PDA

Επιστροφή στο Forum : δες αυτο....

bag
07-11-2010, 18:30
http://www.youtube.com/watch?v=iubtSdPjXOc&feature=grec_index

ξερει κανεις τι μπορει να ειναι αυτο το υγρο που "ψεκαζουν" τα δισκια?

νερο μονο..?νομιζω πως οχι ...

γιατι οι ιδιοι σε αυτο το βιντεο ψεκαζουν και μετα ανοιγουν το νερο απο αλες βανες...http://www.youtube.com/watch?v=YWMnPZKJWaE&feature=related
στο 1.26 αρχιζει να ψεκαζει και μετα ανοιγει παλι νερο

Chaotica
07-11-2010, 19:25
ισως κανα αντιχλωριο ? εκτος κ αν ειναι τπτα περιεργο :p

bag
07-11-2010, 19:28
ισως κανα αντιχλωριο ? εκτος κ αν ειναι τπτα περιεργο :p

και εγω αυτο σκεφτομαι.... κανεις που ξερει ρε παιδες...να μας φυγει η απορια

philosopher
07-11-2010, 19:29
Φαίνονται πάντως μερικά τρομερά ψάρια στο 1ο βίντεο

Και παίζει να είναι ζεστό νερό αυτό που ρίχνει, ώστε μετά ρίχνει κρύο για να έρθει σε θερμοκρασία σωστή :p :p :p

bag
07-11-2010, 19:35
Φαίνονται πάντως μερικά τρομερά ψάρια στο 1ο βίντεο

Και παίζει να είναι ζεστό νερό αυτό που ρίχνει, ώστε μετά ρίχνει κρύο για να έρθει σε θερμοκρασία σωστή :p :p :p

αμα ριχνει μια ζεστο μια κρυο και η θερμοκρασια παει απο τους 30 στους 26 και παλι 30 και παλι 26 και παλι 30 ...οχι ψαρι...ουτε αλγη δεν θα εμενε..:d

philosopher
07-11-2010, 19:51
αμα ριχνει μια ζεστο μια κρυο και η θερμοκρασια παει απο τους 30 στους 26 και παλι 30 και παλι 26 και παλι 30 ...οχι ψαρι...ουτε αλγη δεν θα εμενε..:d

Με τον τρόπο που τους βλέπεις να αλλάζουν το νερό, τους κόβεις να προετοιμάζουν το νερό σε σωστή θερμοκρασία, ή μήπως να το αφήνουν για γήρανση; Μουαχαχααχα.
2 φορές τη μέρα το κάνουν πάντως αυτό, τουλάχιστον έτσι λέει στα comments στο 2ο video.

stavrosczc
07-11-2010, 19:54
Κοιτωντας φιλοι μου το βιντεο...πιστευω να καταλαβατε οτι οχι απλα ο δισκος δεν ειναι super ευαισθητος που πιστευουμε εμεις και γινομαστε υποχονδριοι με ολα....αλλα ειναι μια χαρα ανθεκτικο ψαρι!!!
Ειδατε ποσο αδειαζουν τις δεξαμενες και παραυατα δεν παθαινουν τιποτα τα ψαρια...ειδατε με τι πιεση ξαναπεφτει πανω τους το νεο νερο???ειδατε να παθαινουν κατι???
Τελος στο πρωτο βιντεο ειδα κατι εκπληκτικα ψαρια που στην Ελλαδα δυστυχως ερχονται απο ποτε εως σχεδον σπανια....τοσο καλα ψαρια!!!
καποια τα ΖΗΛΕΨΑ!!!:o

bag
07-11-2010, 20:02
Κοιτωντας φιλοι μου το βιντεο...πιστευω να καταλαβατε οτι οχι απλα ο δισκος δεν ειναι super ευαισθητος που πιστευουμε εμεις και γινομαστε υποχονδριοι με ολα....αλλα ειναι μια χαρα ανθεκτικο ψαρι!!!
Ειδατε ποσο αδειαζουν τις δεξαμενες και παραυατα δεν παθαινουν τιποτα τα ψαρια...ειδατε με τι πιεση ξαναπεφτει πανω τους το νεο νερο???ειδατε να παθαινουν κατι???
Τελος στο πρωτο βιντεο ειδα κατι εκπληκτικα ψαρια που στην Ελλαδα δυστυχως ερχονται απο ποτε εως σχεδον σπανια....τοσο καλα ψαρια!!!
καποια τα ΖΗΛΕΨΑ!!!:o
το νερο κανεις δεν ξερει τι μπορει να το εχουν κανει ..μπορει και να ειναι και βρισης...αν το δισκιο ειναι απο 2 ετων και πανω και ειναι μπαμπατσικο(:p) δεν καταλαβενει τιποτα....ουτε απο αλαγες .....και παρασιτο αν εχει μπορεις να το κανεις καλα με πολυ λιγοτερο κοπο...4 μηνες δισκιο χωρης να φαει ειχα πριν 3 χρονια ...4 μηνες δεν ετρογε τιποτα...!!! 4 μερες αν δεν φαω εγω θα ....dead::d

stavrosczc
07-11-2010, 20:07
Λογικα το νερο τους εκει δε θα θελει καποια προετοιμασια....οποτε μπορει να ειναι κατευθειαν δικτυου η να ειναι κοντα σε ποταμι και να τραβανε απο εκει,δεν ξερω...εγω για τις αλλες συνθηκες κυριως μιλησα που φαινονται και στο βιντεο δια γυμνου οφθαλμου!!!!;)

bag
07-11-2010, 20:09
Με τον τρόπο που τους βλέπεις να αλλάζουν το νερό, τους κόβεις να προετοιμάζουν το νερό σε σωστή θερμοκρασία, ή μήπως να το αφήνουν για γήρανση; Μουαχαχααχα.
2 φορές τη μέρα το κάνουν πάντως αυτό, τουλάχιστον έτσι λέει στα comments στο 2ο video.

φιλε μου αυτα που λενε απο κατω εγω προσωπικα τα εχω γραμενα στα...παπουτσια μου... μπορει να γραφουν οτι θελουν για να το παιξουν και καλα .... το νερο μπορει να ειναι απο α/ο μπορει να ειναι βρισης μπορει να ειναι γηρασμενο μπορει μπορει μπορει...αν ηταν να κανουν κολπα με ζεστο και κρυο νερο θα το εκαναν πριν το νερο μπει στο ενυδρειο ετσι ωστε να φτασει μεσα στο ενυδρειο στους 30 ...θα το εκαναν μιξη πριν φτασει στο ενυδρειο...

Λογικα το νερο τους εκει δε θα θελει καποια προετοιμασια....οποτε μπορει να ειναι κατευθειαν δικτυου η να ειναι κοντα σε ποταμι και να τραβανε απο εκει,δεν ξερω...εγω για τις αλλες συνθηκες κυριως μιλησα που φαινονται και στο βιντεο δια γυμνου οφθαλμου!!!!;)

αυτα τα δισκια που βλεπεις ειναι ζωα...! δεν ειναι απλα δισκια...2 πιθαμες ειναι..χιχι δεν περνουν χαμπαρι απο αλαγες...εγω τα δικα μου οταν γενησαν στην γενιστρα ειχα 4 δαχτιλα νερο για να παρουν τα μικρα επανω τους και αυτο δεν ηταν για μια ωρα αλλα για 4 μερες

philosopher
07-11-2010, 20:16
Σημειώνω πάντως πως ΑΛΛΟΣ ένας εκτροφέας (εκτροφέας δεν είναι αυτός στο video;) λέει ότι δεν παίζουν ρόλο οι παράμετροι του νερού όσο το πόσο καθαρό είναι.
Σημειώνω επίσης τον Soh, σε σχετικό thread εδώ μέσα, που αμφισβητεί τη χρησιμότητα της A/O, κάτι που κατά γενική ομολογία θεωρείται must για τα δισκοενυδρεία...

bag
07-11-2010, 20:26
Σημειώνω πάντως πως ΑΛΛΟΣ ένας εκτροφέας (εκτροφέας δεν είναι αυτός στο video;) λέει ότι δεν παίζουν ρόλο οι παράμετροι του νερού όσο το πόσο καθαρό είναι.
Σημειώνω επίσης τον Soh, σε σχετικό thread εδώ μέσα, που αμφισβητεί τη χρησιμότητα της A/O, κάτι που κατά γενική ομολογία θεωρείται must για τα δισκοενυδρεία...

δεν παιζει ρολο η καθαριοτητα δηλαδη στο νερο?
εμενα μου αρεσει να απανταω καπως ατσαλα ...σορυ κιολας αλλα δεν το λεω για σενα...δηλαδη αν πεταξω ενα κουβα σκ...α και ενα κουβα χημικα σε μια θερμοκιτηδα το παιδακι θα ζισει????

οσο για την α/ο ..ναι ειναι οτι καλητερο ...αλλα...
ειχα γενες παλιοτερα με πολυ αρχαιο τροπο μαλακοματος(doh) (οχι φιλτρανσης) του νερου...αυτο παει να πει οτι ειχα νερο καλο και ας μην ειχα α/ο

stavrosczc
07-11-2010, 20:46
Κοιτα φιλε μου εγω προσωπικα οπως εχω ξαναπει...παν μετρον αριστο!!!
Δηλαδη εγω στο νεο μου ενυδρειο θα περναω ολο το νερο απο προφολτρα και ενα 20%-30% απο Α.Ο οχι περισσοτερο!Ο καθενας απο εκει και περα διαλεγει ποιον δρομο θα ακολουθησει και καλως η κακως ΔΕΝ υπαρχουν σε ολα τα πραγματα ως αναφορα τα ενυδρεια στανταρ απαντησεις!;)

philosopher
07-11-2010, 20:46
δεν παιζει ρολο η καθαριοτητα δηλαδη στο νερο?
εμενα μου αρεσει να απανταω καπως ατσαλα ...σορυ κιολας αλλα δεν το λεω για σενα...δηλαδη αν πεταξω ενα κουβα σκ...α και ενα κουβα χημικα σε μια θερμοκιτηδα το παιδακι θα ζισει????

Αυτό ακριβώς εννοούσα.
Sorry, μάλλον δεν το έγραψα σωστά. Εννοούσα ότι δεν παίζουν τόσο ρόλο οι παράμετροι του νερού (pH, kH) όσο το πόσο καθαρό είναι (μηδενικές αμμωνίες, νιτρωδονιτρικά, φωσφορικά).
Νομίζω ο ίδιος ο Soh είχε αναφέρει πως είναι προτιμότερο ένα καθαρό αλκαλικό νερό απ'ότι ένα λιγότερο καθαρό αλλά όξινο.

bag
07-11-2010, 20:51
Αυτό ακριβώς εννοούσα.
Sorry, μάλλον δεν το έγραψα σωστά. Εννοούσα ότι δεν παίζουν τόσο ρόλο οι παράμετροι του νερού (pH, kH) όσο το πόσο καθαρό είναι (μηδενικές αμμωνίες, νιτρωδονιτρικά, φωσφορικά).
Νομίζω ο ίδιος ο Soh είχε αναφέρει πως είναι προτιμότερο ένα καθαρό αλκαλικό νερό απ'ότι ένα λιγότερο καθαρό αλλά όξινο.

:thumbup:αρα καταλιγουμε οτι ισως το νερακι ειναι νερακι βρισης...και οτι το αλο το υγρο ισως παλι να ειναι αντιχλοριο.....!!!!!!!:thumbup: αλος δεν ηπαρχει να πει την γνωμη του??

παντος απο στρες δεν βλεπω να εχουν τα ψαρια...αν ειχαν κατι τετοιο δεν θα ειχαν τετοια διαθεση ...ουτε τετοια χρωματα...ουτε θα εφταναν ποτε σε αυτο το μεγεθος...

Diskus Fan
07-11-2010, 22:49
Ωρε Γεώργιε (Genirus) ... λείπει ένα emoticon ... αυτό που τρώει pop corn .... βρες το και βάλτο να χαρείς.-:cool:

Perazzi
07-11-2010, 23:04
Ωρε Γεώργιε (Genirus) ... λείπει ένα emoticon ... αυτό που τρώει pop corn .... βρες το και βάλτο να χαρείς.-:cool:

dohdohfunyfunyfunyfunyfunyfunyfuny

red rubin
07-11-2010, 23:06
Για τον πλεκο που κανει βολτες δεν ειπες κατι. Ο Βαγγελακης δικαιολογειται ν` ασχολειται με μαλ...... ειναι μικρο παιδι ακομη!!
!rcard!!rcard!

bag
07-11-2010, 23:14
Για τον πλεκο που κανει βολτες δεν ειπες κατι. Ο Βαγγελακης δικαιολογειται ν` ασχολειται με μαλ...... ειναι μικρο παιδι ακομη!!
!rcard!!rcard!

δεν ασχολειται με μαλ... ο βαγγελακης...θεμα εκανε με αφορμη αυτα τα 2 βιντεο ...οποιος δεν γουσταρει δεν ασχολειτε με κανενα βιντεο ..κανενα ποστ και κανενα αντιχλοριο...
οσο για τον πλεκο θα ειχαμε δικαιομα να μηλισουμε για τον τυπο αυτον αν καναμε και εμεις 500 τετοια δισκια...δισκια σε αυτο το μεγεθος....

μερικοι χανετε το δασος και το δεντρο μαζι...

Diskus Fan
07-11-2010, 23:16
:eek:Τι έπρεπε να κάνω δηλαδή; Να πω στον "σχιστομάτη" να τους βγάλει;doh
Ωρε ... δεν πας να "δίωξεις" καμμιά παραγγελία;36_1_14

:63:

stavrosczc
07-11-2010, 23:17
Καλα κανουμε πλακα τωρα....doh
Μηπως να βαλετε κανενα γυαλη μειωπιας να δειτε ΤΙ ψαρια εχει ο τυπος???
Πολυ θα τα θελαμε να τα εχουμε!!!

Και προφανως ο σχιστοματης για ναεχει τετοια ψαρια ξερει καλυτερα γιατι εχει τον πλεκο μεσα...!!!

Diskus Fan
07-11-2010, 23:23
Σταύρο ... δεν πας να δεις ..... αν έρχομαι;:cool:

bag
07-11-2010, 23:30
Καλα κανουμε πλακα τωρα....doh
Μηπως να βαλετε κανενα γυαλη μειωπιας να δειτε ΤΙ ψαρια εχει ο τυπος???
Πολυ θα τα θελαμε να τα εχουμε!!!

Και προφανως ο σχιστοματης για ναεχει τετοια ψαρια ξερει καλυτερα γιατι εχει τον πλεκο μεσα...!!!

αδερφε αυτος δεν ξερει τη τιφλα του ...απλα ετυχε και εβγαλε καμια 1000 δισκια ...για τον σχιστοματη μηλαω

stavrosczc
07-11-2010, 23:30
Βρε εγω παω!!!:d
Αλλα ερθεις δεν ερθεις το βιντεο τα λεει ΟΛΑ!!!:p

αδερφε αυτος δεν ξερει τη τιφλα του ...απλα ετυχε και εβγαλε καμια 1000 δισκια ...για τον σχιστοματη μηλαω

:lllll::lllll::lllll:
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!!

kotsos
07-11-2010, 23:31
http://www.youtube.com/watch?v=_leLfmRy178&feature=related

Diskus Fan
07-11-2010, 23:47
http://www.youtube.com/watch?v=DzBLbFUliw8&feature=related

bag
08-11-2010, 00:10
http://www.youtube.com/watch?v=g4KDFMApMmw

:cool:!rcard!:exquisite:

philosopher
08-11-2010, 00:18
http://www.youtube.com/watch?v=TgxOUqh9b5Q&feature=related

st2121
08-11-2010, 00:50
Παντος με αυτη την πιεση που βαζουν το νερο αν την φαει στο κεφαλη το δισκιο:rolleyes:.......δεν το κοβο για πολυdead:

stavrosczc
08-11-2010, 01:06
Και ομως δε μπορει να εχουν απωλειες και να τα εχουν ετσι και στο βιντεο δε φαινονται να επιρεαζονται ιδιαιτερα!