PDA

Επιστροφή στο Forum : Γειά σε όλους!

the_passenger
31-10-2010, 00:49
Χαιρετώ την φανταστική αυτή παρέα!!!!!!!!!!!!!! :d :d :d

Γιώργος, 34, προγραμματιστής.

Εμπειρία με ψάρια γενικώς, μηδενική, ούτε χρυσόψαρο δεν είχα ποτέ!

Έχω όμως αγοράσει όλο τον εξοπλισμό (μεταχειρισμένα) από φίλο για 120άρι αφρικανικό (ακόμα δεν έχω προλάβει να το στήσω), αλλά μετά από αρκετό (ΑΡΚΕΤΟ) διάβασμα το τελευταίο δίμηνο, με έχουν κερδίσει οι δίσκοι !!!!!! ::fish::#hubbah!

Από αυτά που έχω διαβάσει, βλέπω ότι ..και το rio 400 "μικρό" είναι!...

Αυτό που θα ήθελα είναι να στήσω, αφού πρώτα το μελετήσω καλά, ένα μεγάλο ενυδρείο, όπως πχ το Elite ef 180. Αυτό βρίσκει οριακά μια θέση στο χώρο μου - για 2μετρο έπειτα έχω πλάτος μέχρι 43cm λόγο πόρτας.. κι απ την άλλη δε θέλω να γκρεμίσω και καινούριο χώρο!!

Θα ήθελα εν πάσει περιπτώσει να μελετηθεί από την αρχή κάτι καλό με μόνιμες και αξιόπιστες λύσεις, πιστεύω και σάμπ. Πχ πίσω από τον τοίχο αυτό υπάρχει wc, και είμαι διατεθειμένος να τον τρυπήσω για δεξαμενή αλλαγών / εισαγωγή νερού / αποχέτευση. Έχει όμως και κάποιες ιδιαιτερότητες ο χώρος μου, πχ ξύλινο πάτωμα.. Α, είμαι και του DIY.. από τζάμια καμία επαφή βέβαια..

Μήν μπώ σε άλλες λεπτομέρειες, αυτά σε άλλο θρέντ!

Καλώς σας βρήκα λοιπόν!

Γιώργος

philosopher
31-10-2010, 00:53
Καλώς τον συνάδελφο και συντοπίτη :)
Καλή αρχή, καλό διάβασμα, και σου προτείνω να μείνεις με το 120άρι για ένα διάστημα, ώστε να αποκτήσεις μια μικρή εμπειρία, πριν πας στο μεγάλο και στους δίσκους.

baroutas
31-10-2010, 07:49
Καλημερα Γιώργο και καλή αρχή!!!:thumbup:

fanis72
31-10-2010, 08:36
καλος ηρθες και απο μενα
ξακηνα κατευθιαν απο το μεγαλο με πολι προσοχη και διαβασμα
γιατη με το μεγαλο θα ειναι πιο δισκολο να κανησ λαθος και θα εχεις περησοτερο χρονο αντηδρασεις σε περιπτοση λαθους
και οτι θελεισ ροτας ολα τα ρεμαλια εδω μεσα θα σε βοιθησουμε

delta66
31-10-2010, 09:02
Καλως τον.
Μια χαρα προδιαγραφες εχεις για ψαροκαμενος.

Ξεκινα στησε το 120αρι με τιποτα μικρα αμαζωνιου να μαθαινεις το νερο (εκει ειναι το μυστικο) και μετα συνεχιζεις οργανωμενος πια για το μεγαλο.

Προτεινω να μη χασεις το πλατος για 20 εκ παραπανω μηκος.
Θα ελεγα απο την αρχη (αφου μελετησεις με το μηχανικο σου για το βαρος* στο σημειο) να πας σε κολλητο ενυδρειο με πλατος καλο (60-70 εκ) και υψος μεγαλο (80 εκ) και οσο σε παιρνει μηκος (δλδ 180 εκ), υπερχειληση, sump βαση απο κοιλοδοδκο επενδυση οτι θες.

Το sump σκεφτομαι αν εχεις χωρο στο WC μηπως εμπαινε εκει ;)

* Θα εισαι γυρω στον τονο νερο και θα βαλεις και 250 λιτρα σαμπ (100Χ50Χ50) μαζι με τα τζαμια κλπ, πες εναμιση τονο βαρος.

Sotos_gr
31-10-2010, 11:25
Καλημερα συνάδελφε. Καλώς ηρθες και απο μενα.

Perazzi
31-10-2010, 12:31
Καλώς ηρθεςwel-comewel-comewel-comewel-comewel-come

disc-postman
31-10-2010, 18:07
Καλως ηρθες wel-come

Diskus Fan
31-10-2010, 20:16
1. Καλώς όρισες.wel-come
2. Αφού έχεις μηδενικές γνώσεις στο ενυδρείο ... ξεκίνα με άλλο (παρόμοιο σε απαιτήσεις) είδος (που καλύπτεται από το ενυδρείο που διαθέτεις) και όταν μάθεις τα βασικά (2-3 χρόνια κατά την δική μου άποψη) προχωράς παραπέρα με περισσότερη σιγουριά και λιγότερες απορίες. Μέχρι τότε διαβάζεις και μαθαίνεις, όσα περισσότερα μπορείς για τους δίσκους.-:friends:

the_passenger
31-10-2010, 20:19
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Καλώς τον συνάδελφο και συντοπίτη :)
Καλή αρχή, καλό διάβασμα, και σου προτείνω να μείνεις με το 120άρι για ένα διάστημα, ώστε να αποκτήσεις μια μικρή εμπειρία, πριν πας στο μεγάλο και στους δίσκους.

καλος ηρθες και απο μενα
ξακηνα κατευθιαν απο το μεγαλο με πολι προσοχη και διαβασμα
γιατη με το μεγαλο θα ειναι πιο δισκολο να κανησ λαθος και θα εχεις περησοτερο χρονο αντηδρασεις σε περιπτοση λαθους
και οτι θελεισ ροτας ολα τα ρεμαλια εδω μεσα θα σε βοιθησουμε

Θα δώ, βλέποντας και κάνοντας.. Λογικά θα ξεκινήσω με το 120άρι, ακόμα και αν το χρησιμοποιήσω τελικώς για σάμπ, υπάρχει κι ένα 50άρι για προσωρινή λύση για τη μετακόμιση..

Καλως τον.
Μια χαρα προδιαγραφες εχεις για ψαροκαμενος.

Ξεκινα στησε το 120αρι με τιποτα μικρα αμαζωνιου να μαθαινεις το νερο (εκει ειναι το μυστικο) και μετα συνεχιζεις οργανωμενος πια για το μεγαλο.

Προτεινω να μη χασεις το πλατος για 20 εκ παραπανω μηκος.
Θα ελεγα απο την αρχη (αφου μελετησεις με το μηχανικο σου για το βαρος* στο σημειο) να πας σε κολλητο ενυδρειο με πλατος καλο (60-70 εκ) και υψος μεγαλο (80 εκ) και οσο σε παιρνει μηκος (δλδ 180 εκ), υπερχειληση, sump βαση απο κοιλοδοδκο επενδυση οτι θες.

Το sump σκεφτομαι αν εχεις χωρο στο WC μηπως εμπαινε εκει ;)

* Θα εισαι γυρω στον τονο νερο και θα βαλεις και 250 λιτρα σαμπ (100Χ50Χ50) μαζι με τα τζαμια κλπ, πες εναμιση τονο βαρος.

Σ'ευχαριστώ πολύ "συνάδελφε" κιθαρίστα !!! :d (εγώ είμαι μέσου επιπέδου, όχι τρελλά πράγματα! :eek: )

Τίποτα ιδέες συγκεκριμένες για μικρά αμαζονίου για το 120άρι;

Το κακό για το μεγάλο είναι ότι ούτε στα 180 έχω απεριόριστο πλάτος.. στα 2μ έχω 43cm, στα 1,80μ έχω περίπου 50, όσο δηλαδή το Elite 1800 (ήδη η εξόπορτα δεν θα ανοίγει έως 90 μοίρες όσο ξεπερνάω τα 43cm...), ενώ για παραπάνω πχ 60 θα πήγαινε στο 150.. Ακολουθεί ένα σχεδιάγραμμα για να γίνω πιό κατανοητός στον περιορισμό που υπάρχει:

9938

Αυτό μάλλον σημαίνει ότι το Elite 1800 είναι το μεγαλύτερο δυνατό που μπορώ να επιλέξω..

Το sump στο χώρο του WC μου φαίνεται φανταστική ιδέα!!! :thumbup: :) - αφού θα μπορεί να είναι και στο ίδιο ύψος με το ενυδρείο, και υποθέτω ότι έτσι δε θα "ζορίζεται" καθόλου η αντλία (ή θα χρειάζεται μια σχετικά μικρή αντλία) αφού δε θα υπάρχει ουσιαστικά υψομετρική διαφορά να καλυφθεί... θέλει μελέτη πρώτα βέβαια.. Ακόμα σκέφτομαι ότι αν η άνω άκρη του sump είναι στο ύψος της επιφάνειας του νερού του ενυδρείου, λόγω της αρχής των συγκοινωνούντων δοχείων, δε υπάρχει και ο κίνδυνος υπερχειλίσεων πχ σε διακοπή ρεύματος κλπ.. :cool: (θα πέσει μπόλικο τρύπημα τοίχου αλλά και πλακακίου βέβαια αλλά χαλάλι.. ωρε έχω να σας ζαλίσω!!!... μέχρι να μου βγάλετε !rcard! χαχαχα )

Όσο για το συνολικό βάρος, αν πάω για το Elite και ξεχωριστά το sump δε νομίζω να μιλάμε για πάνω από τόνο, και πρόκειται για καινούρια πολ/κία στον 1ο και πάνω από ισόγειο διαμέρισμα, αλλά καλού κακού θα ρωτήσω το μηχανικό!

Οπότε ακούω προτάσεις για το 120άρι για προπόνηση .. και σχεδιάζω! :thumbup:

the_passenger
31-10-2010, 20:23
1. Καλώς όρισες.wel-come
2. Αφού έχεις μηδενικές γνώσεις στο ενυδρείο ... ξεκίνα με άλλο (παρόμοιο σε απαιτήσεις) είδος (που καλύπτεται από το ενυδρείο που διαθέτεις) και όταν μάθεις τα βασικά (2-3 χρόνια κατά την δική μου άποψη) προχωράς παραπέρα με περισσότερη σιγουριά και λιγότερες απορίες. Μέχρι τότε διαβάζεις και μαθαίνεις, όσα περισσότερα μπορείς για τους δίσκους.-:friends:

Ευχαριστώ!!! :d Ναί κι εγώ νιώθω μια έντονη ανασφάλεια τώρα γιατί αν και έχω ήδη προλάβει να διαβάσω πολλές ώρες το τελευταίο δίμηνο, από πράξη 0 ακόμα.. σαν να έχω διαβάσει τα πάντα για την οδήγηση αυτοκινήτου αλλά να μην έχω πιάσει τιμόνι ένα πράγμα! :eek:

Ποιό είδος θα μπορούσε να είναι αυτό;!

(2-3 χρόνια!!! :eek: .. Δε γίνεται να το πάω εντατικά να βγεί κάνα 6μηνο;;; :d )

Diskus Fan
31-10-2010, 20:31
1. Και τα 5 χρόνια λίγα θα είναι ... θα το δείς στην πράξη μόνος σου. Το θέμα είναι να μάθεις να "κρατάς" εκεί που πρέπει το νερό.;)
2. Κάποιο είδος μικρόσωμης/μεσαίας αμαζωνιακής κιχλίδας που να σου αρέσει ψάξε.-:cool:

delta66
31-10-2010, 21:33
Αλλαξε και βαλε τους μεντεσεδες απο την αριστερη μερια :d

Το σαμπ θελει πιο χαμηλα απο το ενυδρειο για να κατεβαινει το νερο ;)

Ψαρια για 120 ... νανοκιχλιδες, corydoras και tetras.

Ενα ζευγαρι Mikrogeophagus Ramirezi, 12 Corydoras leucomelas ή (Corydoras sterbai) και 12 Thayeria obliqua.
Αποψη μου: προσεξε να παρεις οριτζιναλ ramirezi, μη σου δωσουν τιποτα balloon ή longfin παραλλαγες.
Αμμο ή αμμοχαλικο 0.5-0.8mm στο βυθο, ξυλα, φυτα Echinodorus διαφορα ειδη, Sagittaria subulata. Κοιτα και για ενα κοντο, το tenellus.
Επιφανειας φυτα, Pistia stratiotes, Hydrocotyle leucocephala
Αντιστροφη οσμωση.
Aν σου αρεσει και το blackwater σαν θεαμα, παρε τυρφη ή MICROBE-LIFT/Amazon Bio-Colorant

Μεγαλο φιλτρο να χωραει πραμα.
Απο τα λιτρα που λεει οτι κανει, θα δεις το μαξιμουμ και θα υπολογισεις πανω απο τα διπλα.
δλδ φιλτρο που λεει οτι κανει για 300-350 λιτρα ενυδρειο

philosopher
31-10-2010, 22:04
1. Και τα 5 χρόνια λίγα θα είναι ... θα το δείς στην πράξη μόνος σου. Το θέμα είναι να μάθεις να "κρατάς" εκεί που πρέπει το νερό.;)
2. Κάποιο είδος μικρόσωμης/μεσαίας αμαζωνιακής κιχλίδας που να σου αρέσει ψάξε.-:cool:

Αλήθεια πιστεύεις ότι δεν αρκούν 5 χρόνια εμπειρίας στο hobby για να ξεκινήσει κάποιος με δίσκους; (δεν ειρωνεύομαι, ειλικρινά ρωτάω τη γνώμη σου)

Yiannis59
31-10-2010, 22:10
Ο Νικος (fan) ειναι παντα (λιγο) σκληρός

Προχωρα!
ξεκινας σωστα (πραγμα σπανιο) και πιστευω οτι στο τελος εσυ θα κρίνεις σωστα αν και ποτε ηρθε η ωρα να βαλεις δισκους

Α και ξέχασα καλως ηρθες στο τρελάδικο :thumbup:

andrikos
31-10-2010, 22:34
Καλως ήρθες στο παρεάκι μας! Με δίαβασμα και σωστές κινήσεις όλα θα πάνε κατ΄ευχήν ;)

stavrosczc
31-10-2010, 23:23
Καλως ήρθες στο παρεάκι μας! Με δίαβασμα και σωστές κινήσεις όλα θα πάνε κατ΄ευχήν ;)

συμφωνω με αυτο!!!
υπαρχουν πολλοι μυθοι γυρω απο το θεμα δισκοι....απλα για να μην εχεις προβληματα θελει διαβασμα και πολλοι προσοχη σε ολες σου τις κινησεις και επιλογες!!!:thumbup:
Ορμα και οτι θες υπαρχουν πολλοι εδω μεσα που μπορουν να σε βοηθησουν!!!:thumbup:

gianni zym
31-10-2010, 23:52
καλως τον και απο μενα.
η γνωμη μου ειναι να βαλεις μπροστα το μικρο ( σσσσ μας ακουνε τωρα.ρωτας για νερο στρωσιμο και τα αρχικα με τροπο
γιατι το φορουμ αναφερεται σε γνωστες των αρχικων σταδιων) να δεις το νερο και τα υπολοιπα σιγα-σιγα.
οχι δισκους ακομα,φιλικα γιαννης.

Genirous
01-11-2010, 11:42
Καλώς όρισες συνονόματε και καλή διαμονή! Να θυμάσαι πάντα πως συζητάμε και πολλές φορές διαφωνούμε ώστε να καταλήξουμε στο καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. :thumbup:

stavaigi
01-11-2010, 12:10
καλως ηρθες και απο μενα και καλη αρχη:thumbup:

Jeepas
01-11-2010, 12:15
Καλώς ήρθες φίλε μου.
Ωραίο nick (μου θυμίζει Iggy Pop) :d

Μη βιαστείς με τους δίσκους, η υπομονή είναι η μέγιστη αρετή στο hobby :thumbup:

White Diamond
01-11-2010, 12:33

:cons:

Wellcome on board.:thumbup:

the_passenger
01-11-2010, 14:31
Και πάλι να σας ευχαριστήσω όλους για το καλωσόρισμα!!!

Σ 'ευχαριστώ, θα βάλω τα δυνατά μου να μειωθεί όσο γίνεται το διάστημα!..

Σκέφτηκα ότι ακόμα και αν βάλω εμπρός το μεγάλο κάποια στιγμή τους επόμενους μήνες, θα μπορούσα να ξεκινήσω σε αυτό με μικρά Αμαζονίου κι έπειτα αφού και αφού.. και βλέποντας, κι έπειτα δίσκους!

Αλλαξε και βαλε τους μεντεσεδες απο την αριστερη μερια :d

Το σαμπ θελει πιο χαμηλα απο το ενυδρειο για να κατεβαινει το νερο ;)

Ψαρια για 120 ... νανοκιχλιδες, corydoras και tetras.

Ενα ζευγαρι Mikrogeophagus Ramirezi, 12 Corydoras leucomelas ή (Corydoras sterbai) και 12 Thayeria obliqua.
Αποψη μου: προσεξε να παρεις οριτζιναλ ramirezi, μη σου δωσουν τιποτα balloon ή longfin παραλλαγες.
Αμμο ή αμμοχαλικο 0.5-0.8mm στο βυθο, ξυλα, φυτα Echinodorus διαφορα ειδη, Sagittaria subulata. Κοιτα και για ενα κοντο, το tenellus.
Επιφανειας φυτα, Pistia stratiotes, Hydrocotyle leucocephala
Αντιστροφη οσμωση.
Aν σου αρεσει και το blackwater σαν θεαμα, παρε τυρφη ή MICROBE-LIFT/Amazon Bio-Colorant

Μεγαλο φιλτρο να χωραει πραμα.
Απο τα λιτρα που λεει οτι κανει, θα δεις το μαξιμουμ και θα υπολογισεις πανω απο τα διπλα.
δλδ φιλτρο που λεει οτι κανει για 300-350 λιτρα ενυδρειο

Θα την άλλαζα πλευρά την πόρτα αλλά είναι η εξώπορτα και μάλλον δε γίνεται !!! doh :d

Αυτό με το ύψος του sump δεν το είχα σκεφτεί.. ότι δηλαδή θέλει πιο χαμηλά.. αλλιώς υποθέτω δε θα έχει την απαιτούμενη ροή επιστροφής.. Πάντως και πάλι γίνεται να μπεί στο WC αλλά για να μπει στο πάτωμα θα 'πρέπε να έφευγε και το πλυντήριο να πήγαινε στο κανονικό μπάνιο (υπάρχει προ-εγκατάσταση πλυντηρίου κι εκεί ευτυχώς), από δουλειές ανοίγουμε πάντως άλλο τίποτα! (παίζει να μας αρκούσε να είναι απλά πιο χαμηλά, πχ 30cm, η στάθμη του sump από τη στάθμη του ενυδρείου, ώστε να έχουμε ικανοποιητική επιστροφή ?? δηλ. με το να έμπαινε το sump σε ύψος πάνω από το πλυντήριο, ας πούμε από τα 85+ cm η βάση του? Η θα πρέπει να είναι "πάτωμα"? )

Από τα ψαράκια που μου προτείνεις, μου αρέσουν μόνο τα tetras, και μάλιστα ιδιαίτερα! Επίσης και το ζευγάρι Mikrogeophagus Ramirezi θα ήταν συμπαθητικό.. Τα άλλα ομολογώ οτι κάτι δε μου αρέσει στο λούκ τους!!! :p Οπότε να λέγαμε ότι θα αυξήσω τα tetras, συν το ζευγάρι αυτό?
Φυτά για να είμαι ειλικρινής δεν τα συμπαθώ πολύ μέσα σε ενυδρείο.. και για τους δίσκους, ξερακιανό ονειρεύομαι το τελικό αποτέλεσμα, ξύλα και άμμο, άντε και λίγες λευκές πέτρες! Οπότε να τα αποφύγω και στο 120άρι; Για επιφανείας δεν είμαι αρνητικός, μου αρέσει και το αισθητικό αποτέλεσμα που φέρνουν μισο-κρύβοντας το φωτισμό οπότε το σκέφτομαι.. όπως και για το black water..

Από φίλτρο για το 120άρι είμαι πιστεύω υπέρ-καλυμμένος, τουλάχιστον από ροή, και μέσα στην εγγύηση ! (eheim proff. II)

Για ΑΟ, καμία ιδέα! υποθέτω κάτι μικρό και απλό για τώρα, προσωρινό, κι έπειτα κάτι δυνατό; αν ναι, κάποια πρόταση;

Ο Νικος (fan) ειναι παντα (λιγο) σκληρός

Προχωρα!
ξεκινας σωστα (πραγμα σπανιο) και πιστευω οτι στο τελος εσυ θα κρίνεις σωστα αν και ποτε ηρθε η ωρα να βαλεις δισκους

Α και ξέχασα καλως ηρθες στο τρελάδικο :thumbup:

:- )

συμφωνω με αυτο!!!
υπαρχουν πολλοι μυθοι γυρω απο το θεμα δισκοι....απλα για να μην εχεις προβληματα θελει διαβασμα και πολλοι προσοχη σε ολες σου τις κινησεις και επιλογες!!!:thumbup:
Ορμα και οτι θες υπαρχουν πολλοι εδω μεσα που μπορουν να σε βοηθησουν!!!:thumbup:

καλως τον και απο μενα.
η γνωμη μου ειναι να βαλεις μπροστα το μικρο ( σσσσ μας ακουνε τωρα.ρωτας για νερο στρωσιμο και τα αρχικα με τροπο
γιατι το φορουμ αναφερεται σε γνωστες των αρχικων σταδιων) να δεις το νερο και τα υπολοιπα σιγα-σιγα.
οχι δισκους ακομα,φιλικα γιαννης.

Συμφωνώ, σε επόμενο χρόνο δίσκοι! :)

Καλώς όρισες συνονόματε και καλή διαμονή! Να θυμάσαι πάντα πως συζητάμε και πολλές φορές διαφωνούμε ώστε να καταλήξουμε στο καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. :thumbup:

Αυτή είναι η δύναμη του διαλόγου αλλά κι ενός δυνατού φόρουμ!

καλως ηρθες και απο μενα και καλη αρχη:thumbup:

Καλώς ήρθες φίλε μου.

Μη βιαστείς με τους δίσκους, η υπομονή είναι η μέγιστη αρετή στο hobby :thumbup:

Από εκεί το έκλεψα το νίκ, got it!
Από υπομονή διαθέτουμε άφθονη, φαντάσου ότι ήμουν σε σχέση 7 χρόνια κι ακόμα δεν έχω ξεκόψει!!! Καλή προδιαγραφή για δισκάς?! :p

:cons:

Wellcome on board.:thumbup:

thanks!!! :D

Diskus Fan
01-11-2010, 15:34
Αλήθεια πιστεύεις ότι δεν αρκούν 5 χρόνια εμπειρίας στο hobby για να ξεκινήσει κάποιος με δίσκους; (δεν ειρωνεύομαι, ειλικρινά ρωτάω τη γνώμη σου)

Δυστυχώς ναι ... αυτό πιστεύω. Σε ποσοστό 10-15% μπορεί να "πέφτω" έξω .... αλλά για κάποιους ούτε τα 10 χρόνια δεν είναι αρκετά ..... εκτός κι' αν στηρίζονται στους άλλους για την διατήρηση του ενυδρείου τους ... κάτι που συμβαίνει κατά κόρον από την έναρξη του διαδικτύου ... στην πρώτη "καλή" στραβή όμως .... άστα να πάνε.-;)

the_passenger
02-11-2010, 12:36
Τελικά μου προτείνω και τη μέση λύση, του να πάω κατ'ευθείαν σε μεγάλο, με μικρά αμαζωνίου, και όταν νιώσω εξοικιωμένος με τη διατήρηση του νερού κλπ να προχωρήσω σε δίσκους! iex (ελπίζω όχι σε πολλα χρόνια!!! :d ), πάντως βλέποντας και κάνοντας.

Λοιπόν για να προχωρήσει και η κουβέντα, σχετικά με αυτό που ρώτησα στο προηγούμενο:
"παίζει να μας αρκούσε να είναι απλά πιο χαμηλά, πχ 30cm, η στάθμη του sump από τη στάθμη του ενυδρείου, ώστε να έχουμε ικανοποιητική επιστροφή ?? δηλ. με το να έμπαινε το sump σε ύψος πάνω από το πλυντήριο, ας πούμε από τα 85+ cm η βάση του? Η θα πρέπει να είναι "πάτωμα"? )"
, υπάρχει καμια γνώμη; :confused:

White Diamond
02-11-2010, 12:51
Μη μασας με αυτα που λεει ο Φαν, το να ξεκινησεις με ενα μεγαλο μονο καλο
θα κανεις, ειδικα απο οικονομικης αποψης. Δεν ειναι επιστημη το θεμα φτανει μονο να
τηρουντε οι βασικοι κανονες.;)

delta66
02-11-2010, 13:15
Τελικά μου προτείνω και τη μέση λύση, του να πάω κατ'ευθείαν σε μεγάλο, με μικρά αμαζωνίου, και όταν νιώσω εξοικιωμένος με τη διατήρηση του νερού κλπ να προχωρήσω σε δίσκους!

Αυτο ειναι το καλυτερο, γιατι θα ειναι ετοιμο και παλιο το ενυδρειο και θα εχεις μαθει και να το συντηρεις και να μη στρεσαρεις τα ψαρια μεχρι τοτε.
Μονο να ξερεις τι θα κανεις με τα ψαρια που δεν μπορουν να μεινουν μαζι με τους δισκους και απο συμβατοτητα και απο ιχθυοφορτωση μετα την εισαγωγη των δισκων

the_passenger
02-11-2010, 13:28
θα κανεις, ειδικα απο οικονομικης αποψης. Δεν ειναι επιστημη το θεμα φτανει μονο να

Αυτο ειναι το καλυτερο, γιατι θα ειναι ετοιμο και παλιο το ενυδρειο και θα εχεις μαθει και να το συντηρεις και να μη στρεσαρεις τα ψαρια μεχρι τοτε.
Μονο να ξερεις τι θα κανεις με τα ψαρια που δεν μπορουν να μεινουν μαζι με τους δισκους και απο συμβατοτητα και απο ιχθυοφορτωση μετα την εισαγωγη των δισκων

Με αυτή τη λύση νομίζω όλες οι προτάσεις είναι καλυμμένες! :)

Βέβαια αν πάω έτσι θα κινηθώ αργά σε όλα τα βήματα, σύν τοις άλλοις και για οικονομικούς λόγους..

Αν επέλεγα ροδόστομους που μου αρέσουν?! (και τα τέτρα μου αρέσουν) έχω την εντύπωση ότι είναι "συμβατοί" ή κάνω λάθος?.. (αν και απ'ότι ξέρω το ιδανικό είναι σκέτοι δίσκοι) - αν και σε κάθε περίπτωση θα μπορούσα και να δώσω τα αρχικά ψάρια πρίν έρθουν οι δίκοι

delta66
02-11-2010, 13:42
Αν επέλεγα ροδόστομους που μου αρέσουν?! (και τα τέτρα μου αρέσουν) έχω την εντύπωση ότι είναι "συμβατοί" ή κάνω λάθος?.. (αν και απ'ότι ξέρω το ιδανικό είναι σκέτοι δίσκοι) - αν και σε κάθε περίπτωση θα μπορούσα και να δώσω τα αρχικά ψάρια πρίν έρθουν οι δίκοι
Οι ροδοστομοι (προτιμησε Hemigrammus bleheri και οχι Hemigrammus rhodostomus ή Petitella georgiae) ειναι απο τα πιο ωραια κοπαδοψαρα για μακρυ ενυδρειο (ιδιως σε μεγαλο κοπαδι καμια 100αρια και μετα πουλας μερικους) και πανε πιο καλα με τους δικους απο αλλα τετρας (κι αυτοι τετρας ειναι).
Corydoras (sterbai ή leucomelas) επισης μεγαλο κοπαδι, αλλα θα τους βαλεις αργοτερα να στρωσει και ο βυθος λιγο πιο καλα.
Και νανοκιδλιδες, 2-3 ειδη (πχ ramirezi, apistogramma, nannacara, dicrossus, Taeniacara) σε ζευγαρια αφου εχει μεγαλο ενυδρειο, για να εχει ενδιαφερον με τις ιεραρχιες και τις διεκδικησεις χωρου.
Και Loricariidae κανενα ζευγαρι πχ L183 (ή 5-6 ψαρακια και οταν φυλο βγουν και κανονιζεις μετα)
Δεν ξερω να κανενα ζευγραι γεωφαγοι (φανταστικα ψαρια και μεγαλα) παιζει επισης και πιο ειδος. Θα σου πουν οι πιο εμπειροι σε αυτους.

the_passenger
02-11-2010, 14:58
Οι ροδοστομοι (προτιμησε Hemigrammus bleheri και οχι Hemigrammus rhodostomus ή Petitella georgiae) ειναι απο τα πιο ωραια κοπαδοψαρα για μακρυ ενυδρειο (ιδιως σε μεγαλο κοπαδι καμια 100αρια και μετα πουλας μερικους) και πανε πιο καλα με τους δικους απο αλλα τετρας (κι αυτοι τετρας ειναι).
Corydoras (sterbai ή leucomelas) επισης μεγαλο κοπαδι, αλλα θα τους βαλεις αργοτερα να στρωσει και ο βυθος λιγο πιο καλα.
Και νανοκιδλιδες, 2-3 ειδη (πχ ramirezi, apistogramma, nannacara, dicrossus, Taeniacara) σε ζευγαρια αφου εχει μεγαλο ενυδρειο, για να εχει ενδιαφερον με τις ιεραρχιες και τις διεκδικησεις χωρου.
Και Loricariidae κανενα ζευγαρι πχ L183 (ή 5-6 ψαρακια και οταν φυλο βγουν και κανονιζεις μετα)
Δεν ξερω να κανενα ζευγραι γεωφαγοι (φανταστικα ψαρια και μεγαλα) παιζει επισης και πιο ειδος. Θα σου πουν οι πιο εμπειροι σε αυτους.

Ωραίες ιδέες! ειδικα τα Hemigrammus bleheri μου αρέσουν πάρα πολύ!

Θα σε ζαλίσω (όχι προσωπικά, έχει για όλους!) εκτενέστερα όταν θα έρθει εκείνη η ώρα της επιλογής των πρώτων κατοίκων! :)

Και επαναφέρω το ερώτημα που ίσως δεν είναι εύκολο να απαντηθεί θεωρητικά και ίσως θέλει τέστing..

Αν υπάρχει η δυνατότητα να μήν είναι στο πάτωμα το sump αλλά σε ύψος: και να είναι πχ πιο χαμηλά 30cm η άνω στάθμη του sump από τη στάθμη του ενυδρείου, θα μπορούσαμε να έχουμε ικανοποιητική επιστροφή προς το sump??
(Υπάρχει αυτή η σκέψη α) για χωροταξικούς λόγους και β) για να μειωθούν οι απαιτήσεις σε δύναμη της αντλίας)

Τί θα λέγατε;

delta66
02-11-2010, 16:33
Και επαναφέρω το ερώτημα που ίσως δεν είναι εύκολο να απαντηθεί θεωρητικά και ίσως θέλει τέστing..

Αν υπάρχει η δυνατότητα να μήν είναι στο πάτωμα το sump αλλά σε ύψος: και να είναι πχ πιο χαμηλά 30cm η άνω στάθμη του sump από τη στάθμη του ενυδρείου, θα μπορούσαμε να έχουμε ικανοποιητική επιστροφή προς το sump??
(Υπάρχει αυτή η σκέψη α) για χωροταξικούς λόγους και β) για να μειωθούν οι απαιτήσεις σε δύναμη της αντλίας)

Τί θα λέγατε;

Απο οτι καταλαβα θες να το βαλεις πανω στο πλυντηριο.
Αυτο θα κανει κακο και στο πλυντηριο. (εγκεφαλος)
Συν οτι αν χρειαστει να μετακινησεις πλυντηριο, την εκανες απο κουπες.
Θα ελεγα να βαλεις το πλυντηριο πανω απο το σαμπ. ( με βαση)
Και μεγαλη προσοχη στην αποχετευση του πλυντηριου γιατι αν σταξει μεσα στο σαμπ τιποτα ή γινει καποια διαρροη dead:

the_passenger
02-11-2010, 16:45
Απο οτι καταλαβα θες να το βαλεις πανω στο πλυντηριο.
Αυτο θα κανει κακο και στο πλυντηριο. (εγκεφαλος)
Συν οτι αν χρειαστει να μετακινησεις πλυντηριο, την εκανες απο κουπες.
Θα ελεγα να βαλεις το πλυντηριο πανω απο το σαμπ. ( με βαση)
Και μεγαλη προσοχη στην αποχετευση του πλυντηριου γιατι αν σταξει μεσα στο σαμπ τιποτα ή γινει καποια διαρροη dead:

Ευχαριστώ! :thumbup:
Όχχχιιι πανω του να στηριχθεί!
Αλλά ακριβώς από πάνω του, πχ σε μια βάση από dexion που θα μπορούσα να φτιάξω εύκολα.. !rifle! (ας πούμε... για να λέγομαι και του DIY...)
Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν με μια υψομετρική διαφορά των 30 περίπου cm, θα είχαμε ικανοποιητική επιστροφή;

(Καλή ιδέα και το πλυντήριο πάνω από το sump πάντως.. αλλά τότε μάλλον θα ήταν πιό εύλογο να πήγαινα το πλυντήριο στο άλλο μπάνιο.. - μπρρρρ.. απορρυπαντικό μες το sump!!!! )

Diskus Fan
02-11-2010, 17:25

36_1_25

!angrlot!

:fish12:

:wtya:

:axe:

the_passenger
02-11-2010, 17:29
Χαχαχα όχι βία, θα τη βρούμε την άκρη... !rifle!

White Diamond
02-11-2010, 18:13
36_1_25

!angrlot! :fish12: :wtya: :axe:

Θα σε σενιαρω την Πεμπτη που απογοητευεις ετσι τον κοσμο ρεμαλι.
chair:wtya::axeturkey::whip::63:

Diskus Fan
03-11-2010, 18:30
Εσύ θα σενιάρεις εμένα :lllll: Και το άλλο με τον τοτό .... για πες το!!!!emot67

36_1_14

stavrosczc
03-11-2010, 20:25
Καταλαβα......απο τωρα ακονιζεται τα πιρουνια σας εσεις...????:lllll:

Genirous
04-11-2010, 09:07
Θα τον σενιάρουμε παρέα! ::spank::