PDA

Επιστροφή στο Forum : Νερό από θερμοσίφωνα ναι ή όχι;

StavrosM
11-11-2009, 21:21
To νερό δεν το φιλτράριζα,το έβαζα σε ένα πλαστικό βαρέλι κατάλληλο για τρόφιμα+AquaSafe+ζεστό νερό και μετά μπλουμ στο ενυδρείο.
Παιδιά τέτοια συμπτώματα μου έχουν τύχει και με νερό ΑΟ.

Δεν κάνω κάποιο πείραμα αλλά μεγαλώνω τα δισκάκια με απλό νεράκι όπως κάνουν αρκετοί εκτροφείς,χομπίστες.

Mε συγχωρεις Γιαννη, δεν καταλαβα, τι εννοεις ζεστο νερο;

Γιάννης
11-11-2009, 21:59
Ρίχνω μια-δυο κατσαρόλες ζεστό νερό για να φτάσει η θερμοκρασία του νερού στο βαρέλι σε μια παραπλήσια με αυτή του ενυδρείου.

StavrosM
12-11-2009, 13:52
Το ζεσταινεις στο ματι της κουζινας δηλαδη; Ποση διαφορα βλεπεις περιπου;

Γιάννης
12-11-2009, 14:30
Ναι το ζεσταίνω στην κουζίνα,αν εννοείς την θερμοκρασία του νερού δικτύου,το τελευταίο διάστημα παίζει από 15-18 °C.

yannisk
12-11-2009, 15:50
...εγώ βάζω από θερμοσίφωνα, κανένα πρόβλημα...

StavrosM
13-11-2009, 10:19

Πες μου οτι κανεις πλακα!:confused:

StavrosM
16-11-2009, 16:17

Δεν μου απαντησες Γιαννη γι αυτο ξαναρωταω, εισαι σιγουρος οτι απο τον θερμοσιφωνα δεν υπαρχει προβλημα; Γιατι εγω λεω οτι απαγορευεται!!!!

tsiro
16-11-2009, 19:53
για ποιο λογο? το εχω κανει και εγω .συγκεντρωση οργανισμων στην δεξαμενη μηπως? αλλα απο την αλλη τι ζει στους 70 βαθμους?

Yiannis59
16-11-2009, 20:06
Το υποτιθέμενο πρόβλημα παλληκάρια ειναι ο χαλκός που εχει μεσα ο θερμοσίφωνας αλλα αυτο εχει λογική μονο αν το νερο μείνει στάσιμο μεσα για πολυ καιρο οποτε για μενα δεν υπάρχει πρόβλημα αν γινεται κανονική χρήση του θερμοσίφωνα

tsiro
16-11-2009, 20:08
γιατι οι σωληνες του δικτυου δεν ειναι χαλκινοι?

Yiannis59
16-11-2009, 20:15
Υποτηθεται οτι το νερο δεν μένει στασιμο για πολυ οπως μπορει να συμβεί στον θερμοσίφωνα αλωστε το ειπα για μενα δεν υπαρχει προβλημα ,
ειναι ενας αλλος μυθος του ψειρίζω την μαιμου

StavrosM
16-11-2009, 22:29
Υποτηθεται οτι το νερο δεν μένει στασιμο για πολυ οπως μπορει να συμβεί στον θερμοσίφωνα αλωστε το ειπα για μενα δεν υπαρχει προβλημα ,

Εδω θα διαφωνησω Boss, μονο μυθος δεν ειναι!!! Κατ' αρχην, ο χαλκος που εχει ο θερμοσιφωνας δεν ειναι ο ιδιος με τις σωληνες υδρευσης, ειναι κατωτερης ποιοτητας, και δεν εχει μεγαλη διαφορα ποσες ωρες ή μερες ειναι στασιμο εκει το νερο! Τις βλαβερες ουσιες θα τις παρει, οπως θα παρει πολλα βαρια μεταλλα απο τα αλατα που ειναι συσσωρευμενα μεσα στον θερμοσιφωνα, απο την αντισταση του, απο το ανοδιο του μαγνησιου και βεβαια οτι ειχε το νερο απο πριν αφου δεν νομιζω να υπαρχει κανεις που να εχει καποιο φιλτρο στην γραμμη ζεστου νερου του σπιτιου του;)!!
Η γνωμη μου ειναι να μην το κανει κανεις, γιατι τα ασχημα αποτελεσματα μπορει να μην φανουν αμεσως, κι οπως λεγαμε σε ενα αλλο θεμα, ειναι προτιμοτερο να πεσει 3 και 4 βαθμους κατω η θερμοκρασια ή αν ειναι πολυ κρυο το νερο να χρησιμοποιουμε θερμαντηρα στο βαρελι προετοιμασιας!

Yiannis59
16-11-2009, 22:34
Εαν βαζεις νερο μονο απο θερμοσίφωνα ισως να εχεις δικαιο (δεν το τόλμησα ποτε) αλλα μερικα λιτρα ετσι για να σπασει το κρυο νερο δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα και το εχω κανει πολλες φορες ;)

ΥΓ. Οχι στους δισκους εκει μονο Α/Ο

StavrosM
16-11-2009, 22:51
Εαν βαζεις νερο μονο απο θερμοσίφωνα ισως να εχεις δικαιο (δεν το τόλμησα ποτε) αλλα μερικα λιτρα ετσι για να σπασει το κρυο νερο δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα και το εχω κανει πολλες φορες ;)

ΥΓ. Οχι στους δισκους, εκει μονο Α/Ο

Ωρε Boss αυτο δεν ειναι υστερογραφο:d!!! Eπικεφαλιδα ειναι!!! Για δισκους δεν μιλαμε εδω;
Ξαναλεω και αποθαρρυνω οσους το κανουν, να μην ξαναχρησιμοποιησουν νερο απο θερμοσιφωνα!!!

Γιάννης
17-11-2009, 00:00
Ξαναλεω και αποθαρρυνω οσους το κανουν, να μην ξαναχρησιμοποιησουν νερο απο θερμοσιφωνα!!!
friends Με βρισκεις απολυτα συμφωνο.

yannisk
17-11-2009, 10:48
Δεν μου απαντησες Γιαννη γι αυτο ξαναρωταω, εισαι σιγουρος οτι απο τον θερμοσιφωνα δεν υπαρχει προβλημα; Γιατι εγω λεω οτι απαγορευεται!!!!

Δεν σου απάντησα γιατί μόλις το είδα :)

Ναι για πολλά χρόνια έβαζα νερό και από θερμοσίφωνα και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Ο λόγος ήταν η θερμοκρασία του - η εξοικονόμηση ενέργειας και κανένας άλλος. Το ποσοστό του νερού από το θερμοσίφωνα εξαρτιόταν από την θερμοκρασία του. Δηλαδή μπορούσε να ήταν από 1 ώς 100%

Το ενυδρείο έτρεχε έτσι με διάφορα ευαίσθητα πλάσματα, είχε πολλές γέννες (κριμπενσης μελανόταινίες, ραμιρεζι) και πήγαινε πολύ καλά.
Σε κάποια φάση είχε και δίσκους για πολλούς μήνες (αυτούς που έχω τώρα)

Αυτό γινόταν σε άλλο σπίτι και σε άλλο ενυδρείο.
Τώρα, με το βρόχινο νερό και τα 600 λίτρα, το ποσοστό νερού βρύσης που βάζω είναι πολύ μικρό (1/6) και (προς το παρόν τουλάχιστον) όταν κάνω αλλαγές ρίχνω κατευθείαν από την βρύση με λάστιχο doh. Αλλά και πάλι έχει τύχει να βάλω νερό από το θερμοσίφωνα (όταν βολεύει) ειδικά αν η πτώση θερμοκρασίας είναι πολύ μεγάλη.

Με λίγα λόγια δεν έχω κανένα πρόβλημα να βάλω νερό από θερμοσίφωνα.
Βέβαια υπάρχουν θερμοσίφωνες και θερμοσίφωνες. Αυτός που χρησιμοποιούσα για χρόνια ήταν κλασικός ηλεκτρικός.
Αυτός που έχω τώρα (από τον οποίο νερό έχω βάλει μετρημένες φορές σε μικρή ποσότητα αναλογικά) είναι ίδιος αλλά το νερό το ζεσταίνει λέβητας καλοριφέρ και το βάζει στο θερμοσίφωνα έτοιμο, ζεστό (αυτό είναι ύποπτο όμως). Δηλαδή οι αντιστάσεις του δεν δουλεύουν.

Τώρα κατά πόσο το νερό είναι μολυσμένο δεν ξέρω, η πράξη μου λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα (ειδικά αν είναι και γυάλινος - εσωτερικά). Σίγουρα το νερό είναι καθαρό από μικροοργανισμούς και απαλλαγμένο από κάποιες ουσίες που κουβαλάει, αφού αυτές κατακάθονται. Ο μόνος αντίλογος είναι ο χαλκός αλλά ο χαλκός είναι παντού….. :confused:

Μην κάνεις πίσω Boss! :thumbup:

StavrosM
19-11-2009, 10:32
Δεν σου απάντησα γιατί μόλις το είδα :)

Ναι για πολλά χρόνια έβαζα νερό και από θερμοσίφωνα και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Ο λόγος ήταν η θερμοκρασία του - η εξοικονόμηση ενέργειας και κανένας άλλος. Το ποσοστό του νερού από το θερμοσίφωνα εξαρτιόταν από την θερμοκρασία του. Δηλαδή μπορούσε να ήταν από 1 ώς 100%

Το ενυδρείο έτρεχε έτσι με διάφορα ευαίσθητα πλάσματα, είχε πολλές γέννες (κριμπενσης μελανόταινίες, ραμιρεζι) και πήγαινε πολύ καλά.
Σε κάποια φάση είχε και δίσκους για πολλούς μήνες (αυτούς που έχω τώρα)

Αυτό γινόταν σε άλλο σπίτι και σε άλλο ενυδρείο.
Τώρα, με το βρόχινο νερό και τα 600 λίτρα, το ποσοστό νερού βρύσης που βάζω είναι πολύ μικρό (1/6) και (προς το παρόν τουλάχιστον) όταν κάνω αλλαγές ρίχνω κατευθείαν από την βρύση με λάστιχο doh. Αλλά και πάλι έχει τύχει να βάλω νερό από το θερμοσίφωνα (όταν βολεύει) ειδικά αν η πτώση θερμοκρασίας είναι πολύ μεγάλη.

Με λίγα λόγια δεν έχω κανένα πρόβλημα να βάλω νερό από θερμοσίφωνα.(1)
Βέβαια υπάρχουν θερμοσίφωνες και θερμοσίφωνες. Αυτός που χρησιμοποιούσα για χρόνια ήταν κλασικός ηλεκτρικός.
Αυτός που έχω τώρα (από τον οποίο νερό έχω βάλει μετρημένες φορές σε μικρή ποσότητα αναλογικά) είναι ίδιος αλλά το νερό το ζεσταίνει λέβητας καλοριφέρ και το βάζει στο θερμοσίφωνα έτοιμο, ζεστό (2) (αυτό είναι ύποπτο όμως). Δηλαδή οι αντιστάσεις του δεν δουλεύουν.(3)

Τώρα κατά πόσο το νερό είναι μολυσμένο δεν ξέρω, η πράξη μου λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα (4) (ειδικά αν είναι και γυάλινος - εσωτερικά).(5) Σίγουρα το νερό είναι καθαρό από μικροοργανισμούς και απαλλαγμένο (6) από κάποιες ουσίες που κουβαλάει, αφού αυτές κατακάθονται. Ο μόνος αντίλογος είναι ο χαλκός αλλά ο χαλκός είναι παντού(7) ….. :confused:

Μην κάνεις πίσω Boss! :thumbup:

-(1)Ναι αλλα δεν γνωριζεις τι μπορει να συμβει, γιατι οσο παλιωνει ο θερμοσιφωνας τα πραγματα γινονται χειροτερα!

-(2)Πως γινεται αυτο;:eek: Μαλλον θες να πεις οτι οι σωληνες απο τον λεβητα ζεσταινουν το νερο του θερμοσιφωνα με επαγωγη! (το νερο του λεβητα ειναι μαυρο κι αραχνο, οχι rio negro, rio μαυρη ειναι η νυχτα στα βουνα θα γινοταν το ενυδρειο σου και δεν θα εμενε ψυχη ζωσα!)

-(3)Και να μην δουλευουν οι αντιστασεις του, ειναι φτιαγμενοι απο μειγμα βαριων μεταλλων που επιβαρυνει το νερο! (και ξεχασες το ανοδιο μαγνησιου που εχουν ολοι μεσα)

-(4)Πως ξερεις οτι δεν υπαρχει προβλημα; Δεν ειχες πει οτι ειδες καποιες σπιντες προσφατα; Δεν λεω οτι η αιτια ειναι αυτη που συζηταμε, αλλα πως μπορεις να εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι;

-(5)Εντελως μα εντελως κατηγορηματικα και καθετα, γυαλινος θερμοσιφωνας ΔΕΝ υπαρχει, ουτε υπηρχε ποτε!!!! Αυτο που γραφουν απ 'εξω ειναι η κατεργασια του μεταλλου απο το οποιο ειναι φτιαγμενοι εσωτερικα!

-(6)Πως ξερεις οτι ειναι καθαρο αφου λες οτι το κατα ποσο ειναι μολυσμενο το νερο δεν ξερω; Επειδη ζεσταθηκε; Τα βαρια μεταλλα με τα οποια εχει φορτωθει;;) Αν ηταν καθαρο, θα το αφηναμε να κρυωσει και θα το πιναμε μετα!

-(7)Και οχι μονο ο χαλκος!!! Γι' αυτο λεω να εχουμε ενα φιλτρο ανθρακα στην γραμμη μας, και για το νερο που πινουμε και για αυτο που βαζουμε στο ενυδρειο!

Υ.Γ Το θεμα θα μπορουσε να μεταφερθει και να ονομαστει "Παγωνα μην ξεχασεις τον θερμοσιφουνα!":d

yannisk
19-11-2009, 11:27
-(1)Ναι αλλα δεν γνωριζεις τι μπορει να συμβει, γιατι οσο παλιωνει ο θερμοσιφωνας τα πραγματα γινονται χειροτερα!
-(2)Πως γινεται αυτο;:eek: Μαλλον θες να πεις οτι οι σωληνες απο τον λεβητα ζεσταινουν το νερο του θερμοσιφωνα με επαγωγη! (το νερο του λεβητα ειναι μαυρο κι αραχνο, οχι rio negro, rio μαυρη ειναι η νυχτα στα βουνα θα γινοταν το ενυδρειο σου και δεν θα εμενε ψυχη ζωσα!)
-(3)Και να μην δουλευουν οι αντιστασεις του, ειναι φτιαγμενοι απο μειγμα βαριων μεταλλων που επιβαρυνει το νερο! (και ξεχασες το ανοδιο μαγνησιου που εχουν ολοι μεσα)
-(4)Πως ξερεις οτι δεν υπαρχει προβλημα; Δεν ειχες πει οτι ειδες καποιες σπιντες προσφατα; Δεν λεω οτι η αιτια ειναι αυτη που συζηταμε, αλλα πως μπορεις να εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι;
-(5)Εντελως μα εντελως κατηγορηματικα και καθετα, γυαλινος θερμοσιφωνας ΔΕΝ υπαρχει, ουτε υπηρχε ποτε!!!! Αυτο που γραφουν απ 'εξω ειναι η κατεργασια του μεταλλου απο το οποιο ειναι φτιαγμενοι εσωτερικα!
-(6)Πως ξερεις οτι ειναι καθαρο αφου λες οτι το κατα ποσο ειναι μολυσμενο το νερο δεν ξερω; Επειδη ζεσταθηκε; Τα βαρια μεταλλα με τα οποια εχει φορτωθει;;) Αν ηταν καθαρο, θα το αφηναμε να κρυωσει και θα το πιναμε μετα!
-(7)Και οχι μονο ο χαλκος!!! Γι' αυτο λεω να εχουμε ενα φιλτρο ανθρακα στην γραμμη μας, και για το νερο που πινουμε και για αυτο που βαζουμε στο ενυδρειο!

Υ.Γ Το θεμα θα μπορουσε να μεταφερθει και να ονομαστει "Παγωνα μην ξεχασεις τον θερμοσιφουνα!":d

Εγώ δεν διαφωνώ μαζί σου. Γράφω απλά αυτό που κάνω και αυτό που παρατηρώ.

Για το 2. Δεν ξέρω πως γίνεται αλλά το νερό θερμαίνεται από το λέβητα και αποθηκεύεται στο θερμοσίφωνα. Είναι ένα είδος μποιλερ δηλαδή, που έχουν πολλά σπίτια στην Ελλάδα. Το νερό που βγαίνει δεν είναι μαύρο. Υποθέτω πως είναι κάποιο είδος κλειστού κυκλώματος….
Για το 4. Όχι, δεν έχω γράψει ποτέ ότι έχω πρόβλημα σπίντας
Για το 6. Γράφω ότι είναι καθαρό από μικροοργανισμούς όχι επειδή ζεστάθηκα αλλά επειδή θερμάνθηκε στους 80+ βαθμούς. Για μέταλλα κτλπ δεν ξέρω.

Για τα υπόλοιπα μαζί σου είμαι. :thumbup:

Να πω μόνο ότι έκανα αλλαγές νερού ως 50% με νερό θερμοσίφωνα 100% για 3 χρόνια. Θανάτους και αρρώστιες δεν είδα. Απλά πράγματα. :)

StavrosM
19-11-2009, 11:47
Εννοειται πως δεν κανουμε αντιπαραθεση, συζητηση κανουμε!c003

Εβαζες οπως ειπες τοσο καιρο, αλλα οχι σε δισκους(παρα μονο το τελευταιο χρονικο διαστημα!) Και τα αποτελεσματα μπορει να μην φανουν γρηγορα...

Για το μποιλερ, ειναι οπως σου ειπα, 2 σωληνες απο τον λεβητα (εισαγωγη-επιστροφη) μπαινουν στο μποιλερ και ζεσταινουν το νερο του χωρις να ερχονται σε επαφη τα νερα τους, απλα με μεταφορα θερμοτητας(επαγωγη)

Για τις σπιντες εκανα λαθος, τα μπερδρεψα, ειχες γραψει για head standing αλλα επαιξαν διαφοροι παραγοντες ρολο σε εκεινη την περιπτωση!

Για ολα αυτα που εχουμε αναφερει, προτεινω να μην χρησιμοποιουμε νερο απο θερμοσιφουνες γιατι δεν ξερουμε τι μπορει να προκυψει στο κοντινο ή στο μακρινο μελλον! Καλυτερα να ζεσταινεις στην κουζινα οσο μπορεις και να το βαζεις στο βαρελι προετοιμασιας για να ανεβαζεις την θερμοκρασια του!:thumbup: