PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοπάδι δίσκων - κοπάδι corydoras...;

Genirous
04-10-2010, 13:48
Συνεχώς αναφέρουμε πως οι δίσκοι έχουν έντονα κοινωνική συμπεριφορά και νιώθουν την ανάγκη παρουσίας τους μέσα σε ένα σύνολο ατόμων κυρίως για λόγους ασφάλειας ή ανασφάλειας. Σε αυτό το γενικό πλαίσιο προτείνεται και ομάδα τουλάχιστον έξι ψαριών σαν ελάχιστο δείγμα κοινωνικού συνόλου. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τα corydoras, τα οποία συμβιώνουν με πολλά άτομα για τους ίδιους λόγους.

Η απορία μου έχει να κάνει με τον λόγο για τον οποίο θα πρέπει τα corydoras να είναι του ίδιου είδους (της ίδιας χρωματικής μορφής αν θέλετε καλύτερα), ενώ οι δίσκοι όχι. Δεν είχα τη χαρά να ασχοληθώ ιδιαίτερα με αυτά τα όμορφα και φιλήσυχα ψάρια, οπότε θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη όσων από εσάς φιλοξένησαν κατά καιρούς είτε ομοιογενές κοπάδι είτε διαφορετικά γατόψαρα στο ίδιο ενυδρείο, αλλά και να γίνει μια γενικότερη συζήτηση στο θέμα αυτό.

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
04-10-2010, 14:07
Από ομαδα 6 julie -1 panda - 1 sterbai (σύνολο 8 corydoras) έxω δει να κάνουν ερωτικά παιχνιδια 1 julie με 1 panda.
Ολα αυτά τα είχα ξεχωριστά και για χ λογους επειδή εδωσα το ενυδρείο μου (180 litra) τα ξανάβαλα στο μεγάλο με τα δισκάκια (λάθος κατά την γνώμη μου λάθος λογω θερμοκρασίας υποφέρουν 29.5 C αλλά δεν μπορω να τα βγάλω).
Ζουν ειρηνικά εχουν το στέκι τους σε κάποια συγκεκριμένη ρίζα μετακινουνται συνήθως όλα μαζί και παίζουν πολλές φορές ανά ζευγαράκι. Κανείς δεν τους ενοχλεί και δεν ενοχλούν και κάπου κάπου κάνουν απότομα πηδήματα στην επιφάνεια παίρνουν λίγο οξυγόνο και ξανά μπλουμ. Εχει τύχει να δω εναν συγκεκριμένο δισκο τον πιο ζορικο του ενυδρείου να τους ρίχνει και κανένα κυνηγητό αν πάνε από το στέκι του αλλά ψηλά πράγματα. Ολα μεταξύ παιχνιδιού...
Τα δισκάκια μου εχουν καλή καρδιά αλλωστε τα εχω εκπαιδεύσει να είναι φιλικά εκτός από ένα που μου ήρθε πολύ αργότερα και εχει κακίες.
Τα corydorakia τα εχω πάνω από δύο χρόνια και είναι υγιέστατα και χοντρούλια... και όσο για την άμμο την φροντίζουν και με το παραπάνω.
Αυτάααα...

Jeepas
04-10-2010, 19:18
Υπονοείς κάτι για τις δισκοσαλάτες?xmm:axeturkey:

Όλοι οι δίσκοι εκτροφής έχουν περίπου τις ίδιες απαιτήσεις στις συνθήκες διατήρησής τους (άσχετα από το χρώμα). Έχουν το ίδιο σχήμα, ίδια πτερύγια, ίδια μεγέθη και πάει λέγοντας…

Τα corys, sterbai & leucomelas, τα έχουμε επιλέξει, δοκιμάσει επειδή ακριβώς έχουν παρόμοιες απαιτήσεις με τους δίσκους και επειδή είναι σχετικά εύκολο να βρεθούν (υπάρχουν κι άλλα είδη corydoras που ανέχονται τις συνθήκες των δίσκων, πιο δυσεύρετα όμως).

Νομίζω πως είναι προφανής ο λόγος που διατηρούμε το αυτό είδος (πχ. όλα leucomelas)… ΣΙΓΟΥΡΑ θα είναι καλύτερα για τα ίδια μιας και δεν πρόκειται μόνο για διαφορετική χρωματική παραλλαγή. ;)
Παρουσιάζουν διαφορές στο σχήμα, τα μεγέθη (έως και 2,5 φορές μεγαλύτερο ένα είδος από κάποιο άλλο πχ.), τις συνθήκες διατήρησής τους και δεν ξέρω εγώ τι άλλο… Α, ναι βρε και ένα σημαντικό ακόμη: «παίζει» να δημιουργηθούν υβρίδια!

disc-postman
04-10-2010, 19:30
Ωραια ρε Χρηστο ας μιλησουμε γι αυτα τα 2 ειδη............ αν βαλουμε 4 sterbai και 4 leukomelas που ζουν στις ιδιες συνθηκες εχουμε κοπαδι ???

Σε αυτη την περιπτωση μπορει να ζευγαρωσει sterbai με leukomelas ???

Jeepas
04-10-2010, 19:37
Απάντησα γενικά, όπως γενικό ήταν και το ερώτημα του Gen.

Δεν ξέρω ρε Billy γι'αυτά τα 2 είδη αποκλειστικά. Δεν τα είχα ποτέ μαζί...
Όμως έχω ένα δωράκι! (http://www.planetcatfish.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=6394&start=0) για 2 άλλα είδη :d

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
04-10-2010, 20:00
Eμενα ποτέ δεν ζευγάρωσαν και τα εχω δύο χρόνια (διαφορετικά ειδη) μόνο παιχνιδια που ίσως να είναι ερωτικά ίσως και οχι.

tsiro
04-10-2010, 21:29
ο σημαντικότερος λόγος για να διατηρούμε μόνο ένα είδος είναι αυτό που λέει ο χρήστος,δεν πρέπει να ρισκάρουμε γιατί υπάρχει πιθανότητα υβρίδισμου κατι το οποίο σαν σωστοί χόμπιστες πρέπει να αποφεύγουμε.

Genirous
05-10-2010, 09:59
Από τη στιγμή που οι δίσκοι εκτροφής ζουν, ανάλογα με τον εκτροφέα, σε διαφορετικά νερά και όπως φαίνεται μπορούν να ζήσουν μαζί και διαφορετικά μεγαλωμένοι δίσκοι σε ίδιες συνθήκες νερού, μπορώ να θεωρήσω το ίδιο και για τα corydoras, τουλάχιστον τα εκτροφής που συνήθως πωλούνται και αγοράζονται από τα καταστήματα. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και σε συμβίωση δίσκων διαφορετικού μεγέθους.

Στο θέμα αναπαραγωγής θα παραθέσω δύο επιχειρήματα, το πρώτο ότι αντιθέτως με τους δίσκους είναι πολύ σπάνιο να συμβεί εκούσια αναπαραγωγή corydoras σε ένα κοινωνικό ενυδρείο και το δεύτερο πως οι δίσκοι εκτροφής έχουν ξεφύγει από τα ''φυσικά'' είδη, οπότε είναι λίγο άτοπο δισκάδες να ανησυχούμε για τον υβριδισμό.

Η απορία μου συνεχίζει να είναι το κατά πόσο μπορούν να θεωρηθούν κοπάδι corydoras ψάρια διαφορετικής μορφής ή όχι... Θα δώσει η ομαδικότητα στα corys την ασφάλεια που έχουν ανάγκη;

wheelsdeal
05-10-2010, 13:33
Σαν πρωτα ψαρια απο corys ειχα βαλει 2 sterbai,2 albino,2 paleatus,2 panta,2 trilineatus.Ε λοιπον μονιμα ηταν σε δυαδες με το ειδος τους σαν να ειχα 5 ζευγαρια.Το γιατι δεν το ξερω παντως σιγουρα προτιμουν να δημιουργουν ομαδες του ιδιου ειδους.

delta66
05-10-2010, 21:30
Σαν πρωτα ψαρια απο corys ειχα βαλει 2 sterbai,2 albino,2 paleatus,2 panta,2 trilineatus.Ε λοιπον μονιμα ηταν σε δυαδες με το ειδος τους σαν να ειχα 5 ζευγαρια.Το γιατι δεν το ξερω παντως σιγουρα προτιμουν να δημιουργουν ομαδες του ιδιου ειδους.
Γιατι απο τη στιγμη που γεννιουνται εχουν μαθει οτι ειναι ασφαλη οταν βρισκονται κοντα σε ψαρια με τη συγκεκριμενη παραλλαγη χρωματος και σχημα, και μεγαλωνοντας αυτο το ενστικτο το κρατανε.

Παρολα αυτα πιστευω οτι αν ηταν μονο του το καθενα, θα κοπαδιαζε με του αλλους ειδους, με οτι πιο κοντινο σε παραλλαγη χρωματος και σχημα.
Το εχω δει με τετρας τουλαχιστον. Ενας καρδιναλιος που ειχε μεινει μονος του, κοπαδιαζε με αρλεκινους που ηταν το μονο ειδος μικροψαρου στο ενυδρειο.