιαφερον ακουγεται :d και ποτε εχεις σκοπο να κανεις αλλαγη :confused:

Βαλε καμμια φοτο ρε rubin :rolleyes:

ChristosP
22-11-2010, 21:56
ειπαμε οι δισκοι μας τα λενε όλα ;) όλα τα άλλα ειναι λόγια για αυτό να λετε την γνωμη σας ελευθερα ;)

Να ταίζεις τα κιτρινα είναι οι καλυτερες σκουλικαντερες :d

red rubin
22-11-2010, 23:33
Ενδιαφερον ακουγεται :d και ποτε εχεις σκοπο να κανεις αλλαγη :confused:

Βαλε καμμια φοτο ρε rubin :rolleyes:
Δευτερη μερα κολλημενα πανω τους και θα παω για φωτο. Το ******** μετα!!
Οταν κανω αλλαγη δεν βαζω σωληνα μεσα. Σπανια καθαριζω πατο. Βγαζω το βανακι απο το 2211 και συνδεω ενα σωληνα με την καθοδο. Ανοιγω το βανακι και φευγει το νερο.
Βαζω 50-50 και ολα μια χαρα.
Αλλαγη θα κανω μαλλον αυριο γιατι βλεπω το Ph απο 7,3 πηγε στο 7 σημερα!

Diskus Fan
24-11-2010, 00:39
Παρα πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο.:( Αν σου βαλω ενα βιντεο θα καταλαβεις ποσα νιτρικα εχω?
Θερμοκρασια 28.

Πόσων ημερών Γιώργο;:cool:
Ούπππππππππςςς ... υπάρχει η απάντηση πιο κάτω .... 2 ημερών, σωστά;:confused:

bag
24-11-2010, 16:10
μηλαμεεεε ...!!!!!!! ενα μηνα εχουν ξεπατοσει τον κονο ...τον εχουν γιαλισει !! τον εχουν φαει !!! η μικρη σημερα κανει κατι κολπα αλλα....δεν....

δεν με εχουν συνηθισει σε τετοια κολπα τα δυο τους...ενα μηνα περιμενω και ακομα...!!!

τοσο καιρο 4-5 μερες εδιχναν οτι ειναι ετοιμα και μετα στο καπακι γεννα...!!doh

ChristosP
24-11-2010, 17:18
υπομονη να χαιρεσαι που δεν γεννανε τα ψαρια σου ......

Ταισε τα καλά με κατεψυγμενα κάργα κόκκινο σκουλήκι αλλαγες νερού και θα έρθει το αποτέλεσμα

Αν βρεις catappa φύλλα ή της τροπικαλ τα σακουλακια( ο μεγαλομετοχος πρέπει να έχει:d ) με τα τριμένα φύλλα βάλε 2 ;) και πες μου

αλλά κάνε και κανένα απο αυτά που λέω έ μην τα λέω τζαμπα

bag
24-11-2010, 17:34
υπομονη να χαιρεσαι που δεν γεννανε τα ψαρια σου ......

Ταισε τα καλά με κατεψυγμενα κάργα κόκκινο σκουλήκι αλλαγες νερού και θα έρθει το αποτέλεσμα

Αν βρεις catappa φύλλα ή της τροπικαλ τα σακουλακια( ο μεγαλομετοχος πρέπει να έχει:d ) με τα τριμένα φύλλα βάλε 2 ;) και πες μου

αλλά κάνε και κανένα απο αυτά που λέω έ μην τα λέω τζαμπα

ορε ταιζω κατεψυγμενα αλλα δεν βλεπω αποτελεσμα

ChristosP
24-11-2010, 18:12
βρες και τα αλλα που σου λεω ;)

red rubin
24-11-2010, 18:59
βρες και τα αλλα που σου λεω ;)
εχω Grade A. Τα τεραστια, αλλα δεν του δινω!
Να βαλει τυρφη....

ChristosP
24-11-2010, 20:42
κάντο για χατήρη μου ρε :d

bag
24-11-2010, 21:28
εχω Grade A. Τα τεραστια, αλλα δεν του δινω!
Να βαλει τυρφη....

αμα δω μικρα...δεν θα παρεις ουτε ουρα ουτε ματι ουτε αντερο ρε ...

red rubin
24-11-2010, 23:04
αμα δω μικρα...δεν θα παρεις ουτε ουρα ουτε ματι ουτε αντερο ρε ...
Οκ!!
Μην ξεχασεις να ερθεις να παρεις τον Μπεμπη που εχω κρατημενο!

Piannino
22-12-2010, 11:51
Φόρα στο θυληκό κανένα φιογκάκι, η στην έσχατη

http://www.med.com.gr/

White Diamond
22-12-2010, 12:33
Ρουμπινι το ΡΗ συγκεκριμενα εχει να κανει με τις δυσμορφιες? Δεν νομιζω.;)