PDA

Επιστροφή στο Forum : DUISBURG CHAMPIONS 2010.

White Diamond
06-10-2010, 12:19
Μια τεραστια εμπειρια.
Ξεκινοντας θα ηθελα να πω ενα τεραστιο ΜΠΡΑΒΟ στο Μιχαλη (Discus.gr)
που με εκανε να αισθανθω υπερηφανος αναδεικνυοντας και την χωρα μας
μεσω της επιτυχιας του.
Eδω (http://www.youtube.com/user/PN18303?feature=mhum#p/a/u/1/MB8D0BmPd-0)το αποσπασμα της βραβευσης του.
Και εδω (http://www.youtube.com/user/PN18303?feature=mhum) τον θυληκο νικητη του R.T.

36_1_3236_1_3236_1_3236_1_3236_1_3136_1_3136_1_31: :cr::cr::cr::hsmok::hsmok:

disc-postman
06-10-2010, 12:50
Ευχαριστουμε για τα βιντεακια φιλε Βασιλη :thumbup:

Οντως φανταστικη εμπειρια, απ οτι μου ειπες δεν περιγραφεται με λογια, πρεπει να το ζησεις απο κοντα............το ψαρι του Πικι ολα τα λεφτα :thumbup:

υγ. ρεμαλι βγαλε κι αλλα στη φορα αλλιως θα γινει εφοδος σπιτι σου :p

gianni zym
06-10-2010, 23:33
μπορειτε να δωσετε καποια λινκ για ολη την υποθεση,γιαννης ευχαριστω.

White Diamond
07-10-2010, 08:24
Μια πανοραμικη εμφανιση της εκθεσης (http://www.youtube.com/user/PN18303).
Στο κιτρινο σταντ στο βαθος ειναι τα διαγωνιζομενα δισκακια.

Υ.Γ. Το τρεμουλιασμα της καμερας ειναι απο την συγκινηση και οχι λογω ηλικιας ρεμαλια.:cool:
Δειτε τα ολα σε HD.

red rubin
07-10-2010, 08:27
Αν δεν εισαι παρον με την καμερα δεν τα βλεπεις ολα!!

White Diamond
07-10-2010, 08:38
Αν δεν εισαι παρον με την καμερα δεν τα βλεπεις ολα!!

Σιγουρα. Την αλλη φορα θα ειμαι πιο ετοιμος και εγω Γιωργο.:thumbup:
Δεν την ξαναπαταω ετσι. :(

Ο φιλος σου Σαρ..... ηταν συνεργατης μου παλαιοτερα. Δυναμη :)

ChristosP
07-10-2010, 09:15
Σιγουρα. Την αλλη φορα θα ειμαι πιο ετοιμος και εγω Γιωργο.:thumbup:
Δεν την ξαναπαταω ετσι. :(

Ο φιλος σου Σαρ..... ηταν συνεργατης μου παλαιοτερα. Δυναμη :)

κόψτε τα συνθηματικά και μιλατε καθαρα να καταλαβαινουμε και εμείς έτσι
παλιόπαιδα :d!rcard!

Jeepas
11-10-2010, 12:40
Πως και δεν σχολίασε κανείς τα "κατακόκκινα" μάτια των πρωταθλητών στα Red Spotted (http://www.discusnews.com/worldshows/duisburg2010/winners/redspotted.shtml)?

Ακόμα κι εδώ (http://www.discusnews.com/worldshows/duisburg2010/winners/open-redspotted.shtml), δεν... (κρίνοντας πάντα από τις φωτογραφίες γιατί φαντάζομαι ότι θα υπάρχει μια ΜΙΚΡΗ διαφορά στο live)

OK το pattern, τα μάτια, το χρώμα, το σχήμα αλλά τελικά πόσο συμμετέχει το κάθε χαρακτηριστικό στην τελική βαθμολογία και την αξιολόγηση των ψαριών?

Αν έχει κάποιος τα "κριτήρια" ας μας τα παρουσιάσει... :confused:

Diskus Fan
11-10-2010, 13:37
Χρήστο ... υπάρχει και ένα άλλο θέμα (στο οποίο έγραψες) ... με σχόλια για το τι "παίζεται" στις εκθέσεις .... χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση το πράγμα;:cool:

teow12
11-10-2010, 18:13
Πως και δεν σχολίασε κανείς τα "κατακόκκινα" μάτια των πρωταθλητών στα Red Spotted (http://www.discusnews.com/worldshows/duisburg2010/winners/redspotted.shtml)?

Ακόμα κι εδώ (http://www.discusnews.com/worldshows/duisburg2010/winners/open-redspotted.shtml), δεν... (κρίνοντας πάντα από τις φωτογραφίες γιατί φαντάζομαι ότι θα υπάρχει μια ΜΙΚΡΗ διαφορά στο live)

OK το pattern, τα μάτια, το χρώμα, το σχήμα αλλά τελικά πόσο συμμετέχει το κάθε χαρακτηριστικό στην τελική βαθμολογία και την αξιολόγηση των ψαριών?

Αν έχει κάποιος τα "κριτήρια" ας μας τα παρουσιάσει... :confused:

η βαθμολογία για τον νικητή στην κατηγορία αυτη είναι συνολικά 75.89
γιατί όμως άραγε σε αυτό το ψάρι tank333 (http://www.discusnews.com/worldshows/duisburg2010/html/Tanks/tank-331-340.shtml) που είναι κατακόκκινο το μάτι η συνολική βαθμολογία είναι 60,71 σημείωσε κάπου οτι βγήκε ένατο

για να καταλάβεις γιατί βγήκε το συγκεκριμένο πρώτο στην κατηγορία και το άλλο ένατο σου βάζω τις αναλυτικές βαθμολογίες τον κριτών, σημείωσε επίσης κάπου οτι οι βαθμοί που βλέπεις για κάθε κριτήριο είναι ο μ.ο των βαθμών 6 διαφορετικών κριτών(έμπειρων πραγματικά και όχι "γιαλαντζί" όπως μερικούς;) )

tank 330 (1ος στην κατηγορία)
εντύπωση= 19,96
μέγεθος σώματος= 19,96 (κάτι που δυστυχως εμείς απο τις φωτό ούτε που ξεχωριζουμε)
αναλογίες=14,29
πτερυγια-ουρές=16,96
ΜΑΤΙΑ=11,61;)
σχεδιο σώματος=18,75
χρώμα σωματος=17,86
ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ = 75,89

tank 333 (9ος στην κατηγορία)
εντύπωση= 10,71
μέγεθος σώματος= 11,61 (κάτι που δυστυχως εμείς απο τις φωτό ούτε που ξεχωριζουμε)
αναλογίες=15,18
πτερυγια-ουρές=13,39
ΜΑΤΙΑ=15,18:p
σχεδιο σώματος=11,61
χρώμα σωματος=12,50
ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ = 60,71

συμπέρασμα τι και αν κάποιο είχε πιο κόκκινο μάτι απο αυτό που βγηκε πρώτο στην κατηγορία μετράνε πολλά άλλα πράγματα ....τυχαίο;;; :thumbup:

Jeepas
11-10-2010, 19:52
Θοδωρή, δεν το είπα ειρωνικά για τα κόκκινα μάτια.

Απλά επειδή στο παρελθόν είχαμε παρόμοια συζήτηση (ψάξε, κάπου εδώ μέσα είναι) και καταλήξαμε στο ότι είναι επιδιωκόμενο από τους εκτροφείς, με παραξένεψε το γεγονός ότι ψάρια-πρωταθλητές δεν είχαν! Ειλικρινά ακόμη αναρωτιέμαι αν τελικά έχουν καταφέρει να πετύχουν ένα συνολικά καλό (τεσπα, τελειο :d) ψάρι κι αν αυτό το ψάρι το κατεβάζουν σε διαγωνισμούς ή...

Το ζητούμενο ήταν οι βαθμολογίες (αυτές που έδωσες) :thumbup:
Εμένα προσωπικά, μου έλυσες κάποιες απορίες και σ'ευχαριστώ.

Δεν ξέρω αν σε όλους τους διαγωνισμούς η επιτροπή αποτελείται από 6 κριτές, και ποια προσόντα έχουν, όπως επίσης αν τα κριτήρια είναι standard για την αξιολόγηση.

Υγ. Από ανθρώπους που έχω πιει και έναν καφέ, προτιμώ το Χρήστος αντί για το Jeepas. ;) Εκτός κι αν κάνουμε πλάκα.

stavrosczc
11-10-2010, 23:09
Ρε παιδες δε νομιζω οτι σε τετοιου βελινεκους εκθεση και show μπορουν να παιξουν τοσες "παραγκες"...
Περαν τον κριτων του διαγωνισμου υπαρχουν και χιλιαδες αλλα εμπειρα ματια απο χομπιστες και ειδικους στους δισκους εκει ωστε να στηθει καποιο αποτελεσμα....αλλωστε αν γινοταν κατι τετοιο θα εχανε την εγλη του το ολο στησιμο και πιστεψτε με δε συμφερει κανεναν τους αυτο!!!
Το θεμα ειναι να μαθουμε με ποια κριτηρια κρινεται ενα ψαρι απο τους κριτες με ποια σειρα και με ποιο βαρος ας το πουμε προτεραιοτητας!!!
Σιγουρα δεν παιζει ρολο μονο το κοκκινο ματι,η μονο το ολοστρογγυλο σχημα,η μονο το μεγεθος του δισκου...Θεωρω πως το πορισμα βγαινει απο τον συνδιασμο αυτων και πολλων αλλων τα οποια εγω προσωπικα θα ηθελα ΠΟΛΥ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να μαθω ωστε να μπορω να κρινω-κατακρινω και τα δικα μου ψαρια οσο πιο αντικειμενικα γινεται!!!

Diskus Fan
11-10-2010, 23:37
η βαθμολογία για τον νικητή στην κατηγορία αυτη είναι συνολικά 75.89
γιατί όμως άραγε σε αυτό το ψάρι tank333 (http://www.discusnews.com/worldshows/duisburg2010/html/Tanks/tank-331-340.shtml) που είναι κατακόκκινο το μάτι η συνολική βαθμολογία είναι 60,71 σημείωσε κάπου οτι βγήκε ένατο

για να καταλάβεις γιατί βγήκε το συγκεκριμένο πρώτο στην κατηγορία και το άλλο ένατο σου βάζω τις αναλυτικές βαθμολογίες τον κριτών, σημείωσε επίσης κάπου οτι οι βαθμοί που βλέπεις για κάθε κριτήριο είναι ο μ.ο των βαθμών 6 διαφορετικών κριτών(έμπειρων πραγματικά και όχι "γιαλαντζί" όπως μερικούς;) )

tank 330 (1ος στην κατηγορία)
εντύπωση= 19,96
μέγεθος σώματος= 19,96 (κάτι που δυστυχως εμείς απο τις φωτό ούτε που ξεχωριζουμε)
αναλογίες=14,29
πτερυγια-ουρές=16,96
ΜΑΤΙΑ=11,61;)
σχεδιο σώματος=18,75
χρώμα σωματος=17,86
ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ = 75,89

tank 333 (9ος στην κατηγορία)
εντύπωση= 10,71
μέγεθος σώματος= 11,61 (κάτι που δυστυχως εμείς απο τις φωτό ούτε που ξεχωριζουμε)
αναλογίες=15,18
πτερυγια-ουρές=13,39
ΜΑΤΙΑ=15,18:p
σχεδιο σώματος=11,61
χρώμα σωματος=12,50
ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ = 60,71

συμπέρασμα τι και αν κάποιο είχε πιο κόκκινο μάτι απο αυτό που βγηκε πρώτο στην κατηγορία μετράνε πολλά άλλα πράγματα ....τυχαίο;;; :thumbup:

Τα 2 ψάρια που έβαλες και στα μάτια του πιο "άσχετου" κάνει μπάμ τι θα προσέξει/πρόσεξε ο κριτής για να δώσει παραπάνω πόντους. Φαντάζομαι εσύ μπορείς να το διακρίνεις λοιπόν.-:cool:

White Diamond
12-10-2010, 08:29
Eδω (http://www.discus.info/index.php?id=winners)καποια video απο τους νικητες.

stavrosczc
12-10-2010, 09:08
Πολυ ομορφα αυτα τα βιντεο απο την αποψη οτι δινουν μια σχετικη εικονα των νικητων για οσους δεν ηταν εκει!:thumbup:
Νομιζω λοιπον οτι τα βιντεο σας βοηθησαν λιγο περισσοτερο οσον αφορα τις θεσεις και τις βαθμολογιες....;)

White Diamond
12-10-2010, 09:31
Σε σχεση με τον κωνο της Tropical μπορεις να καταλαβεις και το μεγεθος.;)

stavrosczc
12-10-2010, 10:17
Σε καποια δε μιλαμε για μεγεθος...αλλα για...ΜΕΓΕΘΟΣ!!!!!!!

Diskus Fan
12-10-2010, 14:20
Το μέγεθος ... δυστυχώς .... αποτελεί πλέον το βασικό κριτήριο γι'αυτό οι εκτροφείς προσπαθούν να "κατεβάζουν" στους διαγωνισμούς "τέρατα" που κερδίζουν άλλα ψάρια πολύ καλύτερα τους από πλευράς μορφολογίας ή pattern .... που για μένα είναι πολύ πιο σημαντική η δυσκολία τους.-:cool:

stavrosczc
12-10-2010, 20:51
Βρε μαλλια πιο ψαρι απο αυτα που βγηκαν δε σου αρεσε???η ειχε κακο pattern???

Diskus Fan
12-10-2010, 23:39
Σε άλλο θέμα διαβάζεις; Τα έχω γράψει ... σύγκρινε με προσοχή τα 2 ψάρια (330 και 333) και θα το δεις και μόνος σου. Στους διαγωνισμούς μετράνε αρκετά πράγματα .... π.χ. μπορεί να είναι ένα ψάρι "αστέρι", να στρεσαριστεί για κάποιο λόγο και να μη βγει μπροστά ... από αυτό θα χάσει πόντους και ίσως βρεθεί άλλο (κοντινό του) να το περνάει με μεγαλύτερη βαθμολογία. Εγώ τα ψάρια τα κρίνω με διαφορετικό τρόπο απ' τους κριτές διαγωνισμών .... άλλωστε ούτε τις γνώσεις τους έχω ... ούτε τα ίδια συμφέροντα εξυπηρετώ.-:cool:

White Diamond
13-10-2010, 09:25
Σε άλλο θέμα διαβάζεις; Τα έχω γράψει ... σύγκρινε με προσοχή τα 2 ψάρια (330 και 333) και θα το δεις και μόνος σου. Στους διαγωνισμούς μετράνε αρκετά πράγματα .... π.χ. μπορεί να είναι ένα ψάρι "αστέρι", να στρεσαριστεί για κάποιο λόγο και να μη βγει μπροστά ... από αυτό θα χάσει πόντους και ίσως βρεθεί άλλο (κοντινό του) να το περνάει με μεγαλύτερη βαθμολογία. Εγώ τα ψάρια τα κρίνω με διαφορετικό τρόπο απ' τους κριτές διαγωνισμών .... άλλωστε ούτε τις γνώσεις τους έχω ... ούτε τα ίδια συμφέροντα εξυπηρετώ.-:cool:

Πολυ σωστο ρεμαλι.;)

stavrosczc
13-10-2010, 12:40
Παιδες το στρεσαρισμα ειναι μεσα στα πλαισια του διαγωνισμου...υπαρχουν τεχνικες που ας πουμε πως μπορει να προετοιμασεις καταλληλα το ψαρι ωστε οταν θα παει εκει να μην εχει προβλημα...μη με ρωτησετε ποιες......
Τι δηλαδη ο καθε κριτης θα περιμενει ποτε θα ξεστρεσαριστει το εκαστοτε ψαρι για να το κρινει???Αυτο λογο και του ογκου τον υποψηφιοτητων δεν ειναι δυνατον οποτε ειναι λογιοκο να περιλαμβανεται και αυτο μεσα στη βαθμολογια!!!Δε νομιζω οτι ειναι παραλογο.Η γενικη εικονα μετραει!!!Αν εγω εχω ενα ψαρι πραγματικα αστερι και οταν ερθει ο αλφα η ο βητα να το δει και το δει στρεσαρισμενο με αλλο χρωμα η κρυβεται τι......θα πει???λογικο οποτε ειναι να κρινουν και αυτο!!!;)

White Diamond
13-10-2010, 13:09
Σιγουρα υπαρχει προπονηση του ψαριου καιρο πριν την εκθεση αλλα
το πως θα εμφανιστει εκει παιζει μεγαλο ρολο.
Οταν ολα τα ψαρια αυτα ειναι εξαιρετικα καταλαβαινεις οτι μετραει πολυ.
Μιλαμε για 1η,2η,3η θεση ετσι?;)

Discus.gr
13-10-2010, 13:35
Το μέγεθος σε ένα Διαγωνισμό μετραει φυσικά πολύ για έναν εκτροφέα.
Μετραει γιατί με τον τρόπο αυτό μπορούμε να καταλάβουμε εάν κάνει πολλά χρόνια inbreeding ή εάν ανανεώνει με νέο αίμα και φυσικά τις τεχνικές του στο μεγάλωμα αφού ή max ηλικία ενός δίσκου διαγωνισμού είναι το 1.5 έτος γιατί μετά τα χρώματα του δεν είναι το ίδιο λαμπερά. Το μεγάλωμα σε μεγέθη 16-18εκ SL είναι αρκετά δύσκολο. Εάν ταΐσεις πολύ τα ψάρια θα χάσουν το σχήμα τους και θα βγουν δυσανάλογα , εάν ταΐσεις λίγο τα ψάρια θα βγουν οβάλ. Πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία σε όλα.

Ψάρια τέρατα δεν είναι απαραίτητο ότι κερδίζουν πάντα. Ένα καλό παράδειγμα είναι ο Νικητής Best of Show της Γερμανίας το 2008. Ήταν το μικρότερο ψάρι της έκθεσης max τα 11εκ SL και κατάφερε να κερδίσει. Γιατί; Πολύ απλά είχε το καλύτερο-μοναδικο pattern από όλα τα ψάρια.

Τώρα θα αναφερθώ μόνο σε δυο πραγματάκια για τα ψάρια 330 και 333.

Τα spots στην περιοχή του κεφαλιού και στο σώμα.

http://www.freeimagehosting.net/uploads/332ab22466.jpg (http://www.freeimagehosting.net/)

http://www.freeimagehosting.net/uploads/1f2869ff48.jpg (http://www.freeimagehosting.net/)

Το 330 έχει σχεδόν spots σε όλο το κεφάλι (πλην του τριγώνου της Φώτο) κάτι που είναι εξαιρετικά δύσκολο όπως επίσης και τα fine line spots στο σώμα του που είναι ευδιάκριτα είναι επίσης εξαιρετικά δύσκολο.
Σίγουρα δεν έχει κόκκινα μάτια αλλά μόνο και μόνο αυτά τα δυο χαρακτηριστικά του έδωσαν περισσότερους πόντος από αυτούς που έχασε από τα κόκκινα μάτια.

Το 333 είναι ένα απλό LSS και αυτό που το έφερε σε αυτή τη θέση είναι τα κόκκινα μάτια , οι αρκετά καλές αναλογίες του και το ότι δεν ήταν καθόλου στρεσαρισμένο.

Προσωπικά είδα πολύ καλύτερα spotted από το #2 και #3 αλλά ίσως να έχασαν από το στρες. Μετραει πολύ η στιγμή που θα περάσουν οι κριτές. Εάν ένα ψάρι δεν ποζάρει χάνει πόντους.
Η εντύπωση μου είναι ότι γενικά το επίπεδο ήταν ανεβασμένο σε σχέση με άλλες φορές αλλά στην κατηγορία με τα spotted δεν υπήρχε ένα πάρα πολύ καλό ψάρι. Ίσως η επόμενη φορά να είναι καλύτερη στα spotted γιατί υπάρχουν από πίσω fine line spotted ψάρια με κόκκινα μάτια αλλά ακόμα θέλουν δουλίτσα.

Οι κριτές σε αυτό το επίπεδο είναι πολύ έμπειροι έχουν δει χιλιάδες δίσκους έχουν κρίνει σε αρκετούς διαγωνισμούς και δεν παίρνουν γραμμή από κανέναν. Απλά είναι άνθρωποι από διαφορετικές σχολές με διαφορετικό γούστο. Όπως σε ένα Γερμανό αρέσουν τα παλαιάς κοπής Turquoise Stripped σε έναν Ασιάτη αρέσουν τα pattern Turquoise και σε έναν Ιταλό δεν αρέσουν με τίποτε τα High Body . (2010 Napoli Aquatica 3rd place Pigeon)

Είναι άλλο να βλέπεις τα ψάρια από κοντά και άλλο από video ή Φώτο.

Genirous
13-10-2010, 13:45
Μιχάλη πολύ ενδιαφέρουσες και λεπτομερείς οι πληροφορίες σου, αλλά και λογικότατες. Ευχαριστούμε. :thumbup:

White Diamond
13-10-2010, 13:49
Αν θυμαμαι καλα ο Ταν ειχε πει οτι προσπαθουσε να γεμισει και την περιοχη
κατω στο πηγουνι που ειναι επισης πολυ δυσκολο?

Discus.gr
13-10-2010, 13:50
Ναι ειναι και αυτο δυσκολο

disc-postman
13-10-2010, 13:55
Απλά είναι άνθρωποι από διαφορετικές σχολές με διαφορετικό γούστο. Όπως σε ένα Γερμανό αρέσουν τα παλαιάς κοπής Turquoise Stripped σε έναν Ασιάτη αρέσουν τα pattern Turquoise και σε έναν Ιταλό δεν αρέσουν με τίποτε τα High Body . (2010 Napoli Aquatica 3rd place Pigeon)

Αυτο τα λεει ολα..............Μιχαλη ενδιαφερουσες οι πληροφοριες σου :thumbup:

Diskus Fan
13-10-2010, 13:55
1. Να'σαι καλά ωρε Μιχάλη που είχες το κουράγιο να τα γράψεις με τόση ανάλυση. :thumbup:
2. Εγώ είμαι της Γερμανικής σχολής για να πω την αλήθεια (οπισθοδρομικός δηλαδή).
3. Σίγουρα είναι άλλο πράγμα να τα βλέπεις μπροστά σου από το να κάνεις συγκρίσεις μέσω φωτογραφίας ή video.
4. Μήπως θα ήταν καλό να ανοίξει κι΄ένας τομέας στο forum που θα αφορά τους διαγωνισμούς και τα συναφή; Αυτά δεν έχουν καμία σχέση άλλωστε με την καθαρά ενυδρειακή διατήρηση των δίσκων ... οι δίσκοι στο σπίτι δηλαδή. Εκεί θα μπορούσαν να αναφερθούν τρόποι προπόνησης, διατροφής, επιλογής των ψαριών, ίσως κάποια "μυστικά" κλπ. .... κάτι πολύ χρήσιμο για το μέλλον, κατά την άποψη μου-
:cool:

Αν θυμαμαι καλα ο Ταν ειχε πει οτι προσπαθουσε να γεμισει και την περιοχη
κατω στο πηγουνι που ειναι επισης πολυ δυσκολο?

Σύγκρινε λοιπόν τα 2 ψάρια σε αυτήν την περιοχή.-;)

White Diamond
13-10-2010, 13:58
Λεγοντας αυτο Μιχαλη

Εάν ταΐσεις πολύ τα ψάρια θα χάσουν το σχήμα τους και θα βγουν δυσανάλογα , εάν ταΐσεις λίγο τα ψάρια θα βγουν οβάλ. Πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία σε όλα.

θα ηθελες να αναφερεις ποσο μπορει να επιρεσει η τροφη και το πατερν?
Εννοω σχημα πχ ring κλπ?

Discus.gr
13-10-2010, 14:00
Παλι και στην περιοχη αυτη το 330 ειναι πιο γεματο:thumbup:

Genirous
13-10-2010, 14:07
.........
4. Μήπως θα ήταν καλό να ανοίξει κι΄ένας τομέας στο forum που θα αφορά τους διαγωνισμούς και τα συναφή; Αυτά δεν έχουν καμία σχέση άλλωστε με την καθαρά ενυδρειακή διατήρηση των δίσκων ... οι δίσκοι στο σπίτι δηλαδή. Εκεί θα μπορούσαν να αναφερθούν τρόποι προπόνησης, διατροφής, επιλογής των ψαριών, ίσως κάποια "μυστικά" κλπ. .... κάτι πολύ χρήσιμο για το μέλλον, κατά την άποψη μου-
...Αν υπάρξει εκδηλωμένο ενδιαφέρον από τα μέλη, υπάρχει η θέληση και η διάθεση να ανοίξει ένας τέτοιος τομέας στο φόρουμ. Είναι ένα διαφορετικό πεδίο στο ευρύτερο χόμπι που λέγεται δίσκος και έχει ανάγκη τη δική του κατηγορία και τους δικούς του θιασώτες.

Discus.gr
13-10-2010, 15:07
Η σωστή τροφή και το σωστό τάισμα (σε χρόνους και ποσότητα) μπορούν να επηρεάσουν εμφανισιακά ένα Δίσκο. Από εκεί που λέγεται Δίσκος να βγει κάτι άλλο….ψαρι με μεγάλο δυσανάλογοo κεφάλι ή οβάλ σχήμα. Φυσικά το σχήμα κατά ένα ποσοστό έχει να κάνει και με γενετική επιλογή.

Το Pattern (σχηματισμοί στο σώμα) , μπορεί να είναι stripes(γραμμές) και spots(βούλες).
Το Pattern έχει να κάνει με γενετική επιλογή. Για να τονίσεις ένα pattern ή να τονίσεις κάποια σημεία ενός Pattern για παράδειγμα τα Rings (δαχτυλίδια) θέλει τεχνική στο τάισμα και τροφές με χρώμα. Διαφωνώ με τη χρήση ορμονών σε αυτό το κομμάτι και είμαι περισσότερο της σχολής που θα βγάλει το χρώμα πρώτα από όλα με την γενετική επιλογή και μετά με φυσικές τροφές για χρώμα. Φυσικά αυτός είναι ο δύσκολος τρόπος αλλά το ψάρι είναι πολύ πιο όμορφο με φυσικό χρώμα. Εύκολα μπορείς να καταλάβεις εάν ένα ψάρι έχει ταϊστεί με ορμόνες. Παρατηρείς τα πτερύγια.

Κάτι άλλο στα spotted που έχει να κάνει με την τροφή είναι να μην μπλέκονται τα spots με το χρώμα του σώματος. Έχω δει σε πελάτη ψάρια που ταΐζει 2 διαφορετικές τροφές για χρώμα με αποτέλεσμα τα solid ψάρια του να είναι σουπερ και όλα τα spotted του ψάρια να είναι χάλια.

Για τα Ring Leopard o καλύτερος εκτροφέας είναι Μαλαισιανος και κραταει γραμμές για αυτά τα ψάρια πάνω από 12 χρόνια. Μπορεί τα ψάρια του να μην έχουν ωραίο σχήμα , πτερύγια και μάτια αλλά τα Rings είναι μοναδικά. Τα Rings δεν είναι κάτι γενετικά σταθερό , δηλαδή εάν αναπαράγουμε 2 Ring Leopards μπορεί να μην πάρουμε καθόλου ποσοστό μικρών με Rings. Η τεχνική του εκτροφέα στο να μεγαλώνει και να παρουσιάζει αυτά τα ψάρια είναι μοναδική. Όλα τα Ring Leopards της Γερμανίας το 2010 είναι δικά του (άσχετα εάν τα κατέβασαν οι Ταϊβανέζοι , 11 ψάρια εάν θυμάμαι καλά , open pattern 2η και 3η θέση) όπως δικό του ήταν και το Best of show του 2008(Pet Akira – Japan).

Ένα καλό Ring Leopard σε μικρό μέγεθος ας πούμε στα 6-7 , 7-8εκ πρέπει να έχει όσα περισσότερα Rings και καθώς μεγαλώνει σωστά να κρατήσει τα περισσότερα.

Τώρα για τα άλλα Pattern ψάρια όπως Striped , Checkers , Tiger εδώ έχει να κάνει καθαρά με γενετική και σωστή επιλογή αλλά και εδώ από χρωματική παραλλαγή σε χρωματική παραλλαγή τα πράγματα διαφέρουν. Για να φτιάξεις ένα Tiger Pigeon και ένα Tiger Turquoise οι δρόμοι που ακολουθεις είναι διαφορετικοί.

Tiger Pigeon

http://www.freeimagehosting.net/uploads/0cd351347f.jpg (http://www.freeimagehosting.net/)

Tiger Turquoise

http://www.freeimagehosting.net/uploads/6587fb9be6.jpg (http://www.freeimagehosting.net/)

disc-postman
13-10-2010, 15:27
Εχεις καποια φοτο Μιχαλη απο ψαρι μεγαλωμενο με ορμονες ???

Τα ψαρια του διαγωνισμου τα ταιζουν καρδια, η μονο ξηρα τροφη ???

Discus.gr
13-10-2010, 15:50
Ναι αλλά …..μπες στο site μου και βρες την Φώτο με το Ring Leopard …ένα trick για να πουληθεί με τόσα πολλά Rings σε αυτό το μέγεθος.

…… ένα ψάρι του διαγωνισμού αποκλείστηκε φέτος ….

Μπορείς να δεις καλά τις Φώτο και από το discus trophy page 36…βγαζει μάτια..

Το ψάρι του διαγωνισμού δεν είναι μεγαλωμένο με ορμονες….εαν μεγαλώσει με ορμόνες σε 3-4 μήνες παει….αυτο το κάνουν 3-4 μήνες πριν τον διαγωνισμό.
Στην Ασία υπάρχουν και σε αυτό διαφορετικές σχολές ορμόνες vs φυσικό χρώμα.
Μπορείς να δεις με προσοχή τα ψάρια και θα ήταν καλύτερα για να καταλάβει κάποιος να τα δει από κοντά. Μακριά από ψάρια που στα 5-6, 6-7εκ έχουν έντονο χρώμα …σε αυτό το μέγεθος δεν πρέπει να έχουν έντονο χρώμα.

Δεν ξέρω εάν ταΐζουν μόνο καρδία αλλά με τα μάτια μου έχω δει σε φάρμες και τροφές όπως Sera , Tetra , Tropical , Hikari και στη φάρμα του Ταν έχω δει και τις τροφές του. Επίσης αρτεμια και bloodworms.

Diskus Fan
13-10-2010, 16:32
Η σωστή τροφή και το σωστό τάισμα (σε χρόνους και ποσότητα) μπορούν να επηρεάσουν εμφανισιακά ένα Δίσκο. Από εκεί που λέγεται Δίσκος να βγει κάτι άλλο….ψαρι με μεγάλο δυσανάλογοo κεφάλι ή οβάλ σχήμα. Φυσικά το σχήμα κατά ένα ποσοστό έχει να κάνει και με γενετική επιλογή.

Το Pattern (σχηματισμοί στο σώμα) , μπορεί να είναι stripes(γραμμές) και spots(βούλες).
Το Pattern έχει να κάνει με γενετική επιλογή. Για να τονίσεις ένα pattern ή να τονίσεις κάποια σημεία ενός Pattern για παράδειγμα τα Rings (δαχτυλίδια) θέλει τεχνική στο τάισμα και τροφές με χρώμα. Διαφωνώ με τη χρήση ορμονών σε αυτό το κομμάτι και είμαι περισσότερο της σχολής που θα βγάλει το χρώμα πρώτα από όλα με την γενετική επιλογή και μετά με φυσικές τροφές για χρώμα. Φυσικά αυτός είναι ο δύσκολος τρόπος αλλά το ψάρι είναι πολύ πιο όμορφο με φυσικό χρώμα. Εύκολα μπορείς να καταλάβεις εάν ένα ψάρι έχει ταϊστεί με ορμόνες. Παρατηρείς τα πτερύγια.

Κάτι άλλο στα spotted που έχει να κάνει με την τροφή είναι να μην μπλέκονται τα spots με το χρώμα του σώματος. Έχω δει σε πελάτη ψάρια που ταΐζει 2 διαφορετικές τροφές για χρώμα με αποτέλεσμα τα solid ψάρια του να είναι σουπερ και όλα τα spotted του ψάρια να είναι χάλια.

Για τα Ring Leopard o καλύτερος εκτροφέας είναι Μαλαισιανος και κραταει γραμμές για αυτά τα ψάρια πάνω από 12 χρόνια. Μπορεί τα ψάρια του να μην έχουν ωραίο σχήμα , πτερύγια και μάτια αλλά τα Rings είναι μοναδικά. Τα Rings δεν είναι κάτι γενετικά σταθερό , δηλαδή εάν αναπαράγουμε 2 Ring Leopards μπορεί να μην πάρουμε καθόλου ποσοστό μικρών με Rings. Η τεχνική του εκτροφέα στο να μεγαλώνει και να παρουσιάζει αυτά τα ψάρια είναι μοναδική. Όλα τα Ring Leopards της Γερμανίας το 2010 είναι δικά του (άσχετα εάν τα κατέβασαν οι Ταϊβανέζοι , 11 ψάρια εάν θυμάμαι καλά , open pattern 2η και 3η θέση) όπως δικό του ήταν και το Best of show του 2008(Pet Akira – Japan).

Ένα καλό Ring Leopard σε μικρό μέγεθος ας πούμε στα 6-7 , 7-8εκ πρέπει να έχει όσα περισσότερα Rings και καθώς μεγαλώνει σωστά να κρατήσει τα περισσότερα.

Τώρα για τα άλλα Pattern ψάρια όπως Striped , Checkers , Tiger εδώ έχει να κάνει καθαρά με γενετική και σωστή επιλογή αλλά και εδώ από χρωματική παραλλαγή σε χρωματική παραλλαγή τα πράγματα διαφέρουν. Για να φτιάξεις ένα Tiger Pigeon και ένα Tiger Turquoise οι δρόμοι που ακολουθεις είναι διαφορετικοί.

Tiger Pigeon

http://www.freeimagehosting.net/uploads/0cd351347f.jpg (http://www.freeimagehosting.net/)

Tiger Turquoise

http://www.freeimagehosting.net/uploads/6587fb9be6.jpg (http://www.freeimagehosting.net/)

Εγώ "κρατάω" .... αυτό.-emot67

stavrosczc
13-10-2010, 16:40
Σε καποια βιβλια που εχουν πεσει στα χαρια μου και σε ενα τελευταιο...λεει για ταισμα καρδιας.
Και προσωπικη αποψη χωρις να ξερω πιστευω πως σιγουρα τα ταιζουν καρδια!Δεν πιστευω πως ειναι ευκολο τα ψαρια (αν οχι ολα...τουλαχιστον τα περισσοτερα και ιδιαιτερα αυτα με μεγαλο μεγεθος...)να μεγαλωνουν με απλα bits κλπ....

Vicious_circle
13-10-2010, 16:59
Ωραίες εμπειρίες, σίγουρα μπορούμε να προσφέρουμε περισσότερα στα ψάρια μας με τις επαφές μας με τέτοιους ανθρώπους.:thumbup:

Σόρυ για το άσχετο αλλά ποιό σας αρέσει πιο πολύ?

http://www.bio.davidson.edu/people/vecase/SeniorColloquium/04/Genetic%20Testing/bull.jpg http://1.bp.blogspot.com/_OhCaXgZLgJA/TJeeusWni8I/AAAAAAAAAzY/PFy2IHCoOqQ/s400/a98_aurochs.jpg

Καλοί οι διαγωνισμοί αλλά γίνονται για την ματαιοδοξία του ανθρώπου, ποτέ για τα ζώα.

Ελπίζω να μην θεωρηθώ κακοπροαίρετος, μόνο λίγο αντιδραστκός.:d

(αρχίζω να καταλαβαίνω κάποιους...;))

Jeepas
13-10-2010, 17:12
Άντε ρε Μιχάλη, επιτέλους έγραψες 2 πράγματα (σε συγχωρώ λόγω έλλειψης χρόνου για την αργοπορία :p). Σ'ευχαριστούμε που τα μοιράστηκες μαζί μας. :thumbup:
Θεωρώ πως είναι ένα κριτήριο που κανείς δεν ανέφερε μέχρι τώρα. "Η μόδα", το "που πάει η αγορά", τα "νέα σχέδια και χρώματα". Και είναι εντελώς φυσιολογικό να υποστηρίζεται αυτή η μόδα αφού οι εκτροφείς, οι κριτές, οι διοργανωτές, οι διαγωνιζόμενοι αλλά και οι hobbyστες το αναζητούν (αλλιώς δεν θα υπήρχε), το ψάχνουν, το αξιολογούν, το επιδιώκουν, το αγοράζουν, το το το...

Υγ.1 Βασίλη (WD), νομίζω κάτι συζητάγαμε σχετικά με τα spots σε όλη την περιοχή του σώματος. Αν δεν κάνω λάθος φυσικά κάποιος Μπρους Λη(μ) είναι πολύ κοντά, αν δεν το έχει σταθεροποιήσει ήδη...

Υγ.2 Όσο αφορά στα περί διαγωνισμών, είναι καλύτερα να υπάρξει ξεχωριστή κατηγορία μια και προσωπικά πιστεύω πως είναι μια διαφορετική κατεύθυνση σε σχέση με τη διατήρηση των δίσκων ως hobby. Δεν ξέρω βέβαια πόσοι θα ασχοληθούν ενεργά, ουσιαστικά και όχι φιλολογικά (όπως πχ. εγώ) αλλά αυτό δεν είναι δεσμευτικό. :thumbup:

andrikos
13-10-2010, 18:48
Ωραίες εμπειρίες, σίγουρα μπορούμε να προσφέρουμε περισσότερα στα ψάρια μας με τις επαφές μας με τέτοιους ανθρώπους.:thumbup:

Σόρυ για το άσχετο αλλά ποιό σας αρέσει πιο πολύ?

http://www.bio.davidson.edu/people/vecase/SeniorColloquium/04/Genetic%20Testing/bull.jpg http://1.bp.blogspot.com/_OhCaXgZLgJA/TJeeusWni8I/AAAAAAAAAzY/PFy2IHCoOqQ/s400/a98_aurochs.jpg

Καλοί οι διαγωνισμοί αλλά γίνονται για την ματαιοδοξία του ανθρώπου, ποτέ για τα ζώα.

Ελπίζω να μην θεωρηθώ κακοπροαίρετος, μόνο λίγο αντιδραστκός.:d

(αρχίζω να καταλαβαίνω κάποιους...;))

ΟΥΑΟΥΥΥ τι μπιφτέκι ειναι αυτος αριστερα; :p

disc-postman
13-10-2010, 18:59
doh πρωτη φορα βλεπω μοσχαρι body building :thumbdown:

ChristosP
13-10-2010, 19:19
παιδια ειναι με επιλεκτικες αναπαραγωγες και ειναι κρεατοπαραγωγής ;)

Vicious_circle
13-10-2010, 19:33
παιδια ειναι με επιλεκτικες αναπαραγωγες και ειναι κρεατοπαραγωγής ;)

Δεν νομίζω οτι με αθώες επιλεκτικές αναπαραγωγές μπορεί να φτάσεις σε τέτοιο αποτέλεσμα σε λίγες γενεές, παίζουν τρελά αναβολικά.

Jeepas
13-10-2010, 19:51
Δεν νομίζω οτι με αθώες επιλεκτικές αναπαραγωγές μπορεί να φτάσεις σε τέτοιο αποτέλεσμα σε λίγες γενεές, παίζουν τρελά αναβολικά.
Είμαι σίγουρος πως δεν εννοείς ότι ισχύει μόνο για τις αγελάδες... xmmwhistle

ChristosP
13-10-2010, 20:40

στα σκυλια πως εχει γινει?

stavrosczc
13-10-2010, 21:08
Εαν προσεξατε ο Μιχαλης εγραψε καποια στιγμη οτι τα ψαρια που προοριζονται για διαγωνισμους πρεπει να ειναι μικροτερα του 1,5 χρονου...μηπως αυτο σημαινει κατι???
Και τι εννοω με αυτο...εσεις στα δικα σας ψαρια οσοι εχετε μεγαλυτερα του 1,5 χρονου ψαρια(εγω ακομη δεν εχω γι αυτο δε μπορω να απαντησω) εχετε παρατηρησει οτι εχουν χασει το χρωμα τους?
Δευτερον και πολυ χρησιμο ειναι να μπορουσαμε να ξεραμε περιπου ποσο μπορει να ζησουν αυτα τα ψαρια των διαγωνισμων...
Αυτα λοιπον τα λεω εχοντας στο μυαλο μου το εξης....αν ας το πω ετσι η "απωλεια"χρωματος μετα τον 1,5 χρονο του ψαριου και η ενδεχωμενος μικρη διαρκεια ζωης στα ψαρια των διαγωνισμων παραπεμπουν σε αλλες.....πρακτικες....
Ο Μιχαλης θα μπορουσε να μας βοηθησει σε αυτες τις πληροφοριες!:d

Genirous
13-10-2010, 21:22
Γιώργο (Vicious_circle) σίγουρα ακούγονται πάρα πολλά και ''ύποπτα'' σε σχέση με τους δίσκους εκτροφής, τις επιλεκτικές αναπαραγωγές, τον πρωταθλητισμό, τα νέα patterns, strains και ακόμα περισσότερα σε σχέση με την γενετική μηχανική. Όμως, μπορεί ένας έλληνας δισκάς να φιλτράρει και να εκμεταλευτεί την ηθική πληροφορία ανθρώπων που κάνουν πρωταθλητισμό, ώστε να κατέβάσει δικό του ελληνικό ψάρι σε διεθνή διαγωνισμό και -γιατί όχι- να πάρει μια από τις πρώτες θέσεις στηριζόμενος μόνο στο καθαρά ρομαντικό, χομπίστικο πνεύμα. Αυτήν την πρακτική προσωπικά θα την επικροτούσα, μια διαφορετική όμως θα την καταδίκαζα. ;)

Vicious_circle
13-10-2010, 21:38
Είμαι σίγουρος πως δεν εννοείς ότι ισχύει μόνο για τις αγελάδες... xmmwhistle

Από τη στιγμή που διαβάζουμε στο post 39 οτι αρχίσαν οι αποκλεισμοί...!rcard!

στα σκυλια πως εχει γινει?
Η επιλεκτική αναπαραγωγή έχει και αυτή το όριό της, αν θες κι άλλη "βελτίωση" πας σε ντόπα.

Γιώργο (Vicious_circle) σίγουρα ακούγονται πάρα πολλά και ''ύποπτα'' σε σχέση με τους δίσκους εκτροφής, τις επιλεκτικές αναπαραγωγές, τον πρωταθλητισμό, τα νέα patterns, strains και ακόμα περισσότερα σε σχέση με την γενετική μηχανική. Όμως, μπορεί ένας έλληνας δισκάς να φιλτράρει και να εκμεταλευτεί την ηθική πληροφορία ανθρώπων που κάνουν πρωταθλητισμό, ώστε να κατέβάσει δικό του ελληνικό ψάρι σε διεθνή διαγωνισμό και -γιατί όχι- να πάρει μια από τις πρώτες θέσεις στηριζόμενος μόνο στο καθαρά ρομαντικό, χομπίστικο πνεύμα. Αυτήν την πρακτική προσωπικά θα την επικροτούσα, μια διαφορετική όμως θα την καταδίκαζα. ;)

Επικίνδυνος δρόμος ο πρωταθλητισμός, εύκολα ξεχνας το ψάρι και πας για το βραβείο, πάντως σε κάθε περίπτωση το ψάρι δεν νομίζω οτι κερδίζει κάτι, το τι χάνει πάλι... θέλει κουβέντα...

Diskus Fan
13-10-2010, 22:54
Εαν προσεξατε ο Μιχαλης εγραψε καποια στιγμη οτι τα ψαρια που προοριζονται για διαγωνισμους πρεπει να ειναι μικροτερα του 1,5 χρονου...μηπως αυτο σημαινει κατι???
Και τι εννοω με αυτο...εσεις στα δικα σας ψαρια οσοι εχετε μεγαλυτερα του 1,5 χρονου ψαρια(εγω ακομη δεν εχω γι αυτο δε μπορω να απαντησω) εχετε παρατηρησει οτι εχουν χασει το χρωμα τους?
Δευτερον και πολυ χρησιμο ειναι να μπορουσαμε να ξεραμε περιπου ποσο μπορει να ζησουν αυτα τα ψαρια των διαγωνισμων...
Αυτα λοιπον τα λεω εχοντας στο μυαλο μου το εξης....αν ας το πω ετσι η "απωλεια"χρωματος μετα τον 1,5 χρονο του ψαριου και η ενδεχωμενος μικρη διαρκεια ζωης στα ψαρια των διαγωνισμων παραπεμπουν σε αλλες.....πρακτικες....
Ο Μιχαλης θα μπορουσε να μας βοηθησει σε αυτες τις πληροφοριες!:d

1. Σημαίνει ότι ..... σε αυτό το χρονικό διάστημα μπορούν να βρίσκονται στην καλύτερη φόρμα από ολόκληρο το διάστημα της ζωής τους ... παρόμοια πράγματα γίνονται και σε άλλους διαγωνισμούς π.χ. πτηνών.
2. Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα διάρκειας ζωής ... αλλά περιμένω να απαντήσει ο Μιχάλης αν γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτό.-

ChristosP
14-10-2010, 07:48
με όλο το θαρρος πιστευω ότι αυτό με το χρωμα των ψαριων μεχρι το 1,5 χρονια δεν ισχυει απλα ειναι μια καλή δικαιολογια για να πουμε ότι τα ψαρια μετά έχασαν το χρωμα τους από αυτά που τους έχουν δωσει ΙΜΟ

Δεν πιστευω ότι δεν δεινουν τιποτα το πως γινονται τα ψαρια έτσι σε 1,5 χρονια ( σε μεγεθος μιλαμε ) κατι ταιζουν σίγουρα που δεν ειναι φυσικό ;)

White Diamond
14-10-2010, 08:37
Από τη στιγμή που διαβάζουμε στο post 39 οτι αρχίσαν οι αποκλεισμοί...!rcard!

Καποιος ταισε κατα την διαρκεια του διαγωνισμου νομιζω, το ψαρι αλλαξε
εμφανιση και τον εστειλαν.;)

Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα διάρκειας ζωής ... αλλά περιμένω να απαντήσει ο Μιχάλης αν γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτό.-
:cool

1. Σαν πολλα δεν ρωτας ρεμαλι?
Μιχαλη μη πεις κουβεντα, αστον να βραζει στο ζουμι του.:d
2. Οσα δε φτανει η αλεπου....... πιανει μικροφωνο και τραγουδαει. whistle

stavrosczc
14-10-2010, 09:03
1. Σημαίνει ότι ..... σε αυτό το χρονικό διάστημα μπορούν να βρίσκονται στην καλύτερη φόρμα από ολόκληρο το διάστημα της ζωής τους ... παρόμοια πράγματα γίνονται και σε άλλους διαγωνισμούς π.χ. πτηνών.

Μπορει και να εχεις δικιο σε αυτο!!!

2. Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα διάρκειας ζωής ... αλλά περιμένω να απαντήσει ο Μιχάλης αν γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτό.-

Καλό αυτό ... πες και το άλλο με τον Τοτό.-:lllll:funy

Κανονισε...Για μπριζωσε με λιγακι ακομη...:d

Discus.gr
14-10-2010, 11:32
Δίσκοι και body-building νομίζω δεν πάνε μαζί. Εάν δεις ένα δίσκο που έχει φάει διάφορα απλά θα τον καταλάβεις και σε κανένα διαγωνισμό δεν έχει καμία μα καμία τύχη.

Το σχήμα , πτερύγια , μάτια pattern βασίζονται σε γενετική επιλογή και κανένα ντοπάρισμα δεν θα σου δώσει καμία βελτίωση σε αυτά. Το μέγεθος βασίζεται και πάλι σε γενετική. Όταν ένας εκτροφέας αναπαράγει για παράδειγμα το χρόνο 90-100 χιλιάδες δίσκους και καταλήγει σε 100 και αργότερα σε 10-20 δίσκους τους οποίους θα κατεβάσει σε ένα διαγωνισμό , σίγουρα η πρώτη του επιλογή έχει γίνει με βάση το μέγεθος το οποίο μετραει σε ένα διαγωνισμό . Τα 15-16 εκ δεν είναι κάτι τραγικό για ένα δίσκο , μήπως στη φύση δεν πιάνονται ψάρια 16-18 εκ; Έχουν πάρει ντοπα και αυτά; Κάποιος μπορεί να πει σε πόσο χρόνο έγιναν τοσο….ναι σίγουρα ….και κάποιος μπορεί να πει …άμα είχαν άφθονο φαγητό συνέχεια μπορούσαν να είχαν γίνει σε 1-1.5 χρόνο. Άντε βγάλε άκρη.

Για το χρώμα τώρα στον 1.5 χρόνο ο Δίσκος έχει αρκετά λαμπερό χρώμα , μετά σιγά σιγά το χάνει. Όσοι διατηρούν δίσκους από μικρούς και έχουν ξεπεράσει τα 2 χρόνια θα το έχουν δει σίγουρα. Σε κάποια σημεία (ας το πούμε λέπια) το χρώμα είναι πιο σκούρο και έχει χαθεί. Αυτό σε ένα διαγωνισμό παίρνει κακό βαθμό.

Ένα καλό παράδειγμα είναι το ψάρι στα Spotted #328 που πήρε την 5η θέση. Το ψάρι αυτό το έχω δει από κοντά το 2008 και στα δικά μου μάτια είναι –ήταν από τα πιο όμορφα spotted που έχω δει ζωντανά. Το 2008 ο Ταν είχε πάρει πρώτη θέση στην Μαλαισία , μετά το ψάρι το πούλησε σε Γερμανό (discusfood) ο οποίος το κατέβασε σε διαγωνισμούς στην Ευρώπη και πήρε και αυτός αρκετές θέσεις . Στη συνέχεια πουλήθηκε σε ένα Βέλγο ο οποίος το κατέβασε φέτος 2010 στη Γερμανία και πήρε την 5η Θέση. Πραγματικά απίστευτο ψάρι αλλά έχασε πολλούς πόντος από το χρώμα του που άρχισε να ξεφτίζει και δεν ήταν το ίδιο λαμπερό. Μπορεί καθώς μεγάλωσε και άλλο τα spots σε κάποια σημεία να άνοιξαν και άλλο αλλά έχασε αρκετά το χρώμα του.

http://www.freeimagehosting.net/uploads/a563db78b8.jpg (http://www.freeimagehosting.net/)

http://www.freeimagehosting.net/uploads/9c411f526c.jpg (http://www.freeimagehosting.net/)

Δεν είμαι σίγουρος αλλά μετά από ορμόνες και διαφορα αλλα ένα ψάρι δεν θα έχει μεγάλη διάρκεια ζωής πέρα από μερικούς μήνες. (το εχω ακουσει)

Στα περισσότερα «είδη» δίσκων τα χρώματα είναι φυσικά. Το κόκκινο υπάρχει , το μπλε και το τιρκουαζ υπάρχουν. Άρα αφού στη φύση ένα καλό Wild Red spotted Green έχει τόσο λαμπερά κόκκινα spots , ένα καλό Wild brown έχει τόσο καλό λαμπερό κόκκινο χρώμα , ένα καλό Royal Blue έχει τόσο φανταχτερά τιρκουαζ stripes γιατί αυτά να μην μπορούν να μεταφερθούν γενετικά; Σίγουρα υπάρχουν 2 δρόμοι για να τονίσεις περισσότερο τα χρώματα των ψαριών. Διαλέγεις και παίρνεις.

Jeepas
14-10-2010, 11:51
Μιχάλη, ως προς την επιτάχυνση της βελτιστοποίησης κάποιων χαρακτηριστικών, έχεις ακούσει κάτι?

Και τι ακριβώς εννοώ:
Θέλουν να δημιουργήσουν μια διαφορετική χρωματική παραλλαγή, θέλουν να εξελίξουν το pattern ή να εξαλείψουν το peppering βρε αδερφέ (και ειλικρινά απορώ πώς κάποιοι εκτροφείς το έχουν καταφέρει σε μεγάλο βαθμό ενώ κάποιοι άλλοι όχι).
Εάν ακολουθήσουν την μέθοδο της επιλεκτικής αναπαραγωγής, από γενιά σε γεννιά κλπ., μέχρι να το σταθεροποιήσουν θα τους πάρει κάποια χρόνια... Πως τα καταφέρνουν σε πολύ μικρότερο χρονικό διάστημα?:confused:

ChristosP
14-10-2010, 11:53
δηλαδή βαζεις το χερι σου στην φωτιά ότι δεν δεινουν τιποτα στα ψαρια ας πουμε μεχρι να φτασουν 10-12 μηνών και μετά μερικους μήνες πριν τους αγωνες τα σταματανε ......

15-16 cm σωμα ειναι πολυ δυσκολα (που και αυτα είναι μικρά ψάρια για διαγωνισμό σε καποιες κατηγοριες) πιστευω και θα ηθελα να το δω από καποιον να το κανει και στην Ελλαδα

ειναι πολλά τα λεφτά που παιζονται από πίσω για να ειναι τόσο ιδανικά που λες ΙΜΟ

Discus.gr
14-10-2010, 12:37
Η βελτίωση του pattern και κάποιων χαρακτηριστικών δεν μπορεί να γίνει γρήγορα. Τι θα πει γρήγορα. Ο Μαλαισιανος που είναι μάστερ στα Ring Leopards ασχολείται μόνο με αυτά κοντά στα 20 χρόνια. Δεν έχει ένα ζευγάρι με το οποίο ασχολείται αλλά αρκετά.
Άρα κάνε υπολογισμούς σε F… να δεις. Μετά για το peppering νομίζω ότι αναπαράγουν ψάρια με γονίδια Golden και με αυτό τον τρόπο το peppering σιγά σιγά μειώνεται.
Για το pattern απλά πρέπει να έχεις καλό μάτι , εμπειρία , φυσικά τύχη και να ξέρεις φυσικά που θέλεις αν φτάσεις. Δεν βάζεις σε μια μηχανή τα διάφορα χαρακτηριστικά , μάτια , σχήμα , χρώμα , πτερύγια, pattern πατάς ένα κουμπί και βγάζεις ψάρια. Δεν είναι τόσο απλό.

Τώρα ποιος έχει καταφέρει κάτι σε μικρό χρονικό διαστημα….δωσε ένα όνομα ένα παράδειγμα ένα ψάρι. Το min είναι 5-10 χρόνια για να φτιάξεις κάτι δικό σου. Και πρόσεξε κατι….δεν ξεκινάμε με άγρια , απλά κάτι που βελτίωσε κάποιος παλαιός και του πήρε 10 χρόνια το παίρνει ένας άλλος που βελτίωνε κάτι άλλο σε αυτό το διάστημα και σε 2-3 χρόνια έχει ένα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. Υπάρχουν πολλές γραμμές δίσκων που τις διατηρούν για πολλά χρόνια και προσπαθούν να μην τις χάσουν. Έχουν χαθεί όμως και μερικές γραμμές γιατί ήταν αδύναμες γενετικά. Όπως πχ το Hairline snakeskin αναφέρει και ο Soh κάτι στα βιβλία του.

Υπάρχουν εκτροφείς και εκτροφείς Δίσκων.

2Λ … 15-16 εκ είναι μια χαρά για διαγωνισμό είναι ο ΜΟ μπορώ να πω. Κοίτα το έχω δοκιμάσει παλαια και έχω φτάσει απλά ψάρια στα 14.5-15εκ σώμα μέσα σε ένα χρόνο περίπου. Δεν τάισα ορμόνες 100% και τα ψάρια μου ήταν του κιλού. Άρα θεωρώ ότι το 15-16εκ δεν είναι και τόσο δύσκολο.

Το χέρι μου στη φωτιά δεν το βάζω , το βάζω μόνο για πράγματα που έχω δοκιμάσει εγώ. Αυτό με το μέγεθος το έχω δοκιμάσει. 2 από τα 20+ ψάρια μου έφτασαν εκεί. Άρα για έναν εκτροφέα που διαλέγει από χιλιάδες ψάρια ίσως είναι ευκολότερο.

Πέρα από την γενετική επιλογή υπάρχουν και διάφορα άλλα κόλπα στο μεγάλωμα που ένας χομπιστας άμα θέλει να παίξει με αυτό δεν είναι δύσκολο να τα δοκιμάσει.

Diskus Fan
14-10-2010, 13:11
..........................

Ένα καλό παράδειγμα είναι το ψάρι στα Spotted #328 που πήρε την 5η θέση. Το ψάρι αυτό το έχω δει από κοντά το 2008 και στα δικά μου μάτια είναι –ήταν από τα πιο όμορφα spotted που έχω δει ζωντανά. Το 2008 ο Ταν είχε πάρει πρώτη θέση στην Μαλαισία , μετά το ψάρι το πούλησε σε Γερμανό (discusfood) ο οποίος το κατέβασε σε διαγωνισμούς στην Ευρώπη και πήρε και αυτός αρκετές θέσεις . Στη συνέχεια πουλήθηκε σε ένα Βέλγο ο οποίος το κατέβασε φέτος 2010 στη Γερμανία και πήρε την 5η Θέση. Πραγματικά απίστευτο ψάρι αλλά έχασε πολλούς πόντος από το χρώμα του που άρχισε να ξεφτίζει και δεν ήταν το ίδιο λαμπερό. Μπορεί καθώς μεγάλωσε και άλλο τα spots σε κάποια σημεία να άνοιξαν και άλλο αλλά έχασε αρκετά το χρώμα του.
.............

Αυτό που έχω προσέξει είναι ότι όσο μεγαλώνει ηλικιακά το ψάρι το pattern του αλλάζει ...... δεν μπορώ λοιπόν παρά να συμφωνήσω μαζί σου σε αυτό.-:thumbup:

White Diamond
14-10-2010, 13:17
Το ηθικο τελικα διδαγμα ειναι οτι ολοι πανε με δικα τους ψαρια.funy

ChristosP
14-10-2010, 13:22
Επιμενω οι εκτροφείς όταν μεγαλωνουν ψαρια δεν βαζουν ορμονες πουθενα στην διαδικασια αναπτυξης των ψαριών?

Δηλαδή τα ψαρια ειναι φυσικά μεγαλωμενα αυτα που αγοραζουμε :confused:

Discus.gr
14-10-2010, 13:25
Λίγοι πάνε με δικά τους ψάρια …οι πραγματικοί breeders…. Κάτι άλλοι συλλέκτες , μεταπωλητές και τύποι σαν και εμένα πάνε με ψάρια άλλων…… κηδεία με ξένα κόλλυβα δηλαδή !rifle!….χαχαχαχα

Το θέμα είναι να είσαι εκεί ….. :thumbup:

ChristosP
14-10-2010, 13:34
Λίγοι πάνε με δικά τους ψάρια …οι πραγματικοί breeders…. Κάτι άλλοι συλλέκτες , μεταπωλητές και τύποι σαν και εμένα πάνε με ψάρια άλλων…… κηδεία με ξένα κόλλυβα δηλαδή !rifle!….χαχαχαχα

Το θέμα είναι να είσαι εκεί ….. :thumbup:

Μιχαλη μην μασας ρε θα παμε και με τα δικά μας :thumbup: καλα ψαρια να ερχονται στην Ελλαδα και θα το καταφερουμε ;)

Αυτα που ειπαμε τα κρατησες ?

Diskus Fan
14-10-2010, 13:45
Τα κράτησε ... εγώ τα έχω.-:p

ChristosP
14-10-2010, 13:47
Τα κράτησε ... εγώ τα έχω.-:p

ωχ τα καινουργια μπλε ρε doh ειχα πει για μια 5αδα θα σε !rifle!

Diskus Fan
14-10-2010, 13:49
Θα μου .....!!!!:p

36_1_14

baeh:

:63:

Discus.gr
14-10-2010, 14:02
Tα εχει ο Νικος ..... !rifle!

ChristosP
14-10-2010, 14:13
Tα εχει ο Νικος ..... !rifle!

ε να τα πληρωσει κιολας !rcard!

Discus.gr
14-10-2010, 14:28
Στα κανει δωρο λεει ρε....... :d:d:d τα πληρωσε...:p

ChristosP
14-10-2010, 14:46
θα ερθω πανω και ετσι και δεν βρω τα ψαρια που ειπαμε :whip::slapim:sport_46pan:

Jeepas
14-10-2010, 15:01
Ήμαρτον... κι άλλα "κρατημένα"???

Καλέ ρε 2λ, γιατί δεν τα πήρες? Δε στα έδινε? :d

ChristosP
14-10-2010, 15:11
ναι ρε ο π@π@ρας για να τα βγαλει βιντεο!rifle!!rifle!!rifle!!rifle!!rifle!doh

Diskus Fan
14-10-2010, 15:34
Έτσι ..... έτσι..... τα αστέρια μου θα γίνουν φίρμες.-:d

White Diamond
16-10-2010, 11:29
Γιατι λεγεται οτι τα ψαρια του διαγωνισμου δεν ειναι καταλληλα για αναπαραγωγη? (Eννοουμε μαζικη?)
Στο stand των Ταιβανων πχ ειδα R.L. απογονους απο ζευγαρι νικητων του 2008 και ηταν super.

Discus.gr
16-10-2010, 12:43
Στο σταντ των Ταϊβανέζων είχε ψάρια απόγονους από το 2006-2008. Μαλαισιανα ψάρια ήταν αλλά τα πήραν οι Ταϊβανέζοι. Σουπερ ήταν το πατερν , όλα τα αλλά στα δικά μου μάτια δεν ήταν και τόσο καλα….αλλα το πατερν ήταν όλα τα λεφτά.

Ψάρια διαγωνισμών δεν είναι καλά για μαζική παραγωγή καθώς έχουν μεγαλώσει γρήγορα και πολύ και τα αποτελέσματα σε αριθμό μικρών που θα δώσουν δεν είναι ικανοποιητικά για έναν εκτροφέα. Για έναν χομπυστα είναι μια χαρά.

Κάτι άλλο δεν είναι απαραίτητο ότι τα ψάρια του διαγωνισμού θα σου δώσουν απογόνους διαγωνισμού…… τροφή για σκέψη…..

White Diamond
16-10-2010, 12:53
Σαφως απλα ελπιζεις στην κληρονομικοτητα που και αυτη ειναι σχετικη,
αλλα εστω και 1-2 καλα να παρεις απο 20-30 που θα γεννησουν αρκει.