PDA

Επιστροφή στο Forum : Eliwell - maximum watt θερμαντηρες

delta66
01-10-2010, 19:50
Ξερετε ποσα βατ maximum θερμαντηρες μπορουμε να οδηγησουμε (με ασφαλεια) με τον eliwell?

Yiannis59
01-10-2010, 20:02
Για ασφάλεια κατω απο 1KW καλου κακου γυρω στα 900W θα ελεγα για να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο (βασει προδιαγραφων αντεχει περισσοτερα αλλα!!)

seven77
01-10-2010, 20:10
http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36932

δικό σου είναι το ποστ:d έχει και το manual εγώ τον έχω με 600 watt σύνολο εδω και 1 χρονο δεν παρουσιασε κατι

http://www.istellas.gr/aquarium/manuals/IC915.pdf

delta66
01-10-2010, 22:17
Απο τη ερευνα που εκανα μαλλον βγηκε το συμπερασμα οτι το ρελε του εχει οριο συνεχους λειτουργιας 660W (3Α) με peak στα 1760W (8Α).
(Watt=Volt X Ampere (http://cyberchalky.files.wordpress.com/2010/03/web_ohms_law_triangle.gif))

Για μακροχρονη λειτουργια αναφερω 400-500W συνολικα.
Ο μυθος λεει οτι οσο πιο πολλα watt το φορτωνουμε τοσο πιο γρηγορα χαλανε οι επαφες του ρελε και υπαρχει περιπτωση να κολλησει.

Εδω ομως ειναι δισκοφορουμ που παιζουνε πολλα watt στους θερμαντηρες και ηθελα αποψεις και εμπειριες στην πραξη ;)
Εκτος αυτου μπορει καποιος απο εδω να μας δωσει καποια πληροφορια παραπανω (αφου ο κατασκευαστης δεν το κανει σαφες οπως καταλαβα)

Για οποιον εχει τις γνωσεις και θελει να το ψαξει περισσοτερο:
Τεχνικά χαρακτηριστικά του ρελε http://documents.tycoelectronics.com/commerce/DocumentDelivery/DDEController?Action=srchrtrv&DocNm=RYII&DocType=DS&DocLang=EN
Φωτο εσωτερικα του eliwell http://i266.photobucket.com/albums/ii279/pmenegatos/aquarium/Eliwell%20915c/IMG_3197.jpg
Τεχνικά χαρακτηριστικά του eliwell http://www.eliwell.it/WorkArea/DownloadAsset.aspx?id=302

ChristosP
02-10-2010, 07:11
μην ξενατε και την λυση του schego που εχει ευκολα τα 1500W ;)

loris
02-10-2010, 07:40
Καταρχας..και εχω εχω 2x300W τιτανιου πανω στον eli...
Απο τα λιγα ηλεκτρονικα που ξερω...
δεν θα εχουν προβλημα οι ρελεδες στο κυκλωμα αυτο....
επειδη βλεπω ολοκληρομενα και αλλα συστηματικια μεσα του, θα με φοβιζε να βαλω πολλα watt,λογο αγνωστεις ποιοτητα αντοχης τον εξαρτηματων(κυκλωματος-ολοκληρομενων) σε καποιο Pick...

Να κανω μια ερωτησει πανω εδω....σε θεμα οικονομια-λειτουργικοτητα..
Εχουμε δυο ενυδρειο απο 1000λιτρα το καθε ενα...
στο ενα βαζουμε 900W θερμαντιρες και στο αλλο 1500W...
στοχος και των δυο,30C...
η ερωτησει ειναι..
Πιο ενυδρειο θα φτασει στην επιθυμητη θερμοκρασια με τα λιγοτερα χρηματα-εξοδα-εισπραξη στην ΔΕΗ;
Τα επισημανω κατι...τα ενυδρεια ειναι στον ιδιο χωρο,χωρις απωλειες θερμοτητας....

ChristosP
02-10-2010, 09:59
λογικα το ιδιο θα σου ερθει

delta66
02-10-2010, 21:18
Να κανω μια ερωτησει πανω εδω....σε θεμα οικονομια-λειτουργικοτητα..
Εχουμε δυο ενυδρειο απο 1000λιτρα το καθε ενα...
στο ενα βαζουμε 900W θερμαντιρες και στο αλλο 1500W...
στοχος και των δυο,30C...
η ερωτησει ειναι..
Πιο ενυδρειο θα φτασει στην επιθυμητη θερμοκρασια με τα λιγοτερα χρηματα-εξοδα-εισπραξη στην ΔΕΗ;
Τα επισημανω κατι...τα ενυδρεια ειναι στον ιδιο χωρο,χωρις απωλειες θερμοτητας....

Ασχετο με το θεμα αλλα ας απαντησω και εγω με ερωτηση.

α) Εστω οτι 1000W θερμαντηρες θελουν μια ωρα για να θερμανουν το νερο απο 28C στους 30C
Αποτελεσμα θα καψουν 1000 βατ/ωρα για μια ωρα.
β) Με 500W θερμαντηρες φυσιολογικα θα χρειαστουν δυο ωρες για να θερμανουν το ιδιο νερο παλι απο 28C στους 30C, και θα καινε 500 βατ/ωρα, για δυο ωρες.

Ποσο ρευμα θα καψουν συνολικα οι θερμαντηρες και στα δυο συστηματα για να φερουν τη θερμοκρασια στους 30C ??

Θα σε αποσχολησει μονο η ταχυτητα που μπορει να θερμανει το νερο το καθε συστημα θεμραντηρων και τι θα γινει σε περιπτωση που κολλησει καποιος θερμαντηρας στο ON ή στο OFF (αν δεν υπαρχει controller).

loris
02-10-2010, 22:41
Δεν ειπα ποτε να μην υπαρχει comtroller...
εχω τον eli απο τοτε που ξεκινησα...και ακομα δουλευει μια χαρα...περα που εκανε ενα μπανιο με νερο την ωρα που λειτουργουσε(σε αλλαγη)...
εβγαλε καπνος...τσιριτσιτσιμ τσιριτσιμπομ του τραβηξα τη μπριζα...μετα απο λιγο....μια χαρα,μεχρι τωρα!!!
και αυτο εγινε περσι...
Το θεμα ειναι οτι ετσι οπως το εθεσες ειναι σωστο...απο 28 σε 30....(δεν εχεις μαλλον eliwell)
ενα 500' θα χρειαστει το διπλασιο χρονο απο ενα 1000 για να φτασει στο επιθυμητο...
Να το δουμε και αλλιως.....;
Ρυθμιζουμε 30 βαθμους σταθερα σε ενα ενυδρειο,καποια στιγμη θα πεσει η τιμη στα 29,7 τοτε ενεργοποιειται ο eli και δουλευουν οι θερμαντηρες...
Πιστευω εγω πολυ,οτι η διαφορα τιμης 0,3 θα χρειαστουν τον ιδιο χρονο να φτασουν στο Goal(30C) ειτε με 500 ειτε με 1000 ή καλυτερα και σωστα...
600Watt με 900Watt...το ιδιο χρονο θα χρειαστουν αλλα οχι τα ιδια χρηματα...
δηλαδη σε μια σηντηριση θερμοκρασιας ενυδρειου,πιστευω οτι πιο οικονομικα ειναι τα λιγοτερα watt..
σιγουρα οταν εχεις ενα τονο ενυδρειο θα χρειαστεις αρκετα watt...αλλα τι σημαινει αρκετα;
με πιο κριτηριο θα βγουν τα watt;

Kαι οσο για το θεμα κολληματος θεμραντηρα...ποτε δεν βαζεις εναν!!!
Γιατι συνηθως αυτα χαλανε...για τον eliwell δεν αχω ακουσει τιποτα,μεχρι στιγμης..

maneni
04-10-2010, 10:28
γιατι δεν βαζεις ενα θερμαντηρα 50W?
Θα κανει τον ιδιο χρονο και θα σου στοιχισει ελαχιστα.

Δεν θελω να ειρωνευτω απλα να δειξω οτι καποια πραγματα ειναι ευκολως εννουμενα, δεν χρειαζεται να τα πολυπλοκευουμε.

Σχετικα με την οικονομια σε συγκριση με το μεγεθος, νομιζω οτι οι διαφορες ειναι αμελητεες. Διαλεγεις λοιπον εκεινο το μεγεθος που προτεινει ο κατασκευαστης για τα λιτρα σου.

ChristosP
04-10-2010, 10:33

Δεν θελω να ειρωνευτω απλα να δειξω οτι καποια πραγματα ειναι ευκολως εννουμενα, δεν χρειαζεται να τα πολυπλοκευουμε.

Σχετικα με την οικονομια σε συγκριση με το μεγεθος, νομιζω οτι οι διαφορες ειναι αμελητεες. Διαλεγεις λοιπον εκεινο το μεγεθος που προτεινει ο κατασκευαστης για τα λιτρα σου.

καλώς ήρθες :thumbup:

Αυτα που λέει λένε οι κατασκευαστες για τα λιτρα μας απλά δεν κάνουν σε δισκοενυδρείο και ειδικά μεγάλο ....

Μην ξεχνας ότι υπάρχουν περιπτώσεις που χρειαζόμαστε 31-32 ακόμα και 34-35 ;)

Genirous
04-10-2010, 11:37
Καλώς όρισες και από εμένα maneni. Είθισται να ακολουθούμε αυτό που αναφέρει ο Χρήστος. :thumbup:

loris
04-10-2010, 11:38

Kαλως ηρθες και απο μενα...βεβαια με περιεργο τροπο....
αλλα αυτο ας γινει καπου αλλου...!!!!

προφανως δεν εχεις εμπειρια απο δισκους...
μας αρεσει να ψαχνουμε την λεπτομερια τωρα πια,με σωστους "τροπου..."!!!!
τελος παντων....
το να εχεις 600W ή 900W o χρονος του +0,3 θα ειναι ιδιος....
θα γινει ενα πειραμα τις επομενες μερες στο ενυδρειο μου...
με κανονικη καταγραφει,μεχρι και τα δευτερολεπτα..απο το 29,7 στο 30,μια με 600W και μια με 900W σε ενυδρειο καθαρο νερο 430λιτρα...
το ενυδρειο εχει sump και οχι κανιστρο..ειναι σε ενα κλειστο χωρο-δωματιο που δεν επηραζεται απο εξωτερικες θερμοκρασιες(ειναι το μεσαιο δωματιο απο τα δυο ακριανα που υπαρχουν)...
μεχρι την Παρασκευη θα ξερουμε...δυο μερες με 600W και δυο με 900W....:thumbup:
Για να δουμε...

dimitris21
04-10-2010, 12:08
Kαλως ηρθες και απο μενα...βεβαια με περιεργο τροπο....
αλλα αυτο ας γινει καπου αλλου...!!!!

προφανως δεν εχεις εμπειρια απο δισκους...
μας αρεσει να ψαχνουμε την λεπτομερια τωρα πια,με σωστους "τροπου..."!!!!
τελος παντων....
το να εχεις 600W ή 900W o χρονος του +0,3 θα ειναι ιδιος....
θα γινει ενα πειραμα τις επομενες μερες στο ενυδρειο μου...
με κανονικη καταγραφει,μεχρι και τα δευτερολεπτα..απο το 29,7 στο 30,μια με 600W και μια με 900W σε ενυδρειο καθαρο νερο 430λιτρα...
το ενυδρειο εχει sump και οχι κανιστρο..ειναι σε ενα κλειστο χωρο-δωματιο που δεν επηραζεται απο εξωτερικες θερμοκρασιες(ειναι το μεσαιο δωματιο απο τα δυο ακριανα που υπαρχουν)...
μεχρι την Παρασκευη θα ξερουμε...δυο μερες με 600W και δυο με 900W....:thumbup:
Για να δουμε...

!rcard!!rcard!!rcard!!rcard!!rcard!!rcard!!rcard!! rcard!!rcard!

1ον)
για να είναι σωστό ένα πείραμα σαν αυτό που θέλεις να κάνεις θα πρέπει να είσαι και σε θέση να μπορείς να υπολογίσεις τις απώλειες θερμότητας που θα έχει το ενυδρειο.
αν την πρώτη μέρα η θερμοκρασία είναι στο χώρο 26, την επόμενη 26,5 την επόμενη 27, και την επόμενη 27,5 , το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έχεις λάθος αποτελέσματα στο πείραμα σου.

2ον)
αν η θερμοκρασία στο χώρο είναι κοντά στην επιθυμητή θερμοκρασία που θέλεις να θερμάνεις το ενυδρειο και πάλι δεν θα μπορέσεις να δεις μεγάλη διαφορά με τους δυο θερμαντήρες που αναφέρεις.
η όποια διαφορά θα φανεί όταν η διαφορά θερμοκρασίας του χώρου με την επιθυμητή θερμοκρασία στο ενυδρειο είναι μεγάλη

delta66
04-10-2010, 18:28
Μη κουραζεσαι Γρηγορη και ξεφευγουμε αρκετα απο το θεμα.

Η ενεργεια που χρειαζεται για να σηκωθει ενα φλυτζανι καφες απο το τραπεζι ειναι η ιδια ακριβως, ειτε το σηκωσεις εσυ, ειτε ο κοντορεβυθουλης.

Το ιδιο ισχυει για την ενεργεια που χρειαζεται για να ζεσταθει το νερο σε ιδιες συνθηκες απο δυο διαφορετικους θερμαντηρες (εναν οριακα ισχυρο και ενα πολυ πιο ισχυρο απο οτι χρειαζεται).

Yiannis59
04-10-2010, 22:28
Μη κουραζεσαι Γρηγορη και ξεφευγουμε αρκετα απο το θεμα.

Η ενεργεια που χρειαζεται για να σηκωθει ενα φλυτζανι καφες απο το τραπεζι ειναι η ιδια ακριβως, ειτε το σηκωσεις εσυ, ειτε ο κοντορεβυθουλης.

Το ιδιο ισχυει για την ενεργεια που χρειαζεται για να ζεσταθει το νερο σε ιδιες συνθηκες απο δυο διαφορετικους θερμαντηρες (εναν οριακα ισχυρο και ενα πολυ πιο ισχυρο απο οτι χρειαζεται).

Εαν θεωρήσουμε οτι υπάρχουν μηδέν απώλειες πραγμα που δεν συμβαίνει στην πράξη.

delta66
04-10-2010, 22:35
Εαν θεωρήσουμε οτι υπάρχουν μηδέν απώλειες πραγμα που δεν συμβαίνει στην πράξη.

:thumbup: Συμπεριλαμβανεται και αυτο εδω :
....για να ζεσταθει το νερο σε ιδιες συνθηκες....

dimitris21
05-10-2010, 08:25
Γρηγόρη αν θέλεις να κάνεις σωστά το πείραμα κανε το εξής

μέσα στο ενυδρειο όπου θα έχεις φροντίσει η θερμοκρασία να είναι σταθερή, βάλε ένα δοχείο με νερό της ίδιας θερμοκρασίας.

1ο πείραμα)
βάλε τον 600w όπου θα καταγράφεις το χρόνο για κάθε 0,1 βαθμό που θα ανεβαίνει η θερμοκρασία και συνολικά μέχρι να ανέβει 1 βαθμό. δλδ θα πρέπει να καταγραψεις 10 μετρήσεις.

2ο πείραμα)
κάνεις πάλι τα ίδια αλλά με τον 900w

αν θέλεις το πείραμα να είναι ακόμα πιο σωστό μπορείς να κάνεις τα ίδια αλλά αντί να καταγραφεις ανά 0,1 βαθμό και για σύνολο 1 βαθμό, να το κάνεις ανά 0,2 και για σύνολο 2 βαθμούς.

Genirous
05-10-2010, 09:23
Θα μπορούσε να γίνει το πείραμα με έναν μετρητή ηλεκτρικής ενέργειας πρίζας,
http://www.emmoni.gr/Images/Products/Product2229.Photo1.Original.jpg
όπου θα μέτραγε ακριβώς την κατανάλωση ρεύματος σε kWh του συνδεδεμένου πάνω του θερμαντήρα. Στο ίδιο ενυδρείο για την ίδια διαφορά θερμοκρασίας.

dimitris21
05-10-2010, 10:06
Θα μπορούσε να γίνει το πείραμα με έναν μετρητή ηλεκτρικής ενέργειας πρίζας,
http://www.emmoni.gr/Images/Products/Product2229.Photo1.Original.jpg
όπου θα μέτραγε ακριβώς την κατανάλωση ρεύματος σε kWh του συνδεδεμένου πάνω του θερμαντήρα. Στο ίδιο ενυδρείο για την ίδια διαφορά θερμοκρασίας.

μωρή τρελή και γιατί δε μιλάς τόσες μέρες και μας έχεις να προσπαθούμε να το παίζουμε τρελοί επιστήμονες? :d:d:d

πόσο έχει αυτό το μαραφέτι ρε Γεώργιε?

Genirous
05-10-2010, 10:11
Περίπου 10-15 ευρώ. :d :d :d

dimitris21
05-10-2010, 10:14
Περίπου 10-15 ευρώ. :d :d :d

για κανε μου μια κράτηση. με το πρώτο νούμερο όμως :d:d:d

maneni
05-10-2010, 10:54
ευχαριστω για το καλοσορισμα. Ειναι η πρωτη φορα που γραφω αλλα παρακολουθω το φορουμ εδω και καιρο.

Στο θεμα μας.

Δεν εχω καμια εμπειρια με δισκους αλλα αυτο ειναι ασχετο αφου μιλαμε για θεματα φυσικης.
Το υψος θερμοκρασιας που θελεις να φθασεις δεν μας νοιαζει. Μας ενδιαφερει η διαφορα θερμοκρασιας. Οταν σου ανεφερα για τον κατασκευαστη προφανως δεν εννοω το κλασικο τοσα λιτρα ενυδρειο τοσα Watt θερμαντηρας. Θα ανατρεξεις στο πινακακι οπου προτεινετε η ισχυς συναρτησει της διαφορας θερμοκρασιας (οπου διαφορα δεν ειναι 32 -29,7 =2,3 --> ελαχιστη θερμοκρασια περνουμε τη θερμοκρασια περιβαλλοντος του ενυδρειου.)

Σε ποιο θεωρητικο επιπεδο.
Ο σπυρος το εθεσε πολυ σωστα. Η ενεργεια που θα προσδοθει στο συτημα ειναι ιδια και στις δυο περιπτωσεις. Επειδη ομως η ισχυς ειναι διαφορετικη θα ειναι διαφορετικος και ο χρονος. Οσο μεγαλυτερη η ισχυς, τοσο πιο γρηγορα αποδιδεται η ενεργεια.

ισχυς = ενεργεια / χρονο

Αρα λοιπον ο μικροτερος θερμαντηρας θα δουλεψει περισσοτερο απο τον μεγαλο. Θα καταναλωσουν ομως την ιδια ηλεκτρικη ενεργεια.

Ενα πειραμα για να ειναι αξιοπιστο πρεπει να γινεται σε συγκεκριμενες εργαστηριακες συνθηκες και με τον απαιτουμενο εξοπλισμο.
Διαφορετικα μπορει να οδηγησει σε λανθασμενα συμπερασματα.
Στην περιπτωση μας πχ αν δοκιμασεις σε ενα, ας πουμε, 20λτ ενυδρειο με εναν θερμαντηρα 50W και εναν 1000W θα συμπερανεις οτι ο 50αρης ειναι πιο οικονομικος πραγμα που δεν ισχυει.

Crazyio
03-12-2010, 21:43
χμ..... μιας και διάβαζα το θέμα για να δώ ποσα Watt αντέχει ο eliwell, το ξεθάβω για να ρωτήσω αν τελικά Γρηγόρη έκανες το πείραμα και αν κατέληξες κάπου με το ερώτημα που σε βασάνιζε ..

gianni zym
23-03-2011, 22:27
εχω 2 θερμαντηρες των 300Wat.
ο ηλεκτρολογος μου εκανε τη συνδεσμολογια του σπυρου.
διαπιστωσα οτι για ζεστη δουλευε μονο ο ενας.τον δευτερο τον ειχα συνδεσει στα ανεμιστηρακια με κατωτερη τους 27,5.

τωρα μολις εκανα ρυθμιση και στο ζεστο και στους ανεμιστηρες για hot στους 29,2 με αποκλιση 0,2.
νομιζω οτι εκανα σωστα. τι λετε εσεις. με ποιο τροπο εχετε τους δυο θερμοστατες.
(δεν τους εβαλα στο ιδιο φις γιατι δεν ξερω αν αντεχει το καλωδιο που εχω για το ρευμα αυτο (που θελουν τα 600βατ).

η θερμοκρασια επεσε στους 29.0
λειτουργουν και τα δυο σωματα, λογικα θα σταματησουν στο 29.4
μηπως η διακυμανση αυτη ειναι μεγαλη?

γραψε αγνοια εσβησαν στους 29.2.

gianni zym
31-03-2011, 00:24
sorry, για την παρεμβαση,τπ, τι αποκλιση εχετε στην συσκευη?

Crazyio
31-03-2011, 07:53
απόκλιση συγκριτικά με αναλογικό θερμόμετρο ?

gianni zym
31-03-2011, 09:37
στη ρυθμιση που κανουμε στη συσκευη.

White Diamond
31-03-2011, 10:14
0,2 πχ 28,9 -29,1.

delta66
31-03-2011, 10:42
Και εγω 0.2

Να εβγαινε ενας προγραμματιζομενος για διαφορετικες ρυθμισεις μεσα στην ημερα, καλα θα ητανε.

Αλλα να μας πει και ο makchem τι κανει με το eliwell καθε μερα :d

MakChem
31-03-2011, 12:54
Και εγω 0.2

Να εβγαινε ενας προγραμματιζομενος για διαφορετικες ρυθμισεις μεσα στην ημερα, καλα θα ητανε.

Αλλα να μας πει και ο makchem τι κανει με το eliwell καθε μερα :d

Καθημερινά τον ρυθμίζω 2 φορές, με την έναρξη της φωτοπεριόδου ανεβάζω την επιθυμητή θερμοκρασία κατά 0.5-0.8 C και με το τέλος της φωτοπεριόδου μειώνω αντίστοιχα την επιθυμητή θερμοκρασία. :d

disc-postman
31-03-2011, 13:23
Καθημερινά τον ρυθμίζω 2 φορές, με την έναρξη της φωτοπεριόδου ανεβάζω την επιθυμητή θερμοκρασία κατά 0.5-0.8 C και με το τέλος της φωτοπεριόδου μειώνω αντίστοιχα την επιθυμητή θερμοκρασία. :d

doh Και την περιοδο των βροχων τι κανεις ???

gianni zym
31-03-2011, 15:06
οκ, ευχαριστω, ωραιος ο Makchem.

Crazyio
31-03-2011, 16:08
και εγώ στο 0.2 το έχω .... 29.8 - 30
Μάκη ... είσαι άρρωστος αγόρι μου ... :P

MakChem
31-03-2011, 17:52
doh Και την περιοδο των βροχων τι κανεις ???

Προσθέτω στην έξοδο ενός φίλτρου το spray bar.:d:d:d

disc-postman
31-03-2011, 18:03
Προσθέτω στην έξοδο ενός φίλτρου το spray bar.:d:d:d

rofi Μ εστειλες τωρα Μακη c003

Jeepas
31-03-2011, 18:36
Αν παίζεις τον φωτισμό και τις παραμέτρους του νερού θα σου αλλάξω την κατάληξη του nick, από Chem --> Iks :d