PDA

Επιστροφή στο Forum : Που μπορώ να βρω acriflavine αμεσα

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
21-08-2010, 17:35
Μετά την χρηση Kusuri εχασα ένα ψάρι σε άλλα 2 θόλωσε το ένα μάτι και ένα headstading. Eστειλα μηνυμα στον Soh κ η απάντηση σου ήταν η εξής.

You indeed have a problem. The main problem is that you may have applied the Kousouri wrongly. Must be either wrong application or overdose. I have not used it...so I don't know.

What you can do is add 100 litres of salt to 100 litres of water....for 12 days or till they recover.

Lower your temperature to 27C

Add acriflavine into water. You can buy it from your local fishshop. Follow the instructions on the label.
Αν ξέρετε που μπορω να βρω acriflavine θα με βοηθήσετε.
Απο ότι διαβασα είναι αντισηπτικό για τα παράσιτα και έξω το πουλάνε τα ενυδριακά μαγαζιά. Εδώ;
Μαλλον εννοεί 100 γρ. στα 100 λίτρα.

ChristosP
21-08-2010, 17:58
1 γραμμαριο στο λίτρο λέει για όλες τις αντιβιωσεις . Στην Ελλάδα καθαρό δεν έχω βρει . Μίλα με τον Οσμοσις αν δεν κάνω λάθος έχει το magic discus ακριβλαφιν . Αλλιώς απο έξω . Να πω βέβαια ότι σαν προϊόν το έχουμε κάψει και δεν είναι πάντα αποτελεσματικό στις μέρες μας . Μιλά και με τον petcumulus αυτός την ψάχνει καίορει να σου δώσει εναλλακτική . Αν θες την άποψη μου μέχρι να βρεις ανέβασε τη αλατοτητα στα 4 γραμμάρια στο λίτρο

delta66
21-08-2010, 18:06
Μετά την χρηση Kusuri εχασα ένα ψάρι σε άλλα 2 θόλωσε το ένα μάτι και ένα headstading. Eστειλα μηνυμα στον Soh κ η απάντηση σου ήταν η εξής.

You indeed have a problem. The main problem is that you may have applied the Kousouri wrongly. Must be either wrong application or overdose. I have not used it...so I don't know.

What you can do is add 100 litres of salt to 100 litres of water....for 12 days or till they recover.

Lower your temperature to 27C

Add acriflavine into water. You can buy it from your local fishshop. Follow the instructions on the label.
Αν ξέρετε που μπορω να βρω acriflavine θα με βοηθήσετε.
Απο ότι διαβασα είναι αντισηπτικό για τα παράσιτα και έξω το πουλάνε τα ενυδριακά μαγαζιά. Εδώ;
Μαλλον εννοεί 100 γρ. στα 100 λίτρα.
καποιο ορθογραφικο λαθος εχει γινει, δεν βαζεις φυσικα 100 λιτρα αλατι σε 100 λιτρα νερο.
Το acriflavine (http://www.novalek.com/kordon/Acriflavine/index.htm) ειναι της Kordon LLC, βρες ποιος φερνει Ελλαδα τα προιοντα της.
Αν δεν ... τοτε απο Γερμανια (θα καθυστερησει το πιο πιθανο) στο λινκ που λεει Premium http://www.novalek.com/uc.htm

Αξιοσημείωτο ειναι οτι στις πληροφοριες του λεει:
SPECIAL NOTE
Water conditions in which there is a notably acid pH (below 7.0) will inhibit the activity of this product.
(inhibit = αναχαιτιζω, αναστελλω).
πηγη: http://www.novalek.com/kordon/Acriflavine/Acriflavine.pdf
Ο Soh διατηρει τα ψαρια του σε πεχα απο 7. Εσυ?

Μηπως να εβρισκες κατι αλλο?
Σαν αντισηπτικο παντως που χρησιμοποιειται το acriflavine και το ektozon κανει.
Δεν νομιζω να φτανει ενα αντισηπτικο ομως, παρα μονο για προφυλαξη απο δευτερογενεις μολυνσεις.
Ας περιμενεις και αλλες γνωμες.

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
21-08-2010, 18:13
Σας ευχαριστώ.
Χρήστο θα μιλήσω με τον Οsmosis και με τον petcumulus από Δευτέρα. Τι εννοείς το έχουμε κάψει; Δεν είναι καλό;
Εσυ Χρηστο το εχεις δοκιμάσει το συγκεκριμενο;
To ph το εχω παει στο 5.9 - 6 ph.

ChristosP
21-08-2010, 18:21
Παλιό αντιβιοτικο και δεν πιάνει ποια. Έχω δοκιμασει το magic discus . Σταματία βγαλε καμία φωτο απο το ψάρι και κανε μια μεγάλη αλλαγή

delta66
21-08-2010, 18:41
Παλιό αντιβιοτικο και δεν πιάνει ποια. Έχω δοκιμασει το magic discus . Σταματία βγαλε καμία φωτο απο το ψάρι και κανε μια μεγάλη αλλαγή

Χρηστο δεν ειναι αντιβιωση νομιζω, αλλα αντισηπτικο.

SPECIFICATIONS
Contains Acriflavine
http://www.novalek.com/kordon/Acriflavine/Acriflavine.pdf

Acriflavine is a topical antiseptic
http://en.wikipedia.org/wiki/Acriflavine

Antiseptics are generally distinguished from antibiotics by the latter's ability to be transported through the lymphatic system to destroy bacteria within the body, and from disinfectants, which destroy microorganisms found on non-living objects.
http://en.wikipedia.org/wiki/Antiseptic

ChristosP
21-08-2010, 19:52
Γιατί νομίζω ότι είναι αντιβιοτικο doh

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
21-08-2010, 20:56
Εκανα αλλαγή νερού εβαλα αλάτι κ από Δευτέρα θα δω για το αντισηπτικό Αυτό που έχω εγώ σπίτι είναι το Discus Magic Treatment. Φωτο δεν εχω δυνατότητα. Και εγώ από ότι διάβασα είναι αντισηπτικό.

White Diamond
21-08-2010, 21:38
Ειχες κανει χρηση αλλου φαρμακου προσφατα?

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
21-08-2010, 21:54
Οχι μονο αλάτι. Γιατί;

White Diamond
21-08-2010, 22:03
Για την αλληλεπιδραση των φαρμακων.

Edit. H μεταφραση της απαντησης του Andrew,

Έχετε πράγματι ένα πρόβλημα. Το κύριο πρόβλημα είναι ότι μπορεί να έχετε εφαρμόσει το Kousouri εσφαλμένα. Πρέπει να είναι είτε εσφαλμένη εφαρμογή ή υπερδοσολογία. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ... έτσι δεν ξέρω.

Τι μπορείτε να κάνετε είναι να προσθέσετε 100 λίτρα αλάτι σε 100 λίτρα νερό .... για 12 ημέρες ή μέχρι να ανακάμψουν.

Χαμηλόστε τη θερμοκρασία στους 27C

Προσθέστε acriflavine στο νερό. Μπορείτε να το αγοράσετε από το τοπικό fishshop σας. Ακολουθήστε τις οδηγίες της ετικέτας.

Πως το εριξες με τη μια οπως λενε οι νεες οδηγιες η σταδιακα οπως ελεγαν πριν?

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
22-08-2010, 09:44
Σταδιακά 31/2 μεζουριτσες στα 400 lt. Δεν έκανα υπερδοσολογία. Και τα συμπτώματα αρχισαν σταδιακά στο καθένα. Οχι όλα με τη μία. Πρωτα headstading μετά πεθανε ο αρχηγός και αργότερα θόλωμα στο ένα μάτι σε αλλα δύο ψάρια. Δεν είμαι σίγουρη οτι ήταν από το kusuri αλλά δεν εκανα χρήση σε κανένα άλλο φάρμακο. Το simply discus δείτε τι επαθαν άλλοι με το flubedasol. Εχασαν πολλααα ψάρια και άλλα τόσα headstadign. Mετα την δήλωση του krow και το διάβασμα σε ξένα φορουμ αρχισα να υποψιάζομαι τι έγινε. Και πάλι δεν είμαι σίγουρη. Το θέμα είναι βρω αυτό το αντισηπτικό από Δευτέρα και να τα βοηθήσω. Ηδη εβαλα το αλάτι κ χαμήλωσα την θερμοκρασία και βλέπουμε. Θα σας κρατάω ενήμερους. Σας ευχαριστώ όλους.

White Diamond
22-08-2010, 20:58
Στο Simply kai to Dph, με αφορμη την περιπτωση του Χαρη (crow) ειχα ανοιξει
θεμα σχετικα αλλα δεν υπηρξε καποιο αρνητικο σχολιο.Αντιθετως μαλιστα.
Το να δημιουργει τετοιου ειδους προβληματα εστω και σε ορισμενα ψαρια ειναι σοβαρο.
Να εχουν αλλαξει κατι και σε αυτο? Το ανακατεψες καλα οπως λεει?
Μαλλον να το αποφυγουμε στο μελλον.

ChristosP
22-08-2010, 21:39
ολα τα φαρμακα θελουν προσοχη παντως και δεν αντιδρουν ολα τα ψαρια το ιδιο ......

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
22-08-2010, 21:48
Στο simply discus στις αρρώστιες πήγαινε στο θεμα flubendazole side effect.... στη σελίδα 3 στο (39) και θα δεις τις φωτο από τα ψάρια που είναι στον πάτο του ενυδρείου. Δεν ξερω δυστυχώς να το μεταφέρω εδώ. Και υπάρχει και σε άλλο θεμα θα ψάξω και θα σου πω που παρουσιασαν σε μια γυναίκα μετά την χρηση flubedazole headsteading όλα της τα ψάρια. Εχω ψαξει πολλές ώρες και τα βρήκα.

Γιάννης
22-08-2010, 22:07
Σταματία το ποστ (http://forum.simplydiscus.com/showpost.php?p=378157&postcount=39) στο οποίο αναφέρεσαι έχει γίνει χρήση Fenbendazole (Panacur) ουσία η οποία απαγορεύεται να μπαίνει στο νερό αλλά μόνο στην τροφή.

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
23-08-2010, 09:08
Eχεις δίκιο είναι στο συγκεκριμένο θεμα για flubendazole αλλά αναφέρεται στο fenbendazole.

White Diamond
23-08-2010, 14:25
Θα εχεις διαβασει σιγουρα την απαντηση του Soh εδω (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?p=92505#post92505) #8 σχετικα.
Κατι μπορει και στα υπολοιπα συστατικα να παιζει. idono

Γιάννης
23-08-2010, 15:37
Συγνώμη που ξεφεύγω από το αρχικό θέμα αλλά θα ήθελα να πω μια σκέψη μου.
Το Kusuri Wormer Plus το έχω δουλέψει όπως και πολλοί άλλοι χωρίς προβλήματα,αυτό όμως δεν αποκλείει ότι ο κατασκευαστής μπορεί να έβγαλε καμιά ελαττωματική παρτίδα ίσως με υπερδοσολογία της δραστικής ουσίας.
Ενημερώστε τον κατασκευαστή όσοι είχατε πρόβλημα,πιθανόν να σας ζητήσει πίσω το προϊόν για να το ελέγξει,αν έχει πρόβλημα το φάρμακο και αν είναι ευσυνείδητος μπορεί να σας αποζημιώσει κατά κάποιο τρόπο,λέω εγώ τώρα.

delta66
23-08-2010, 15:41
Συγνώμη που ξεφεύγω από το αρχικό θέμα αλλά θα ήθελα να πω μια σκέψη μου.
Το Kusuri Wormer Plus το έχω δουλέψει όπως και πολλοί άλλοι χωρίς προβλήματα,αυτό όμως δεν αποκλείει ότι ο κατασκευαστής μπορεί να έβγαλε καμιά ελαττωματική παρτίδα ίσως με υπερδοσολογία της δραστικής ουσίας.
Ενημερώστε τον κατασκευαστή όσοι είχατε πρόβλημα,πιθανόν να σας ζητήσει πίσω το προϊόν για να το ελέγξει,αν έχει πρόβλημα το φάρμακο και αν είναι ευσυνείδητος μπορεί να σας αποζημιώσει κατά κάποιο τρόπο,λέω εγώ τώρα.

Ενδιαφερουσα προταση.
Επισης μπορει να δωσει και καποια λυση για τα ψαρια, ως γνωστης του φαρμακου και των παρενεργειων.

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
23-08-2010, 22:17
Σωστό ακούγεται αλλά καταρχας κανείς δεν μπορεί να αποδείξει ότι είναι από την χρήση του Kussuri και μόνο. Πολύ πιθανό να σου πει τα ψάρια σου είχαν πρόβλημα ή ότι εκανα υπερδοσολογία ή oτιδήποτε άλλο. Τι να αποδείξω όταν και εγώ δεν ξερω τι ακριβώς έγινε και τι ακριβώς τα πείραξε μετά από την χρήση του. Σαν σκεψη πάντως συμφωνώ ότι είναι σωστή.

Γιάννης
23-08-2010, 22:31
Κανείς δεν χρειάζεται να αποδείξει τίποτα σε κανέναν,θα είχε πολύ ενδιαφέρον να ακούγαμε την άποψη του κατασκευαστή.
Δυο περιστατικά απανωτά το δικό σου και του crow με προβληματίζουν αρκετά.
Εδώ έχουν ανακληθεί στο παρελθόν παρτίδες φαρμάκων που προορίζονται για ανθρώπινη χρήση και που υποτίθεται ότι περνούν από αυστηρούς ελέγχους κτλ.

Crazyio
23-08-2010, 22:55
Σταματία δεν έχεις να χάσεις τίποτα να το δοκιμάσεις ...
Μπορεί να ταλαιπωρείσαι αρκετά με τα ψάρια σου (μακάρι να πάνε όλα καλά) αλλά με την ενημέρωση του κατασκευαστή μπορεί να την γλυτώσουν πόσα άλλα αν όντως είναι κάποιο λάθος κατά την σύσταση του φαρμάκου ...

δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις ;)

Γιώργος Κ
23-08-2010, 23:02
Σταματία δεν έχεις να χάσεις τίποτα να το δοκιμάσεις ...
Μπορεί να ταλαιπωρείσαι αρκετά με τα ψάρια σου (μακάρι να πάνε όλα καλά) αλλά με την ενημέρωση του κατασκευαστή μπορεί να την γλυτώσουν πόσα άλλα αν όντως είναι κάποιο λάθος κατά την σύσταση του φαρμάκου ...

δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις ;)
Δε θα χασει τιποτα ... η παραγγελια εγινε απο εμενα! Αρα εγω θα πρεπει να του την "πω" :d:d:d
Πφφφφ και πανω που ελεγα οτι διεκπεραιωσα ολες τις δουλειες μου!! doh Φιλτατη Σταματια θα κανουμε meeting αυριο - μεθαυριο (οχι που θα το γλυτωνα!! chair#hubbah!rofirofi)

Crazyio
23-08-2010, 23:06
δεν πρέπει να του την πεις γιατί δεν είμαστε 100% σίγουροι πως είναι σφάλμα στο ίδιο το φάρμακο ...
απλά θα αναφέρεις πως υπήρχαν 2 απανωτά κρούσματα με τα ίδια συμπτώματα μετά από χορήγηση του φαρμάκου σε σύντομο χρονικό διάστημα για να μας πει αν είχαν και άλλοι παρόμοια συμπτώματα και πως αντιμετωπίζεται ... :thumbup:

st2121
23-08-2010, 23:26
Να ρωτησω και εγω κατι...οταν το παραγγηλεσ πειρε κιαλοσ απο την παραγγελια αυτη?το εχει χρησηνοποιηση?ειχε τιποτα σημτοματα?

Γιώργος Κ
23-08-2010, 23:38
-Λαθος μου-
εβαλα και εγω ... και ας μην ειχα ενδειξεις για καποιο προβλημα!!!

Παρολα αυτα ... δεν δημιουργησε κανενα προβλημα ...
ηλπιζα οτι θα τα τιναζαν και τα πλαναρια αλλα ουτε αυτα επηρεαστηκαν! !rifle! δε ξερω αν κανει διακρισεις στους σκωληκες & ασπονδυλα .. αλλα μετα απο αυτο εχω πειστει οτι δεν κανει οτι υποσχεται :eek:

Diskus Fan
24-08-2010, 22:00
Κανείς δεν χρειάζεται να αποδείξει τίποτα σε κανέναν,θα είχε πολύ ενδιαφέρον να ακούγαμε την άποψη του κατασκευαστή.
Δυο περιστατικά απανωτά το δικό σου και του crow με προβληματίζουν αρκετά.
Εδώ έχουν ανακληθεί στο παρελθόν παρτίδες φαρμάκων που προορίζονται για ανθρώπινη χρήση και που υποτίθεται ότι περνούν από αυστηρούς ελέγχους κτλ.

Μήπως ... λέω εγώ τώρα ..... θα έπρεπε να σε προβληματίζει περισσότερο .... η άνευ λόγου χρήση φαρμάκων από κάποιους;:cool:

Γιώργος Κ
25-08-2010, 16:00
Μήπως ... λέω εγώ τώρα ..... θα έπρεπε να σε προβληματίζει περισσότερο .... η άνευ λόγου χρήση φαρμάκων από κάποιους;:cool:
Σωστος!! :thumbup:

Jeepas
01-09-2010, 12:41
Τελικά τι εγινε ρε παιδιά? Είχαμε εξέλιξη/νέα?

Γιώργος Κ
03-03-2011, 08:52
Τα νεα ειναι οτι βρεθηκε το http://www.absolute-koi.com/medications/acriflavine.html και θα το παραγγειλω συντομα και αυτο!! doh

:pull: Οσο δε τα παω τα φαρμακα ... doh

baeh: whistleemot15736_1_14!angrlot!:fish12::axeturkey:: wtya:36_1_2510_9_21111111

Παραδινομαι ...::surrender::

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
03-03-2011, 12:43
Επιτέλους....:gold:baeh:baeh:whistlewhistle:bonze: :bonze:teufel_98teufel_98

Diskus Fan
03-03-2011, 15:44
Σταματία από τον Αύγουστο μέχρι το Μάρτιο .... τα ψάρια περιμένουν ακόμα την ακριφλαβίνη;:confused:

Γιώργος Κ
04-03-2011, 15:20
Σταματία από τον Αύγουστο μέχρι το Μάρτιο .... τα ψάρια περιμένουν ακόμα την ακριφλαβίνη;:confused:
Και θα ειναι το τελευταιο που θα περιμενουν ... μετα απο αυτο θα τα πασπαλισω ολα με οινοπνευμα και θα αναψω το τσιγαρο μου!!!

*ami-*ami-*ami-*ami-*ami-*ami-*ami-

http://www.youtube.com/watch?v=Hfec8Myi048

gianni zym
04-03-2011, 16:17
????????:confused::confused::confused:

White Diamond
04-03-2011, 17:17
Kυριε μπουρλοτιερη μπορεις να ζητησεις και για εμενα ενα 500ml?

MakChem
04-03-2011, 17:35
Kυριε μπουρλοτιερη μπορεις να ζητησεις και για εμενα ενα 500ml?

Βλέπω εξοπλίζεστε οι χαμηλοπεχάδες για "πάν ενδεχόμενον". Πολύ καλά κάνετε........... :thumbup::thumbup::d:d:d:d

White Diamond
04-03-2011, 17:59
Για εσενα το αγοραζω χημικολατρη ψηλοπεχακια.:cons::leloydi:
Οταν περιμενω νεα παραλαβη...... με πιανει κατι...:hsmok:

Γιώργος Κ
05-03-2011, 17:24
Εχει και εδω:
250 ml
http://viewitem.eim.ebay.gr/POND-MEDIC-ACRIFLAVINE-250ml-POND-WATER-FISH-TREATMENT/370196522969/item
500 ml
http://viewitem.eim.ebay.gr/POND-MEDIC-ACRIFLAVINE-500ml-POND-WATER-FISH-TREATMENT/370196524154/item
Δεν ειναι της kusuri ομως αλλα της Pond Medic αλλα σχεδον σε μισες τιμες!!!
Λεει 10 ml καθε 700 λιτρα!!! Αρα τα 250 ml ειναι για 17500 λιτρα ... Βρε Βασιλη επιμενεις για 500 ml θα ειναι για 35000 litra!!! Αν δεν ληγει κανενα προβλημα ... αλλιως θα μεινει και θα ... παει ... αδικα!!! Φυσικα μπορω να σου παρω και σενα! :thumbup:*ami-

disc-postman
05-03-2011, 17:56
Βρε Βασιλη επιμενεις για 500 ml θα ειναι για 35000 litra!!! Αν δεν ληγει κανενα προβλημα ... αλλιως θα μεινει και θα ... παει ... αδικα!!! Φυσικα μπορω να σου παρω και σενα! :thumbup:*ami-

Γιωργο ο Βασιλης φροντιζει και για τους φιλους του :d αστο να υπαρχει και αχρειαστο να ναι :p

υγ.τι εγινε ωρε αλλαξες nick name;doh

Γιώργος Κ
05-03-2011, 18:29
Γιωργο ο Βασιλης φροντιζει και για τους φιλους του :d αστο να υπαρχει και αχρειαστο να ναι :p

υγ.τι εγινε ωρε αλλαξες nick name;doh

Απλα θελει να απολυμανει τους εξωγηινους γιατι του χρονου θα κανουν εισβολη!! :d:d Α λεει για μπανιο (10 ml σε 100 λιτρα για το πολυ μια ωρα)

*ami-*ami-*ami-Ειπα να κανω μια αλλαγη ... και οχι μονο του nick!! :p

Πως ηταν το δικο σου πριν ... δεν θυμαμαι ... :d:d:ddoh

MakChem
05-03-2011, 18:47
Να ρωτήσω κάτι, ο στόχος ήταν να βρεθεί αποκλειστά ακριφλαβίνη μόνη της??? Γιατί η ακριφλαβίνη συμμετέχει στο γνωστό Baktopur της Sera ώς η βασική δραστική ουσία με περιεκτικότητα 209,7mg/100ml.

Γιώργος Κ
05-03-2011, 19:13
36_17_111111 Βασικα ο στοχος ειναι να βρεθει κατι που θα κανει 2 ψαρια της Σταματιας καλα (εδω και πολυυυυ καιρο -μη πω παραπανω απο χρονο- εχουν cloudy eye :d) ... Βρε οτι και να της εχω πει ... εχει δοκιμασει ολα τα φαρμακα που κυκλοφορουν στην αγορα και τωρα ψαχνει απο το εξωτερικο!! Οτι και να πω ... ::popcorn::

η απαντηση ειναι: και τι βρε Γιωργο να τα αφησω ετσι? doh

Και εγω λεω ΝΑΙ!! :p

Τι φωτογραφιες εστειλα με δισκους με καταρραχτη οοοοοοοχιιιιιιιιι λεει ... υπαρχει προβλημα!

sport_46Εντωμεταξυ μερικα πραγματα που μπορει να προκαλουν προβλημα δεν το συζηταει καν!! whistle

Για αυτο και εγω παραδινομαι και παραγγελνω απο οξω! Αρχισαμε με το κουσουρι και προχωραμε::surrender::

Γυναικες παιδακι μου ... τι περιμενεις!!! baeh:baeh:
::geek::

White Diamond
08-03-2011, 09:14
Εχει και εδω:
250 ml
http://viewitem.eim.ebay.gr/POND-MEDIC-ACRIFLAVINE-250ml-POND-WATER-FISH-TREATMENT/370196522969/item
500 ml
http://viewitem.eim.ebay.gr/POND-MEDIC-ACRIFLAVINE-500ml-POND-WATER-FISH-TREATMENT/370196524154/item
Δεν ειναι της kusuri ομως αλλα της Pond Medic αλλα σχεδον σε μισες τιμες!!!
Λεει 10 ml καθε 700 λιτρα!!! Αρα τα 250 ml ειναι για 17500 λιτρα ... Βρε Βασιλη επιμενεις για 500 ml θα ειναι για 35000 litra!!! Αν δεν ληγει κανενα προβλημα ... αλλιως θα μεινει και θα ... παει ... αδικα!!! Φυσικα μπορω να σου παρω και σενα! :thumbup:*ami-

Δικιο εχεις Γιωργο αλλα πραγματικα θα το μοιρασω σε οποιον χρειαζεται.
Ειναι κατι που χρειαζεται καλο ειναι να υπαρχει.
Ενταξει ζητα αν θες 250ml.:thumbup:

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
08-03-2011, 10:47

Όχι βέβαια. Tους είχα κάνει θεραπεια με general και furan σε καραντινα και με το που τα έβαλα στο κεντρικό ενυδρείο το πρόβλημα επανήλθε.... μια κ το πρόβλημα υπήρχε στο κεντρικό ενυδρείο. Γι αυτό ήθελα το acriflavine ευελπιστώντας ότι δεν θα μου χαλούσε την βιολογια στο κεντρικό ενυδρείο. Ο Soh στο βιβλίο το εμφανίζει σαν πρώτη κίνηση όταν πρόκειται για βακτιριακές μολύνσεις και μου το είχε προτείνει.

aquaviotopos
08-03-2011, 14:27
για akryflawina μπορεις να αγορασεις το healthosan τις tropical

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
08-03-2011, 14:54
Απο που το αγόρασες;

White Diamond
10-05-2011, 17:10
Τελικα το χρησιμοποιησες Σταματια?

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
12-05-2011, 10:24
Οχι δεν το χρησιμοποίησα γιατί τώρα ολοι τους είναι καλά. Με μια θεραπεία esha2000 όλα επανήλθαν σε κανονικούς ρυθμούς. Το εχω όμως και αν χρειαστεί θα το χρησιμοποιήσω.