PDA

Επιστροφή στο Forum : προετοιμασια νερου

davidson
10-10-2010, 13:03
Γεια σας παιδια!!εχω ενα βαρελακι 60 λιτρων για να προετοιμαζω νερο για την αλλαγη που πλεον κανω καθε Κυριακη.το νερο ειναι βρυσης και μεσα βαζω φιλτρο με τυρφη και ανθρακα και δουλευει για μια εβδομαδα ετσι μεχρι να μπει στο ενυδρειο!!θεωρητε την διαδικασια αυτη σωστη??αν οχι ποιο ειναι το λαθος??πρεπει να ριχνω και αντιχλωριο???

Diskus Fan
10-10-2010, 13:30
Αντιχλώριο (ποιό έχεις ; ) ..... καλό θα ήταν να βάζεις. Για πόσα λίτρα ενυδρείο είναι η αλλαγή;
:cool:

teow12
10-10-2010, 14:12
Αντιχλώριο (ποιό έχεις ; ) ..... καλό θα ήταν να βάζεις. Για πόσα λίτρα ενυδρείο είναι η αλλαγή;

εφόσον δουλευει με ανθρακα το βαρέλι για μια εβδομάδα, το αντιχλώριο ΔΕΝ είναι απαραίτητο και θεωρω την χρήση του άσκοπη

davidson
10-10-2010, 15:09
ειναι 240 λιτρα το ενυδρειο..και αντιχλωριο εχω το prime
επιδη και εμενα μου φενεται λιγο υπερβολη η χρηση του ελεγα αν το βλεπεται και εσεις ετσι..;)
η διαδικασια ειναι σωστη??

Στέργιος
10-10-2010, 15:42
απο τη στιγμη φίλε μου που ΄δουλεύεις τύρφη δεν πρέπει να έχεις κ άνθρακα μαζί! !rifle!!rcard! οτι ουσιες βγαίνουν απο τη τύρφη τις τραβαει ο άνθρακας, όπως κ το αντιχλώριο.

Dimitris_Creta28
10-10-2010, 17:33
Επειδή ποτέ δεν γνωρίζουμε την ποσότητα χλωρίου κάθε δικτύου ύδρευσης ουτε μπορουμε να γνωρίζουμε 100% την αποτελεσματικότητα του ενεργού άνθρακα, καλό θα ήταν να βάζουμε και λιγάκι Αντιχλώριο.
Στην δική σου περίπτωση λόγο του ότι αφήνεις το νεράκι μία εβδομάδα στο βαρέλι απαλάσσεσαι απο καποια ποσότητα χλωρίου, ειδικά αν το αφήνεις και λιγάκι ανοιχτό (αεραντλία ή κυκλοφοριτή σίγουρα).
Η γνώμη μου είναι να μήν περνάς το νερό σου απο Τύρφη. Φαντάζομαι ότι θέλεις να ρίξεις το PH με αυτο τον τρόπο. Αγόρασε μια απλή εγκατάσταση αντίστροφης όσμωσης (50-70 ευρω) όπου θα έχεις και τους άνθρακες σου .
Για την ώρα πέρνα το νερό της βρύσης απο τον άνθρακα και ΜΕΤΑ απο τύρφη....βάλε στο φιλτράκι σου μόνο άνθρακα για ένα 48 ωρο και μετά βάλε την τύρφη μόνη της ώσπου να πετύχεις το επιθυμιτό ΡΗ.

st2121
10-10-2010, 17:33
εφόσον δουλευει με ανθρακα το βαρέλι για μια εβδομάδα, το αντιχλώριο ΔΕΝ είναι απαραίτητο και θεωρω την χρήση του άσκοπη

Αν εχεις αντιχλωριο με strees coat της api π.χ.... καλω δεν θα ηταν!

Diskus Fan
10-10-2010, 17:34
1. Μισό γιατί κάτι δεν κατάλαβα σωστά ..... το ερώτημα ήταν αν θα πρέπει να μπαίνει το αντιχλώριο στο βαρέλι προετοιμασίας; Εγώ μίλησα θεωρώντας ότι αφορά το ενυδρείο βλέποντας την ερώτηση στο τέλος.
Πάντως στο ενυδρείο καλό είναι να μπαίνει (ασχέτως του νερού που κάνουμε χρήση) γιατί βοηθάει τη βλέννα των ψαριών.
2. Το Prime .... όπως έχω ξαναγράψει .... σε μένα δημιουργούσε κάποια προβλήματα .... τινάγματα των ψαριών ... και δεν το χρησιμοποιώ (ας είναι πιο "οικονομικό" από άλλα).
3. Αν και υπάρχει αυτή η θεωρία ... ότι ο άνθρακας (για το αντιχλώριο ομολογώ πρώτη φορά το ακούω/διαβάζω) "ρουφάει" τα χουμικά οξέα που βγάζει η τύρφη ... υπάρχει και αντίθετη άποψη ότι "τραβάει" μόνο το χρώμα. Εδώ ίσως θα μπορούσε να μας διαφωτίσει ο MacChem.
Εγώ δεν χρησιμοποιώ ούτε τύρφη.-

tsiro
10-10-2010, 18:05
Νικο στειλε ενα λινκ με το θεμα που εχεις αναφερει αυτο με τα τιναγματα please....

teow12
10-10-2010, 18:06
3. Αν και υπάρχει αυτή η θεωρία ... ότι ο άνθρακας (για το αντιχλώριο ομολογώ πρώτη φορά το ακούω/διαβάζω) "ρουφάει" τα χουμικά οξέα που βγάζει η τύρφη ... υπάρχει και αντίθετη άποψη ότι "τραβάει" μόνο το χρώμα. Εδώ ίσως θα μπορούσε να μας διαφωτίσει ο MacChem.
Εγώ δεν χρησιμοποιώ ούτε τύρφη.-

δεν είπε κανείς οτι ο άνθρακας "ρουφάει" το αντιχλώριοdoh
αλλά το αντιχλώριο δεν θα βρεί κάτι να διασπάσει ή να δεσμευσει αφού ο άνθρακας εχει φροντίσει πρώτα για αυτό με τον καλύτερο τρόπο .
οπότε όπως είπα η χρήση αντιχλωρίου είναι άσκοπη μετά απο άνθρακα ;)

stavaigi
10-10-2010, 18:10
αν τραβαει μονο το χρωμα και οχι τα χουμικα οξεα ο ανθρακας τοτε γιατι να μην χρησημοποιηται μεσα στο ενυδρειο για αυτους που θελουν διαυγες νερο και οχι blackwater?

delta66
10-10-2010, 22:09
Γεια σας παιδια!!εχω ενα βαρελακι 60 λιτρων για να προετοιμαζω νερο για την αλλαγη που πλεον κανω καθε Κυριακη.το νερο ειναι βρυσης και μεσα βαζω φιλτρο με τυρφη και ανθρακα και δουλευει για μια εβδομαδα ετσι μεχρι να μπει στο ενυδρειο!!θεωρητε την διαδικασια αυτη σωστη??αν οχι ποιο ειναι το λαθος??πρεπει να ριχνω και αντιχλωριο???

Η αποψη μου ειναι οτι δεν ειναι και η πιο σωστη.
Σου τα ειπαν τα περισσοτερα ο ανθρακας στο φιλτρο τα μαζευει ολα οποτε τα υπολοιπα που βαζεις ειναι περιττα.

Εγω θα περναγα πρωτα το νερο απο προφιλτρο ανθρακα (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=categories&category_id=173) να τραβηξει οτι ειναι να τραξηξει και μετα θα εβαζα την τυρφη στο βαρελι και προαιρετικα αντιχλωριο (οχι για το χλωριο αφου μεσα σε 1-2 μερες θα εχει εξατμιστει και απο μονο του) για την υπολοιπη δραση του πχ προστασια και αναγεννηση μεμβρανης ψαριου.

αν τραβαει μονο το χρωμα και οχι τα χουμικα οξεα ο ανθρακας τοτε γιατι να μην χρησημοποιηται μεσα στο ενυδρειο για αυτους που θελουν διαυγες νερο και οχι blackwater?

Τραβαει αναλογα τις ποσοτητες και τη ροη και χουμικα και ταννινες

Tannins are a mixture of large and medium size molecules. Carbons with a combination of macropores and mesopores adsorb tannins. The ability of a carbon to adsorb tannins is reported in parts per million concentration (range 200 ppm–362 ppm).
http://en.wikipedia.org/wiki/Activated_carbon#Properties

Humic acids are removed by activated carbon. There are clear
implications for fate of trace elements in aquaria, perhaps Especially
freshwater aquaria, in that statement.
Craig Bingman
Science Editor, AFQ
http://www.thekrib.com/Chemistry/humic.html

Diskus Fan
11-10-2010, 00:02
Νικο στειλε ενα λινκ με το θεμα που εχεις αναφερει αυτο με τα τιναγματα please....

Δεν ήταν δικό μου, απάντηση είχα βάλει ..... και μου είναι δύσκολο να σου βρω το θέμα.-:o

Γι'αυτό ζήτησα να τοποθετηθεί ο MaChem σαν πιο ειδικός .... επειδή όπως είπα υπάρχει και αυτή η άποψη .... δεν είπα ότι είμαι υπέρ ή κατά.-;)

Γιάννης
11-10-2010, 10:09

Κατά την γνώμη μου η χρήση αντιχλωρίου μετά από τόσες μέρες φιλτραρίσματος είναι περιττή,ο καλύτερος τρόπος για να επιβεβαιώσεις την αναγκαιότητα χρήσης του είναι ένα τεστ χλωρίου (http://www.sera.de/gr/produkte/suesswasseraquarium/wassertests/tests-fuer-einzelne-wasserwerte/sera-chlor-test.html).
Κατά την γνώμη μου και πάλι αφού έχεις φιλτράρει το νερό 1-2 μέρες και έχεις σιγουρευτεί με το τεστ ότι δεν έχει χλώριο αφαιρείς τον άνθρακα και συνεχίζεις με την τύρφη.

Diskus Fan
11-10-2010, 13:09
Θα ξεχάσουμε κι'όσα μάθαμε ... δηλαδή το χλώριο δεν φεύγει μετά από κάποιες ώρες αν αφήσεις νερό μέσα σε ένα κανάτι ... γι'αυτό χρειάζεται ο άνθρακας;:confused:

MakChem
11-10-2010, 15:36
Κατά την προσωπική μου άποψη :

1. Ο ενεργός άνθρακας δεν αντικαθιστά τη χρήση αποχλωριωτικού στο νερό βρύσης. Ο καλής ποιότητας ενεργός άνθρακας συνεισφέρει στη χημική φίλτρανση του ενυδρειακού νερού αλλά και του νερού βρύσης στο δοχείο προετοιμασίας αλλαγών, απορροφώντας ημιτοξικές (για τους δίσκους) οργανικές ουσίες, και γιαυτό πρέπει να χρησιμοποιείται μόνιμα, τουλάχιστον σε όσα δισκοενυδρεία στηρίζονται σε νερό βρύσης.

2. Παράλληλη χρήση τύρφης και ενεργού άνθρακα δεν δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα. Τί ποσοστό του χρώματος, που οφείλεται στην έκλυση ταννικών και χουμικών οξέων στο νερό από τη δράση της τύρφης, θα απορροφήσει ο ενεργός άνθρακας, είναι κάτι σχετικό, αφού το συγκεκριμένο θέμα είναι πολυπαραγοντικό. Έχει σχέση, το είδος ("επιθετικότητα") και η ποσότητα του άνθρακα, το είδος (πόσο "δυνατή" είναι) και η ποσότητα της τύρφης, άν θα τοποθετηθούν στο ίδιο φίλτρο και με ποιά σειρά ή άν θα τοποθετηθούν σε διαφορετικά φίλτρα και ποιά η ταχύτητα ροής των φίλτρων αυτών. Γενικά ο άνθρακας θα απορροφήσει κάποιο ποσοστό χρώματος από το νερό αλλά θα "επιτρέψει" τη δράση της τύρφης έτσι ώστε μακροπρόθεσμα να μειωθούν τόσο το πεχά όσο και οι σκληρότητες του νερού.

Diskus Fan
11-10-2010, 15:55
Μάκη ... αν μπορείς απάντησε και στο #15 ... για να ξέρουμε αν είναι μύθος.-;)

delta66
11-10-2010, 15:58
[

2. Παράλληλη χρήση τύρφης και ενεργού άνθρακα δεν δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα. Τί ποσοστό του χρώματος, που οφείλεται στην έκλυση ταννικών και χουμικών οξέων στο νερό από τη δράση της τύρφης, θα απορροφήσει ο ενεργός άνθρακας, είναι κάτι σχετικό, αφού το συγκεκριμένο θέμα είναι πολυπαραγοντικό. Έχει σχέση, το είδος ("επιθετικότητα") και η ποσότητα του άνθρακα, το είδος (πόσο "δυνατή" είναι) και η ποσότητα της τύρφης, άν θα τοποθετηθούν στο ίδιο φίλτρο και με ποιά σειρά ή άν θα τοποθετηθούν σε διαφορετικά φίλτρα και ποιά η ταχύτητα ροής των φίλτρων αυτών. Γενικά ο άνθρακας θα απορροφήσει κάποιο ποσοστό χρώματος από το νερό αλλά θα "επιτρέψει" τη δράση της τύρφης έτσι ώστε μακροπρόθεσμα να μειωθούν τόσο το πεχά όσο και οι σκληρότητες του νερού.Μπορει ενας "μη επιθετικος ανθρακας και σε σωστη ποσοτητα" που δεν κατακρατα χουμικα και τανινες, να καρακρατα ολα τα υπολοιπα βλαβερα για τα οποια τον χρειαζομαστε?
Λιγο οξυμωρο δεν ακουγεται?
Και πως μπορουμε να μετρησουμε την ισορροπια ολως των παραγοντων αυτων, για να ειμαστε σιγουροι οτι κανει επαρκη χημικη φιλτρασνη και χωρις να κατακρατα χουμικα και τανινες?
Μηπως βαζουμε τσαμπα την τυρφη τελικα? ή θα πρεπει να βαζουμε ενα τονο για να κανει δουλεια?

Diskus Fan
11-10-2010, 16:09
Σπύρο .... κάνεις παράλληλη χρήση άνθρακα και τύρφης στο βαρέλι;:confused:

delta66
11-10-2010, 16:15
Σπύρο .... κάνεις παράλληλη χρήση άνθρακα και τύρφης στο βαρέλι;:confused:

Εγω οχι.
Ο Μακ λεει οτι γινεται (οπως και σε παλιοτερο θεμα) ακομα και στο ενυδρειο, και ακομα δεν μπορω να κατανοησω πως γινεται να επιτευχθει.

MakChem
11-10-2010, 19:27
Θα ξεχάσουμε κι'όσα μάθαμε ... δηλαδή το χλώριο δεν φεύγει μετά από κάποιες ώρες αν αφήσεις νερό μέσα σε ένα κανάτι ... γι'αυτό χρειάζεται ο άνθρακας;:confused:

Νίκο, το χλώριο διαφεύγει μετά από κάποιες ώρες αν αφήσεις νερό μέσα σε ένα κανάτι, επίσης το χλώριο διαφεύγει μετά από κάποιες ώρες αν αφήσεις νερό μέσα σε μεγάλο βαρέλι, αρκεί να υπάρχει δυνατή κυκλοφορία και ανατάραξη της επιφάνειας του νερού.

[Μπορει ενας "μη επιθετικος ανθρακας και σε σωστη ποσοτητα" που δεν κατακρατα χουμικα και τανινες, να καρακρατα ολα τα υπολοιπα βλαβερα για τα οποια τον χρειαζομαστε?
Λιγο οξυμωρο δεν ακουγεται?
Και πως μπορουμε να μετρησουμε την ισορροπια ολως των παραγοντων αυτων, για να ειμαστε σιγουροι οτι κανει επαρκη χημικη φιλτρασνη και χωρις να κατακρατα χουμικα και τανινες?
Μηπως βαζουμε τσαμπα την τυρφη τελικα? ή θα πρεπει να βαζουμε ενα τονο για να κανει δουλεια?

Καταρχάς, αναφέρομαι στην ενυδρειακή τύρφη η οποία είναι αρκετά επεξεργασμένη έως συνθετική-τεχνητή θα έλεγα και δεν έχει καμία σχέση με την ανθοκομική-γεωπονική τύρφη που είναι πιο "αγνή" και λιγότερο επεξεργασμένη. Αυτή λοιπόν η ενυδρειακή τύρφη, με την οποία έχω πειραματιστεί αποκλειστικά, λειτουργεί ως ιοντο-ανταλλακτική ρητίνη στο ενυδρείο και αυτό που κάνει είναι να απορροφά κατιόντα ασβεστίου και μαγνησίου τα οποία τα αντικαθιστά με υδρογονοκατιόντα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τη μείωση των GH, KH, Ph. Δηλαδή το πεχά και οι σκληρότητες μειώνονται ώς αποτέλεσμα αυτής της ιοντο-ανταλλακτικής δράσης και όχι λόγω του εμπλουτισμού του νερού σε ταννικά και χουμικά οξέα, τα οποία συνεισφέρουν αποκλειστικά στο χρωματισμό του νερού και οφείλονται στη δευτερογενή δράση της ενυδρειακής τύρφης. Πιστεύω τώρα να γίνεται πιο κατανοητό πώς μπορεί να συνυπάρχουν παράλληλα στο ενυδρείο, ενεργός άνθρακας ή purigen με οποιαδήποτε ενυδρειακή τύρφη.

delta66
11-10-2010, 20:05
Δηλαδή το πεχά και οι σκληρότητες μειώνονται ώς αποτέλεσμα αυτής της ιοντο-ανταλλακτικής δράσης και όχι λόγω του εμπλουτισμού του νερού σε ταννικά και χουμικά οξέα, τα οποία συνεισφέρουν αποκλειστικά στο χρωματισμό του νερού και οφείλονται στη δευτερογενή δράση της ενυδρειακής τύρφης. Πιστεύω τώρα να γίνεται πιο κατανοητό πώς μπορεί να συνυπάρχουν παράλληλα στο ενυδρείο, ενεργός άνθρακας ή purigen με οποιαδήποτε ενυδρειακή τύρφη.

Τωρα εγινε πιο κατανοητο.
Μενει να το δω και στην πραξη.

Η αναφορα οτι η δραση της ενυδρειακης τυρφης οφειλεται σε ιοντοαανταλλαγη με εκπλησει καπως.
Οπως και οτι δεν αφηνει τοσα χουμικα και τανινες στο νερο, οπως η απλη τυρφη ανθοκομιας

Diskus Fan
11-10-2010, 23:25
Νίκο, το χλώριο διαφεύγει μετά από κάποιες ώρες αν αφήσεις νερό μέσα σε ένα κανάτι, επίσης το χλώριο διαφεύγει μετά από κάποιες ώρες αν αφήσεις νερό μέσα σε μεγάλο βαρέλι, αρκεί να υπάρχει δυνατή κυκλοφορία και ανατάραξη της επιφάνειας του νερού.

Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ... με κάλυψες.-:thumbup:

gianni zym
12-10-2010, 00:00
Πάντως στο ενυδρείο καλό είναι να μπαίνει (ασχέτως του νερού που κάνουμε χρήση) γιατί βοηθάει τη βλέννα των ψαριών.
2. Το Prime .... όπως έχω ξαναγράψει .... σε μένα δημιουργούσε κάποια προβλήματα .... τινάγματα των ψαριών ... και δεν το χρησιμοποιώ (ας είναι πιο "οικονομικό" από άλλα).

εγω 4 μηνες δεν εχω βαλει ποτε αντιχλωριο παρα μονο μια φορα που ειχε προβλημα ταχυτητας ενας δισκος ,θελω τη γνωμη σου,φιλικα γιαννης.

Diskus Fan
12-10-2010, 14:05
Για πιο πράγμα ζητάς τη γνώμη μου;:confused:

delta66
12-10-2010, 14:17
Δηλαδή το πεχά και οι σκληρότητες μειώνονται ώς αποτέλεσμα αυτής της ιοντο-ανταλλακτικής δράσης και όχι λόγω του εμπλουτισμού του νερού σε ταννικά και χουμικά οξέα, τα οποία συνεισφέρουν αποκλειστικά στο χρωματισμό του νερού και οφείλονται στη δευτερογενή δράση της ενυδρειακής τύρφης...

Αν καταλαβα καλα τωρα που το ξαναδιαβαζω, λες οτι οι ταννινες και τα χουμικα το μονο που προσφερουν ειναι χρωμα και τη δουλεια του μαλακωματος την κανει η ιοντοανταλλαγη?

MakChem
12-10-2010, 19:06
Αν καταλαβα καλα τωρα που το ξαναδιαβαζω, λες οτι οι ταννινες και τα χουμικα το μονο που προσφερουν ειναι χρωμα και τη δουλεια του μαλακωματος την κανει η ιοντοανταλλαγη?

Ναι αυτό λέω.

delta66
12-10-2010, 21:30
Ναι αυτό λέω.

Ερχονται σε αντιθεση ομως με αυτα που εχω διαβασει
Τι συμβαινει τελικα? Ειναι λαθος?
Σε ποιο συστατικο της τυρφης βασιζεται η ιοντοανταλλαγη.
Στο ποστ 21 λες οτι δεν αφηνει τοσα χουμικα η ενυδρειακη τυρφη οσα η ανθοκομικη και αφηνεις να εννοηθεί οτι καπου αλλου βασιζεται η ιοντοανταλλαγη.
Εδω αν ερμηνευω σωστα, λεει οτι τα χουμικα ειναι που κανουν την ιοντοανταλλαγη.
Humic acid
"Humic acid" is a principal component of humic substances which are the major organic constituents of soil, (humus), peat, coal, many upland streams, dystrophic lakes and ocean water. It is produced by biodegradation of dead organic matter. It is not a single acid, rather, it is a complex mixture of many different acids containing carboxyl and phenolate groups so that the mixture behaves functionally as a dibasic acid or, occasionally, as a tribasic acid. Humic acids can form complexes with ions that are commonly found in the environment. Humic/Fulvic acids are commonly used as a soil supplement in agriculture, and less commonly as a human nutritional supplement. As a supplement, fulvic acid is found in a liquid form with colloidal minerals.
http://en.wikipedia.org/wiki/Humic_acid

Tannin
Presence in water
The leaching of tannins from the decaying leaves of vegetation adjoining a stream may produce what is known as a blackwater river. Water flowing out of bogs has a characteristic brown color, from dissolved peat tannins. Tannins presence, as well as humic acid, in well water can be a problem in regards of its drinkability. Tannins leaching from an unprepared wood decoration in aquarium tanks can lead to pH lowering and colouring of the water to a tea tinge. A remedy to that problem is to boil several times the piece of wood in water, discarding the water at each time.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tannin#Presence_in_water

gianni zym
12-10-2010, 22:04
Για πιο πράγμα ζητάς τη γνώμη μου;:confused:

φυσικα για το αν πρεπει να βαζω αντιχλωριο

Vicious_circle
12-10-2010, 23:18
Σπύρο, τα διαλυτά δίνουν χρώμα και έχουν κάποιες ιδιότητες προς όφελος των ψαριών (μεμβράνη, αντιοξειδωτικά κλπ) αλλά ανάλογα με τον τύπο άνθρακα-ροη κλπ αποροφούνται, αντίθετα τα μη διαλυτά κυρίως δεσμεύουν διάφορα βαρέα μέταλλα κλπ... σωστά?

delta66
12-10-2010, 23:30
Εχει γινει ενα μπερδεμα με ολες τις αντιφατικες πληροφοριες που εχω.

Η (ενυδρειακη τουλαχιστον που εχω δοκιμασει) τυρφη μαλακωνει το νερο (ριχνει και tds) και ριχνει το πεχα.

Ερωτησεις:
1. Ποια συστατικα της το κανουν αυτο?
2. Με ποιο τροπο?
3. Κατα ποσο απορροφουνται απο τον ανθρακα?

Vicious_circle
12-10-2010, 23:55
Στη σχολή μας λένε οτι η τύρφη είναι το βρυόφυτο Sphagnum (http://en.wikipedia.org/wiki/Sphagnum#cite_note-0) που έχει νεκρωθεί και ξεπλυθεί σε ψυχρό περιβάλλον ώστε να "ξεπλυθεί" από άζωτο και φώσφορο και να μείνουν κυρίως σύμπλοκα άνθρακα με διάφορες ιδιότητες. Κάποια σύμπλοκα είναι διαλυτά όπως φαινόλες-ταννίνες και χουμικά οξέα, κάποια είναι αδιάλυτα και μιλάμε για το στερεό μέρος που είναι όμως δραστικό, η δράση του σημαίνει οτι τα κενά που έμειναν από το "ξέπλυμα" που αναφέρθηκε, συμπληρώνονται με ιόντα από το νερό που έρχεται σε επαφή, αυτά είναι σίγουρα μαγνήσιο, ασβέστιο πράγμα που σημαίνει οτι πέφτει η σκληρότητα και σε συνδυασμό με τα οξέα πέφτει και το pH, προφανώς τραβάει και ανθρακικά-διτανθρακικά αφού πέφτει και το kH.

MakChem
14-10-2010, 17:25
Ερχονται σε αντιθεση ομως με αυτα που εχω διαβασει
Τι συμβαινει τελικα? Ειναι λαθος?
Σε ποιο συστατικο της τυρφης βασιζεται η ιοντοανταλλαγη.
Στο ποστ 21 λες οτι δεν αφηνει τοσα χουμικα η ενυδρειακη τυρφη οσα η ανθοκομικη και αφηνεις να εννοηθεί οτι καπου αλλου βασιζεται η ιοντοανταλλαγη.
Εδω αν ερμηνευω σωστα, λεει οτι τα χουμικα ειναι που κανουν την ιοντοανταλλαγη.
Humic acid
"Humic acid" is a principal component of humic substances which are the major organic constituents of soil, (humus), peat, coal, many upland streams, dystrophic lakes and ocean water. It is produced by biodegradation of dead organic matter. It is not a single acid, rather, it is a complex mixture of many different acids containing carboxyl and phenolate groups so that the mixture behaves functionally as a dibasic acid or, occasionally, as a tribasic acid. Humic acids can form complexes with ions that are commonly found in the environment. Humic/Fulvic acids are commonly used as a soil supplement in agriculture, and less commonly as a human nutritional supplement. As a supplement, fulvic acid is found in a liquid form with colloidal minerals.
http://en.wikipedia.org/wiki/Humic_acid

Tannin
Presence in water
The leaching of tannins from the decaying leaves of vegetation adjoining a stream may produce what is known as a blackwater river. Water flowing out of bogs has a characteristic brown color, from dissolved peat tannins. Tannins presence, as well as humic acid, in well water can be a problem in regards of its drinkability. Tannins leaching from an unprepared wood decoration in aquarium tanks can lead to pH lowering and colouring of the water to a tea tinge. A remedy to that problem is to boil several times the piece of wood in water, discarding the water at each time.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tannin#Presence_in_water

Σπύρο, τα χουμικά δεν κάνουν ιοντοανταλλαγή και επίσης η δραστική μείωση του πεχά δεν οφείλεται στις ταννίνες, δηλαδή διαφωνώ και με τα δύο. Ο Γιώργος στο #32 τα περιέγραψε πολύ καλά τα πράγματα, δεν σου απάντησε στην 3. ερώτηση μόνο, για εμένα προφανώς η ουσιαστική δράση της ενυδρειακής τύρφης (μείωση πεχά και σκληροτήτων) δεν απορροφάται από τον ενεργό άνθρακα. Και κάτι ακόμα, άν περιμένει κάποιος να μειώσει το πεχά στο ενυδρείο με ταννίνες και χουμικά αλλά χωρίς τύρφη τότε πρέπει να χρησιμοποιήσει ένα φορτηγό ξύλα και να αφήσει το ενυδρείο χωρίς αλλαγές νερού κανά εξάμηνο. :d:d