PDA

Επιστροφή στο Forum : Τυρφη ανθοκομιας

delta66
09-10-2010, 01:49
Επαναφερω το θεμα αφου καποιοι θα εχουν πειραματιστει περισσοτερο και θα εχουν βγει ακομα πιο ασφαλη συμπερασματα για την χρηση της.

1. Ποια ανθοκομικη τυρφη (ειδος) εχετε χρησιμοποιησει?
2. Ποια ηταν τα αναγραφωμενα χαρακτηριστικα της κατα την αγορα? (specifications ει δυνατον)
3. Ποσο κοστισε?
3. Πως την χρησιμοποιησατε?
4. Τι αποτελεσματα ειχατε?

delta66
11-10-2010, 16:50
:thumbup::thumbup::thumbup:

Vicious_circle
11-10-2010, 19:04
http://i272.photobucket.com/albums/jj165/viciouscircleme/PB262696.jpg

http://i272.photobucket.com/albums/jj165/viciouscircleme/PB262695.jpg

http://i272.photobucket.com/albums/jj165/viciouscircleme/PB262694.jpg

Νερό βρύσης:

pΗ=7-7.5
kH=5
gH=8

Νερό μετά από επεξεργασία με τύρφη:

pH=5.5-6
kH=0.25-0.5
gH=7

Όργανα μέτρησης:

Sera υγρά για pH-kH, Tetra υγρά για για gH.

Παρατηρήσεις:

Προσπάθησα να βάλω την τύρφη σε μπουκάλι με αντλία κλπ αλλά μπούκωνε τόσο πολύ που δεν έβγαινε καν νερό μετά από λίγο οπότε την πέταξα χύμα σε ένα δοχείο, ανακάτεψα και την άφησα να κάτσει.

Δεν ξέρω σε πόσο χρόνο διαμορφώθηκαν έτσι οι τιμές καθώς μέτρησα μόνο μια φορά σήμερα και έχει περάσει μια εβδομάδα+.

Η τύρφη έχει διάφορα μεγέθη φυτικής ύλης ανακατεμένα και φτάνει σε μέγεθος σκόνης, το αποτέλεσμα είναι οτι περίμενα 1-2 μέρες μέχρι να δω διαυγές το νερό.

Όταν κάτσει η σκόνη το νερό έχει ένα κιτρινωπό χρώμα τσαγιού που σε συνδυασμό με blackwater από ξύλα φύλλα κλπ θα είναι μια χαρά σε εμφάνιση.

Κωστας
11-10-2010, 19:17
Πολυ καλο αποτελεσμα.:thumbup:
Μηπως μπορεις να μας πεις και ποσο πηρες τα 250 λιτρα και απο ποιο καταταστημα;:d

Vicious_circle
11-10-2010, 19:38
Πολυ καλο αποτελεσμα.:thumbup:
Μηπως μπορεις να μας πεις και ποσο πηρες τα 250 λιτρα και απο ποιο καταταστημα;:d

Αντεμισάρης Αγ Δημήτριος κανένα 20άρι μάλλον. http://www.antemisaris.gr/contact.asp?ITMID=5

Jonny
11-10-2010, 19:54
Την έχεις δοκιμάσει και με ψάρια;

Διάβασα στις φωτογραφίες ότι δεν έχει προσθήκη λιπάσματος αλλά φύλαγε τα ρούχα σου.....πάντως πολύ καλή και οικονομική επιλογή φαίνεται:thumbup:

delta66
11-10-2010, 20:02
Απο την ιδια εταιρεια (http://www.klasmann-deilmann.com/en/) ειχα μαρκαρει μια παρομοια και εγω http://www.agrohoum.gr/products.aspx?pro=35&pi=0&lang=1 (πιο χαμηλα πεχα:))
Αν πατησετε απο κατω που λεει συσταση, θα ανοιξει pdf που λεει:
Nutrients added:
No NPK fertilizer added

εδω κι αλλες http://www.agrohoum.gr/products.aspx?lang=1&sub_cat=30

Vicious_circle
11-10-2010, 20:18
Την έχεις δοκιμάσει και με ψάρια;

Διάβασα στις φωτογραφίες ότι δεν έχει προσθήκη λιπάσματος αλλά φύλαγε τα ρούχα σου.....πάντως πολύ καλή και οικονομική επιλογή φαίνεται:thumbup:

Δεν έχει δοκιμαστεί με ψάρια οπότε δεν μπορώ να την συστήσω... ακόμα...:d

Κωστας
11-10-2010, 21:09
Εχει δοκιμασει καποιος σε ενυδρειο με ψαρια καποια απο αυτες παραπανω,και αν ναι ας μας πει την εμπειρια του και τα αποτελεσματα που ειχε.:thumbup:

Jeepas
11-10-2010, 21:17
Κώστα δες κι εδώ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=3204&highlight=%E1%ED%E8%EF%EA%EF%EC%DF%E1%F2)

Κωστας
11-10-2010, 22:56
Χρηστο σε ευχαριστω.:thumbup:

White Diamond
12-10-2010, 10:43
Νερό βρύσης:

pΗ=7-7.5
kH=5
gH=8

Νερό μετά από επεξεργασία με τύρφη:

pH=5.5-6
kH=0.25-0.5
gH=7

Όργανα μέτρησης:

Sera υγρά για pH-kH, Tetra υγρά για για gH.

Παρατηρήσεις:

Δεν ξέρω σε πόσο χρόνο διαμορφώθηκαν έτσι οι τιμές καθώς μέτρησα μόνο μια φορά σήμερα και έχει περάσει μια εβδομάδα+.

Αυτα κανεις και μας αφηνεις στην αναμονη παλι.:)
Βαλε και την αναλογια νερου-τυρφης με τον χρονο λειτουργιας.;)

Vicious_circle
12-10-2010, 16:37
Αυτα κανεις και μας αφηνεις στην αναμονη παλι.:)
Βαλε και την αναλογια νερου-τυρφης με τον χρονο λειτουργιας.;)

Ούκ άν λάβοις παρά του μή έχοντος...:d

pritanis
12-10-2010, 17:47
ειχα φτιαξει στο μακρινοπαρελθον ενα φιλτρο τυρφης για να μαλακωνω το νερο..... Στην ουσια ενας δεκαλιτρος κουβας με μια τρυπα στον πατο και ενα στρωμα υαλλοβαμβακα πριν τον γεμισω με τυρφη.......Με κουρασε απεριγραπτα ...... Το νερο ομως αρεσε στους δισκους.......

Genirous
12-10-2010, 19:05
Νίκο μη λες τέτοιες λέξεις εδώ μέσα... doh ...''υαλοβάμβακας''... :p

delta66
12-10-2010, 21:16
ειχα φτιαξει στο μακρινοπαρελθον ενα φιλτρο τυρφης για να μαλακωνω το νερο..... Στην ουσια ενας δεκαλιτρος κουβας με μια τρυπα στον πατο και ενα στρωμα υαλλοβαμβακα πριν τον γεμισω με τυρφη.......Με κουρασε απεριγραπτα ...... Το νερο ομως αρεσε στους δισκους.......
1. Το νερο το ψεκαζες με καποιο τροπο (και ποιον) σε ολο το πλατος της επιφανειας του κουβα για να περναει απο ολη την τυρφη και να μη κανει καναλι στη μεση?
2. Περναγε μια φορα απο τη τυρφη και τελος ή γινοταν ανακυκλωση με καποιο τροπο ξανα και ξανα?
3. Με τη βαρυτητα περναγε το νερο φυσικα?

Vicious_circle
01-11-2010, 16:45
Δοκιμάζω μια άλλη τύρφη δεν θυμάμαι εταιρία πήρα δείγμα για τεστάρισμα, θυμάμαι οτι είναι βαλτικής και με pH προς το 3,5 χωρίς κανένα πρόσθετο, ούτε ασβέστιο για σταθεροποίηση που είχε η άλλη.

Αποτελέσματα:

1-1,5 λίτρο τύρφη 500 λίτρα νερό (ναι πεντακόσια :d) πολύ αργή ροή μέσα από μπουκάλι με κλέφτη από φίλτρο (σωληνάκι αεραντλίας).

Αρχικές τιμές:

pH:8
gH:10
kH:8

Σε 24 ώρες:

pH:7,5
kH:6

Τεστάκια υγρά sera για pH, kH, tetra για gH.

Και συνεχίζουμε καθημερινές μετρήσεις.:thumbup:

ChristosP
01-11-2010, 18:29

+1000 θεωρω ότι ή "βόμβα τύρφης" (peat bomb ) είναι ότι καλυτερο ειδικά σε αγρια ψάρια όταν δοκιμασα να χαμηλωνω το νερό με τυρφη αντι για ΑΟ ειδα αλλο χρωμα στα ψαρια ( λάμπανε) αλλά μανουρα μεγαλη η τυρφη και γυρισα σε ΑΟ

Στο μέλλον θα φτιαξω ένα τετοιο φίλτρο πιστευω ότι για άγρια ψάρια βοηθαει και στην αναπαραγωγή

delta66
01-11-2010, 19:24
Δοκιμάζω μια άλλη τύρφη δεν θυμάμαι εταιρία πήρα δείγμα για τεστάρισμα, θυμάμαι οτι είναι βαλτικής και με pH προς το 3,5 χωρίς κανένα πρόσθετο, ούτε ασβέστιο για σταθεροποίηση που είχε η άλλη.

Αποτελέσματα:

1-1,5 λίτρο τύρφη 500 λίτρα νερό (ναι πεντακόσια :d) πολύ αργή ροή μέσα από μπουκάλι με κλέφτη από φίλτρο (σωληνάκι αεραντλίας).

Αρχικές τιμές:

pH:8
kH:8

Σε 24 ώρες:

pH:7,5
kH:6

Τεστάκια υγρά sera για pH, kH, tetra για gH.

Και συνεχίζουμε καθημερινές μετρήσεις.:thumbup:

:thumbup:

Βγαλε φωτο ή εξηγησε λεπτομερως τη μεθοδο φιλτρανσης :d

Vicious_circle
01-11-2010, 21:16
:thumbup:

Βγαλε φωτο ή εξηγησε λεπτομερως τη μεθοδο φιλτρανσης :d

Είναι τελείως μπακαλίστικο γιατί γίνεται στο μυστικό μου εργαστήριο που η αισθητική απουσιάζει προς το παρόν...!rcard! ένα σωληνάκι αεραντλίας χωμένο καμιά 20αριά πόντους :p μέσα στον σωλήνα εξόδου ενός Fluval305 το οποίο βγάζει μια ροή σαν αργή αο.

Αυτό τρέχει μέσα σε ένα μπουκάλι 2λιτρο πλαστικό που έχει κολλημένη μια αερόπετρα από μέσα στο καπάκι με τρύπα και μερικές τρύπες περιμετρικά στον πάτο του μπουκαλιού για να βγαίνει στο ενυδρείο.

Μέσα στο μπουκάλι βρίσκεται χύμα η τύρφη και στις τρύπες γυαλοβ... εεε... συνθετικό μαλλί :d για να μην βγαίνει τύρφη έξω, απ' όσο βλέπω πετυχαίνω το να μην κάνει chaneling το νερό που είναι το βασικό για να εκμεταλλεύεσαι όλη την επιφάνεια του υλικού.

Για όταν προετοιμάζω επίσημα νερό έχω άλλα σχέδια με ψέκασμα σε μεγάλη επιφάνεια τύρφης με το νερό να διέρχεται μέσα από αυτή χωρίς όμως να την κολυμπάει.:thumbup:

Αν οι μετρήσεις αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα τότε έχω βρει μια πολύ δυνατή τύρφη για να μην παίζουμε. Και τιμούλα πολύ καλή 25 τα 90 λίτρα απλά την έχω βρει στο χωριό μου.

delta66
02-11-2010, 01:38
Είναι τελείως μπακαλίστικο γιατί γίνεται στο μυστικό μου εργαστήριο που η αισθητική απουσιάζει προς το παρόν...!rcard! ένα σωληνάκι αεραντλίας χωμένο καμιά 20αριά πόντους :p μέσα στον σωλήνα εξόδου ενός Fluval305 το οποίο βγάζει μια ροή σαν αργή αο.

Αυτό τρέχει μέσα σε ένα μπουκάλι 2λιτρο πλαστικό που έχει κολλημένη μια αερόπετρα από μέσα στο καπάκι με τρύπα και μερικές τρύπες περιμετρικά στον πάτο του μπουκαλιού για να βγαίνει στο ενυδρείο.

Μέσα στο μπουκάλι βρίσκεται χύμα η τύρφη και στις τρύπες γυαλοβ... εεε... συνθετικό μαλλί :d για να μην βγαίνει τύρφη έξω, απ' όσο βλέπω πετυχαίνω το να μην κάνει chaneling το νερό που είναι το βασικό για να εκμεταλλεύεσαι όλη την επιφάνεια του υλικού.

Για όταν προετοιμάζω επίσημα νερό έχω άλλα σχέδια με ψέκασμα σε μεγάλη επιφάνεια τύρφης με το νερό να διέρχεται μέσα από αυτή χωρίς όμως να την κολυμπάει.:thumbup:

Αν οι μετρήσεις αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα τότε έχω βρει μια πολύ δυνατή τύρφη για να μην παίζουμε. Και τιμούλα πολύ καλή 25 τα 90 λίτρα απλά την έχω βρει στο χωριό μου.

Πολυ καλη και κατανοητη περιγραφη :thumbup:
Ευχαριστουμε.
Ενημερωσε και για την επομενη πατεντα οταν γινει.

Genirous
02-11-2010, 10:24
Συνονόματε περιμένουμε αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με την τύρφη και την εξέλιξη των παραμέτρων νερού σου. Έχεις δυνατότητα σε μετρήσεις TDS...;

Vicious_circle
02-11-2010, 16:08
Ξαναμέτρησα σήμερα και έβγαζε παπάδες...

2η μέρα ph=7,5 σταθερά και kH=7 (από 6) πράγμα που σημαίνει οτι τα τεστάκια δεν μου κάνουν για την δοκιμή, τέλος πάντων θα πάρω ένα 90λιτρο και θα στήσω σωστή εγατάσταση να κάνουμε δουλειά...:thumbup:

Για το γαμώτο έριξα την τύρφη χύμα σε ένα δοχείο με νερό να δω τα όριά της σε kH-gH κυρίως αλλά και πόσο κοντά θα φτάσει το pH στο 3,5 που η εταιρία υποστηρίζει.

Vicious_circle
05-11-2010, 14:42
Πέσαμε pH=6,5
kH=4-5
gH=7

Και συνεχίζουμε...;)

Συνονόματε περιμένουμε αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με την τύρφη και την εξέλιξη των παραμέτρων νερού σου. Έχεις δυνατότητα σε μετρήσεις TDS...;

Όχι φίλε, αυτό και το πεχάμετρο είναι στη λίστα. ;)

Vicious_circle
13-11-2010, 13:42
Μάλλον έχει σταθεροποιηθεί στο:

pH: 6.5
kH: 4
gH: 7

Μέχρι τώρα καμία από τις ανθοκομικές τύρφες δεν βλέπω να κάνει κάποια ιδιέταιρη δουλειά στο gH (TDS) που ήταν και το μεγαλύτερό μου κίνητρο για να υποκαταστήσω την ΑΟ.

delta66
13-11-2010, 15:21
Μάλλον έχει σταθεροποιηθεί στο:

pH: 6.5
kH: 4
gH: 7

Μέχρι τώρα καμία από τις ανθοκομικές τύρφες δεν βλέπω να κάνει κάποια ιδιέταιρη δουλειά στο gH (TDS) που ήταν και το μεγαλύτερό μου κίνητρο για να υποκαταστήσω την ΑΟ.

Αντιθετα η ενυδρειακη τυρφη εχω μετρησει και το κατεβαζει αρκετα.

MakChem
13-11-2010, 23:28
Μέχρι Gh=4, με την ενυδρειακή τύρφη, κατεβαίνει πολύ άνετα. :thumbup:

davidson
27-11-2010, 19:41
Θελω να ρωτησω κατι σ'αυτο το θεμα επιδη με ενδιαφερει αμεσα..
Υπαρχει καποιο συστατικο που θα επρεπε να 'φοβομαστε' στην χρηση αυτης της τυρφης στο νερο του ενυδρειου??
Υπαρχει καποιο τεστ στην αγορα για το 'συγκεκριμενο' που θα εχουμε και το κεφαλι μας ησυχο??
Και τελος..
Στο βαρελι το νερο πρεπει να ανακηκλωνεται μεσα απο την τυρφη ή περναει μονο μια φορα??:)

delta66
27-11-2010, 20:45
Θελω να ρωτησω κατι σ'αυτο το θεμα επιδη με ενδιαφερει αμεσα..
Υπαρχει καποιο συστατικο που θα επρεπε να 'φοβομαστε' στην χρηση αυτης της τυρφης στο νερο του ενυδρειου?? Ναι τα οργανικα, που βγαζουν ρυπους. Σε βαρελι προετοιμασιας που δεν υπηρχε βιολογια μετραγα αμμωνιο, στο ενυδρειο οχι, αλλα σιγουρα θα εχει επιπτωση στη μετρηση νιτρικων βαση του κυκλου του αζωτου. Μπορει να μην συμβαινει σε ολες τις τυρφες. Εγω δοκιμασα 3-4
Υπαρχει καποιο τεστ στην αγορα για το 'συγκεκριμενο' που θα εχουμε και το κεφαλι μας ησυχο?? τεστ Αμμωνιας στο βαρελι και νιτρικων στο ενυδρειο
Και τελος..
Στο βαρελι το νερο πρεπει να ανακηκλωνεται μεσα απο την τυρφη ή περναει μονο μια φορα??:) Σε ενυδρειακη τυρφη θελει συνεχως ανακυκλωση, σε ανθοκομιας εχω διαβασει οτι γινεται και απαξ με πολυ χαμηλη ροη ομως
:thumbup::thumbup::thumbup:

davidson
27-11-2010, 21:02
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!!!:):thumbup::thumbup::thumbup:
Για ανθοκομιας ενδιαφερομαι, τα τεστ τα εχω οποτε λεω να το δοκιμασω!!

davidson
13-12-2010, 20:10
Προσπαθησα να χρησιμοποιησω την τυρφη που περιγραφετε στο #3 ποστ..
Στην αρχη εφτιαξα ενα φιλτρο απο μια μεγαλη ποτιστρα τρωκτικων αλλα φανηκε αμεσως οτι ηταν πολυ μικρο για να κανει την οποιαδηποτε δουλεια(περιπου 500ml τυρφης)l!!
Ετσι πηρα εναν απλο κουβα(ο οποιος εφαρμοζε τελεια στον στομιο του βαρελιου) και αφου τον εκανα σουρωτηρι στον πατο εβαλα μια στρωση 'βαμβακι' και απο πανω αρκετη ποσοτητα τυρφης ,την οποια ψεκαζα με ενα spray bar συνδεδεμενο με ενα φιλτρο βρυσης(3 σταδιων) με πολυ αργη ροη(σχεδον 1.5 ωρα για 60 λιτρα νερο)!!!
Επιτα το νερο το φιλτραρε μηχανικα ενα 2213 μεχρι την αλλαγη...
Ενω λοιπον την ωρα της 'διαδικασιας' μετραγα ph περιπου 6,4-6,5 απο την επομενη κιολας μερα οι τιμες αλλαζαν σε 7,5-7,6!!!!!
Δεν μπορω να βρω καποιον λογο για να συμβαινει αυτο και θα ηθελα και την γνωμη σας σ'αυτο!!!
Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομαι να επιστεψω στη ενυδρειακη τυρφη οπου και ειχα πολυ καλητερα αποτελεσματα..!!!

Τα τεστακια ειναι της API

MakChem
13-12-2010, 21:17
Στην αρχη εφτιαξα ενα φιλτρο απο μια μεγαλη ποτιστρα τρωκτικων αλλα φανηκε αμεσως οτι ηταν πολυ μικρο για να κανει την οποιαδηποτε δουλεια(περιπου 500ml τυρφης)l!!
Ετσι πηρα εναν απλο κουβα(ο οποιος εφαρμοζε τελεια στον στομιο του βαρελιου) και αφου τον εκανα σουρωτηρι στον πατο εβαλα μια στρωση 'βαμβακι' και απο πανω αρκετη ποσοτητα τυρφης ,την οποια ψεκαζα με ενα spray bar συνδεδεμενο με ενα φιλτρο βρυσης(3 σταδιων) με πολυ αργη ροη(σχεδον 1.5 ωρα για 60 λιτρα νερο)!!!
Ενω λοιπον την ωρα της 'διαδικασιας' μετραγα ph περιπου 6,4-6,5 απο την επομενη κιολας μερα οι τιμες αλλαζαν σε 7,5-7,6!!!!!Δεν μπορω να βρω καποιον λογο για να συμβαινει αυτο και θα ηθελα και την γνωμη σας σ'αυτο!!!
Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομαι να επιστεψω στη ενυδρειακη τυρφη οπου και ειχα πολυ καλητερα αποτελεσματα..!!!

Αυτό το φαινόμενο, επιστροφής του πεχά του νερού βρύσης στην αρχική του τιμή (συμβαίνει μέσα σε 24 ώρες το πολύ) ισχύει με όλες τις τύρφες, ακόμα και τις ενυδρειακές. Το τυρφαρισμένο νερό βρύσης είναι ασταθές και ανώριμο όσον αφορά στις τιμές ΚΗ, ΡΗ και γιαυτό πρέπει να χρησιμοποιείται άμεσα, δηλαδή μόλις ολοκληρωθεί το φιλτράρισμα μέσω τύρφης να εισέρχεται γρήγορα στο ενυδρείο.

delta66
13-12-2010, 21:23
Αυτό το φαινόμενο, επιστροφής του πεχά του νερού βρύσης στην αρχική του τιμή (συμβαίνει μέσα σε 24 ώρες το πολύ) ισχύει με όλες τις τύρφες, ακόμα και τις ενυδρειακές.

Να κατι που δεν ηξερα.
Και που οφειλεται αυτο?

MakChem
13-12-2010, 21:31
Να κατι που δεν ηξερα.
Και που οφειλεται αυτο?

Σπύρο έχω κάποιες σκέψεις, μη γνωρίζοντας όμως επακριβώς τη χημική σύσταση της κάθε τύρφης αλλά και τον πλήρη χημικό μηχανισμό των ιοντοανταλλακτικών αντιδράσεων οι οποίες πραγματοποιούνται κατά το φιλτράρισμα με τύρφη, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για την εξήγηση του φαινομένου.

davidson
13-12-2010, 21:33
Αυτό το φαινόμενο, επιστροφής του πεχά του νερού βρύσης στην αρχική του τιμή (συμβαίνει μέσα σε 24 ώρες το πολύ) ισχύει με όλες τις τύρφες, ακόμα και τις ενυδρειακές. Το τυρφαρισμένο νερό βρύσης είναι ασταθές και ανώριμο όσον αφορά στις τιμές ΚΗ, ΡΗ και γιαυτό πρέπει να χρησιμοποιείται άμεσα, δηλαδή μόλις ολοκληρωθεί το φιλτράρισμα μέσω τύρφης να εισέρχεται γρήγορα στο ενυδρείο.

Αν δηλαδη μπει στο ενυδρειο αμεσως οι τιμες του νερου θα σταθεροποιηθουν?
Εμενα μου ακουγεται και λιγο ριψοκινδυνο παντος αυτο καθως με μια τετοιου ειδους κατασκευη δεν μπορει να εισαι ασφαλης εντελως, ενταξη στο βαρελι το διορθωνεις στο ενυδρειο ομως..??
Τελικα η ενυδρειακη ειναι η καλητερη λυση καθως μπαινει σε φιλτρο ενω η ανθοκομιας οχι....!!!

delta66
13-12-2010, 22:05
ενταξη στο βαρελι το διορθωνεις στο ενυδρειο ομως..??
Και το βαρελι εχει τους κινδυνους του :d
Ρωτα και τον Μακη

Diskus Fan
14-12-2010, 12:35
Ενω λοιπον την ωρα της 'διαδικασιας' μετραγα ph περιπου 6,4-6,5 απο την επομενη κιολας μερα οι τιμες αλλαζαν σε 7,5-7,6!!!!!
Δεν μπορω να βρω καποιον λογο για να συμβαινει αυτο και θα ηθελα και την γνωμη σας σ'αυτο!!!

Πόση τύρφη χρησιμοποίησες;:confused: Κάτι μου λέει ότι με τη διαδικασία που ακολούθησες ... πετάς τσάμπα λεφτά και τύρφη (κατά την άποψη μου).-:cool:

davidson
14-12-2010, 19:32
Πόση τύρφη χρησιμοποίησες;:confused: Κάτι μου λέει ότι με τη διαδικασία που ακολούθησες ... πετάς τσάμπα λεφτά και τύρφη (κατά την άποψη μου).-:cool:

Χωρις να την εχω μετρησει αλλα στο περιπου(αναλογικα με την ποτιστρα) 5 λιτρα!!Δουλεια στο βαρελι εκανε αλλα αυτο που επισημανε ο MakChem δεν το γνωριζα καθολου...!!!
Τωρα για τα λεφτα(19,9 ευρω/200 λιτρα)δεν πηγαν χαμενα γιατι θα την χρησιμοποιησω στα φυτα....εχω ηδη επιστρεψει στην ενυδρειακη..!!!

MakChem
14-12-2010, 20:35
Χωρις να την εχω μετρησει αλλα στο περιπου(αναλογικα με την ποτιστρα) 5 λιτρα!!Δουλεια στο βαρελι εκανε αλλα αυτο που επισημανε ο MakChem δεν το γνωριζα καθολου...!!!
Τωρα για τα λεφτα(19,9 ευρω/200 λιτρα)δεν πηγαν χαμενα γιατι θα την χρησιμοποιησω στα φυτα....εχω ηδη επιστρεψει στην ενυδρειακη..!!!

Να ξανατονίσω ότι και με την ενυδρειακή τύρφη προκαλείται το ίδιο φαινόμενο. Μόλις σε ικανοποιήσουν οι τιμές του τυρφαρισμένου νερού βρύσης πρέπει αμέσως να προστεθεί στο ενυδρείο. Με άλλα λόγια, το τυρφαρισμένο νερό δεν πρέπει να μένει χωρίς τύρφη ούτε λεπτό.

Diskus Fan
15-12-2010, 03:30

Το που θα την χρησιμοποιήσεις ... δεν με απασχολεί ... εγώ θα σου πω ότι ακολουθείς λάθος τρόπο και δεν παίρνεις αυτό μπορεί να σου δώσει. Αν έβαζες τύρφη στο φιλτράκι που έχεις και το δούλευες π.χ. 2 μέρες σε βαρέλι με 100 λίτρα ... θα καταλάβαινες τι εννοώ από το αποτέλεσμα. Το νερό στην τύρφη πρέπει να περνάει "σφιχτά" και με τον τρόπο που ακολούθησες αυτό είναι απλά ... αδύνατον να γίνει. Αν κάνεις και μετρήσεις GH, KH, TDS .... και συγκρίνεις τις 2 μεθόδους ... θα αποκομίσεις ακόμα περισσότερες πληροφορίες για το τι έχεις κάνει.-:cool:

Churu
15-12-2010, 11:58
Το που θα την χρησιμοποιήσεις ... δεν με απασχολεί ... εγώ θα σου πω ότι ακολουθείς λάθος τρόπο και δεν παίρνεις αυτό μπορεί να σου δώσει. Αν έβαζες τύρφη στο φιλτράκι που έχεις και το δούλευες π.χ. 2 μέρες σε βαρέλι με 100 λίτρα ... θα καταλάβαινες τι εννοώ από το αποτέλεσμα. Το νερό στην τύρφη πρέπει να περνάει "σφιχτά" και με τον τρόπο που ακολούθησες αυτό είναι απλά ... αδύνατον να γίνει. Αν κάνεις και μετρήσεις GH, KH, TDS .... και συγκρίνεις τις 2 μεθόδους ... θα αποκομίσεις ακόμα περισσότερες πληροφορίες για το τι έχεις κάνει.-:cool:

:thumbup: +100

davidson
15-12-2010, 12:15

Παρολο που οι περισσοτερες απαντησεις σε αυτο το θεμα συμφωνουν οτι η ανθοκομιας λογο του οτι ειναι χωμα δεν μπαινει σε φιλτρο αλλα το νερο περναει απο αυτη μια φορα με πολυ αργη ροη με βαζεις στη 'μπριζα' τωρα να ξανακανω τη διαδικασια και με τους δυο τροπους μονο και μονο για να δω που και εαν υπαρχει διαφορα...!!!:)

delta66
15-12-2010, 14:09
Για δειτε κι αυτο
http://www.greekdiscus.com/test2000/showpost.php?p=52975&postcount=3
http://www.theking.gr/artcl_004.asp

Diskus Fan
15-12-2010, 16:01
Ο Μπάμπης προφανώς έχει κάνει τα πειράματα του Σπύρο .... αλλά η άποψη μου είναι ότι η ροή στον κουβά αν ήταν ανάποδα ίσως να απέδιδε καλύτερα.-:cool: