PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλό ξεκίνημα να έχω

yiapas
02-02-2008, 13:58
λοιπον....την κυριακη παραλαμβανω α/ο(επιτελους δοξα τον θεο)......και αποφασισα τα παρακατω

στο 240αρι ενυδρειο μου εχει βγει ζευγαρι ,combalt blue(male) - blue face(female)
θα τα σβερκωσω και θα τα παω αλλου....

εχω 120αρι που λειτουργει πολους μηνες σαν φυτεμενο....θα πεσει ξηλωμα θα μεινει το υποστρωμα(πολυ ψιλο χαλικακι ανοιχτοχρωμο)...θα φυγει η πρασια και θα μπουν ριζες και ενας κωνος αναπαραγωγης και αν φιλοτιμηθει κανενας(ας πουμε jonny:d)θα ηθελα να μου φερει pistia για την επιφανεια ωστε να χαμηλωσουν τα φωτα και να ειναι πιο ρομαντικα.

απο φιλτρο fluval304(βιολογικο-syporax)...

οι φωτο ειναι του ζευγαριου...

θα ηθελα απο πιο εμπειρους πανω στις γεννες συμβουλες και tips για πιο πετυχημενα πραγματα..
(πχ...τι νερα να "πιασω" με την α/ο?
........τι αλλαγες να κανω?
........τι και ποσο να ταιζω?
........τι ωρες φωτισμου ??? κτλ)

βεβαια μετα την μεταφορα του ζευγαριου
θα ανεβαζω συχνα φωτο για την εξεληξη τους
και ςλπιζω να πανε ολα καλα

ευχαριστω ρεμαλια

http://i260.photobucket.com/albums/ii28/yiapas/PC170008.jpg

http://i260.photobucket.com/albums/ii28/yiapas/PB240029.jpg

Diskus Fan
02-02-2008, 17:45
Βγαλε τα παντα απο το ενυδρειο και ασε μονο το τζαμι στο βυθο, για να μπορεις να τον καθαριζεις πιο ευκολα, αλλα και για να βρισκουν οι γονεις τα μικρα. Στην επιφανεια δεν χρειαζεται να εχεις φυτο(α), οι δισκοι "ρομαντζαρουν" διαφορετικα απο τα δικα μας ματια. Με 6.8 εγω θεωρω οτι εισαι ενταξει γιατι μετα θα μπορεις πιο ευκολα να ανεβασεις στα μωρα. iexΒlue face;;;;; Οτι ονομα θελει ο καθενας βαζει και μας εχουν τρελανει.xmm Για τα υπολοιπα που ρωτας πρεπει να πληρωσεις!!!!!rofi Αααααααααααακαι καλη επιτυχια.-wel-comec003

Yiannis59
03-02-2008, 12:37
Μια και το ειπες οτι πρασινάδα υπάρχει διαθέσιμη στήνω το Rio 60 που ειχα τα χρυσόψαρα και θέλω πραμα

yiapas
03-02-2008, 22:36
Μια και το ειπες οτι πρασινάδα υπάρχει διαθέσιμη στήνω το Rio 60 που ειχα τα χρυσόψαρα και θέλω πραμα

τωρα το ειδα boss.....σορυ....
την επομενη φορα θα σου φερω δασος ολοκληρο

εχω βαλει κιολας την α/ο να δουλευει....αυριο ηρθε επιτελους η μερα(να ειναι καλα η καταραμενη η UPS) που θα γινει αλλαγη με νερακι α/ο

σκεφτομαι για αρχη να κανω αλλαγη στα 240 λιτρα
τα 40 λιτρα με α/ο μονο
να κανω πρωτα μετρησεις να δω την μεταβολη στα νερα μου και μετα σιγα σιγα (βλεποντας -μετροντας και κανοντας) να φτασω στα επιθυμητα νερα

κανω σωστα???

Yiannis59
03-02-2008, 22:45
40 στα 240 σταγόνα στον ωκεανό ριξε καμια 60 αρα +

Diskus Fan
04-02-2008, 01:32
Εγω παντως εχω μπερδευτει απο τις φωτογραφιες!!!!idono Εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι ειναι ζευγαρι;;;;:65:

yiapas
04-02-2008, 11:30
Εγω παντως εχω μπερδευτει απο τις φωτογραφιες!!!!idono Εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι ειναι ζευγαρι;;;;:65:

τι σε μπερδεψε στις φωτο???
για λεγε για να μαθαινουμε και εμεις οι απειροιthamb

παντως κολυμπανε μαζι
διωχνουν οποιον πλησιαζει
καθαριζουν επιμονα το ξυλο στην φωτο
και τρεμουλιαζουν οταν ανταμωνουν

Diskus Fan
04-02-2008, 16:33
Δεν βλεπω τον αρσενικο!!!!:confused: Δεν ειναι βεβαια και οι φωτογραφιες οτι καλυτερο.bor: Μηπως γινετε να μπουν καποιες καλυτερες πλαινες και μια που να φαινονται ΚΑΙ οι δυο μαζι (ολοκληρο το σωμα τους απο ουρα μεχρι κεφαλι).;) Υ.Γ. Το παραμυθι της απειριας δεν επιασε.ne55:63:

Απο μια ματια που εριξα στο αλλο θεμα που εχεις βαλει παλι φωτογραφιες (στα χατηρια που δεν χαλας), πρεπει να ειναι οπως τα λες ως προς το αρσενικο θυληκο.iex Γραψε αν μπορεις τις συνθηκες που ζουν τωρα οι δισκοι (που βρισκεται το ενυδρειο σου και που θα βαλεις το ζευγαρι), στο νερο τι αλλαγες εχεις προθεση να κανεις η τι κανεις συνηθως (ποσο νερο, καθε ποτε), τι φωτισμος υπαρχει στο χωρο που θα βρισκεται το ζευγαρι (εξωτερικος και ενυδρειου και διαρκεια φωτισμου), θερμοκρασια ενυδρειου που βρισκονται τωρα, τι τροφες δινεις στους δισκους και ποσες φορες την μερα τα ταιζεις. Απο οτι προβλεπω ολα θα πανε καλα. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ πολυ συντομα θα εχεις ουριτσες.goodfriends

yiapas
04-02-2008, 20:04
δεν ειναι παραμυθι η απειρεια βρε discusfan...αληθεια λεω

αφου δεν εχω κανει καμια γεννα παρα μονο μια αποτυχημενη πριν καιρο και αυτο κατα τυχη

ευχαριστω για τις συμβουλες
και συντομα θα βγαλω λεπτομεριες με τις συνθηκες που θα εχω στα νερα μου

απο τροφη δινω bits αρτεμια αποξηραμενη και κατεψυγμενη
καρδια μοσχαριου και διαφορες κατεψυγμενες αραια και που

δηλαδη καθε μερα bits
μερα παρα μερα αρτεμια
και 1-2 φορες κατεψυγμενες τροφες για δισκους

yiapas
04-03-2008, 21:04
λοιπον ειχα τιμες στο ενυδρειο προ α/ο
gh8 kh3 ph7,4

μετα απο 1,5 μηνα και εβδομαδιαιες αλλαγες
μονο απο α/ο περιπου 30-35λιτρα στα 240
μετραγα
gh4 kh2 ph7,0-7,2

εβαλα λοιπον πριν 3 ημερες τυρφη στο φιλτρο του ενυδρειου και αφησα το kh στο 2 για να μπορει να πεσει το Ph

σημερα κανω μετρηση και δειχνει ph 6 :eek:

και ρωτω μεσα σε 3 ημερες απο 7,2 σε 6,0 μηπως τα ξεσκισα τα ψαρια???(απο οτι παρατηρησα δεν εχουν τουλαχιστον μεχρι τωρα τιποτα)

ανεβασα το kh στο 3 με 4 (σοδιτσα)
και ξανα ρωτω ....αν αφησω την τυρφη κι'αλλες μερες εστω και με ανεβασμενο kh θα πεσει κι'αλλο το Ph???????idono

Yiannis59
04-03-2008, 21:14
Μαλλον οχι, αλλα καλου-κακου παρακολουθα το Kh =2 ειναι λιγο επικίνδυνο εκτος του χεκ χεκ χενκελ

lasal
04-03-2008, 22:38
και ρωτω μεσα σε 3 ημερες απο 7,2 σε 6,0 μηπως τα ξεσκισα τα ψαρια???
0,2 με 0,3 το 24ωρο ειναι επιτρεπτό.
Ομως
Αυτό που πρέπει να γνωρίζεις ειναι οτι η τύρφη ειναι παράγων αστάθειας του pH ειδικά σε τόσο χαμηλό ΚΗ.

yiapas
05-03-2008, 07:20
0,2 με 0,3 το 24ωρο ειναι επιτρεπτό.
Ομως
Αυτό που πρέπει να γνωρίζεις ειναι οτι η τύρφη ειναι παράγων αστάθειας του pH ειδικά σε τόσο χαμηλό ΚΗ.

πηγα το kh στο 3 απο εχθες...το ph το μετρησα σημερα το πρωι και ειναι στο 6 ακομα...
μηπως να τσιμπησω στο 4 το kh για μεγαλυτερη σταθεροτητα του ph ή καλο ειναι και το 3?

Diskus Fan
05-03-2008, 17:07
Μηπως καποιος να γραψει σε τι συνθηκες νερου θελουν οι δισκοι, να ξεμπερδευτω και εγω;;;;doh:bang::65:friends

Yiannis59
05-03-2008, 19:05
Γενικές οδηγίες εδώ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=258)