PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 θηλυκα τελικα????

stavaigi
23-09-2010, 23:02
λοιπον παω σημερα σιγα σιγα με την πατεριτσα και τον πατερα για βοηθεια να κανουμε μια αλλαγη νερου στο ενυδρειο. ολες αυτες τις μερες δεν μπορουσα να τα παρατηρησω και να τα φροντισω καθολου και τα βλεπω λοιπον να τσακωνονται, υπεθεσα συζηγικο καυγαδακι. ομως παρατηρησα οτι ειχαν χωρησει 2 περιοχες και το ενα εδιωχνε το αλλο, βλεπω λοιπον πανω σε εναν εχινωδορο μερικα αυγουλακια και σε ενα κλαρι στην απεναντι πλευρα και αρκετα μακρυα κι αλλα αυγουλακια και στην μεση τα δισκακια να τσακωνονται :eek: ωρε τι παιχτηκε εδω? εμεινα με ανοιχτο το στομα, εκει που φροντιζαν μια φωλεια και εκαναν ολες τις διαδικασιες σαν ζευγαρι εχουμε 2 φωλιτσες.
τι εγινε ρε παλικαρια ? τι κανουμε τωρα ? να τα αφησω να σκοτωνονται η να βαλω αμεσα καμια 3αδα δισκια ακομα?:confused:

Genirous
24-09-2010, 08:33
Σταύρο οι θηλυκές σου έχουν διάθεση για ζευγάρωμα. Θα ''πάνε'' με τον πρώτο τυχόντα, οπότε καλό είναι να βάλεις δύο γαμπρούς! :d Άλλωστε το ξύλο που παίζουν οι δίσκοι δεν τελειώνει ποτέ, είτε είναι για φαγητό, είτε για περιοχές, είτε για ταίρι, είτε για προστασία του γόνου. Αν διαμορφωθούν 2 ζευγάρια θεωρώ ότι θα μειωθούν οι διαμάχες στο ελάχιστο.

gianni zym
24-09-2010, 10:49
τροποi να μειωθουν οι ορμες του θηλυκου (χωρις απομακρυνση της) υπαρχουν;;

Γιώργος Κ
24-09-2010, 12:22
Μπορεις να τη στειρωσεις!! :p

Πλακα κανω ... δυστηχως δε μπορεις να το κανεις κατι για αυτο!! :d:p:d

Εδω που τα λεμε δεν ειναι κακο λιγο σεξ! ;)

White Diamond
24-09-2010, 18:51
Σταύρο οι θηλυκές σου έχουν διάθεση για ζευγάρωμα. Θα ''πάνε'' με τον πρώτο τυχόντα, οπότε καλό είναι να βάλεις δύο γαμπρούς! :d Άλλωστε το ξύλο που παίζουν οι δίσκοι δεν τελειώνει ποτέ, είτε είναι για φαγητό, είτε για περιοχές, είτε για ταίρι, είτε για προστασία του γόνου. Αν διαμορφωθούν 2 ζευγάρια θεωρώ ότι θα μειωθούν οι διαμάχες στο ελάχιστο.

1. Συμφωνω :thumbup:
2. Δεν το νομιζω, εκτος αν το ενυδρειο ειναι αρκετα μεγαλο.;)

Genirous
24-09-2010, 19:05
Aν προσέθετα στο ελάχιστο τη λέξη ''δυνατό''...; Θα μειωθούν στο ελάχιστο δυνατό...;

White Diamond
24-09-2010, 19:23
Και παλι δεν γνωριζεις ποιο θα επιλεξει ποιο.
Η διεκδικηση του θυληκου απο δυο αρσενικα ειναι πολυ εντονη.
Αν ειναι ετοιμα ζευγαρια αλλαζει το πραγμα.;)

disc-postman
24-09-2010, 19:33
Και παλι δεν γνωριζεις ποιο θα επιλεξει ποιο.
Η διεκδικηση του θυληκου απο δυο αρσενικα ειναι πολυ εντονη.
Αν ειναι ετοιμα ζευγαρια αλλαζει το πραγμα.;)

Επ ευκαιρια να ρωτησω :d
Οταν σχηματιστει ενα ζευγαρι παραμενει ζευγαρι μεχρι το τελος της ζωης του :confused:

White Diamond
24-09-2010, 19:35
Αν ειναι στο χερι τους πιστευω πως ναι.
Αν μπει το δικο μας χερακι ολα αλλαζουν.:p

loris
24-09-2010, 19:39
Το θεμα ειναι στο φυσικο περιβαλλον τι γινεται και οχι στα ενυδρεια μας...
Πραγματικα...στο βιοτοπο τους ειναι μονογαμικα;;;
Δεν εχει τυχη ποτε να ακουσω κατι τετοιο...

Genirous
24-09-2010, 19:47
Βασίλη (White Diamond) θεωρώ (χωρίς να έχω την εμπειρία) πως δύο διαθέσιμες για αναπαραγωγή θηλυκές δε θα αργήσουν να δεχθούν δύο οποιαδήποτε αρσενικά με καλή ανατροφή. Επίσης θεωρώ πως όταν γίνει αυτό, τα δύο ζευγάρια θα επιλέξουν τις δύο άκρες του ενυδρείου, αφού εκείνες άλλωστε έχουν ήδη επιλέξει τα θηλυκά.

Συμπερασματικά, πιστεύω πως οι μάχες θα περιοριστούν καθώς θα υπάρχουν διαμορφωμένα ζευγάρια (δεν θα υπάρχει μάχη διεκδίκησης για ταίρι, εκτός από την αρχή για το ποιός θα πάει με ποιά), οι περιοχές θα έχουν καθοριστεί (δεν θα υπάρχει διαμάχη για περιοχή εναπόθεσης αυγών κτλ), αλλά και φυσικά δε θα υπάρχει και ξέμπαρκος/ξέμπαρκη να αναζητεί ταίρι...

White Diamond
24-09-2010, 20:01
Το θεμα ειναι στο φυσικο περιβαλλον τι γινεται και οχι στα ενυδρεια μας...
Πραγματικα...στο βιοτοπο τους ειναι μονογαμικα;;;
Δεν εχει τυχη ποτε να ακουσω κατι τετοιο...

Καπου το ειχα διαβασει αλλα δεν βαζω το χερι μου στη φωτια και λεω μαλλον.;)

Βασίλη (White Diamond) θεωρώ (χωρίς να έχω την εμπειρία) πως δύο διαθέσιμες για αναπαραγωγή θηλυκές δε θα αργήσουν να δεχθούν δύο οποιαδήποτε αρσενικά με καλή ανατροφή. Επίσης θεωρώ πως όταν γίνει αυτό τα δύο ζευγάρια θα επιλέξουν τις δύο άκρες του ενυδρείου, αφού εκείνες άλλωστε έχουν ήδη επιλέξει τα θηλυκά.

Συμπερασματικά, πιστεύω πως οι μάχες θα περιοριστούν καθώς θα υπάρχουν διαμορφωμένα ζευγάρια (δεν θα υπάρχει μάχη διεκδίκησης για ταίρι, εκτός από την αρχή για το ποιός θα πάει με ποιά), οι περιοχές θα έχουν καθοριστεί (δεν θα υπάρχει διαμάχη για περιοχή εναπόθεσης αυγών κτλ), αλλά και φυσικά δε θα υπάρχει και ξέμπαρκος/ξέμπαρκη να αναζητεί ταίρι...

Προσωπικα εχω δει 4 αρσενικα να θελουν μια θυληκια. Καποιος την κερδισε
και οι αλλοι ταιριαξαν με τις υπολοιπες. Και να πω κατι ακομη?
Ζευγαρωσαν με τα πιο συμβατα προς αυτα.

Genirous
24-09-2010, 22:50
Καπου το ειχα διαβασει αλλα δεν βαζω το χερι μου στη φωτια και λεω μαλλον.;)Βασίλη νομίζω ότι το είχε πει ο Μπλέχερ... xmm
Προσωπικα εχω δει 4 αρσενικα να θελουν μια θυληκια. Καποιος την κερδισε
και οι αλλοι ταιριαξαν με τις υπολοιπες. Και να πω κατι ακομη?
Ζευγαρωσαν με τα πιο συμβατα προς αυτα.Οπότε εάν ο Σταύρος βρει δύο αρσενικά περίπου στο ίδιο μέγεθος και είδος με τα θηλυκά του, έχει όλες τις πιθανότητες με το μέρος του. c003

Diskus Fan
24-09-2010, 23:45
:wonder:

:quiesce:

loris
25-09-2010, 06:45
Βασίλη νομίζω ότι το είχε πει ο Μπλέχερ...

δεν το θυμαμουν βρε παιδια...!!!

Το ιδιο σχεδον θεμα με αυτο του φιλου ειχα και εγω....
Μεσα σε ενα ενυδρειο που υπηρχαν 4 δισκοι,σε ανορθοδοξα λιτρα ενυδρειο,γεννουν αυγα δυο θηλυκα...
Και οταν λεμε αυγα...δεν ειναι κατι διαφορετικο απο αυτα...!!!

http://i632.photobucket.com/albums/uu49/loris_018/_DSC0331.jpg

Το ζευγαρι ειναι αυτο...και στο μεγεθος που βλεπετε εγινε οτι εγινε...
αν θυμαται καποιος το '08 που ειχα κανει θεμα..."ποσο μικρα μπορουν να γεννησουν"

http://i632.photobucket.com/albums/uu49/loris_018/_DSC0620.jpg

Υπαρχουν δυο θεματα..
1.Το πρωτο ειναι τι εκαναν οι δισκοι που δεν ζευγάρωσαν και ti φιλο ηταν...
2.το ενα δισκακι απο τα δυο θηλυκα του ζευγαριου(το δεξι στην πανω photo),οπως τα βλεπετε σε μεγεθος,το πηρε ο Boss το εβαλε σε μια γεννηστρα με ενα σιγουρο αρσενικο και εκανε πολλα μωρα...η γνωστη Lorιna...
Το αλλο(αριστερο στη photo)το εβαλα στο 300' μου,ζευγαρωσε κανοντας μωρα,χωρις επιτυχια βλεποντας παρα πολλες ουρες,με ενα Malboro...στην συνεχεια το πηρε ο Mios,που ζευγαρωσε ξανα,με αλλο αρσενικο,στο 750' του βλεποντας μωρα...(δεν ξερω αν επεζησαν καποια)...

Photo απο το 300'(αριστερος δισκος στην πανω photo)...βεβαια εκανε εκρηξη μεγεθους,η διαφορα ημερων ειναι μικρη απο τις πανω φωτογραφιες στο 110'....δεν μπορω να βρω ημερομινιες..

http://i632.photobucket.com/albums/uu49/loris_018/gika.jpg

Μπορει στην φυση τους λοιπον να ειναι μονογαμικα ετσι οπως το "λενε"...
αλλα στα ενυδρεια μας δεν υπαρχει κατι τετοιο....
Ποτε δεν ξερεις αν θα το "εχουν",το θεμα ζευγαροματος ή οχι....μπορει να τα επερνα απο το 110 και να μην γινοταν ποτε τιποτα σε κανενα ενυδρειο...
Θελω να πω οτι ειναι στο δισκο αν θα θελει να κανει κατι....
γιατι εχουν χαρακτηρα...αυτο ειναι σιγουρο!!!!

stavaigi
25-09-2010, 07:28
αρα λοιπον παιδακια βρισκω 2 σιγουρα αρσενικα και τα βαζω μεσα με τις αναμενες που τσακωνονται!:d

Yiannis59
25-09-2010, 11:42
Βασίλη (White Diamond) θεωρώ (χωρίς να έχω την εμπειρία) πως δύο διαθέσιμες για αναπαραγωγή θηλυκές δε θα αργήσουν να δεχθούν δύο οποιαδήποτε αρσενικά με καλή ανατροφή. Επίσης θεωρώ πως όταν γίνει αυτό, τα δύο ζευγάρια θα επιλέξουν τις δύο άκρες του ενυδρείου, αφού εκείνες άλλωστε έχουν ήδη επιλέξει τα θηλυκά.

Ο αρσενικός θα σφάζετε με τον αρσενικό και η θυλικια με την θυλικια αν γεννήσει το ενα ζευγαρι αμεσως θα γεννησει και το αλλο (το δοκιμασα με ζευγαρι που ηταν μαζι δυο μηνες και δεν ελεγε να γεννήσει) μετα εβαλα σφουγγαρι στην μεση και χωρισα τα δυο ζευγαρια, ο καυγας συνεχιστηκε με το αντιστοιχο ψαρι να κτυπα το σφουγγαρι εκει ακρηβως που απο πίσω ηταν το αντιστοιχο αρσενικο η θυλικο λες και εβλεπαν μεσα απο το σφουγγαρι.
οσα μικρα περνουσαν απο την μια στην αλλη τα δεχοντουσαν σαν δικα τους δεν ξερω τι θα γινοταν αν δεν τα χωριζα, το αποτελεσμα ηταν οτι το ενα ζευγαρι μεγαλωσε καμια εκατοστη και το αλλο καμια εικοσαρια ανακατα και απο τες δυο γεννες.

Genirous
25-09-2010, 12:20
Πες μας Γιάννη γιατί ο Νίκος θέλει παρακάλια... Οπότε παίζουν και άλλα ρόλο...χαρακτήρας ψαριών, μέγεθος ενυδρείου κτλ;

White Diamond
25-09-2010, 13:53
Θα επικρατησει ο ισχυροτερος απο τα αρσενικα και αφου ζευγαρωσει πρωτα αυτος
θα ακολουθησει και ο επομενος.
Το μεγεθος παιζει ρολο γιατι οσο μικροτερος χωρος τοσο πιο κοντα τα
ζευγαρια, αρα νοιωθουν απειλη μεγαλυτερη αρα ξυλο πολυ.
Φαντασου τα μωρα να αρχισουν να κολυμπουν ελευθερα χωρις χωρισμα. Χαμος.
Το χωρισμα θα μπει σιγουρα καποια στιγμη αν δεν υπαρχουν γεννηστρες..

crow
25-09-2010, 14:10
παντος εγω που εβαλα το ζευγαρι στο μεγαλο ενυδρειο επιδει θα φυγω αλλαξε με αλλον αρσενικο η θυλικια σε 2 μερες

τωρα δε βαζω και το χερι μου στη φωτια οτι ο αλλος ηταν αρσενικος 100% θα δουμε

kalman
25-09-2010, 14:47
:wonder:

:quiesce:

:confused::confused::confused:

Diskus Fan
25-09-2010, 16:00
αρα λοιπον παιδακια βρισκω 2 σιγουρα αρσενικα και τα βαζω μεσα με τις αναμενες που τσακωνονται!:d

Δεν είναι απαραίτητο .... αυτό που χρειάζεσαι πάντως είναι σίγουρα ... ένα ακόμα ενυδρείο.
Αν θέλεις να "παλέψεις" το θέμα αναπαραγωγή ... ενεργοποίησε μια γεννήστρα .... βρες αρσενικό(α) σε μεγαλύτερο μέγεθος από το(α) θηλυκό(α) που έχεις, βάλτα μαζί... και αυτά ξέρουν.-:cool:

Υ.Γ. Δεν θυμάμαι σε τι χώρο τα έχεις ... αλλά αν είναι μόνο αυτά τα 2 ψάρια που έχεις τώρα .... κάνεις ένα ζευγάρι στο ενυδρείο αυτό και ένα στην γεννήστρα. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις μόνο με ένα αρσενικό και για τις δύο ... αλλά θα σου πάρει περισσότερο χρόνο για να καταλάβεις πια ψάρια σου θα αποδώσουν καλύτερα αποτελέσματα.-;)

stavaigi
25-09-2010, 17:42
δεν εχω χρονο ρε Νικο μου τωρα να το παλεψω με τις αναπαραγωγες αν και υπαρχει ενυδρειο στην αναμονη, το θεμα ειναι να σταματησουν οι τσουπρες μου να τσακωνονται.
μαλλον θα βαλω μεσα μια 4τραδα δισκακια ακομα μπας και σταματησουν να γενναν και να τσακωνονται, το ενυδρειο ειναι ενα ριο300 και ειναι μονα τους με 2 pleco, τι λες?

Diskus Fan
26-09-2010, 00:10
Το πρόβλημα θα παραμείνει πρόβλημα .... βάζοντας μέσα κι'αλλους σίγουρα κάτι θα συμβεί ... κάποιο αγόρι θα υπάρχει στην ομάδα και τότε θα αρχίσει το κλάμα (τα έγραψα ... δεν τα διάβασες; http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=5361 ). Σε τόσο μικρό χώρο θα είναι αναπόφευκτο το "ξύλο" ..... ίσως όμως να πάρει καποιούς μήνες και αυτό να σε βολεύει. Από την άλλη αφού η παρέα κρίνεται απαραίτητη για να "σπάσει" λίγο το μόνιμο κυνήγι της αδύνατης .... μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή ... διαλέγεις και κάνεις.;)
Για τι πλέκο μιλάμε;:confused:

stavaigi
26-09-2010, 08:30
το ειχα διαβασει
οι πλεκο ειναι ενας ancistrus albino και ενας hypancistrus ο οποιος δεν πολυ βγαινει για να δω ποιος ακριβως ειναι!

Diskus Fan
26-09-2010, 13:40
:banged:Χρειάζεται να τον δεις για να καταλάβεις ... τι αγόρασες;doh

:screwy:

stavaigi
26-09-2010, 20:47
:banged:Χρειάζεται να τον δεις για να καταλάβεις ... τι αγόρασες;doh

:screwy:

οταν τον αγορασα απο το inn προπερσι μου ειπαν ειναι ancistrus, δυστηχως ημουνα στην αρχη και δεν εδινα πολυ σημασια, οταν μπηκα στο πλανετκατφισ για να δω ποιος ακριβως ειναι και για να δω τι αγορασα μου εμοιαζε πιο πολυ με καποιον hypancistrus αλλα μεχρι εκει δεν μπορω να τον δω τωρα να επιβεβαιωσω τπτ. ολοι εχουμε κανει επιπολεες αγορες μεχρι να μαθουμε!

Diskus Fan
27-09-2010, 19:13
Ωρε δεν μιλάω για επιπολαιότητα ... συνήθως γράφει στο τζάμι το "μοντέλο" ... να διαβάζεις ακόμα δεν έμαθες;:p

stavaigi
27-09-2010, 21:53
Ωρε δεν μιλάω για επιπολαιότητα ... συνήθως γράφει στο τζάμι το "μοντέλο" ... να διαβάζεις ακόμα δεν έμαθες;:p

μου ειπαν ρε νικο μου ancistrus sp κατι αλλα δεν ειχε καμια σχεση με αυτο που πηρα και οταν μπηκα στο planetcatfish, βρηκα καποιο hypancistrus που του εμοιαζε αλλα σου λεω παλι δεν μπορω να το επιβεβαιωσω!